Petrom a scumpit carburantii cu 6 bani/litru

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Marţi, 27 octombrie 2009, 8:11 Economie | Companii

Compania Petrom a majorat, de marti, pretul de referinta al carburantilor comercializati in statiile proprii, in urma evolutiei cotatiilor internationale la produsele petroliere.

Potrivit unui comunicat al companiei, un litru de benzina Premium fara plumb 10 ppm este de 3,79 lei, pentru unul de Top Premium fara plumb 99+ - 4,16 lei, OMV Carrera 95- 3,93 lei si OMV Carrera 100 - 4,56 lei.

Motorina Top Euro Diesel 5 / Top Nordic Diesel are un pret de referinta de 3,74 lei/litru, OMV Sprint Diesel - 3,79 lei/litru, Euro Diesel 5 - 3,58 lei si OMV Alpin Diesel - 4,07 lei.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

930 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Petrom (Marţi, 27 octombrie 2009, 8:29)

    florin [anonim]

    Cum adica "in urma evolutiei cotatiilor internationale" ?
    Petromule, baiatule, cotatiile internationale ale petrolului sunt in scadere de cateva zile bune...iar tu ce faci ?
    • 0 (0 voturi)    
      Actualizare in urma (Marţi, 27 octombrie 2009, 9:59)

      Catutzi [anonim] i-a raspuns lui florin

      "Actualizarea" preturilor se face cu 2-3 saptamani mai tarziu. Din cauza asta daca pretul barilului era de 80dolari acum 3 sapt d'abia acum se resimte scumpirea.
    • 0 (0 voturi)    
      te inseli.. (Marţi, 27 octombrie 2009, 10:10)

      Cata [anonim] i-a raspuns lui florin

      adică dacă petrolul light sweet crude e cotat la bursă acum în scădere, tu vrei să te duci a doua zi la pompă si să bagi mai ieftin? :))
      prețul de acum la pompă e un preț istoric. e calculat pe baza achitizitiei de la bursă de acum câteva săptămâni bune, plus procesare tot de atunci, plus transportul si alte cheltuieli de acum etc. e un calcul extrem de complicat și dacă nu știți ce vorbiți, atunci mai bine...
      ca idee, acum e stă pe la 80$ barilul, cu livrare in decembrie. acum 2 luni stătea cam la 70-75$.
      • 0 (0 voturi)    
        Foarte bine (Marţi, 27 octombrie 2009, 10:31)

        florin [anonim] i-a raspuns lui Cata

        Comentariile tale ar trebui incluse in articolul de mai sus, sa inteleaga toata lumea.
        Dar anul trecut, la pretul de 150-160 $ barilul, tot pe la 3.7 - 3.8 lei litrul ne învârteam (la benzina de 95 ma refer).
        Asta nu pot întelege...
        • 0 (0 voturi)    
          ok (Marţi, 27 octombrie 2009, 11:37)

          Cata [anonim] i-a raspuns lui florin

          2008:
          benzina fara plumb: 3,8/ 1L
          pret fara tva: 3,193
          acciza: 327,29 euro/ 1000L
          curs de calcul al accizei: 3,3441
          deci acciza: 1,094lei/1L
          pret producator: 2,099
          pret mediu baril vara lui 2008: 130-140$
          curs de tranzactie euro: 3,6

          2009:
          pret: 3,8/1L
          fara tva: 3,193
          acciza: 335,72/1000L
          curs de calcul al accizei: 3,7364
          deci acciza: 1,254lei/1L
          pret producator: 1,939
          pret baril: 80$ (~ -70%)
          curs euro: 4,3 (~+20%)

          Si stii bine ca nu e asta pretul real al combustibililor, acum tranzactiile se fac intentionat mai jos pentru revigorarea economiei, deh, sa incurajeze poporul sa nu mearga pe jos sau sa ia metroul pana la munca, ci iubita cutie pe patru roti, cu aer conditionat si 8 boxe chiar.
  • 0 (0 voturi)    
    noapte buna Romania (Marţi, 27 octombrie 2009, 8:30)

    bubu [anonim]

    Exagerat se tot scumpeste la noi carburantu cand peste tot se ieftineste ..am ajuns sa-mi fie rusine ca sunt roman ! Romani nu mai au bun simtz si sunt individualisti !! si hotzi !!! si mai mult Romani stau si nu fac nimic daca ar fi unitii 1 zi sa nu cumpaere benzina si ar fi altcvea !
    • 0 (0 voturi)    
      Indi (Marţi, 27 octombrie 2009, 8:52)

      G [anonim] i-a raspuns lui bubu

      Romanii nu sunt individualisti, ci doar hoti. In rest sunt o turma care isi cauta stapanul.

      Nemtii sunt individualisti, dar nu hoti.
    • 0 (0 voturi)    
      marmota... (Marţi, 27 octombrie 2009, 22:38)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui bubu

      ...baiii, m-am saturat de idioti, ala de sus crede ca pretul la petrol e tot una cu pretul la produsele petroliere, tu crezi ca numai la noi se scumpeste, (si mai si scrii asta raspandacule) , da pune mana pe google, si vezi ca a crescut benzina la pompa si la Singapore, si la Detroit... numai cretini in tara asta, de aia ne merge asa bine...
  • +3 (3 voturi)    
    jaf.... (Marţi, 27 octombrie 2009, 8:59)

    Flo [anonim]

    ...e jaf la drumul mare.....adica atunci cand pretul petrolului a tot scazut, pretul la pompa nu a scazut proportional si acuma.....incepa jaful; era de asteptat; ar fi ideal ca 2-3 zile sa nu mai alimenteze nimeni in semn de protest!dar in Romania demult nu mai e unitate!
  • +3 (3 voturi)    
    Stati calmi! (Marţi, 27 octombrie 2009, 9:33)

    Daniel [anonim]

    Asta nu e nimic! Dupa 1 ianuarie benzina va costa 4,7-5 lei/litru! Guvernul catre populatie: "We Wish You a Merry Christmas ...!"
  • 0 (0 voturi)    
    ok (Marţi, 27 octombrie 2009, 10:55)

    liviu_ [utilizator]

    la anu se mareste tvau, impozitele benzina (si implicit toate preturile), electricitatea (cu 20%) etc...
    stiind aceste lucruria am 2 intrebari:
    - peste cate secolle iesim si noi din criza?
    - exista ajutor la stat pentru inmormantarea oamenilor care mor de foame? nu dealta dar o sa tot fie...
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:43)

    qwerty [anonim]

    ce gasim noi la pompa e in mare parte benzina din zacaminte tot de la noi, deci ar trebui sa fie un pret constant si mai mic decat ce avem in prezent :)