Hipermarketuri din Bucuresti si din tara, amendate pentru publicitate inselatoare si modul necorespunzator de depozitare a alimentelor

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 24 iulie 2008, 13:53 Economie | Consumator

 documente
Mai multe hipermarketuri din Bucuresti si din tara au fost amendate de inspectorii Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor pentru nereguli in ceea ce priveste "publicitatea inselatoare prin modul de prezentare al produselor", dar si pentru modul necorespunzator in care erau tinute diferite alimente perisabile.

Intr-un raport dat publicitatii de catre ANPC, se sustine ca in luna iulie au fost controlati 195 operatori economici din Bucuresti si din tara si au fost verificate 146.600 kg de alimente. Dintre acestea peste 18.800 kg nu indeplineau prevederile actelor normative in vigoare. Inspectorii ANPC au aplicat in urma verificarilor 104 amenzi contraventionale, totalizand 446.500 lei.

Printre comerciantii sanctionati se numara Billa, Mega Image, Cora, Penny, Kaufland si Carrefour.

Potrivit aceluiasi raport, au fost incalcate prevederile legale referitoare la combaterea practicilor incorecte ale comerciantilor in relatia cu consumatorii, dar si armonizarea reglementarilor cu legislatia europeana privind protectia consumatorilor.

"Un fapt ingrijorator a fost temperatura de postare si depozitare a alimentelor. Aproape jumatate dintre operatorii economici pastrau alimentele la temperaturi mai mari decat cele trecute pe ambalaj sau pe documentare. Mai exista si eterna problema a termenului de valabilitate si au existat si aici probleme", a declarat Dan Vlaicu, presedinte ANPC, citat de Money Channel.

Au fost, de asemenea, constatate nereguli si in ceea ce priveste publicitatea inselatoare prin modul de prezentare al produselor. "Noi am atras atentia cu privinta la produsele inselatoare, acele pachete promotionale (4 la pret de 3) si la o simpla adunare a preturilor se putea observa ca nu s-a produs nicio reducere de pret, produsele cumparate separat de pe raft costand chiar mai putin decat pachetul promotional", a afirmat presedintele ANPC.

Iata cateva dintre neregulile descoperite de inspectorii ANPC:
  • SC REAL Hipermarket Romania SRL Bucuresti - Pe prima pagina a catalogului de prezentare apare mesajul „99% din barbati prefera berea de la Real”. Inspectorii ANPC au concluzionat ca acest slogan nu este sustinut de un studiu efectuat in acest sens. Produsul Almette Yogurt, avea un „Pret Special - 4,09 lei”, dar s-a constatat ca pretul anterior al produsului a fost de 3,99 lei, adica mai mic decat pretul promovat ca fiind oferta speciala.
  • SC MINIMAX DISCOUNT Turnu Magurele (Teleorman) - Portocalele erau vandute „la cel mai bun pret al zilei” fara a se mentiona pretul.
  • SC KAUFLAND Romania SRL Satu Mare - Hipermarketul comercializa preparate din carne comasate in pachete de cate 4, 3 si 2 batoane. Pe aceste produse erau aplicate banderole pe care era scris „4 la pret de 3”, sau „3 la pret de 2”, fara a fi expus la comercializare si produsul individual. Din aceasta cauza consumatorul nu putea compara pretul si oferta comerciantului. In plus, dupa efectuarea calculelor, a reiesit faptul ca produsul nu era oferit gratuit.
  • SC CARREFOUR Romania SA, Brasov - Branzeturile Delicia, Exquisa si Traian One erau asezate in pliantul de prezentare alaturi de sortimentul „specialitate alba daneza ARLA” care nu se incadreaza in grupa branzeturilor. De asemenea, era expus la vanzare sortimentul „Del Delis”, care nu face parte din grupa branzeturilor.
  • PENNY, Barlad - Supermarketul avea la vanzare, produse de patiserie (chec, cozonac) care aveau inscrise pe etichete mentiunea „Produs dupa o reteta traditionala”, cu toate ca lista ingredientelor continea ingredientul „premix”.
  • SC MEGA IMAGE SRL Bucuresti - Eclerele cu crema de cacao si uleiul din turte de masline Mazza erau prezentate la raft sub denumirile de „ecler cu ciocolata”, respectiv „ulei de masline Mazza Sansa”.
  • SC BILLA Romania SRL Bucuresti - Produsul „Bautura racoritoare cu suc de visine (ananas sau portocale) Souplesse cu fructoza si indulcitori avea inscrisa mentiunea „Souplesse… iti ofera dulceata fructelor intr-un suc natural”, cu toate ca in lista ingredientelor puteau fi cititi indulcitori precum: acesulfam, aspartam, ciclamat de sodiu, conservanti si stabilizatori.























2977 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    hi (Joi, 24 iulie 2008, 14:26)

    hmm [anonim]

    Astea amendate nu au dat spaga?
  • 0 (0 voturi)    
    Alo, OPC-ul ?! (Joi, 24 iulie 2008, 14:54)

    mind police [utilizator]

    In Cluj, la Kaufland Marasti, poti vedea pasarelele (vrabii sau sturzi, n-am idee) cum zboara printre rafturi, oprindu-se ba pe un palet cu faina, ba pe o lada cu fructe. Si cine stie ce alte animalutze mai misuna noptea...
  • 0 (0 voturi)    
    ce gluma (Joi, 24 iulie 2008, 16:05)

    George [anonim]

    Astea sunt clar amenzi date in urma spagilor, pt ca acum vre-o 2-3 saptamani la real-ul din vitan aproape nici un pret nu era sub produsul corespunzator, iar la unele lipsea cu desavarsire. Ar fi scris un roman cu nereguli ANPC-ul daca chiar ar fi fost seriosi. Si sunt convins ca s-ar putea scrie astfel de romane la majoritate magazinelor din bucuresti.
  • 0 (0 voturi)    
    sapati mai adanc! (Joi, 24 iulie 2008, 16:09)

    Dedalus [anonim]

    "PENNY, Barlad - Supermarketul avea la vanzare, produse de patiserie (chec, cozonac) care aveau inscrise pe etichete mentiunea „Produs dupa o reteta traditionala”, cu toate ca lista ingredientelor continea ingredientul „premix”."

    Mai expertilor, asta gasirati la controale?!!

    Unde scria ca reteta traditionala "nu contine conservani si potentori de gust"

    Si alea cu branza care nu e branza...

    "uleiul din turte de masline Mazza " prezentat ca „ulei de masline Mazza Sansa”.

    Ori ati capiat de-a binelea, ori nu stiti nici ce controlati! Pai "Sansa" chiar asta inseamana: din "srot" sau "turte" de masline. E stiut de toata lumea si oricum nu am vazut in nici un magazin scris: "ulei din turte de masline".

    De acord ca unii poate nu stiu si ca magazinele profita de necunoastere, dar puteti sa dati voi amenzi pana ametiti, ca magazinele tot vor scoate asa ulei la vanzare si tot sansa ii vor spune.

    Si, fara suparare, 100,000 EUR amenzi de la toti gigantii aia, e cam putin.

    Remarc totusi partea buna ca in sfarsit, cineva ii controleaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Cirese expirate de 480 de yile (Joi, 24 iulie 2008, 16:30)

    Anonim [anonim]

    Tare as vrea sa stiu daca supermarketul "din Lujerului, mun. Bucuresti" care vindea cirese confiate expirate de 1 an juma era marele Cora... Pana la proba contrarie eu asta cred
  • 0 (0 voturi)    
    Kaufland - Tg. Mures (Joi, 24 iulie 2008, 17:49)

    Molia Aroganta [anonim]

    A propos de vrabii - la Mures fac slalom printre produsele de panificatie si se vad clar ca ciupesc ambalajele/pungile in care sunt painile si blaturi de tot felul. Nimeni nu ia masuri, produsele raman la vanzare.

    Am gasit cel putin 5 pachete cu faina de porumb expirate intr-un raft. La sesizarea lucratorilor, raspunsul a fost: "nu se poate, ca sunt venite cu lotul nou!"

    Asa ca lotul nou, inseamna si produse expirate!

    Atentie la termenul de valabilitate!
    • 0 (0 voturi)    
      Am o idee.... (Miercuri, 13 august 2008, 14:12)

      Nelu [anonim] i-a raspuns lui Molia Aroganta

      ...mergeti la cumparaturi cu pusca si va intoarceti acasa si cu o duzina de pasari pentru cina de diseara, fara sa platiti nimic doarece nu au coduri de bare si nu erau la locul lor. ......oricum ar fi fost amendati.
      Rusine vrabiutelor. ele ne fac viata mai saraca
  • 0 (0 voturi)    
    . (Joi, 24 iulie 2008, 21:36)

    claudiu [anonim]

    vrabii sunt si in toate Kaufland-urile din Iasi, precis pe sefi nu-i deranjeaza ca ei stau in cabinele lor blindate de la etaj
  • 0 (0 voturi)    
    Praf in ochi. (Vineri, 25 iulie 2008, 10:24)

    Alin [anonim]

    446500lei/195agenti=2289lei/agent
    Dupa cum am vazut talia agentilor (metro, cora, billa etc) cred ca acum sunt speriati toti.
  • 0 (0 voturi)    
    pe dos (Luni, 28 iulie 2008, 16:33)

    Dedalus [anonim]

    Marea problema e ca Protectia consumatorului a actionat tot la comanda politica. Supermarketurile faceau asemeena minuni (si multe altele) de multi ani de zile.

    Dar a venit noul ministru al agriculturii, i-a iincurajat pe producatori (si bine a facut), aia au iesit pe sticla protestand fata de "taxa de raft" si altele de acest tip.

    Dupa aia, semanlul a fost "noi, guvernul nu ne bagam!", producatori au dat supermarketuril;e in judecata cerandu-le falimentu (!)- vezi povestea cui ouale.

    Acum, apare protectia consumatorului. Desi toate se stiau de ani si ani...

    Eu vad in toate astea tocmai... LIPSA JUSTITIEI in Romania!

    Altfel spus, tocmai aceasta reactie impotriva supermqrketruirlor demonstreaza ca avem justitie si consumatorului ii sunt aparate interesele, NUMAI DACA factorul politic e interesat!
  • 0 (0 voturi)    
    Pasarelele din capul unora! (Duminică, 10 august 2008, 20:21)

    Lili [anonim]

    Ei nah!Cei care reclama prezenta pasarelelor in magazin,cunosc mai putin fenomenul sau deloc!Hipermarket-ul in care lucrez a vrut sa elimine aceasta.......hai sa-i zicem,problema!Au fost impuscate!Frumos,nu?!Dar in scurt timp au reaparut altele,pt ca rampele unde se receptioneaza marfa stau vesnic deschise,se primeste marfa non-stop!Si normal ca ele intra si apoi,speriate,ajung si prin magazin-nu mai stiu pe unde sa iasa si se instaleaza pe sus,pe rafturi....si incearca sa se hraneasca!V-ar placea sa auziti focuri de arma cand sunteti la cumparaturi??????Eu nu cred ca aici e problema,sunt altele mai grave de rezolvat!Pt ele trebuie gasita alta solutie,mai blanda!Parerea mea.........
    • 0 (0 voturi)    
      .....am o idee (Miercuri, 13 august 2008, 14:17)

      Nelu [anonim] i-a raspuns lui Lili

      .....un anunt dar la fiecare cumparator ce intra in magazin:
      Numai la noi in magazin, pasaricile nu au cod de bare........
  • 0 (0 voturi)    
    La mai mare (Miercuri, 13 august 2008, 15:47)

    ionut [anonim]

    Mai dese controale daca se poate ...
  • 0 (0 voturi)    
    de Trident ati auzit? (Joi, 14 august 2008, 16:38)

    dia [anonim]

    Toate ca toate dar mergeti odata printr-un magazin Trident, acolo spaga data inspectorilor.... eu circul mult prin tara si ajung des prin supermarketurile Trident din Medias, Sibiu si Alba.. pasarele cum mai scria cineva..putin spus, mai repede stoluri! Excremente de pasarele... pe fructe. Produse expirate...am cumparat personal doua conserve pe care stickerul Trident lipit stramb lasa sa se vada o alta data de expirare... pestele putrezit, mizerie.. si multi oameni cu venituri mici care sunt atrasi de preturile intr-adevar mai scazute...si dau copiilor sa manance produsele expirate...unde sunt inspectorii astia in astfel de cazuri?