Consumul de apa minerala din Romania este de doua ori si jumatate mai mic decat media europeana

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 8 iunie 2008, 15:16 Economie | Consumator

Romanii consuma de doua ori si jumatate mai putina apa minerala fata de media europeana, cu toate ca Romania este a treia tara, dupa Franta si Italia, ca potential de exploatare a resurselor, a declarat, pentru NewsIn, directorul Apemin, Mihail Ianas. "Puterea scazuta de cumparare a romanului ne claseaza pe ultimele locuri in Europa in privinta consumului de apa minerala, desi avem un potential de exploatare enorm", a precizat reprezentantul organizatiei patronale Apemin.

Pe de alta parte, consumul de apa minerala in Romania este in continua crestere. "Daca in 2006 s-au vandut 920 de milioane litri de apa, anul trecut s-a consumat 1,15 miliarde de litri", a mai mentionat Mihail Ianas.

Directorul general adjunct al Societatii Nationale a Apelor Minerale (SNAM), Peter Elek, a declarat pentru NewsIn ca in ultimii 10 ani piata a cunoscut o crestere continua, cu dinamica medie anuala de aproximativ 20%.

In ceea ce priveste exporturile, acestea reprezinta "sub trei procente din productia totala, in timp ce importul de apa minerala este nesemnificativ, de sub unu la suta", a declarat, pentru NewsIn, directorul general adjunct al SNAM.

Un alt element care diferentiaza tara nostra de restul Europei este reprezentat de obiceiul de consum. "Daca in Romania 75% din apa minerala consumata este carbogazoasa, in celelalte state memebre UE ponderea este exact invers, 75% din apa minerala consumata fiind reprezentata de apa plata", a mentionat directorul patronatului din domeniul apelor minerale.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

615 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Si ar fi si mai scazut.... (Duminică, 8 iunie 2008, 15:49)

    Stoewer [anonim]

    Probabil ca acest consum de apa minerala ar fi si mai scazut, daca la chiuveta din mediul urban am avea apa de calitate. De exemplu cea din Iasi este pur si simplu infecta, asa ca si oameni de conditie modesta cumpara apa minerala (ma rog, "apa de izvor" cum ii spune celei de 1,70 RON bidonul de 5 litri).
  • 0 (0 voturi)    
    Top European (Duminică, 8 iunie 2008, 17:37)

    Aquagiu [anonim]

    Inca un domeniu in care suntem in topul UE, e o veste foarte buna ca doa Italia si Franta pot rivaliza cu noi in Europa la productia de apa minerala. Se poate folosi ca baza pt. un turism balneo si medical pt. varsta a 3a din Europa, sunt plini de bani pensionarii scandinavi, germani, etc..
    Treptat ne castigam locul de a 7a putere economica din UE, chiar socotind Rusia sau Ucraina, in urmatorii 15 ani tot in Top10 european vom fi!
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Duminică, 8 iunie 2008, 17:49)

    make21 [anonim]

    Da si normal dupa mintea lor sa cumpere prostu si apa , ba ce minte au.In timisoara sunt forate f multe fantani si asfel nu mai e necesar sa mai cumperi apa ca tot aia e.Normal cine e smecher poate sa isi cumpere si ii e lene sa se duca sa isi duca domnia si prostia s-a platit tot timpu.
  • 0 (0 voturi)    
    Si pretul daca ar fi la fel... (Duminică, 8 iunie 2008, 20:08)

    prizainel [anonim]

    Am fost si eu anul trecut pe la nemti... Cand am intrat in supermarket am ramas cu gura cascata cand un bax de 6 sticle de 1.5l apa minerala costa FIX 0.99 euro!
    Iti cumperi la noi un bax cu 3.5lei?
    • 0 (0 voturi)    
      Aha... (Duminică, 8 iunie 2008, 22:47)

      Claudiu Vasilescu [anonim] i-a raspuns lui prizainel

      Si in Italia e cam tot asa....Insa e....complicat cu deontologia asta...Ramanem cu ideea ca...suntem needucati probabil, si de aia consumam asa putina apa minerala....Nu pentru ca e de 3 ori mai scumpa ca in alte tari.....cu venituri de.....tz ori mai mari..
  • 0 (0 voturi)    
    daca avem izvoare ... (Luni, 9 iunie 2008, 0:10)

    cristian [anonim]

    la ce sa mai cumparam apa ?
    asti cumpara apa plata o groaza pentru ca nu sunt fantani publice nicaieri, daca tie sete pe strada tre sa cumperi o sticla de apa, altcumva mori de sete. cand esti la restaurant daca ceri apa de la robinet ... se uita chioras la tine ca na, tre sa cumperi si acolo.
    sa cumperi apa carbogazoasa mai zic dar apa plata ... pfffff, e cam ciudat
  • 0 (0 voturi)    
    Si ce e rau in asta? (Luni, 9 iunie 2008, 15:48)

    Lucian [anonim]

    E doar propaganda corporatista. Adica ar vrea sa zica ca e rau ca bem putina apa ambalata.

    Asteptam ca Hotnews sa posteze si un articol despre cat de daunator este consumul de apa ambalata pentru mediu, prin faptul ca se consuma atata energie pentru ambalarea si distributia unui produs care curge si la robinet (pacat de calitatea proasta). In plus, PET-urile sunt o sursa imensa de poluare, mai ales in Romania, unde nu exista un sistem coerent de reciclare a ambalajelor si guvernul nu face nimic sa promozveze utilizarea sticlelor reciclabile.

    Deci eu unul zic ca e de fapt un motiv de mandrie sa consumi cat mai putina apa ambalata, mai ales intr-o lume care incepe sa fie consitenta de problemele de mediu. Cum ziceam si s-a mai postat: pacat ca uneori calitatea apei de la robinet e prea rea ca sa o bei. Am auzit si cazuri de oameni care au lasat apa de la robinet 2 saptamani in cada si au gasit mormoloci. Dar asta e deja alt subiect despre care ar trebui sa scrie Hotnews...