Reactia cititorilor fata de plafonarea indemnizatiilor pentru mame: Puneti si o taxa pentru femeile cu master si salariu mare, ca nu au emigrat!

de George Florea     HotNews.ro
Joi, 25 decembrie 2008, 21:50 Economie | Consumator

Intentia ministrului Muncii, Marian Sarbu, de a plafona indemnizatiile pentru mame la maximum 2-3 salarii medii pe economie a stirnit un interes urias. Zeci de cititori HotNews.ro au protestat fata de aceasta posibila limitare a indemnizatiei, cerindu-i ministrului sa renunte la masura.


Sandwank
Pastrind buna traditie a statului haiducesc care isi uraste cetatenii, ar trebui ca femeile care au mai mult de 1500 de euro/luna dar nu au nici un copil, sa fie obligate la plata unei taxe in cazul in care vor un copil: un fel de taxa de prima inmatriculare.
Astfel, pentru o minora de 13 ani, rroma care s-a asat de scoala, taxa sa fie 0, in schimb pentru o femeie de 29 de ani, cu master si care cistiga 2000 de euro/luna taxa sa fie de 10.000 de euro drept pedeapsa ca, desi a muncit si a invatat atita nu i-a trecut prin cap sa emigreze.

hotilor
Hotilor! A trecut campania electorala, acuma luati inapoi tot ce-ati promis. Sa va fie rusine! Asa stimulati voi natalitatea din Romania. RUSINE!

Silviu Radu
Dar impozit de ce nu le luati si impozit la 2-3 salarii medii pe economie? tva, taxe pe masini (ca isi permit masini scumpe), accize si etc raportate la 3 salarii medii pe economie? voi astia din guvern presupun ca traiti pe marte, nu pe pamant si mai rau in Romania - nu sunteti in stare de nimic, numa' de legi aberante. mai bine mergeti la vanatoare si va impuscati intre voi!

Simona
Dupa parerea mea, este o mare nedreptate ca timp de n ani, unde n>6 in cazul meu, eu sa platesc lunar 6 milioane la stat pentru ca atunci cand raman insarcinata sa nu pot sta acasa cu copilul meu deoarece statul nu imi da banii pe care eu oricum i-am platit, mult mai mult decat pentru cei 2 ani.
Daca se revine asupra legii, sunt dispusa sa ies in strada pentru aplicarea corecta, nu neaparat a 85% din media veniturilor din ultimele 12 luni, dar macar sa fie PROCENT din salariu (asa cum este si CASS-ul) si sa fie > 50%.

jsmith
ma uit la unele posturi si ma sperii ce se debiteaza... vreti egalitate, echitate, liniaritate... toate acestea sunt idei comuniste; dar nici macar in comunism un muncitor nu avea cat secretarul de partid de la judet, etc.; in nici un regn cunoscut nu exista egalitate: nici parameciul nu e la fel cu euglena verde si nici aurul cu carbunele;

Nu scapati din vedere DREPTATEA in fata echitatii!
Tu daca dai la stat impozit cat trei salarii de-ale mele, cum pot eu pretinde sa mi se dea aceeasi suma ca si tine? Retineti va rog ca vorbim de ajutorul acordat mamelor si nu ajutorul copilului, care ESTE ACELASI, intrucat copiii trebuie sa fie egali in drepturi in fata statului. Dar mamele e normal sa-si ia bani in functie de cat "produc" la stat pe impozite.
Scapati odata de mentalitatea aia ca "mie de ce nu-mi da statul la fal ca la ala? si ala de ce are mai mult?! sa-mi dea si mie statul!" E normal sa se dea fiecaruia in functie de cat produce si cat impozit da!

Lucian
Stai sa inteleg. Deci, pe de-o parte stimulam cresterea natalitatii in familii nevoiase prin alocatii fara constrangeri si prin incapacitatea de a educa respectivele familii asupra inplicatiilor executarii actului sexual in stil iepuresc. Pe de alta parte, inhibam natalitatea exact in mediul propice dezvoltarii unui copil, in familii sanatoase cu venituri care le-ar permite sa le ofere copiilor tot ce ar avea nevoie. Nu e de mirare ca majoritatea femeilor de cariera nici nu se gandesc sa aiba un copil inainte de 30 de ani. Iar daca aparitia unui copil in familie inseamna automat cheltuieli imense pentru oferirea unor conditii propice pentru dezvoltarea lui, decizia unui dinozaur este ca aceste cheltuieli sa fie sustinute printr-o SCADERE SALARIALA considerabila a veniturilor acelei familii.

Aparent logica si bunul simt nu au loc aici, deoarece o simpla ocheada pe un canal tv, sa zicem Animal Planet, ar convinge pe oricine ca stimularea imperecherii intre indivizi cu material genetic puternic si protejarea noilor membri primeaza cam in orice rasa de pe planeta asta.

Bravo mah, o lege ati gandit si voi bine in 4 ani si acum mortul asta a decis ca poate ar fi bine sa nu ne pripim. 
























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

10419 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    comentariu (Joi, 25 decembrie 2008, 21:59)

    anonim ca toti ceilalti [anonim]

    rusine, rusine, rusine
    • -6 (10 voturi)    
      Plafinul e necesar pentru a se evita fraudele (Joi, 25 decembrie 2008, 23:53)

      coins.ro [anonim] i-a raspuns lui anonim ca toti ceilalti

      Se poate face un calcul simplu care demonstreaza ca legea permite fraude. Calculul care arata acest lucru: http://www.coins.ro/politic/indemnizatii-pentru-mame.html.
      • +5 (7 voturi)    
        minciuna si manipulare! (Vineri, 26 decembrie 2008, 2:26)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui coins.ro

        Calculul acela o fi insemnand ceva dpdv "matematic" - dar in realitate nu exista "frauda", pentru ca aceeasi manarie poate sa o faca ORICE persoana, chiar si daca nu are venituri mari!

        Pana la urma, banii aceia sunt varsati in mod REAL la bugetul de stat - asa ca de CE o femeie cu venituri mici poate sa ia 85% dupa o cotizare de 6 luni iar una cu venituri mari n-ar avea dreptul sa ia tot 85% dupa o cotizare tot de 6 luni?

        Daca 6 luni nu sunt de ajuns, atunci sa mareasca perioada de cotizare la 1 an, na! dar sa nu faca discriminari in privinta procentului, o data ce femeile alea isi platesc impozitul la fel ca si celelalte!
        • -4 (12 voturi)    
          3 salarii medii eu zic ca sunt ok (Vineri, 26 decembrie 2008, 2:50)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Daca o mama castiga 1.000.000 de euro pe luna, e normal ca statul sa-i dea 850.000 ?
          Eu zic ca nu, cu astia 850.000 se pot creste mii de copii nu unul.

          Cred ca in normele astea intra 99% din mame fara problema.
          • +7 (9 voturi)    
            85% este normal! (Vineri, 26 decembrie 2008, 8:26)

            lady_c [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

            la un salariu de 1.000.000 lei / euro sau tot ce vrei tu, acea mama plateste impozit la stat cel putin 500.000 lei/euro sau ce o lua in fiecare luna.
            ti se pare normal ca statul sa faca ce vrea cu banii astia? gandeste-te ca aceasta mama plateste deja intemnizatia la sute de copii - deoarece ea o sa ia 85 % doar 2 ani - si restul de bani raman tot la buget!
            fa niste calcule simpel... si o sa vezi ca este absolut normal sa ia 85% - ese pe munca ei!!!
            • -3 (3 voturi)    
              oare (Duminică, 28 decembrie 2008, 13:08)

              Sandu [anonim] i-a raspuns lui lady_c

              Daca a castigat muncind 3000 euro pe luna cred ca ii ajung vreo mie de euro ca sa stea acasa. Nu e corect sa dai 2700 euro pentru asta. Ar trebui 85 % din salariu cu plafonare la 1000 euro/luna si discutie cu sindicatele.
          • +8 (10 voturi)    
            ok pe dracu (Vineri, 26 decembrie 2008, 10:58)

            Claudiu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            La primul copil ni s-a dat 65% din salariul "astronomic" de stagiar minus ceva taxe si impozite(in anul 2000), iar acum, dupa ce statul mi-a luat 8 ani la rand 35-55% din sarariul real declarat si avem al doilea copil, de ce nu ni s-ar cuveni pentru 1-2 ani 85% din salariu?
      • +10 (10 voturi)    
        Tu crezi ca... (Vineri, 26 decembrie 2008, 11:28)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui coins.ro

        .. o familie care vrea copil (copii) se gandeste la fraudarea statului? Ori nu ai copii ori ai o problema. Calculul este foarte simplu, o femeie cu salariu mare cotizeaza la stat sume mari, ajuta societatea care are nevoie de contributia ei. Are si ea nevoie de sprijinul societatii pe care ea a ajutat-o. Atata tot, e vorba de echitate si un soi de dreptate. Toti au dreptul sa aiba copii si cei cu salarii mari si cei cu salarii mici.
        • -5 (7 voturi)    
          Eu cred ca... (Vineri, 26 decembrie 2008, 12:30)

          coins.ro [anonim] i-a raspuns lui Adrian

          ... Da.

          Asta fiindca se poate! Si, asa-i romanul ;) Faptul ca tu nu te gandesti la asta, si 90% sau 99% dintre parinti nu se gandesc la asta, nu inseamna ca unii nu vor profita.

          Nu am nimic cu femeia care a cotizat X ani si primeste inapoi ceea ce merita... Am probleme cu cele care vor cotiza doar opt luni pentru a primi bani doi ani si, desi doriti sa ignorati aceste situatrii, ele vor aparea.

          Aceste smecherii pot fi evitate daca se alege fie plafonarea, fie una dintre variantele pe care le-am mentionat la http://www.coins.ro/politic/indemnizatii-pentru-mame.html#comment-68.
    • -2 (2 voturi)    
      Cind s-a votat, erati in cariera ? (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 23:34)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui anonim ca toti ceilalti

      Ne trebuie in aceasta criza cit mai multe femei de cariera ! La asa cirnat ne trebuie si carne de tun.
      Copii se fac din iubire, cu suferinta, si se cresc dupa posibilitati, totul cu ajutorul lui D-zeu..
      Nu avem nevoie de smiocaiala divelor. Sa aleaga intre placere si destin.
      Daca-i placere, sa nu plinga mai tirziu ca le-a intrat fabrica in faliment de prea mult stres !
    • 0 (0 voturi)    
      Excelent (Duminică, 28 decembrie 2008, 10:19)

      blackass [anonim] i-a raspuns lui anonim ca toti ceilalti

      Acum dati la tigani cate 600 RON/luna pt fiecare puradel ? Nu ne ajunge ca avem camerele de garda in spitale pline de ei, desi nu platesc impozite?
    • 0 (0 voturi)    
      ajutor social (Duminică, 28 decembrie 2008, 13:27)

      terebentina [anonim] i-a raspuns lui anonim ca toti ceilalti

      bine ca dam tiganilor ajutoare sociale de citeva milioane lunar, sa se poata inmulti ei stind degeaba, incurajind lenea, sa cinte manele basescului...
  • +10 (14 voturi)    
    Nesimtirea lu' Sirbu (Joi, 25 decembrie 2008, 22:15)

    Fantastic [anonim]

    S-au scris suficiente comentarii (si pro, si CONTRA propunerii lu' Sirbu).
    Cred ca e SUFICIENT numarul mare de propuneri, ca tipu' asta (ministrache) sa'si mai schimbe un pic ideile .
    "Grecia" nu e departe!
    Si nici "revolutia" nu s-a uitat, inca ...
    • +11 (11 voturi)    
      Sa plece (Joi, 25 decembrie 2008, 22:43)

      Sa se duca [anonim] i-a raspuns lui Fantastic

      Si daca nu isi schimba ideile, poate sa lase liber locul celor care au promis altceva in campanie.
      S-a promis micsorarea numarului de biruri, nu adaugarea altora noi.
    • +7 (9 voturi)    
      Sa ne lase (Joi, 25 decembrie 2008, 23:21)

      Noone [anonim] i-a raspuns lui Fantastic

      Sunt 19 de ani de la revolutie, si din pacate tot comunistii conduc; da, cei ce au furat revolutia in 89.
      Tot ei fac legile, iar noi trebuie sa le suportam marsaviile. PANA CAND??? Pentru gusha lor au bani iar pentru mame nu. Pentru primarii au avut bani, dar pentru pensii si salarii decente ale profesorilor preuniversitari nu.
      Astazi plafoneaza la 3 salarii maine reduc la 2. Pana in 2009 revenim la schema veche. Urmeaza cota unica...
  • +6 (8 voturi)    
    taxa (Joi, 25 decembrie 2008, 22:21)

    Ciprian [anonim]

    dupa cum toata lumea spune, o sa fim o natie batrana. de ce? ca femeile nu mai vor copii, vor cariera si bani. asa o sa avem multi cersetori la export (se inmultesc rromii) si pierdere la buget (cersitul nu este impozabil).
    sa ne-nmultim bine (nu dureaza mult si o sa fim subiect de film, vezi "Decreteii")
  • +7 (11 voturi)    
    la munca... (Joi, 25 decembrie 2008, 22:31)

    gravidu' [anonim]

    la munca to'asu' ministru, la munca... la sapa... ca nu te duce capu... la sapa e locu' tau...
  • +6 (10 voturi)    
    economia subterana (Joi, 25 decembrie 2008, 22:43)

    aaa [anonim]

    hai sa ascundem din nou veniturile ca astia de la stat sa nu mai ia nimic!!!
    ne intoarcem din nou cu cativa ani in urma....
    daca asa vor dobitocii de guvernanti....inca n-au invatat lectia...nici nu ma mira la ce IQ au :)))
  • -6 (18 voturi)    
    raspunde la lucian si la alti!!! (Joi, 25 decembrie 2008, 22:44)

    ANTONIA [anonim]

    stati putin ca nu inteleg!!!!!VOI FACETI COPII CA STATUL SA VA DE INDEMNIZATII SAU PTR.CA VA DORITI ACESTI COPII!DUPA CATE VAD AICI SE DEZBATE UN SUBIECT "IMI DA STATUL BANII FAC COPII NU IMI DA NU FAC".COPII VIN CAND NU TE ASTEPTI SI SUNT BINE PRIMITI!!EU AM O FATA DE 24ANI SI AM STAT 3.5LUNI IN MATERNITATE SI NU AM FACUT ATAT CAZ PENTRU INDEMNIZATII SI CONCEDIU DE MATERNITATE!ACUM SE STA 2ANI SI DACA MAMA ARE UN SERVICIU BINE "PLATIT"STA TATAL IN MATERNITATE.CE POT SA ZIC TRAIASCA MATERNIATEA SI LA MULTI COPIIII!!!
    • +7 (11 voturi)    
      statul datoreaza acesti bani (Joi, 25 decembrie 2008, 23:16)

      CosminG [utilizator] i-a raspuns lui ANTONIA

      Statul ia de al fiecare care munceste si ar trebui sa dea inapoi proportional cu cat a luat de la fiecare + natalitatea trebuie clar incurajata ca altfel ajungem sa importam chinezi si nu cred ca vom fi mai castigati luand in calcul toate implicatiile
    • +6 (8 voturi)    
      @antonia (Joi, 25 decembrie 2008, 23:22)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui ANTONIA

      Statul nu "da" nici un ban, statul nu are bani proprii sa imparta, ci administreaza banii pe care ii primeste de la altcineva - de la contribuabili adica , terminato.
      Statul sa faca bine sa ne protejeze de bancile care ne jecmanesc, sa faca bine sa nu mai fure cu acte in regula si abia dupa aia sa isi permita comentarii ca al tau statul si parazitii cu foame-n matz pe care statul ii tine de forma prin ghisee, birouri si alte edificii sub imperiul iluziei ca ar fi folositori la ceva.
    • +8 (8 voturi)    
      CAPS LOCK (Vineri, 26 decembrie 2008, 0:13)

      Razvanica [anonim] i-a raspuns lui ANTONIA

      In primul rand, sa scrii cu caps lock (adica majuscule) este o lipsa de respect pentru ceilalti cititori. E ca si cum ai tipa intr-o discutie civilizata.
      Asta era problema de forma. Problema de fond este ca fiecare plateste lunar "la stat" o suma de bani pentru a putea beneficia, al un moment dat, de acest ajutor. Suma platita este proportionala cu salariul. In schimb suma primita nu mai este. Ca sa intelegi mai bine, este o situatie asemanatoare cu a pensiilor. Unul este sudor, altul este doctor. responsabilitatile sunt diferite, salariile sunt diferite, deci si pensiile e normal sa fie diferite, in functie de cat a castigat fiecare. Faptul ca faci un copil trebuie sa fie o bucurie si nu trebuie sa fie insotit de probleme de genul "astazi nasc, maine ma duc lalucru ca tre' sa platesc rata". Daca este cineva deranjat de inechitatea de acum, solutia e simpla. Sa aplice tactica de la pensiile private. In mare, fiecare plateste la un organism privat suma pe care o vrea si primeste apoi bani in functie de cat a platit.
  • +5 (9 voturi)    
    Si totusi... (Joi, 25 decembrie 2008, 22:46)

    catalin [anonim]

    Frumoasa tara, Mandrii Carmacii!!! Care-or fi ei, romani mandrii, destepti, ca brazii (inalt ca bradu' si prost ca gardu')... Aloo, Sarbuleeee, Boculeeee, Marineluleee(se stie el Basescu care), fiti atenti ca din betie te trezesti dar din prostie niciodata! Sint foarte curios sa-i cunosc pe conationalii mei din a caror prostie (vot), de 18 ani ne-o tot luam, si prin lunca si prin iarba si prin gura si prin barba...
    • +2 (2 voturi)    
      atentie, fara partizanat politic (Vineri, 26 decembrie 2008, 19:18)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui catalin

      Peneleul in frunte cu Tariceanu a mentinut mult si bine plafonarea indemnizatiilor de mama! Ba chiar statul liberal a refuzat sa plateasca indemnizatii corecte pentru mamele de gemeni sau tripleti.
      Asta nu-i o problema doar pentru cativa romani, este o problema pentru TOTI, indiferent de simpatiile politice.
    • 0 (2 voturi)    
      raspuns (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 11:41)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui catalin

      orice ai votat nu a avut importanta, cartile au fost facute cu mult inainte de a ne prezenta noi la vot...in afara de scarba pentru clasa politica nu mi-a mai ramas nimic....
  • +8 (10 voturi)    
    Indemnizatia pentru mame (Joi, 25 decembrie 2008, 22:52)

    Greenux [anonim]

    Mi-e sila de politicienii care ajung la putere si uita ce au mintit in campanie! Pana acum toate mamele luat cate 6 mil, desi fiecare a contribuit procentual cu sume diferite din salariu. Ce dracu tara e asta? Este ca si cum fiecare am contribui diferit la fondul de pensii dar am lua toti aceeasi suma fixa ca pensie. Probabil ca asta urmeaza teoretic, ceea ce nu se va intampla. Politicienii stiu foarte bine ca pensionarii sunt cea mai mare masa de manevra si manipulare. Chiar crede cineva ca le pasa intr-adevar de ei? Noi chiar ne mai doream un bebe dar cu 6 mil o sa renuntam. Lasa ca fac romii multi copii sa creasca natalitatea ca lor le ajung banii. Pana acum veneau 40 la suta din votanti....sa vedeti data urmatoare. Pensionarii si fanaticii. Mi-e sila....
    • -3 (11 voturi)    
      Nu 600 ci 3.000-4.500 (Vineri, 26 decembrie 2008, 2:55)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Greenux

      Eu cred ca v-ati ambalat degeaba, 2 salarii medii = 3000 de lei iar 3 slarii = 4500 de lei.
      Mie mi se pare o suma destul de rezonbila.
      • +5 (7 voturi)    
        esti sigur? (Vineri, 26 decembrie 2008, 8:45)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        600 este indemnizatia acum. Cu tot cu alocatie sunt 800 RON, nu 3000 - 4500.
        Tu stii cum e sa stai acasa pe banii astia cu un copil mic care necesita o multime de lucruri daca vrei sa il cresti ca lumea: scutece, hainute, jucarii, vaccinuri daca nu vrei sa i le faci pe cele de la stat care nu protejeaza impotriva prea multori boli si au si foarte multe reactii adverse etc? Tu te-ai descurca? Pentru ca eu a trebuit sa ma intorc mai devreme la birou pentru ca nu ne mai ajungeam cu banii. Cu toate ca inca alaptam, deci noi macar pe lapte praf nu am dat bani, dar de la alte mamici stiu ca laptele praf costa in jur de 300 ron pe luna.
        Cum crezi ca te simti cand tu contribui lunar la stat cu minimum dublul sumei pe care ti-o "da" statul in marea lui marinimie?
  • -1 (13 voturi)    
    legea e buna. (Joi, 25 decembrie 2008, 22:56)

    tsunami [utilizator]

    e normal sa limiteze indemnizatia maxima. nu este normal sa plateasca statul timp de 2 ani 85% pentru o femeie cu un venit "aranjat" de 3000 de euro. un 3000 de lei e binevenit


    in canada se plateste undeva la 65% max un an, in state e vreo 2saptamani, in australia 1 luna
    pentru un nou nascut!

    astora nemultumiti deschideti un subiect pe forum si discutam acolo.

    "sa ne dea" statul!
    miau, miau
    • +5 (9 voturi)    
      Europa! (Joi, 25 decembrie 2008, 23:38)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui tsunami

      Suntem in Europa si aici, fata de exemplele date de tine, exista un sistem de protectie sociala1
      Bun sau rau, drept sau nu, corect sau nu, dar este!
      Pot sa te contracarez in exemplele date de tine, cu : Germania ( pana la 2800 EUR /LUNA PT. MAMA SI 450 Eur pt. copil), Italia, Olanda...
      • +5 (5 voturi)    
        alo..ileana... (Vineri, 26 decembrie 2008, 0:49)

        neutrino [utilizator] i-a raspuns lui ileana

        sunt mama in germania, am o fetita de 1 an si 8 si esti pe langa cu sistemul german..Se plateste 100% din salar DOAT 2 LUNI dupa care stai acasa dar statul iti plateste MAX 1500 EURO iar ALOCATIA PT COPIL E 154 EURO. Nu vorbi daca habar nu ai...Iar Germania este una din tarile socialiste ale Europei
        • +1 (1 vot)    
          am o intrebare (Vineri, 26 decembrie 2008, 8:47)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui neutrino

          1500 Euro se compara cu 600 RON si 154 Euro cu 200 RON? Mie nu mi se pare....
          • -4 (4 voturi)    
            dj, nu te opri sa compari! (Vineri, 26 decembrie 2008, 12:40)

            jorjepetrescu [utilizator] i-a raspuns lui dj

            Salariul minim in Germania este apropiat de cifra comparata.Prin analogie statul roman este chiar generos!
            • 0 (0 voturi)    
              wow (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 10:56)

              dj [utilizator] i-a raspuns lui jorjepetrescu

              Salariul minim din Germania se apropie de 600 RON? Si preturile sunt comparabile cu cele din Romania?

              Vino direct cu cifre, te rog. In Romania salariul minim e 540 RON, indemnizatia 600 RON, iar un pachet de pampers e 55 RON, pe luna te costa vreo 110 RON. Vaccinurile sunt intre 200 - 300 RON si sunt unul la doua luni in primele 6 luni. Laptele praf costa intre 250 - 300 RON pe luna. Te rog sa dai exact aceste costuri in Germania. Ca sa comparam mere cu mere....
              Si eventual poti sa verifici si preturile la hainute, la carucioare, jucarii etc substantial mai scumpe in Romania....
              • -1 (1 vot)    
                dj, m-ai inteles gresit (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 15:44)

                jorjepetrescu [utilizator] i-a raspuns lui dj

                Ai inteles gresit,ajutorul in Germania se compara cu salariul minim de acolo,analogic,ajutorul in Romania nu poate fi mai generos,ci trebuie raportat proportional cu salariul minim de aici!Chiar daca in putine cazuri exista si salarii comparabile in cele doua tari!
        • -2 (8 voturi)    
          Astept minusuri... (Vineri, 26 decembrie 2008, 12:35)

          jorjepetrescu [utilizator] i-a raspuns lui neutrino

          Felicitari MarlenaF,pentru ideea de a oferi date concrete despre sistemul de ajutorare oferit de statul cu cea mai puternica economie din Europa.Dupa cum vezi intentia unor politicieni,de a ajuta in fond niste copii care nu au nici o vina pentru situatia economica a tarii in care s-au nascut,a declansat virulenta in special a celor cu venituri mai mari .Ei sunt obsedati de procente si ar dori ca statul roman sa fie mai generos cu ei decat este statul german cu cetatenii sai.
          De obsevat aici,ca nu se mai pune intrebarea de unde fonduri pentru mai mult cum a fost in cazul salariilor din invatamant.
          Nu,decat sa primeasca amaratii de copii ceva acolo,mai bine nu, daca nu primesc si cei cu venituri mari proportional!
          • -3 (5 voturi)    
            exact (Vineri, 26 decembrie 2008, 15:03)

            toro [anonim] i-a raspuns lui jorjepetrescu

            Virulenta vine de la cei cu venituri mari care sunt obsedati de procente, ca asha este moda corporatista.
        • +2 (2 voturi)    
          care-i costul cosului zilnic in Germania? (Vineri, 26 decembrie 2008, 19:22)

          Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui neutrino

          Care-i costul cosului zilnic in Romania? Eu cred ca pentru cresterea unui copil cheltuielile sunt destul de apropiate. Iar la noi este o diferenta foarte mare intre salariul majoritatii (sub 300 euro pe luna) si salariul clasei medii (peste 1000 euro pe luna). Putem continua la nesfarsit pe tema asta, dar inechitatea ramane inechitate atunci cand putinii care castiga un salariu decent sunt impovarati de taxe si impozite nedrepte.
  • +7 (11 voturi)    
    tara te vrea prost (Joi, 25 decembrie 2008, 23:02)

    Costel Ivu [anonim]

    Tara te vrea prost . Pai...copilul unei femei cu salariu mare (deci educata) are toate sansele sa fie la rindu-i educat si educat fiind, nu-l va vota pe imbecilul cu legea asta imbecila . Deci...sa atirpim raul de la radacina, tovarasi .
  • +5 (7 voturi)    
    Nesimntiti (Joi, 25 decembrie 2008, 23:05)

    liviu [anonim]

    Si acesta este doar inceputul,dupa demonstratia de forta aministrului Berceanu care aminteste de anii '50 cand un secretar de partid putea demite pe orice oricand fara explicatii rationale,cand noul ministru al invatamantului dupa scenele lacrimogene din Parlament cand s-a votat legea salarizari profesorilor cand a declarat cu lacrimi in ochi ,,in sfarsit s-a facut dreptate",acum vine si spune ca ,,ar trebui putin nuantata majorarea",cea ce face ministrul Sarbu acum nu mai mira pe nimeni..
  • +4 (18 voturi)    
    incetati cu aberatiile (Joi, 25 decembrie 2008, 23:10)

    gimini [utilizator]

    Indemnizatii de genul 10.000 de RON, 20.000 de RON etc. ca sa stai acasa cu copilul sunt ABERANTE pe orice planeta.

    Femeile care castiga atatia bani incat indemnizatia ar trebui sa insemne o suma mai mare decat poate duce orice buget de stat, nu au decat sa plateasca in paralel si o asigurare privata sau o pensie privata sau SA ECONOMISEASCA PUR SI SIMPLU daca vor sa beneficieze pe perioada maternitatii de asemenea sume.

    Stiti prea bine ca tamtamul a pornit de la cazul unei doamne notar - nu comentez asupra profesiei! - care se pare ca avea venituri lunare de 400.000 de RON.

    Ar fi chiar culmea ca dupa ce tagma notarilor spoliaza cetateanul si il f... si pe fata si pe dos, femeile-notar sa mai beneficieze si de indemnizatie lunara cat cifra de afaceri a unui IMM. Mai lasati-o dracului de treaba.
    • -3 (17 voturi)    
      Bai comunistoid jegos... (Vineri, 26 decembrie 2008, 0:05)

      CRadu25 [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      Imi cer scuze de la hotnews.ro pentru cuvintele folosite, dar nu pot sa nu taxez o imbecilitate ca cea de mai sus: "Femeile care castiga atatia bani incat indemnizatia ar trebui sa insemne o suma mai mare decat poate duce orice buget de stat, nu au decat sa plateasca in paralel si o asigurare privata sau o pensie privata sau SA ECONOMISEASCA PUR SI SIMPLU daca vor sa beneficieze pe perioada maternitatii de asemenea sume".

      Mai jegule, cand platesti ani de zile contributii procentual cu veniturile tale, de ce sa platesc suplimentar, mai cretinule, pentru a-mi pastra standardul de viata, obtinut cu munca si eforturile mele??? Doar pentru cva un cretin ca tine (ajuns ministru) a hotarat asa? Bai labe triste, mai ganditi-va un pic inainte de a posta astfel de "egalitarisme" si alte aberatii. Mai punet-va un pic in postura femeii care munceste de-i sar capacele sa ajunga intr-o pozitie superioara si vine un idiot si ii spune: "Da, fa, bani mai multi, ca sa-ti poti creste copilul cum vrei tu!" 'r-ati ai dreacu de jegosi, de nu v-ar mai suporta Dumnezeu pe pamantul asta (iarta-ma, Doamne, ca blestem in zi sfanta, dar m-au lasat nervii)!!!
      • -1 (17 voturi)    
        esti dus cu nervii, taica... (Vineri, 26 decembrie 2008, 1:43)

        gimini [utilizator] i-a raspuns lui CRadu25

        Uita-te un pic la limbajul folosit si du-te repede la doctor, sa te caute la nervi.

        Inainte sa mai visezi ca o sa-ti bagi nevasta la platit rate grase si turnat copii pe banii platiti de restul contribuabililor, vezi sa nu faci infarct pana la 40 de ani.

        Daca mai ai totusi vreun nerv intact pune-l in functiune si vezi cat anume dintr-un salariu de, sa zicem, 10000 de RON brut, se duce pe CAS (angajat + angajator). Dupa aia vezi cati oameni simpli ar trebui sa munceasca pe salariul mediu in tara romaneasca pentru ca o proasta, ca altfel nu pot sa-i spun, se trezeste ca nu-si permite sa faca un copil dupa ce a avut bani gramada si putea singura sa economiseasca bani cat sa stea degeaba 3 ani, nu 2. Ca sa te scutesc de efort, ca vad ca stai prost cu nervii, iti spun eu: ar fi nevoie de 12,5 (doisprezece,5) oameni platiti cu salariul mediu pe economie pentru ca proasta sa isi pastreze "standardul de viata". Pe de alta parte proasta respectiva, din "maretul" ei salariu, nu plateste CAS decat pentru indemnizatia a 1,3 mame care castiga salariul mediu pe economie si care ar fi platite cu 85% din acest salariu.

        Dupa cum zicea Orwell, "in ferma animalelor toti suntem egali, dar porcii sunt mai egali decat ceilalti".

        Mai mult, porcii au nesimtirea sa strige "Hotii, hotii!" si sa-i acuze de "comunism" pe cei care sunt impotriva unor asemenea aberatii de sorginte nomenklaturista in care prostimea trebuie sa traga la jug pentru bunastarea catorva jegosi si a ratelor lor la Q7.

        Revolutia s-a incheiat de 19 ani, tovarasi, si ati pierdut-o. Sictir.
        • +1 (11 voturi)    
          mai cerceteaza putin tovarasu' (Vineri, 26 decembrie 2008, 8:55)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui gimini

          Dar doamna cu pricina cati pensionari a tinut in spate prin darile pe care le-a platit la stat atatia ani? Minim 50 nu? Pentru ca la un asemenea venit nu ajungi decat dupa niste ani buni de munca.
          Tu ai mentalitate comunista, nu mai acuza pe altii....
        • -5 (11 voturi)    
          Doar o vorba sa-ti mai spun... (Vineri, 26 decembrie 2008, 9:44)

          CRadu25 [utilizator] i-a raspuns lui gimini

          Du-te la origini! Atat!
          • +2 (6 voturi)    
            esti praf .... (Vineri, 26 decembrie 2008, 14:15)

            ovidiu [anonim] i-a raspuns lui CRadu25

            ...si plictisitor!
          • +2 (8 voturi)    
            si eu tie (Vineri, 26 decembrie 2008, 19:00)

            gimini [utilizator] i-a raspuns lui CRadu25

            Alte contraargumente, mai civilizate, ai? Asa intelegi tu sa dialoghezi, sa-ti sustii ideile? Te-ai coborat de mult din copac?
    • +1 (3 voturi)    
      mai informeaza-te (Vineri, 26 decembrie 2008, 8:05)

      a [anonim] i-a raspuns lui gimini

      In Marea Britanie ai 2 luni de materninitate echivalentul a 100% din ultimul salariu si dupa aia se reduce. Dupa 4 luni ai numai 100 lire/saptamana.

      Sunt de acord ca suma e mare pt doi ani dar pe de alta parte nu poti sa ii oferi unei mame care castiga 2000euro si care are un anumit nivel de trai numai 100-200 euro cu care sa traiasca si sa aiba grija de copil mai ales daca e singura.
      Ar trebui eventual o graduare si dupa 6 luni un an sa dea o suma fixa la fiecare femeie
      • 0 (0 voturi)    
        Ajutor,nu prima pentru nastere (Duminică, 28 decembrie 2008, 14:18)

        jorjepetrescu [utilizator] i-a raspuns lui a

        Daca este vorba de ajutor,acesta trebuie acordat mamelor care nu se pot ajuta singure,pentru ca acest ajutor sa ajunga de fapt la copii, in perioada de dupa nastere.Asa ar trebui considerata suma,un minim ajutor acordat la nastere si un oarecare timp dupa, dar cu valoare diminuata in partea a doua.
  • +5 (11 voturi)    
    Cred ca stiu... (Joi, 25 decembrie 2008, 23:13)

    pixiel [anonim]

    Ei urmaresc de fapt sa stimuleze prostimea ca sa aiba cine sa ii voteze pe 2 pui congelati peste vreo 20 de ani.... hmmmm.... sper ca asta a fost o gluma proasta.... anyways ma intreb oare ce s-a intamplat cu amintirile unei ere in care MAMA era intoarsa la serviciul comunist dupa 2 saptamani.... hmmm... sper ca si asta sa fie o gluma proasta.... va pup... aveti grija de copii vostri... aaa si inca ceva... in democratie exista termenul de societate civila.... carevasazica o miscare ordonata de oameni ale caror idei coerente si constructive pot contrabalansa o decizie abuziva... oh wait... asa ceva nu se va intampla niciodata in tara asta ... probabil din cauza absolventei de master care se intreaba tot timpul in sinea ei de ce n-a plecat din tara pe un salariu de 2000 de euro... ehehehe... o alta gluma proasta... Craciun Fericit si fara griji dragilor...
  • -1 (11 voturi)    
    dor de PNL (Joi, 25 decembrie 2008, 23:18)

    CosminG [utilizator]

    cu exceptia taxelor ( cea de inmatriculare + cele multe taxe si birocratie - care trebuiau reduse) mie mi-e dor de guvernarea PNL :P
    • -3 (5 voturi)    
      cred ca ti-e dor de tine insuti (Vineri, 26 decembrie 2008, 1:10)

      capcaunul [anonim] i-a raspuns lui CosminG

      trageti doua palme
  • +4 (8 voturi)    
    cetatean discriminat (Joi, 25 decembrie 2008, 23:38)

    mama voastra de banditi [anonim]

    Ce trebuie sa facem ca sa nu mai ipuiezee tiganii? Nimic, sa-i facem egalii nostrii.
    Eu cred ca romanii a, daca ar fi putinn mai deshtepti, ar trebui sa faca plangere la tribunal si sa ceara drepturi egale cu minoritatile.
  • +3 (7 voturi)    
    indemnizatii mame (Joi, 25 decembrie 2008, 23:56)

    andrei [anonim]

    bun venit la guvernare
    de cand asteptam alte taxe
    vom da tot ce ne cereti....chiar si viata......voastra daca o vor cere "IMPERIALISTII"
    speram ca si copiii odrslelor voastre sa se bucure de aceste istorice decizii
  • +3 (5 voturi)    
    indemnizatii mame (Vineri, 26 decembrie 2008, 0:06)

    andrei [anonim]

    revin sau imi revin
    asazi nu este sfanta zi de craciun?
    multumim din inima partidului pentru grij ce o poarta copiilor nostrii.
    oare dece nu sau orientat spre diminuarea reala a salariilor TUTULORdemnitarilor care nu au stiut niciodata dece primesc bani dela noi.apropo foarte multi nici nu stiu pinul de la card.
    va rog sa cititi cu atentie si sa comentati cuvantul PIN CARD
    astept raspuns
  • -2 (12 voturi)    
    hai sa nu fim nesimtiti (Vineri, 26 decembrie 2008, 0:13)

    sorin [anonim]

    Si eu am copii, apreciez foarte mult initiativa
    cu "6 milioane sau 85%", si detest psd-ul.
    Dar sa stai doi ani acasa si sa te plangi
    ca nu iei peste 30 de milioane pe luna mi se
    nebunie curata. Pai unele femei se chinuie sa-si
    castige zilele si nu-si permit sa se opreasca din
    lucru, iar o fosta corporatista sau avocata bine
    angajata face parte din alta lume?
    Liberalism liberalism, dar suntem si oameni.
    Sau nu mai suntem?

    Cat despre taxe, eu as pune una pentru cei
    care nu au copii (ca pensii vor dori sa primeasca
    - sa nu ma luati cu fondurile de investitii, ca au
    caracter global, etc - criza actuala demonstreaza
    ca nu te poti baza pe asa ceva)
    • -5 (9 voturi)    
      raspuns (Vineri, 26 decembrie 2008, 0:45)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui sorin

      aveti dreptate fara echivoc
      aici este problema ne atinsa de nimeni sau nu se vrea atinsa.
      toti nou nascutii au aceleasi necesitati. daca se dau compensatii diferite mamelor se chiama ca se face discriminare.
      ce spune CONSTITUTIA?????????
      • +4 (6 voturi)    
        Iti raspunzi singur? (Vineri, 26 decembrie 2008, 1:05)

        Noone [anonim] i-a raspuns lui andrei

        Prietene, inca odata. Ai fost la fel de vehement de fiecare data cand ai avut impresia ca e incalcata constitutia? Ce discriminare se face? Daca se da aceeasi compensatie desi se cotizeaza diferit nu se chema ca e discriminare? Mai reflecteaza
      • +3 (7 voturi)    
        alocatie - indemnizatie (Vineri, 26 decembrie 2008, 2:16)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        Pt. "necesitatile copilului" se da alocatie - care este aceeasi pentru ORICE copil din tzara asta!

        Legea despre care se discuta aici NU este despre "alocatie" - ci despre indemnizatia MAMEI! Adica despre banii pe care sa ii ia EA, pentru ca sa nu mearga la lucru timp de 2 ani - adica o compensatie pentru salariul pe care NU il ia, in timpul cat sta cu copilul.
    • +5 (7 voturi)    
      Sorinel, pushtiule... (Vineri, 26 decembrie 2008, 0:55)

      Noone [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Citeste ce au scris si cei de mai sus. Te vad foarte suparat dar te asigur ca n-ai motive. Corporatista ta sau avocata au invatat si au muncit sa ajunga acolo. Si ele se chinuie sa-si castige zilele. Tu chiar crezi ca vor sta 2 ani acasa? Prietene, dupa 2 ani vor fi depasite la locul de munca. Nu toate vor dori sa beneficieze de toata perioada.
      "Liberalism liberalism, dar suntem si oameni.
      Sau nu mai suntem?"
      Ai vrut sa spui "Liberalism liberalism, dar suntem si comunisti. Sau nu mai suntem?"
      Poate nu stiai dar in aceste zile de sarbatoare se fac 19 ani de la revolutie. E adevarat ca tot (neo)comunistii ne conduc, dar va veni si vremea noastra.
      • -3 (9 voturi)    
        asculta, batrane Nimeni (Vineri, 26 decembrie 2008, 1:49)

        sorin [anonim] i-a raspuns lui Noone

        Arata-mi intai o tara in care o mama sta doi ani
        acasa luand mai mult de trei salarii medii pe
        economie. Chiar ca numai la comunisti s-ar
        putea intampla asta.
        Habar n-ai ce-i aia anti-comunism,
        doar pui etichete in lipsa de argumente.
        Probabil ma crezi cu doi ani mai tanar ca tine,
        eu insa cred ca tu nú stiai inca sa scrii in 89,
        pentru ca la logica in scris stai prost si acum.

        Asadar, de ce o femeie care a invatat
        mai mult (ceea ce pentru majoritatea celor
        bine platite azi nu e neaparat valabil)
        are dreptul sa stea pe un asemenea salariu?
        Ai impresia ca salariul mai mare o face o mama
        mai buna decat una cu un salariu mai mic?
        S-ar putea sa fie tocmai invers!
        Aaa, zici s-o incurajam oricum... pai...
        Crezi ca ma intereseaza ca "dumneaei",
        nemultumita cu trei salarii medii,
        sa faca neaparat un copil? NU!
        Ma intereseaza, dpdv al statului, sa apara
        cat mai multi copii in familii ce le pot da o educatie. Nicidecum sa apara cate un copil
        in familii fitzoase, carora nu le ajung
        trei salarii medii din partea mamei plus cel
        al tatalui. N-am nevoie de copii super-rasfatati,
        pe care mama ii abandoneaza ulterior bonei,
        si care la trei ani considera deja ca totul trebuie
        sa le vina pe tava.
        Esti destul de batran sa pricepi asta?
        • +4 (6 voturi)    
          Sa-ti raspund... (Vineri, 26 decembrie 2008, 3:53)

          Noone [anonim] i-a raspuns lui sorin

          Ti-am citit mesajul. Si pe cel de mai jos. Nu as putea sa te educ la varsta ta. Ar fi trebuit sa o faca mama ta, dar ea nu a beneficiat de timpul si banii necesari. Nu cred ca a fost rau-voitoare.
          De aceea e nevoie acum ca mamele sa aiba atat bani cat si timp sa-si creasca pruncii.
          Ai priceput?
    • +2 (2 voturi)    
      ce are "pensia" cu "copilul"??? (Vineri, 26 decembrie 2008, 2:19)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      Pensia se ia pe baza banilor cu care ai cotizat TU, din banii TAI, la fondul de pensii - NU din ce muncesc copiii cuiva!

      Ca n-am auzit NICIODATA de pensii "proportionale cu veniturile copiilor" - ci proportionale cu cat a cotizat persoana respectiva la fondul de pensii!

      Ma rog! cu exceptia unor nesimtiti care si-au tras pensii necuvenite, "speciale" - gen: parlamentari, securisti, altii de teapa lor!
  • -5 (11 voturi)    
    85% era aberant oricum (Vineri, 26 decembrie 2008, 0:55)

    omnormal [anonim]

    plafonarea indemnizatiilor pentru mame e normala.
    85% e enorm de mult mai ales pentru mamele care au venituri foarte mari.
    Mie mi se pare suficient daca se va da ca indemnizatie o suma intre 300-800 de euro in functie de niste grile sa spun asa, dar nu pe o perioada mai mare de 12 luni. Apoi restul de pana la 24 de luni sa se plateasca fix cu 200euro/luna.

    Cine vrea copil sa faca bine sa il planifice din timp si sa isi adune banii pentru asta din timp.
    Apoi daca tot il fac, sa isi faca timp pentru copil sa il educe cum se cade, si sa o lase mai moale cu cariera!
    Nu e treaba statului sa iti dea bani gramada sa te tina acasa doar ca sa iti creasca copilul.
    Altfel o sa avem persoane gramada in tara asta care o sa se ocupe doar cu facutul si cresterea copiilor doar pentru ca Statul le plateste bine.
    • -2 (8 voturi)    
      cred ca esti singurul (Vineri, 26 decembrie 2008, 1:08)

      capcaunul [anonim] i-a raspuns lui omnormal

      om normal vreau sa spun. asa e peste tot afara. nu stiu ce tot reactioneaza astia ca la un meci de fotbal, iar ziarul e pafarist rau de tot, ar fi trebuit sa aiba o minima informare in prealabil. sa numeasca tara unde nu sunt plafonate (din vest, nu vreo aberatie de economie proaspat lansata la apa de niste populisti) si o inghit. la propriu. adevarul e ca nu pot numi o asemenea tara fiindca in toate tarile vest asemenea "venituri" sunt plafonate bine. stilul romanesc: sa vorbim vorbe si sa ne indignam a la paunescu.. hai, sarbatori fericite!
    • +3 (7 voturi)    
      hmmm (Vineri, 26 decembrie 2008, 1:18)

      eu [anonim] i-a raspuns lui omnormal

      vorbesti de parca majoritatea femeilor din tara asta ar avea nush ce salarii incredibile...

      din cate stiu eu, doar pentru primii doi copii ai dreptul la doi ani de concediu, etc etc.

      da-mi si mie un sfat: cum anume crezi ca as ptuea sa adun bani pentru un copil din timp? poate in timp ce imi platesc rata la creditul pe care l-am facut pentru a putea creste un copil in casa mea, nu in chirie?
    • +5 (7 voturi)    
      Esti pe langa (Vineri, 26 decembrie 2008, 1:19)

      Noone [anonim] i-a raspuns lui omnormal

      Tu din ce film esti? Te-ai gandit mult inainte sa scrii?
      Statul nu da bani desteptule, statul redistribuie. Iar banii primiti ca indemnizatii de mame sunt proportionali cu banii castigati si implict cu banii virati ca si cotizatii. Oameni ca tine isi doresc guvernantii. Tine-o tot asa esti pe drumul cel bun!
    • +6 (8 voturi)    
      esti pe alta lume (Vineri, 26 decembrie 2008, 1:36)

      rex [anonim] i-a raspuns lui omnormal

      banuiesc ca nu te incadrezi in categoria celor care ar putea beneficia de avantajele deciziei cu 85%... tu te-ai gandit ca familia aia poate are o rata la casa, si ca nu isi mai poate permite sa o plateasca daca mama sta acasa?
      "Cine vrea copil sa faca bine sa il planifice din timp si sa isi adune banii pentru asta din timp." - ei, vezi tu, asta e de fapt problema...daca stam sa ii planificam si sa strangem bani sa ii avem, nu o sa ii mai avem niciodata...dar ce poti intelege tu?
    • +5 (5 voturi)    
      daca e mult 85%... (Vineri, 26 decembrie 2008, 2:13)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui omnormal

      ... atunci sa dea mai putin de 85% - dar sa le dea proportional, la toate - nu la unele un procent, la altele altul!

      Cat despre "planificarea din timp" - pai, sa-l "planifice din timp" si femeile cu salarii mici, de ce sa fie obligate la asta doar cele cu salarii mari?

      De ce "s-o lase moale cu cariera"? Ca esti tu invidios si sexist? Daca "o lasa moale cu cariera" nu mai plateste nici impozite la stat! Care e avantajul pt. stat, in situatia asta?

      Pe de alta parte - mai bine sa nu mai plateasca impozite, decat sa isi dea banii pt. aceia ca tine, care stau cu mana intinsa la ei!
    • 0 (0 voturi)    
      om normal, dar pe ce planeta? (Duminică, 28 decembrie 2008, 0:33)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui omnormal

      Excelent ai punctat, bravo!
      Cine vrea copil sa si-l planifice, sa stringa bani! Eventual sa-l faca in ianuarie ca sa iasa balanta, in februarie pentru Pesti si tot asa. Si sa nu se mai tina de distractii bogatasii astia cu 1500 de euro/luna, sa stringa bani daca vor copil! Sau sa scoata bancile un produs pentru poporul iubaret: Creditul pentru copil.
      Doua intrebari am, dar te rog sa-mi raspunzi sincer:
      1/ tu, daca ai avea 80 de milioane pe luna, te-ai multumi cu plafonul de 30 - 40 pe care il propune ministrul asta?
      2/ crezi ca doamna mama ta te-a planificat cind si-a propus sa te faca?
  • +4 (6 voturi)    
    indemnizatia pentru mame (Vineri, 26 decembrie 2008, 1:16)

    Gabi [anonim]

    Nu se poate !
    Nu pot sa cred cum ne iau astia de prosti ! Cand aveau nevoie de voturile noastre, dadeau la toti: la profesori, la medici, la pensionari, la mame.
    Acum ca si-au vazut saci in caruta se mai gandesc..
    Nu este de trait in tara asta cu astfel de oameni...ma rog daca ii poti numi oameni.
    RUSINE !
    • 0 (0 voturi)    
      Nu se poate altfel (Duminică, 28 decembrie 2008, 15:32)

      jorjepetrescu [utilizator] i-a raspuns lui Gabi

      Nici nu se poate altfel...Deh,daca s-ar da proportional...Cetatenii celorlalte tari europene s-ar revolta,sa ia si ei proportional....Si sa nu li se dea deloc unor categorii... inferioare(am gasit si aceasta idee printre comentarii)sa nu se impuieze...Sa existe domle o sanatoasa selectie,sa fie stimulati intelectualii,oamenii cu initiativa,elita!
      Gabi si voi ceilalti care ganditi asa,este normal sa fiti luati de prosti.
  • +5 (7 voturi)    
    Egalitate de la A la Z (Vineri, 26 decembrie 2008, 1:18)

    Alex [anonim]

    Se apre ca deja si aici s-a format un curent liberal si unul socialist. Dragi socialisti, reveniti-va! Poate va e greu sa credeti, insa sunt multe femei in Romania care castiga 3000 EUR/luna. Daca mama respectiva cotizeaza ~5 ani inainte de nastere si apoi inca 20 dupa nastere, de ce sa nu beneficieze de acelasi standard de viata si in timpul cresterii copilului? Stand 1-2 ani acasa cu copilul i-ar putea asigura o dezvoltare mai buna, care in viitor tot la dezvoltarea tarii ajuta... De ce parintii aia sa trebuiasca sa amane un credit de casa sau o masina mai buna (pe care altfel si-ar fi permis-o), cand ei totusi platesc contributii tot timpul la salariile bune pe care le castiga...?

    Cine vrea plafonare sa se gandeasca pur si simplu la situatia unui concediu medical provocat de un accident rutier. V-ar conveni ca atunci pentru 3 luni statul sa va dea numai 600 lei pe luna si sa nu va mai puteti plati ratele la casa?

    P.S. Sunt liberal si intr-un fel mor de placere sa vad ca lumea incepe sa realizeze ca de fapt pana acum 2 saptamani tara avea o directie de dezvoltare, chiar daca eficienta unor sectoare era discutabila.
    • -3 (7 voturi)    
      normalitate (Vineri, 26 decembrie 2008, 3:17)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Asa cum au spus si altii, o astfel de masura -- 85% din slariu NELIMITAT e o masura NEMAINTALNITA pe Pamant.
      Hai sa-ti zic ceva, ca te dai mare liberal, tu stii macar ce inseamna cuvantul asta?
      Stii care era masura liberala?
      Sa nu-ti dea NIMIC in concediul de maternitate, pentru singurul motiv ca NU MUNCESTI.
      Asta e o masura sociala si mi se pare normal sa se plafoneze acolo unde se depaseste bunul simt (c-o fi 2, 3,4 salarii medii dar asta e altceva).

      P.S. daca votezi PNL se cheama ca esti liberal?
      Da?
      Cu Melescanu, Petre Roman, Patriciu sau mai stiu eu ce alti baroni locali traseisti ???
      Hai nu ma fa sa rad....
    • -2 (6 voturi)    
      cistig (Vineri, 26 decembrie 2008, 6:02)

      3000 [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Sigur cistiga acesti bani prin agentii guverna mentale,consiliere de ministrii(pe pile),fonduri ca proprieteatea sau agentii ca loteria,Dar din banii cui?din inpozitele pe care noi cei multi la platim ,adica de la buget.voi liberalii nu ati facut nimic bun sinteti niste mici patricii si niste mari mincinosi
    • -3 (5 voturi)    
      nu ai dreptate (Vineri, 26 decembrie 2008, 10:15)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Alex

      cas pt salariat este pentru pensie ti se acorda puncte anuale pt cat ai cotizat si nu iti micsoreaza punctele cand iti ei concediu de ingrijire copil.
      pt concediu de ingrijire copil nu cotizeaza nimeni in nume personal, se acorda din bugetul de stat deci cotizam toti!
      Dar pt ca se plateste fara contributie ar trebui sa fie egala, ca si alocatia pentru copii.
      Daca tu esti de acord sa platesti taxe pt ca doamna notar sa-si duca bebelul la Disneyland n-ai decat!Eu nu vreau!S-au ai interes pt. ca beneficiezi de aceasta lege data electoral inainte de alegeri!
      Nu incurca borcanele n-are legatura accidentul rutier la care este stabilita limita de despagubire cu asta.Cand for fi cotizatii speciale pt indemnizatie pt mame sunt de acord cu procente, pana atunci tre sa fie in suma fixa
      • 0 (0 voturi)    
        Stiti conditiile pentru angajatele MI? (Luni, 29 decembrie 2008, 2:40)

        irina [anonim] i-a raspuns lui gigi

        .. si pentru alte categorii "defavorizate"?

        S-a dat cate ceva in presa, cand au izbucnit scandalurile referitoare la salariile uriase din agentiile guvernamentale...
        Gigi, draguta, deja platesti, de ani buni, pentru opt-si-cinciul-la-suta al unora... angajatii & angajatele din MI (care mai au "cate ceva" in plus fata de restul cetatenilor patriei mume) sunt doar un exemplu... dar nu singurul...

        asa ca vezi ca ti s-a furat deja butelia... si s-au dus multi la Disneyland pe banii tai... n-ai primit vederi???
    • 0 (0 voturi)    
      Informeaza-te (Duminică, 28 decembrie 2008, 15:53)

      jorjepetrescu [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Ajutorul este limitat in timp si plafonat peste tot in lume(vezi pe aici un exemplu cu Germania).Asta pentru ca mamele sa revina cat mai repede la servici.Suma acordata trebuie privita ca un AJUTOR TEMPORAR,si pentru a putea fi acordata in valoare suficienta tuturor mamelor, aceasta suma trebuie plafonata.
      Cat priveste exemplul cu accidentul,banca te obliga sa platesti o asigurare pentru acest caz in care intradevar nu poti plati ratele,deci e cu totul alta situatie.
      Iar pentru cine a putut sa-si faca credit la banca pentru locuinta,autoturism,ajutorul primit nu mai conteaza,pentru ca oricum are de unde sa acopere cheltuielie ocazionate de o nastere si o perioada scurta dupa.
      Aici trebuie sa fie vorba de un ajutor pentru supravietuire pentru persoanele cara au nevoie.
  • +5 (7 voturi)    
    retardatii ne conduc (Vineri, 26 decembrie 2008, 1:21)

    ada [anonim]

    Simona draga vin si eu cu tine la protest! O sa fac afise cu mutra porcului astuia de "ministru" retardat si am sa le lipesc peste tot in Bucuresti sa isi vada propria moaca si am sa am foarte mare grija 100% din maxim nu 85% dim mediu sa fie foarte sugestiv mesajul catre stimabilul domn ministru!

    Probabil nu se vrea depasit sau se gandeste la copiii dansului (daca o avea) sa nu fie depasiti la inteligenta de altii si de aceea prefera o natalitate crescuta in randul celor mai putin dotati intelectual!!!

    Ce conteaza ca unele si-au stricat vederea invatand si muncind din greu ca sa poata ajunge la un nivel de cotizare ridicat catre stat, mai bine ne duceam vanzatoare in colt ca apoi luam mai mult daca stateam acasa!!!

    Sper sa aibe niste sarbatori fooaaarte "fericite"! pline de cosmaruri si insomnii!!!!
  • -4 (6 voturi)    
    dicriminare (Vineri, 26 decembrie 2008, 1:48)

    zambor [anonim]

    ce treaba are ca unele si-au stricat vederea invatand si muncind mai mult?mi se pare discriminare,ce vina au bietii nou nascuti ca mama lui castiga mai putin?una care castiga mai mult trebuie sa-i cumpere scutece de matase la copil?daca parintii sunt saraci deci si copiii sunt condamnati sa traiasca in saracie?e un ajutor pentru cresterea copilului sau un premiu in functie de cat de mult a contribuit cineva prin impozite si taxe la stat?
  • -4 (4 voturi)    
    sistemul ar fi foarte bun daca.. (Vineri, 26 decembrie 2008, 1:57)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    daca s-ar plafona si banii luati din salarii pentru acest fond. realitatea este ca aprox 1000 de euro pe luna ca ajutor maternal nu sunt bani multi dar nici putini. sunt pentru plafonarea acestui ajutor dar si pt plafonarea taxelor aferente fondului.
    sistemul actual este prost pentru ca la calculul bazei de salarizare se iau doar sase luni si se plateste ajutorul timp de doi ani.La un salariu net de 5000 euro pe luna se platesc la stat aproximativ 4500 de euro. Pe 6 luni platesti 27000 de euro insa vei primi inapoi 4250 x 24 luni, adica 102.000 euro. Profit net: 75000 euro.
    • +3 (3 voturi)    
      sau poate nu (Vineri, 26 decembrie 2008, 4:11)

      Noone [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      E o mica problema in calculul tau. Cotizarea nu incepe cu sase luni inainte, iar femeia nu iese la pensie pe viata. Cele sase luni sunt folosite ca baza de calcul, insa inainte de cele 6 luni femeia trebuie sa mai fi cotizat (poate a avut 4500 euro pe luna). Dupa cei doi ani va cotiza din nou la asigurarile sociale. Fa un calcul pe 30 de ani. De ce reducem totul la profit? Suntem microintreprinderi, pfa-uri? Ar trebui sa facem o estimare cu privire la profitul obtinut pana cand vom trece dincolo? Terminati cu prostiile.
  • -1 (5 voturi)    
    nu v-ati prins ca (Vineri, 26 decembrie 2008, 2:02)

    sorin [anonim]

    numarul mamelor afectate serios de aceasta
    modificare e, procentual vorbind, foarte mic?
    Chestia asta va aduce economii minuscule la buget.
    E doar o miscare de IMAGINE.
    Sugereaza directia in care se va merge..
    dar per se e nesemnificativa ca impact real.

    Si va prinde miscarea, caci orice om normal la cap
    intelege ca nu esti sanatoasa ca viitoare mama
    daca nu-ti ajung trei salarii medii plus cel al tatalui
    (care se presupune ca e marisor in asemenea
    cazuri).

    Sorry pentru cei a caror viata (plus a mostenitorilor)
    se reduce la bani multi... sunt minoritari..
    ce sa-i faci, asa-i cu elitele...
    .
  • +3 (5 voturi)    
    oricum... (Vineri, 26 decembrie 2008, 2:19)

    dom [anonim]

    Oricum peste 20-30 de ani va mai trebui adaugat un "R" la numele tarii...
  • +3 (5 voturi)    
    guvernul ridica mingea la fileu societatii civile (Vineri, 26 decembrie 2008, 2:25)

    gigi [anonim]

    un contract este valabil atita timp cit partenerii de business isi respecta angajamentele. in momentul in care una din parti incalca un contract, cealalta parte isi retrage contributia la actiunea respectiva. in acest caz, daca guvernul (care nici nu a-a asezat bine pe scaun) isi incalca atit de flagrant un contract cu alegatorii, alegatorul poate sa isi retraga (si asta nu peste 4 ani, ci CHIAR ACUM)...votul! Adica: in perioada urmatoare nu opozitia din parlament va putea sa insemne ceva, ci actiunea civica directa. nu vad de ce o coalitie de onguri nu ar putea sa dea in judecata guvernul pentru nesupunere fata de o lege adoptata de parlament. ba chiar mai mult: contractul electoral nu are scadenta doar la 4 ani !!! daca brusc o jumatate din tara si-ar lua un mic concediu de 2 saptamini, iar dupa inca 2 zile ar lua din nou un alt concediu de 2 saptamini, pentru a participa la niste colocvii civice, in strada, pentru a seminariza politicile publice ale noului guvern, cam care ar putea fi soarta unui ministru/ guvern despre care nu stii cind a fost "onest": acum 2 saptamini, la alegeri, sau dupa alegeri?
    • +4 (4 voturi)    
      sustin (Vineri, 26 decembrie 2008, 3:03)

      gigixu [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Iata in sfarsit o propunere inteligenta in marea asta de comentarii
    • +2 (4 voturi)    
      iar societatea va raspunde... (Vineri, 26 decembrie 2008, 4:01)

      Noone [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Doar daca toti membrii ei constientizeaza lucrul acesta. Multi dorm, putini s-au desteptat...
    • +2 (2 voturi)    
      da, o actiune este necesara, daca tinem sa avem vi (Vineri, 26 decembrie 2008, 16:36)

      micul anonim [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Platforma hotnews este exceleta pentru a putea organiza o reactie concreta, cu impact asupra institutiilor care ne conduc in numele lor, nu al nostru. Ei , guvernantii, isi inventeaza orice mandat doresc ei, ignorind madatul dat de electorat prin vot. Acum incearca, cu tot felul de prostiute, sa aduca din condei mandatul dat de electorat. Nu exista o forma mai elocventa si mai badaraneasca de a fenta mandatul electoratului. Daca societatea civila nu se autoorganizeaza, sintem mincati, pentru ca opozitia parlamentara va fi...sublima si ,oricum, am vazut ce poate. Iar opozitia extraparlamentara a ramas pe mina unui Vadim, care va capitaliza toate nemultumirile fata de niste guvernanti precum acestia. Ce sa mai spun ca un ministru al transportului ii da afara (de pe mosia lui) pe niste oameni, pe motiv de salariu, in loc sa schimbe legislatia de salarizare. Gesturi populiste, pentru televizor. Ei vor sa conduca cu televizorul, nu vor sa guverneze responsabil si in interes public. Daca primim un numar de voturi minimum incurajator pentru a porni o initiativa concreta, am putea sa organizam prin platforma hotnews un "secretariat" electronic si apoi sa viram initiativa unor asociatii de tip Prodemocratia si altele. Asa ca asteptam o reactie de tipul voturilor pe internet, ca sa stim daca avem pentru cine sa punem la cale chestiuni cu impact, dincolo de aceste delicate "conversatii" de internauti. Votantii responsabili merita sa se apere atita vreme cit guvernantii nu fac decit sa ii abuzeze pe toate partile!!!!!!!
  • +3 (5 voturi)    
    Bazinul electoral psd (Vineri, 26 decembrie 2008, 3:26)

    romanul [anonim]

    "Noi muncim, nu gandim" Acum vorbesc in serios, ro. are de 50X mai putine patente fata de media UE, doar 2 pe milionul de locuitori. Daca legile interzic imbunatatirea fortata a rasei umane, nu inteleg, de ce este voie s-o saraceasca? sa fie oare ura lui Iliescu fata de intelectuali?
  • +3 (5 voturi)    
    S-au desteptat romanii (Vineri, 26 decembrie 2008, 3:39)

    Florinel [anonim]

    S-au prins romanii care muncesc de nu-si vad capul ca alesii dau pomeni la puturosi din banii lor ca sa primeasca voturi si sa stea in putere. Le aduc aminte ca si in sistemul sanitar, treburile stau la fel. Cei care au cotizat mult primesc un serviciu inferior fata de valoarea cotizata, pt. ca trebuie sa fie solidari cu puhoiul care a frecat menta. ATENTIE !, statul impoziteaza 30% din PIB, adica bugetul este aprox.30% din pib, dar cum nu toti ne omoram cu productivitatea, cei mai muncitori iau teapa cea mai mare. PSD-ul este partidul muncitorilor sau al puturosilor?
  • +1 (5 voturi)    
    Taxe (Vineri, 26 decembrie 2008, 5:42)

    Alex [anonim]

    Nu poti sa impui o taxa pentru a avea copil. Punctum. In Canada pentru mame se aloca 55% din salariul pe ultimele 52 saptamini, dar nu mia mult de 1600 CAD/luna. Plus ajutor d ela stat - indemnizatie, care se calculeaza in dependenta de venitul pe familie. Ca rezultat avem un teller la McDonalds, care primeste 2600CAD/luna (brut) va primi 1430CAD/luna timp de 12 luni. Un contabil, care primeste 4000 CAD/luna va lua 1600CAD/luna (limita maxima) tot timp de 12 luni. Plus, tellerul avind venit mai mic va lua si inca cam 130CAD/luna , iar contabilul nimic, fiinca a avut salariu mare. Deci in rezultata ambii vin la 1600CAD/luna. Deaceea Canada are nevoie de emigranti. Toate mamele, indiferent cite masterate au primes aceeasi bani. Bine ca, pentru contabila, poate firma sa-i mai bage un top benefit. Dar doar POATE, insa nu-i obligatorie. Si daca nu se intorc ambele si tellerul si contabilul in 12 luni la lucru inapoi - sunt concediate. Deci dupa cum vedeti viata nu easa de dulce in alte parti. Totusi, ar trebui sa ne multumimi cu ce avem, ca poate fi si mai rau.
    • +1 (1 vot)    
      Canada. (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:33)

      Capsunaru [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Ai uitat sa spui si asta e xtrem de important, ca asigurarea se plateste maxim la vreo 28 000.. si orice e peste nu mai platesti. La fel si pt Ei.
      Deci atit timp cit muncitorul la McHamburger plateste la stat aceeasi suma ca si contabilul e normal sa primeasca aceeasi bani.
      Problema in Ro este ca desi contribubilul plateste x % din salariu indiferent de salariu cind e sa primeasca, primeste inapoi nu mai mult de....
      Caz particular Canada e pe penultimul loc la grija fata de mame (ultimul e SUA) dintre tarile dezvoltate ca atare ar trebui privit la tarile europene si nu la Canada unde se sta mult mai bine.
  • 0 (8 voturi)    
    eu zic ca e corect (Vineri, 26 decembrie 2008, 6:02)

    un muritor de rand [anonim]

    1. Legile se fac pentru cazuri normale si nu pentru exceptii.
    2. Cand te gandesti sa ai un copil nu-l faci pentru alocatia de la stat, ci pentru ca asa simti tu....
    3. 2 ani de concediu de maternitate mi se pare prea mult, un singur an ar fi suficient.
    4. in alte tari precum Canada daca ai salariul mai mare, nici nu se da alocatie pentru copil.... si uite-i unde sunt,... si nu numai in Canada si-n Germania e la fel.
    5. Faptul ca ai un copil sau mai multi nu iti da dreptul sa ridici tonalitatea vocii si sa ceri bani la stat doar pentru acest fapt,... nu statul a facut copii ci tu si e responsabilitatea ta sa ti-i cresti si sa ti-i educi.

    si ar mai fi multe de spus si inchei prin a spune "La munca nu la-ntins mana" (multi "prieteni s-au suparat cand le-am spus asta")
    • +3 (3 voturi)    
      Fara pupincuristi ... (Vineri, 26 decembrie 2008, 10:07)

      jale cu J [anonim] i-a raspuns lui un muritor de rand

      Eu zic ca tu esti cam prostut." In Canada/Germania statul nu da statul nu face"...BA face iti spun eu. In Germania acum vreo 2 ani era coada la biroul de somaj pentru ca la nemti le convenea sa stea acasa cu 800 EUR somaj. LA noi se dau 150EUR (adica 600 RON) sa iti cresti un copil. Din banii astia cumperi un pachet de scutece pentru unul de 5 luni sau pentru tine ca va ca ai avea nevoie.
    • +3 (5 voturi)    
      nu suntem in comunism! (Vineri, 26 decembrie 2008, 10:35)

      Danessa [utilizator] i-a raspuns lui un muritor de rand

      Buna dimineata si Craciun Fericit!

      Eu lucrez in IT si am un salariu bun. Nu am inca bebe, dar imi doresc unul.

      Mi se pare extrem de nedrept, ca eu, dupa 5 ani de studii intense, la una din cele mai grele si cu pretentii facultati, dupa ani buni de lucru in IT (da, sunt 'corporatista', dupa cum ar zice unele persoane), sa primesc o suma infima pe perioada in care as sta acasa cu bebele. Mai mult, de unde si pana unde, o fata care vinde la magazin si ia 700 de lei salariu, sa primeasca aceeasi suma de bani pe perioada cresterii copilului cat mine, care mi-am tocit coatele pe bancile scolii si care lucrez zilnic de imi sar capacele???

      Ok, poate ca 2 ani este prea mult poate a sta acasa cu copilul, un an poate ca ar fi suficient. Dar macar in anul ala, fiecare mamica sa primeasca bani pe masura pregatirii si a salariului ei.

      Nu am nimic cu cele care nu au facut o scoala superioara, nu ma intereseza motivele pentru care nu au realizat mai mult in viata.
      Eu initial am facut un liceu cu profil pedagogic, si am fost invatatoare. Dupa 4 ani lucrati pe bani de nimic, am decis sa fac o facultate, ca sa am parte de o viata mai buna. Nu mi-a fost usor, dar am facut-o. Sunt sigura ca mi-ar fi fost mult mai usor sa fi ramas in invatatmant, sa am un job comod dar sa ma plang ca am salariu mic...

      Cred ca ar trebui sa se faca dreptate, in sensul ca fiecare mamica ar trebui sa primeasca bani pt cresterea copilului in functie de nivelul de salarizare pe care il are.

      E tipic romaneste sa ne fie ciuda pe cei de langa noi ca o duce mai bine si sa incercam sa ne gasim permanent scuze de ce nu o ducem si noi ca altii; de obicei dam vina pe noroc sau pe soarta...Mai rar luam taurul de coarne si incercam sa schimbam ceva ca sa ne fie si noua mai bine...
      • +3 (3 voturi)    
        Un comentariu plin de bun simtz (Vineri, 26 decembrie 2008, 15:04)

        Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui Danessa

        Un comentariu plin de bun simtz. Felicitari.
        • 0 (2 voturi)    
          Romania peste 50 de ani (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 2:43)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Tantza si Costel

          Peste 50 de ani parca vad Romania impartita in copii crescuti cu indemnizatii de la stat mari si pe cei crecscuti cu ajutor mic. Isi arat unul la altul cu degetul. fiecare are ecuson prin care se delimiteaza de celalat. Vor fi 2 clase sociale: 1 inferioara si alte superioara. Da, si noi neam dorit copil, lam facut, apoi la 1 an sotia a zis ca e mia bine sa stea cu el, macar ca si-a pirdut serviciul in schimb. Eu lucram de unul singur. Statul ne-a ajutat cu cea putut si merci pentru asta. Dar, noi nu neam inhamat la mortgage, sau masini in rate. Unica datorie care am avut-o a fost billul la mobil si chiria la apartamentul ce-l incheriam. Daca era sa vrem bani si nu educatie copilului, atunci sotia il intarca din 3 luni si luam o bona si ea esea la lucru. Dar la ce lam mai facut atunci? Sal creasca bonele? Astea suparati pe cariera si lipas d eMULTI BANI niciodata nu le va ajunge orictu de milioane lear da statul . Vreti si copii, si bani si cariera....mai punetiva pofta in cui. Va ajunge cu obiceiuri de lux. Aterizati pe toloaca si revenitiva in opincile voastre. So scapat la bani, cariera....Tare vii voua a face copii. Voi si din nasterea copiilor vreti bani. Din tot vreti profit, cariera, bani....un KKT nava.
      • -2 (4 voturi)    
        mda (Vineri, 26 decembrie 2008, 15:15)

        toro [utilizator] i-a raspuns lui Danessa

        Fata de la magazin nu o sa ia aceashi suma de bani ca shi tine. Tu o sa iei 85% din salariu, doar ca daca cei 85% depasesc 3 salarii medii, o sa primesti doar 3 salarii medii. Dupa calculele aproximative, asta inseamna cam 1000euro. Chill out.
        • -2 (4 voturi)    
          nu te mai obosi sa-i explici (Vineri, 26 decembrie 2008, 20:19)

          gimini [utilizator] i-a raspuns lui toro

          Ma intreb ce dracu' lucreaza in IT fata asta daca nu intelege ce inseamna "85%" si isi inchipuie ca "plafonare" inseamna ca si ea, si rromulana, vor lua aceeasi indemnizatie.

          Nu, mai bine zis, ma intreb cum de a ajuns sa termine o facultate. Sigur o fi terminat o facultate?!
      • 0 (0 voturi)    
        ce numesti tu comunismul!!! (Marţi, 30 decembrie 2008, 18:55)

        antonia [anonim] i-a raspuns lui Danessa

        mai femeie dupa cate vad te intereseaza prima data banul si apoi copilul!pai acea femeie care nu a putut avea o pregatire si lucreaza ptr.un salar minim nu trebuie sa-si creasca copilul???la copil nu ii trebuie de mancare si scutece ca la alta care a facut"studii",Studiile sunt ptr tine.si cam nu stiu cati ani ai,ptr ca nu sti cum a fost sub comunism.stateai in concediu de maternitate 3luni iar apoi daca nu avea cine sa ti-l ingrijeasc 6ore cat lucrai il duceai la cresa.si banii erau cum erau.draga mea as avea multe sa-ti spun pe tema aceasta.SARBATORI FERICITE!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Acum este prea tarziu (Vineri, 26 decembrie 2008, 13:32)

      Vlad I [anonim] i-a raspuns lui un muritor de rand

      Acum in orice tara bogata si-au semnat moartea, adica nu vor mai gasi forme sa-si stimuleze populatia autohtona sa faca copii, incet incet vor disparea, 100-200 de ani. Oriunde daca statul da bani multi, emigrantii musulmani vor face si mai multi copii, desi nu se omoara cu cotizatul si productia, iar cu legi tip psd, treaba este si mai grava.
    • +2 (2 voturi)    
      Nedreptate (Vineri, 26 decembrie 2008, 23:40)

      Andreia [anonim] i-a raspuns lui un muritor de rand

      Eu cred ca e tare nedrept cum vorbiti. 600 de lei este mult pentru persoanele cu venituri mici (care muncesc pe salarii de 540 brut), dar este 60% din salariu net pentru persoane care muncesc pe salariul mediu pe economie (deci nu vorbesc aici de persoane cu venituri foarte mari, ci doar medii). Da, copii nu se fac pentru alocatia de stat, dar e nedrept sa ti se pretinda tot felul de sacrificii pentru ceva ce este normal si firesc: sa ai un copil. Sunt mama cu 2 copii si stiu despre ce vorbesc.
      Stau in concediu de maternitate 2 ani doar femeile care isi pot permite, celalalte (exact cele cu salarii mari, care castiga mai mult si pentru ca lucreaza in medii competitive si dinamice) se intorc chiar si dupa cateva luni daca mai vor sa se intoarca pe acelasi post de pe care au plecat.
      Asertiunea concediul de maternitate de 2 ani e prea lung pe ce se bazeaza? Ganditi-va la sistemul de cresa practic decedat in Ro si la faptul ca gradinita incepe la 3 ani. Si spuneti-mi unde isi poate lasa o mama copilul in timp ce se intoarce degraba la serviciu. Eu m-am intors la serviciu cand copilul meu avea 9 luni, de atunci platesc luna de luna bona care stiti cat costa? 600 lei (si traiesc intr-un orasel mediu din Ro).
      Si in final daca va inchipuiti ca a sta cu copilul acasa nu e munca iar va inselati: practic o mama care sta acasa este ingrijitor si educator, respectiv menajera si bucatar pentru intreaga familie. Incercati va rog sa calculati in bani, toate aceste pozitii. Cand eu am facut-o, salariul minim pe economie era 440 lei, iar banii care ar fi trebuit platiti daca s-ar fi angajat persoane care sa o faca erau de 1700 lei/luna (pentru 2 copii). Haideti sa concluzionam, in perioada concediului de maternitate statul imi plateste din banii pe care i-am cotizat ani de zile si pe care ii voi cotiza inca ani de zile cam 1/3 din costul serviciilor pe care eu le prestez pentru familie si cu aerul ca imi da de pomana ceva ce nici nu merit pentru ca nu muncesc, nu-i asa?
    • 0 (0 voturi)    
      Canada (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:37)

      Capsunaru [anonim] i-a raspuns lui un muritor de rand

      UNICEF has issued a report ranking 25 countries against 10 proposed benchmarks when it comes to early childhood services. Among the proposed minimum standards:

      * Entitlement to paid parental leave of at least one year at 50% of salary.

      * A national plan with priority for disadvantaged children.

      * Subsidized and regulated child care for 25% of children under three.

      * Subsidized and regulated child care for 80% of children aged four.

      * Accredited training for 80% of childcare staff.

      * Staff-to-children ratio of 1:15 in groups of under 25.

      * Public funding for children under six of 1% of GDP.

      Top five and bottom five affluent countries in terms of meeting early child-support standards: Sweden: 10 Iceland: 9 Denmark: 8 Finland: 8 France: 8

      Switzerland: 3 United States: 3 Australia: 2

      Canada, Ireland: 1
      http://www.thewhig.com/ArticleDisplay.aspx?e=1340556
      Nu stiuc cum SUA e inaintea Canadai pt ca realitatea e mai trista.
  • -1 (5 voturi)    
    Solidaritatea societatii democratice (Vineri, 26 decembrie 2008, 6:49)

    hotnewsfil [utilizator]

    Banii pe care societatea solidara ii da unei mame in primii doi ani de la nasterea copilului sunt destinati copilului, nu mamei. Mama poate fi cea biologica, poate fi tatal sau o alta persoana care are in grije acel copil, care a preluat sarcina de a-l creste.
    In primii doi ani de viata copilul trebue sa fie hranit, spalat, imbracat, ferit de boli, scos la aer, dus la doctor pentru control periodic, invatat sa mearga.
    Copiii sunt diferiti genetic unul de altul. Caracteristicile genetice specifice unui om nu sunt "procesate" in cadrul unei singure generatii, a parintilor sai. Aceste caracteristici sunt plamadite aleator, in cadrul arborelui genetic general al speciei umane, timp de lilioane de ani. Factorul aleator a determinat diversitatea indivizilor.
    Societatea face efortul de a contribui la cresterea unui copil, in primii doi ani, nu numai cu banii pe care ii da persoanei care isi ia obligatia sa cresca respectivul copil (dotata sau nu cu instinctul matern adresat copilului in cauza).
    Asa cum intr-un stat democratic fiecare om are drepturi egale cu ceilalti semeni ai lui, tot asa Dumnezeu -Creatorul (oricine ar fi) i-a creat pe oameni egali in momentul cand i-a lansat in "bloc-startul" vietii fiecaruia. Desi diferiti genetic unul de altul cand apar in viata, o societate solidara civilizata trebue sa contribue cu un efort egal la cresterea fiecaruia dintre acestia. Contributia societatii solidare trebue sa ofere aceeasi cantitate si calitate de mancare, aceeasi ingrijire medicala.
    Societatea trebue sa ofere conditii egale in momentul zero al vietii unui om, sa faca ipoteza ca toti sunt la fel de dotati cu inteligenta si harnicie, pe care le vor pune in valoare la maturitate, ca o rasplata pentru contributia societatii la cresterea sa.
    Calitatea genetica nu se fabrica de parintii copilului.
    Investitia societatii in cresterea unui copil, in primii doi ani, nascut dintr-o familie saraca dintr-un sat izolat, se poate dovedi mult mai eficienta pentru societate
    • +2 (4 voturi)    
      mda (Vineri, 26 decembrie 2008, 15:18)

      toro [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      In articol e vorba de banii pe care ii primeste mama pentru ea, ca sa traiasca (!?). Indemnizatia pentru copil este fixa. Sunt doua lucruri diferite.
  • -2 (6 voturi)    
    Solidaritatea societatii democratice (Vineri, 26 decembrie 2008, 7:25)

    hotnewsfil [utilizator]

    URMARE
    ... pentru societate, atunci cand copilul devine matur, isi pune in valoare calitatile de creativitate, inventivitate, de contributie, la randul lui, la crestere bogatiei tarii in care urmeaza sa traiasca, la cresterea celor ce vor fi atunci copii de pana la doi ani.
    Bogatia materiala de azi, a unei famili, oricat ar cheltui cu cresterea copilului, orice i-ar da sa manance, oricat de excesiv de bogata i-ar fi casa, oricat de bogati ar fi prietenii copilului, oricat de mari le-ar fi masinile si casele, oricate stele ar avea hotelurile in care isi petrec vacantele impreuna cu copilul ingrijit de o bona, nimic dintre toate acestea nu asigura ca respectivul copil va fi mai valoros pentru societate decat un copil nascut in saracie.
    Astfel, asigurarea pentru copilul din familia bogata, a unui fond "de sprijin" din partea societatii solidare (de la bugetul statului -al nostru) care sa asigure continuarea cresterii in bogatie, nu va fi o garantie ca societatea a facut o alegere buna investind mai mult in copilul nascut intr-o familie bogata, fata de cel nascut intr-o familie saraca.
    Fondul de solidaritate sociala asigurat de stat trebue sa reprezinte o investitie facuta egal in toti copiii, "in orb", unele dintre asemenea investitii urmand sa se dovedeasca a fi fost cu eficienta redusa sau chiar contraproductiva, indiferent daca fatul a fost nascut de o mama bogata sau de una saraca.
    Mama biologica bogata, daca este "mama buna", va investi oricum in cresterea copilului sau, convinsa ca nu va mai fi nici un alt copil la fel de destept si de frumos ca al ei.
    Mama bogata, daca este serioasa si stie regulile de planificare familiala, daca se decide sa aiba un copil, trebue sa puna bani de o parte (din excedentul pe care il are in raport cu o mama saraca), sa asigure astfel conditiile de baza necesare cresterii sanatoase a viitorului sau copil, sa mai taie o iesire la un restaurant luxos, sa se multumeasca provizoriu cu zece perechi de pantofi.
    • 0 (2 voturi)    
      nu esti un om bun (Vineri, 26 decembrie 2008, 21:08)

      Anda [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Imi pare rau ca te auto-numesti "om bun" ... poate mama asa zis bogata a muncit ani de zile si a dormit cate 3-4 ore pe noapte, ca sa ajung ala nivelul actual de salarizare. poate a avut mai multe servicii in paralel si a muncit suplimentar ca sa scape de cosmarul gazdeloor si chiriilor. si si-a platit, onest TOATE TAXELE la stat, pe noptile ei pierdute si munca ei. si a investit in cursuri ca sa se perfectioneze, in loc "sa se duca la restaurante luxoase." si nu a avut niciodata 10 perechi de pantofi. si poate acum, cand si-a luat un apartament si are un copil mic, si-ar dori sfasietor sa stea acasa cu bebelusul , asa cum isi doresc si mamele mai putin bogate. dar orice ar face nu are cum sa ii daruiasca 24 din 24 de ore, si sa il alapteze, sa ii dea imunitatea de care are nevoie, in loc sa il creasca cu lapte praf. pentru simplul motiv ca trebuie sa isi plateasca in continuare ratele la un apartament, in nici un caz central. daca sistemul ar fi onest fata de munca acestei mame si fata de cat a contribuit ea la bugetul de stat, i-ar permite sa stea acasa cu bebelusul ei pentru toate sacrificiile din toti acesti ani. in care poate alte mame au asteptat sa creasca loboda, au stat acasa sau la mila celor din jur. sau pur si simplu nu si-au pierdut noptile pentru a ajunge mai departe profesional, salarial. asa ca de ce sa nu aibe aceleasi sanse la alaptare si "mama biologica bogata" si bebeblusul ei? ea trebuie sa aleaga intre a fi mama sau a fi o angajata in continuare pentru a-si plati ratele. grea decizie, dar previzibila. si copilul mamei bogate are nevoie de casa. asa e normal. meritau toti acesti ani de munca si taxe platite un suport din partea statului pentru perioada alaptarii? eu cred ca DA.
  • -1 (7 voturi)    
    salarii maternitate (Vineri, 26 decembrie 2008, 8:18)

    George [anonim]

    Eu cred ca 30 milioane vechi e suficient. Scuze, eu muncesc si nu am atat salariu iar 90% din tara asta castiga sub 15 milioane.
    Deci...nu mai macaniti degeaba si nu mai plangeti bogatasii care oricum au bani suficienti.
    • +1 (3 voturi)    
      ditto (Vineri, 26 decembrie 2008, 15:22)

      toro [utilizator] i-a raspuns lui George

      E greu sa fii sarac, dar e shi mai greu sa treci de la un trai bun la unul mai putin bun. Pe oamenii de genul asta nu ii multumeste nimik, doar procentele. :)
    • 0 (2 voturi)    
      si? (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 11:18)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui George

      Asta inseamna ca nu te-ai zbatut suficient. Nu ai invatat suficient, nu ai muncit 16 ore pe zi, nu ti-ai cautat un job mai bun, nu ai avansat profesional. Si cu ce e de vina o femeie care a a facut aceste lucruri ca altii nu au fost in stare sa le faca si sunt INVIDIOSI pe faptul ca ea castiga mai mult si considera ca nu conteaza anii in care a contribuit proportional cu salariul, tot trebuie limitata indemnizatia pe care o primeste cat sta acasa cu copilul?
      • 0 (0 voturi)    
        si???...ce ipocrizie (Joi, 1 ianuarie 2009, 23:07)

        jee [utilizator] i-a raspuns lui dj

        e exclusiv meritul ei ca a reusit, dar nu cred ca a facut-o pentru a plati taxe, ci pentru binele ei, iar nasterea unui copil nu are nimic de a face cu cariera profesionala sau eforturile depuse.

        chiar sunt curios cum se manifesta in mod plenar indivizi cu asemenea mentalitate de "sa ne dea statul, dom'le'. un adevarat spectacol, as zice!!
  • -2 (4 voturi)    
    contributia (Vineri, 26 decembrie 2008, 9:28)

    contribuabil'u [anonim]

    Sunt parinte a 2 copii. Mi-am dorit copiii,acum ii am.In momentul de fata cotizez bani frumusei la fondurile de stat.Sotia mea nu a mai stat acasa cu al doilea copil decat 1 an .Pe timpul lui ala rau se platea un impozit pe celibat. Mi se pare corect cel putin din punct de vedere social ca eu la varsta pensionarii sa-mi iau pensia de la cei care sunt activi (de la copiii mei).Intrebarea pentru cei care nu au copii este urmatoarea: din a carei contributii isi vor incasa pensia cei care ajung la aceasta varsta?
    Stiu ca in acest moment unii ar putea zice ca fiecare are dreptul sa faca sau sa nu faca copii.Dar sistemul pe asta se bazeaza :pe o constanta in contributii.Nu este suficient sa contribui doar pe perioada cat esti activ, cineva va trebui sa o faca si ulterior.Altfel apar probleme.Ganditi-va doar (ma adresez celor care au copii) numai la ce sume strange statul doar din TVA pe tot ceea ce se cumpara pentru un copil pana la varsta de un an-doi .Deci cei care nu au copii trebuie sa cotizeze suplimentar fata de cei care nu au .Sau sa se pensioneze mai tarziu decat cei care au copii.Nu se compara "uzura" unui parinte cu cel al unui om care nu are copii.Am zis si eu............asa.......sper sa nu fi deranjat prea tare!
    • +2 (2 voturi)    
      "din ce isi vor asigura pensia"? (Vineri, 26 decembrie 2008, 19:17)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui contribuabil'u

      Din banii LOR, isi vor asigura pensia din BANII LOR! Pentru ca EI cotizeaza la fondul de pensii, NU copiii lor! N-am auzit de pensii care sa fie calculata in functie de veniturile (si "cotizatiile") copiilor - ci in functie de veniturile (si "cotizatiile") persoanei care iese la pensie!

      Ia nu mai manipulati pe aici!

      Adica acela cotizeaza ca prostu', ca sa ii cheltuiti VOI banii? Voi si copiii vostri?

      La munca, nu la intins mana! Si lasati-i pe pensionari sa-si manance pensia linistiti, ca au PLATIT pentru ea! Si asa, a stiut statul sa fure destul din banii lor, tot devalorizand leul!!!

      Nehalitilor!
      • 0 (0 voturi)    
        Pensia ti-o platesc chiar generatiile urmatoare (Luni, 29 decembrie 2008, 2:53)

        Irina [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Contribuabilu' are dreptate. Pensiile parintilor nostri provin din ce platim noi, acum, la fondul cu pricina.

        Codruta, ce crezi tu ca face statul cu banii cotizati de tine, ti-i pune frumos, de-o parte, in cutie cu fundita, pana iesi tu la pensie sa-i papi??? ti-i depune la banca, la facut pui... ???

        Ori poate face precum Pinocchio, planteaza cate o moneda, ca sa creasca oarece copaci cu bani....

        Contributia ta e baza de calcul. Dar, pana apuca fiecare din noi sa iasa la pensie, banii aceia s-au cheltuit de mult, in chiar anul in care au fost cotizati...
  • 0 (6 voturi)    
    In Canada... (Vineri, 26 decembrie 2008, 9:31)

    Dan [anonim]

    In Canada indemnizatia este de 55% din salariu, dar NU MAI MULT de 1600$/luna, (ceea ce e f putin) si asta doar pt 12 luni.

    Legea asta din capul locului este o lege socialista, menita sa ia de la bogati si sa dea la saraci. Fara un plafon, legea ar fi o prostie pt ca bugetul nu e sac fara fund. V-am dat exemplul Canadei tocmai ca sa vedeti ca nici la case mai mari nu se poate mai mult.
    • 0 (2 voturi)    
      Canada (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:44)

      Canada [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Am mai spus.. invata sa citesti pay-stub-ul..
      Platesti asigurari sociale pt max vreo 28 800.. nu mai stiu pot sa ma uit in taxe.. Daca faci mai mult nu platesti.
      In Ro, platesti la tot salariul.
  • +1 (3 voturi)    
    greu de zis... (Vineri, 26 decembrie 2008, 9:33)

    MS [anonim]

    intradevar, subscriu la parerile ca peste tot e plafonat... iar in anumite tari nici nu exista... pe de alta parte stiu ca sotia mea lucreaza intr-o firma multinationala, in productie, si ca a cotizat 10 ani la stat sume ametitoare, atat la sanatate cat si la asigurarile sociale, firma platind totul pe acte. Deci 10 ani venitul i-a fost diminuat cu aceste sume virate. Iar atunci cand a nascut a primit minunata alocatie iar in spital a beneficiat de minunatele conditii... desi numai cu suma achitata pe o luna la stat ar fi putut sta la Hilton... si m-am simtit (si se simte si ea) furat. Asta e cel mai grav, ca te simti furat de stat, nu neaparat lipsa banilor, ca har domnului am avut de unde sa ne crestem copilul... iar faptul ca ne-am simtit furati de stat ne face sa-l tratam la fel pe acest stat si ne da senzatia ca a-l fura si noi este pur si simplu un gest civic, justitiar....
  • 0 (4 voturi)    
    Procente (Vineri, 26 decembrie 2008, 9:36)

    valibb [utilizator]

    As dori sa stiu daca are cineva aceasta informatie, cit la suta din procentul femeilor sub 35 de ani au salarii mai mari de 1000 euro ?

    Se justifica o regula generala sau poate fi particularizata pe caste ?

    Problema este cu femeile din sectorul de stat sau privat ?

    Pentru ca privind din exterior mi se pare ca problema este a unui mic grup de femei care fac parte din anumite caste de stat (judecatori, procurori, notari, functionari de agentii, etc.) care au niste drepturi financiare pe care noi romanii de rind nici macar nu ni le imaginam.
    Aceste persoane vor, normal sa nu isi piarda privilegiile financiare, si atunci iata fac presiuni pentru a face o lege generala care sa le deserveasca intereselor lor particulare. Si asta pentru a justifica in fata celor care mai pot sa ii urmareasca.
    In Romania Democratia=Hotie+Nesimtire+Tupeu

    Imi cer scuze fata de femeile care muncind cu abnegatie si perseverenta, au adus tarii mai multa prosperitate. Si au fost rasplatite la adevarata valoare a muncii lor
  • 0 (6 voturi)    
    RUSINE d-lor. POLITICIENI (Vineri, 26 decembrie 2008, 9:40)

    anka [anonim]

    Am studii superioare, lucrez in mediu privat, sunt mamica de citeva luni de zile si am avut salariul de 500 euro. Pentru ca lucrez in mediu privat, patronul mi-a comunicat k in maxim 8 luni de zile sa revin la servici. Nu vreau sa-mi pierd serviciul asa k voi reveni, dar nu voi accepta k niste politicieni sa imi dea 600 lei dupa ce eu am contribuit cu o suma mare la CAS. In loc sa incurajeze femeile cu studii medii si superioare sa aiba 2- 3 copii... pe care ii pot creste si EDUCA... ei vor sa incurajeze anumite etnii sa "produca" copii pe banda rulanta.

    VA propun o lege: Parintii care nu lucreaza si au deja 3 copii... daca mai au si alti copii sa nu beneficieze de nici un ajutor pt. acel copii.... DE CE SA CONDAMNAM COPIII LA CERSETORIIE ...
    LA TRAFIC DE CARNE VIE ???
    Iar familiile fara copii, dar cu venituri, cu posibilitate de educatie a copiilor sa fie incurajati sa aiba copii.
  • -2 (4 voturi)    
    relax (Vineri, 26 decembrie 2008, 9:42)

    someone [anonim]

    cata agitatie fara rost!

    Realitatea este ca la buget nu sunt bani si toti vor sa taie cheltuieli pentru ca Trebuie!

    Legea cu 85% din veniturile pe ultimel 6 luni sau 1 an - nu stiu exact cum e - este foarte buna si sunt de acord cu ea cu o singura exceptie, de fapt o 'scapare' a celor care au facut-o:

    ok, dam 85%, DAR pana intr-o limita de ... 1000-1500E pentru ca atat poate statul roman!

    si hai sa nu ne mai dam rotunzi acum si sa exageram - daca statul iti da 1500E sa stai acasa cu odrasla nu e suficient ???!!!

    Daca in Canada acest plafon e la 1500CAD iar in Germania este 1500E/luna din a 3-a luna DE CE AR FI LA NOI MAI MULT???

    PRECIZARE: calculul facut mai sus este adevarat !!!

    "ar fi nevoie de 12,5 (doisprezece,5) oameni platiti cu salariul mediu pe economie pentru ca notarita cu 4 miliarde/an sa isi pastreze "standardul de viata""

    Ministrul are dreptate si nu a facut decat sa scoata in evidenta o anomalie a legii, o scapare...

    Vi se pare ca daca nemtii care isi permit sa dea mai mult si NU VOR sa dea mai mult de 15000E noi ar trebui sa putem si sa vrem ???

    cine imi poate raspunde la intrebarea asta il rog sa o faca cu argumente logice nu cu prostii de genul ca statul ne vrea prosti si alte aberatii de astea 'a la DAN Diaconescu :))
  • +1 (1 vot)    
    tara altora (Vineri, 26 decembrie 2008, 9:45)

    libertin [utilizator]

    acum s-a gandit si omuletul asta? cand voiam si eu sa ma bag in politica?
    Pai ii mai convine cuiva acum sa se bage in politica si in institutii ale statului? NU, deci tot tara lor va ramane!!!
  • 0 (2 voturi)    
    In Finlanda au trei ani concediu (Vineri, 26 decembrie 2008, 10:11)

    Cristina [anonim]

    Dar impozitul pe salariu e cam 50%, nu 16%. De unde sa dam indemnizatii mari cand incasarile la buget vor fi atat de mici anul viitor. Basca Finlanda nu a reusit sa rezolve problema natalitatii scazute nici cu masura asta super generoasa. In Franta au o natalitate mult mai mare si numai 14 saptamani de concediu. In Olanda se fac multi copii si nu au decat 4 luni de concediu, dar au gradinite excelente, cu 6 copii la o educatoare. Copiii pot sta la scola pana la 5-6 seara.
    • 0 (0 voturi)    
      Hai sa dam informatii verificate / recente (Luni, 29 decembrie 2008, 3:04)

      Irina [anonim] i-a raspuns lui Cristina

      In Olanda, cresele si gradinitele alea excelente sunt private si costa bani grei. Dai copilul la gradi 4 zile pe saptamana, platesti 1100 euro lunar si bebe nu primeste peste zi decat un sandvis pe post de masa (ca micul dejun il ia acasa, inainte de gradi, si cina tot acasa, dupa). In rest, da, daca vrei, il poti lasa acolo de la 6 luni, si va fi rezonabil ingrijit.... dar in Olanda cele mai multe mamici aleg sa stea frumusel acasa, cu cei 1-2-3-4 copii, pana ii dau la scoala...
      E drept ca, spre deosebire de Romanica, sistemul olandez e mai prietenos cu mamele care vor sa se intoarca la servici inainte ca bebe sa implineasca un an... Nu stai cu frica-n san ca stimabila bona decide ca bebele tau e prea agitat pentru gustul ei de telenovelista si-l "trateaza" un pic cu fenobarbital... ca pe vremea ei...
  • -1 (5 voturi)    
    vina (Vineri, 26 decembrie 2008, 10:42)

    anonim [anonim]

    ce vina are sotia mea care lucreaza la apia si e in luna a 6 ca nu are salariu de 2000 de euro???
    oare copilasul care vine nu are aceleasi nevoi ca si cel al unei mame de 2000 de euro? oare ar trebui sa lasam serviciile astea de "provincie" si sa venim toti la "bucale" sa castigam 2000 de euro? daca nu va convine dragelor mame de bucuresti ia puneti voi ceva banuti deoparte, renuntati la weekenduri la bran, sinaia, paris etc, ca sa aveti bani de lapte praf.
    2000 de euro....
    • +1 (1 vot)    
      faci o confuzie (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 11:22)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Alocatia pentru copil este 200 RON indiferent de salariul mamei. Indemnizatia pentru mame insa este normal sa fie diferita atata timp cat ani de zile au contribuit diferit.
      • 0 (0 voturi)    
        tu esti confuz,dj (Duminică, 28 decembrie 2008, 20:38)

        jorjepetrescu [utilizator] i-a raspuns lui dj

        Alocatia este acordata copilului pana la terminarea studiilor sau conform legii pana la implinirea varstei de 18 ani. Indemnizatia este acordata tot pentru copil de fapt, pentru ca mama acestuia sa poata avea un venit dupa nastere,pana cand isi reia activitatea.
        Poate ca legiuitorul ar trebui sa redenumeasca legea,inlocuind cuvantul indemnizatie cu ajutor.
        Pentru ca de fapt asta ar trebui sa fie,un ajutor pentru supravietuirea mamei si copilului in perioada de dupa nastere.
        Legiuitorul poate sa tina cont de exemple din legislatia europeana,dar nu poate omite nivelul economic din Romania.
        Cine are rabdare sa citeasca pe aici ,au fost date exemple care duc la concluzia ca aceasta indemnizatie este prea generoasa in raport cu posibilitatile Romaniei.
  • +2 (4 voturi)    
    Rezultate asteptate (Vineri, 26 decembrie 2008, 10:45)

    Radu [anonim]

    Ei, băieţi şi fete care aţi votat PD-L şi Băsescu... sau, mă rog, care aţi fost la vot :) Acum primiţi ce aţi votat de la partenerii de guvernare. "Cel mai bun guvern de după Revoluţie" spunea dom' preşedinte. Şi asta nu e nimic, să vedeţi ce fericire pe bieţii funcţionari publici (cei amărâţi, din primării şi consilii judeţene) după ce nea Boc şi ministrul de finanţe ("valetul" lui Videanu) o să le taie sporurile, primele etc. şi o să se bucure de salarii PSD-iste de 7-8 milioane pe lună. Nu-i nimic, la anul votaţi cu încredere din nou, rezultatele vor fi aceleaşi.
  • +4 (4 voturi)    
    indemnizatie mame (Vineri, 26 decembrie 2008, 10:52)

    Justin IACOB [anonim]

    este un calcul simplu: se ia o minoritate de vreo 2 milioane si ceva de oameni ce reprezinta un electorat rudimentar in gandire, dar extrem de disciplinat si usor de mituit cu o sacosa de plastic.
    dl Ministru fara ( un c..) cap a mai dat o astfel de lege si si-a pierdut un .... . cred ( sper) ca acum sa ajunga un simplu eunuc.

    acest electorat trebuie sprijinit si rasplatit pt ca reprezinta o noua generatie de votanti.
    dc va surmenati un pic si faceti cateva calcule probabil veti regasi cei 34% din 9 milioane de votanti. sa nu uitam de sporul de natalitate al acestora ! faceti voi singuri calculele pt cine va mai merge la vot peste 4,8, 12 ani. recunoasteti guzganul ? poate vedeti si o manivela? un prostnac poate ? dar un marinar ( pirat mai degraba) ?

    sa nu uitam sa-i multumim Guvernului Poc ! acesta este doar inceputul sarbatorii, primele artificii !
    wrabdare ! mutantul de la Cotroceni a facut prima mutare pe tabla !

    sa supravietuiti bine !

    rusine !
  • -2 (6 voturi)    
    modificare de lege proasta-parlamentari in campani (Vineri, 26 decembrie 2008, 11:06)

    gigi [anonim]

    Va spun eu cum sa ajuns la aberatia asta.
    Tanti Lavinia Sandru ca sa nu ramana fara coledzi(bine ca a ramas) si cu alte foanfe din parlament sa gandit ea cand era cu Gusa sa modifice o lege care sa dea bine la electorat.Numai ca a modificat-o prost! A zis 85% din salariu fara sa gandeasca ca nu exista contributie individuala pt, aceasta.
    Si papagalii au votat ca doar urmau alegeri!
    Lege cum este facuta este pentru indemnizatie fixa.
    Cas pt salariat este pentru pensie, ti se acorda puncte anuale pt cat ai cotizat , primesti pensie pentru cate puncte ai acumulat si nu iti micsoreaza punctele cand iti ei concediu de ingrijire copil.
    pt concediu de ingrijire copil nu cotizeaza nimeni in nume personal, se acorda din bugetul de stat deci cotizam toti!
    Dar pt ca se plateste fara contributie ar trebui sa fie egala, ca si alocatia pentru copii.
    Daca sumteti de acord sa platesti taxe pt ca doamna notar sa-si duca bebelul la Disneyland n-ai decat!Eu nu vreau!S-au aveti interes pt. ca beneficiatii de aceasta lege data electoral !
    Indemnizatia de somaj nu este egala dar se calculeaza in functie de anii lucrati si suma retinuta fiecarui fost salariat! Asa e corect!
    • -1 (5 voturi)    
      indemnizatia de godac (Vineri, 26 decembrie 2008, 11:57)

      daciana sarbu [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Ministrul are dreptate, oricat ati guitza pe-aici.O salariata nu contribuie la un fond special din care va fi platita cu 85% din salariu.Banii i se dau de la buget,care rezulta din impozitele si taxele colectate de la angajati. Mie mi se pare rezonabil ca o femeie care castiga 2000 de euro pe luna sa ia 85% din 4000 RON ( 3 salarii medii) cat sta acasa. Asta inseamna 3400 lei/luna.Banii sunt mai mult decat suficienti pt. intretinerea ei si a godacului.Asa cum spune dl. Gigi,vreti neaparat sa-i trimitem la disneyland?Sau sa platim si mancarea catzelusului pe care i-l va cumpara cat de curand?
      • +2 (6 voturi)    
        da? (Vineri, 26 decembrie 2008, 13:56)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui daciana sarbu

        Atunci sa si cotizeze la buget numai cu taxe si impozite cat ar fi pentru cele "3 salarii medii"!
        Iar restul sa-i bage in buzunar! De ce sa lase statul sa-si bata joc de banii si de munca ei?

        De ce e normal ca una care ia salariu mic (si cotizeaza putin) sa ia 85% - iar una cu salariu mare sa ia numai 50% (sau chiar mai putin)?

        Care e contribuita asa de nemaipomenita a uneia cu salariu mic la "fondul special" (sau la buget in general, de merita mai multe procente decat una cu salariu mare?

        Si de ce un copil n-ar avea dreptul (daca mama lui a cotizat din greu la buget) sa mearga la Disneyland? Ce, Disneyland e facut numai pentru obraznici ca tine?


        • +1 (3 voturi)    
          stiti ce imi place la voi, Hotnews? (Vineri, 26 decembrie 2008, 19:20)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          Ca lasati un individ prost-crescut si nesimtit, precum acesta care semneaza "Daciana Sarbu" sa foloseasca intr-o veselie termenul "godac" (referitor la copiii unor femei pe care nici macar nu le-a cunoscut), jignind astfel o categorie larga de oameni, in schimb, cand ii spun eu ca "godac e copilul lui maica-sa" taiati fraza mea din comentariu!

          De CE nu stergeti de pe forum si badaraniile nesimtitului?!!
          • 0 (0 voturi)    
            Cenzura (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 9:33)

            ffjgjg,k [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            Internetul a fost creat si s-a dezvoltat ca un spatiu virtual in care fiecare isi poate exprima liber opiniile, chiar daca acestea nu sunt pe placul tuturor. In ceea ce priveste termenul "godac", prin care userul "daciana sarbu" a desemnat copilul unei scroafe, cred ca acesta este gresit, mai potrivit fiind cel de "godacel".
          • +1 (1 vot)    
            miss piggy (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 21:39)

            bekalides [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            Guitzi cam mult si fara rost. Repet,banii ce-i dai la stat (CASS,CAS,somaj si impozit) ii dai pt. tine.Cand o sa ai 60 de ani,statul iti va da pensie pt. ca ai contribuit la CASS. Pt. ca ai contribuit la bugetul de stat cu 16% in fiecare luna, nu vad de ce eu trebuie ca din contributia pe care si eu o platesc luna de luna sa-ti dau tie 85% din 2000 de euro (de ex..,poate ai chiar 4000,nu stiu).Disneylandul e facultativ maica.
        • +2 (2 voturi)    
          nu ai inteles nimic sau te faci pe proasta (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 10:10)

          GIGI [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Tu nu ai inteles ca ea nu a contribuit cu nimic in plus fata de ceilalti.CAS este pentru pensii si va primi pensie pentru cat a contribuit.Celelalte taxe si impozite sunt pentru alte scopuri nu pentru indemnizatia pr mame! La stat mai cotizezi si pentru altii nu doar pentru tine.Iar cat timp nu ai cotizat in nume personal, prin retinere din salariu propriu, si indemnizatia se plateste din toate taxele ia trebuie sa fie egala!
          Indemnizatia de somaj nu este egala dar se calculeaza in functie de anii lucrati si suma retinuta fiecarui fost salariat! Asa e corect!
      • 0 (0 voturi)    
        godac? (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 11:24)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui daciana sarbu

        Asa sa te exprimi cand vine vorba de copilul tau nu de copilul altuia. Daca ai avea copil nu ti-ai permite sa vorbesti asa. Daca ai insa mi-e mila de copilul tau daca el pentru tine e godac.
  • +4 (6 voturi)    
    idioti (Vineri, 26 decembrie 2008, 11:23)

    dorint [utilizator]

    pana la alegeri se laudau care mai de care cu legi populiste,dar acum cand s-au vazut cu sacii in caruta si cu visteria goala,dau din colt in colt si inventeaza fel de fel de idiotenii-ptr. a testa reactia ''celor multi si prosti''.
    Rusine sa va fie....si sa se mai intrebe cineva de ce emigreaza din ce in ce mai multi romani! N-ai ce sa ramai intr-o tara cu conducatori de rahat(pe care de altfel ni-i meritam!!!!!!!)
  • -6 (8 voturi)    
    bravo (Vineri, 26 decembrie 2008, 11:59)

    io [anonim]

    E o lege f buna. E normal sa fie o limita. Stai 2 ani acasa si vrei sa castigi si sute de milioane. Nu va mai ajunge nesimtitilor.
  • +2 (2 voturi)    
    de acord cu lucian (Vineri, 26 decembrie 2008, 12:02)

    dan [anonim]

    dar stii de ce se intampla asta? pentru ca exact cei de la putere sunt niste "animale" inferioare, in gandire, bineinteles! sau poate se gandesc ca in felul asta o sa fie destula lume pentru a lucra si a fi "prostiti"... nu stiu... inca e o engima
  • +3 (3 voturi)    
    propuneti variante... (Vineri, 26 decembrie 2008, 12:08)

    mgh [anonim]

    Chiar este incorect ce face ministru! cum se poate sa spui una si dupa sa o dai cotita? de ce nu s-a interesat de la inceput cum functioneaza in alte state ca doar sunt o gramada de trepadusi ce
    lucreaza intr-un minister; intr-un comentariu mai sus s-a dat exemplu Angliei si este corect...trebuie scazut progresiv iar dupa un numar de luni va ajunge la un minim. Cu siguranta daca ar fi si 85%
    nu ar spori natalitatea s-ar face cel mult doi copii..
    insasi mediul in care traim fiind un factor care nu mai permite; vremurile din timpul bunicilor cand se nasteau intr-o familie 4-5-6 copii au disparut. Culmea este ca cei cu salarii mari acum tipa pentru venituriile lor dar ii uita pe cei care castiga putin (poate fiinca sansa vietii lor de ex. nu a fost un parinte care sa-i ajute) si totusi reusesc sa intretina mai mult de un copil. Nu va asteptati ca din familiile de intelectuali sa iasa oamenii de maine, mare parte vin tot din paturile de jos care nu au toate conditiile si care se lupta sa se ridice - uitati de unde veniti cei mai multi!
    In mod cert pentru familile rromilor dupa primul copil statul ar trebui sa nu mai dea efectiv
    nici un ajutor - ca prea iti bat joc de saracii copii.
    Mai mult ce angajator s-ar priva de un om caruia ii platea un salariu bun/foarte bun sa-l lase acasa cu copilul doi ani? desigur nu in mediul privat sau poate daca ar fi, acel om nu si-ar mai
    gasi postul! Veniti cu idei pentru domnu ministru ..
  • -1 (5 voturi)    
    arunca ministru' piatra-n balta... (Vineri, 26 decembrie 2008, 12:10)

    Radu [anonim]

    ...si toata lumea se repede s-o scoata. pai la ce ciondaneala vad aicea (si nici n-am de gand sa pierd vremea citind toate prostiile), parca vad c-o sa vina guvernu' s-aplice legea dupa modelul din tarile vestice. italiencele parca au doar 6 luni concediu postnatal. si la noi un scandal pe limita de bani s-ar putea sa duca la o "rezolvare" pe limita de timp...
    • +1 (3 voturi)    
      de acord! (Vineri, 26 decembrie 2008, 14:00)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Io zic sa se si desfiinteze toate forumurile!

      Ce atata "dezbatere"? Doar avem guvern! Sunt ei dashteptzi, si poa' sa ia decizii pt. toata lumea... fara sa mai intrebe, discute samd. Doar au fost alesi!

      La munca, baaaaiiii! nu la trancaneala pe forumuri! Nu mai faceti o data Canalul ala, Dunare - Bucuresti? :-p
    • +4 (4 voturi)    
      Pai e mai echitabil asa (Vineri, 26 decembrie 2008, 14:56)

      Zsolt Bodola [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      8 - 10 luni de concediu e de ajuns. Orice femeie, ce doreste sa munceasca se va grabi inapoi la munca. Asa va face si sotia mea.
  • +5 (5 voturi)    
    Vrem o tara de cersetori?! (Vineri, 26 decembrie 2008, 12:15)

    oana [anonim]

    Statistica spune ca 20% dintre femei au venituri peste 1.100 lei. Cate dintre ele nu mai fac copii - au varsta peste 50 ani? Sunt femei notar, avocat sau cu alte profesii liberale, care au o anumita varsta si venituri mari. Refuz sa cred ca la 50 de ani mai faci copii. Sau daca ai venituri de sute de milioane pe luna stai iti lasi afacerea deoparte si stai acasa 2 ani sa cresti copii. In al doilea rand, cand te hotarasti sa faci un copil ai deja rata la casa si la masina. Cum sa ofer un trai decent copilului (o garsoniera si un Matiz) daca pot face rate in valoare de 60% din salariu/luna, dar indemnizatia pentru creste copil este de 15% din acelasi salariu? Trebuie sa fii inconstient sa mai vrei copii! As dori sa incercam sa gasim un avocat doritor sa sustina femeile pentru a avea egalitate in drepturi. Cotizezi 10-15 ani la bugetul de stat, pentru a avea aceleasi drepturi cu persoanele care nu cotizeaza o viata intreaga! Eu sunt dispusa sa ma implic activ in aceasta incercare de a avea un venit decent pentru a ne creste si educa copiii - nu de alta, dar o facem tot pentru bugetul de stat: ei vor creste intr-un mediu normal, vor invata, se vor angaja, si o vor lua de la capat ca si noi. Copiii nostri nu vor sta la cersit, ca ai altora!
    • +2 (6 voturi)    
      caut avocat (Vineri, 26 decembrie 2008, 13:54)

      Alinuk [anonim] i-a raspuns lui oana

      Reprezint catev sute de mamici care au nascut de curand sau care umreaza in perioada aceasta sa nasca, multe dintre ele...cotizante baban la buget prin impositele de mii de ron lunare pe salariu.
      Ma intreb daca am angaja un avocat sa ne reprezinte in grup ..am avea castig de cauza? Asta in conditiile in care s-ar pleda pt o lege...eventual nerespectata... lege votata de parlament, promulgata de presedintele acestei tari si aparuta in MO. Pe acesta cale va intreb care dintr dvs este avocat si dispus sa reprezinte pt un asemenea caz.
      Pct meu de vdr vis a vis de ceea ce se petrece in politica romaneasca:INCALIFICABIL!
      poate aceasta petitie sa ajute in vreun fel???
      http://www.petitieonline.ro/petitie/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html
      multumesc aniticpat pentru reactie!
    • -3 (5 voturi)    
      ...sau vrem decenta? (Vineri, 26 decembrie 2008, 17:00)

      cotizantul [anonim] i-a raspuns lui oana

      traiul este f. decent pentru o familie cu 1500 euro lunar... ce sustineti aici e mai degraba indecent, dar sunt de acord in conditiile in care faceti dovada ca ati platit deja prin taxe si impozite suma ce urmeaza a fi platita in urmatorii doi ani :)
      • +2 (4 voturi)    
        agree! :) (Vineri, 26 decembrie 2008, 19:23)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui cotizantul

        Evident, esti de acord ca TOATE femeile sa faca dovada ca au platit prin taxe si impozite suma ce urmeaza a fi platita in urmatorii doi ani - inclusiv cele care vor lua 6 mil. / luna... nuuu...? ;)
        • -2 (2 voturi)    
          da (Vineri, 26 decembrie 2008, 20:00)

          cotizantul [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          sa stii ca da, in principiu ... doar ca fiind o masura sociala probabil ca minimul e salarul minim (pe aceeasi logica folosita si la salarii)
  • -3 (5 voturi)    
    La concret (Vineri, 26 decembrie 2008, 13:06)

    lucid [anonim]

    A aparut PRIMUL CAZ DOCUMENTAT: o notareasa din Dambovitza a trimis deja la Ministerul Muncii hartia cu veniturile ei din ultimul an. PATRU MILIARDE LEI VECHI. Un calcul simplu arata ca ar urma sa primeasca in viitorii 2-3 ani aproape TREI SUTE MILIOANE LEI LUNAR, adica cca 7500 euroi pe luna. Daca ar fi fost vorba de o manageritza care a condus 2-3 sute de angajatzi si a fost profitabil pentru totzi, as mai intzelege - nu as accepta, totusi. Dar notareasa CUM si-a realizat veniturile? A produs ceva ? A dat salarii unor zeci - macar - de angajatzi? Aiurea, a jupuit pielea de pe cei care acum ar trebui sa-i plateasca uriasa indemnizatzie profitand de cuantumul aberant al taxelor notariale stabilit tot de haita monolit a notarilor.
    Ia sa va aud pe astia care spumegatzi ca va fura statul, venitzi si voi cu un exemplu concret?
    PS Jalnic, hotnews. Atzi ajuns sa manipulatzi penibil sugerand ca TOTZI comentatorii ar fi contra masurii plafonarii. De deontologie profesionala atzi auzit?
    • +2 (4 voturi)    
      si ce, mori de invidie? (Vineri, 26 decembrie 2008, 19:26)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui lucid

      A muncit - a castigat!

      N-ai decat, daca nu-ti place "cuantumul aberant al taxelor notariale" sa il convingi pe sefu' tau sa le schimbe! :-p

      Ce legatura cu "taxele notariale" cu "indemnizatia pentru mame"?
  • +5 (7 voturi)    
    Nesimtire (Vineri, 26 decembrie 2008, 13:36)

    007 a la Cluj [anonim]

    ASA CEVA NUMAI LA NOI SE INTIMPLA.

    E criza. Niciodata nu ne-a fost usor...si
    - am avut parlamendari care in 12 luni decontau 400 zile de cazare, combustibil de o masina nu poate consuma in 2 ani etc
    - avem pensii de peste 10.000 ron
    - avem salarii necorelate cu munca etc
    - avem salarii imoral de mici la unele categorii sociale : medici stagiari, profesori incepatori etc


    si totusi avem bani sa dam pe un Logan 70 000 EUR sau facem contracte de se creucesc cei de afara....

    Domnule prim ministru...ESTI CLUJEAN ......lasati manevrele si apucati-va serios de treaba
    Stiu ca spagile de la Bucuresti is mai mari decit cele de la Cluj insa aveti grija ca daca nu faceti treaba la urmatoarele alegeri va veti alege voi pe voi.....oamenii deja sunt satui de minciuni promisiuni si de lipsa voastra acuta de memorie.



    Cit priveste mamele .....ceea ce este azi in discutie este o stupizenie. E lege....e votata !!!
    De ce nu ati luat de la femeile cu venituri mari si contributii numai de 2-3 salarii medii....si nu la adevarata lor valoare.

    Domnule ministru PESEDIST .....eu stiu ca voi l-ati decretat PROSTANAC numai le Geoana nu pe TOT PARTIDU.

    SA VA FIE RUSINE.
  • +2 (6 voturi)    
    indemnizatii (Vineri, 26 decembrie 2008, 13:48)

    Claudiu [anonim]

    Asa stiu PSD-istii sa conduca tara cu impozit de 40%, taxe maxime si " egalizarea veniturilor" pentru a distruge bruma de clasa mijlocie care refuza sa ii voteze de 19 ani.
  • -1 (5 voturi)    
    Reactia cititorilor fata de plafonarea (Vineri, 26 decembrie 2008, 14:39)

    ella [anonim]

    Doamne , cate aberatii! Unul vrea sa puna taxa ca n-ai copii. Unul ca in Germania, Canada si altundeva pe pamantul asta se da alocatie 150 euro (putin la nivelul lor de trai) De ce va tot uitati in gradina altuia? Iar guvernantii si parlamentarii si presedintele si tot ce avem noi "mai bun" meritam din plin. Avem ce am ales! Avem ce am vrut sa avem. La ce ne mai plangem acum? Ca nu putem sa crestem un copil cu indemnizatia de mizerie? Ca se nasc cu ghiotora copii in familii de alcoolici, de oameni dezechilibrati? Cei care folosesc copilul pentru a avea din ce sa traiasca si sa bea! De profesie "parinti"! Nu era mai bine pe vremea lui Ceasca? Atunci nu mai carctea nimeni! 112 zile cu totul! Si pa! Dupa aia la munca! Sunteti de coma. De ce primiti tot nemultumiti sunteti. Ba ca nu ajunge timpul, ba ca nu ajung banii! Tot timpul sunteti nemultumiti de ceva. Tot timpul sa vezi la vecin! Tot timpul "da de ce ..." Tara asta ar fi mers grozav inainte daca am fi fost pusi pe traba. Sa muncim, sa facem copii, sa vedem ce putem sa facem bun in viata asta. Dar daca noi ne uitam peste gard...si ne tot vaicarim si plangem ca babele....Halal! Si chestia cu pensiile...Oamenii aia, pensionarii si-au platit toate darile, nu uitati ca au trait in vremurile trecute. Nu credeti ca merita si ei dupa o viata de chin pe vremea comunismului, de lipsuri, de calus in gura , de privatiuni care mai de care, sa traiasca si ei decent si mai ales in liniste? N-aveti bunici, n-aveti parinti? Trebuie sa moara ei, sau sa le dam una in cap la toti ca sa ia 7 femei "de afaceri" indemnizatie de miloane si milioane de lei? De parca "afacerile" nu le-ar ajunge si nu ar putea sa creasca un copil si sa puna o bona de ei! Nenorocirea e ca nu ne mai ajunge! Si n-avem bun simt. Nici un pic.
    • +1 (1 vot)    
      subscriu 100% (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 6:15)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui ella

      Doar ceva mai am de comentat... si anume ca majoritatea acestor nemultumiti cand e vorba de a merge la vot - dispar cu desavarsire si lasa aceasta sarcina celor de la sate sau pensionarilor - si acum vin sa se planga. Domnilor pana cand voi - scolitii - stati acasa la televizor sau mergeti la munte cand o data la 4 ani suntenti intrebati ce vreti si cum credeti ca e mai bine - atunci ati primit ceea ce meritati !!!!

      Sper ca peste 4 ani sa va treziti. Din pacate doar cei care merg la vot pot sa decida viitorul tarii nu si cei care stau pe forumuri.
      La mai mare !!!
    • 0 (0 voturi)    
      ai mare drepttate... (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 20:04)

      mirela [anonim] i-a raspuns lui ella

      Bravo, Ella!
  • 0 (0 voturi)    
    ca pe vremuri (Vineri, 26 decembrie 2008, 14:56)

    Gogu [anonim]

    Pe vremea lui Ceausescu persoanele fara copii plateau o taxa sumplimentara.
    E timpul ca emanatii FSN sa-si aduca aminte de asta
    • +1 (1 vot)    
      Taxa pt. celibat (Vineri, 26 decembrie 2008, 22:39)

      dtrzu [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Ai dreptate, Gogule, ar trebui sa fie reinstituita taxa pe celibat de 5% din salariu pentru aia care au responsabilitate si nu se multiplica daca nu au mijloace materiale cu care sa-si creasca plodul introdus in societate.
  • +4 (6 voturi)    
    ma doare mintea... (Vineri, 26 decembrie 2008, 15:56)

    cristi [anonim]

    Se da:
    1. Sotie + sot = venituri de ~4000 EUR/luna exclusiv din salarii - credite de vreo 1500 EUR/luna
    2. Baietel 2 ani si 7 luni, o dulceata
    3. Varste parinti: 34, 30

    Se cere:
    Daca baietelul vrea un fratior sau o surioara si parintii sunt de acord, sa se calculeze de cati ministrii incompetenti, iresponsabili si irealisti este nevoie pentru a le distruge parintilor planurile de intretinere a familiei.

    Raspuns: unul singur!

    Fratilor... e jale. Intr-o buna zi o sa emigrez din Romania de scarba... sau imi fac un partid, castig puterea, apoi trimit in puscarie cu procese de 5 minute maxim cateva mii de "romani" care parca traiesc doar ca sa faca rau altora... si umbra pamantului. Rusine!
  • -1 (5 voturi)    
    Limitarea e buna in acest caz...alternativa (Vineri, 26 decembrie 2008, 16:46)

    platitor de taxe [anonim]

    Legea era aberanta de la inceput fara limitare. Atentie mare ca nu avem bani de aruncat pe mofturi. Nu am avut niciodata (dar s-a trecut cu vederea), cu atat mai mult acum.
    Venituri 400.000RON inseamna ca toate cheltuielile salariale pentru impricinata ar fi fost la 1.000.000 RON in cazul in care ar fi platit toate cotele si taxele ca un salariat 'mediu'. Insa nu va faceti iluzii ca nu e asa, la salariile/veniturile mari se practica alte 'abordari' asa ca nu va mai inflacarati ca statul doar ia si nu da corespunzator inapoi...
    Iar pe de alta parte, asta e o prestatie sociala, deci cam de ce ajutor mai are nevoie un om cu venituri de 100.000 euro pe an?! Traiasca egoismul si oportunismul romanesc!!! Sa primim, nu sa muncim! Noi sa fim smecheri si alti fraieri!! si alte asemenea..cate despre solidaritate, care este principiul de baza in cotizarea la buget....ce sa mai zic
    nimeni nu ar vrea sa plateasca ceva la buget, dar atunci care ar fi solutia? eu zic ca cei cu venituri/salarii mari trebuie sa se simta si norocosi pe lumea asta, nu doar sa aiba senzatia ca li se cuvine totul.

    Personal, as lega indemnizatia de cotizarea efectiva ca sa fie totul fara discutii ....

    Alternativ, pentru a nu introduce limitarea as folosi urmatoarele reguli
    -sa se ia in calcul valoarea taxelor si cotizatiilor si nu a veniturilor (prietenii stiu de ce....)
    -sa se considere o perioada anterioara pe care sa se faca media si care sa acopere intreaga suma pe care o va plati statul in urmatorii doi ani (probabil ultimii 5 ani)
    -as plafona limita de jos insa deoarece desi ii spune indemnizatie pentru mame, e in sprijinul copilului/familiei in realitate (un argument suplimentar e ca se poate acorda si tatalui)
    -perioada de 2 ani mi se pare ok. este bine sa se acorde atentia necesara de catre parinti
  • 0 (4 voturi)    
    banii (Vineri, 26 decembrie 2008, 16:47)

    star [anonim]

    De ce nu luati din salariile medicilor de familie?
    Unii dintre ei au salarii de 50000RON pe luna si nu fac nimic pt.aceste salarii decit sa poarte bolnavii pe drumuri.Toti medicii de familie au salarii pe care
    nu le merita.
  • +1 (1 vot)    
    pentru anonim (Adrian) (Vineri, 26 decembrie 2008, 18:55)

    xxl [anonim]

    Tu nu intelegi nimic! Esti probabil dintre cei care blocheaza intersectiile ca e dreptul tau sa fii acolo si oricum atatea masini nu ai vazut in viata ta in catunul de unde vii. Si din cauza unor idioti ca tine pleaca lumea din Romania
  • +3 (5 voturi)    
    Indemnizatie pentru mame (Vineri, 26 decembrie 2008, 19:19)

    Dorin [anonim]

    Rusine politicienilor din Romania. Cand s-a votat legea si au aparut normele nimeni nu a spus ceva contra ca deh era campanie electorala. Chiar si Base a promulgat-o. Acum toti zic ca nu sunt bani. Dar pentru salariile lor si pentru masini de lux sunt bani.
    Nu mi se pare corect sa generalizezi un caz la unei femei notar pentru toate femeile din Romania.
    Super cum se incurajeaza natalitatea in tara asta...europeana.
    Intrebarea este ce putem face sa nu se intample asa ceva? Manisfestatie in fata guvernului, mesaje in media. Ideea e ca trebuie sa facem ceva.
  • 0 (6 voturi)    
    Care mastere????? (Vineri, 26 decembrie 2008, 19:23)

    cristian [anonim]

    Care mastere fratilor ca e JALE CU APROAPE ORICE ABSOLVET CARE TERMINA o facultate privata sau de stat. 90% (sau mai mult) , NU SE POT EXPRIMA . NU POT CONCEPE O ADRESA - PE SCURT SUNT DISTRUSE - dar sunt pline de aere si de fitze. La fel sunt si baietii dar acum vorbeam de femei cu mastere. Cele care au o diploma care sa reflecte cat de cat ce au studiat sunt RARITATI-RARITATI.
    • -1 (1 vot)    
      e adevarat (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 11:33)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui cristian

      Dar de cele mai multe ori raritatile alea sunt cele care ajung la salarii mari. Pentru ca au muncit in facultate si muncesc si dupa aceea.
  • -1 (3 voturi)    
    perfect romanesc (Vineri, 26 decembrie 2008, 19:40)

    goe [anonim]

    esenta capitalismului romanesc, a spiritului antreprenorial.... sa ne dea statul!!!
    si atunci ne miram de conducatorii nostri...pai chiar ne reprezinta fidel si ne ofera exact ce meritam: +50% in grup profesorilor ca sa mareasca tensiunea in sistem si 85% din venituri la indemnizatii indiferent de contributie si fara sa tina cont ca e un sprijin, un ajutor si nu salarul lunar.

    am fost si la stat si la privat si experienta spune ca l-a dat, n-ar da nimeni, iar la luat, ar lua cu trei maini daca s-ar putea...
  • +3 (5 voturi)    
    Indemnizatii pentru mame (Vineri, 26 decembrie 2008, 19:56)

    nicolest [utilizator]

    Eu sunt mamica unei fetite de sase luni si nu am primit nici pana acum indemnizatia de 600 de Ron...ma intreb 85% cand o sa primesc poate peste un an......sau nu se stie pentru ca guvernul nostru de stanga dreapta se cam razgandeste dupa ce a primit votul unora din popor. Oricum am crezut ca s-a facut dreptate pana la urma, ca nu mai exista egalitate intre mamele cu studii care au o profesia de pe urma careia castigau bine si plateau impozite la fel de mari si mamele care videau la aprozar sau mai stiu eu ce fel de munca prestau fara nici un stres.....Oricum normele prin care se acorda 85% din venit au fost publicate in monitorul oficial si sunt in vigoare pana la noi modificari.
  • +2 (6 voturi)    
    NESIMTIRE FATA DE COPII, MAME SI VIITOR (Vineri, 26 decembrie 2008, 20:03)

    simona [anonim]

    Am asteptat destul de mult aceasta lege...Nu numai ca incurajeaza natalitatea, din moment ce nu mai este obligata sa te gandesti ce vei face daca va aparea un copil, si totusi ai un salariu bun, dar ajuta copilul sa creasca alaturi de mama, macar in perioada atat de necesara dezvoltarii, primii ani din viata! Cum se gandesc politicieni romani ca vom avea generatii viitoare de copii care nu en fac rusine furand prin strainatate, lasandu-i mereu cu bunicii acasa (cine ii are) sau la crese unde nu sunt bagati in seama.. Daca politicienii nostri ar gandi pe termen lung, cu adevarat la viitorul tarii ar gandi normal, asa cum se intampla in statele unde se gandeste ca natalitatea este viitorul statului..dar la noi, din nou, se gandeste pe termen f scurt..adica cel mult 4 ani cat au timp sa se "distreze" de-a consud tara...chiar o mare RUSINE si PACAT!!!!
    PS Si ce daca unele mame au castigat 6000 de Euro? Cate sunt asa? 10, 20?? cata paguba la buget dupa ce ca probabil fiecare a cotizat la asigurari sociale ani de zile... De ce se gandesc ca ne fac cadou banii astia cand de fapt noi facem, lunar, cadou banii pt asigrari sociale???

    FOARTE TRIST
    • -2 (4 voturi)    
      Pt. Simona cea rabdatoare (Vineri, 26 decembrie 2008, 22:51)

      zfds [anonim] i-a raspuns lui simona

      Simonica, draga, daca ai asteptat aceasta lege pentru a te impuia, desi ai un salariu bunicel, inseamna ca mai poti astepta 4 ani pana la urmatoarele alegeri, cand ti se va promite cu siguranta o indemnizatie de 95% din veniturile pe ultima luna.
      • 0 (4 voturi)    
        pt zfds cel "impuiat" (Vineri, 26 decembrie 2008, 23:17)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui zfds

        zdfsica, draga, inteleg ca tu "te impuiezi", nu faci copii - ma rog, treaba ta!
        Dar raspunde la o intrebare simpla: cand iti iei tu concediu medical (sau chiar de odihna) - iei echivalentul a 6 mil. lei / luna? Sau il iei cumva echivalent cu salariul pe care il primesti in timp ce lucrezi?
        • 0 (2 voturi)    
          Perspicacitae (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:17)

          vvbcvnc [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Codruta, draguta, cum de ti-ai dat seama ca sunt femeie? Probabil dupa rautatea specifica sexului nostru fata de alte semene.
        • 0 (0 voturi)    
          eh (Luni, 29 decembrie 2008, 14:07)

          c [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Legat de concediul medical. Ala e neintentionat si nu depinde de cel care are nevoie de el. Mai conteaza cine plateste. La concediu medical iti plateste firma...doar cu boli grave cand iti iei multe zile mai plateste si statul ceva...dar de obicei plateste doar firma...sau poate si mai rau, la firmele mici te da si afara considerandu-se rea vointa. Nu cred ca se poate compara concediul medical cu cel de pre-post natal care e platit de stat. Sa vad si eu o firma dispusa sa-ti plateasca 85% din venituri pentru cateva luni.
  • +5 (5 voturi)    
    ALTE STATE (Vineri, 26 decembrie 2008, 20:08)

    simona [anonim]

    In Slovenia se plateste un an de zile 85% din salariul mamei fara nici o alta coditie. De altfel, numai de la 1 an copilul poate fi inscris la gradinita deoarece se considera ca pana la varsta de un an, cel putin, copilul are nevoie de mama lui pentru a se dezvolta... ceea ce e normal.
  • +3 (7 voturi)    
    Din seria imbecilitatilor politice a la Romania (Vineri, 26 decembrie 2008, 20:18)

    Roxana [anonim]

    incredibil!
    tocmai de legea asta s-au trezit sa se lege?
    cand stam cu natalitatea asa cum sta?
    sa imi plafoneze domne atunci si impozitul! ca ce chestie sa platesc zeci de milioane lunar la stat, si cand vreau sa fac copil, sa stau pe mult mai putin?
    NEDREPT si NEOBRAZAT!
    • -1 (1 vot)    
      Vai Vai (Vineri, 26 decembrie 2008, 22:57)

      fghgfsrh [anonim] i-a raspuns lui Roxana

      Oh! Oh!
  • -2 (6 voturi)    
    Indemnizatia de mama (Vineri, 26 decembrie 2008, 20:56)

    tamasz [anonim]

    Atata timp cat nu exista o contributie pentru crestera copilui, suma platita mamelor trebuie sa fie unica, independenta de cotizatiile la fondurile de pensii, somaj si sanatate. Crestera unui copil nu e problema nici de pensie, nici de somaj, nici de sanatate. A avea sau nu un copil e o chestiune de optiune. E mariminia (si nu obligatia) statului Roman ca se plateste ramasul acasa pentru cresterea copilului. Recompensa trebuie sa fie la fel de universala ca si universalitatea activitatii in chestiune (pornind de la sex, la alaptare, schimbat scutece, etc.) Sa nu uitam ca orice mama daca vrea poate sa lase alaptatul si sa se intoarca la muncii.
    • 0 (0 voturi)    
      si sanatatea copilului nu conteaza (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 11:36)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui tamasz

      Egala e alocatia pentru copil, indemnizatia e pentru mama si se cotizeaza pentru ea, mai verificati putin.

      Alaptatul e foarte important pentru sanatatea si inteligenta copilului. Probabil daca mama ta te alapta suficient acum ai mai fi si gandit, macar din cand in cand...
  • +1 (5 voturi)    
    Rushineeee (Vineri, 26 decembrie 2008, 21:10)

    maria [anonim]

    Pentru ca s-a terminat campania electorala si s-au vazut plantati in functii, le e simplu acum sa dea inapoi si sa incerce sa schimbe o lege care a facut dreptate mamelor cu venituri peste medie. Ce vina avem noi ca am ajuns sa avem niste venituri mai mari decat minimul pe economie? Cu ce suntem noi de vina ca n-am ramas muncitoare necalificate? Sau ca, vezi doamne, ne dorim un copil caruia sa-i putem oferi un trai decent? Nu chiar toate le-am obtinut dand din fund, am mai si muncit ca sa ajungem aici. Si pentru veniturile astea, declarate la fisc, am platit contributii pe masura, contributii pe care nu s-a gandit nimeni sa le plafoneze la 3 salarii medii. Asa ca vi se pare corect, domnule ministru, sa plafonati cuantumul indemnizatiei? Pana v-ati vazut cu sacii in caruta, ati votat pe banda modificarea la ordonanta privind indemnizatia de crestere a copilului, iar acum, brusc, v-ati trezit ca n-aveti bani s-o sustineti??? Hai ca sunteti penibil. Dati dovada de lipsa de coerenta si mai ales DE CARACTER. Si pana la urma e vorba doar de cateva zeci de mii de femei, nu de 6 milioane de persoane, cum sunt pensionarii carora le veti mari pensiil!!! Pentru ei se poate? Cum asa? Sunt pensionari cu sute de milioane de lei pensie, de ce n-o plafonati la fel, la 3 salarii medii? Pana la urma asa v-ati gandit ca cresteti natalitatea? Incurajand femeile cu venituri mici sa toarne copii din 2 in doi ani? Ce se va alege apoi de acesti copii, de unde vor avea acesti parinti bani pentru a-i intretine in continuare? Vor ingrosa patura sociala saraca, care va deveni si mai saraca. Sau asta nu mai conteaza, pe atunci nu veti mai fi ministru, ca sa va mai puneti astfel de probleme, iar probleme sociale ce vor urma nu vor mai fi treba dvs.? RUSINEEE !!!
  • +3 (7 voturi)    
    CER pt ca am platit deja!!! (Vineri, 26 decembrie 2008, 21:38)

    CER pt ca am platit deja!!! [anonim]

    CER pt ca am platit deja catre stat mai bine de 15 ani! CER pt ca am platit impozite, taxe si contributii la venitul realizat, nu la un plafon.. CER pt ca nu pot sa accept ca eu sa ma intorc la munca pentru a contribui in continuare la stat pt acelea carora le convine sa stea 2 ani cu 600 ron sau 2 sau 3 salarii medii pe economie.. DE CE eu sa fiu obligata sa ma intorc la munca, iar copilul meu sa fie crescut de o bona si nu de mama lui??? ESTE DISCRIMINARE si in orice forma de plafonare va fi aceasta lege o sa ma adresez institutiei ANTIDISCRIMINARE si JUSTITIEI!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Anti-sistem (Vineri, 26 decembrie 2008, 22:15)

      Anti-sistem [anonim] i-a raspuns lui CER pt ca am platit deja!!!

      Nu trebuie sa ramai in sistem!
      Nu trebuie sa fii angajat.
      Cauta alta modalitate de angajare.
      NU TREBUIE SA PLATESTI TAXE, nu se intoarce nimic la tine.
      • +1 (1 vot)    
        taxe (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:51)

        Capsunaru [anonim] i-a raspuns lui Anti-sistem

        Nici nu stii cita dreptate ai.
        Problema e sa si poti.
      • 0 (2 voturi)    
        CER pt ca am platit deja!!! (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 12:25)

        CER pt ca am platit deja!!! [anonim] i-a raspuns lui Anti-sistem

        Cu siguranta nu o sa mai platesc mult taxe statului roman...
        O sa merg acolo unde se respecta drepturile si se discrimineaza...
        Dar pana atunci o sa imi CER ACESTE DREPTURI IN INSTANTA!!
    • -1 (3 voturi)    
      CER (Vineri, 26 decembrie 2008, 23:07)

      hjhgvj [anonim] i-a raspuns lui CER pt ca am platit deja!!!

      CERe cu tarie si vei primi!
    • +1 (3 voturi)    
      SA CERI, SA SPERI (Vineri, 26 decembrie 2008, 23:13)

      fghgfj [anonim] i-a raspuns lui CER pt ca am platit deja!!!

      Si nu uita, peste 4 ani sa te prezinti la vot! Votul tau este foarte important!
  • 0 (2 voturi)    
    raspund multora (Vineri, 26 decembrie 2008, 22:05)

    antonia [anonim]

    mai fratilor imi ziceti multe si marunte sa va spuna parintii ca pe vremea lui CEASA in ultimii ani cine nu avea copiii se lua o taxa asa cum v-am mai spus nu am facut copii la comanda sa nu mai platesc sau sa-mi dea mai multi banii!!!fiica mea a crescut cum am putut dar nu m-am lasat,cand a fost anul 2 de facultate(la stat am ales drumul emigrarii ptr ca in tara mea nu am putut-o ajuta sa termine)acum este profesoara de matematica cu in salariu de....etc si face o alta facultate.eu ma intreb ptr.ce atata scoala??in ROMANIA daa esti smecher aimulte daca esti cinstit nu ai nimic.in paranteza am vazut multi ce ne numesc pe ce ce suntem in SPANIA CAPSUNARII!!fratilor a MUNCI NU E RUSINE INDIFERENT UNDE!!!INSA A FII OM E LUCRU MARE asadar unde traim sa fim oameni si sa respectam ca sa fim respectati!!UNANNOU FERICIT!!LA MULTI ANI!
  • 0 (2 voturi)    
    raspunde la gogu si razvanica (Vineri, 26 decembrie 2008, 22:17)

    ANTONIA [anonim]

    va multumesc la ce imi raspundeti cred ca va pot fi mama dar asta nu e o problema.niciodata nu o sa vedeti echitate la salarii,pensii sau altele.dintodeauna se facea diferente intra meserii.niciodata nu se va schimba nimic.cine munceste intr-o ramura de lucru greu castiga putin cine freaca luleaua castiga mult.
  • +2 (4 voturi)    
    Indemnizatie mame (Vineri, 26 decembrie 2008, 22:35)

    Andreia [anonim]

    Aceasta masura nu este numai una comunista, dar si sexista. Se considera in mod gresit ca venitul in familie este adus preponderent de sot. Prin urmare aportul sotiei la venitul familiei este neglijabil, poate fi oricat mai mare sau mai mic, nu conteaza. In realitate nu este asa. Mai ales in cazul femeilor cu salarii mari aportul lor la venitul familiei este considerabil. A micsora venitul sotiei inseamna a micsora artificial venitul intregii familii care tocmai s-a marit prin nasterea unui copil.
    Pe de alta parte, aceasta indemnizatie mareste dependenta financiara a sotiei de sot tocmai intr-o perioada nu tocmai usoara pentru proaspetii pariniti.
    • -1 (1 vot)    
      Indemnizatie mame? (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:33)

      kjlkjlşk [anonim] i-a raspuns lui Andreia

      Fetelor, cine v-a spus voua ca acea indemnizatie se acorda numai mamelor?
      • +1 (1 vot)    
        Indeminzatie mame? (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 7:56)

        Andreia [anonim] i-a raspuns lui kjlkjlşk

        Dar cine ti-a spus ca tatal va sta cu copilul in primele luni de viata (ale copilului), cand acesta trebuie alaptat? Si ce tata in Ro accepta nu numai sa fie baby-sitter, dar si menajera, bucatareasa si educator pentru copii mai mari ceea ce mama care sta acasa face din oficiu?
  • -3 (5 voturi)    
    Indemnizatia de crestere a copilului 2 ani (Vineri, 26 decembrie 2008, 22:35)

    OVE [anonim]

    Indeminzatia de crestere a copilului este tot un ajutor social! Nu trebuie sa depaseasca un salariu mediu pe economie.
    Toata discutia a ajuns un fel de tocmeala cu statul: cati bani imi dai tu, statule, ca sa fac eu femeia de succes copil!! Femeile uita ca un copil natural va ramane singurul succes adevarat din viata lor. Isi aduc aminte de asta doar cand sunt babe!
    Eu personal as investi mai mult in mesaje publicitare care sa reaminteasca romancelor acest adevar simplu.
    • +1 (3 voturi)    
      ei, ce sa spun! (Vineri, 26 decembrie 2008, 23:28)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui OVE

      In timp ce singurele "succesuri" ale femeilor ar fi sa se transforme in animale de monta, barbatilor le sunt rezervate Maretele Succesuri de a concepe (si de a pune in aplicare) legi cretine care sa se refere la femei si la copiii lor!

      Misto mentalitate! dar nici nu ma asteptam la mai mult de la fesenisti!
  • +2 (4 voturi)    
    Hotie! (Vineri, 26 decembrie 2008, 22:54)

    Cristel [anonim]

    Mai nerusinatilor care va ascundeti in spatele mastilor de,,oameni politici,,!
    Pana cand credeti ca va vom mai suporta ?!!
    Atata tupeu rar se vede- voi sunteti molima care a mancat si mananca in continuare tara asta! O sa ne mai radeti mult in fata ? (unde va sunt fetele de mielusei de dinainte de 30 noiembrie)
    Jos taxa auto! Lasati Legea Mamelor sa intre in vigoare de la 1 ianuarie 2009 asa cum sa votat inainte de 30 noiembrie!
    • -1 (1 vot)    
      Pt. Cristel (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:22)

      nbvmm [anonim] i-a raspuns lui Cristel

      Emanuelle, cotizezi in Romania?
  • -2 (6 voturi)    
    revin (Vineri, 26 decembrie 2008, 22:55)

    antonia [anonim]

    revin!la legea cu privire la indemnizati!de ce sa primeasca o mama ce este doctorita,sau lucreaza in magistratura sau mai stiu eu unde.mama e tot una si eu cred ca nu se poate face diferente in cazul acesta nu sunt de acord cu diferetierea!!!!!!!!
  • +2 (4 voturi)    
    v-as coase la gura... (Vineri, 26 decembrie 2008, 23:21)

    Constantin [anonim]

    Pai bai zdrentelor si hahelelor de politicieni, voi nu va ganditi ca noi muncim si dam taxe la stat ca sa avem dreptul la urmasi, la o viatza decenta, va urez moarte usoara si da da da de ziua voastra....:))

    sloganul electoral FUCK YOU ROMANIA asta e PSD+PC, PNL< PD_L si care dracu mai sunt...multa ,,,,,,,,,bafta
  • +4 (4 voturi)    
    HOTNEWS (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 0:24)

    jee [anonim]

    Poate ar trebui sa invitati pe cineva care e expert in fiscalitate/ taxare ca sa explice situatia creata, ce alte solutii am mai avut. Sa dea alte exemple cum e in alte parti. Se pare ca multi au cazut de pe Luna direct pe hotnews.ro!!!!
  • -2 (2 voturi)    
    oare de ce se scandalizeaza populatia??? (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 6:18)

    stefan [anonim]

    frati romani... sau de alta etnie nu va mai ofascati atat de ce ni se promite una si ni se da alta ...asa e la noi si nu numai. privind indemnizatia de crestere eu sunt de partea "corporatistilor" sau a celor ce din truda platesc taxe egale de multe ori cu peste 50% din salariu (multi nu isi dau seama de asta pentru ca nu stau sa adune toate % si sa se uite la total; pe vremuri se cotiza si peste 100% la anumite venituri --- spun din experienta proprie --- ) pe ce baza sau argumente vin si ma bazez: 1 cotizatiile lunare ante indemnizatie, 2 echitabilitatea si normalitatea, 3 as vrea sa vad si eu minunea asta pe taram romanesc (sa fiu tratat dupa cum tratez).

    stiu ca pentru multi este greu sa se lase de serviciu sau de slujba (a se vedea diferenta--prietenii stiu de ce ...) pentru a creste un copil sau mai multi. aici avem 2 categorii unii ce merg cu placere (asigurand o calitate si o crestere armonioasa copilului) altii pt banii ce se pun in joc. nu ma pot pronunta sub nici o forma dar fiecare cu darul lui de parinte. ma numar printre cei ce au cotizat mult la stat (la diverse bugete cas, somaj, etc) si m-am ales cu praful de sub toba ... asta pt ca deasupra se mai pune ceva... dar m-am invatat minte. am luat taurul de coarne si am inceput corida, greu dar am inceput-o (am deschis o afacere proprie ce urca usor si sper sa o tina bunul Dumnezeu tot asa) pentru a putea sa asigur cele necesare traiului si educatiei celor patru copii cu care defilez si ma mandresc ca si tata dar inca stau cu chirie si platesc rate la autoturism pentru a cotiza in schimb la "ratele" gradinitei si "consumabilelor" necesare ingrijirii celor mici, tin sa amintesc ca fara sa ne labartam cu bugetul cei 4 haiduci ne usureaza usor de sume frumoase pentru pantofi, haine (cresc repede si chiar daca le mai pastram si pt esalonul 2 tot trebuiesc schimbate ) si mancare care repet nu este decat in limita decentei si chiar bine chibzuita. cred ca macar o data sa fie o lege echitabila la noi. SPER
  • +3 (3 voturi)    
    contributie (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 7:46)

    Laur [anonim]

    De ce nu se limiteaza si contributia la asigurarile sociale?
    O varianta corecta ar fi pentru mamale cu salarii mari:) 85 la suta din salariu, dar valoarea cumulata pe doi ani sa nu depaseasca contributia mamei in aceeasi perioada(anterioara).
  • +2 (2 voturi)    
    Va iubesc pe toate mamicile ! (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 9:44)

    marean scarbu [anonim]

    Se pare ca nu intelegeti. Eu ma gandesc numai la voi si la copiii vostri. Zi si noapte.
    Copiii vostri nu au nevoie de bani ca sa creasca mari. Le sunteti suficienti voi, stiu ca va descurcati. Mai plangeti un pic, mai scrieti pe internet, dar asta nu inseamna mare lucru. Eu ma pregatesc pentru criza. 2009 va fi un an foarte greu. Hai mai lasati de la voi, nu o mai tineti sus si tare ca vreti bani proportional cu contributia pe care ati platit-o lunar. Voi nu ati auzit de solidaritate?
    Solidaritate inseamna ca daca de exemplu aveti gemeni, va trebui sa va multumiti cu o singura indemnizatie pentru cresterea copilului de 600 RON. Ce, nu e suficient?
    Solidaritate mai inseamna sa intelegeti odata pentru totdeauna ca nu ma intereseaza lamentarile voastre patetice. Aveti destui bani, nu va mai plangeti atat! Mai lasati si la altii care nu au. Ne ocupam noi sa ii distribuim echitabil, ca de-aia am condus atata timp ministerul solidaritatii sociale.
    Vedeti voi, dragi mamici, am inceput cu egalizarea indemnizatiei de cresterea copilului la 600 ron indiferent de salariile pe care le-ati avut inainte sa nasteti. O sa continuam in aceeasi nota. Nu zice nimeni ca nu va da bani, dar trebuie sa ne mai gandim si la alte lucruri de care voua nu va pasa. Doar eu le stiu! Vedeti, eu va iubesc pe toate. Sunt cel mai bun ministru pe care il puteati avea. Marean Scarbu, ministrul tau, prietenul tau, ajutorul tau, protectorul tau! La multi ani!
  • +2 (2 voturi)    
    Pentru noi (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 9:57)

    sebastian [anonim]

    Doresc sa transmit tuturor celor care au scris un mesaj (referitor la acest subiect, si nu numai) ca ar trebui sa se gandeasca la ceea ce se vrea sa se ajunga. Politicienii doresc ca noi doar sa platim toate darile catre stat si in schimbul acestora sa nu primim nimic. Criza care se anunta o vom suporta noi cetatenii nu si politicienii. Ei nu vor putea, dar nici nu vor sa renunte la deplasari, dinee, diurne,etc.
    Asa ca va trebui sa-i suportam cu toate deciziile care le i-ai impotriva noastra si favorabile lor.
  • +2 (2 voturi)    
    Misto! (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 10:09)

    tati [anonim]

    Deci,daca nu ai nici un venit,deci contributia ta la efortul societatii este zero lei,noi STATUL iti dam(parca) 6 milioane de lei de-a moaca,daca insa tu,ca mama, ai salariu mare(sa-ti fie rusine,nesimtito)iti dam cat vrem noi,in bataie de joc,nu cat spune legea!
    LEGEA SUNTEM NOI,SI SUNTEM INFOMETATI!
    Plus ca "e criza mare,mon cher"!
    Misto logica,nu?Din pacate e adevarata....
  • +1 (3 voturi)    
    respectati-ne drepturile!! (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 10:16)

    cristina [anonim]

    voi deveni mamica in luna februarie, iar actuala lege - care TREBUIE sa ramana - mi-a dat curaj, cu gandul ca voi sta suficient de mult acasa cu puiul meu, iar 85% din venit mi-ar fi suficient cat sa-i ofer, material, tot ce are nevoie!
    Dar ce ne facem, dragi mamici, daca dl Sirbu ne ia acest drept? eu una, sunt dispusa sa ies in strada! ce daca am burta pan' la gura, daca doar asa ni se respecta drepturile, om face-o si pe asta!
    mi-am tocit coatele prin facultate, am urmat un master, si toate astea ptr ce? sa ma gandesc acum cu infrigurare ca labilitatea unui sistem mi-ar putea oferi 600 Ron ptr a-mi creste copilul si ptr a ma intretine si pe mine, in acelasi timp?? Cum pot supravietui 2 persoane cu acesti bani??
    va rugam, stimati alesi, faceti-ne dreptate!
    • 0 (0 voturi)    
      exagerezi (Duminică, 28 decembrie 2008, 20:15)

      laura [anonim] i-a raspuns lui cristina

      Draga mea, si eu am facut o facultate si am ajuns sa fac un copil si sa-l cresc cu o indemnizatie de 600 ron. Sa inteleg ca cele care ati ramas insarcinate acum, ati facut-o in baza statului sau cum? Crezi ca al meu copil a fost mai putin norocos si cu toate astea am putut sa-l cresc cu 600 ron pe luna? Exagerezi fantastic cand aduci asemenea argumente in apararea acestei legi. Corect este sa se stabileasca o indemnizatie cu care sa-ti poti ajuta familia in perioada in care stai acasa ca sa-ti cresti copilul. Asa se pune problema. Nu cred ca esti cu nimic mai importanta daca ai o facultate si un master, fata de una care din pacate nu a avut aceasta sansa, dar si-a dorit o familie. Nu stiu cate doamne scolite reusesc sa intemeieze si sa tina o familie, in conditiile in care muncesc zi lumina. Cu mentalitatea asta, pacat de studii.
  • +2 (2 voturi)    
    Naivitate (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 10:38)

    Bobescu [anonim]

    Multi de pe aici sunt naivi. Degeaba zbieram aici cu legatura la echitate... la decizia unui ministru. Chiar nu va dati seama ca aici sunt jocuri mult mai mari?! In esenta treaba este f f simpla (numai ca au complicat-o ei ca sa para altfel): politicienii sunt cei care conduc. A conduce nu inseamna altceva decat a lua cu doua maini din banii contribuabililor pt interesele lor proprii si ale organizatiilor lor; iar cand nu mai au bani la buget inventeaza tot felul de aberatii ca sa acopere cat de cat bugetele care oricum sunt mici. Concluzia este trista, si va sfatuiesc sa nu va bazati pe nimic altceva decat pe fortele proprii... restul sunt basme.
  • +3 (3 voturi)    
    te iubesc Romania (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 12:25)

    un viitor tatic [anonim]

    Ca viitor tata ma gandesc cu groaza de unde naiba o sa scot banii pt a-i asigura un viitor cat de cat sanatos copilului meu; sunt un amarat de inginer cu un salariu de 1200 de lei iar sotia este profesoara (o categorie sociala f blamata in ultima perioada - numita chiar "canibali" pt ca au indraznit sa isi ceara salariile restante) si are un salariu de 1000 de lei. Banii ar ajunge ei daca nu as fi facut "prostia" sa fac un credit in banca, banca care acum ma jupoaie de viu.
    Casa? - asa ceva e imposibil pt cineva fara relatii sau salariu de macar 1000 euro. Traiasca guvernul !!!
    Ma simt revoltat de cat c...t au putut sa manance nenorocitii astia inainte de alegeri numai sa se vada cu ciolanul in farfurie iar acum...da-i dracului de fraieri (a se citi alegatori), ca o-m gasi noi abureli destule in 4 ani sa-i mai prostim o data.
    Pe cand o noua REVOLUTIE ??? I-as impusca cu cea mai mare placere pe toti hotii astia; incepand cu presedintele. Toata clasa politica din Romania e alcatuita numai din AFACERISTI si HOTI !!!
    • -2 (2 voturi)    
      si eu te iubesc (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 22:14)

      un viitor mamic [anonim] i-a raspuns lui un viitor tatic

      Incearca mai bine sa eviti cacofoniile,to'arasu injinerash,ca ne faci de ras in fata prostimii.Am multi prieteni ingineri si toti castiga peste 3000 pe luna.Ia mai pune mana pe lopata,nu mai tot bauna aici ,ca de cautatori de sponsori m-am saturat.
  • +1 (3 voturi)    
    voi chiar traiti in jungla (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 12:35)

    anonim [anonim]

    eu unul traiesc in franta, care cel putin in teorie (si in foarte multe cazuri NUMAI in teorie) are trei principii : egalitate, fraternitate si solidaritate.

    egalitatea exista numai daca nu esti negru, est european sau daca nu vorbesti cu accent de magreb.
    fraternitatea.... numai cand tara e paralizata de greve.
    si mai recent, mega starul face tot posibilul sa distruga ce a mai ramas si din solidaritate.
    revenind :
    1. 24 de luni de concediu platit de maternitate?! colegemle mele din franta au fost la lucru dupa 2 luni! in schimb statul ofera ajutoare pentru copii dupa nastere (acopera inclusiv un % mare din salariul unei bone - si ca sa vezi, creaza si locuri de munca). si lasati-o mai moale cu binele copiilor ingrijiti de mame: cei 7 ani de acasa se deprind in jumatatea a doua a perioadei, cand parintii sunt deja la lucru, nu in primii doi ani de viata!
    2. sunt de acord cu 85%, dar nu sunt de acord cu 85% din 400000 de euro pe an! si aici intervine conceptul de solidaritate. nu aveti decat sa tipati cat vreti. voi astia cu salarii mari, ganditi-va ca peste 30 de ani cand veti fi la pensie, suma aia de bani va va fi platita din contributiile celor care vor munci atunci, peste 30 de ani . Va bateti degeaba cu pumnul in piept ca aduceti contributii mari la buget acum! cand veti fi la pensie, veti fi si voi o povara pentru altii. ca asa functioneaza sistemul: pe baza de solidaritate intre generatii. dar voi traiti oricum in jungla, si nu va pasa decat de traiul vostru!
    4. ca urmare, sunt de acord cu 85%, dar nu mai mult de... si aici sa imi spuneti voi o suma decenta pentru RO. In plus, 85% in primele 6-12 luni, dupa care regresie exponentiala. stiu ca multora le place sa paraziteze, dar o societate se construieste si muncind, nu numai facnd copii.
    5. stiu cum merg lucrurile in tara, si sunt convins ca multi abuzeaza. deci media veniturilor trebuie facuta pe ultimele 24, nu pe ultimele 6 cand te aranjezi cu angajatorul sa iti mareasca salariul artificial.
    • 0 (0 voturi)    
      normal (Joi, 1 ianuarie 2009, 23:21)

      jee [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      cam asta ar trebuit sa fie pozitia unui om normal, educat, rezonabil..dar e mai usor sa intinzi mana....
  • -1 (5 voturi)    
    Cam ce ati vrea? (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 12:45)

    Ariel [anonim]

    Daca se plafoneaza la 3 salarii medii nete e perfect OK!!! (3 X 1327 = 3981 RON). Adica 1000 EUR. Sursa: http://www.mmuncii.ro/pub/imagemanager/images/file/Statistica/Statistici%20lunare/s01.pdf

    Daca o vaca de notarita din Caracal a raportat venituri de 450.000 RON pe an, inseamna ca ar trebui sa primeasca 31.875 RON/luna? Va dati seama ce bugete ar trebui sa existe pentru orasele mari?

    1000 EUR e o indemnizatie rezonabila. Si, spun asta, avand un baietel de 3 ani.

    Abtineti-va de la comentarii de genul celor de mai sus, daca sunteti ignoranti...
  • -1 (3 voturi)    
    indemnizatie (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 13:25)

    negoescu [anonim]

    nevoile copilului sunt aceleasi si daca esti milionar si daca esti sarac,nevoile decente ale unei mame sunt aceleasi indiferent daca e bogata sau saraca,o suma fixa calculata de niste specialisti este solutia pt ca nu te obliga nimeni sa ai copil,il ai pt ca ti l doresti,doar asa putem intineri populatia.nu compenseaza marimea alocatiei bucuria de a avea un copil.nu trebuie facuta o afacere din nasterea unui copil,trebuie privita partea frumoasa a lucrurilor.cum te simti cand stii ca o mama cu salariu mic nu are bani sa cumpere stictul necesar iar tu pui la banca bani din acea alocatie sau cumperi lucruri extravagante unui copil care paradoxal nu ii asigura si o dezvoltare mult mai buna fata de niste produse obijnuite care se pot cumpara din acea suma fixa
  • +1 (5 voturi)    
    este o masura corecta pt alegatorii PSD (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 13:29)

    paradocks [anonim]

    PSD a ajuns la putere si este normal sa-si rasplateasca votantii. Daca vroiati sa nu se schimbe legea, trebuia sa mergeti la vot, sa votati cu PNL, partidul care a adoptat-o.Trebuie sa luptati pt. mentinerea drepturilor voastre si sa-i rasplatiti pe cei care v-au adus o minima bunastare. Majoritatea hotaraste doamnelor si domnilor ! Iar in cazul acesta sunteti o minoritate bogata, educata dar iresponsabila civic. Saracii, rromii si alte mici majoritati au mers la vot si o vor duce un pic mai bine.
  • -1 (3 voturi)    
    este o masura corecta pt alegatorii PSD (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 13:29)

    paradocks [anonim]

    PSD a ajuns la putere si este normal sa-si rasplateasca votantii. Daca vroiati sa nu se schimbe legea, trebuia sa mergeti la vot, sa votati cu PNL, partidul care a adoptat-o.Trebuie sa luptati pt. mentinerea drepturilor voastre si sa-i rasplatiti pe cei care v-au adus o minima bunastare. Majoritatea hotaraste doamnelor si domnilor ! Iar in cazul acesta sunteti o minoritate bogata, educata dar iresponsabila civic. Saracii, rromii si alte mici majoritati au mers la vot si o vor duce un pic mai bine.
    • 0 (0 voturi)    
      PSD, PNL sau PD (Joi, 1 ianuarie 2009, 23:24)

      jee [utilizator] i-a raspuns lui paradocks

      e o masura pentru oameni normali, n-are nici o legatura cu PSD. poate doar ignoranta i-ar putea gasi relatia...
  • -1 (3 voturi)    
    Indemnizatia pentru mame (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 14:27)

    gabitza_sta [anonim]

    @Ariel: draga mea / dragul meu, sunt de acord ca in FR acolo unde esti tu (apropo,de ce nu esti n RO, daca e asa cald si bine aici) femeile se intorc la munca dupa 2 luni..dar acolo e un alt sistem social pus la punct.
    Dar aici in tzara lucrurile stau altfel. Si se vede ca nu esti foarte conectat la realitatea tzarii....pentru ca dai un exemplu cu o notarita care a venit cu o adeverinta pentru o suma imensa de bani...dar daca ai sti care e situatia reala in tara nu ai mai vorbi asa. Cazul notaritei nu e relevant, pentru ca femeia aia reprezinta un mic procent in randul viitoarelor mamici....dar e relevanta situatia mamelor ce sunt puse pe picior de egalitate cu cele care castiga salarul minim pe economie. De aia se cheam capitalism, ca sa fim remunerati corespunzator, in functie de cat cotizam la bugetul de stat. si NU, nu o sa devin o povara pentru generatiile tinere, atunci cand oi fi la pensie, pentru ca voi avea timp (si eu si sotul meu) sa strangem bani suficienti ca sa nu ne bazam pe pensia de kko de la stat.
    Si ca sa inchei: castig destul peste 1,000 EUR / luna dar vreau sa stau acasa cu bebelushul meu si sa am grija de el in primul an de viata fara sa ma gandesc cu teama ca nu o sa am de unde sa platesc ratele la banca pentru casa in care stam (pun pariu ca la asta nu te-ai gandit, nu??)
    Toate cele bune. G.
    • 0 (0 voturi)    
      Indemnizatia pt mame (Duminică, 28 decembrie 2008, 12:31)

      anx [anonim] i-a raspuns lui gabitza_sta

      Exact gabitza_sta, am aceeasi problema. La ratele pe care le avem si la sumele imense cu care am cotizat pana acum chiar nu se gandeste nimeni? Este incredibil ce se intampla in tara asta; femeile cu salarii mari au ajuns sa fie penalizate daca indraznesc sa faca un copil??? Dar cand contribuie la buget e bine, nu?
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns @gabitza_sta: (Duminică, 28 decembrie 2008, 12:45)

      Ariel [anonim] i-a raspuns lui gabitza_sta

      @gabitza_sta: Ce te-a facut pe tine sa crezi ca stau in Franta? Sunt din Brasov...asa ca stiu perfect care e situatia in tara (a propos, off topic, a scrie cu "tz" sau "sh", e apanajul unora care castiga mia aia de EUR cu care te lauzi, culegand capsuni in Spania). Si inca ceva, cazul notaritei din Caracal este de referinta si este principalul motiv al "sucirii" guvernamentale. E de-ajuns sa ai 50 de astfel de mamici cu profesiuni liberale, care sa fi declarat asemenea venituri anuale, ca sa blochezi bugetul alocat acestor indemnizatii, pentru un oras relativ mare, asa cum e Brasovul. Nu uita ca pana si una din initiatoarele legii (Lavinia Sandru) a mentionat ca un cuantum de 3 salarii medii nete pe economie este rezonabil.
      Sarbatori fericite! Ariel
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-i vorba de cat luam, ci de cat dam (Duminică, 28 decembrie 2008, 22:50)

      S [anonim] i-a raspuns lui gabitza_sta

      Pupi master, problema nu e de cat ia o mama, ca asa imi convine si mie, dar cu si fara ajutor de la stat ne descurcam, mai dau socrii, mai dau eu un tun si tot iese ceva. Problema e de cat vom da casnicelor si tuciuriilor, astia ne vor manca impozitele.
      Ce mi se pare totusi exagerat e ca se citeaza cazuri marginale in care femeia moare cu 600 RON/luna. Pai asa ii trebuie daca se inhama cu un sclav la jug ca sa plateasca o viata la un apartment de 2 camere si la o masina de 15k, barbatul pe ce munceste?
      • 0 (0 voturi)    
        si oricum (Duminică, 28 decembrie 2008, 23:35)

        S [anonim] i-a raspuns lui S

        Suntem in capitalism, oricine e liber sa DEA si sa IA cat vrea si cat poate atat cat timp nu incalca niste conventii sociale (variabile si modificabile) denumite legi. Nu spune nimeni ca impozitele trebuie platite doar in calitate de angajat sau ca venitul trebuie sa fie tot una cu salariu.l Luati exemplu si de la politicieni, munca ramane ultima si cea mai ineficienta modalitate de a obtine bani, banii ii invart cei cu cap si cunostinte, nu cei cu job.
        Eu unul tot astept ca in Romania sa apara intr-adevar crima organizata, adica aia facuta cu creier, astfel incat puslamale cu 2 clase gen Jiji sau Irinel sa umble cu incaltarile rupte numai cat sa nu trezeasca atentia si sa se trezeasca a doua zi in strada, mancati de sacali.
  • -2 (4 voturi)    
    trebuie schimbata legea !!!!!!!!!!! (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 14:32)

    cata [anonim]

    O firma care are milioane de euro profit pe luna...si ar fi pusi pe salariul patroanei...ar trebui returnati timp de cateva luni in proportie de 85%...Din ce bani ? Raspuns: din banii nostri ai tuturor...Adica fiecare dintre noi ar plati pentru ca acea familie sa se imbogateasca si mai tare.
    Salut decizia ministrului pentru ca si-a dat seama de incompetenta fostului guvern/parlament. Acum mai trebuie stabilit clar ce inseamna un ajutor decent. Eu personal consider ca 3 salarii medii nete pe economie ca maxim e un ajutor decent.
    • +1 (1 vot)    
      MARXISM (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 18:43)

      dan [anonim] i-a raspuns lui cata

      gANDIND IN ACEST FEL, CRED CA AR FI O IDEEA BUNA SA TE MUTI IN cOREEA DE nORD.
      • -1 (1 vot)    
        du-te ma (Duminică, 28 decembrie 2008, 11:20)

        cata [anonim] i-a raspuns lui dan

        Du-te mai maimutoiule si prosteste pe altii. Ce e asta ? unde s-a mai pomenit ajutor social de milioane de euro ? Chiar crezi ca familiile alea au nevoie de ajutor social ? Daca idea asta inseamna ca sunt marxist inseamna ca da atunci sunt...dar nu mi-e rusine.
  • +1 (1 vot)    
    Adaugire (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 14:40)

    gabitza_sta [anonim]

    Si aici e vorba si de faptul ca s-a facut o promisiune electorala (se pare, fara acoperire) si acum dau din colt in colt ca nu o mai pot respecta. E normal sa se intample asa?
    G.
  • +2 (2 voturi)    
    mame si copii (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 17:39)

    ginelb [anonim]

    Ei nu inteleg (i.e. guvernantii)! Doar nu isi inchipuie cineva ca ei traiesc din salariile de senatori/deputati, etc. Nu stiu cum este sa cotizezi la stat ani de zile cu procente insemnate din salariul tau, iar atunci cand ai nevoie sa ti se spuna ca se plafoneaza indemnizatiile ... De ce? De ce nu facem si noi un meeting de protest? De ce ii suportam?
  • +2 (2 voturi)    
    Da' de ce să mai plătiți ? (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 18:25)

    Criss [anonim]

    Noua guvernare începe „bine”. În curând vor constata că nu au bani nici măcar pentru plafoanele stabilite. De aici până la a da o altă lege care să le oblige pe femei să facă copii nu mai e decât un pas. Oricum eu am o propunere: cei care fac propunerile pentru indemnizațiile mamelor (respectiv bărbații - miniștri sau parlamentari- aprox. 99%) să fie obligați să stea acasă și să crească ei copiii cu aceste sume.
  • -3 (3 voturi)    
    ce-i mai tari inving? (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 18:33)

    femeie [anonim]

    Pana la urma este un ajutor social dat de catre stat. Consider diferentierea necesara,insa un plafon maximal se impune.In orice buget trebuie sa existe si o componenta....sociala( pensionarii stiu acest lucru) Mediu in care creste un copil este diferit ,si trebuie sa fie diferi,INSA COPII SE NASC EGALI
    Sa le dam sansa aceasta.
  • 0 (2 voturi)    
    mentalitate marxista (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 18:34)

    Dan [anonim]

    De bun simt mi s-a parut opinia unui cititor, care a afirmat ca statul nu este interesat sa stimuleze natalitatea in randul familiilor cu castiguri peste medie, care pot asigura copiilor un mediu adecvat dezvoltarii fizice si intelecutale. Stimuleaza, in schimb, "productia" inconstienta de copii de catre indivizi care sunt intretinuti de catre stat, si care nu au nici o intentie sa munceasca vreodata! Chiar nu inteleg ce politica promoveaza cei care ne conduc; o ipoteza infricosatoare este aceea ca domniile lor nu au nici cea mai vaga idee despre politicile sociale, de stimulare a natalitatii, de intinerire a populatiei active, etc.
  • 0 (2 voturi)    
    restrictionari!!!!!!!!! (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 20:04)

    antonia [anonim]

    am ajuns ca pe vremea lui ceasca adica ce ne convine dam pe post ce nusa mai asteptecanu e de noi.TERMINATI CU E BUN SAU NU,POPORUL JUDECA B CE E BINE SAU NU.AM TRIMIS MSJ DAR CE VA CONVINE DATI SAU NU!!!ASTA E ROMANIAN DE IERI SI DE AZI.RUSINE!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca (Duminică, 28 decembrie 2008, 2:36)

    tavyy [anonim]

    Ar fi corect ca acest procent de 85% sa se calculeze din media salariilor pe ultimii 2 sau maxim 3 ani. In acest fel se va evita o eventuala frauda...
  • 0 (0 voturi)    
    PROCENT (Duminică, 28 decembrie 2008, 9:17)

    AlinP [utilizator]

    Daca o femeie are salar de 3.000 Euro, de ce sa nu primeasca indemnizatia? Nu cotizeaza ea oare muuuuult mai mult la bugetul de stat decat o mama cu 1.000RON salar?

    La 3.000 de euro salar, banca iti acorda si un credit pe masura... iar tu sa ajungi sa nu-ti faci prunci pentru ca ai credit si apoi nu mai poti acoperii creditele.

    Aici e vorba de invidie din partea celor cu salarii mici. Car ar vrea sa se scoata daca se poate si cota unica. Acestea sunt persoanele care si acuma tinjesc dupa sistemul comunist...
    • 0 (0 voturi)    
      desteptule (Luni, 29 decembrie 2008, 9:39)

      luci [anonim] i-a raspuns lui AlinP

      cine esti tu de apreciezi cine merita sau nu un salariu mai mare?
      nu este de ajuns ca stam la mana unor patroni care de cele mai multe ori isi bat joc de munca noastra?
      ce ar trebui sa faca muncitorii cu salariul minim pe economie? sa se spanzure?
      ce s-ar face cei cu salarii mari daca nu ar fi cei cu salarii mici? pe cine ar mai jumuli?
      cum justifici salarii la bugetari exagerat de mari, platite din contributiile celor cu salarii mici? nu trebuie sa fii invidios?
      asta este un sistem de societate, care promoveaza valoarea si munca? poti da exemple?
  • 0 (0 voturi)    
    e rusinos (Duminică, 28 decembrie 2008, 9:18)

    camelia_mng [anonim]

    Ar trebui schimbata legea..nici 85% dar totusi cum naiba poti sa cresti un copil cu 6 mil. pe luna??? asta ar trebhui sa ramana alocatie pentru pampersi iar pentru mame ar trebui acordat macar salariul minim pe economie. Perioada de 1 an care ar trebui sa o aiba mama in campul muncii e prea mica!!!!! Asa multe femei se angajeaza 3 luni dupa care raman insarcinate.
  • 0 (0 voturi)    
    TAXA PE MAME (Duminică, 28 decembrie 2008, 9:29)

    pitia [anonim]

    nu ajungem ca suntem o tara de analfabeti? toate nenorocitele fac copii ca sa primeasca ajutorul de la stat, iar o femeie care munceste, si are un salar normal, care ar putea oferii ceva unui copil, nu il face pt statul ii injumatateste, cel putin, veniturile.
    Dar asta e statul roman, iti ia impozit pt toate prostiile, si nu stie cum sa imbogateasca niste parlamentari umflatii si adormiti, pe banii nostrii
    RUSINE
  • 0 (0 voturi)    
    Eu ... (Duminică, 28 decembrie 2008, 9:54)

    numaibine [anonim]

    Eu am o fetita de 7 luni si m-am bucurat tare cand am auzit ca mamicile pot sta acasa sa aibe grija de bebeii lor - asa cum este normal. Acum, cu noua "idee", nu pot sa spun decat ca-i iubesc pe cei din minister dar sa ne lase sa traim viata asa cum vrem noi, nu cum vor ei. Faptul ca v-ati trezit ca nu aveti bani, nu trebuie sa fie problema noastra. Va iubesc si rezolvati ca de aceea sunteti alesi.
  • 0 (0 voturi)    
    resemnare sau lupta! (Duminică, 28 decembrie 2008, 10:03)

    Mihaela [anonim]

    Felicitari tuturor celor care au comentat aceasta actiune a guvernului, dar, ca o femeie care isi doreste un copil in viitorul apropiat, si in numele mamelor, va propun sa nu ne resemnam cu modificarea legii ci sa luptam pentru drepturile noastre. Cred ca marea majoritate dintre noi au un credit (ipotecar sau nu) unde platim o mare parte din salariu lunar pentru ca statul nu a binevoit sa se implice pana acum in legile bancilor si sa protejeze drepturile cetatenilor acestei tari pe care o conduc, si inteleg cam care ar fi costurile pentru intretinerea unui nou nascut. NU se poate sa renuntam, trebuie sa protestam si sa ii obligam sa mentina legea pe care tot ei au votat-o acum 2 luni! nu se poate asa ceva!
  • 0 (0 voturi)    
    Indemnizatie pentru copil (Duminică, 28 decembrie 2008, 10:33)

    Ion Ionescu [anonim]

    Este o aiureala si imposibilitate financiara ca o mama ce a avut un venit foarte mare in anul anterior , sa primeasca 85 % !
    Nasterea unui copil nu este o afacere, copilul se naste pentru ca parintii lui au dorit acest lucru si pentru ca exista posibilitatile financiare familiale.
    Aceasta indemnizatie este un sprijin pentru familiile / mamele cu un venit mai mic pentru a-si putea creste copilul in conditii decente.
    Bineinteles ca trebuie sa existe un plafon pentru aceasta indemnizatie, ar fi o aberatie ca o mama sa primeasca 85 000 Euro , daca anterior a cistigat 100000 !
    Plafonul indemnizatiei trebuia specificat din proiectul initial al legii.
  • 0 (0 voturi)    
    In atentia DIVE-lor ! (Duminică, 28 decembrie 2008, 11:12)

    Dany [anonim]

    Nu va mai "manince" grija de lege.
    Aplicatzi metoda R-sca si scapatzi si de durerile nasterii.
    Adica infiatzi un baietzel mai mare, care nu are nevoie de pampersuri, si nici de alocatzie.
    Bea doar lapte praf.
    Eventual sa produca el cei 85% macar 20 ani.
    Sau procedatzi precum marea prezentatoare de stiri, cu un ochi pe promter si cu unul pe alaptat.
    Se practica si la r roame, si probabil de acolo e preluata aceasta tehnica. Ele nu fac atita scandal pentru aceasta lege, le ajunge berechet si alocatzia. Si daca se termina fondurile, apeleaza la bulibasha pentru o noua alocatzie.
  • 0 (0 voturi)    
    !!!!!!!! (Duminică, 28 decembrie 2008, 20:02)

    laura [anonim]

    Cand am auzit prima data de aceasta lege, sincera sa fiu, m-a impresionat, cu toate ca fac parte din categoria acelor mame care au beneficiat de indemnizatia de numai 600 ron, fiind nevoita sa reincep munca la numai 9 luni ale copilului. Dar, dupa ce am analizat mai bine situatia, chiar daca aceasta lege m-ar fi avantajat, pot sa spun ca nu sunt de acord. Nimeni nu face un copil in functie de banii pe care ni da statul. Si doamnelor sau domnilor, un copil consuma la fel, indiferent daca face parte dintr-o familie a carui mama este manager sau femeie de serviciu. Asa ca inainte de a arunca cu piatra, haideti sa gandim logic. Statul nu va putea niciodata suporta sa plateasca o indemnizatie unei mame al carei venit net anual a fost de 4 mld. Iar indemnizatiile se platesc din contributiile noastre sociale si nu din impozitele pe venit.
  • 0 (0 voturi)    
    HAI SA FACEM CEVA!!!!!! (Duminică, 28 decembrie 2008, 20:20)

    Cristi [anonim]

    {Mass} Intrati pe acest site,introduceti datele corecte la punctele cu steluta,semnati,confirmati mailul (E SIMPLU).Trimiteti acest mesaj mai departe in lista de prieteni.Prin acest lucru ajutati toate viitoarele mamici din Romania sa primesca indemnizatia cuvenita pentru cresterea copilului.Rog seriozitate.Multumesc http://www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html
    • 0 (0 voturi)    
      da' ce ma, (Luni, 29 decembrie 2008, 9:12)

      luci [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      nu-ti mai ajung banii de concediu ? cate mamici beneficiaza de ceea ce propui tu?
      cam tot atatia ca la cota unica!
      ne-ati pacalit odata, acum nu mai merge, bine ar fi sa iasa oamenii care muncesc cu adevarat, care produc, sa iasa in strada si sa-i ia la intrebari pe toti cei care au venituri asa de nesimtite, pe spinarea cui le fac?
      in romania se poate face orice, numai munca corecta si cinstita nu este pareciata si platita cum se cuvine...
      speranta ramane tot in occident, care deja au inceput sa se intrebe la ce este bun capitalismul....
      • 0 (0 voturi)    
        esti paralel (Marţi, 30 decembrie 2008, 19:51)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui luci

        -ai mintea asa de ingusta incat nu vezi situatia in ansmblu prietene! imi pare rau pentru tine.Stai linistit ca eu am 3000 ron sal ....nu sunt miliardar !
  • 0 (0 voturi)    
    E normal sa fie plafonat. (Duminică, 28 decembrie 2008, 20:20)

    sorin [anonim]

    Fiind un ajutor "social", e normal sa fie plafonat, sa zicem la 5salarii medii.
    In acelasi timp insa, cotizatia ar trebui de asemena sa fie plafonata la aceiasi cifra: 5 salarii medii. Pentru ce castigi in plus, sa nu mai platesti CaS ci doar impozitul de 16%.
    Regula asta ar trebui sa se aplici bidirectional pentru toate ajutoarele (respectiv taxele platite) de stat; cum ar fi: somaj, pensie. Cine vrea mai mult isi poate face daca vrea asigurare / pensie privata.
    • 0 (0 voturi)    
      deci (Luni, 29 decembrie 2008, 9:04)

      luci [anonim] i-a raspuns lui sorin

      tu consideri ca acesti bani se platesc din CAS...
      atunci fa ub calcul si vezi cati ani trebuie o mamica sa munceasca pentru a returna banii la stat, iar daca are salariul, pardon, venituri (ce tampenie) de 100000 de euro, poate sa faca si 3-4 copii, pentru 85000 euro pe an... cand mai da banii inapoi la stat?
      dar mie cine imi da banii inapoi daca nu pot sa fac copii si nici nu am beneficiat de alte ajutoare?sau regula asta se aplica numai atunci cand e vorba de primit bogatasii banii inapoi? dar statul de unde la da bani asa multi, din cotizatiile celor multi si prosti?
      de ce nu se face un fond special pentru aceasta indemnizatie, unde femeile sa cotizeze, si in functie de cat a cotizat si timp, sa se stabileasca o indemnizatie... daca nu aceasta sa ramana un ajutor, o stimulare, daca nu egala, cel putin plafonata, iar trei salarii medii, este mai mult decat suficient, iar la acest plafon, indemnizatia minima ar trebui sa fie cat un salariu mediu...
  • 0 (0 voturi)    
    nume parlamentari (Duminică, 28 decembrie 2008, 20:38)

    cititor1 [anonim]

    Ar fi util de stiut dupa ce se va modifica legea care parlamentari au votat-o initial iar apoi s-au razgandit. Initial nu au facut analiza sumelor? Asa pot face in orice situatie !
  • 0 (0 voturi)    
    CIFRE - COMPARATII (Duminică, 28 decembrie 2008, 20:57)

    mi [anonim]

    din ciclul sa analizam impreuna ... in contextul acestei griji deosebite fata de banul public si al efectelor 'catastrofale" ale majorarii indemnizatiei la 85% priviti pe site-ul oficial al ministerului de finante, printre altele, bugetul senatului are prevazut pt 2009 suma de 129.239. 000 LEI fata de 80.968.000 LEI in 2007.

    fara comentarii ....

    sursa: http://www.mfinante.ro/buget%5Cbuget2009%5Cpdf/tit02.pdf
    • 0 (0 voturi)    
      OK (Joi, 1 ianuarie 2009, 23:34)

      jee [utilizator] i-a raspuns lui mi

      asta e o alta situatie care trebuie dezbatuta, popularizata, dar asta nu schimba cu nimic realitatea fata necesitatea plafonarii...

      trebuie peste tot sa luam atitudine! nu sa propagam acelasi solutii nefericite de rispire a banilor in toate partile! sau dvs. asa procedati cu banii personali?!
  • 0 (0 voturi)    
    bravo lui... (Luni, 29 decembrie 2008, 8:57)

    luci [anonim]

    este o masura corecta aceea de a plafona aceste indemnizatii, de fapt de a indrepta o lege data de bogatasi pentru bogatasi, de fapt ei fiind beneficiarii acestei legi
    numai niste oameni bolnavi puteau sa dea o asemenea lege, nici tarile ocoidentale nu-si permit asemenea indemnizatii si pe asemenea durata, este plafonata... doar la noi se [poate lua in calcul veniturile din ultimul an... multi dintre voi, cei care sustineti aceasta lege, lasand la o parte faptul ca sunteti direct interesati, stiti ce inseamna veniturile pe ultimul an?
    stiti ca o mare parte din ele pot curge, daca nu se fac smecherii, si in situatia cand mamuca a nascut?(venituri din dobanzi, dividende, etc)
    este o lege care faciliteaza multe smecherii, care nu are in vedere nici pe departe cresterea natalitatii sau crearea unor conditii mai bune de crestere a copiilor, din moment ce tot ei anunta ca 150000 de mame din 180000 nu vor lua mai mult de 600 lei, ca si acum...
    vor fi si cateva mii de mame care vor castiga poate dublu fata de acum, dar vor fi cateva sute de mame, poate chiar mii, in urma smecheriilor pe care legea le permite, care vor castiga zeci de mii de euro, bani pe care un salariat nu-i castiga nici in 10-15 de munca...
    este gresita ideea ca ele contribuie mai mult la stat, tot ele beneficiaza cel mai mult de pe urma statului, prin pensie, servicii medicale, chiar somaj, atunci cand este cazul, si apoi ce ne facem cu cele care nu pot beneficia de acesta indemnizatie si totusi are salariul mare?
    oricum, uitati un singur lucru, statul are rolul de a proteja cetatenii, mai ales in capitalismul romanesc, dus la extrem, asa cum am facut si cu comunismul, noua probabil ca ne plac extremele...
    cei care au venituri mari, cred ca-si permit si o droaie de copii, fara aceasta indemnizatie, iar teoria ca ei au invatat, ca au un job bun, sa fie pusa la alta masa, oricand gasesti oameni muklt mai destepti decat ei, dar care nu au avut privilegiul(a se citi de cele mai multe ori relatiile, pi
    • 0 (0 voturi)    
      Si eu am muncit in tara asta... (Luni, 29 decembrie 2008, 9:43)

      Alexandra [anonim] i-a raspuns lui luci

      Eu muncesc de 10 ani si acum castig 2500 eur pe luna. Nu m-a ajutat nimeni, am muncit 12-14 ore pe zi 7 zile pe saptamana! Acum imi spuneti ca pentru toata munca nu merit nici macar sa ii ofer copilului meu un trai mai bun? Ca trebuie sa il cresc in saracie si sa iau mancare proasta, medicamente ieftine si scutece proaste pt ca altii fie au fost prea lenesi , fie mai ghinionisti. Platesc taxe la salariul de 2500 EUR- asta nu luati in calcul???
      • 0 (0 voturi)    
        fara exagerari (Joi, 1 ianuarie 2009, 23:42)

        jee [utilizator] i-a raspuns lui Alexandra

        1000euro nu e saracie, chiar daca e mult mai putin...
        nu exista suma cotizata in prealabil pebtru aceasta indemnizatie
        efortul depus in cariera a fost pentru a ajunge la cei 2500de euro, nu pentru a naste un copil. logic, nu exista nici o legatura intre cele doua planuri.
        poate doar faptul ca aveti de pierdut in acest prin plafonare
        pentru un om rezonabil pespectiva nasterii in conditiile unui venit de 2500euro ar fi dus la ideea de a eonomisi in asteptarea evenimentului (ma gandesc ca macar la aceste venituri se poate sau e o pretentie exagerata?)
        plus sa nu scapam din peisaj si sotul/tatal care contribuie si el cu venituri in familie.

        de fapt problema e mult mai simpla: nu conteaza cum, de ce sau daca merit, dar SA MI SE DEA!!! adevarata atitudine de om responsabil din clasa medie....sa vina statul sa ne asiste!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu primim mai mult (Luni, 29 decembrie 2008, 9:46)

      Alexandra [anonim] i-a raspuns lui luci

      Rationamentul este in mare gresit- platim mai multe taxe ( cei cu salarii mari), dar somajul si serviciile medicale sunt la fel pt toti. Si eu care platesc milioane pe luna, si cel care plateste 20 de lei pe luna primim in schimb exact aceleasi sume sau servicii.

      Pensia e intr-adevar diferita, dar nu se stie daca vom mai ajunge acolo. Salariul mare se si munceste pe branci. Nu iti da nimeni mii de euro ca sa lucrezi 6-8 ore pe zi!
  • 0 (0 voturi)    
    Muncim pentru rromi! (Luni, 29 decembrie 2008, 9:39)

    Alexandra [anonim]

    Sunt femeie, am 28 de ani si un salariu net de 2500 euro, pt care muncesc de 10 ani de dimineata pana seara. Dupa ce am platit 10 ani taxe, acum cand ar fi vremea sa devin mamam statul imi spune ca nu pot sa iau nimic inapoi!!????? Nu e oare de ajuns ca in toate celelate beneficii de la stat ( sanatate, somaj , etc.) noi, cei cu salarii mari platim mult mai mult, dar primim la fel inapoi cu rromii care nu platesc nimic? Acum nu am dreptul nici de a-mi creste copilul la un standard mai ridicat ... sa ii pot lua Pampers de calitate, medicamente scumpe si haine care nu sunt din China??? Munca mea nu mi-a dat acest drept?
    • 0 (0 voturi)    
      SOLIDARITATE (Luni, 29 decembrie 2008, 11:18)

      taticul [anonim] i-a raspuns lui Alexandra

      Stimata doamna,traim intr-o SOCIETATE,ajutoarele care se acorda se constituie pe principiul SOLIDARITATII!!!!Ca atare,mamele trebuie sa primeasca acelasi ajutor,indiferent de ,nu stiu ce taxe sau impozite,au platit anterior.AJUTORUL asa cum ii arata numele este o completare la cheltuielile pe care familia le face pentru cresterea copilului.In cinismul dvs ati fi in stare sa spuneti ca mamelor cu venituri mici sa li se acorde ajutoare mici! NU ESTE CORECT!!!! Copii au aceleasi nevoi,indiferent de familia in care s-au nascut.Daca vi se pare ca al dvs are nevoi mai mari nu aveti decat sa cheltuiti mai mut din fondurile dvs.
      PS-sotia mea are un venit mai mare decat al dvs!
    • 0 (0 voturi)    
      rationamentul (Luni, 29 decembrie 2008, 12:40)

      luci [anonim] i-a raspuns lui Alexandra

      meu, poate nu este cel mai bun, dar al tau este complet gtresit, nu ai platit taxe pentru ai primi tu inapoi, ai platit taxe pentru ca statul sa asigure o protectie sociala, medicala, sa construiasca drumuri, spitale, scoli, ceeea ce va da acum este un ajutor, care trebuie sa fie egal pentru toate femeile si toti copii...
      restul e gargara...mai documenteaza-te sau mai reciteste comentariul meu si vino cu niste argumente valabile, nu gen am invatat mai mult, muncesc mai mult, castig mai mult, platesc mai mult, etc...asta este o problema de conjunctura...
  • 0 (0 voturi)    
    ziaristi (Luni, 29 decembrie 2008, 12:55)

    luci [anonim]

    de doi lei, asta am observat zilele astea, cand marea lor majoritate, inclusiv moderatori(re), nu au facut altceva decat sa prezinte in mod eronat situatia si sa induca o falsa impresie ca sunt mamici care cotizeaza mai mult la stat si ca nu primesc pe masura cotizatiei..
    oameni buni, nu exista asemenea fonduri speciale, in care sa se tina o evidenta stricta cu nivelul cotizatiei si timpul cotizatiei, la buget se colecteaza niste bani, in diverse fonduri, care functioneaza dupa alte principii...
    dar de, interesul este foarte mare, mai ales ca faceti paret din categoria celor destepti si cu salarii foarte mari, ca de, munciti, nu gluma...
    oare ce s-ar intampla daca nu ar mai fi atatea televiziuni de doi lei, care promoveaza prostia, etc...,
    de ce cand s-a descoperit ca salariul unui director este de 1 miliard lei toate tv au facut front comun, ca nu este posibil, este inuman, etc... nu avea-ti interes? acum sunteti pe cale de a mai fenta un pic statul pe spinarea prostilor?
    aceasta indemnizatie este un ajutor, ca atare trebuie sa fie egala, iar daca cei 600 lei sunt insuficienti, si sigur asa sunt, trebuie sa se mareasca, dar la toata lumea...
    daca nu, sa nu se mai dea deloc, eu nu-mi recuperez banii dati la stat, sunt zeci de mii de femei care nu pot face copii, deci nu-si recupereaza banii...
    de unde pana unde a-ti scos-o si pe asta, ca trebuie sa primiti de la stat bani ca sa face-ti copii... copilul nu este o afacere si cine are copii stie ce vorbesc...
    ca sa vezi femei(aici am fost foarte indulgent) ca ies la tv si spun ca "mi-am planificat un copil, dar daca se modifica legea, nu mai fac"..., eu nu le doresc decat ca dumnezeu sa le dea acesta sansa, de a n u putea face copii niciodata, ca nu le poti numi mame...
    multe dintre ele poate nu ar fi in viata, daca si parintii lor gandeau acum...
    de trei ori rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    De ce plafonarea indemnizatiei pentru cresterea co (Luni, 29 decembrie 2008, 19:15)

    ruxandra [anonim]

    Mi se pare revoltatoare declaratia ministrului Sarbu.
    De ce sa fie plafonate indemnizatiile pentru cresterea si ingrijirea copilului? Eu platesc taxe si impozite la venitul integral, nu la 2-3 salarii medii pe economie. Si platesc taxe si impozite pret de 2 salarii medii pe economie lunar - doar contributia angajatului, fara sa pun la socoteala ce plateste compania pentru mine.

    Cum ar trebui sa interpretam decizia de plafonare a indemnizatiei?

    Timp de ani intregi, tot la initiativa binevoitoare a actualului ministru al muncii, indemnizatia pentru cresterea copilului a fost stabilita ca suma fixa, indiferent de venitul mamei, ajungand pana la mareata suma de 600 RON.

    In sfarsit, in preajma campaniei electorale, este votata si promulgata legea 257/2008, care prevede acordarea unei indemnizatii de 85% din venituri minim 600 RON. Votata cu mult elan de actualii guvernanti, respectiv PSD si PDL.
    In sfarsit o decizie corecta, as fi zis.

    Dar iata ca vine Marian Sarbu si se gandeste ca un copil consuma la fel indiferent cat castiga mama si se revolta ca exista mame care castiga mii de EUR pe luna.

    O, ce greseala! Dar nu se revolta cand colecteaza contributiile la asigurari sociale sau sanatate pentru respectivele salarii de mii de EUR.

    Daca nu ma insel, alocatia pentru copii pana la 2 ani chiar este egala, respectiv 200 RON pe luna - daca tinem neaparat sa fim egalitaristi si echitabili.

    Ca sa fiu sincera, ideea mi se pare o incurajare a "economiei gri" si in mod clar o descurajare a natalitatii pentru femeile cu studii, care au o cariera si chiar pot sa se ocupe de educatia copiilor lor.

    Ceva de genul "Hai sa le penalizam pentru ca sunt atat de fraiere incat muncesc si castiga - le lasam in schimb dreptul sa plateasca taxe".
  • 0 (0 voturi)    
    plafonarea impozitelor (Marţi, 30 decembrie 2008, 17:46)

    seba [anonim]

    ma mira cum ministrul imbecil se declara socat ca statul ar putea plati zeci de mii de lei unei mamici...pai mey boule (Sarbu), da' cand femeia a dat la stat zeci de mii de lei taxe si impozite de ce nu v-ati scandalizat?????
  • 0 (0 voturi)    
    chestiune de moralitate (Miercuri, 31 decembrie 2008, 10:31)

    george.B [anonim]

    E interesant de observat ce repede actioneaza romanul scolit doar cand e vorba de lezarea dreptului sau ca individ.Mi se pare mie sau cei care se agita asa de tare pe aici pe forum si sunt scandalizati ca sunt furati, sunt cei care nu au mai trecut pe la sectiile de votare de mult timp. Stiti de ce lucrurile merg atat de prost in tara asta? pentru ca domina atitudinea de "in afara de mine, potopul". Fiecare trage pentru sine si nu se gandeste si la restul.Fiecare se crede cel mai indreptatit sa primeasca dar sa nu dea nimic in schimb. Nu e de domeniul comunismului sa iei de la cei cu mai mult si sa dai si celor cu mai putin.Cei cu salarii mult peste media decentei (si subliniez mult) trebuie sa existe o plafonare in aplicarea acestei legi (si a taxelor in general).Felicitari daca ai muncit pe branci si ai ajuns sa castigi intr-o luna de 20-50 ori leafa unui sudor, croitor, brutar etc. Dar oare raspunderea ta si munca ta chiar valoreaza atat ? Cati dintre voi v-ati pus intrebarea asta? Cati dintre executivii marilor banci au fost trasi la raspundere pentru managementul prost, pe masura beneficiilor pe care le-au primit ? Se va duce vremea drepturilor absolute si va veni si vremea obligatiilor. Iar celor care pretind sume indecente doar pentru ca au fost persoana potrivita la locul potrivit, le transmit sa-si consulte constiinta si sa se gandesca daca chiar merita ceea ce li s-a dat.
    Pretindeti ca vreti sa primit inapoi de la stat tot ce ati contribuit. Pai oare de ce se cheama stat si nu banca?? V-ati gandit ca poate exista diferente intre astea 2 ? Si cum poti oare sa dai celor mai neajutorati altfel decat luand de la cei mai instariti?Sunt de acord ca statul are capusele si trantorii lui, dar ma enerveaza sa va aud plangadu-va ca statul va fura miile de euro pe care nu vi le ramburseaza sub forma celor 85%. Natura a eliminat intotdeauna extremele. Si ca sa scapi de cei f saraci tre sa iei de la cei f bogati.
  • +1 (1 vot)    
    principii (Miercuri, 31 decembrie 2008, 10:39)

    george.B [anonim]

    Imi place sa cred ca cei care si-au facut o cariera au facut-o pentru orice alt motiv decat bani.Dar cum realitatea e alta se poate observa cu ochiul liber cum "foamea de bani" ne transforma pe noi, romanii, in primate imbracate si incaltate,cu pretentia de a fi numiti oameni.
    Bizonilor din Romania, le doresc un an nou, pe masura sufletului si constiintei lor. Sa primim ceea ce meritam !
  • 0 (0 voturi)    
    indemnizatia (Joi, 1 ianuarie 2009, 16:27)

    gaby13 [anonim]

    eu sunt de parere ca ar trebui sa se dea doar mamicilor care au cel putin un liceu terminat deoarece cred ca in doar vreo 15-20 de ani vom deveni o tara de analfabeti nu ca nu am fi dar cu siguranta ar creste numarul lor
  • 0 (0 voturi)