"Taxa pe vaca" ar putea creste valoarea laptelui american cu 8 centi pe galon

de E.M.     HotNews.ro
Luni, 5 ianuarie 2009, 19:35 Economie | Consumator

Agentia americana de Protectie a Mediului EPA (Environmental Protection Agency) a gasit o modalitate originala de a combate efectul de sera. O “taxa pe vaca” in valoare de 175 de dolari ar putea fi instituita in ferme, ceea ce ar putea duce la cresterea costurilor in ferme pana la 8 centi pe galon, arata BusinessAndMedia.org.

Puterea de decizie a EPA s-a extins anul trecut, in urma adoptarii unor noi regelementari, printre care se precizeaza nu doar taxarea transporturilor si industriei, ci si a surselor “stationare”, inclusiv animalele domestice. Totul pentru controlul emisiilor de gaze.

Astfel, fermierii ar plati pentru vacile de lapte 175 de dolari, in timp ce bovinele pentru carne i-ar costa doar 87,50 dolari. Porcii “valoreaza” 20 de dolari. Mai mult, “orice operatiune ce presupune mai mult de 25 vaci de lapte, 50 de bovine pentru carne sau 200 de porci necesita permisiuni speciale”, se arata in propunerea EPA.

Kate Galbraith, corespondent New York Times, spune ce este greu de crezut ca o asemenea propunere va fi pusa in aplicare, iar “isteria ar putea fi prematura”. Sustinatorii taxei cred insa ca, in lumina politicii presedintelui ales, Barack Obama, orice propunere pe marginea reducerii efectului de sera va fi bine vazuta si usor adoptata.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

846 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Taxa pe animale (Luni, 5 ianuarie 2009, 19:58)

    Vacaru [anonim]

    Extra! Trebuie introdusa si la noi, cu extindere la oi, capre, porci. Cum de n-o fi picat fisa nimanui?
    • +1 (1 vot)    
      Vacile emit mult metan (Luni, 5 ianuarie 2009, 23:21)

      Boul dambovitzean [anonim] i-a raspuns lui Vacaru

      Vacile emit 37% din metanul (CH4) ajuns anual in atmosfera.
      Ori acest gaz are un efect de sera de 23 ori mai mare ca CO2 emis de masini!
      S-au propus mai multe solutii, intre care un fel de masti speciale care sa retina gazul sau alimente pe baze de seminte de in (6% de astfel de graunte in mancarea vacilor le diminueaza ragaitul de metan cu 30%).
      Sunt studii serioase, in laboratoare franceze, americane, britanice, poluarea vacilor nu e o legenda, e chiar extrem de daunatoare.
  • 0 (2 voturi)    
    Prostii. Gogosi. (Luni, 5 ianuarie 2009, 19:59)

    Claude [anonim]

    Incalzire globala. Criza mondiala.
  • +1 (3 voturi)    
    Porcii pe doua picioare ! (Luni, 5 ianuarie 2009, 20:05)

    STEFAN A. [utilizator]

    Criza mondiala a demonstrat ca sint destui porci pe doua picioare pe care nimeni nu are curajul sa instituie o taxa speciala si grasa !
    Animale care traiesc de mii de ani , si hranesc rasa umana, acum polueaza !
    Mai bine ar spune deschis ca nu mai stiu de unde sa ceara banii si poate ar fi bine sa taxeze benzina si motorina , ca si in Europa !
  • 0 (4 voturi)    
    taxa pe partul vacii - o fumigena ieftina (Luni, 5 ianuarie 2009, 20:08)

    radu [anonim]

    chestia ca vacile produc CO2 o diversiune, o 'fumigena' de la petrolisti, o modalitate de taxarea a prostiei.. etc..
    gazele de la vaci au carbon transformat din furaje,
    iar furajele au carbon din atmosfera de anul trecut, ..
    nu creste nivelul mondial. partul vacilor e aerul de anul trecut. echilibrului CO2 poate fi schimbat (creste nivelul ) daca se re-emite in atmosfera carbonul de acum cateva milioane de ani, si nu daca se arde carbonul inmagazinat anul trecut...
    o paralela cu circuitul apei:
    - creste nivelul oceanelor daca ploua foarte mult? (nu, pentru ca apa care cade e fix apa evaporata din ocean)
    - creste nivelul oceanelor daca se topesc toti ghetarii? (da, pentru ca acea apa e o cantitate noua in sistem, in circuit)
    • -1 (3 voturi)    
      Poluare majora cu gaze de la animale (Luni, 5 ianuarie 2009, 22:28)

      Global Raining [anonim] i-a raspuns lui radu

      Pari slab informat, chiar si organizatii ecologiste extremiste ca Greenpeace (care au actiuni violente) recunosc o problema cu crescatoriile de animale. Zootehnia pe glob e responsabila de circa 20% din gazele cu efect de sera emise anual, in timp ce transporturile mondiale emit 17%.
      Nu e vorba de "aerul de anul trecut":))), ci de gazele emise ca urmare a fermentarii plantelor in stomacul vacii ! La fel faci si tu zilnic, emiti gaze cu efect de sera, insa de cateva zeci de ori mai putin decat un bou sau o vaca !
      Si nu e vorba de "partz" mai "radu", e vorba de "ragait". Arati ca habar n-ai de ce spui.
      • +1 (1 vot)    
        Gandeste inainte sa scrii (Marţi, 6 ianuarie 2009, 0:16)

        sorin [anonim] i-a raspuns lui Global Raining

        Gandeste inainte sa scrii, nu repeta automat ce zice guvernu.
        Vacile nu "produc" dioxid de carbon din vid. Ele doar elibereaza dioxidul de carbon din plante; Care la randul lui a fost captat de plante din atmosfera cu un an inainte si va fi re-captat anul viitor. (balegarul de vaca e folosit ca sa creasca mai bine plantele). Deci e un circuit inchis.

        Pe cand arderea combustibililor fosili elibereaza in atmosefra dioxidul de carbon captat de plante de-a lungul a milioane de ani. Cenusa rezultata nu e utilizata pentru a re-capta dioxid de carbon din atmosfera.
  • +2 (2 voturi)    
    galon (Luni, 5 ianuarie 2009, 20:20)

    profu' [anonim]

    Un galon masoara capacitatea, nu greutatea! 1 galon=3.78 LITRI!
  • 0 (2 voturi)    
    EPA (Luni, 5 ianuarie 2009, 20:40)

    verde [anonim]

    "EPA! EPA!" (Grandpa Simpson, The Simpsons Movie, revelation scene).
  • +2 (4 voturi)    
    taxe (Luni, 5 ianuarie 2009, 20:42)

    gica_contra [anonim]

    Parerea mea...hac!...nordamericainii sunt imbecili! Cea mai grozava taxa este... taxa pe oxigenul adaugat! Colectarea acestei taxe, permite sustinerea adminstratiilor uriase, a razboaielor fara rost, a problemelor... spatiale, s.a.m.d. Un An Nou fericit, tuturor idotilor!! Hac!
  • +2 (4 voturi)    
    Numa atata l-e trebuie ca vin Texanii si ii mananc (Luni, 5 ianuarie 2009, 20:54)

    taranul [anonim]

    Astea sunt prostii. Ar fi culmea sa taxeze si astia pe animal, si asa fermierii fac foarte putin profit pe cap. Eu stiu cum merge treaba in Texas, si nici vorba sa mai plateasca taxe in plus. Ar falimenta cu totii.
    Eu nu pot sa cred ca s-a ajuns chair la punctul asta, sa dai vina pe "coada vacii" ???
  • +1 (3 voturi)    
    la oameni?? (Luni, 5 ianuarie 2009, 20:56)

    vali [anonim]

    in curand la oameni. te duci sufli in aparat si te taxeaza . respirati mai putin platiti mai putin
  • +2 (4 voturi)    
    Ciudat... (Luni, 5 ianuarie 2009, 20:57)

    lucius [anonim]

    Numai mie imi vine sa ma crucesc citind asa ceva ?
  • +1 (3 voturi)    
    Si neaparat.....! (Luni, 5 ianuarie 2009, 21:26)

    GAZAt [anonim]

    ...sa fie aplicata la Parlamentul Romaniei.....
    Emit aia niste gaze nocive pentru tara (si apoi planeta) de nesuportat. O fi batranetea, o fi din cauza cantinei Parlamentului....nu conteaza. Trebuie taxati ca prea ne gazeaza.....Sau cinestie, poate invers ;)
  • +2 (2 voturi)    
    Taxa pe vaca?! (Luni, 5 ianuarie 2009, 23:01)

    Flory [anonim]

    ...dar pe bou?!