CE: Achizitionarea de catre grupul Lidl a lantului de magazine Plus din Romania si Bulgaria ar afecta concurenta de pe pietele locale

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 29 iunie 2010, 17:42 Economie | Companii

Comisia Europeana a transmis autoritatilor din Bulgaria si Romania evaluarea propunerii de achizitionare a lanturilor de magazine Plus de catre grupul german Lidl. În urma unei investigării prealabile, Comisia a constatat că tranzacţia propusă ar afecta concurenţa de pe pieţele locale de bunuri de larg consum din cele doua tari.

Potrivit Comsiei Europene, Plus România şi Plus Bulgaria comercializează cu amănuntul bunuri de larg consum. Lidl le achiziţionează de la grupul german de comerţ cu amănuntul Tengelmann, in conditiile in care Lidl este el însuşi un lanţ german de magazine de tip discount care aparţine grupului Schwarz, grup german de comerţ cu amănuntul care deţine peste 9 000 de magazine în 23 de ţări din Europa, inclusiv în România şi în Bulgaria.

Bulgaria şi România solicitasera Comisiei transmiterea către autorităţile proprii de concurenţă a unui punct de vedere, susţinând că tranzacţia afectează concurenţa de pe pieţele lor naţionale.  

Investigaţia prealabilă efectuată de Comisie a confirmat faptul că tranzacţia propusă ar afecta concurenţa de pe mai multe pieţe locale de bunuri de larg consum din Bulgaria şi România. Aceasta crede că autorităţile de concurenţă din Bulgaria şi din România sunt mai bine plasate pentru a investiga efectul tranzacţiei asupra pieţelor lor locale respective. Tranzacţia nu a ridicat probleme în ceea ce priveşte concurenţa în alte ţări ale Uniunii Europene. Aceasta a fost notificată Comisiei la 5 mai 2010.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

5140 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    .. (Marţi, 29 iunie 2010, 17:46)

    x [anonim]

    ar fi foarte buna concurenta asta...
  • +4 (6 voturi)    
    Sa cumparam produse rom (Marţi, 29 iunie 2010, 18:08)

    neaga1900 [utilizator]

    Asta trebuie sa facem-sa cumparam produse romanesti , sa ajutam economia noastra nu a starinilor..........
    • -2 (2 voturi)    
      uita-te in oglinda si spune-mi (Miercuri, 30 iunie 2010, 7:44)

      curios [anonim] i-a raspuns lui neaga1900

      ce obiect de imbracaminte de pe tine e facut in RO? vrei sa platesti dublu cartofii (murdari de pamant si nesortati)? fara concurenta produselor straine unii -in special din agricultura- nu vor intelege ca nu subventia e solutia ci osul la treaba. Iar daca vrei sa mananci rosii in mai si capsuni in martie, nu avem SOARE in RO pentru asta.
  • +4 (6 voturi)    
    Nu ai inteles nimic ! (Marţi, 29 iunie 2010, 18:44)

    Damis [anonim]

    Grupul Lidl merge pe discount foarte mare in Germania si asta ar insemna sa vina cu preturi foarte joase, nesustenabile in fapt de hotii gen Real fiindca i-ar falimenta ... Iar acum CE se gandeste daca sa accepte sau nu ca romanii sa aiba si ei parte de preturi mici la alimente sau nu ... Got it ?!
    • 0 (2 voturi)    
      insist, tu nu intelegi the big problem (Marţi, 29 iunie 2010, 21:48)

      diu1so [utilizator] i-a raspuns lui Damis

      chiar daca noi cumparam la preturi foarte joase din Germania, trimitem toti banii acolo... neproducand nimic in Romania la un moment dat poate sa coste painea 1 eurocent, daca nu ai eurocentul ala n`ai ce sa cumperi.
      macar prin importatori mai respiri.. mai invarti piata, nu e ceva cu sens unic.. poate importatorii astia stimuleaza prin profituri si transporturile, cauta producatori interni pe game de produse...

      da, lucrez in asa ceva, dar e vorba de un intreg angrenaj si nu doar de a cumpara la discount...
      • -1 (1 vot)    
        Tu nu înțelegi nimic de fapt... (Miercuri, 30 iunie 2010, 2:19)

        meioza [utilizator] i-a raspuns lui diu1so

        Sau poate că doar te faci că nu înțelegi, pentru că iei bani din sistemul ăsta...

        Atît timp cît nu este vorba de dumping nu este nimic în neregulă cumpărarea la prețuri mici din Germania.

        Diferența de preț este dată fie de calitatea mai scăzută a produselor, fie de productivitatea mult mai mare (gîndește-te numai la transportul plătit ca să îți dai seama că de fapt diferența e mai mare).

        De ce ar trebui să contruibui la bunăstarea leneșului din România sau a intermediarilor care măresc nejustificat prețurile?

        Nu mai sîntem pe vremea lui Ceaușescu ca să trebuiască să producem tot ce avem nevoie. Acum trebuie să fim competitivi doar în anumite ramuri (unde să facem export); unde nu ne pricepem, fie învățăm să devenim competitivi, fie importăm și am scăpat de problemă.
    • 0 (2 voturi)    
      Subscriu (Marţi, 29 iunie 2010, 22:00)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Damis

      Adica in Germania ,lantul de magazine Lidl are voie,dar in Romania ,care este parte din UE, are interzis?!
      • +1 (1 vot)    
        Vand produsele lor (Miercuri, 30 iunie 2010, 21:27)

        neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        Adica marca "Germany"-deci economia lor e cea ce prospera!Vand aceiasi marfa in Germania , dar si in Europa! Un 5-10 % sunt produse din tara in care sunt magazinele!
  • -1 (3 voturi)    
    Pai (Marţi, 29 iunie 2010, 19:54)

    HESS [anonim]

    Ar pierde ticalosii care practica preturi la produse mai mari ca in UE.Importatorii alti afaceristi ,poate ceva politicieni cu firme de import.Pai unde este concureta din moment ce incearca unii sa planga la usiile Europene ca castiguriile nesimtite si poate uneori pactate le sant in pericol.Se tem de concurenta., sa lase preturiile ma la vale cei care vor sa fie milioneri peste noapte.Daca UE aproba interzicerea intrarii pe piata romaneasca a lanturiilor de magazine LIDLE atunci chiar ca UE e o mizerie ordinara.Si s-ar putea caci ar fi afectati nu numai importatorii nostrii dar si cei de afara care exporta.
    • 0 (2 voturi)    
      ai uitat ceva.. (Marţi, 29 iunie 2010, 21:46)

      diu1so [utilizator] i-a raspuns lui HESS

      prin disparitita importatorilor ar disparea si o serie de transportatori... adica in total cam 100-150k locuri de munca.. solutia nu discounturile sunt ci incurajarea productiei interne...pentru ca atunci cand tu nu produci nu ai ce sa cumperi...cum sustii economia bazandu-te pe import direct de la sursa?!

      alimentele astea nu sunt pomana....
      • +1 (1 vot)    
        De productia (Marţi, 29 iunie 2010, 22:24)

        HESS [anonim] i-a raspuns lui diu1so

        Interna nici nu are rost sa visezi(am) cu ticalosii de la putere.Cozi de topor.Iar importatorii cat si exportatorii de afara sa mai ciunteasca din preturii .Iar la noi sa mai dispara cei enspe mii de intermediari.Asa mariile magaziine ar putea sa scada pretul facand concurenta Lidel-ului.E inacceptabil ca niste ,,talhari,, sa impiedice concurenta in loc sa lupte cu ea prin o alta concurenta.
        • 0 (0 voturi)    
          productie? (Marţi, 29 iunie 2010, 23:35)

          diu1so [utilizator] i-a raspuns lui HESS

          Intamplator cunosc fenomenul:
          - noi aducem o gama de produse UE, am propus catre unul din hypermarketuri sa ne listeze gama de produse in magazin, ghici raspuns, ce vor ei:
          - 20% din cifra de afaceri
          - 20% discount suplimentar daca se realizeaza un anumit target
          - 6% din inca ceva...
          - 300 euro/sortiment pentru listare magazin * 26 magazine
          - taxa promovare in revista (cateva mii RON)
          - daca produsul nu es vinde suntem obligati sa il cumparam inapoi fara ca sa avem vreo pretentie fata financiara fata de ei
          ___________________
          Am vinde in pierdere la un pret corect. Termenii nu sunt negociabili, insa putem mari pretul... => un produs ce cumparam cu 2 lei ajunge pe raft la 6 lei. Noi castigam 1 leu, hypermarketul 3 lei.

          Asa ca nu blamati importatorii.
        • -1 (1 vot)    
          nu inteleg (Miercuri, 30 iunie 2010, 7:48)

          naiv [anonim] i-a raspuns lui HESS

          de ce trebuie sa cumpar carotfi murdari, mici si nesortati din RO daca cei din Egipt sunt mai mari, curati, sortati si ieftini? Sa nu incepi cu subventii date de egipteni, cu ticalosii care saboteaza cartoful romanesc. Ce vina are guvernul asta sau altul daca soarele e mai bun in Egipt si ei fac capsuni si in februarie?
          • +1 (1 vot)    
            Cartofi mari si curati (Miercuri, 30 iunie 2010, 21:29)

            neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui naiv

            ................si plini de "E"-uri............
      • -1 (1 vot)    
        simplu, te bazezi pe export (Miercuri, 30 iunie 2010, 2:26)

        meioza [utilizator] i-a raspuns lui diu1so

        150k de (locuri de muncă) e mai mare decît toată breasla transportatorilor...

        încurajezi producția internă unde poți deveni competitiv, nu bagi bani într-o gaură neagră.

        Dar de ce soluția nu e să faci discount? Că treci total peste subiect... Cumva că vor fi niște șmecheri care nu vor mai cîștiga mult?
    • -1 (5 voturi)    
      Nu cunosti nu vorbesti (Marţi, 29 iunie 2010, 22:02)

      George [anonim] i-a raspuns lui HESS

      Nu cunosti nu vorbesti .
      Plus Discount este el insusi un discounter ,spre beneficul Romanilor, asa cum ii spune si numele.
      • -1 (1 vot)    
        Aplică-ți mai întîi ție vorba asta (Miercuri, 30 iunie 2010, 2:36)

        meioza [utilizator] i-a raspuns lui George

        „nu cunoști, nu vorbești”...

        Dacă nu există creării unui monopol pe piața românească (adică să aibă controlul a peste 60-80% din supermarketuri), care este problema?!
      • -1 (1 vot)    
        asa e (Miercuri, 30 iunie 2010, 3:06)

        cccdan [utilizator] i-a raspuns lui George

        plus e discounter si are produse foarte bune si ieftine, iar gama e mult mai larga decat la penny... de lidl habar nu am, dar plus e excelent!
  • -1 (1 vot)    
    Plus (Miercuri, 30 iunie 2010, 9:08)

    Vasilescu [anonim]

    Plus are o gramada de produse facute in Germania, de calitate net superioara mizeriilor facute in RO (alimentare, ca altceva nu se mai produce in RO) si la preturi mai mici decat produsele romanescti. Ar fi rau sa dispara calitatea lor dupa preluarea de catre Lidl.