43 de firme romanesti in topul celor mai mari companii din sud-estul Europei

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 23 septembrie 2009, 14:23 Economie | Companii

Romania domina topul celor mai mari 100 de companii nebancare din sud-estul Europei in functie de venituri, realizat de SEE News si casa de consultanta Roland Berger, 43 de firme romanesti figurand in acest top. Prima pozitie in acest top este ocupata de Petrom, cu venituri de 4,85 miliarde de euro in 2008.

Pe urmatoarele doua locuri in clasament se situeaza INA din Croatia si Lukoil Neftochim din Bulgaria, cu venituri de 3,65 miliarde de euro, respectiv 3,64 miliarde de euro.

In topul primelor zece companii se mai regasesc Rompetrol Rafinare (locul 7), Arcelormittal Galati (8) si Automobile Dacia (9). Alte firme romanesti prezente in topul celor mai mari 100 de companii din sud-estul Europei sunt Metro Cash and Carry, Rompetrol Downstream, Petrotel Lukoil, Orange, Lukoil Romania, Vodafone, GDF SUEZ Energy Romania, Romgaz, Carrefour Romania, Porsche Romania, British American Tobacco Trading.   

Cea mai mare parte a companiilor romanesti prezente in top activeaza in sectorul petrolier, energetic si in comertul cu ridicata si cu amanuntul.

Clasamentul vizeaza zece state, respectiv Albania, Bosnia si Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Macedonia, Moldova, Muntenegru, Romania, Serbia si Slovenia.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5411 vizualizari

  • 0 (14 voturi)    
    Glumiti???? (Miercuri, 23 septembrie 2009, 14:41)

    nedumeritu' [anonim]

    Glumiti??
    Firme romanesti? Ce firme romanesti ati vazut in aceasta lista? Toate au actionari straini...

    Iar faptul ca sunt in top este si mai rau, pentru ca banii castigati de ei provin in cea mai mare parte de la bietii romani si pleaca in totalitate la straini.
    Si este rau pentru ca printre firme sunt si vechi firme romanesti puse pe butuci intentionat ...
    Intreb iar : de ce nu era profitabil Combinatul de otel din Galati? Petrom-ul? Pnetru ca trebuia ca altii sa incaseze acest profit?

    Atentie acum la CFR... se vorbeste intens ca nu e profitabil, ca e pe duca, sinele sunt stricate, etc. In ultimul acord cu FMI s-a cazut de acord sa fie monitorizat de catre FMI in mod special. Cine stie ce i se pregateste...

    Mari prosti mai suntem...
    • +4 (10 voturi)    
      nope, nu glumim! (Miercuri, 23 septembrie 2009, 15:39)

      b [anonim] i-a raspuns lui nedumeritu'

      Pai hai sa-ti raspund eu daca dupa douaj de ani de (pseudo)capitalism tot nu pricepi: pentru ca statul este prin definitie cel mai prost administrator si cel mai mare (potential) infractor. De-aia statul trebuie sa privatizeze (ceea ce dealtfel era privat si apoi nationalizat de comunisti).
      Iar faptul ca firmele ale sunt inregistrate in Romania, pot ave si actionari martieni: impozitul pe profit, TVA etc. se duc la bugetul lui Boc, forta de munca e locala, taxele pe salrii tot la Boc...
      Ei, acu' ai priceput sau vrei tot salam cu soia si munca pentru toata lumea?
      PS: Nu uita sa-l votezi pe Base' ca in directia aia ne duce...
      • 0 (6 voturi)    
        Desen (Miercuri, 23 septembrie 2009, 16:22)

        nedumeritu' [anonim] i-a raspuns lui b

        Hai sa-ti mai explic :
        - asa incaseaza statul roman doar impozitul pe profit (16 % din profit)
        - daca nu s-ar fi privatizat de exemplu Otelul din Galati ar fi incasat tot profitul (100% din profit) - adica de sase ori mai mult
        Ai inteles sau vrei si un desen?
        • -1 (1 vot)    
          Click pe sagetica rosie -apare textul cu minus (Miercuri, 23 septembrie 2009, 18:35)

          mihail [anonim] i-a raspuns lui nedumeritu'

          Fraierilor care dati minus - doar atrageti atentia asupra textului
        • +2 (4 voturi)    
          Vreau eu un desen (Miercuri, 23 septembrie 2009, 18:48)

          me [anonim] i-a raspuns lui nedumeritu'

          Tocmai ti s-a explicat ca statul e cel mai prost administrator. "Al statului" e echivalent cu "al nimanui". Firma pe care ai dat-o exemplu producea pierderi inainte de privatizare, nicidecum profit. Fa-mi si mie un desen, te rog, din care sa reiasa ca 100% dintr-o suma negativa e de 6 ori mai mare decat 16% din orice profit (cat de mic).
      • +2 (2 voturi)    
        Nu se pot numi firme romanesti (Miercuri, 23 septembrie 2009, 17:47)

        Ioan [anonim] i-a raspuns lui b

        Daca tu iti faci firma si deschizi filiala in Franta nu insemana ca firma ta e franceza, ci tot romana. Ergo : Carrefour = Franta, Metro = Germania iar Dacia = Renault = Franta... etc etc.
  • 0 (12 voturi)    
    Ce e romanesc in Petrom si Arcelor ? (Miercuri, 23 septembrie 2009, 14:44)

    bun simt [anonim]

    purecii paznicilor, poate.
    Nu e una cu capital majoritar romanesc.
  • +7 (9 voturi)    
    Ce incintare! Dominam Europa de Sud-Est (Miercuri, 23 septembrie 2009, 15:18)

    bogdan [anonim]

    Cita mindrie trebuie sa existe pe noi acum! Dominam Europa de Sud-Est: Albania, Bosnia si Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Macedonia, Moldova, Muntenegru, Serbia si Slovenia.

    Ce incintare! Ce performanta!
  • -1 (9 voturi)    
    Cred ca e o gluma (Miercuri, 23 septembrie 2009, 15:23)

    Alex S [utilizator]

    Metro sunt nemti, Orange francezi, Vodafone englezi, Carrefour francezi, Porsche nemti, British American ii spune si numele.
  • +6 (6 voturi)    
    Explicatia e foarte simpla (Miercuri, 23 septembrie 2009, 15:28)

    viv [anonim]

    Explicatia e foarte simpla. Avem tara cu cea mai mare populatie din zona asta. E normal sa cheltuim cei mai multi bani (in mod absolut) si, astfel, companiile sa inregistreze cele mai mari venituri.
  • +4 (6 voturi)    
    Romania si Bulgaria (Miercuri, 23 septembrie 2009, 15:29)

    hic sunt leones [utilizator]

    sunt singurele tari UE, deci e cam normal.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 23 septembrie 2009, 17:32)

      d [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Romania 43
      Slovenia 18
      Bulgaria 16
      Croatia 11
      Serbia 8
      Bosnia 2
      Macedonia 1
      Moldova 1
      Albania 0
      Muntenegru 0
      • +2 (2 voturi)    
        slovenia (Joi, 24 septembrie 2009, 8:20)

        bh [anonim] i-a raspuns lui d

        Hmmm....Slovenia are 2milioane de locuitori si are 18 firme in top. Romania are 22milioane si are 43:)

        Singurul motiv pt care avem 43 de firme in top este populatia-care este cea mai mare dintre toate tarile din regiune. Dar articolul prezinta stirea ca pe o mare realizare tipic grandomaniei "da" dambovita.

        Patetic
  • -1 (3 voturi)    
    Firme romanesti? (Miercuri, 23 septembrie 2009, 16:01)

    Alien [anonim]

    Exista o lege care stabileste un anumit procentaj roman-strain? Exemplu: 49-51%; 48-52; s.a.m.d...
    Daca guvernul roman nu a stabilit legi stricte pentru conducerea afacerilor combinate romano-straine, firme mixte, poate totusi nu este prea tarziu sa se reconsidere aceste legi. Este o mare porcarie, asta vine de la "porc", ca poporul roman sa fie desavantajat in afaceri prin niste reprezentati incompetenti si pusi pe imbogatire!!!!!
    Vorbesc din experienta directa!!!!!! Sunt romanca-americanca, am infiintat o firma mica/modesta in noiembrie 1990 dupa toate legile in vigoare la ora aceea. Nu am reusit nimic! Dupa o investitie foarte modesta, dar cu toata inima si cu parteneri romani prieteni nu am reusit nimic din cauza 'rechinilor' ce inconjurau firma si care au vrut sa se imbogateasca rapid. In cele din urma am pierdut aproximativ 30.000 dolari, acum aproape 20 de ani, iar altii care au investit cateva mii dolari imi rad in fata si imi spun ca nu am stiut cum 'sa-i mulg' (pe romani). Cam asta se intampla cu 'firmele romanesti' in top-ul celor mai mari firme din sud-estul Europei'. "Prietenul" care spunea ca nu am stiut cum sa mulg romanii in anii '90 este probabil unul din sefi la o companie cu succes listata acum in top!
    Ca incheiere, imi pare tare rau ca in Romania nu se face lumina in legi si nu exista liniste si armonie. Poate mi-as fi dorit sa petrec ceva timp in scurtele vacante ce le avem aici de la munca destul de grea!
  • 0 (0 voturi)    
    ce ne pasa (Joi, 24 septembrie 2009, 20:06)

    odorica ion [utilizator]

    ce ne pasa noua, noi facem tot ce stim, cearta Sic!