DHL Romania a cerut insolventa Blue Air

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 26 iunie 2011, 18:09 Economie | Companii

Furnizorul de servicii de curierat DHL International Romania a cerut la Tribunalul Bucuresti insolventa operatorului aerian low-cost Blue Air, pentru recuperarea unor datorii, procesul urmand sa aiba primul termen de judecata in octombrie, relateaza Mediafax.

Reprezentantii celor doua companii nu au dorit sa comenteze sau sa furnizeze informatii suplimentare.

Tribunalul Bucuresti a admis in toamna anului trecut intrarea in insolventa a Blue Air, detinuta de omul de afaceri Nelu Iordache, in urma unor cereri mai vechi inaintate de catre Carpatair si Service Excellence Solutions, dar compania a anuntat ulterior ca hotararea instantei a fost suspendata de catre Curtea de Apel. Decizia Tribunalului Bucuresti a fost contestata de Blue Air pe motiv ca operatorul nu are datorii catre cele doua firme.

De atunci si pana in prezent si alte companii au depus la tribunal cereri de intrare in insolventa a Blue Air, pe motivul neplatii unor datorii, cum ar fi lantul hotelier Continental.

Compania germana DHL, detinuta de Deutsche Post DHL, are in Romania peste 450 de angajati, o retea proprie de 25 centre de expedieri si centre operationale in 23 de orase si o flota de peste 250 de autovehicule.


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

3623 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    MASURI (Duminică, 26 iunie 2011, 18:28)

    TRANS-ALPINA [anonim]

    De ce nu se trezeste nimeni sa-i ia la rost pe cei de la firmele lui Nelu Iordache ? la Blu-air au mai fost probleme,la ROMSTRADE tot al acestui "rege al asfaltului", sunt MARI PROBLEME ! Uitativa pe PORTALUL INSTANTELOR DE JUDECATA din toata tara si ve-ti vedea cate sute de procese au cu subcontractorii sau colaboratorii lor si tot ii lasa sa participe la LICITATII ! La noi pe TRANS-ALPINA si mai nou la BISTRITA pct.de lucru DJ 151, nu au platit firmele de anul trecut desi suint la zi cu banii primiti de la Uniunea EU. CE FAC ORGANELE STATULUI CUM II CONTROLEAZA SI CINE IA MASURI, ca astfel de CAPUSE sa nu mai existe !
  • +1 (1 vot)    
    AVETI DREPTATE (Duminică, 26 iunie 2011, 18:35)

    bistritenii [anonim]

    Chiar ca firmele astea lui Nelu Iordache au falimentat zeci de firme din intreaga tara, numai tepe au dat,pe unde au avut santiere, de la o firma de 2 lei dupa 2000 a "explodat" in domeniul afacerilor cu asfaltul si in Bistrita sunt f. multe firme care nu au fost platite desi de la Cons.Jud. s-au platit toti bani. Astia de la Romstrade au un loc fruntas si in topul teparilor , astia sunt sa va feriti de ei cu astia nu-i de colaborat.
  • 0 (0 voturi)    
    Blueair in cadere libera (Duminică, 26 iunie 2011, 19:51)

    Ionescu [anonim]

    Nu e de zburat cu Blueair-ul !! Dupa ce au fost nevoiti sa returneze cele mai noi avioane din flota in urma incapacitatii de plata a ratelor, acum ei zboara cu cele mai vechi aparate din Romania.
    Asa ca stati bine deoparte si nu zburati cu ei .
    • +1 (1 vot)    
      Eu am incredere in Blue Air (Luni, 27 iunie 2011, 0:08)

      T. Bucur [anonim] i-a raspuns lui Ionescu

      Sa-ti spun dece continui sa zbor cu Blueair:
      In urma ca cateva luni, poate un an (nu mai tin minte data exacta, pentru ca eu zbor deseori cu ei), in ultimele 30-40 de minute inainte de a ateriza pe Baneasa, venind de la Paris, avionul a intrat intr-o zona de turbulente extraordinare (in Bucuresti era o vijelie puternica). Se zgaltaia avionul de credeam ca se va dezmembra. Aripile se miscau ca la pasari, cu cca 50 cm in sus si in los, la varf. Senzatia era asemenatoare cu mersul intr-un camion pe un drum cu gropi de 50 cm, cu viteza. Chiar si insotitoarele de bord aveau privirile incremenite. Dar am aterizat in conditii optime. D-aia am incredere in ei.
      • 0 (0 voturi)    
        pentru @Bucur (Luni, 27 iunie 2011, 1:29)

        Ionescu [anonim] i-a raspuns lui T. Bucur

        Ai avut mare noroc, eu in locul tau as scuipa in san si nu as mai pune piciorul in avioanele alea.
        Stii tu vorba aia...`'ulciorul nu merge de multe ori la apa''.
  • 0 (0 voturi)    
    blue air (Duminică, 26 iunie 2011, 21:30)

    marian b [anonim]

    subscriu si eu la cele spuse despre Blue air , ca si simplu pasager am avut de suferit de pe urma lor, si apoi amintesc ca dupa un zbor anulat inca nu am fost despagubit,pentru unii probabil doar profitul personal e prioritar de aceea am preferat sa caut mereu alte companii aeriene pt calatoriile mele, de regule cele mai serioase
  • 0 (0 voturi)    
    ...Pai nu sunteti singurul, stimate domn (Luni, 27 iunie 2011, 1:55)

    Canadian tzapit [anonim]

    Vreti sa va povestesc de zecile de cetateni canadieni si italieni inselati de acesti BueAir ? Mai vreti sa va spun ca nici unul din acesti oameni nu si-au recuperat nici un cent din banii lor...sau despre orele interminabile petrecute la telefon in asteptarea ca cineva de la serviciul clienti sa-ti raspunda ?...sau despre sutele de e-mailuri trinmise in gol fara ca cineva sa-ti raspunda ???, etc. etc. etc.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Joi, 15 martie 2012, 18:21)

      xxxx [anonim] i-a raspuns lui Canadian tzapit

      Aveti dreptate cei mai mari tepari sunt romstrade si bluair nu au platit angajati de la aeroportul din Bacau de 3 luni
  • 0 (0 voturi)    
    Blue Air (Luni, 27 iunie 2011, 12:48)

    Dani [anonim]

    Am zburat de multe ori cu aceasta companie si am fost foarte multumita. N-am intarziat niciodata, n-am avut probleme cu personalul, totul a fost ok. Este posibil sa aiba dreptate cei care au postat comentarii "rautacioase", dar parca miroase a reclama negativa, a "carcoteala". Ma insel?
    • 0 (0 voturi)    
      @Dani (Marţi, 28 iunie 2011, 9:53)

      Ionescu [anonim] i-a raspuns lui Dani

      Ti-ai dat singura raspunsul, stimata doamna.... asa este , esti intr-o mare greseala !