Mihai Ghyka, InBev: "Anuntul cu reducerea salariilor a provocat scaderea intr-o singura saptamana  a vanzarilor de bere cu 40%"

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 3 iunie 2010, 13:26 Economie | Companii

"Anuntul de campanie electorala a scaderii salariale cu 25%, facut intr-o vineri, a produs in saptamana care a urmat o scadere de 40% in consum. Oamenii au inceput sa se teama pentru veniturile lor viitoare si sa isi piarda increderea in viitor. Si au inceput sa taie din consum", a declarat creatorul brandului Bergenbier, Mihai Ghyka, director general al InBev. El a mai aratat ca pentru a rezista acestei scaderi masive, producatorii si retailerii au trecut la promotii agresive.

"Cum au reactionat companiile? Au trecut la promotii disperate ca sa incurajeze consumul. Pentru ca asta inseamna acele promotii: o tentativa disperata de a relua consumul. Tuturor celor din industrie ne-am trezit cu scaderi ale profitului pana la limita", a explicat Ghyka. El a mai afirmat ca Romania este singulara in privinta acestor scaderi in  consum, fiind comparabila doar cu Ucraina. "In 2009, piata a scazut cu 15% in medie. Sapunul, detergentii, pasta de dinti au scazut cu mult mai mult, unele cu 30%.

Singurul lucru care a crescut este industria cinematografica. Doar Ucraina a scazut mai tare decat Romania", a mai spus Ghyka. In ceea ce priveste urmatorii ani, seful InBev spune ca vom asista la o tendinta care deja incepe sa se materializeze: pentru acelasi salariu sau aceeasi pensie, se va munci mult mai mult decat in prezent. "Romania va inregistra o crestere economica, fara indoiala.

Dar vom asista la o scadere a populatiei. Daca coroborati aceste date cu faptul ca populatia imbatraneste inseamna ca singura posibilitate ramane aceea de a munci mai mult in viitor si ca in continuare cresterea va veni dinspre sectorul privat, a conchis Ghyka.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

4077 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    dati-va seama (Joi, 3 iunie 2010, 13:02)

    MirceaA [utilizator]

    ne apropiem de normalitate. Abia acum are omul o atitudine normala. Isi cumpara numai ceea ce are intr-adevar nevoie, nu mai arunca cu banii de parca l-ar arde in buzunar.
    • -2 (6 voturi)    
      viziune de cartita (Joi, 3 iunie 2010, 14:43)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      ai capul intre urechi degeaba...nu te-ai gandit niciodata cum de companiile in romania anuntau anual zeci de milioane profit, corporatiile din romania erau (si sunt) ultraprofitabile (romania este pt. corporatii probabil cea mai profitabila tara din europa, nu intru in detalii ca nu e loc, dar vorbesc cu cifre din interior - orange, erste, metro), iar la nivel global, o corporatie are profituri anuale de zeci de miliarde. in timpul asta, sclavii din romania contracteaza credite pe 30 de ani pt. un kkt de apartament cu 2 camere. mda...arunca cu banii!
      cu prosti ca tine, de-aia e tara asta raiul corporatiilor in cautare de sclavi.
    • -1 (7 voturi)    
      si ar trebui sa multumim partidului? (Joi, 3 iunie 2010, 14:43)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      ca nu prea inteleg rostul comentariului tau.
      nut-i dai seama ca scaderea asta a consumului va duce la incasri mai mici din tva si la o scadere mai mare a consumului si la o scadere si ami amre a salariului si tot asa?
      • -4 (6 voturi)    
        "nut-i" dai "incasri" că "ami amre" ? (Joi, 3 iunie 2010, 14:13)

        ixulescovici [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Moşule,dacă nici măcar nu ştii să scrii,ce mai comentezi ?
        • -1 (3 voturi)    
          m-am grabit (Joi, 3 iunie 2010, 15:30)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui ixulescovici

          sa raspund afirmatiilor inepte de mai sus. ai vreo problema cu asta? asa cum ai observat am tastat cu mai multe degete si uneori am apasat prea devreme cu un deget.
          in general oamenii au inteles asta. doar tu n-ai inteles ca sunt greseli de "tipar" nu de gramatica sau de logica.
          tot o greseala a fost si sa-ti raspund. nu este rostul meu sa luminez oameni dar de data asta am incercat.
          • +2 (2 voturi)    
            Mulțumesc de "luminare" (Joi, 3 iunie 2010, 17:16)

            ixulescovici [anonim] i-a raspuns lui adrian

            Mare om,mare caracter.
            Dacă foloseați și caractere mari la începutul propozițiilor chiar vă credeam că ar fi fost doar graba de a ilumina mulțimea profană.
    • 0 (2 voturi)    
      normalitate? (Joi, 3 iunie 2010, 14:50)

      Io [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Pai vechimea medie a unei sticle de bere in Romania este pe la 2 luni. Acum sa inteleg ca va ajunge juma' de an?
    • +5 (7 voturi)    
      cartitei si partidului (Joi, 3 iunie 2010, 15:10)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      bravo baieti, cu asa viziune economica s-a ajuns exact unde suntem acum... nu noi, ci toata lumea. Cristi, tu scuipa si injura mai mult, ca sa-si dea seama toti cat de tare si destept esti.
    • -3 (3 voturi)    
      asa a facut si Udrea? si cei din Guvern (Joi, 3 iunie 2010, 15:25)

      badea [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      care tocmai a declarat ca are 3 mil euro in credite? hmmmm.. pai hai jea..
    • +3 (3 voturi)    
      Nu asta este singurul motiv (Joi, 3 iunie 2010, 19:48)

      maolina [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      Eu i-am taiat berea sotului ca facuse o burta de cocalar. Nu mi-am dat seama ca o sa afectez asa de rau piata berii. Sorry!
  • +8 (22 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 3 iunie 2010, 13:35)

    Vlad Tepes [anonim]

    Sa se mai termine cu betiveala.O sa fie romanii mai sanatosi .Si nu o sa aiba nevoie de bani de doctori si medicamente.Sa le cumpere la copii o carte .Sa se mai termine si cu plimbareala.Economie la benzina .Nu uitati ca toate profiturile zboara din tara la prietenoasele companii multinationale cu sediul in offshoruri.
    Romanii trebuie sa reduca consumurile neesentiale :alcool,tutun,cluburi,moda,droguri,benzina,excursii externe.Si sa sabotese nallurile cu marfa de import.Cumparati marfa Romaneasca!Ajutati patria !
    • -1 (11 voturi)    
      bravo nene Vlade (Joi, 3 iunie 2010, 13:46)

      george [anonim] i-a raspuns lui Vlad Tepes

      dar si la droguri sa renuntam , ca cu asta traieste tot omu , cu droguri..
      Mai ai teapa aia pe undeva , mai ia cite un ciocoi in ea , daca il vezi pe strada sau la coada la brinza..
      • 0 (4 voturi)    
        :)) (Joi, 3 iunie 2010, 14:27)

        Justin Puscasu [anonim] i-a raspuns lui george

        Felicitari pentru plasticitatea comentariului, George!
        Oamenii astia mustesc de certitudini si, cand dau pe-afara, scriu pe forumuri.
      • +2 (4 voturi)    
        in sfarsit o veste buna.. (Joi, 3 iunie 2010, 14:43)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui george

        omul a spus-o foarte clar: scade consumul de alcool si creste productivitatea muncii. pai sa tot fie criza...
        oricum romanii consuma bere fara discernamant, fiind preferata berea la cutie sau sticla, cu conservanti si gust alterat, desi draft (la butoi) este mai ieftina si mai sanatoasa.
        mai ramane doar sa ne explice Ghyka ce inseamna 'scaderi ale profitului pana la limita'? ca e posibil ca pentru el limita sa nu fie zero, mai curand ceva cu 2 cifre.. oricum marile fabrici de bere din romania sunt puternic tehnologizate, deci impactul este minim asupra fortei de munca... doar le va lua ceva mai mult pana isi acopera investitiile (daca nu le-au acoperit deja).
        • 0 (0 voturi)    
          cine a spus de productivitate? (Joi, 3 iunie 2010, 15:49)

          sam [anonim] i-a raspuns lui pehash

          " se va munci mult mai mult decat in prezent", asta inseamna ca mai putini oameni vor muncii mai mult (ca timp de lucru) ptr a acoperi lipsa de personal (patronii vor sa aibe aceleasi rezultate cu cat mai putini oameni, nu se va mai tine cont de nici o regula, de nici un normativ, si acum sunt multi care lucreaza in mediul pivrat fara a avea liber o zi pe saptamana). Productivitatea inseamna a lucra mai cu spor, sa produci mai mult muncind 5 zile/saptamana cate 8 ore/zilnic si sa ai rezultate mai bune decat ala care lucreaza 7 zile cate 12 ore!
          • 0 (0 voturi)    
            :) (Vineri, 4 iunie 2010, 0:21)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui sam

            e o chestiune de interpetare.. poate pentru tine 'se va munci mai mult' inseamna mai multe ore la fel de prost.. eu sper ca inseamna mai putina frecare de menta in timpul orelor normate..
    • +1 (1 vot)    
      Nu plange la ei (Joi, 3 iunie 2010, 15:29)

      HagiTudose [anonim] i-a raspuns lui Vlad Tepes

      Incepe litoralul .Cine stie cata bere produce o fabrica de bere ? Nimeni nu stie .Poate doar soferul de la distributie care dupe la Litoral unde ce se intampla ? Vezi aici :
      Majoritatea firmelor şi hotelurilor raportează pierderi, dar patronii lor îşi extind afacerile // Terasele din Mamaia se închiriază cu 2.000 - 5.000 de euro în acte, dar cu 30.000 - 50.000 de euro, în realitate

      // Garda Financiară Constanţa se declară neputincioasă să stăpânească mica şi marea evaziune cu 45 de oameni

      Să luăm cazul Mamaia. Acolo nu se face comerţ de calitate. Statul român nu câştigă absolut nimic de pe urma lui. Vă spun chiar din exemplele pe care le avem, plecând chiar de la închirierea tarabelor. Fiecare are o relaţie, un prieten la primărie şi trânteşte repede o tarabă în Satul de Vacanţă. Se duce, apoi, repede, în Dorally sau la Dragonul Roşu, în Bucureşti. Cumpără trei-patru mărgele, le pune pe tarabă în Mamaia şi le vinde. Statul român nu încasează nici măcar o taxă de la aceşti comercianţi.

      Puteţi lua statisticile din anii precedenţi şi vedeţi că aşa este. Deunăzi, m-am uitat pe o statistică, împreună cu Bogdan Huţucă, directorul Direcţiei Generale a Finanţelor Publice Constanţa. Din ea rezulta că majoritatea firmelor care activează pe litoral sunt cu pierderi sau cu profit foarte mic. Deci, statutul român nu încasează mai nimic de pe urma turismului de pe litoral. Hotelurile mari, pe care le ştim toţi, sunt pe pierdere.
      • +2 (2 voturi)    
        Ioii doamne (Vineri, 4 iunie 2010, 7:07)

        chewbacca [anonim] i-a raspuns lui HagiTudose

        Incepe litoralul. Zilnic, fiecare terasa este calcata de organele de control: Garda, Sanepid, OPC, mai rar ITM. Si cum pentru roman ospitalitatea este sfanta, mai toti pleaca cu o mica sacosica, cu un portofel mai grasut si cu o masa seara moka cu familiile. Dar si oaspetii sunt simtiti, nu arunca aiurea cu amenzile. Acolo, amenda minima.

        Nu am vorbit cu Hutuca, eu am vorbit cu vreo 2 patroni de terase. Nu s-a schimbat nimic in ultimii ani. Inspectorii vin, dau amenda minima, mai incaseaza si ei ceva in nume propriu si treaba merge inainte.

        Si ca sa va citez, hotelurile mari sunt pe pierdere, colegii dvs de la Finainte sigur nu.

        ps: "Garda Financiară Constanţa se declară neputincioasă să stăpânească mica şi marea evaziune cu 45 de oameni"

        Nea Hutuca sa se uite pe procesele verbale de control ca s avada subalternii pe ce dau amenda.

        La pariu ca 3 inspectori cu c**** pot fi mai eficienti decat cohorta de 45 spagari?


        ps2: Deci, statutul român nu încasează mai nimic de pe urma turismului de pe litoral.

        Economic esti pe langa. Nea Caisa si tanti Frosa care isi cumpara margele din Mamaia au avu o data banii respectivi impozitati de stat. Banii platiti la tarabagiu se intorc in marfa (poate cu factura in Dragonul Rosu), in benzina, saorma sau whatever. Ei nu dispar.
        Logica de 5 lei este ca statul sa impoziteze aceeasi bani de 100 de ori ca sa ne mandrim ca nu avem evaziune. Statul castiga, dar nu la fel de mult in mod direct.

        ps3: Cine stie cata bere produce o fabrica de bere ? Nimeni nu stie.

        Ai sa fii foarte surpris de statisticile existente pe piata berii. Sunt mai reale si mai precise decat cele ale prietenului Vladescu.
  • +15 (17 voturi)    
    berea (Joi, 3 iunie 2010, 13:45)

    ion [anonim]

    ,,pentru a rezista acestei scaderi masive, producatorii si retailerii au trecut la promotii agresive''- asta am observat si eu ca ma enerveaza mai mult reclamele decat inainte! Cu alte cuvinte, ,,fi-rati ai dracu de rumuni, nu mai cumparati si imi scade profitul, ia sa va bat la cap pana intelegeti! Mi se falfaie ca nu mai aveti apoi bani de paine, berea mea cu chimicale trebuie sa o cumparati!"
    Nu-i nimic, de acum nu mai cumpar deloc bere. Mai am palinca la cazan de anul trecut, de prune adevarate si daca ma satur de ea trec pe vin rosu de casa, mai bun ca si cele din reclamele voastre!
    • +4 (4 voturi)    
      pai... (Joi, 3 iunie 2010, 14:04)

      D. [anonim] i-a raspuns lui ion

      la salarii ca in Romania,preturi ca in Romania;ce ati crezut cand au tot crescut preturile si ati carat profitul cine stie unde?
  • -2 (8 voturi)    
    Ce campanie electorala? (Joi, 3 iunie 2010, 13:45)

    ion_beutoru' [anonim]

    Aveti ceva cunostinta de alegeri anticipate?
    Daca ar fi asa bucurati-va, ca vin candidatii cu pomenile!
    • 0 (2 voturi)    
      chiar asa, ce campanie? (Joi, 3 iunie 2010, 15:09)

      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui ion_beutoru'

      "Anuntul de campanie electorala a scaderii salariale cu 25%, facut intr-o vineri, a produs in saptamana care a urmat o scadere de 40% in consum. "

      Chiar asa, suntem in campanie electorala si nu stiam? Sau nu e vorba de Romania, ci de alta tara? Sau unora li se pare ca anuntul cu scaderea de 25% e similar cu cresterea de 50% (anterior anuntata ca masura potrivita intr-un an electoral)
  • +4 (8 voturi)    
    poate a fost frig in saptamana respectiva (Joi, 3 iunie 2010, 13:57)

    ion [anonim]

    se face prea mare tam-tam in legatura cu scaderea salariilor bugetarilor. si celor care lucreaza la privati le-au scazut lefurile si nu s-au mai plans (daca nu cumva au ajuns someri). poate ca au scazut vanzarile de bere pentru ca a plouat in saptamana analizata, dar vine vara si vor da toti navala la o bere, indiferent cat de saraci sunt
    • 0 (4 voturi)    
      asta era un exemplu, dar nu intelegi (Joi, 3 iunie 2010, 15:00)

      dan [anonim] i-a raspuns lui ion

      asta era un exemplu de cum va fi afectata economia, crezi ca numarul salariatilor sau salariile celor de la INBev raman constante daca scade consumul drastic? nu pari a intelege mai nimic din ecomonie... daca avem aproape 10 mil de bugetari si pensionari care vor avea veniturile reduse inseamna ca va scadea consumul, nu doar de bere ci si de alte produse ale companiilor private, si de aici scaderi salariale si in mediul privat, de asemena concedieri si in mediul privat... cam asta urmeaza cu masurile basescu
      • +1 (3 voturi)    
        Si care e alternativa? (Joi, 3 iunie 2010, 14:18)

        ion [anonim] i-a raspuns lui dan

        Taticu, aici e un cerc vicios.. Sa nu scadem puterea de cumparare a 10 milioane de oameni, ca e nasol.

        Partea proasta e ca pastram puterea aia de cumparare imprumutandu-ne cate 10 miliarde de euro pe an, cu dobanzi si de peste 10%! De fapt ne pacalim singuri ca avem bani, imprumutandu-ne an de an.

        Daca o sa continuam asa, o luam in barba de nu ne vedem in cativa ani, cand nu ne mai imprumuta nimeni (ia vezi ce fac Grecia si Spania astazi, cand au nevoie de bani). E nevoie de o putere de cumparare adevarata, pe ce poate economia romaneasca acum, nu pe datorii externe. Si consum prin care se cumpara produse romanesti, daca avem asa ceva..

        Scaderea consumului e o realitate si va afecta si sectorul privat. Dar alternativa e falimentul la nivel national in cativa ani (si nu multi!), inflatie uriasa si devalorizarea masiva a leului. Zeci de mii de falimente personale, daca nu mai multe: persoanele cu credite in euro ajunse insolvabile
        • 0 (2 voturi)    
          alternativa ... (Joi, 3 iunie 2010, 15:53)

          sam [anonim] i-a raspuns lui ion

          cresterea bazei de impozitare si cresterea fortei de munca prin sprijinirea investitiilor direct productive, in special a firmelor care asigura productie de export. Altfel o sa tot reducem pana nu o sa mai avem ce!
      • 0 (0 voturi)    
        chain reaction (Joi, 3 iunie 2010, 16:00)

        stan [anonim] i-a raspuns lui dan

        exact nenica, reactie in lant. nu va fi bine pentru nimeni. din pacate anul asta oricum nu se mai putea face nimic pentru a evita dezastrul generat in cei 2 ani de campanie electorala prin am trecut.
    • 0 (2 voturi)    
      ai dreptate (Joi, 3 iunie 2010, 15:03)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui ion

      Ai perfecta dreptate. E o prostie sa spui ca o astfel de scadere are o singura cauza. A plouat si a fost frig, e criza etc. Poate mai sunt si alte motive. Poate s-a lucrat mai mult si oamenii nu au avut timp de bere :)
    • -1 (1 vot)    
      scadere legala salariu la privat? (Joi, 3 iunie 2010, 15:19)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui ion

      maestre, daca stii cazuri de scaderi de salarii la privat sa ne lamuresti si pe noi cum au reusit sa le scada salariile, in cazul in care ar avea contracte pe perioada nedeterminata? Poate pentru ca au facut o boacana si le-a facut raport si retrogradare? Sau poate le-a luat din venitul nedeclarat pe ca il dadeau patronii intr-un "pliculet"?? Ca altfel nu se explica, badie, Ioane.
      • +2 (2 voturi)    
        iti zic eu cum s-a facut prietene (Joi, 3 iunie 2010, 14:38)

        costica [anonim] i-a raspuns lui vasile

        s-a dus sefu' la ei si le-a zis uite, trebuie sa scadem costurile cu salariile cu x%. Asta inseamna sa dam afara y dintre voi sau sa acceptati toti o scadere de salariu cu acordul partilor.
        si la unele firme au zis ca e mai bine sa zboare aia care frecau menta la altele au zis ca impart pierderea intre ei...
        • 0 (0 voturi)    
          tot ilegal este (Joi, 3 iunie 2010, 22:50)

          vasile [anonim] i-a raspuns lui costica

          asta inseamna slabiciune din partea angajatului morala sau profesionala si necunoastere a drepturilor sale din codul muncii; pentru ca legal nu este. pe tine daca ar veni unul sa te dea afara ca trebuie reduse costurile ce ai avea de facut? l-ai asculta si ti-ai da demisia, doar asa, pentru colegii dumitale sau l-ai intreba pe ce baza face asta, inclusiv daca ar fi vorba de micsorarea salariului? sau ar trebui sa iei atitudine? dar patronii pe care ii tin multi in brate zilele astea au profitat de aceasta criza, care la drept vorbind a fost dar pana acum doar in anumite domenii (de acum incolo se va generaliza) pentru a te da afara pe tine si a-l pune pe colegul tau sa preia si sarcinile tale si sa il plateasca la fel. si multi au tacut de frica. ca deh, cum sa taie mana care ii ofera painea cand are atatea rate de platit. mai bine sa ne luptam tot cu amarati ca noi ca cei cu bani, cu bani au fost, cu bani sunt inca.
  • +4 (6 voturi)    
    Că se vaită cei ce vând băutură,nu-i bai,mai (Joi, 3 iunie 2010, 14:03)

    ixulescovici [anonim]

    grav este că scade consumul la cele într-adevăr utile.
    În privinţa promoţiilor,agresive sau nu,important este că oferă marfa la un preţ mai apropiat de adevărata sa valoare,cu adaosuri,sperăm,din ce în ce mai mici ! Că prea ne-am săturat ca marfa de slabă calitate ,care o găsim pe piaţa românească ,să fie mai scumpă decît în Vest.
    • -3 (3 voturi)    
      Este adevarat ceea ce se scrie in articol (Joi, 3 iunie 2010, 14:38)

      R.I.A. [anonim] i-a raspuns lui ixulescovici

      Este foarte adevarat ceea ce se scrie in articol. Eu saptamana aceasta, cu o saptamana inainte de salariu am mancat mai putin. Ma uit cu groaza la ceea ce aveam in frigider. Stiu ca lunea aceasta voi lua salariul neredus, pe luna mai, dar in luna iulie, daca nu pica guvernul Boc prin motiunea de cenzura voi avea cu mult mai putin. Pentru ca nu pot sa renunt la a economisii, care a devenit un fel de viciu, am decis ca, totusi, sa economisesc, dar sa tai banii de la mancare. Sunt credincioasa si ma rog sa cada Guvernul Boc, sa fie opozitia unitara si sa-i coopteze pe UNPRISTI, o parte din PD-LISTI si o parte din UDMR, ca sa faca numarul de parlamentari care sa dea jos Guvernul Boc.
      De unde am taiat:
      1) de la mancare, adica mananc mai putina paine, caut zarzavaturi ieftine la piata, imi portionez mancarea in portii mici, de-a lungul unei zile, in asa fel incat sa para "multa". Cand fac cafeaua, pun mai putzina cafea si mai putzin zahar. Nu mai fac baie in cada, ca sa nu consum mult si sa-mi apara mult la intretzinere. Rufele le pot spala la masina de spalat doar cu apa rece, dar folosesc detergent lichid.
      2) Nu mai cumpar detergenti, pasta de dinti, sampon, pana cand nu mi se termina si ultima picatura;
      3) Nu mai imi cumpar imbracaminte, nici macar din angroul Obor sau din angroul La Castani, pentru ca mi-am cumparat destula in anii anteriori;
      4) Daca va fi nevoie voi merge pe jos la serviciu, in felul acesta economisind cei 50 de lei de abonament RATB si, mai slabind. Voi face o conditie fizica.
      Asta face PD-L-ul, reduce consumul si "omoara" firmele private. Daca Guvernul Boc nu pica cu motziunea de cenzura vor incepe curand sa dea faliment bancile si sa plece.
      • +4 (4 voturi)    
        Da cu munca ati incercat? (Joi, 3 iunie 2010, 14:25)

        ion [anonim] i-a raspuns lui R.I.A.

        O gramada de eforturi, impresionante chiar. M-au dat lacrimile.

        Dar o actualizare de CV nu puteti incerca? O recalificare? De cautat ceva de munca in sectorul privat? O slujba part-time in care sa mai castigati ceva bani si sa si invatati ceva util, cu care sa va puteti angaja full-time mai tarziu?

        Preferati sa va agatati de munca asta, platita prost, din ce spuneti, ca nu e clar cat castigati si ce faceti, si sa dati acatiste sa crape Boc.

        Am doar trei vorba sa va zic: La munca!

        P.S. Tot mesajul pute de la o posta a postare platita. "Asta face PD-L-ul, reduce consumul si "omoara" firmele private." Curat exprimare de functionare publica, religioasa pana la Dumnezeu. Si ce vroia sa faca, cucoana imaginara, sa le mareasca taxele si sa le "salveze"?

        La munca again..
      • +2 (2 voturi)    
        io nu sint credincios (Joi, 3 iunie 2010, 16:01)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui R.I.A.

        dar tot ma rog sa-i dea afara pe astia ca matale.
        Poate iti cauti ceva la privat si te uiti mai putin la frigider si la televizor.
      • +1 (1 vot)    
        consum vs risipa (Joi, 3 iunie 2010, 17:14)

        travis [utilizator] i-a raspuns lui R.I.A.

        Iti recomand sa te tii de acest program si dupa terminarea crizei. Mersul pe jos, consumul redus de cafea, sportul in general ajuta... Ai putea insa ca urmatorul bonus sa-l dai pe pasta de dinti, sapun si sampon, asa, pt mentinerea unui moral cumsecade...
        Cat privesc economiile, vezi ca detergentul lichid e mais scump iar masina de spalat foloseste doar apa rece...
    • -1 (3 voturi)    
      si producatorii de bere au angajati (Joi, 3 iunie 2010, 14:55)

      dan [anonim] i-a raspuns lui ixulescovici

      si producatorii de bere au angajati, care vor fi afectati de scadearea vanzarilor si profitului companiei. asta e spirala pe care se intra: va scadea consumul de orice, si implicit vor fi afectati si cei care lucreaza in emdiul privat, chiar daca acu tipa pe forumuri sa scada salariile la medici, profesori si alti bugetari...
      • +1 (1 vot)    
        Ce are de a face comentariul dvs. (Joi, 3 iunie 2010, 14:25)

        ixulescovici [anonim] i-a raspuns lui dan

        cu ceea ce am scris eu sau a afirmat "berarul" acela ? Fac promoţii,că au de unde,slavă domnului,iar scăderea profitului "pana la limita" nu înseamnă mare lucru.Deoarece AU profit ! Că nu atât de mare cât şi-ar dori patronii străini şi cu cât s-au obişnuit,nu ne mai doare pe noi capul.Noi avem alte probleme,mult mai presante şi mai stringente,nu profitul uriaş al multinaţionalelor.
    • -1 (3 voturi)    
      daca tot e paguba, atunci sa fie (Joi, 3 iunie 2010, 15:07)

      gion [anonim] i-a raspuns lui ixulescovici

      scade profitul firmelor, vor scadea si salariile celor ce muncesc la privati, ca tot s-au bucurat ei atat de mult de paguba altora. Asa o sa fie echitabil pentru toata lumea
      • 0 (0 voturi)    
        daca tot e paguba, atunci sa fie (Joi, 3 iunie 2010, 15:43)

        Megan [utilizator] i-a raspuns lui gion

        Stai tu linistit bugetarule ca la privati salariile au scazut de mult. Ai mai bine grija cu ce platesti tu ratele la plasma din sufragerie la care iti speli creierul in fiecare seara.
        • 0 (0 voturi)    
          influenta razelor de luna asupra galosilor de guma (Joi, 3 iunie 2010, 23:25)

          gion [anonim] i-a raspuns lui Megan

          nu am nici plasma nici alt tv, nici rate, nici bugetar nu sunt, dar am ani de studii mai multi decat toata familia ta. dar, am uitat, in Romania doar veniturile dau "valoarea", nu e de mirare ca va cazniti la tot felul de patroni care nici sa scrie corect nu stiu si faceti un model din JIJI. Asa sefi, asa angajati!
  • +4 (4 voturi)    
    mirare (Joi, 3 iunie 2010, 14:12)

    gabriel [anonim]

    parca salariile scad cu 25 % la bugetari, sa inteleg ca echipa asta de hahalere nemuncitoare mai si beau de rup ???
  • +6 (12 voturi)    
    ghinion (Joi, 3 iunie 2010, 14:14)

    gigi [anonim]

    Ce ghinion are domnul Ghyca! A scazut consumul de bere pentru ca le scad bugetarilor salariile! Adica functionarii publici, profesorii, medicii, militarii si pensionarii o tineau intr-o bautura si acum ca li se reduc salariile cu 25% scade consumul de bere cu 40%!!!! A uitat ca a fost frig afara, ca pretul berii este mai mare ca in Occident desi este produsa in Romania cu forta de munca platita de cinci ori mai putin ca in Germania si ca oricum figuram in statisticile UE ca fiind cei mai betivi. In sfarsit o veste buna, poate ca romanii economisind banii de pe bere vor cheltui mai mult pe bunuri mai importante gen detergenti, pasta de dinti, sapun etc. sau vor economisi pentru achizitionarea de bunuri de folosinta indelungata.
    • +2 (4 voturi)    
      ? (Joi, 3 iunie 2010, 14:25)

      Nedumeritul [anonim] i-a raspuns lui gigi

      tu ai citit articolul?
    • -1 (3 voturi)    
      bere (Joi, 3 iunie 2010, 14:29)

      ion pensionarul [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Si mie imi reduc asomatii astia ratia lunara de bere cu 51 de sticle de 1 l (dalea la pet). Sa le fie rusine
    • +1 (3 voturi)    
      pe ce lume traiesti? (Joi, 3 iunie 2010, 14:43)

      titirica [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      unde in Romania berea e mai scumpa ca in Occident??? si in ce statistica ai vazut tu consumul de bere pe cap de locuitor asa mare in Romania???

      mai viziteaza si tu putin tarile din vest ( asta daca la asta te-ai referit prin Occident si nu la Bulgaria...) si vezi preturile acolo....

      iar la statistici: mai lasa click, cancan, etc...si ia o statistica serioasa si vezi pe unde ne clasam...

      ideea de baza a articolului e alta, grea de inteles pt multa lume si anume: scaderile salariilor si ale pensiilor vor antrena scaderi pe linie in toata economia, pt ca totul este interconectat si se va crea o spirala a neincrederii si a reducerilor foarte periculoasa....
    • 0 (0 voturi)    
      Pret Bere (Vineri, 4 iunie 2010, 7:14)

      roberto [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Paharul de bere draft de 330 cl - 500 cl, in Dusseldorf, intr-o berarie obisnuita era 2-2.5 eur. Prin supermarket gaseai sticle de 0.5 la 2 eur. Bere mai scumpa era cea din Cehia (si mai buna decat cea de acolo).

      In Varese (nord de Milano), in supermarket, o bere Becks era 90 eurocenti cutia (la promotie, era un pachet de 6), iar Perroni 1 euro sticla de 0.5. Mai scumpe erau specialitati mexicane si irlandeze.

      Berea este mai scumpa decat in Romania si in marea majoritate a cazurilor mai proasta. Parere personala.
  • +3 (3 voturi)    
    O demonstratie extrem de simpla si inteligenta? (Joi, 3 iunie 2010, 14:21)

    Razvan_M [utilizator]

    Nenea asta a gasit raspunsul la scaderea economica: scad salariile la stat cu 25% -> creste nesiguranta zilei de maine -> scade consumul de bere -> au probleme vanzatorii de bere -> economia face poc (scadere economica)!
    ..... pauza de ras in hohote.....
    Fantastic! Inca un roman a gasit solutia la criza: sa angajam bugetari cat mai multi (in loc sa concediem), indiferent de nevoie, sa le crestem salariile (in loc sa le scadem), indiferent de productivitate si sa le crestem siguranta locului de munca -> crestere economica la infinit, fara numar, fara numar.
    ..... pauza de ras isteric....
    Acum: sefu', faptul ca este criza de 3 ani este motiv suficient sa dispara chiar si unui om foarte bine platit pofta de a bea bere zilnic (un calcul simplu ne arata ca aceasta pofta ar putea costa peste 100 lei pe luna). Faptul ca matale cu firma matale nu v-ati adaptat situatiei este o problema privata. Dar faptul ca vii cu un mesaj care seamana mai mult cu un mesaj politic comunist este o magarie. Inca unul notat: Mihai Ghyka.
  • +1 (1 vot)    
    Salut Etilotest (Joi, 3 iunie 2010, 14:36)

    berea mea de altadata [anonim]

    vom fi o tara de oameni cuminti mai mult treji nu ne vom mai accidenta pe sosele din cauza alcolului ,asa deci vom fii limpezi la creer ,cu alte cuvinte ne vom trezi din betie.....dar din prostie? Va urma.
  • 0 (0 voturi)    
    Imi plac sofismele (Joi, 3 iunie 2010, 14:39)

    lucard [anonim]

    Tare articolul!
  • -1 (1 vot)    
    poate inteleg si casandrele (Joi, 3 iunie 2010, 14:42)

    bula [anonim]

    din presa si TV care toata ziua prezic nenorociri si starnesc panica. Spre comparatie, caracterul MULT mai optimist al presei spaniole, desi au 20% somaj.
  • -1 (1 vot)    
    ce mare problema ! (Joi, 3 iunie 2010, 14:47)

    mary [anonim]

    Daca asta ar fi cea mai mare problema a Romaniei, am fi fericiti.
    Auzi ce nenorocire, a scazut consumul la bere !
  • +2 (2 voturi)    
    de unde rezulta ca? (Joi, 3 iunie 2010, 14:49)

    alex [anonim]

    io trag de aici concluzia ca majoritatea iubitorilor de bere lucrau la stat.
  • 0 (2 voturi)    
    La consignatie in Romania (Joi, 3 iunie 2010, 14:49)

    hic sunt leones [utilizator]

    o marca de bere care in Italia este 0.5 eur (0.25 la market) se vinde cu 0.8-0.9 eur; daca scaderea consumului aduce o scadere a pretului berii cu 40% tot nu ajunge la fel de ieftina ca in Italia.
    Asa ca NU NE PASA de bisnitari.
    • 0 (0 voturi)    
      RE (Joi, 3 iunie 2010, 14:55)

      aredhel [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

      hai ma....... unde gasesti tu bere in italia cu 0,5 euro...... zi-mi si mie caci ma duc acum sa cumpar :))
      • 0 (0 voturi)    
        La magazinul de cartier (Vineri, 4 iunie 2010, 14:42)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui aredhel

        daac o iei ca s-o bei acasa.
        In local ajunge la 5 eur iar pe terasa aceluiasi local poate ajunge si la 10 eur.
  • +1 (1 vot)    
    Nume (Joi, 3 iunie 2010, 14:51)

    Bergambir cu fugitii [anonim]

    Ia sa-si scrie d-ul director numele cu doua puncte pe y-ul ala, ceva de genul: "Myhay Ghyk" si sa vezi cum vor creste vanzarile, ca o sa le placa manelistilor de el.
  • +1 (1 vot)    
    bautura bat-o vina (Joi, 3 iunie 2010, 14:54)

    traian [anonim]

    Dom'le ce n-a reusit Burebista a reusit criza...
    sa mai lecuiasca pe unii de o buna prieteni cu Bachus. Urmeaza tigarile.......
    Am trait sa o vad si pe asta :))
  • +1 (3 voturi)    
    problema principala a consumului sunt si preturile (Joi, 3 iunie 2010, 15:01)

    barbu [anonim]

    se stie ca in fiecare an au crescut toate preturile si de multe ori pe fondul cand euro sau pretul resurselor stagnau. nimeni nu isi pune problema ca uneori producatorul sau alteori comerciantul in special hiperurile au adaosuri mai mult decat nesimtite. legea supermarketurilor intr-o vreme pusa pe tapet pentru incurajarea producatorilor locali s-a facut nevazuta. deci pana la uram lucrurile se pot aseza - adica si preturile sa scada daca consumul scade. vezi cazul vanzarii de auto in ultimii 2 ani.
    Gluma: deci la 50% reducere preturi le ramane si lor inca 50% adaos si inseamna ca puterea de cumparare pe fondul scaderii cu 25% a veniturilor creste cu 25%.
  • -1 (5 voturi)    
    totul (Joi, 3 iunie 2010, 15:01)

    adolf [anonim]

    Bai fraierilor, daca a scazut consunul la ceva (bere) o sa scada si la altele (toate), deci o sa scada si productia de "toate" in care caz nu o sa mai aveti de lucru si o sa va iasa pe nas asa zisele masuri de redresare economica luate de baieti.
  • 0 (0 voturi)    
    CORECT (Joi, 3 iunie 2010, 16:11)

    dookuhaka [anonim]

    In sfarsit mai tipa cineva din toti rarunchii treaba asta cu scaderea brusca a vamzarilor. Furnizorii mei nu ma credeau!
  • +1 (1 vot)    
    Reclama e sufletul televiziunii (Joi, 3 iunie 2010, 18:13)

    ddgddg [anonim]

    Dacă berarii vor sa-și mai vândă poșirca și să-și reducă pierderile să nu mai plătească reclame la realitatea și antene
  • 0 (0 voturi)    
    , frate..." (Joi, 3 iunie 2010, 21:36)

    doina [anonim]

    pai cu asa "specialisti" care au reusit sa calculeze cu cat a scazut consumul de bere intr-o saptamana care a urmat unui anunt "electoral", nu stiu de ce se mai chinuie americanii sa afle cand vor iesi din criza; ca sa nu mai spun ca acest dir gen InBev ar putea calcula rapid si cu cat a scazut consumul de mase plastice, hartie igienica, apa trasa la toaleta, sau alte consumuri ale "industriilor orizontale" datorate scaderii berii lui; o crestere, totusi, se remarca : dl dir gen are bani de "promotii agresive"...NE LASATI TOTUSI CU PERLELE VOASTRE DE "SPECIALISTI", CA NU SUNTEM TOTI PROSTI...
  • 0 (0 voturi)    
    InBev! (Vineri, 4 iunie 2010, 8:03)

    snake [anonim]

    Repet comentariul de ieri care din motive de inteles nu a mai fost postat.
    Mihai Ghyka nu mai lucreaza la InBev ci la Starbev, companie care nu face parte fin grupul mai inainte amintit. De la Inbev a plecat de buna voie acum cativa ani scarbit de felul de a face afaceri al brazilienilor.
    Daca nu postati un comentariu care restabileste adevarul nu inseamna ca ati scris un articol documentat. Dar ce ma mir, obieiul de a ascunde gunoiul sub covor e sport national in Romania.
    Numai bine!
  • 0 (0 voturi)    
    Berea (Vineri, 4 iunie 2010, 9:34)

    Vali [anonim]

    Eu nu am mai baut o bere de o luna pt ca nu imi mai permit
  • 0 (0 voturi)    
    Asta sa o spuneti lui Mutu! (Vineri, 4 iunie 2010, 11:55)

    gheorghe [anonim]

    Consumul de bere in wheek-end-ul respectv a scazut pentru ca a plouat in toata tara si romanul nu a mai fodt atat de insetat. Si apoi la orice face romanul economie numai la bautura nu!