Blue Air: Curtea de Apel a suspendat procedura de insolventa a companiei

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 14 octombrie 2010, 16:29 Economie | Companii

Compania aeriana Blue Air a anuntat joi decizia Curtii de Apel, conform careia se suspenda executarea Hotararii de deschidere a procedurii de insolventa, potrivit unui comunicat trimis HotNews.ro.
 
"Decizia Curtii de Apel pronuntata in  data de 13.10.2010 repara in acest fel eroarea judiciara comisa de Tribunalul Bucuresti si reda companiei Blue Air dreptul de a fi in continuare ceea ce a reusit in atatia ani: compania de transport aerian a romanilor," se mentioneaza in comunicat.

Tribunalul Bucuresti a admis vineri cererea pentru intrare in insolventa a Blue Air, inaintata de Carpatair si Service Excellence Solutions. Judecatorul Laura Radu, purtator de cuvant al Tribunalului Bucuresti, a declarat pentru Mediafax ca instanta a admis miercuri intrarea in insolventa a Blue Air, la cererea Carpatair si Service Excellence Solutions.

Reprezentantii Carpatair au confirmat ca Blue Air si-a achitat datoria la cateva zile dupa depunerea dosarului de insolventa.

"La cateva zile dupa ce am depus dosarul de insolventa, Blue Air ne-a achitat datoria si noi le-am dat hartie ca am primit banii. Dar dupa acest lucru ei nu s-au dus, probabil, la tribunal sa inchida dosarul. Diligentele pentru inchiderea dosarului erau treaba lor", a spus Paula Ardelean, citata de Mediafax.

Decizia de intrare in insolventa a Blue Air a fost postata pe site-ul Tribunalului Bucuresti abia vineri, la ora 17:30, in conditiile in care aceasta apare in dreptul termenului de judecata din 27 septembrie, insa in finalul deciziei apare ca aceasta a fost pronuntata in sedinta publica din data de 6 octombrie.

Potrivit comunicatului, compania asigura pasagerii si colaboratii ca va continua sa opereze zborurile conform orarului si va continua strategiile si planurile de dezvoltare.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2131 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Sibiu (Joi, 14 octombrie 2010, 17:00)

    Eu [anonim]

    Astazi nu a mai existat cursa Sibiu-Stuttgart. Nu am fost anuntati - stateam degeaba la aeroport.
    • -1 (1 vot)    
      Cu asa servicii nu-i de mirare ca dispare BlueAir! (Joi, 14 octombrie 2010, 17:17)

      Mda [anonim] i-a raspuns lui Eu

      Degeaba scapa acum temporar, pe Blue Air scrie "FALIMENT" pentru ca merita din plin asta! La ce servicii ofera chiar nu-i de mirare ce li se intampla. Iar acum cu atat mai mult si cei putini care le ramaneau cat de cat fideli nu vor mai avea incredere in ei. Nimeni nu doreste sa ramana cu nesiguranta ca daca-si cumpara o calatorie se trezesc in ultimele momente cu zborul anulat! Sper ca Blue Air sa aibe soarta Sky Europe cat de repede sa nu-si mai faca oamenii griji cu zborurile. Repet: o merita din plin!!!
      • +1 (1 vot)    
        zboruri (Joi, 14 octombrie 2010, 18:13)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Mda

        Eu am zburat cu Blue Air de mai multe ori si nu sunt nici mai buni nici mai rai decat competitorii lor. Oricum mi se par mai de incredere decat British Airways cu grevele si vulcanii lor.
      • 0 (0 voturi)    
        ? (Joi, 14 octombrie 2010, 18:13)

        Adonis78 [utilizator] i-a raspuns lui Mda

        de ce bre? nu te mandresti ca avem si noi o companie romaneasca de lowcost? chiar daca e cladita cu sprijinul lui tariceanu... ce om bun o fost asta. o ajutat pe toata lumea. si pe hrebe si pe patriciu si pe nelu iordache... dumnezeu sa-i dea sanatate...
  • +1 (1 vot)    
    eu le tin pumnii (Joi, 14 octombrie 2010, 18:43)

    jj [anonim]

    eu sunt 'capsunar' si daca vreau sa mai vin prin RO, am de ales intre blue air si tarom pentru transport.

    daca dau BA faliment si lasa strict taromul pe ruta asta, eu unul cel putin voi reduce drastic calatoriile catre Bucuresti, preturile sunt in medie de 3 ori mai mari.

    le tin pumnii strans.
  • +1 (1 vot)    
    de ce ??? (Joi, 14 octombrie 2010, 19:28)

    jiji [anonim]

    Ceea ce se va intimpla daca Blue Air dispare e foarte simplu....multi romani din strainatate vor diminua voaijurile spre patria mama....si cine va pierde din toata afacerea....ROMANIA, va pierde, ca nu mai vin fraierii cu valuta sa cheltuiasca in tara. Asa ca ginditi-va bine inainte sa va bucurati ca dau faliment...e simplu...sa moara si capra Blue Air...ca asa e pe la noi...sa moara toate caprele vecinilor...chiar daca de la ei bem lapte !!
    • 0 (0 voturi)    
      de ce??? (Luni, 25 octombrie 2010, 14:07)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui jiji

      daca ai fi lucrat de dimineata pana seara si fara w/e liber, si neplatit din august, sa vezi ce nu mai luai in brate pe aceste animale care nu se gandesc la oameni decat la buzunarele lor.
      Stati linistiti si zburati in continuare cu ei. Sa va dau niste mici detalii despre starea tehnica a aeronavelor:
      - avionul inchiriat de la JetTran are resursa expirata la motoare de 2 luni (a fost prelungita din pix, fara a face un control amanuntit)
      -avionul inchiriat de la AirBucharest, au datorii la ei de 70.000 de euro
      - cele 2 Boeing-uri ale lor, au piese luate de pe o aeronava aflata la lucrari pentru ca domnii nu mai aloca bani pentru piese.
      In concluzie, pentru sigurantza pasagerilor care prefera acest "low cost" mai bine era declarata falimentara si inchisa.
  • 0 (0 voturi)    
    Lista e lunga... (Marţi, 2 noiembrie 2010, 21:56)

    tint [anonim]

    Blue Air e mare tepar... anul trecut a 'fericit' 2 companii de IT... de mai multe sute de mii de euro. Una dintre ele, nimeni alta decat IBM. Dupa ce s-a ajuns prin instante, a inceput sa plateasca... cate un pic luna asta, un pic peste 6 luni... Pana in 2050, sa tot ajunga la zi.