Guvernul Rusiei aproba un plan gigant de privatizare, in valoare de 33 de miliarde de dolari

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 noiembrie 2010, 19:36 Economie | Companii

Guvernul Rusiei a aprobat un plan de privatizare pentru perioada 2011-2013 care prevede vanzarea de active in valoare de 33 de miliarde de dolari, a anuntat miercuri ministrul pentru dezvoltare economica, Elvira Nabiullina, citata de RIA Novosti.

Guvernul estimeaza ca majoritatea fondurilor vor reveni din vanzarea de participatiuni la zece banci si companii majore detinute de stat.

Ce actiuni scoate Moscova la vanzare:
  • Rosneft - petrol, 25% minus o actiune
  • RusHydro - energie hidroelectrica, 7,97% minus o actiune
  • Federal Grid Company of Unified Energy System - 4,11% minus o actiune
  • Sovcomflot - cel mai mare tansportator naval al federatiei, 50% minus o actiune
  • Sberbank - cea mai mare banca a tarii, 7,58% minus o actiune
  • VTB Bank - al doilea mare creditor pe piata financiara, 35,5% minus o actiune
  • United Grain Company - 100% pana in 2012
  • Rosagroleasing - companie de leasing in agricultura, 50% minus o actiune
  • Caile Ferate Rusesti - monopolul in transportul feroviar, 25% minus o actiune
  • Russian Agricultural Bank - 25% minus o actiune


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1074 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    cand SUA tipareste 600miliarde dolari sa relanseze (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 19:43)

    Eneas [anonim]

    consumul, cand China are peste 2000 miliarde dolari rezerve,cand chinezoii care lucreaza in strainatate trimit acasa 55 miliarde dolari anual ,cand indienii care lucreaza in strainatate trimit in India anual mai mult decat chinezii,deci vreo 60 miliarde dolari ,33 miliarde nu e deloc gigantic!spre rusinea Rusiei.....
    • +2 (4 voturi)    
      . (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 20:17)

      Ivan [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      SUA ii tipareste pentru ca altfel nu ar avea de unde scoate bani si nu inteleg de ce amesteci banii trimisi acasa de chinezi si indieni.
      • 0 (0 voturi)    
        am aratat ordinul de marime Ivane !gigantic,ai ? (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 20:49)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Ivan

        cand Rusia are nevoie de cash ,ea vinde din avutie ,ca altfel nu stie sa faca rost de bani !mai stia in trecut sa ii jefuiasca pe altii ,dar azi se jefuieste pe ea insasi!
    • +1 (3 voturi)    
      ? (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 20:21)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      Cand o sa ai habar de diferentele intre valoarea parcitipatiunilor la anumite companii, rezerve de stat, sumele trimise acasa de expatriati si asa mai departe atunci da cu gura. Pana atunci taci ///. Dupa logica ta de gaina noi suntem buricul pamantului ca PIB-ul romaniei e de 260 de miliarde. ///
      • -1 (1 vot)    
        mai rusofilule ,vorbeste frumos! (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 20:46)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui HP

        chiar ma intreb daca HN iusi permite sa ii lase pe unii sa posteze injuraturi ca acest HP!//
        • +1 (1 vot)    
          Poftim ? (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 21:15)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

          Ce rusofil ? Ce am spus eu legat de rusi, de cum isi obtin banii sau orice altceva ? Esti confuz mai baiatule, lasa problemele economice pe seama altora, ca e evident ca vorbeste gura fara tine.
      • -1 (1 vot)    
        se scrie participati! mai ai mult de invatat (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 21:01)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui HP

        inainte de a deschide ciocul pe forum!probabil ca ai gresit neintentionat,fara sa iti dai seama ,dintrun impuls necontrolat! un dus rece,ceva aer curat....iar despre cum obtin rusii cashul ,lasa-i pe oamenii mari sa discute
        • +1 (1 vot)    
          Ce forum ? (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 22:04)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

          Ce forum ba ? Ce participati ? La scoala de corectie nu v-au invatat cand se scrie cu un "i" si cand cu doi ? Participi tu probabil la circul prostilor.
    • +1 (1 vot)    
      investitii (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 20:56)

      jean zugravu [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      -sunt suficienti pentru vopsirea rachetelor ptr. scutul comun cu nato--------
      • -1 (1 vot)