AUDIO Mirela Serban, R&M Audit: Am avut deja solicitari din partea clientilor  care vor sa isi mute offshore afacerile. Cei mai multi vin din zona serviciilor si IT-ului

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 3 februarie 2010, 17:34 Economie | Companii

Un sfert dintre fostele microintreprinderi vor trece cu bine peste criza, una din cinci se va transforma in PFA iar restul ar putea da faliment, a declarat pentru HotNews, Mirela Serban, managing partner al R&M Audit, a sasea firma de consultanta din Romania dupa cifra de afaceri.



Reprezentantul R&M Audit, care a realizat un studiu pe aceasta tema,  mai spune ca o firma din patru va incepe sa plateasca noul impozit pe profit, umfland la maximum cheltuielile si apeland la o serie de inginerii financiare si fiscale legale.  „Deja am avut solicitari din partea unor companii pentru a-si muta afacerile - inca din 2009- in zone
 
Am avut inca din 2009 solicitari din partea unor companii pentru a-si muta afacerile in zone offshore. De la un un volum anual al afacerilor de 100.000 de euro, devine mai eficient sa te muti in paradisuri fiscale.
 
 
Mirela Serban, Managing Partner R&M Audit
offshore. De la un impozit anual de 20.000 de euro incolo, adica un volum anual al afacerilor de 100.000 de euro, devine mai eficient sa te muti in paradisuri fiscale. Companiile care prefera sa isi reloce sediul businessului vin din zona serviciilor si IT-ului, fara sa se limiteze insa la aceste domenii”, a spus Mirela Serban.

  • Statul nu va acumulta bani in plus la buget

"O Persoana Fizica Autorizata plateste o singura data impozitul de 16 la suta pe profit, fara a mai plati si alt impozit pe dividende. Comparand cu platile catre stat in sistem de microintreprindere, cand se plateau trei la suta impozit pe venit, plus 16 la suta impozit pe dividende, reiese ca de la aceasta categorie statul nu va acumula bani in plus la buget", a mai spus Mirela Serban, managing partner R&M Audit.

Dupa parerea acesteia, multe firme ar putea lua in calcul varianta functionarii sub umbrela unui offshore, avand in vedere costurile din ce in ce mai reduse si variantele simple de functionare.

Calculul de rentabilitate pentru infiintarea unei companii offshore, respectiv suma de la care merita a fi infiintata, este in functie de business-ul caruia i se aplica aceasta solutie. De exemplu, in cazul unei societati cu activitate si profituri generate exclusiv pe teritoriul Romaniei, un offshore devine in general rentabil de la un profit impozabil de minimum 20.000 de euro.

  • Taxarea unei firme offshore - de la 0-5%


 
Costurile anuale de intretinere a unui offshore variaza de la aproximativ 1.000- 1.800 euro, pana la 3.000- 4.000 de euro, depinzand de tara in care este infiintat, tipul de activitate, legislatie, acorduri internationale etc.
 
 
Mirela Serban, R&M Audit
Costurile anuale de intretinere a unui offshore variaza de la aproximativ 1.000 - 1.800 de euro, pana la circa 3.000 - 4.000 de euro, depinzand de tara in care poate fi infiintat, tipul de activitate desfasurata, legislatie, acorduri internationale etc.

In ceea ce priveste scutirea procentuala pe profit, prin utilizarea unei companii offshore se poate obtine o taxare chiar si de zero pana la cinci la suta, raportat la baza de impozitare/de impunere.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

4162 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Cui renteaza off-shore-ul (Miercuri, 3 februarie 2010, 20:23)

    ciccio [anonim]

    Off-shore-ul renteaza celor cu cifra de afaceri mare, deci nu are nici o legatuta cu microintreprinderile. Cred ca doamna mirela exagereaza. Daca depasesti 100.000 de euro cifra de afaceri, nu mai esti microintreprindere si treci automat la 16% impozit.
    • +6 (6 voturi)    
      Ce vorbesti? (Miercuri, 3 februarie 2010, 20:58)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui ciccio

      Am firma de IT (microintreprindere) si am vreo 70-80.000€ venit pe an. Pana acum plateam 2.500€ impozitul pe venit, de acuma ar trebui sa platesc vreo 13-14.000€.
      Asa ca, decat sa dau 10.000€ pe an in plus la Bocescu, mai bine ma p... pe ochii lor si imi fac offshore.
      • +10 (10 voturi)    
        Au gasit solutie (Miercuri, 3 februarie 2010, 21:36)

        Licuriciul [anonim] i-a raspuns lui Vlad

        Mare solutie, distrugerea micilor intreprinzatori. In loc sa se confiste averile ilicite, sa se reduca salariile si pensiile nesimtite de 500 de milioane de la buget, sa inventarieze firmele capusa, ei concediaza profesorii si pun economia pe butuci.
        Niste idioti.
      • -5 (7 voturi)    
        Hmmm, (Miercuri, 3 februarie 2010, 22:27)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

        Dar ce vorbesti tu Vladut?

        Ideea mi se pare foarte buna, la noi sunt prea multe firme mici one man show, care ar trebui redirectate spre PFA. In germania, de exemplu, ca sa infiinteti un Gmbh trebuie sa depui un capital social de 30.000 EURO nu 200 de RON. Cati si-ar mai face SRL-uri in conditiile astea?

        PFAul este o solutie foarte buna si chiar foarte flexibila care o sa inlocuiasca IMMurile. Asa ca nu mai faceti gargara de pomana.
        • +6 (6 voturi)    
          Da' tu de ce te bagi Ionita? (Joi, 4 februarie 2010, 0:04)

          Johnny [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

          Ionita inteligentule si perspicacule care habar n-ai ce vorbesti, daca de exemplu incepind cu o luna unora le merge mai bine si vor sa mai angajeze oameni, de ce trebuie sa cheltuiasca inca o data? Nu se pune astfel frina dezvoltarii?

          Si cu ce te deranjeaza pe tine ca unii au firma si nu PFA?

          Ti-am urmarit comentariile, esti probabil un ratat invidios care n-a realizat nimic vreodata si se bucura cind moare capra vecinului.
          • -2 (2 voturi)    
            Serios?! (Joi, 4 februarie 2010, 10:25)

            Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Johnny

            Frumos comentariu, ce sa spun?! Vad ca numai prin insulte se poate discuta, dar in schimb fara idei pertinente.

            Sincer draga Johnny unde sunt acum am realizat mult mai multe decat in Romania chiar daca in romania mai am o firma care plateste impozit la stat, si stai linistit ca platesc impozit intr-un an cat platesti tu intr-o viata de om si ai beneficiat si tu intr-un fel sau altul de banii pe care i-am platit eu impozit.

            Toata lumea vrea autostrazi, sistem de sanatate, scoli, infrastructura, dar din ce bani se fac toate astea? Romanii nu au simtul comunitatii care a fost prost implementat in comunism iar prin ciclul natural a fost inlocuit de individualism, insa un individualism prost inteles.

            Romania are inca o fiscalitate redusa comparativ cu alte tari din eu. Cota unica de 16% a atras investitii si a stimulat economia. Poate tu nu ai avut nicio legatura cu economia cand era impozitul prograsiv si ajungeai sa faci jumi-juma cu statul, nu? Atunci era mai bine?! In Germania de exemplu impozitele ajung la cca 40%, Elvetia 25-30%, Belgia la fel, dar de, romanii sunt ei calici, ce sa le faci?

            Plus de asta, Romania trebuie sa se alinieze la politicile monetare si fiscale din EU, pentru ca doar suntem in EU, nu? Iar regula de baza a functionarii unei comunitati (de orice tip) este sa se elimine pe cat posibil discrepantele dintre membrii ei, cel putin la nivel formal.

            Iti urez multa sanatate draga Johnny, dar nu uita ca la un moment dat o sa ai nevoie sa mergi la doctor, sa-ti trimiti copiii la scoala, sa beneficiezi de pensie, etc! Nu intreba apoi de ce aceste servicii sunt precare.

            La mai mare!
            M.I.
            • 0 (0 voturi)    
              Nu ne pacalesti (Joi, 4 februarie 2010, 14:43)

              Johnny [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

              Oricine a avut vreodata o firma in Romania stie adevarul. Vorbesti ca un angajat care a asteptat in fiecare luna sa-i vina salariul si care nu s-a luptat niciodata cu birocratia din Romania.
              Se vede clar ca esti un luser care a emigrat pentru ca n-a facut nimic aici. Daca aveai firma care platea 50% impozit pe vremuri nu emigrai tu.
              Lasa-ne cu prostiile, sintem satui de guristi ca tine.
              • -1 (1 vot)    
                da, (Joi, 4 februarie 2010, 15:00)

                Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Johnny

                Am sa-mi rapsec cateva momente sa-ti raspund pentru ultima data.

                Inca am firma in Romania care merge foarte bine si care plateste taxe la stat (mult!). De realizat in Romania, te asigur ca am realizat in cativa ani cat o sa realizezi tu in intreaga ta viata de acum instainte, plus inca vreo 2 generatii. Sacrificiile au fost pe masura si pot sa zic ca am avut si noroc.

                Cei ca tine ar trebui sa inceapa sa pretuiasca comunitatea in primul rand si sa nu mai fie asa calici.

                Din nou, nu ai prezentat ceva pertinent, decat insulte si un spirit combatant. Nu o sa reusiti niciodata in modul acesta si sper ca societatea romaneasca sa evolueze odata si odata.
                • +1 (1 vot)    
                  Pentru ultima data (Joi, 4 februarie 2010, 15:22)

                  Johnny [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

                  Cum ar veni tu ai firma in Romania si te lupti ca din 16% impozit sa faci iar 50%, pentru binele comunitatii, nu?
                  Asta pentru ca nu mai poti de atita altruism si generozitate, acum ca esti putred de bogat, nu?

                  Faptul ca faci supozitii si te lauzi ca un ghiorlan parvenit denota ca nu esti decit un luzar si in nici un caz nu ai contribuit in viata ta la dezvoltarea unei afaceri.

                  Nu iti mai citesc comentariile, nu te mai agita.
                  • -1 (1 vot)    
                    tu ... (Joi, 4 februarie 2010, 15:41)

                    jean luc picard [anonim] i-a raspuns lui Johnny

                    esti patetic prietene si scufundat in derizoriu. Unde pui ca nici capul nu te duce prea mult din ce se vede aici, dar de, trebuie sa latri si tu putin, sa te faci cunoscut. LOL :)
                • +1 (1 vot)    
                  practic (Joi, 4 februarie 2010, 15:37)

                  jean luc picard [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

                  Nu vezi ca te lupti cu morile de vant? Lumea e fixata pe furat si pe dat tepe! Asta au invatat, cu asta au crescut si asa o sa moara!
        • +2 (2 voturi)    
          mai informeaza-te (Joi, 4 februarie 2010, 11:47)

          .de [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

          In primul rand e vorba de 25 000euro pt un gmbh in Germania, din care iti trebuie jumatate la infiintare doar sa ii arati intr-un extras de banca. Apoi e treaba ta ce faci cu ei. Important in legatura cu capitalul social este ca proprietarii firmei raspund personal pana in limita capitalului social daca apar probleme.

          Apoi daca tot faci comentarii de genul asta si esti cunoscator, spune si de mini-gmbh unde iti trebuie 1Euro sa infiintezi, ai acelasi conditii de raspundere ca un gmbh, doar ca in fiecare an trebuie sa opresti din profit o parte pentru a-ti completa capitalul social aferent unui gmbh (reiterez: din profit).

          In plus legea loveste firmele mici si mijlocii in Romania. In Germania se poate ajunge la impozit de 40% daca ai profit mare, altfel, de exemplu, pt o familie, venitul pana la aprox 15 000Euro nu se impoziteaza, nu conteaza ca e din dividende, freelance (PFA), etc. Apoi ce depaseste 15 000 se impoziteaza progresiv.
          • -1 (1 vot)    
            Asa... (Joi, 4 februarie 2010, 12:04)

            Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui .de

            ideea pe care am vrus sa o subliniez era ca lumea ar trebui sa se indrepte spre statutul care se potriveste cel mai bine pentru nivelul de afaceri pe care il are. De exemplu, sunt sigur ca in Germania nu rezista un gmbh care are un turnover de 20.000 pe an, cum se intampla in Romania, si trebuie sa-ti indrepti atentia spre PFA. In Romania s-a inteles gresit statutul SRL-ului si a fost folosit mai degraba ca o solutie de incasare a unor beneficii fara a avea scopul moral de a produce profit!

            In capitalismul dezvoltat, scopul DECLARAT al unei companii este acela de a produce profit, de a genera locuri de munca si de a plati taxe din acel profit!

            Activitatile individuale sunt total diferite si trebuiesc separate de scopul unei companii.

            Microintreprinderile au fost astfel de companii in mare parte care au tinut ca paravan pentru activitaile individuale si nu pentru a genera locuri de munca/profit/taxe.

            Tocmai acest lucru a avut in vedere si guvernul prin masura aceasta. Punct!
            • -1 (1 vot)    
              ... si mai departe (Joi, 4 februarie 2010, 12:58)

              .de [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

              Laudat fiind de tine insasi in alte postari aici, cunostiintele tale reale de capitalism ies la iveala, aducand mai degraba a metalitate de functionar public in Romania.

              In orice firma noua exista un business plan, pe care fondatorii incearca sa il aplice pentru A AJUNGE la profit. Pana in acel moment se fac investitii din suse proprii in cele mai multe cazuri, bani care au mai fost impozitati sau luati imprumut de la banca la care se platesc dobanzi.

              Tu ca si altii in Romania ai impresia ca atunci cand faci o firma profitul e a doua zi. Se intampla in Romania cu firmele 'smecherilor', care oricum au resursele lor de relatii ca sa nu plateasca nimic inapoi la stat. Altfel o firma trece pe profit in medie dupa 3-5 ani.

              Apoi aritmetica ta pentru paravan al activitatilor individuale nu da: un pfa plateste 16% din profit, unul care avea micro platea 3% din venit plus 16% din profitul pe care si-l insusea.
              • -1 (1 vot)    
                Hmm.. (Joi, 4 februarie 2010, 14:44)

                Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui .de

                Mai .dedede,

                Ce nu intelegi ca lumea trebuie sa se decida intre PFA si Firma? Asta a fost si ideea guvernului, sa elimine acele micro care nici macar nu aveau angajati. Fa o analogie te rog si vezi care sunt costurile pentru germania sa tii o firma fara angajati cu un rulaj mediu de 100.000 de euro/an si spune-mi si mie.

                Si daca tot ai analizat posturile mele, ai fi putut sa vezi ca aceeasi idee mi-am exprimat-o si eu vis-a-vis de scopul unei companii, recte, sa faca profit, sa genereze locuri de munca si sa plateasca taxe. (Pe care dintre acestea le indeplineau micro-urile?)

                Tocami asta am subliniat si eu, ca in RO nu exista cultura capitalismului si ca lumea se astepta la bani peste noapte si din banii aia nici sa nu plateasca impozit.

                Tchüss ... und bis bald mein Freund! :)

                PS
                Pentru pura ta informatie, da-mi o adresa de mail sa-ti trimit un extras de cont, sa vedem care dintre noi doi e mai capitalist :)
  • +8 (8 voturi)    
    pai voi nu stiti nimica (Miercuri, 3 februarie 2010, 20:30)

    curca [anonim]

    luati firmele de securisti care aduc medicamente in tara si urmariti unde se fac platile. apoi luati pe baietii de la garzi si rudele lor si vedeti cum de isi fac case cu 500000 euro.oamenii muncii ar trebui sa fie mai bine informati ca sa stie ce se intimpla in tara asta. vreti si nume?
    • +1 (3 voturi)    
      da, da (Miercuri, 3 februarie 2010, 22:28)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui curca

      da, da ... vrem nume!!
  • +2 (4 voturi)    
    tampeniile guvernului (Miercuri, 3 februarie 2010, 20:34)

    microintreprinzatorul [anonim]

    Doamna Mirela Serban,trimiteti-i o scrisoare deschisa prin presaacestui boculet ,macar sa nu spuna ca nu i s-a atras atentia .Peste un an vom vorbi de inca 100000 de firme inchise ,de 2-300000 de contributii la cas si sanatate lipsa si de 300000 de noi indemnizatii la somaj.Sa socotim 100 euro contributii,100 euro somaj,total200 .La 300000 oameni,si 12 luni ,rezulta un minus de cel putin 720 milioane euro pe an ,fara a mai calcula traumele psihice a celor ce isi pierd locul de munca.INtereseaza pe acesti guvernanti care "nu stiu dar cred ca stiu"?
    • -4 (6 voturi)    
      Esti un prost (Miercuri, 3 februarie 2010, 21:10)

      releu [utilizator] i-a raspuns lui microintreprinzatorul

      Ce prostie, microinyreprinderi in off-shore sau paradisuri fiscale.
      Idiotilor, credeti ca aia au facut legislatie acol ca sa atraga firme ca misca 250000 euro pe an ?
      • +1 (1 vot)    
        da (Joi, 4 februarie 2010, 8:52)

        arici [anonim] i-a raspuns lui releu

        simplu raspuns: da. aia au facut legislatie pentru a aduce sume mici si multe la bujet. deci, in loc sa castige statu roman, intreprinzatorii vor alege fie sa lucre la negru, deci fara castig pt statu roaman, fie sa se mute in zona offshore, la fel statu roman castig zero. Eu unu am inceput demersurile si cheltuiala anuala de intretinere este de 1800 euro. atat. cu restu imi fac asigurare privata si pensie privata.
        • -1 (1 vot)    
          Hehehe... (Joi, 4 februarie 2010, 10:29)

          Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui arici

          Bine bine, ai inceput tu demersurile, dar te-ai gandit cum o sa-ti aduci banii in ro? Cu card de credit cum sugera cineva aici? Tu ai auzit ce a spus doamna aia? Ca off-shoreul devine rentabil de la un IMPOZIT PLATIT anual de 20k euro! Evident ca nu e nici macar asa, dar trebuie sa faca niste banii si doamna asta din consultanta, nu?

          Voi mergeti si va faceti off-shore, vorbim dupa!

          M.I.
          • 0 (0 voturi)    
            Mai vezi-ti domle de treaba... (Joi, 4 februarie 2010, 14:48)

            suki [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

            Ca m-ai plictisit deja cu nspe postari, in care te dai mare cunoscator si patron, si de fapt prezinti o mentalitate de frecator de bani guvernamentali.
            Te-ai si aruncat sa contrazici omul, ca off-shore-urile nu sunt pt micile firme. Ca sa vezi, intimplator sunt si pt micile, si pt mediile, si pt marile firme. Si deloc intimplator, au inceput sa plece din Romania toate trei, si vor mai pleca daca aceasta situatie va mai trena asa.
            Am deja cunostinte care s-au mutat in Cipru cu catzel si purcel... si afacere, si tot.
            Trebuie sa fim cu bagare de seama, altfel o sa ne plece inafara si ultimii bani.
            • 0 (0 voturi)    
              hehe (Joi, 4 februarie 2010, 15:13)

              Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui suki

              Ce-i drept discutia asta m-a prins detul de tare, si concluzia la care am ajuns e urmatoarea:

              Romanii au evaziunea in sange, resping ideea de comunitate, dar in schimb sunt exigenti cand vine vorba de ceea ce face statul pentru ei. Inca odata, off-shore-ul nu reprezinta solutia celor mici si mijlocii, mai ales in domeniul productiei! Romania nu trebuie sa aiba o economie bazata pe servicii, ci pe productie, exploatare si tehnologii.

              Ca si regula, viata in paradisurile fiscale este extrem de scumpa si nu reprezinta o optiune sa te muti acolo, plus ca pierzi contactul cu lumea afacerilor de aici, etc!

              Practic ce spui tu, ca ai cunoscuti care s-au mutat in cipru, impreuna cu afacerile lor este o ineptie economica. Doar daca s-au pozitionat pe piata respectiva, dar acolo doar pentru servicii si in domeniu asta te asigur ca piata e supra-saturata!

              Cat despre profilul celor ce posteaza aici pe tema asta, in mare parte, va dati cu parerea si aduceti argumente (in cazul in care se aduc argumente!!) din auzite iar pe alocuri mintiti si dezinformati fara sa aveti o experienta personala sau sa va fi documentat in prealabil.

              Bye!
              • 0 (0 voturi)    
                iarasi? (Joi, 4 februarie 2010, 18:43)

                arici [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

                primo:NU toi romanii sunt evazionisti, daca era asa, bujetarule nu aveai loc de ...stat. Secundo:off shore-ul reprezinta o alternativa. se poate sa nu intelegi conceptul da' pot sa-ti dau un pot: goagal.
                3. Romania nu trebuie sa aiba o economie bazata pe servicii, ci pe productie, exploatare si tehnologii.
                zici tu...grozav, cunostintele tale teoretice ma uimesc. productie si exploatare nu poti sa ai cu dubla si tripla impozitare, insa poti sa ai in paradis fiscal. Despre servicii, e singurul domeniu care mai putea supravietui, acum nu mai poate nici asta, astfel sa vedem ce face guvernul cand nu vor mai fi bani....
                faci confuzie intre a te muta cu afacerea si off shore-ul...
                supi ca se dau oamenii cu parerea? pai da, oare ce sa faca ? tu nu faci la fel? sau tu esti cel cu parerea avizata...am io o vorba: fuji tare...
                • 0 (0 voturi)    
                  Limba Romana si greutaile ei (Joi, 4 februarie 2010, 19:25)

                  Marcel Ionita [anonim] i-a raspuns lui arici

                  Avand in vedere ca nu se poate discuta decat la nivelul de jos adaug:

                  Limba romana pare sa fie un chin pentru multi dintre voi, iar exprimarea cat se poate de ambigua, vocabular restrans si asta mic asa cum e, jumatate sunt injuraturi, insulte si mistouri. Dovada clara a tanarului care a terminat cu mari emotii liceul (asta daca l-a terminat).

                  Iar tie, in particular, iti doresc sa nu ai nevoie de medic, dar daca totusi ai, suna la 112, dar cu prefixul de Cipru!
          • 0 (0 voturi)    
            esti plictisit rau tata (Joi, 4 februarie 2010, 18:34)

            arici [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

            tu, in geniul care te cuprinde, te-ai gandit ca nu vreau sa fac 1 euro si sa-l pun la saltea sa aiba nepotii pe ce se judeca? pai taticu, sa ramana acolo, eu pot sa traiesc si daca nu imi curg euroii din buzunar. Cum ii aduc? simplu tata...dau si consultatii, pe bani evident. Nimic ilegal, totul legal si suficient de transparent cat permite un off shore...:) tu lupta-te in continuare cu legile, birocractia, finantele, garda financiara, ITM, CAS, administratia locala, samd. Si geniule te lupti fie ca esi curat fie nu, pt ei nu conteaza.
  • 0 (4 voturi)    
    Inexactitate (Miercuri, 3 februarie 2010, 20:45)

    Marcel Ionita [utilizator]

    Ce uita domnisoara sa mentioneze sau o face intentionat, e ca banii obtinuti in conturile unei firme de off-shore nu poti sa pleci pur si simplu cu ei in buzunar. Daca ii transferi intr-un cont din tara, acesta e considerat venit, trebuie declarat si se impoziteaza. Daca te duci in tara respectiva, sa scoti cash de acolo si sa parasesti tara cu ei in buzunar, suma trebuie sa fie una care sa nu bata la ochi sau in anumite cazuri trebuie declarata. In caz contrar se ajunge la confiscarea sumei.

    "Importul de valuta si lire cipriote este liber si nelimitat. Persoanele care doresc sa isi rezerve dreptul de re-export a sumei de bani cu care au intrat in Cipru sunt sfatuite sa declare la vama sumele mai mari de 1.000 de lire cipriote sau orice alta valuta echivalenta cu aceasta suma. Departamentul Vamilor exercita un control foarte strict cu privire la exportul valutei. Exportul acesteia este permis numai in baza unei autorizatii a Bancii Centrale sau a declaratiei facuta la sosire."

    http://www.ambasada.ro/legislatie/tara/33/cipru.html
    • +2 (4 voturi)    
      Credit card? (Miercuri, 3 februarie 2010, 21:03)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

      De credit card ai auzit, fratzica?
      Te duci de 3 ori pe luna la ATM si scoti frumos cate 500-1.000€ de fiecare data.
      Daca chiar ti se aduna prea mult, iti iei milionul si te stabilesti intr-o tara gen Elvetia, Malta sau Luxemburg, unde nu te intreaba nimeni de unde ai banii, dupa care mai vii din cand in cand in vacanta prin Romania, si-i dai cate un bobarnac la Boc.
      • -3 (5 voturi)    
        Da, esti un meserias, (Miercuri, 3 februarie 2010, 22:22)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

        iarta-ma! Mie mi-ai dat un - si tie ti-ai dat un +. Inteligent, ce pot sa zic!

        Daca tu zici ca treaba asta se face un un credit card, jos palaria. La nivelul de bani de care vorbesti tu, iti faci un PFA la norma fixa de venit si ai incheiat socotelile la un impozit maxim de cca 3000 RON/an si-ti facturezi firma target pentru tot profitul. Nu e greu deloc :))))

        Dar de, tu du-te de ia consultanta de la domnita asta, sa-ti faca off-shore afara si sa-ti ia comisioane!
  • 0 (2 voturi)    
    off-shore (Miercuri, 3 februarie 2010, 20:56)

    rochiri [utilizator]

    Nu pre ma priceo eu la economie ..... dar nu cred ca offshore-ul poti sa il faci cu una cu doua ....
    Doar o parere.
  • 0 (0 voturi)    
    impozitul minim mai exista? (Miercuri, 3 februarie 2010, 21:33)

    Ciucu [anonim]

    Eu nu am inteles inca... Am scapat de impozitul minim sau suntem tot in stadiul de promisiune a la Boc? Ii rog pe cei care stiu cu siguranta sa dea un raspuns aici.
  • 0 (4 voturi)    
    buna gluma cu offshoru (Miercuri, 3 februarie 2010, 21:38)

    Vasile D [anonim]

    pai dac iti deschizi un cont la un offshore ai taxa lunara de minim 2000E ,daca nu invarti milioane nu are nici un rost .
    Cei care au deja milioane probabil au deja unul cei care nu au probabil nu renta asa ca articolul este economic null ca sa nu zic pentru cretineti...
    • 0 (2 voturi)    
      Da (Miercuri, 3 februarie 2010, 22:33)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Vasile D

      Pai nu vezi ce s-a inflamat oamenii pe aici si acum vor sa-si faca off-shore, unii mai zic sa-ti atasezi un card la cont ca sa poti sa-ti iei cashu in ro :)))

      Intr-adevar, domnita asta nu stie pe ce lume traieste si vrea sa faca niste comisioane de pe urma la fraieri. La 100.000 euro pe an iti faci PFA si nu off-shore :)).

      Glume de miercuri seara.
      • +1 (1 vot)    
        PFA si aberatiile scrise aici (Joi, 4 februarie 2010, 8:27)

        ela [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        pe ORICE PFA daca facturezi un leu peste suma de 35000 eur /pe an - echivalent in lei devii platitor de TVA, avand in vedere ca nu ai dreptul de a deduce mare lucru pe PFA cheltuielile cu tva sunt infirme, prin urmare platesti si TVA si impozit pe Rulaj - si nu pe profit, si nu mai esti considerat cu norma de venit - daca inainte erai inregistrat asa.
        pentru cei cu PFA infiintat recent limita este proportionala cu perioada de activitate adica undeva la 2900 eur/luna.
        asa ca cei care viseaza cai verzi pe pereti, ar trebui mai intai sa consulte legislatia.
        • -1 (1 vot)    
          Hehe (Joi, 4 februarie 2010, 10:38)

          Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui ela

          Buna draga ela,

          TVA-ul dupa 35k de acord cu tine, desi TVA-ul e deductibil in conditiile in care iti faci contabilitatea in partida simpla. Adica poti sa-ti iei masina si TVA-ul e deductibil! Este exact ca si o firma, numai ca nu poti sa ai angajati!! Ce nu intelege poporul asta despre PFA?!

          Dar impozit pe rulaj?!?! Ce-i prostia asta? Arata-mi tu mie unde scrie chestia asta in codul fiscal (aka "legislatie") sau in vreo norma de aplicare si iti promit ca o sa ma filmez in timp ce mananc codul fiscal foaie cu foaie si postez pe youtube!

          La mai mare!
          M.I.
      • +1 (1 vot)    
        inainte sa vb... (Joi, 4 februarie 2010, 10:09)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        Inainte sa dati din gura interesati-va. Se pot deschide conturi la orice banca din Romania pentru nerezidenti. Conditiile sunt aceleasi. Exact ca un cont de firma pt Romania. Nu trebuie cont in afara.
        • -1 (1 vot)    
          bun bun (Joi, 4 februarie 2010, 11:02)

          Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Radu

          Dar tu ai off-shore ca sa ne spui cum sta treaba? Sau vorbesti doar din pareri?!

          Pur fi simplu, fatuca aia a zis clar, pentru un IMPOZIT PLATIT anual mai mare de 20k euro renteaza sa-ti muti afacerea in off-shore.

          Cate micro intreprinderi care erau la 3% platesc 20.000 de euro anual impozit?!?! Nu cred ca mai mult de 0,5% din numarul total al lor. Asta ar insemna un venit anual de ~700k euro.
          • +1 (1 vot)    
            m-am documentat (Joi, 4 februarie 2010, 12:11)

            Radu [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

            Vreau sa deschid offshore asa ca ma documentez. PEste 100k euro nu mai esti micro, vezi ca nu ti-ai facut temele. Era vb de 20k euro profit, nu impozit, la asta se referea dna respectiva.
  • +1 (1 vot)    
    paradox (Miercuri, 3 februarie 2010, 21:55)

    ftuj [anonim]

    a pina la offshore stiu deja oameni care-si tin firma pe piata neproducind aproape nimic pe ea,dar o folosesc ca reclama...restul se desfasoara ''acasa''fara nici o legatura cu firma..paradoxul romanesc:comunistii si securistii au pretentia ca stiu sa conduca o economie care se vrea capitalista...no comment
  • -2 (8 voturi)    
    Si cine mai plateste impozite (Miercuri, 3 februarie 2010, 22:00)

    etre [anonim]

    Am auzit ca in Germania nu se platesc taxe deloc, in Franta umbla cainii cu covrigi in coada iar in GB iti da statul cozonaci.

    Microinteprinderile au fost folosite pentru a eluda plata contributiilor sociale. Mai mult , prevedere cu impozitul redus era valabila pana in 2009.
    Ideea a fost buna, dar era exploatabila. Daca nu va convine , va rog, emigrati. Sunt sigur ca se vor gasi unii pe piata sa va acopere domeniul de activitate.

    Faceti afaceri daca sunteti in stare, nu jonglerii cu plata impozitelor. Cand unii se feresc, altii incaseaza greul.

    Firma mea nu face 100000 si platesc 16%. Punct.

    Ah, cat despre firmele offshore, sper sa gaseasca statul roman o chichita ca sa poata taia de la radacina toata aceasta "smecherie".
    • -2 (2 voturi)    
      Aha (Miercuri, 3 februarie 2010, 22:37)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui etre

      Bun bun, dar nu vezi ca oamenii sunt pusi pe facut bani si nu vor sa plateasca impozit?!

      Chichita exista, numai ca nu e pusa in aplicare. Se numeste impozit pe venit. Orice venit pe care il incasezi trebuie impozitat cu 16%, chit ca esti persoana fizica si iti repatriezi un profit din Cipru, 16% frate. Simplu.
      • +4 (4 voturi)    
        amice (Joi, 4 februarie 2010, 7:10)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        esti cam inversunat. statul este un hot, sa stii. eu am platit intotdeauna cat a fost de plata, n-am facut vreo manevra, am platit 16% din profit fara mari discutii. problema a venit cand a trebuit sa primesc niste tva inapoi ca statu nu vrea sa-ti dea decat daca esti vreun smecher si faci vreo returnare ilegala. se vede ca nu lucrezi in domeniu privat ca daca ai fi lucrat ai fi stiut ca statul iti ia cu 2 maini si nu-ti da cu nici una. inteleg sa platesc impozite, taxe, tot, dar fii corect si tu ca stat. vreau sa vad pe ce se duc taxele mele, sa vad drumuri, sa vad servicii, politie, sanatate, educatie. nu vad nimic. asa ca, domnu ionita, mai incet cu revolta ca oamenii astia care au afacerile lor, mici sau mari, nu conteaza, ei sunt cei care duc tara in spate si nu tu, bugetarul. e normal sa-i apuce nervii cand vad ca tot de pe ei se vrea sa se mai traga o piele si nu de la cei care consuma. asta e problema de fapt, intelegi?
        • -1 (1 vot)    
          Hehe (Joi, 4 februarie 2010, 10:50)

          Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          Da "amice", te inteleg. Stai linistit ca nu sunt bugetar si cum am spus mai sus, sunt in mediul privat inca de cand se platea impozitul progresiv si stiu cum era sa faci profitul jumi-juma cu statul. Ce-i drept, nu am avut ocazia pana acum sa fac vreo returnare de TVA, pentru ca in domeniul de servicii in care activez rare sunt returnarile de TVA din motive lesne de inteles.

          In privinta statului, sunt perfect de acord cu tine, dar la un moment dat tot trebuie sa se inceapa de undeva, nu? Adica faptul ca "hai sa fentez statul ca oricum el e bulangiu" nu cred ca este tocmai solutia care o sa ne scoata din acest rahat! Statul nu este altceva decat oglindirea poporului. Atata timp cat poporul o sa "bulangiu" si o sa fenteze, la fel si statul o sa fie "bulangiu" si o sa incerce sa ia cu doua maini. Aceasta mentalitate vine din era comunista si cu siguranta ca nu ne va aduce progresul.

          Romanilor le place sa faca bani peste noapte, sa fie calici, sa fie grandomani, sa fie impunatori, sa fie sefi, etc, dar munca, nu-i pentru ei si asta e dovada ca inca nu se cunosc adevaratele valori ale capitalismului si sacrificiul pe care trebuie sa-l faci.

          That's all about! La mai mare!

          M.I.
    • +4 (4 voturi)    
      si totusi.... (Miercuri, 3 februarie 2010, 22:54)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui etre

      Nu pot sa zic ca nu ai dreptate.

      Si totusi... Daca vezi un produs la reducere, nu te doar inima ca TVA-ul platit este mai mic decat cel "cuvenit"? Nu te trece un fior cum ca esti cam evazionist sau ca faci o "smecherie" care ar trebui taiata din radacina?
      Daca iti platesti impozitul local inainte de martie, nu te doare inima ca se colecteaza mai putin? Pai tu te feresti si altii platesc integral?

      Ceea ce a fost legal nu a fost evaziune. Punct.
      Ce se intampla maine- nu te ingrijora, si spera ce vrei! Poti sa traiesti mai mult asa. Iar daca nu se va intampla ce speri, te rog, emigreaza!
      • 0 (4 voturi)    
        A eluda nu inseamna evaziune. (Joi, 4 februarie 2010, 0:38)

        etre [anonim] i-a raspuns lui minus

        Dar e greu sa citesti un text cu atentie cand esti mai preocupat sa dai raspunsuri in 2 peri.
        • +1 (1 vot)    
          iarasi ai dreptate (Joi, 4 februarie 2010, 7:10)

          minus [utilizator] i-a raspuns lui etre

          A eluda inseamna a ocoli, a evita, a ignora intenționat.
          Sa inteleg ca referi doar la aspectul moral, in care contribuabilul "eludeaza" sa plateasca impozitul, CAS-ul iar statul "eludeaza" sa actioneze pentru binele societatii?
          Atunci vorba ta, ideea e buna, dar este exploatabila...
          • 0 (2 voturi)    
            Pai am. (Joi, 4 februarie 2010, 10:58)

            etre [anonim] i-a raspuns lui minus

            Sportul national la romanasi si dovada de inteligenta suprema este ciubucareala si fofileala, incepand de la cel care vindeau guma turbo dupa '90 pana la personaje gen Vantu.

            Problema este ca tot genul asta de personaje , baieti destepti, ajung si la conducere; si fac ce stiu ei mai bine, adica sa "eludeze" exercitarea completa si coerenta a atributiilor care le revin, doar daca nu cumva le aduce profit personal.

            Mi s-a acrit de vaicareala si "domne' noi platim impozite, ce face statul pentru voi" , "eu nu sunt roman" , si asa mai departe.


            Cunosc oameni in toate partidele , al caror singur scop cand ajung in functii este sa traga cat mai mult pe spuza lui.
            Guess what, cei care te conduc sunt tot de teapa ta, nu e de mirare ca nu se ingrijeste nimeni de binele tau.
            Si nici nu o sa-ti mearga mai bine vreodata daca ceea mai buna afacere pe care sti sa o faci , este sa fentezi statul cu cateva procente.
            • +1 (1 vot)    
              aha.... (Joi, 4 februarie 2010, 12:56)

              minus [utilizator] i-a raspuns lui etre

              si cea mai buna afacere a cunostintelor tale (prietenilor tai?) din toate partidele care ar fi?
              Ei au inteles ca nu o sa-mi mearga mai bine vreodata daca ceea mai buna afacere pe o fac ei in numele statului, este sa ma fenteze pe mine cu cateva procente?

              Hai sa fim seriosi, Ei stiu prea bine ce fac, portitele pe care le-au lasat pana acum (si le vor mai lasa, nu-ti fa iluzii!) au fost un fel de "pact social" stramb, de genul, inchide si tu ochii, ca nu-ti merge rau.

              in rest, fiecare cu parerea lui. A mea este foarte aproape de ce a lui "arici" de mai jos.
    • 0 (2 voturi)    
      nu te cred (Joi, 4 februarie 2010, 8:59)

      arici [anonim] i-a raspuns lui etre

      dupa felul in care pui problema mie imi este foarte clar ca nu ai o firma la care "platesti 16% punct" esti un bujetar arogant care iti place sa o freci de dimineata pana seara. firma mea functioneaza de 15 ani, zero restante, zero bani la negru si iti spun clar NU PLATESC 16% PUNCT, platesc mult mai mult, nu cred ca are rost sa enumar aici tot ce platesc; iti spun doar atat, in fiecare an, analiza pe care o fac imi arata ca statul roman, fara sa miste un deget castiga dublu fata de mine.Geniule microintreprinderile au fost gandite pentru a ajuta prestatorii de servicii. oricum esti departe rau, somn usor la biroul unde o freci
  • 0 (2 voturi)    
    Bravo ! ETRE (Miercuri, 3 februarie 2010, 22:52)

    nashu' [anonim]

    Total de acord cu punctul tau de vedere!
    Mai lasati jongleriile si hai sa ne stea draku mintea la treaba serioasa.
    Dar......
    statul sa gaseasca rapid o solutie s-o taie cu offshore-urile si intre timp , sa mai lase si "ciordeala" , sau macar s-o faca cu ceva bun simt.
    Iar .. cand nu o sa mai vedem tigari de contrabanda si alte lucruri de acest gen la "colt de strada"...atunci o sa simtim ceva..
  • +4 (4 voturi)    
    relax :) (Miercuri, 3 februarie 2010, 23:16)

    Thereisnoyou Onlyme [anonim]

    Offshore bla bla. Astept legile in forma finala apoi va asigur, loazelor socialiste, ca gasesc eu o inginerie la legile ciuruite ale Republicii Socialiste Romanica. Pina atunci nici nu mai facturez, ma am pe bune cu clientu, recuperez cind totul e pus la punct. Nu mai pupati de la mine nici cit pupati pina acuma. La munca, putorilor, nu la Stat! :-* kisses :-*
  • +1 (1 vot)    
    rasp nashu (Joi, 4 februarie 2010, 0:23)

    vhg [anonim]

    bai putoare la munca nu la cersit si intins mina ca statu roman...
  • 0 (2 voturi)    
    Asa o sa ajungem ca si grecii (Joi, 4 februarie 2010, 7:38)

    Sorin [anonim]

    Din cauza unora care cauta tot timpul sa fenteze si incurajeaza munca si afacerile la negru o sa ajungem ca si Grecia sau Spania. Si acolo legile erau prea permisive si se lucra la greu la negru se fentau impozitele si acum au ajuns sa fie datoare vandute.
    De fapt asta este mentalitatea romanilor...cum sa fenteze. Tot o dati cu firmele care s-au inchis...aiureli ,s-au inchis multe care faceau afaceri doar pe hartie ,erau tinute deschise fara sa aiba nici un angajat,faceau exporturi fictive ca sa incaseze taxa de export si tva ilicit.Sunt din Oradea si cunosc cativa patroni care fac asa ceva,dar aceia o fac si acum pt. ca le merg afacerile nu stau la sa le pice cate o pleasca pt. ca atunci inchideau si ei firmele. Cel mai mare asemenea combinator era MOL care cisternele cu benzina pana dincolo de granita ,adaugau un colorant in ea si o readuceau in tara.
  • +1 (1 vot)    
    Cu ce se mananca (Joi, 4 februarie 2010, 9:38)

    Offshoreanu [anonim]

    Offshore inseamna impozit pe profit mai mic. TVA si CAS raman la fel. Costurile sunt de cateva mii de euro pe an. Daca economisesti impozitul pe profit, platind 10%, 5% sau zero in loc de 16%, si daca diferenta e mai mare decat costul offshore-ului, merita. Banii se intorc, fiind cheltuiti tot acolo unde omul cunoaste piata. Numai ca, el va fi cel care administreaza banii, nu statul.
  • +3 (3 voturi)    
    dragi comentatori (Joi, 4 februarie 2010, 10:13)

    emily [anonim]

    ....parerea mea este ca statul trebuie sa impuna impozit de 70-80% pe profitul tuturor firmelor care deruleaza contracte cu statul,basca negocierea costurilor contractelor dupa un standard de cost strict.....adio sifonarii banilor de la buget in buzunarul capuselor ......spun asta ptr.ca se intampla in ,,economia romaneasca,, urmatorul fenomen : guvernul imprumuta bani de la fmi/berd/piata libera ,ca sa finanteze lucrari publice si incheie contracte de executie-furnizare cu....privati...cu niste afaceristi cu statul,tot felul de furnizori pt.sanatate,invatamint,constructii infrastructura,servicii pt.admin.locale etc....nici unul dintre acesti ,,afaceristi cu statul,, nu vine cu bani de acasa,adica au un capital social derizoriu si forta economica slaba spre zero, multi dintre contractorii cu statul fiind firme de apartament dar se insurubeaza sa castige o...licitatie cu ....dedicatie pe contracte grase,se face ca incepe lucrarea, emite facturi nesimtite,incaseaza facturile
    si dispare in decor sau bate pasul pe loc cu termenele de executie.....onor guvernul sa taie din radacina acest rau,....sa impoziteze drastic profitul din contracte platite din banii publici iar din banii obtinuti astfel sa investim in firme romanesti care produc pt.intern ca sa reducem importuri aberante si in firme care produc pt.export ca sa aducem valuta in tara. cum sa ajute guvernul IMM-urile ?Simplu din banii obtinuti din impozitarea afacerilor cu statul sa constituie un fond de creditare cu dobanda redusa de 2-3%valuta si 4-5% lei care sa fie folositi de IMM pt.investii in tehnologizare si proiecte de dezvoltare a firmei....parerea mea,si cu banii recuperati de la marii datornici privatizati fraudulos....executati silit ,sa mearga la investii in infrastructura...am avea locuri de munca noi si am iesi din criza punind economia pe crestere reala...
  • +1 (1 vot)    
    Caut firma care sa ma ajute sa fac offshore (Joi, 4 februarie 2010, 10:22)

    Caut offshore [anonim]

    Eu doresc sa fac offshore. Ma ajuta cineva cu recomandari de firme de consultanta serioase si rezonabile ca pret. Adica sa nu fie in top 10 ca banuiesc ca taxeaza mult.
    Sau e mai bine infiintat filiala un Bulgaria si redirectionat banii acolo?
  • +1 (1 vot)    
    Informatii multe, ai de unde alege (Joi, 4 februarie 2010, 10:38)

    Cauta offshore online [anonim]

    Ai mai multe variante, top 10, mai scumpi, si in acelasi timp mai seriosi si cu servicii mai complete, sau in afara top 10. Dai o cautare dupa cuvinte cheie online si gasesti si firme din Ro si din afara...
  • 0 (0 voturi)