Valoarea de piata a Apple a depasit 300 miliarde dolari, devenind a doua mare companie listata la bursa

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 4 ianuarie 2011, 17:24 Economie | Companii

Apple a devenit a doua mare companie listata la bursa in functie de valoarea de piata, in urma Exxon Mobil, dupa ce actiunile producatorului iPhone si iPad au avansat luni cu 2%, la 330 dolari pe titlu, potrivit Tech Crunch. Valoarea Apple a ajuns astfel la 302 miliarde de dolari, fiind depasita doar de valoarea companiei petroliere Exxon Mobil, care se ridica la 375 miliarde de dolari.

In urma cu un an, compania condusa de Steve Jobs era pe locul cinci in topul celor mai valoroase companii, cu o capitalizare de 213 miliarde de dolari. La acel moment, valoarea Apple era cu 40 miliarde de dolari mai mica decat cea a Microsoft. In prezent, capitalizarea Microsoft se ridica la 240 miliarde de dolari, fiind a doua cea mai valoroasa companie din domeniul tehnologic.

Pentru a ajunge cea mai valoroasa companie listata, pretul unei actiuni Apple ar trebui sa urce la 419 dolari, presupunand ca pretul actiunilor Exxon Mobil va ramane stabil. Cum pretul actiunilor Exxon nu da semne ca s-ar stabiliza, Tech Crunch apreciaza ca ar putea fi nevoie ca o actiune Apple sa valoreze 500 dolari pentru ca producatorul iPhone si iPad sa devina compania cu cea mai mare capitalizare bursiera din lume. Acest lucru nu se va intampla probabil in acest an, chiar daca Apple va lansa iPad 2 si un iPhone capabil sa functioneze in reteaua 4G a Verizon.


Citeste mai multe despre   










1714 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    hmmmmmmm (Marţi, 4 ianuarie 2011, 17:55)

    me [anonim]

    appleu e si cam umflat la ora actuala...
    stai sa vezi ca moare jobs sau nu mai e la moda tot ce are un "i" in fata si sa vezi cum se desumfla actiunile apple.
    nu am nimic cu ei, dar inafara ca au o moda nu au nimic deosebit... sunt mai rotunde si mai stralucitoare, si costa mai mult...
    de crapat crapa aproape la fel de mult ca un windows sau orice altceva...
    • -1 (1 vot)    
      Si totusi.... (Marţi, 4 ianuarie 2011, 19:01)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui me

      asa s-a spus si despre Microsoft si IBM....si uite ca nu au picat, dimpotriva prospera foarte bine (chiar daca IBM a fost vandut la LENOVO)...
      • 0 (0 voturi)    
        IBM vandul lui LENOVO (Marţi, 4 ianuarie 2011, 21:09)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui Milka Man

        Faci o confuzie stimabile!
        IBM nu a fost vandut lui Lenovo.IBM a vandut lui Lenovo divizia sa de PC.Asta insemna cca 15% din cifra de afaceri a lui IBM si mai putin de 1% din profitul IBM.Altfel spus IBM a facut o afacere foarte buna ptr.ca piata PC este extrem de concurentiala,tehnologia de fabricatie a PC este accesibila multor firme si in consecinta marjele sunt foarte mici-nr 1 lume pe acest segment este ACER din Taiwan-in timp de chinezii au dat o groaza de bani-cred ca 15 miliarde $-pe un business la limita profitabilitatii.
    • -1 (1 vot)    
      esti sigur? (Marţi, 4 ianuarie 2011, 21:28)

      ediorgu [anonim] i-a raspuns lui me

      sunt curios, spune-mi si mie cum ti-a crapat tie osx sau IOS? nu stiu de ce am impresia ca nu ai lucrat pe ceva de la apple...
      • +1 (1 vot)    
        Pai sa va spun (Marţi, 4 ianuarie 2011, 23:35)

        moucha [anonim] i-a raspuns lui ediorgu

        1. Se ia un MacBook Pro 5.1 cu Snow Leopard 10.6.5

        2. Se ia un adaptor USB-Serial cu chip Prolific 2303

        3. Se baga USB-ul adaptorului in USB-ul Mac

        4. Sala izbucneste in ras: kernel panic

        Mi s-a intamplat mie in cadrul unei prezentari.

        DAR recunosc: pana acum Mac-ul este singurul sistem unde in interval de 2 ani nu am avut nevoie de nici o reinstalare - nici de aplicatie, nici de sistem de operare. Acest text a fost scris ... de pe un Mac - parafrazand un celebru comentariu.
  • +3 (3 voturi)    
    ce gluma :)) (Marţi, 4 ianuarie 2011, 18:08)

    Alex [anonim]

    Practic este posibil ca cea mai "valoroasa" companie din lume sa devina una de gadgeturi (multe din ele inutile evident); practic observam ca e vorba doar de prea multi bani in piata pe care investitorii vor doar sa-i inmulteasca pur financiar. Partea trista a intregii situatii este ca o groaza de bani (300 de miliarde de $) teoretic sunt blocati intr-o companie fara de care oricare de pe planeta asta poate trai relaxat. Daca exista sau nu Apple chiar nu conteaza in viata noastra de zi cu zi! Apple vinde gadgeturi! - nu mancare, nu energie, nu apa, nu servicii financiare, nu transport, nu securitate, absolut nimic esential!
    Interesant nu? :)))
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 4 ianuarie 2011, 19:04)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Inainte de a vinde gadget-uri, tot ceea ce inseamna editare multimedia profesionala se face pe Mac - de la ziare si reviste pana la editare video si efecte speciale. Iar asta se intampla de vreo 25 de ani si va ramane la fel inca mult timp...
      • +1 (1 vot)    
        e, hai (Marţi, 4 ianuarie 2011, 20:16)

        fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Aph

        nu chiar TOT, numai vreo 30% se facea pe mac, restul pe sfantul PC, diverse SGI-uri, etc
        Cu toate astea, punctul de vedere ramnane valabil: Apple vinde rahat cu apa rece si cand o pocni balonul o sa platim cu totii, IAR...
    • 0 (0 voturi)    
      ai fost tare :) (Marţi, 4 ianuarie 2011, 20:33)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Dacă tu nu cunoşti, nu înseamnă că nu există: Victor Hugo a fost şi poet, iar Julio Iglesias a fost şi portar al echipei Real Madrid. Apple nu-nseamnă nici pe departe doar ce cumperi tu.
      • 0 (0 voturi)    
        Cu siguranta ca... (Marţi, 4 ianuarie 2011, 21:22)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui ampersand

        ...Apple inseamna si altceva decat ceea ce se vede si se vinde la tot omu', dar ceea ce se vinde si se vede este motorul acestei companii,. Fara ele nu atingea valoarea asta de piata.

        Iar comparatia cu Julio Iglesias este chiar penibila: Julio nu se cumpara pentru ca a fost portar, ci pentru muzica lui.
      • 0 (0 voturi)    
        Nici armele din Irak (Marţi, 4 ianuarie 2011, 23:37)

        moucha [anonim] i-a raspuns lui ampersand

        Nu se vedeau, dar asta nu inseamna ca America nu trebuia sa impuna acolo democratia. La fel materia neagra - nu o detectam dar stim ca e acolo. Idem neuronul lui Vanghelie.
  • 0 (0 voturi)    
    Secretul succesului? Munca fortata in China. (Marţi, 4 ianuarie 2011, 21:22)

    deno [anonim]

    http://humantrafficking.change.org/blog/view/apple_admits_child_labor_sweatshops_used_to_build_iphones

    Daca stai sa te gandesti, nimic din ce face Apple nu e important. E doar o masina de facut bani

    Exista telefoane mai bune decat al lor si os-ul de la Apple nu are sa treaca nici o data de 7-8% din piata. Iar iPad e cumparat doar de fraieri.
    • 0 (0 voturi)    
      Aveti perfecta dreptate (Marţi, 4 ianuarie 2011, 23:40)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui deno

      Insa 95% din locuitorii Terrei sunt fraieri. Tocmai asa se si explica succesul oricarei firme, nu neaparat al Apple. Acum 10000 de ani desteptul a zis: nu imi trebuie sulita. Acum 2000: nu am ce face cu echerul. Acum 500: ce imi trebuie sa stiu ca Pamantul se invarteste in jurul Soarelui. Acum 40: nu am nevoie de televizor. Acum 1: nu ma intereseaza iPad.
      • +1 (1 vot)    
        Toti apple fanboy fac parte din cei 95% fraieri (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 1:27)

        deno [anonim] i-a raspuns lui moucha

        Fraieri care compara iPad cu inventia televizorului sau insulinei. De ce? Pt ca a zis Jobs ca e revolutionar nu pentru ca s-au gandit ei la asa ceva.

        Puisor, os-ul de la iPhone si iPad nici macar nu a fost facut de Apple. L-au cumparat pentru ~100 milioane de dolari de la o alta companie! Touch screen-ul e facut de un AG german. Restul componentelor sunt facute de no names de prin China.

        Nu e de mirarea ca ~15% din iPhone 4 au fost returnate la service pt ca s-au stricat deja.
        • 0 (0 voturi)    
          Logic (Vineri, 7 ianuarie 2011, 12:13)

          moucha [anonim] i-a raspuns lui deno

          Banuiesc ca firma X (pe care nu o numiti) pe care a cumparat-o Apple ca sa scoata iPhone avea acces la sursele Apple. Altfel cum puteti explica faptul ca iOS are un kernel aproape identic cu OSX? Aaaaa, am priceput: si-au cumparat singuri sursele de la ei insisi.

          Si inca ceva: de unde ati luat rata de 15%? De la Apple. Banuiesc ca sunteti amic cu Steve Jobs, intrucat Apple are in politica sa un lucru: NICIODATA nu face publice return-rate-urile. Exceptie a facut cand cu Antennagate...

          Touch-screen-ul este facut de LG. Deriva continentelor va muta la un moment dat LG si in Jermania.

          Cat despre chestia cu fraierii, e singura reala. Dar vedeti dvs, nu toti fan-boys sunt chiar atat de fraieri ca sa va si creada.
  • +1 (1 vot)    
    eu (Marţi, 4 ianuarie 2011, 21:34)

    mda [anonim]

    speculatii la bursa... umfla actiunile cu pompa

    cum poate o firma care nu produce combustibil, nu produce mancare si alte lucruri necesare sa valoreze atat de multi bani

    cati % din populatia globului foloseste ce vinde apple ? 0.001% ?

    cat la % folosesc ce produce exxon mobile sau BP sau microsoft, sau coca-cola, sau intel, sau mcdonalds ???

    din partea mea poate sa ajunga sa coste si 1000$ o actiune apple, important e sa nu se intre intr-o criza atunci cand balonul apple se va desumfla, azi-maine... e inevitabil si logic
    • 0 (0 voturi)    
      Cati % (Marţi, 4 ianuarie 2011, 23:45)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui mda

      Din cei de pe Terra au nevoie de insulina? 0.0001%? O inventie inutila.

      Apropo: ce firme produc combustibil? Eu stiu numai una singura Mama Natura. Restul il iau de acolo si il transforma. Tot ea produce si mancarea, desi la asta din urma s-ar putea sa ma insel: la cum arata cea din McDonald's cred ca e facuta prin polimerizare, sintetic.
    • 0 (0 voturi)    
      /:) (Marţi, 4 ianuarie 2011, 23:53)

      tu [anonim] i-a raspuns lui mda

      sub 100.000 de produse apple in lume?
  • +1 (1 vot)    
    Este evident (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 12:54)

    Marius [anonim]

    Umflat, pretul e doar bazat pe faptul ca Apple acum e pe val ( si trebuie recunoscut asta indiferent ce fel de fanboy esti).

    Dar e evident ca o companie care cota de piata care o are Apple ( sub 20% la PC, sub 30% la tel, la tablete sau bine dar acolo piata e mica) si la mp3 player mai stau bine dar si acolo piata scade, pt ca tel il inlocuieste nu poate avea asa o capitalizare pe bursa pe termen lung. Imediat cum pierd valul ( si parerea mea e ca la smartphone incep sa cada de pe val deja) actiunile vor cobora la o valoare mai reala cu cota lor de pe piata.
    • 0 (0 voturi)    
      apple (Marţi, 11 ianuarie 2011, 12:21)

      apple [anonim] i-a raspuns lui Marius

      cine nu a incercat niciodata un apple propun sa nu se pronunte :))) apple rules!