Hugo Boss muta o fabrica din SUA in Romania, Bulgaria si Turcia

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 30 decembrie 2009, 21:20 Economie | Companii

Prestigioasa firma Hugo Boss isi va inchide fabrica din Brooklyn (SUA) in luna aprilie a anului viitor, urmand sa concedieze 300 de angajati. Oficialii companiei intentioneaza, in schimb, sa mute productia de haine in Romania, Turcia si Bulgaria, potrivit site-ului Cleveland.com.

"Hugo Boss intentioneaza sa continue sa plateasca cei 300 de angajati de la fabrica din Cleveland pana la inchiderea acesteia, in aprilie 2010, chiar daca productia se va reduce in aceasta perioada. Dupa aceasta data, conducerea vrea sa colaboreze cu sindicatele pentru a negocia un pachet corect de compensatii pentru concediere", a anuntat compania, intr-un comunicat.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4300 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Textile (Miercuri, 30 decembrie 2009, 21:37)

    Flo [anonim]

    Las' ca in Arad unde ar putea sa vina Boss au daramat Tricoul Rosu, Teba este deja istorie iar restul intreprinderilor sunt pe cale de disparitie. Doar Manitoba mai rezista...Bravo, domnilor responsabili de fosta industrie textila aradeana, altadata mandria Romaniei. Ati auzit de UTA?
  • 0 (2 voturi)    
    Hugo Boss & Valentino (Miercuri, 30 decembrie 2009, 22:35)

    STEFAN A. [utilizator]

    Grupul de moda de lux Valentino este proprietarul marcii Hugo Boss.
    -Pentru a salva de la faliment intregul grup a fost decis ca toate datoriile sa se puna pe spinarea marcii Hugo Boss ( marca de lux cu un inalt profit si un mare facturat ).
    -Astfel,aceasta marca cotata la bursa germana va fi nevoita sa mareasca profitul pentru a platii si datoriile cu care a fost incarcata !
    - Logic ca a fost decis transferul in tari cu pret de manodopera mult mai mic si cu taxe mai mici decit in USA .
    - Problema cea mai mare , gasirea manodoperei de inalta calificare in coaserea acestor articole de lux.
    Pina acum , marile firme de moda de lux , Prada , Gucci, Valentino, Armani , etc, aveau in Italia sursa principala de croitori superprofesionisti !
    (meseriasi , mestesugari in adevaratul sens al cuvintului ).
    Pentru cine nu stie ,moda de lux = pantofi de minim 1.000 euro , haine de minim 2.500 euro + acesorii la aceleasi preturi ( genti , curele , portofele ,etc)
    • +3 (3 voturi)    
      marile firme (Joi, 31 decembrie 2009, 9:47)

      adina pentelie [utilizator] i-a raspuns lui STEFAN A.

      Hugo Boss isi lucra deja anumite linii in Ro. Si este absolut valabil si ptr Armani, Prada, Cavalli, Versace, G.F.Ferre, etc, care se confectioneaza aici din 1995. Singura diferenta este ca anul acesta, unii din ei au venit si cu liniile de lux, care pana acum nici nu se concepea sa fie lucrate in afara Italiei, ptr ca pe etichete trebuia musai sa scrie "Made in Italy", ca doar costau o avere, asa cum spui si tu, si aceasta eticheta ridica pretul foarte mult. Dar intre timp a venit criza care nu i-a ocoliti nici pe ei.
      Partea buna este ca fabricile de confectii romanesti vor avea de lucru, partea proasta...ca sigur aceste firme nu-si vor micsora prea mult preturile, deci vor ramane tot inaccesibile.
  • 0 (4 voturi)    
    prestigioasa firma (Miercuri, 30 decembrie 2009, 22:47)

    ion ion [anonim]

    Prestigioasa firma era la fel de prestigioasa si cind confectiona uniformele SS?
    Sigur, nu sint ei de vina ca aia imbracati in uniformele confectionate de ei au facut ce-au facut, da' totusi... Banii nu au miros.
    • +1 (1 vot)    
      ce probleme au unii =)) (Miercuri, 30 decembrie 2009, 22:58)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui ion ion

      Trebuie sa recunosti ca erau niste uniforme faine.
      Sau stai, poate ca Hugo Boss lupta de partea aliatilor, la urma urmei nemtii au inghetat de frig in Rusia :)).
      • +1 (3 voturi)    
        asa e (Miercuri, 30 decembrie 2009, 23:45)

        ion ion [anonim] i-a raspuns lui Stefan

        Asa e, n-aveam ce face :-).
    • +1 (1 vot)    
      Intreaba-l pe Mazare... (Miercuri, 30 decembrie 2009, 23:45)

      370H-SSV-0773H [utilizator] i-a raspuns lui ion ion

      ca el stie bine cum e cu uniformele astea SS.
      S-a specializat in domeniu, de cand l-a apucat pasiunea pentru sofisticata si dificila arta a cat-walking-ului. Prietenii stiu de ce!!
      • 0 (0 voturi)    
        Mazare (Joi, 31 decembrie 2009, 3:15)

        ion ion [anonim] i-a raspuns lui 370H-SSV-0773H

        Eroare, Mazare nu a purtat uniforma SS ci o uniforma de ofiter Wehrmacht - armata germana; pe alea nu stiu cine le croia.
    • 0 (0 voturi)    
      hahaha ! (Joi, 31 decembrie 2009, 11:33)

      cucuvaia [anonim] i-a raspuns lui ion ion

      uniformele lui mazzare si pastaie jr, erau, probabil, tot cu etichete boss. :-))
      la 5000 de euro bucata :-))
  • 0 (0 voturi)    
    se orientara bine (Joi, 31 decembrie 2009, 11:29)

    cucuvaia [anonim]

    costul muncii e mai mic in partzile astea decat cel cu ilegalii din brooklyn. :-))
    plus ca, p'acolo, e o concurentza mai mare si mutlzi nu's asea de inebunitzi dupa tzoale...de firma :-))
    p'acilea, o eticheta cu boss ii face pe tzugulani sa se, chiar, creada boshi :-))
  • +2 (2 voturi)    
    CAPITALISM NOMAD (Joi, 31 decembrie 2009, 13:23)

    GIGI BERLOGEA [anonim]

    Ce sa-ti spun, face Hugo Boss fabrica in Romania. Dar ce salarii platesc ma rog frumos? De $1/ora? Multumesc, asa ceva avem in Romania cu duiumul! Capitalisti din astia nomazi care se muta ca tziganii cu cortul nu reprezinta dezvoltare durabila! Este numai o secventa nesemnificativa din ceea ce se numeste GLOBALIZARE!
    Ce beneficii ofera la angajati? Deschid vreo gradinita, ajuta vreo scoala, fac acel capitalism social responsabil? O laie, nu fac asa ceva, vin numai sa-si ingroase profitul, MAXIMUM PROFIT cum se spune in USA. In rest tot salariul minim pe economie il dau, si numai pretentii!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Branduri de lux (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 20:39)

    Juliany [anonim]

    Toate marile firme au produse realizate in Romania:Prada ,Armani ,Hugo Boss,Benetton dar nu vin de prosti la noi, platesc si la 3 luni si preturi infime spun daca vrem sa muncim pt ei in conditii de preturi foarte mici.