Nokia va produce la Jucu circuite integrate si angajeaza 200 de persoane

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 februarie 2010, 16:00 Economie | Companii

Fabrica Nokia de la Jucu isi diversifica productia si va angaja in acest an 200 de persoane, a declarat Grigore Pop, presedintele CNS Cartel Alfa Cluj, care a adaugat ca sindicalistii au obtinut o majorare salariala de 4%, de la 1 ianuarie, si de 5%, incepand cu luna aprilie, relateaza Agerpres.

"Am incheiat negocierile la contractul colectiv de munca la Nokia. Imbucurator este faptul ca Nokia angajeaza in continuare personal si trece la o alta etapa de dezvoltare, respectiv producerea de circuite integrate in compania din Cluj", a explicat Grigore Pop.

Angajarile au inceput deja si 200 de noi angajati se vor adauga celor 1.600 care lucreaza in prezent la fabrica din Jucu si celor circa 500 de persoane care sunt angajate pe perioada determinata.

Sindicalistii au reusit sa obtina si o prima de Pasti pentru fiecare angajat, o pauza suplimentara, precum si un bonus trimestrial de performanta.


Citeste mai multe despre   










5063 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Aviz bugetarilor (Miercuri, 3 februarie 2010, 16:30)

    ha [anonim]

    Creşteri salariale de 4-5% sunt normale la privat. Nu de 20%, 30% etc...
  • +7 (7 voturi)    
    . (Miercuri, 3 februarie 2010, 16:34)

    radukku [utilizator]

    multi spun ca cei de la Nokia fac o munca de sclav pe bani putini. Dar cei ce spun asta uita ca pentru multi oameni din Romania 1000 ron inseamna tot venitul adus unei familii de 3-4-5 membri. Nu e chiar munca "hi-tech" dar e in conditii bunicele. Cei care muncesc acolo nu muncesc ca ii obliga cineva, ci muncesc pentru ca in alta parte n-au unde sa munceasca. Investitia in fabrica aceasta e extraordinara pentru clasa muncitoare si nu pentru cei care au deja un loc de munca. De altfel e un loc bun de munca pentru miile de someri ai crizei.
    • 0 (0 voturi)    
      productia de circuite integrate (Miercuri, 3 februarie 2010, 17:16)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui radukku

      este munca high-tech. ma rog, ma intreb ce o sa produca pentru ca Nokia in sine nu produce nici macar un tranzistor care sa fie folosit in telefoanele lor.
      • 0 (0 voturi)    
        high-tech (Joi, 4 februarie 2010, 14:55)

        Technicus [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        Productia de circuite integrate este facuta cu roboti high-tech.
        Exceptand cativa ingieri si tehnicieni restul sunt la aprovizionare si alte meserii destul de generale.
    • 0 (0 voturi)    
      minciuni (Joi, 3 februarie 2011, 16:11)

      gio [anonim] i-a raspuns lui radukku

      problema e ca salariu nu e de 1000 lei,ci de 600, insa cea mai mare probl e ca nu te tin ei tare mult, in 3 luni de lucru te tipa din fabrica, ca doar nu te-or tinea ei mai mult ca tre sa plateasca impozite pe tine si asta nu e in agenda zillei pt ei!
  • 0 (0 voturi)    
    Unde se depun CV ptr angajari la nokia (Luni, 8 februarie 2010, 14:39)

    Mocan Cristina Andreea [anonim]

    as dori sa stiu unde si la ce firma se depun cv ptr angajari la nokia
    • 0 (0 voturi)    
      angajare (Vineri, 16 iulie 2010, 2:04)

      Rodica Elena [anonim] i-a raspuns lui Mocan Cristina Andreea

      Sunt in somaj si m-ar interesa un loc de munca la dv. , unde as putea sa-mi depun un CV sau un nr.de telefon sa-mi puteti da .
      Va multumesc , astept raspuns .
  • 0 (0 voturi)    
    NOKIA _ANGAJARI (Duminică, 14 martie 2010, 19:11)

    ioana [anonim]

    LUGERA & MAKLER SRL, si TRENKWALDER-SOBIS , cele doua firme de recrutare de personal pentru nokia, intrand pe site puteti lua adresa din Cj unde va puteti depune cv , si nr de telefon pentru informatii!
    Cand nu ai alte oportunitati e binevenit si un loc de munca la nokia, mancare si transport asigurat si un salar in jur de 10 mil cu tot cu bonuri de masa!
    • 0 (0 voturi)    
      Buna ziua (Vineri, 11 iunie 2010, 21:50)

      oprisoni monica [anonim] i-a raspuns lui ioana

      Asi dorii sa stiu daca se mai fac angajari la Nokia si unde anume,pe ce adresa se pot trimite cv.
  • 0 (0 voturi)    
    nokia jucu (Joi, 17 iunie 2010, 16:29)

    Pop Ioana [anonim]

    Imi puteti trimite si mie prin mail numarul de la nokia din jucu daca se poate . Multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    cerere de angajare (Joi, 16 septembrie 2010, 18:41)

    adrian [anonim]

    buna, as dori sa depun si eu CV-ul intrucat doresc sa fac parte din echipa dumneavoastra. imi puteti spune va rog unde pot face asta? va multumesc!