Patru banci s-au aratat interesate de programul  „Prima casa”. BNR: normele de creditare nu se vor modifica brusc

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 28 mai 2009, 7:26 Economie | Consumator

Reprezentanti ai Ministerului de Finante se intalnesc, joi, cu bancile care vor sa participe la programul Prima Casa, destinat celor care nu au o locuinta.

Banca Transilvania, CEC si OTP, dar si cea mai mare banca din sistem, BCR, s-au aratat interesate de proiectul guvernamental, scrie Business Standard.

Executivul ar dori sa impuna institutiilor de credit participante la program perceperea unui avans de doar 5% si a unor dobanzi cat mai mici.

Discutiile se anunta insa dificile in conditiile in care BNR pare reticenta sa modifice brusc normele de creditare. Valentin Lazea, economistul-sef al Bancii Centrale a spus ieri in Parlament ca BNR ar prefera politica pasilor marunti, aceasta fiind cea mai indicata pentru relansarea creditarii.  

Guvernul a extins, miercuri, obiectul de activitate al Fondului national de garantare a creditelor, astfel incat prin acest mecanism sa poate fi garantate si creditele acordate in cadrul programului Prima Casa, destinat persoanelor care nu detin o locuinta proprie, a anuntat premierul Emil Boc.

Guvernul a aprobat prin memorandum, in 20 mai, programul "Prima Casa", destinat sprijinirii persoanelor care achizitioneaza pentru prima data o locuinta si nu au beneficiat in trecut de credit ipotecar. Prin acest program, Guvernul va garanta 80% din valoarea imprumutului pentru cumpararea locuintei. Potrivit premierului Emil Boc, programul va fi operational in maximum 60 de zile.

Valoarea maxima a creditului va fi de 60.000 de euro, iar pentru beneficiari nu va exista limita de virsta.


Citeste mai multe despre   






















3750 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Sa se schimbe, dar mai mult .. deloc ! (Joi, 28 mai 2009, 7:38)

    Mitica [anonim]

    Nu ne surprinde deloc asertiunea inconcluziva " BNR ar prefera politica pasilor marunti, aceasta fiind cea mai indicata pentru relansarea creditarii."

    Adica sa se schimbe, dar mai mult ... deloc !

    Ceea ce arata ca povestile Premierului Bocbu Hotentotu' sunt doar gogosi electorale pentru fraieri.

    In fapt bancile isi vor creste profitul din garantiile pentru achizitii de imobile, ii vor jupui pe4 fraieri in continuare si se vor indestuala pentru eventuale pagube de la stat.

    In rest ... vorba unui om destept .. sa nu crezi in lacrimi de bancher !
    • +2 (4 voturi)    
      profit? (Joi, 28 mai 2009, 9:44)

      gorbaciovsky [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      Cum crezi tu ca vor face bancile profit din niste garantii? Sunt de acord ca bancile participante sa vina cu un pret al finantarii cat mai mic, dar diferenta semnificativa in buzunarul cumparatorului nu o face o dobanda cu 1-2 procente mai mica, ci pretul apartamentului care ar trebui sa fie undeva la 300 EUR / mp.
    • +4 (4 voturi)    
      bnr e prudenta (Joi, 28 mai 2009, 9:46)

      gaboi [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      ... si asa si trebuie sa fie !!!

      in situatia actuala orice mic dezechilibru se amplifica repede si nu mai poate fi corectat atat de usor ca altadata.

      poate la prima vedere pare cacealma electorala, dar daca guvernul pompeaza bani publici fara nici un control intr-un sistem bancar care nu urmareste altceva decat profitul, s-ar putea sa ne trezim si mai saraci decat santem si tot fara case ...
  • +1 (1 vot)    
    garantii (Joi, 28 mai 2009, 10:16)

    unu [anonim]

    Ajutor pt. cei care iau un credit ca sa nu-l mai ramburseze. Plateste statul !
  • 0 (0 voturi)    
    Inca nu as cumpara (Joi, 28 mai 2009, 10:17)

    tanar [anonim]

    Eu as pune problema nu ce vor bancile sau statul sa faca cu banii......ci ce vrem noi sa facem cu banii castigati lunar !
    Desi m-as incadra financiar in acest "program" nu sunt de acord sa platesc aceste preturi nesimtite la apartamente, mai bine imi fac un depozit si platesc chiria in continuare.
    Cauza in toata povestea asta sunt cei ce au fost dispusi sa plateasca sume fantastice pt apartamente.
    Daca luam in calcul salariul mediu in Romania atunci pretul unui apartament nu ar trebui sa depaseasca 40.000Euro.
    Eu mai astept cel putin 2 ani ... desi intre timp este posibil sa ma conving sa plec din tara asta...a LOR..ca a noastra nu mai este demult
  • +1 (1 vot)    
    Pretul corect (Joi, 28 mai 2009, 10:55)

    Cosmin [anonim]

    In conditiile in care pretul unui mp de teren in orasele mari (si aici ma refer la suprafete care sa permita construirea unui bloc) nu este sub 4-500 de euro, gradul maxim de ocupare al terenului e de maxim 60% si regimul de inaltime e de P+4, rezulta ca doar terenul contribuie cu minim 100 euro/mp la pretul final.
    Chiar daca in regie proprie poti contrui cu aprox. 300 euro/mp, la un bloc e aproape imposibil sa lucrezi la negru.
    Daca la astea se mai adauga profitul constructorului, dobanzile la credite si TVA-ul e putin probabil sa gasesti oferte consistente sub pragul de 5-600 euro/mp.
    Spunea cineva ca pretul normal al unui imobil ar trebuie sa fie dat de valoarea de inlocuire a lui. Cred ca preturile de la inceputul anilor 2000 nu aveau nici o legatura cu mentiunea precedenta.
    Lacomia/iresponsabilitatea unora nu justifica totusi asteptari nerealiste.
    Repet, toate consideratiile anterioare sunt facute pentru cele cateva orase mari in care salariile sunt peste media nationala.
  • 0 (0 voturi)    
    parerea mea (Joi, 28 mai 2009, 11:07)

    vio [anonim]

    bancile vor da faliment daca nu vor veni cu oferte competitive? chiar credeti ca reusesc sa-si plaseze banii la actualele dobanzi? deocamdata traiesc din ce au creditat in anii trecuti dar trebuie sa "munceasca " ceva si anul asta, si in 2010...sfatul meu, nu luati credite inrobitoare si mare atentie la evaluarea caselor...nu dati mai mult decat fac pe "praful" asta...
    • 0 (0 voturi)    
      prima casa (Joi, 28 mai 2009, 16:06)

      adi [anonim] i-a raspuns lui vio

      foarte bine sa de-a faliment,ne-au jupuit destul pana acum,sa mai invete din politica bancilor din alte state.