webPR: Mesajul lui Jean Valvis catre consumatorii AQUA Carpatica: Aceasta este constant pura!

de     Smile Media
Joi, 10 noiembrie 2016, 12:33 Economie | Consumator

Logo Aqua Carpatica
Foto: Google
In data de 7 noiembrie, 2016,  un cotidian din presa centrala a publicat un articol cu un vadit caracter denigrator la adresa mai multor producatori de apa, informatie ce ulterior a fost preluata si distribuita in mediul online si TV. In acest articol s-a afirmat ca “68% din apa de pe rafturile magazinelor colcaie de bacterii”. Afirmam categoric ca articolul publicat, precum si buletinele anexate acestuia reprezinta o tentativa de discreditare si manipulare a anumitor marci de notorietate, printre care si AQUA Carpatica.

Jurnalistii au invocat buletine de analiza emise de Directia Sanitar Veterinara (DSV) Bucuresti,  la data de 03.06.2016  (dupa 4 luni de la intocmirea lor).

Pentru a aduce lumina in acest caz, va comunicam buletinul de analiza intocmit  de Directia de Sanatate Publica (DSP) Suceava, emis in conformitate cu toate rigorile legislative, emis in mai, 2016 (perioada la care face referire articolul), unde valoarea  continutului de germeni pentru produsul AQUA Carpatica este zero (absent).

Buletin analize izvor Haja - aici

Filozofia AQUA Carpatica este categoric orientata spre siguranta consumatorului, valorile noastre fundamentale sunt  strict legate de produsele benefice sanatatii, criteriile de sanatate sunt primordiale pentru noi. Asiguram consumatorii nostri de calitatea exceptionala a produselor noastre, in toate aspectele sale (echilibru mineral perfect, gust placut si aspect deosebit), iar grija pentru mentinerea acesteia este esentiala.

Avem toate argumentele necesare sa negam afirmatiile prezentate in articol:

1.Buletinele publicate sunt eronate si intocmite fara respectarea procedurilor prevazute de lege.

2.Probele nu au fost sigilate si nu exista contraprobe pentru a putea fi verificate de un alt laborator acreditat

3.Laboratorul DSV Bucuresti nu are acreditare RENAR, asa cum singur recunoaste in scris acest lucru,“opiniile, interpretarile si concluziile continute de prezentul raport nu sunt acoperite de acreditarea RENAR”

Stim ca anumiti imbuteliatori de apa minerala nu vor transparenta pe etichetele produselor lor, dar este timpul ca, in Romania, cea pe care ne-o dorim democrata si transparenta, actiunile de defaimare, calomnie si denigrare sa fie asumate in fata legii si justitiei.

Pentru toate motivele de mai sus AQUA Carpatica  a hotarit sa angajeze raspunderea juridica a tuturor persoanelor (fizice si juridice) implicate in aceasta actiune de denigrare si calomnie.

Vom actiona in instanta toate institutiile, entitatile media precum si orice alte persoane responsabile de initierea, provocarea si difuzarea acestei calomnii.

Dorim ca in Romania, cei care defaimeaza sa inceapa sa–si asume actiunile si sa plateasca.

AQUA Carpatica este o mandrie nationala a Romaniei peste hotare si este o valoare obiectiva pe care avem datoria sa o protejam.



Jean Valvis
Presedinte AQUA Carpatica












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
6542 vizualizari
  • -5 (17 voturi)    
    tzeapa (Joi, 10 noiembrie 2016, 13:22)

    ColdNews2013 [utilizator]

    am luat de 2 ori la pet 0,5 si putea a canal....un jeg de apa
    • +3 (7 voturi)    
      Este o apa buna !! (Joi, 10 noiembrie 2016, 13:43)

      Mihai_S [utilizator] i-a raspuns lui ColdNews2013

      Eu cumpar de ani buni de cand a aparut dar intr-un anumit supermarket din Tg-Mures am cumparat aqua la 5L contrafacuta , eda cred de la robinet in recipientul respectiv. Am ramas surprins de gust drept urmare am mai cuparat un bidon si la fel, apoi de la alt magazin si surpriza, apa avea gustul binecunoscut. Daca vreti dau si numele supermarketului dar e bine cunoscut avand si multe sali de nunti si restaurante in toate colturile orasului
    • -2 (10 voturi)    
      Incearca sa te mai si speli (Joi, 10 noiembrie 2016, 13:59)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui ColdNews2013

      Mirosul nu era de la apa ! :-)))
    • 0 (0 voturi)    
      ciudat (Joi, 10 noiembrie 2016, 20:52)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui ColdNews2013

      eu doar de asta beau de ani buni si n-am patit NICIODATA ce zici tu..
      • 0 (0 voturi)    
        Calomnia prost facuta (Vineri, 11 noiembrie 2016, 2:26)

        Ciobanul [utilizator] i-a raspuns lui misunel

        Daca Carpatica era cu probleme cum au reusit ei sa trec de la autoritatiile sanitare din 14 tari ?
        Numai ai nostri sunt competenti si toti alti prosti ?
  • -1 (9 voturi)    
    Pana acum foloseam! (Joi, 10 noiembrie 2016, 13:33)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Am vazut si eu articolul! De atunci nu mai folosesc! Daca era o minciuna aia erau dati in judecata, dar sunt convins ca este adevarat!
    • +1 (1 vot)    
      :)) (Joi, 10 noiembrie 2016, 22:35)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      daca ai citit si la celalalt articol doar titlu ca la acesta..clar
      ''Vom actiona in instanta toate institutiile, entitatile media precum si orice alte persoane responsabile de initierea, provocarea si difuzarea acestei calomnii.
      ''
  • +5 (17 voturi)    
    Vânzare prin diversiuni (Joi, 10 noiembrie 2016, 14:15)

    Kap [utilizator]

    Domnului Valvis ar trebui să-i fie rușine de modul abject prin care înțeleg să-și facă reclamă.
    Sperierea clienților cu baubaul ”nitrați” mi se pare o tactică diversionistă de prost gust, înșelând clienții cum că apele celelalte ar fi necurate. Din câte cunosc majoritatea apelor au valori muuuult sub limita admisă la nitrați, la fel inclusiv apa furnizată la robinet în București.

    Așa că prefer orice altă apă decât să cumpăr Carpatica și să subvenționez PR și antireclame de cea mai joasă speță.
    • +3 (5 voturi)    
      exact! (Joi, 10 noiembrie 2016, 18:39)

      sadestwank [utilizator] i-a raspuns lui Kap

      Sadesc in mintile fragile tot felul de temeri cum ca apa de la robinet si celelalte ape minerale de pe piata sunt periculoase. In realitate, in marea majoritate a cazurilor aceste surse sunt perfect ok. Iar o apa minerala ideala nu este pura, are saruri, inclusiv nistriti si nitrati in compozitie. Si nu este neaparat microbiologic pura. Microbii fac parte integranta din organismul nostru, suntem in relatie simbiotica cu multi dintre ei.Insista pe ideea de puritate de parca am fi radiatoare de automobile!
    • 0 (0 voturi)    
      lol (Joi, 10 noiembrie 2016, 22:34)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui Kap

      nitratii in exces sunt un ''bau bau '' ,a? stii ce rau pot face nitratii in exces ,mai ales la copii ?
      • 0 (0 voturi)    
        Fără extreme (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:42)

        Kap [utilizator] i-a raspuns lui misunel

        Știu, m-am informat, e rău ce pot face doze mari de nitrați copiilor mici, nu minimizez importanța verificării apei.
        Au fost cazuri când s-au alimentat oamenii din fântâni afectate fără a verifica apa.
        Dar să vii să sugerezi că toate apele sunt necurate și doar ei sunt lacrimă în condițiile în care compari doar un parametru al calității apei, asta este o mizerie de sperietoare diversionistă.
        Prezentarea unor adevăruri trunchiate pentru a striga în gura mare o concluzie strâmbă e deja minciună prin omisiune.
  • 0 (14 voturi)    
    Apa (Joi, 10 noiembrie 2016, 14:18)

    Fitter [utilizator]

    Aqua carpatica ramane prima optiune pentru mine. Astept actionarea in judecata a celor vinovati pentru informatii false.
    • +3 (5 voturi)    
      asa este (Joi, 10 noiembrie 2016, 17:31)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Fitter

      eu am auzit ca aqua carpatica este cea mai buna apa cu care sa iei antibioticele. le creste eficienta!
      • +1 (3 voturi)    
        si eu stiu asta (Joi, 10 noiembrie 2016, 18:50)

        levierul [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        si chiar mai mult. Am inteles ca daca nu esti vaccinat, poti bea doar Aqua Carpatica si numai la ambalaj de sticla.
  • -1 (3 voturi)    
    Apa Aqua Carpatica... (Joi, 10 noiembrie 2016, 17:27)

    Stef_and [utilizator]

    Este una consumabila, dar din pacate nu are proprietati de hidratare- nu este absorbita de celule- este pur si simplu plimbata prin organism si eliminata prin urina!
    Pentru ca o apa sa poata fi absorbita de celula trebuie sa aiba proprietati pe care Aqua Carpatica nu le are!
  • +1 (3 voturi)    
    chiar daca este pura... (Joi, 10 noiembrie 2016, 18:28)

    sadestwank [utilizator]

    asta nu inseamna un lucru bun. Cea mai pura apa este totusi apa disitilata dar nu suntem sisteme de racire totusi.
    Eu cred ca asta este o falsa problema si acesti producatori ne exploateaza temerile. O apa minerala nu ar trebui si fie pura, ar trebui sa aiba saruri minerale dizolvate in cantitati optime si sa nu aiba patogeni rai in compozitie. Atat!
    • -1 (1 vot)    
      bineinteles (Joi, 10 noiembrie 2016, 22:32)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui sadestwank

      ca la asta se refera cand zice apa pura..apa cu toti indicii sub limita recomandata..iar altele nu stau asa bine
      da' normal ca,carcotasii tre' sa comenteze exagerat pe baza unui cuvant, in cazul asta ''pura''
  • 0 (2 voturi)    
    marca calitatii! (Joi, 10 noiembrie 2016, 20:00)

    gelu antigelu [utilizator]

    cat oare o sa mai continue aceasta prosteala de marketing cu ”apa pura”?
    chiar ajungi sa te miri cum naiba a supravietuit specia umana milioane de ani band apa de oriunde pana sa apara Valvis cu apa lui ”pura”.
    In plus eu zic ca asocierea numelui sau cu marca nu este prea benefica.
    • 0 (0 voturi)    
      Milioane de ani fara poluare, ...acum ? (Vineri, 11 noiembrie 2016, 2:36)

      Ciobanul [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

      Era bine acum cateva milioane de ani !
      Fara radioactivi, fara pesticide, fara azotati si alte otrave versate pe aici si acolo !
      Imi place gustul de Aqua si ma simt bine.
      Restul putin conteaza !