Din 1 ianuarie intra in vigoare Eco Taxa. Vom plati pentru fiecare punga din plastic, pana acum gratuita

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 29 decembrie 2008, 9:28 Economie | Consumator

Incepand cu 1 ianuarie 2009, vom plati o taxa de 0,2 lei pentru fiecare punga de plastic din materiale care nu sunt biodegradabile. EcoTaxa va fi incasata de la operatorii economici care introduc pe piata astfel de ambalaje de desfacere si va fi directionata catre Fondul de mediu.

Asa prevede Ordonanta Guvernului nr. 25 din anul 2008.

„Introducerea unei taxe, denumita Eco Taxa, are rolul de a micsora consumul de astfel de ambalaje prin descurajarea distributiei gratuite a acestora si, nu in ultimul rand, de a incuraja productia de ambalaje din materiale biodegradabile sau din materiale reciclabile”, scrie  in nota de fundamentare a OG nr. 25/2008.

Taxa va fi platita lunar de catre operatorii economici care introduc pe piata astfel de pungi. Ei sunt obligati sa afiseze vizibil EcoTaxa pe produsele de vanzare astfel incat consumatorii sa stie clar ca toate pungile din plastic se platesc.

Potrivit unui studiu, un roman foloseste aproape zilnic o punga, dar nu mai mult de 20 de minute. Totodata, un procent considerabil din numarul pungilor din plastic utilizate ajunge in spatiile verzi, in canalizari, in ape sau pe strada, pentru ca, in Romania, teoria bunelor practici nu se aplica.

"Daca in 2006 puteam vorbi despre punerea pe piata a peste 1.300.000 de tone de ambalaje, care mai apoi devin deseuri, azi vorbim despre o crestere cu cel putin 30% a acestora. Daca ne referim la pungile de plastic, numarul acestora se ridica anual in Romania la circa cinci miliarde de bucati", a declarat in urma cu doua luni, fostul ministru al mediului, Attila Korodi.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

6272 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Nici o problema (Luni, 29 decembrie 2008, 9:33)

    Claude [anonim]

    Voi scoate din debara vechea sacosa de pe vremea lui Ceasca, cea confectionata de o mica intreprinzatoare in ale croitoriei din bloc. Sacosa e din material de blugi si are ca baiere doua cercuri de plastic, din acelea cu care ne jucam in copilarie. Traiasca mediul curat !
  • -1 (5 voturi)    
    plata efectiva (Luni, 29 decembrie 2008, 10:04)

    im [anonim]

    Pentru a avea efect, ar trebui sa se platesca efectiv pungile de catre cumparatori. Nu numai asa se afiseze pretul.
  • -2 (6 voturi)    
    Alta hotie legalizata (Luni, 29 decembrie 2008, 10:11)

    Cineva [anonim]

    De parca ne dadea cineva ceva pe gratis. Era inclusa in pret. De fapt este o gaselnita sa ne mai fure legal niste banuti. Propun sa se ia o taxa pe prostie, alta pentru ca suportam toate mojiciile guvernelor fara sa cartim nimic. Dar aveti grija, nu intindeti coarda ca este pe punctul de a se rupe, am vazut la lovitura de stat din '89 ca romanilor daca nu mai au nimic de pierdut nu prea le pasa de viata lor.
  • +4 (4 voturi)    
    Conservarea naturii (Luni, 29 decembrie 2008, 10:48)

    cetatean [anonim]

    Pentru a conserva natura trebuiesc aplicate masuri serioase la adresa celor care o distrug: de la avertisment si amenda pentru cel ce arunca ambalajele aiurea, pana la puscarie pentru cei care provoaca mari distrugeri in natura sau sunt recidivisti la aruncat gunoaie. Si asa s-ar rezolva si partea cu bugetul. Ideea asta cu taxa pe punga e buna numlimiteze un pic numarul de pungi, pe cand asta cu amenda si puscaria ar fi buna pentru educatia fortata a mitocanilor.
  • 0 (2 voturi)    
    Nu inteleg (Luni, 29 decembrie 2008, 11:06)

    giga [anonim]

    cum sunt, in felul asta, cumparatorii constrinsi/ convinsi sa nu mai foloseasca pungi de plastic (de unica folosinta)
    • 0 (0 voturi)    
      n-ai cum... (Luni, 29 decembrie 2008, 11:30)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui giga

      ptr unii e mai greu...
    • 0 (0 voturi)    
      lamurire ! (Luni, 29 decembrie 2008, 14:21)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui giga

      Teoretic:se aduna niste bani cu autorul carora se curata mediul. Practic: nu se stie!!!
  • +3 (5 voturi)    
    O solutie (Luni, 29 decembrie 2008, 12:14)

    Tequila [utilizator]

    De ce inca se mai produc pungi de plastic? Sa se interzica producerea si vanzarea lor. Asa ar fi omul motivat sa isi aduca sacosa de acasa, si nu ar mai fi probleme cu reciclarea pungilor.
  • +3 (3 voturi)    
    valoare adecvata (Luni, 29 decembrie 2008, 12:59)

    luc [anonim]

    ar trebui o taxa de 0.5 lei pt ocfresterea eficientei.
    iarna cand nu e zapada se observa cat de multe pungi si peturi sunt peste tot.pur si simplu mi-e rusine de gunoaiele care ne inconjoara si incerc sa nu contribui si eu la cresterea gonoaielor
  • +1 (1 vot)    
    ce nu e normal? (Luni, 29 decembrie 2008, 14:19)

    dami365 [utilizator]

    Capsunari prosti cum suntem noi astia din Spania am inteles pana la urma ca o punga costa,la majoritatea magazinelor minim 3centi si din ian 2009 se vor plati aceste pungi peste tot.Am mai inteles ca gunoiul se duce la container dupa ora 20 si ca trebuie sa il depui pe categorii:sticle,cartoane(hartii) si plasticuri(tetrapack-uri,etc). Amenda este 60€.NORMAL,nu?
  • +2 (2 voturi)    
    Si containerele unde sunt? (Luni, 29 decembrie 2008, 15:27)

    Alien [anonim]

    Cele separate pentru hartie, plastic, sticla, etc.?? Daca e sa fim civilizati, sa fim pana la capat nu doar cu numele! Pana una alta, e doar o taxa in plus care nu aduce nimic in schimbul banilor pe care ii ia. Vor fi destui care vor prefera sa plateasca pungile decat sa vina cu "plasa" ca pe vremea lui Ceasca iar efectul educativ va fi zero barat! In loc de initiative hei-rupiste mai bine s-ar implementa un program de sortare al deseurilor chiar cu amenda, cum spunea cineva mai sus.
  • +1 (1 vot)    
    ECOLOGIC ? (Luni, 29 decembrie 2008, 18:34)

    MARCEL [anonim]

    nu vom taia mai multi copaci pentru fabricarea pungilor de hartie ?
  • +1 (1 vot)    
    eco taxa... (Luni, 29 decembrie 2008, 19:01)

    olgiata [anonim]

    am si eu o nelamurire : aceasta eco taxa se aplica oricarei pungi vandute de retaileri in comertul cu amanuntul care are deja un pret sau, doar pungilor gen Cora, Carrefour, etc... care erau oferite gratis pana acum.
    • 0 (0 voturi)    
      gratis pe naiba (Marţi, 30 decembrie 2008, 20:10)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui olgiata

      Ce va face sa credeti ca acele pungi din Supermarket sunt gratis? La stabilirea pretului la raft sunt luate in considerare toate cheltuielile. Cine stie de cate ori sunt incluse pungile in pretul produselor?
  • +1 (1 vot)    
    un pas inainte (Luni, 29 decembrie 2008, 21:41)

    antonio spitack [anonim]

    Nu inteleg de ce nu au fost eliminate aceste pungi definitiv.In Romania, efect pozitiv au doar solutiile radicale.Din pacate, lipsa educatiei a multora dintre noi e evidenta.Asa ca, "manelistii" au liber la gratare la padure...PACAT!!!
  • +1 (1 vot)    
    Masura usor ipocrita. (Marţi, 30 decembrie 2008, 8:58)

    AlinN [anonim]

    Adica pentru a proteja mediul, pun o taxa de 0.2RON/punga plastic, masura relativ accesibila. Drept efect: guvernul va incasa bani, va parea ecologic, omul de rand va da bani si va fi multumit ca-i da simtindu-se ecologist. Pungile de plastic vor fi la fel de folosite. Putea pur si simplu sa puna o taxa prohibitiva, asa cum face la masini second-hand din import, spre exemplu o taxa de 2RON/punga, pet,produs ambalat in plastic. Spre exemplu: o cola la 2 l este 5RON. Dupa ce se aplica efectul legii o cola la 2 litri in plastic sa fie 7RON. Numai asa vor fi tentati cei ce ambaleaza in plastic sa foloseasca si sa refoloseasca sticla.
  • 0 (0 voturi)    
    cea mai mare hotie pe fatza (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 12:41)

    Nick [anonim]

    hai k am inteles....intra 4 pungi din plastic in canal si il infunda...bun!Eu si tot blocul de fiecare data cand mergem la magazin(asta e cam in fiecare zi), platim taxa aceea nenorocita timp de o luna mai exact 6lei /luna de apartament...30 de apartamente pe bloc asta ar cam fi 180 lei/luna de bloc ...acum ma intreb...oare vine cineva de la Ecologicul acela la care merg banii aceea din taxa sa ne desfunde canalul?..raspund tot eu..NU. Administratroul o sa cheme instalatorul care o sa taxeze cu 200 de lei pentru "operatiune"..suma aceasta impartita la 30 de apartamente rezulta 6,60ei si iacata am platit 12 lei ptr 4 pungi nenorocite care au fost oferite "gratis" de market....Concluzie: Pungile dauneaza grav buzunarului....
  • 0 (0 voturi)    
    contrabanda (Luni, 16 februarie 2009, 22:55)

    vali [anonim]

    cineva urmareste o contrabanda mare cu pungi = = =
  • 0 (0 voturi)    
    ecotaxa pungilor biodegradabile (Marţi, 15 noiembrie 2011, 22:16)

    A [anonim]

    o intrebare si mai buna este : unde ajung banii si de ce este necesar sa platim o ecotaxa pentru pungile biodegradabile? Cu ce ajuta aceasta taxa daca se aplica si acestui tip de pungi?