Centura Lugoj, realizata in regim de autostrada, va fi inaugurata dupa 15 august

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 10 august 2010, 18:11 Economie | Companii


Centura orasului Lugoj, care reprezinta primul tronson din Coridorului IV european din Romania, a fost finalizata. "Au fost deja amplasate semnele rutiere, se lucreaza la marcaje iar dupa 15 august va avea loc pre-receptia acesteia, ocazie cu care vom da in circulatie cei 9,4 km ai centurii ocolitoare", a declarat primarul municipiului Lugoj, Francisc Boldea. Potrivit Primariei Lugoj, in acest moment, mai trebuie rezolvata o problema la un bransament de gaz.

"Actualmente exista o singura problema la un bransament de gaz aflat langa societatea Autolugojana, dar si aceasta va fi rezolvata in scurt timp. Pentru aceasta pre-receptie s-a facut o solicitare Companiei Nationale de Drumuri, deoarece se doreste darea in functiune a variantei ocolitoare cat mai urgent pentru a decongestiona traficul din oras", precizeaza Primaria Lugoj.

Compania portugheza MonteAdriano a anuntat ca a finalizat primul tronson din Coridorului IV european din Romania, respectiv centura orasului Lugoj, construita in regim de autostrada, potrivit unei stiri postate pe dailybusiness.ro. "Centura Lugoj reprezinta o lucrare de referinta pentru infrastructura din Romania pentru ca este un nod important, asigurand conexiunea in coridorul IV transeuropean cu tronsonul Deva-Lugoj-Nadlac", a declarat Luis Vinagre, directorul general al MonteAdriano, sucursala Romania.

Tronsonul centurii Lugoj a fost atribuit prin licitatie de catre Ministerul Transporturilor in 3 martie 2008 unui consortiu format din companiile MonteAdriano Engenharia e Construcao si Sociedade de Construcoes Soares da Costa. Valoarea totala a contractului a fost de 20,8 milioane de euro, fiind cofinantat de Comisia Europeana si de catre Guvernul Romaniei prin bugetul de stat. Din valoarea totala a contractului, 15,54 milioane de euro reprezinta contributia Comisiei Europene prin Facilitatea ex-ISPA.

Durata de implementare a contractului a fost de 48 de luni, din care 24 de luni reprezinta perioada de garantie.

Guvernul are in vedere, in acest an, finalizarea lucrarilor la soselele de centura ale Sibiului, Clujului, Lugojului, Drobetei-Turnu Severin, dar si la 10-11 kilometri din Autostrada Transilvania, a declarat, recent, premierul Emil Boc, aflat in vizita la Iasi, potrivit Agerpres. Alte prioritati sunt, potrivit primului ministru, continuarea lucrarilor la Autostrada Cernavoda-Constanta si centura Bucurestiului, de la Chitila la Voluntari.

"Am facut o prioritate a investitiilor pentru 2010 si, acolo unde avem termen 2010-2011, sa finantam cu banii necesari. Lucrarile vor avea resurse financiare aferente", a mai spus Emil Boc.


Citeste mai multe despre   








5826 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    Cum adica? (Marţi, 10 august 2010, 18:41)

    Vizitiul [utilizator]

    In regim de autostrada? Adica un fel de facem o alee si-i zicem bulevard?
    • -3 (5 voturi)    
      adica.. (Marţi, 10 august 2010, 20:13)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      punem limita 130km/h pe un drum forestier :)
    • +3 (9 voturi)    
      du-te si vezi (Marţi, 10 august 2010, 20:38)

      trm [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      o sa intelegi mai bine
      • 0 (2 voturi)    
        .. (Marţi, 10 august 2010, 21:28)

        . [anonim] i-a raspuns lui trm

        PAi dc exista o singura banda e sens noi o numim autostrada ??E cam penal , nu crezi???
      • +4 (4 voturi)    
        Tu esti cel care nu-ntelege (Marţi, 10 august 2010, 21:59)

        bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui trm

        E un drum cu o banda de 3.5m si cu acostament de vreo 2.5m pentru fiecare sens (deci lat de 12m in total). Aproximativ la fel ca DN2.
        • +1 (3 voturi)    
          Multumesc (Marţi, 10 august 2010, 23:13)

          Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui bobo21

          Un raspuns din care am putut sa inteleg ceva! :)
  • -2 (2 voturi)    
    De ce Deva - Lugoj - Nadlac? (Marţi, 10 august 2010, 21:06)

    Mandea [anonim]

    Asa e mai scurt? E autostrada, dar mai cotita asa. Ce avea direct Deva - Arad - Nadlac?
    Acum o facem Deva - Lugoj - Timisoara - Arad - Nadlac! Cu cat ati lungit traseul domnilor?
    Propun traseul mult mai scurt si care ocoleste centura Lugojului: Bucuresti - Ploiesti - Targoviste - Sinaia - Bran - Curtea de Arges - Pitesti - Sibiu - Tg. Jiu - Craiova - Drobeta - Timisoara - Arad - Nadlac
    • +1 (3 voturi)    
      propun (Miercuri, 11 august 2010, 0:05)

      minny [utilizator] i-a raspuns lui Mandea

      sa iti faca numai tie o autostrada care sa treaca doar prin sufragerie, ce baie, ce dormitor ... penali dle :)
  • +2 (4 voturi)    
    Ziaristii lui peste de la HN (Marţi, 10 august 2010, 22:10)

    bubu [anonim]

    Oameni buni, ce se intampla cu regula care spune ca o informatie trebuie verificata inainte de a fi publicata. A debitat unul o ineptie si acum au preluat-o toate publicatiile. Centura lugojului NU ESTE NICI LA PROFIL NICI IN REGIM DE AUTOSTRADA. Este un drum cu 1+1 benzi si care are partea carosabila de 7 metri + acostamente.
  • -1 (1 vot)    
    Autostrada ??? (Marţi, 10 august 2010, 22:41)

    Alex [anonim]

    Citez din stirea postata pe dailybusiness.ro: "La nivelul costurilor situatia este similara altor lucrari din Europa respectiv, costul pentru 1 km de autostrada este de aproximativ 2,2 milioane de euro, potrivit reprezentantilor companiei."
    No comment.
  • -1 (1 vot)    
    nu e gata toata (Marţi, 10 august 2010, 23:29)

    victor L [anonim]

    Ar fi de stiut de unde sint cei ce au comentat pina acum.
    Oricum, doar o portiune din centura Lugojului va fi gata dupa 15 august. Asta fiind vorba de Deva-Lugoj- Nadlac.
    Urmeaza tronsonul celelalt, care sa dea in soseaua Lugoj-Caransebes. Acolo fiind vorba si de un pod peste Timis.
  • 0 (0 voturi)    
    fara (Miercuri, 11 august 2010, 0:56)

    Bazil [anonim]

    Intrebare pt cei din zona: daca merg de la Timisoara spre Caransebes, am de-a face cu centura, sau tot prin centrul orasului merg?
    • +1 (1 vot)    
      Intrebare intrebatoare (Miercuri, 11 august 2010, 2:14)

      Sorin Blaj [anonim] i-a raspuns lui Bazil

      Tocmai asta este rolul unei sosele de centura, sa evita tranzitarea unui oras prin centrul sau. Acum, daca doriti, nu va opreste nimeni sa traversati Lugojul prin centru, numai sa nu circulati cu tir-ul. :)

      Acum serios: ocoleste orasul si este o mana cereasca atat pentru cei ce tranzitau Lugojul, cat ci pentru lugojeni.
    • -1 (1 vot)    
      Pentru @Bazil (Miercuri, 11 august 2010, 13:15)

      victor L [anonim] i-a raspuns lui Bazil

      Nu, deocamdata tot prin centru.
      Dupa cum scriam mai sus, portiunea de centura care se zice ca va fi gara e buna pentru circulatia Timisoara -Deva.
      • 0 (0 voturi)    
        Victor (Miercuri, 11 august 2010, 22:00)

        Sorin Blaj [anonim] i-a raspuns lui victor L

        Daca n-ai habar, macar nu spune prostii.

        Centura va devia traficul atat dinspre Caransebes spre Timisoara, cat si dinspre Deva spre Timisoara sau Caransebes.

        Dupa 15 august.
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 11 august 2010, 8:54)

    d [anonim]

    Eu am trecut pe acolo si mi se pare ca e pe 2 benzi nu 4.
    • -1 (1 vot)    
      e o inventie romanesca... (Miercuri, 11 august 2010, 12:25)

      Toni [anonim] i-a raspuns lui d

      Ce atata mirare cu numarul de benzi. Este o ideie originala romaneasca, un nou tip de autostrada cu o banda pe sens si fara garduri de delimitare.
      In acest stil orice drum comunal poate deveni autostrada foarte repede si se va putea mandri si guvernul cu ele cum ca au facut 5000 de km de autostrada (dupa concept original Romaneasc) in mandatul lor. Ce mai conteaza ca acea autostrada e brazdata de sensuri giratorii si de semafoare, o declaram autostrada si gata!
  • -1 (1 vot)    
    Ce va spune Boc? (Miercuri, 11 august 2010, 13:47)

    Andu [anonim]

    O sa fie ceva in genul celor spuse despre Autostrada Transilvania? :)

    "In acest moment, avem garantia ca, asa cum am spus, de Ziua Nationala a Romaniei, cei 42 de km de autostrada de la Turda la Gilau vor fi terminati si clujenii vor scapa de un cosmar al traficului greu care i-a afectat de atatia amar de ani", a declarat premierul Emil Boc.

    Oare din ce cosmar ce dureaza de atatatia amar de ani ii mai salveaza si pe cei din Lugoj?