PepsiAmericas a inaugurat fabrica de langa Bucuresti, in urma unei investitii de 85 milioane dolari

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 1 septembrie 2009, 15:36 Economie | Companii

PepsiAmericas, una dintre cele mai importante companii producatoare de bauturi racoritoare la nivel mondial, a inaugurat marti o fabrica in Dragomiresti, judetul Ilfov, in urma unei investitii in valoare de 85 milioane de dolari. Aceasta este prima faza a proiectului, unitatea urmand a fi finalizata in anul 2011 dupa o investitie totala de 150 milioane de dolari.

"In prezent, aceasta este cea de-a doua cea mai mare fabrica Pepsi la nivel european. Mai avem o alta faza de finalizat pentru a o numi cea mai mare fabrica", a declarat Mike Holmes, presedintele PepsiAmericas Romania.

Acesta a precizat ca prima faza a proiectului a constat in construirea cladirii, care ocupa 30.000 metri patrati din terenul cu o suprafata de 80.000 metri patrati detinut de companie, instalarea unei linii aseptice de imbuteliere si inceperea productiei de ceaiuri. La momentul finalizarii, fabrica va avea sase linii de productie, capacitatea de productie urmand sa creasca de la 15 milioane de baxuri anual cat este in prezent, la 65 de milioane de baxuri anual.

Fabrica din Dragomiresti are in prezent circa 70 de angajati, insa numarul acestora va ajunge la 300 la finalizarea proiectului.

Unitatea va produce toata gama de produse Pepsi, Lipton si Prigat, acestea fiind destinate pietei din Romania.

PepsiAmericas mai detine doua unitati de productie in Romania, la Covasna, unde se imbuteliaza apa minerala, si in Bucuresti.

In luna mai a acestui an, PepsiAmericas a finalizat o investitie de aproximativ zece milioane de dolari pentru modernizarea si marirea capacitatii liniei de productie pentru apa minerala Roua Muntilor din fabrica de la Covasna.

Compania PepsiAmericas a preluat in 2007 Quadrant Amroq Beverages (QAB), imbuteliatorul autorizat si distribuitor al marcilor Pepsi, Pepsi Max, Pepsi Light, Mountain Dew, Mirinda, 7up, Prigat, Lipton Ice Tea, Gatorade si Roua Muntilor pentru Romania si Republica Moldova.

Principalele companii de pe piata autohtona a bauturilor racoritoare sunt PepsiAmericas, Coca-Cola, European Drinks si Romaqua. 


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2523 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    foarte bine (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:45)

    alex [anonim]

    Ford cand incepe la Craiova? A ramas stabilit 8 septembrie cum au anuntat in iulie?
  • +2 (2 voturi)    
    De azi (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:20)

    ghita [anonim]

    De azi voi bea numai produse produse de Pepsi (in lipsa alternativelor) Cola ar trebui sa invete ceva de la pepsi
    • 0 (0 voturi)    
      ghita vezi sa nu ajungi portar la o portita (Miercuri, 2 septembrie 2009, 10:50)

      ik [anonim] i-a raspuns lui ghita

      Stai jos... si scrie de 10 ori : " De azi voi bea numai produse de la Pepsi". Parca suna mai bine, nu?
  • 0 (2 voturi)    
    Inca o fabrica... (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:27)

    Loerincz [utilizator]

    de bauturi cu acid fosforic si zahar la tona! Ne 'bucuram' intens pentru asemenea investitii care creeaza dependenta si ucid lent.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu fii carcotas (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:49)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Loerincz

      Omu' bea Pepsi indiferent unde e facut..
      Macar sa fie fabrica la noi :)
      De Tuborg nu te plangi? :)
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:51)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui Loerincz

      Si aerul ucide lent. Cam in 70 de ani de la nastere :)

      Stiti diferenta dintre un mort fumator si un mort nefumator? ... Mortul nefumator e mult mai sanatos.

      Serios acum, nu te obliga nimeni sa bei. Oamenii fac afaceri aici si asta e bine pentru noi, atat! Restul sunt romanisme.
      • +3 (3 voturi)    
        Problema... (Marţi, 1 septembrie 2009, 17:21)

        Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui xyz

        ... este ca de la revolutie incoace ne 'adaptam' la stilul impus incet-incet de vestici: mancam McDonalds sau alt fast-food ca e cool, bem vagoane de Pepsi si Coca-Cola insa nu ne intrebam oare cat de sanatos este.

        Da, am baut Coca-Cola insa de ani de zile nu am mai pus gura pe nicio bautura de genul acesta. Toata lumea se inghesuie sa cumpere produse 'light', pentru ca nu au zahar. Adevarat, insa au aspartam, un produs mult mai nociv decat zaharul. Ca sa nu mai vorbim de cantitatea de cofeina si de acidul fosforic, adaugat cu dublu rol: ca sa nu vomiti instantaneu cand ingerezi atata zahar (daca imi aduc bine aminte, o litru de Coca-Cola are nu mai putin de o suta de grame de zahar!!!), si apoi ca sa iti creeze o senzatie de sete la scurt timp. In felul asta la jumatate de ora vei mai bea inca o Coca-Cola, si in felul asta succesul companiei este garantat. La cofeina, o doza de CocaCola contine tot atat cat un Espresso.

        Am vazut in Romania oameni care cara bauturi 'racoritoare' cu sacosele si copii care cresc cu Pepsi, Coca Cola si Izvorul Minciunilor. Prea putini insa cumpara apa plata sau minerala, de o mie de ori mai sanatoasa decat orice alta bautura.

        Refertor al Tuborg, da, am baut si beau si sunt convins ca in cantitate rezonabila o bere este mult mai sanatoasa decat aceeasi cantitate de Pepsi (a se vedea numai continutul de vitamine din complexul B datorat drojdiei, fata de celelalte bauturi in discutie care nu au nicio vitamina!) Evident ca abuzul este nociv. Raman la parerea mea: nimic nu 'stinge' setea mai bine ca un pahar de apa plata! Cu gheata!
    • 0 (0 voturi)    
      Cercul vicios (Marţi, 1 septembrie 2009, 17:08)

      Vasilica [anonim] i-a raspuns lui Loerincz

      Daca clientii vroiau numai suc de rosii, sunt sigur ca sta fabricau, cine ar fi prost sa fabrice cola sau pepsi si sa nu le cumpere nimeni? Oricum, pe langa bauturi alcoolice racoritoarele sunt medicamente, ne-am vinde sufletul la diavol, ca sa vedem alcoolicii din ro. ca in loc de tarie beau pepsi. Nu faci ciroza din ele, nici nu faci accidente de circulatie sau de munca, nimeni nu-si bate femeia sau sa sara cu un cutit la scandal daca bea coca-cola. Parerea mea ar fi ca sa marim cercetarea medicala cu 10x in toata lumea, ar trebui sa facem oameni cu o genetica optimizata, sobolanii care sunt tot mamifere ca si noi pot manca aproape orice lucru infectat sau usor otravit fara sa-i coste mult la sanatate. Deci corpul lor are o rezistenta de zeci de ori mai mare ca noi.
      • +1 (1 vot)    
        Clientii... (Marţi, 1 septembrie 2009, 18:42)

        Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui Vasilica

        ... sunt doar niste animale dresate care raspund la stimuli, oferiti prin campanie mediatica si prin produsele oferite. Totusi sta in puterea noastra sa analizam acesti stimuli, caci ce aia suntem inzestrati cu ratiune (ma rog... generalizez, dar plec de la premisa ca majoritatea stim sa citim si ne putem folosi creierul ca sa ne informam). Cleintul vrea ce i se ofera! Nu am vazut prea multe fabrici de lapte organic care sa isi promoveze produsele la aceeasi scara ca Pepsi, Coca Cola, McDonalds, etc. Studii efectuate recent au aratat ca bugetele de publicitate ale companiilor producatoare de alimente organice sunt infime in comparatie cu sumele cheltuite de McDonalds pe reclame TV.

        Nu faci ciroza din Pepsi sau Coca Cola? Poate ca nu, dar cu siguranta ca ele sunt un factor determinant in boile gastrice si obezitate. Cu ce te incalzeste ca sobolanii au rezistenta mai mare la otravuri decat noi? Presupunand ca maine s-ar descoperi un produs care ar mari rezistenta organismului uman la otravuri, sa inteleg ca vei fi fericit si vei zice 'De acum inainte pot bea fara grija stricnina, ca sunt imun! Inainte nu imi facea bine, si nici astazi nu aduce vreun aport dar macar nu imi face rau!' Interesanta atitudine... sper din tot sufletul sa nu fie prea multi cei care gandesc asa!

        Celor care au calatorit prea putin le recomand o scurta vizita in SUA si Canada. Uitati-va pe strada si vedeti cati obezi sunt (chiar copii sub zece ani care cantaresc peste 60 de kile). Totul se datoreaza alimentatiei fast-food si a bauturilor racoritoare. Va bucuram ca aveti trei sute de locuri de munca insa pe de alta parte nu va ganditi ca va nenorociti copiii! Sunt convins ca orice parinte cu ceva creier in cap ii spune copilului ca fumatul este nociv, si cu toate astea acelas parinte il indoapa la McDonalds si ii da Pepsi, ca 'e copil si pofteste!' si daca Vasile a sarbatorit ziua de nastere a lui fii-su la McDonalds, atunci musai si el trebuie sa faca la fel, ca doar nu e mai prost. Adevarul
  • 0 (0 voturi)    
    Nu erau 150 de milioane ? (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:43)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    wtf?
    • 0 (0 voturi)    
      zice autorul: (Marţi, 1 septembrie 2009, 17:07)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

      Aceasta este prima faza a proiectului, unitatea urmand a fi finalizata in anul 2011 dupa o investitie totala de 150 milioane de dolari.
    • 0 (0 voturi)    
      au refacut (Marţi, 1 septembrie 2009, 17:09)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

      calculele :) A fost o greseala de tastare :)
  • +1 (1 vot)    
    Foarte bine (Marţi, 1 septembrie 2009, 17:11)

    Elle [anonim]

    De ce trebuie să privim doar partea negativă a acestei ştiri? Nu beau nici Pepsi, nici cola, nici cafea... pentru că nu-mi plac, nu din pricina substanţelor pe care aceste produse le conţin.

    Nu vede nimeni că vor fi cu 300 şomeri mai puţini în România?
  • 0 (0 voturi)    
    Ce e pacat (Marţi, 1 septembrie 2009, 17:29)

    ik [anonim]

    este ca o asemenea investitie si pe o asa suprafata "absoarbe" doar 300 de oameni ... asta ca urmare a automatizarii... tot e bine ca se iau taxe si impozite... numai ca astea nu ajung mereu unde ar tb sa ajunga...