Coca-Cola inchide fabrica din Iasi si o muta in Republica Moldova

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 27 august 2009, 16:56 Economie | Companii

Producatorul de bauturi racoritoare Coca-Cola HBC isi va inchide fabrica din Iasi si va transfera capacitatea de productie in Republica Moldova, ca urmare a consolidarii operatiunilor sale de imbuteliere, se arata intr-un comunicat al companiei. Totodata, activitatile de productie de la fabrica de imbuteliere a apelor minerale din Floreni vor fi transferate la fabrica din Poiana Negri.

Mugurel Radulescu, director relatii publice si comunicare al Coca-Cola HBC, a declarat pentru HotNews.ro ca fabrica din Floreni va intra in conservare, urmand a fi folosita cand vor exista varfuri de cerere.

In acelasi timp, depozitul companiei din Iasi va fi reorganizat si va functiona ca Centru de Distributie in cadrul infrastructurii existente. Operatiunile de vanzari, financiar, marketing si resurse umane isi vor continua activitatea in Iasi.

Coca-Cola HBC isi consolideaza astfel operatiunile de imbuteliere din Romania la Ploiesti, Timisoara si Poiana Negri.

"Anticipam ca aceste ajustari la modul de operare al Coca-Cola HBC in Romania si Republica Moldova vor intari planurile de crestere pe termen lung din ambele tari", se arata in comunicatul companiei.

Celor 75 de angajati  din productie afectati de consolidarea afacerilor li se vor oferi pozitiile vacante disponibile in cadrul companiei, iar celor 32 de angajati din depozit, posibilitatea de a opta pentru noi locuri de munca, in conditii similare de salarizare, la contractorul care va opera Centrul de Distributie. Reprezentantii Coca-Cola au mai anuntat ca toti angajatii afectati de consolidare vor primi pachete cu o valoare intre sapte si zece salarii.

Coca-Cola HBC Romania este controlată de grupul elen Coca-Cola Hellenic Bottling Company, unul dintre cei mai mari imbuteliator de produse Coca-Cola pe plan mondial.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5766 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    acum sa va aud... (Joi, 27 august 2009, 17:07)

    Luke [anonim]

    Cred ca cei care au comentat negativ stirea despre Pepsi la Bucuresti vor fi foarte fericiti
  • +5 (9 voturi)    
    de astazi... (Joi, 27 august 2009, 17:14)

    liv [anonim]

    nu mai beau cOCA cOLA ci PepsiCola,din ratiuni de impozit !!!
    • +7 (9 voturi)    
      eu nu mai beau nici coca cola si nici pepsi cola . (Joi, 27 august 2009, 19:35)

      oh [utilizator] i-a raspuns lui liv

      ...de foarte mult timp, din ratiuni de efecte perverse asupra sanatatii.
  • -4 (14 voturi)    
    sa plece (Joi, 27 august 2009, 17:21)

    kllaus [anonim]

    oricum romanii prefera Pepsi, asa ca pot sa se mute cu totul in Congo.
    • +4 (8 voturi)    
      adica (Joi, 27 august 2009, 17:38)

      wowverine [anonim] i-a raspuns lui kllaus

      ai vreo statistica? de unde stii tu romanule ca se bea mai mult pepsi?
      • -1 (5 voturi)    
        adica... (Joi, 27 august 2009, 22:12)

        kllaus [anonim] i-a raspuns lui wowverine

        una este a prefera si alta este a cumpara. Oricum , statisticile arata ca Pepsi este preferat in Europa de Est( si nu numai-are in momentul de fata cresteri pe toate pietele mari: China, India, Brazilia, Rusia). Concluzia este insa alta: piata este in multe cazuri denaturata de impartirea neloiala a pietei, lucru care se intampla si pe piata bauturilor alcoolice. Daca vrei statistici reale: pune Cola langa Pepsi in absolut orice locatie, si vei vedea ce se vinde mai mult.
    • 0 (8 voturi)    
      pepsi (Joi, 27 august 2009, 21:11)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui kllaus

      se bea in subsolul din kiseleff 10? Un amanunt interesant. Deci slugoii manelisti beau pepsi. Banuiam ceva, acum am confirmarea.
  • +5 (9 voturi)    
    Comert american in tari bananiere (Joi, 27 august 2009, 17:27)

    S [anonim]

    Nea Mugurel a uitat sa spuna si cati ieseni isi pierd painea.Fratii nostri de peste Prut sunt mai "ieftini".
    Oricum, Coca Cola in Romania n-a servit decat ca ambalaj la tuica :).
    By, by !!!
    • -1 (3 voturi)    
      Byeee (Joi, 27 august 2009, 18:10)

      G [anonim] i-a raspuns lui S

      Asa ziceau si nemtii cand cu Nokia. Si totusi Nokia se vinde in Germania.

      Apropo:
      - chiar se bea in Ro mai curand Pepsi decat Coca? Asa de genul unui raport 3:1 ?
      - se scrie bye, bye!
      • +4 (4 voturi)    
        nu (Joi, 27 august 2009, 21:09)

        obnoxious [utilizator] i-a raspuns lui G

        se beau toate mizeriile posibile :)
  • +2 (6 voturi)    
    este o (Joi, 27 august 2009, 17:28)

    eu [anonim]

    miscare gandita mai demult, pusa in practica acum in contextul crizei odata cu scaderea cererii.
  • -1 (7 voturi)    
    urat din partea lor (Joi, 27 august 2009, 17:43)

    gigel ionel marcel [anonim]

    din cauza asta nu o sa mai beau coca cola ci pepsi.
  • +1 (11 voturi)    
    ZAUA BUNA LA ROMANI (Joi, 27 august 2009, 17:47)

    HESS [anonim]

    Poate intr-o zi majoritatea romaniilor isi vor da seama de ce au avut atata elan capitalistii sa inlature regimuriile comuniste.De ce ne-au vrajit cu UE. Vor mai urma si altele nu numai Coca-Cola.
    SCLAVII OCCIDENTULUI.Ne place nu ne place.
    • +1 (1 vot)    
      erata draga HESS (Vineri, 28 august 2009, 12:41)

      aa [anonim] i-a raspuns lui HESS

      "majoritatea romanilor isi va da seama" nu isi vor da seama seccorda subiectul cu predicatul.
  • +5 (5 voturi)    
    hmm... (Joi, 27 august 2009, 17:52)

    ghitza a lu' pogea [anonim]

    sper ca au platit forfetarul inainte sa-si mute catrafusele dincolo de Prut...
  • +4 (6 voturi)    
    nici o surpriza.. (Joi, 27 august 2009, 17:59)

    Stefan [anonim]

    Asa fac companiile americane, cat timp sunt ajutate de stat stau, dupa ce se termina fluxul de bani se cara (vezi si cazurile Colgate si Kraft Brasov)
  • 0 (4 voturi)    
    nu mai beti coca cola (Joi, 27 august 2009, 18:01)

    emin [anonim]

    decat aia facuta in Romania...

    crestem economia tarii
    • +3 (3 voturi)    
      creste industria medicala (Vineri, 28 august 2009, 0:02)

      zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui emin

      dentisti, cardiologi, neurologi si lista continua spre infinit.

      Bea ceai, de ala gasesti facut in Romania.
  • -1 (5 voturi)    
    Nu mai bem Coca-Cola (Joi, 27 august 2009, 18:02)

    motanes [anonim]

    Ei nu mai platesc taxe si impozite in Romania, noi nu mai bem produsele lor. Pt cei dependenti de Cola, le recomand sa treaca la Pepsi. Uite, astia fac o fabrica noua in Ro.
  • 0 (6 voturi)    
    romani, beti pepsi ! (Joi, 27 august 2009, 18:39)

    turistul [anonim]

    pana cand isi muta si astia fabrica din romania !
  • -2 (8 voturi)    
    Goodbay (Joi, 27 august 2009, 21:59)

    pepsi [anonim]

    consumati cu incredere pepsi, creeaza locuri de munca si plateste impozite in romania !
  • +3 (5 voturi)    
    Cola... (Vineri, 28 august 2009, 1:48)

    helium [anonim]

    Lasand deoparte comparatia cu Pepsi, Cola a ajuns o bautura indoielnica.
    Pot spune ca a ajuns apa chioara.

    Nu mai e buna nici pentru curatat wc-urile...
  • -2 (4 voturi)    
    nu vad rostul comentariilor... (Vineri, 28 august 2009, 8:56)

    hcd [anonim]

    cu privire la calitatea mai buna sau mai rea a unei bauturi sau alteia. Ideea e ca o companie din top 5 mondial se muta cu productia din tara si asta numai rau poate sa fie. Si se muta din cauza idiotilor din sindicate care cer salariul minim de 750 de lei....si la o foarte simpla ecuatie, Romania nu mai este rentabila.
    • +3 (3 voturi)    
      hcd are dreptate! (Vineri, 28 august 2009, 9:30)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui hcd

      Da, Coca este nociva, dar stirea nu despre asta era, cidespre mutarea capacitatii de productie, ceea ce va avea efecte nefaste pt noi toti!
      • +1 (3 voturi)    
        nu va mai (Vineri, 28 august 2009, 10:14)

        eu [anonim] i-a raspuns lui Cristian

        inflamati atat, este vorba despre mutarea unei linii de productie invechite care va fi "stoarsa" in Moldova si de ultimele ei puteri :)
        Miscarea se facea oricum. Ca suntem toti sclavii capitalismului este alta discutie.
    • -1 (3 voturi)    
      coke (Vineri, 28 august 2009, 9:31)

      cokeman [anonim] i-a raspuns lui hcd

      ....daca te-ai interesa mai bine ai afla k nimeni de la coca-cola salariul nu are salariul minim de care vb., ci muuult mai mult...asa k se pare k aberezi..scz...
      • +1 (3 voturi)    
        Ei na! (Vineri, 28 august 2009, 9:47)

        sss [anonim] i-a raspuns lui cokeman

        Vezi cat are un manipulant marfa in Iasi la Depozitul Coca Cola si apoi sa vezi cine abereaza!
        • +2 (2 voturi)    
          coke (Vineri, 28 august 2009, 12:31)

          cokeman [anonim] i-a raspuns lui sss

          ...dragul meu... manipulantul de marfa nu este angajat al lui Coca-Cola si asa cum ii spune si denumirea functiei este un simplu...manipulant...caruia nu-i trebuie cine stie ce studii sa mute o marfa din punctul ,,a,, in punctul ,,b,,....crede-ma ca stiu ceea ce spun...
    • +2 (2 voturi)    
      idiot esti tu... (Vineri, 28 august 2009, 9:35)

      oh [utilizator] i-a raspuns lui hcd

      daca accepti sa fi platit cu mai putin de atat. Moncher-ule... poate nu stii dar salariul este o plata direct proportionala cu respectul si valoarea pe care o dai muncii tale. Daca tu esti un sclav si te multumesti cu mai putin de atat, nu are rost sa mai comentam. Unii oameni mai au si coloana vertebrala si familii pe care nu le pot intretine cu 3 milioane pe luna.
  • -1 (3 voturi)    
    nu cred (Vineri, 28 august 2009, 10:16)

    b.r [anonim]

    nu cred ca se inchide nic. astea s-au mai auzit si acu luni bune
  • +1 (1 vot)    
    PEPSI - COKE (Vineri, 28 august 2009, 11:13)

    cico [anonim]

    orice investitie in romania este binevenita. mare parte din banii investiti raman in romania ori ca servicii ori prin achizitii de materiale diverse. Plus impozitele la stat. si pepsi si coca sunt afaceri private, deciziile de management nu ne privesc - pacat ca ne afecteaza. stiti cati soferi de distributie din coca cola au mega vile?...au castigat romaneste... Pt managementul de la Pepsi am un mesaj: spalati si voi mai bine ambalajele inainte de a le pune in raft!
  • 0 (4 voturi)    
    Ma bucur (Vineri, 28 august 2009, 11:26)

    Moniq [utilizator]

    Ma bucur pentru fratii nostri. Ei au nevoie de aceasta companie ca sa supravietuiasca economic, noi avem destule multinationale.
    Bafta cu viza!
    • +2 (2 voturi)    
      Doar atat (Vineri, 28 august 2009, 12:53)

      mi3rla [utilizator] i-a raspuns lui Moniq

      Sigur noi avem si somaj 0% iar Moldova este o zona prospera economic unde fratii tai isi vor gasi repede de lucru, in conditii mult mai bune. Ce fericire pe noi ceilalti care lucram la celelalte multinationale ca platim asigurari sociale si chiar se strang fonduri ce nu au nici o utilizare. Iar statul roman si autoritatea locala sunt incantati ca si asa nu avea ce sa faca cu banii aia.
      • 0 (4 voturi)    
        Dezvoltare (Vineri, 28 august 2009, 13:34)

        Moniq [utilizator] i-a raspuns lui mi3rla

        De "dezvoltare regionala" ati auzit? Conceptul de "Uniune europeana" va spune ceva? Sa nu fim egoisti. Nici o tara nu se poate dezvolta doar ea insasi. E mai usor sa-ti comercializezi produsele pe piete apropiate, asa ca o putere mai mare de cumparare in tarile vecine nu strica. Asta lasand la o parte considerentele geopolitice ;)
        • +2 (2 voturi)    
          Clar (Vineri, 28 august 2009, 18:50)

          mi3rla [utilizator] i-a raspuns lui Moniq

          UE le va plati in continuare amaratilor alora ramasi fara slujbe ceva salarii sau mai stii, ii transfera in alta parte la vreo 1000 de km ca acolo sunt posturi ce asteapta sa fie ocupate. Evident UE adica toti o mare tara cu grija pentru toti; cata naivitate
    • +1 (3 voturi)    
      Felicitari pt raspunsul de bun simt! (Vineri, 28 august 2009, 21:39)

      suki [anonim] i-a raspuns lui Moniq

      E f adevarat ca e nasol pt noi cind pleaca o companie mare, indiferent cit de apreciata sau nu era ea. Dar e si mai adevarat ca oamenii din Basarabia au mult mai multa nevoie de spiritul acestei multinationale acolo. Somajul lor este mult mai mare, si dincolo de asta, e nevoie de reformarea unor mentalitati, iar o multinationala de top 10 poate face mai mult decit orice alti politicieni la un loc.
      • +1 (3 voturi)    
        Corect (Sâmbătă, 29 august 2009, 17:05)

        Moniq [utilizator] i-a raspuns lui suki

        Iar o multinationala ii atrage si pe "furnizorii oficiali" (de ex. servicii de outsource, relocare, etc.) in Moldova. Toate multinationalele au furnizori globali care vor trebui sa includa Moldova in lista lor. Rezulta o reactie pozitiva in economie - mai multe joburi create (pe langa cele oferite de Coca-Cola) si crearea de business-uri adiacente.
        De asa ceva am beneficiat si noi in perioada 2006-2007 cand toate marile companii doreau sa aiba filiale / sucursale in noul stat membru al UE. Iar rezultatul imediat a fost o crestere extraordinara a salariilor (chiar dublarea lor in unele domenii) si deci a puterii de cumparare. Plus ca multi romani s-au intors in tara. "Things can only get better"
  • +2 (2 voturi)    
    protest !!!! (Vineri, 28 august 2009, 15:24)

    escu [anonim]

    Sa vedem cine o sa mai bea Coca Cola.....