Grupul german Lidl negociaza cumpararea magazinelor Plus din Romania si Bulgaria

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 7 ianuarie 2010, 12:58 Economie | Companii

Compania Lidl, detinuta de grupul german, Schwarz Group, negociaza cumpararea lanturilor de magazine de tip discount Plus din Romania si Bulgaria de la Tengelmann, scrie Novinite.com. Tengelmann a confirmat ca negociaza vanzarea operatiunilor din ambele tari, dar cele doua grupuri nu au ajuns inca la o decizie finala.

Reteaua de magazine Plus din Romania are aproape 80 de magazine, in prezent.

In Bulgaria, Plus opereaza in prezent o retea de 16 magazine iar Lidl intentioneaza sa intre pe piata din aceasta tara in primavara lui 2010.

Anul trecut Lidl si-a anuntat intentia de a deschide aproape 50 de magazine noi in Romania, la inceputul lui 2010. Aceasta decizie va permite companiei sa devina lider pe piata magazinelor de discount in urmatoarele luni, cu peste 150 de magazine.

In 2007 si 2008 Plus si-a vandut afacerile din majoritatea statelor europene. In ultimii, lantul de magazine a fost activ in Austria, Romania si Bulgaria.

Compania Lidl detine terenuri (cel putin) la Medias, Iasi, si Slobozia si este in continuare interesata de achizitionarea altora. Din grupul Schwarz face parte si reteaua de hipermarketuri cu politica de discount Kaufland care opereaza in prezent in Romania 40 de magazine.



Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4879 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    bun (Joi, 7 ianuarie 2010, 13:38)

    daniel [anonim]

    In UK si in Irlanda, Lidl si Aldi au fortat marii competitori, printre care Tesco, Sainsbury, Dunnes Stores, etc, sa scada preturile.
    Acum 2-3 ani Lidl si Aldi erau echivalentul "saracimii". Acum insa au devenit cele mai populare magazine de shopping.
    Veste buna ptr. Romania, atat e de zis.
    • 0 (0 voturi)    
      Speram ca ce zici sa fie valabil si in Ro... (Joi, 7 ianuarie 2010, 15:53)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      .. s-au mai vazut cazuri de mari retalieri specializati pe discount in alte tari care in Ro aveau preturi nesimtit de mari, sa faca si ei un ban....

      Ar fi bine sa ai dreptate !
  • 0 (0 voturi)    
    plus (Joi, 7 ianuarie 2010, 13:42)

    adi [anonim]

    In germania Plus a fost achizitionat de Netto, tot un lant de magazine de cu preturi mici.
  • +2 (2 voturi)    
    discountere (Joi, 7 ianuarie 2010, 13:47)

    chris [anonim]

    pacat ca nu ramane si plus! ar fi fost excelent sa avem: aldi, plus, penny si lidl! asta da competie!
  • +3 (3 voturi)    
    .... (Joi, 7 ianuarie 2010, 13:52)

    sictireanu [utilizator]

    Si Kaufland e la vanzare dar fiind mai scumpa reteaua merg greu negocierile. Oricum, Lidl are planuri mari de dezvoltare in Romanika si, din cate am vazut prin alte tari, astia au preturi decente si calitate decenta.
    • +1 (1 vot)    
      la comentariul tau... (Joi, 7 ianuarie 2010, 14:10)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui sictireanu

      tin doar sa subliniez...."prin alte tari"...
      • 0 (0 voturi)    
        .... (Joi, 7 ianuarie 2010, 14:32)

        sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        Pai d-aia am si pus "prin alte tari", la noi unt de o nesmtire crasa si umfla preturile cu 7000 de taxe. Ma mir ca nu au bagat inca in preturi si taxa de sobolan sau de pasarici :) ca tot umbla poze pe net cu orataniile care se plimba prin hypermarket-uri :)
  • 0 (0 voturi)    
    X (Joi, 7 ianuarie 2010, 14:16)

    Aldi Lidl [anonim]

    La preturi Aldi sunt mai buni decat Lidl .
  • +1 (1 vot)    
    Ce-i drept (Joi, 7 ianuarie 2010, 14:36)

    Plus Minu [anonim]

    ca geaba Plusu' are preturi bune ca e varza-n calitate. Cat de sarac vei fi chiar nu merita sa le inghiti porcariile alea!
    • +1 (1 vot)    
      Cred ca nu stii (Joi, 7 ianuarie 2010, 15:35)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Plus Minu

      Lucrez tot in comert si pot spune ca in discount au cea mai buna calitate. dc nu cunosti nu vorbi. uita-te la salamul lor uscat si vei vedea ca este cel mai bun raportat pret calitate.
    • 0 (0 voturi)    
      Plus are preturi ok.. (Joi, 7 ianuarie 2010, 15:56)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui Plus Minu

      ..si calitate decenta, acceptabila as zice. Pararea mea e ca sunt peste penny si profi
    • 0 (0 voturi)    
      nu ai dreptate (Vineri, 5 noiembrie 2010, 13:24)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Plus Minu

      nu ai dreptate deloc. magazinele gen plus/penny/aldi/lidl au 2 politici:
      1. sa vanda produse branduite de ei sau la care au exclusivitate si care au un pret mult mult mai mic fata de un brand cunoscut insa calitatea este foarte apropriata(gen cafea, crema de ciocolata, ciocolata, ulei etc)
      2. impun celor ce inchiriaza rafturi in magazinele lor(brandurilor) cel mai mic pret de pe piata existent. De ex. penny are cel mai mic pret de peste tot la redbull/pepsi/ariel etc. Brandurilor care nu le convin aceste restrictii de pret nu au ce cauta in rafturile lor.
      Ei insa ca si firma garanteaza un rulaj foarte mare(de foarte multe ori mult mai mare decat intr-un hipermarket spre ex.) si daca ai observat din penny/plus se aprovizioneaza inclusiv buticarii. Alta chestie buna din punctul meu de vedere este ca cei de la asftel de discount marketuri promoveaza noi branduri de produse care altfel nu ar fi avut nici o sansa sa intre pe piata de consum sau s-ar fi pierdut printre rafturile buticurilor de cartier nebagate in seama de nimeni. Cat despre calitate, un nou producator de ex. de ulei sau zahar sau salam are tot interesul sa faca un produs bun ca sa-si vanda marfa in timp ce un brand deja consacrat o face cum a facut-o pana acum sau chiar mai prost tinand cont ca lumea oricum cumpara eticheta mai mult decat produsul in sine.
  • 0 (0 voturi)    
    Lidl & Schwarz Stiftung & Co. KG (Joi, 7 ianuarie 2010, 15:28)

    Dan [anonim]

    Pacat ca pe segmentul discount se vor "concura" Kaufland cu Lidl - amandoua din acelasi grup...Asteptam ca prin intrarea Lidl pe piata sa se intareasca competitia.
    • 0 (0 voturi)    
      Ar mai fi.. (Joi, 7 ianuarie 2010, 15:58)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      ... penny si profi !
      • 0 (0 voturi)    
        ..si Mini Max Discount :) (Joi, 7 ianuarie 2010, 16:57)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        dar astea nu prea conteaza in ecuatie...
        Penny are Mari probleme de organizare, personal si management (cei ce lucreaza acolo stiu prea bine), Profi e o struto-camila in perpetua cautare a propriei identitati (poate acum, dupa vanzarea retelei si inlocuirea lui Caius cu Grieb de la Kaufland sa se mai schimbe ceva...)
        In rest, numai de bine! :)
        • 0 (0 voturi)    
          Caius ma tare decat Grieb (Joi, 7 ianuarie 2010, 19:05)

          profesionistul [anonim] i-a raspuns lui Dan

          Daca tu crezi ca inlocuirea lui Caius cu Grieb va schimba ceva, esti total aerian. Daca e asa de bun Grieb de ce l-au dat afara de la Kaufland? De ce a zburat in 10 minute cand au venit sefii lui din Germania? Te las pe tine sa afli raspunsul.
          Referitor la Caius Crisan, cred ca e cel mai bun manager din domeniu. A dezvoltat o retea care s-a vandut cu 66 de mil de euro si in plin an de criza. Asta spune multe despre pregatirea si profesionalismul lui Caius.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu (Joi, 7 ianuarie 2010, 19:57)

            Dan [anonim] i-a raspuns lui profesionistul

            I-am cunoscut pe ambii domni si nu am o parere deosebita despre niciunul.
            Nu am zis ca Grieb ar fi mai tare, ci ca odata cu vanzarea si schimbarea managerului e de asteptat sa se schimbe ceva...
            Din pacate, Romania este tara managerilor expati reciclati (vezi si cazul Tizannini, plecat cu cantec de la Profi, a "rezolvat" si Spar-ul si acum probabil va pune cruce Interex-ului, daca nu va reusi vanzarea vietii).
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Vineri, 8 ianuarie 2010, 9:01)

    ELA [anonim]

    cine ma poate lamurii,ce se va intampla cu angajatii existenti ai mag,PLUS dupa ce vor fi vandute ,si care va fi salariul minim brut garantat la LIDLL,crede-ti ca se vor schimba personalul,sef,sef adj,SRV?
    • 0 (0 voturi)    
      gramatica (Vineri, 8 ianuarie 2010, 12:03)

      chris [anonim] i-a raspuns lui ELA

      in primul si in primul rand ii vor invata gramatica! dupa aceea ii vor evalua!
      • 0 (0 voturi)    
        test (Duminică, 10 ianuarie 2010, 20:13)

        ela [anonim] i-a raspuns lui chris

        buna,la gramatica vor trece testul,,,,,hai sa fim seriosi chris tie nu ti s-a intamplat niciodata sa scrii in graba si sa scrii gresit sau sa te exprimi gresit gramatical????????????????????? tu poti sa-mi raspunzi la vre-o intrebare mai sus mentionata?//?????????(in primul sms) o seara buna
  • 0 (0 voturi)    
    ALDI / LIDL (Duminică, 31 ianuarie 2010, 20:30)

    radu [anonim]

    Acum ca LIDL intra in Romania ar trebui sa vina si ALDI. Stie cineva ceva cind si unde intra Aldi in romania?