Afacerile din comert au scazut in 2009. Anuntatele scumpiri ale patronatelor alimentare ar putea fi un balon de sapun

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 3 februarie 2010, 10:33 Economie | Companii

Potrivit unui comunicat al Institutului National de Statistica (INSSE) volumul afacerilor din comertul cu amanuntul (cu exceptia autovehiculelor si motocicletelor) a scazut anul trecut cu 10,3%, cea mai puternica „frana” fiind reducerea vanzarilor de carburanti.

In decembrie comertul si-a mai revenit, inregistrand usoare cresteri ale volumului, de 9,6%. Cel mai puternic au crescut vanzarile de produse alimentare, bauturi si tutun, care au urcat cu 23,4% fata de noiembrie, din cauza cumparaturilor facute cu ocazia Sarbatorilor de iarna.
 
Unele patronate din industria alimentara au repetat la inceputul lui 2010 mai toate amenintarile din 2009: ca vom avea de suportat scumpiri mari, indeosebi la carne si la produse din carne, dar si la multe alte produse. S-a adeverit ceva din ce ne-au spus in 2009? Absolut nimic
 
 
Adrian Vasilescu, consilierul guvernatorului BNR

Comparativ cu decembrie 2008, volumul cifrei de afaceri pentru comertul cu amanuntul a scazut in decembrie 2009 atat ca serie bruta, cat si ajustata in functie de numarul de zile lucratoare si de sezonalitate, cu 8,5% si, respectiv, cu 6,1%, se mai arata in comunicatul Statisticii.

Pe fondul unei inflatii in scadere, a presiunilor salariale tot in scadere, a importurilor avantajate de un leu apreciat, a scumpi produsele ar echivala cu taiatul cracii de sub picioare.

Motivul invocat de patronatele din industria alimentara, cel al taxei fast-food, este insuficient argumentat. Nivelul taxei, care urmeaza sa fie negociat cu firmele (si care inca nu a fost aprobat) poate fi absorbit de companii, fara sa fie trecut in pretul final.

Evolutia preturilor la carnea de pasare, lapte si paine, in 2009
Evolutia preturilor la carnea de pasare,
lapte si paine, in 2009
Sursa: Napoleon Pop, membru CA al BNR


„Jucatori dintre cei care, an de an, in ianuarie, produc un zgomot inflationist asurzitor, amenintandu-ne de pe ecranele televizoarelor ca vom vedea scumpiri cum n-am mai vazut, s-au grabit si in 2010 sa aiba initiativa. Au facut singura miscare pe care o stiu si pe care o repeta la fiecare inceput de an.

Unele patronate din industria alimentara, a caror agresivitate nu se dezminte niciodata, au repetat la inceputul lui 2010 mai toate amenintarile din 2009: ca vom avea de suportat scumpiri mari, indeosebi la carne si la produse din carne, dar si la multe alte produse. S-a adeverit ceva din ce ne-au spus in 2009? Absolut nimic. Tabloul miscarii preturilor de consum de-a lungul anului trecut, dominat de dezinflatie si nicidecum de inflatie, este edificator”, explica Adrian Vasilescu, consilierul Guvernatorului BNR.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2278 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Felicitari pentru reactie (Miercuri, 3 februarie 2010, 11:23)

    fny.ro [anonim]

    Ma bucur nespus ca, in sfarsit, are cineva o reactie pertinenta fata de amenintarile acestea.

    Asemenea, felicitari hotnews pentru ca prezentati ambele puncte de vedere.
  • +3 (5 voturi)    
    ca sarea-n bucate (Miercuri, 3 februarie 2010, 12:32)

    Mazeta [utilizator]

    Cu ocazia asa-zisei taxe pe fast-food mi s-a confirmat ce banuieste toate lumea: industria alimentara a devenit subramura a industriei chimice, peste 90% dintre produsele vandute sunt ultrasaturate in sare, e-uri si grasimi, fiind nocive pe termen mediu si lung. Sanatate tuturor!
  • -1 (3 voturi)    
    :) (Miercuri, 3 februarie 2010, 12:36)

    owl [anonim]

    Dar daca se intampla cresterea?
  • +3 (3 voturi)    
    Nu era clar de la inceput?!! (Miercuri, 3 februarie 2010, 12:39)

    ALT DAN [anonim]

    "S-a adeverit ceva din ce ne-au spus in 2009?" Foarte buna intrebare. Corect pusa problema.
    Suntem in continuare bombardati cu stiri alarmiste, sursele fiind aceleasi. Anul trecut a inceput cu criza gazelor din care nu aveam cum sa iesim, apoi euro va ajunge la 5 RON si cate si mai cate. A trecut anul electoral si ciutacii, ursii si ciuvicii si-au reluat tirul la ordinele acelorasi moguli.
    Sa ne reamintim insa ce spunea reprezentantul FMI:" Romania este o poveste de succes".
  • -1 (1 vot)    
    .. (Miercuri, 3 februarie 2010, 13:01)

    X [anonim]

    Fata de anul trecut in ianuarie, anul acesta se prevede o taxa in plus pe produsele alimentare (taxa fast food - o denumire proasta).
    • +1 (3 voturi)    
      toți (Miercuri, 3 februarie 2010, 13:42)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui X

      Eu am fost la supermarket săptămana trecută.
      In anul 2oo9 un coș de cumpăraturi era mai scump
      cu 4o-5o lei față de 2oo8.
      Săptămana trecută la raionul de cosmetice o pastă
      de dinți este dela 12 -16 lei.Nu vorbesc de cele
      scumpe.Cele de 5o ml sunt 6 lei.
      Intrebare :dacă tot nu prea ne spălăm pe dinți(cum
      arată statisticile) ce se va intampla acum?
      Carnea de pui s-a scumpit,la fel curcan.
      Produsele despre care se vorbește nu mă interesează.Familia mea nu mănancă așa ceva.
      Rar o prăjitură.
  • 0 (2 voturi)    
    :( (Miercuri, 3 februarie 2010, 13:29)

    owl [anonim]

    Cheltuielile bugetare sunt aproape pe loc, industria trebuie sa cotizeze ca sa sustina. De mancat, tot trebuie sa mancam, nu?

    Nu e taxa nesemnificativa pt ca trebuie sa acopere cheltuielile statului cu ea (minim). De ce nu pare plauzibil ca preturile sa creasca semnificativ?

    PS. Nu inteleg de ce trebuie sa comentez declaratiile din preistorie(2009). Ajungi sa nu mai crezi pe cineva care a gresit in previziuni de prea multe ori. Dar daca de data asta nu greseste?
  • 0 (2 voturi)    
    vorbiti aiurea (Miercuri, 3 februarie 2010, 14:03)

    je [anonim]

    Peste tot in supermarketuri sau magazine , pretul produselor a crescut destul de mult , cine a scris acest subiect de mai sus sa mai iasa din birou la cumparaturi si sa vorbeasca dupa aceea. carnea de pasare sa scumpit, detergentii, pampersi , etc
  • +1 (1 vot)    
    mananca r.. (Miercuri, 3 februarie 2010, 14:28)

    Gringo [anonim]

    Baietii din industria alimentara au gura mare fara motiv.
    Ca sa maresti din cauza aditivilor pretul cu 30 % ar trebui ca respectivii aditivi(E-uri) sa se scumpeasca cam cu 500% .Credeti-ma am lucrat in domeniu si stiu ce preturi si ce dozaje au .Acum vreo 3 ani cand euro era la 3.1 si prin urmare totii aditivii dar si materia prima din import a micsorat cineva pretul ? Nu fiindca era cererea foarte mare .Deci preturile din raft sint legate de raportul cerere -oferta si nu de pretul unui ingredient care se adauga in procent de max 2% . Povestea ca alimentele sint ultrasaturate cu E-uri e un mit urban bun de spus la intalnirile anorexicelor.
    Taxa in sine e un cretinism tipic romanesc .Sint curios cum vor defini alimentele nesanatoase ? Da chiftelele facute de mama sint sanatoase ?ca sint prajite in ulei ?Dar musacaua ?
    Rahat guvernamental de prima clasa . La asa guvern asa patronate.
    Aveti grija cu grasimile ca in curand o sa ne ia astia taxa pe circumferinta burtii .
    • 0 (0 voturi)    
      du-te sa-ti iei banii de la caserie (Miercuri, 3 februarie 2010, 16:46)

      geo [anonim] i-a raspuns lui Gringo

      Asta e vrajeala ... taxa sigur nu va fi introdusa pe cantitatea de E-uri, ci pe multitudinea si periculozitatea lor ... De ex. indulcitorul aspartam e de 2000 de ori mai dulce ca zaharul, deci cred ca e fff eficient ... Asa e si monoglutamatul de sodiu, elementul de baza in 'baza de mancare' (Vegeta) ... eu cred ca sunt probleme reale, doar ca nu pot fi rezolvate si legiferate logic de politicienii romani ...
  • 0 (0 voturi)    
    clasa politica de slaba calitate... (Miercuri, 3 februarie 2010, 17:33)

    resita31 [utilizator]

    in loc ca politicienii nostri sa se ocupe cu atragerea de investitori si gasirea de pieti de desfacere pt producatorii romani, ei concediaza oameni si distrag atentia de la incompetenta lor deviind atentia dand vina tot pe oamenii din popor.
    pt ei e mai simplu sa gaseasca vinovati si sa pedepseasca, decat sa gaseasca solutii si sa isi aduca un aprt constructiv... asta necesita implicare, neuroni, profesionalism si un spirit civic dezvoltat si nicidecum egoism...
  • 0 (0 voturi)    
    ce tampenie!! (Miercuri, 3 februarie 2010, 17:50)

    trist [anonim]

    Dle Vasilescu, pana acum v-am admirat si apreciat viziunea si discursul, dar de data asta ati dat-o in bara. nu stiu interesele cui le serviti, dar taxa pe mancare exact asta inseamna SCUMPIREA ALIMENTELOR. Cum v-ati gandit ca aceasta taxa va fi absorbita de producatori? reducand din salariile angajatilor sau concediind o parte din ei. Iar asta ce inseamna? SOMAJ, dle Vasilescu. de ce nu recunoasteti ca nu exista bani si ca cineva acolo sus s-a gandit sa mulga si una din putinele ramuri care functioneaza cat de cat in economia romaneasca? RUSINE!!!
  • 0 (0 voturi)    
    se scumpesc produsele alimentare??? (Duminică, 7 februarie 2010, 4:08)

    tatiana [anonim]

    nu stiu cum facem noi Romanii dar suntem mereu ''impotriva vantului'' ; e recesiune in lumea intreaga ...ca sa nu dea faliment in Irlanda, de exemplu , in supermarket s-au ieftinit produsele ...ca de...decat sa dea faliment si sa plece toata lumea acasa cu buzunarele goale si buzele umflate...saracii oameni prefera sa castige mai putin dar sa poata supravietui macar...si uite asa preturile la mancare au scazut chiar daca vin multe produse provin din import...oricum sa cascati ochii bine la ceea ce cumparati ....ca anul trecut in Decembrie ati cumparat din magazine carne de porc din Irlanda pe care astia aici au aruncat-o la gunoi declarand-o infestata ( au retras toata carnea de porc din rafturi si congelatoare din: magazine, depozite si ferme si au aruncat-o la ...GUNOI ( THEY BINED THE PORK ...SIMPLY LIKE THAT!!!) si voi care mai sunteti pe acasa , in loc sa cercetati pe net ...si sa spuneti:'' Hopa...carne de import ...porc...de ce oare ...nu mai avem porci de sacrificat in Romania ?''ia te uita ce scandal se produce in Irlanda ...au aruncat aia toata carnea de porc la gunoi in Decembrie 2008...de ce oare ???ca au gasit-o infestata si in loc sa cascati ochii bine in supermarket sa cititi clar sau sa cereti informatii despre provenienta carnii de porc ..ati preferat sa o cumparati si presupun ca ati mancat-o ...deci concluzia e ca ati mancat din lada de gunoi a Irlandei ...de aia va spun : cascati ochii bine la ceea ce cumparati si informati-va din cel putin 3 surse diferite despre provenienta fiecarui produs ...aveti net acasa ???folositi-l cu creierul ....sa auzim de bine !!!