Ministerul Turismului vrea sa transforme Bucuresti in destinatie turistica

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 16 iulie 2009, 19:13 Economie | Consumator

Ministerul Turismului demareaza un nou proiect, de data aceasta pentru promovarea capitalei ca destinatie turistica. In acest sens, a fost semnat un parteneriat cu Primaria generala a Capitalei pentru realizarea proiectului "Turist in Bucuresti", a anuntat ministrul turismului, Elena Udrea.

"Bucurestiul se confrunta cu o scadere a gradului de ocupare a camerelor de hotel si o scadere a numarului de turisti. Avand in vedere ca Bucurestiul era o destinatie pentru turismul de afaceri, afectata de criza economica, am decis promovarea acestui proiect, in parteneriat cu autoritatile locale si cu parteneri din mediul privat", a spus Udrea.

Udrea: Vreau sa vad turisti straini pe strada, cu aparatele de gat si vorbind alte limbi

Aceasta a precizat ca vrea sa atraga in proiect restaurantele, institutele culturale si chiar si circul. Parteneriatul presupune ca autoritatile locale si partenerii privati sa organizeze evenimente, iar Ministerul Turismului le va promova. "Vreau sa vad turisti straini pe strada, cu aparatele de gat si vorbind alte limbi", a mai spus Udrea.

Ministerul Turismului mai vrea sa promoveze si Lacul Morii din Bucuresti. A fost elaborat un studiu privind modul in care poate fi utilizat luciul de apa, in vederea dezvoltarii agrementului pe acest lac.

Proiectul este parte a campaniei "Turist in Romania" care se va derula in perioada 1 august – 25 decembrie 2009 si pentru care ministerul va cheltui circa 3.974.790 lei, fara TVA.


Citeste mai multe despre   






















1369 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Vise taica (Joi, 16 iulie 2009, 19:25)

    ictin [anonim]

    Atata timp cat daca esti roman sau chiar de ani buni in Bucuresti, nu sti ce mijloc de transport in comun sa iei ca sa ajungi unde ai nevoie, acestea sunt doar vise de om bolnav (da, in orice oras unde se duce, turistul foloseste transportul in comun, ca nu a venit sa dea bani pe taxi).
    Atata timp cat la aeroport te intampina taximetristi tepari, ba mai mult la Otopeni numai o singura companie care practica supra taxa e lasata, acestea sunt doar vise de om bolnav.
    Atata timp cat traficul in Bucuresti e infernal, iar de la granita cu vestul pana in Bucuresti e un chin sa ajungi, acestea sunt vise de om bolnav.
    Atata timp cat la Piata Unirii, zona centrala a bucurestiului, noroiul este de o palma cand ploua, iar restul orasului arata ca venetia in mizerie, acesetea sunt vise de om bolnav.
    Atata timp cat nu exista un nivel minim de indicatoare, acestea sunt vise de om bolnav.
    Atata timp cat majoritatea locuitorilor stau aici de nevoie ca se castiga bine, in niciun caz pentru "frumusetea" orasului, acestea sunt vise de om bolnav.
    Puteti sa faceti vrei cate evenimente vreti, daca turistul strain nu poate ajunge acolo, inoata prin noroi, se sufoca de la aer si e tepuit la orice colt, ar trebui sa fie cu adevarat tampit sa vina.
    • +3 (7 voturi)    
      Realitatea (Joi, 16 iulie 2009, 20:31)

      bellcross [anonim] i-a raspuns lui ictin

      Dupa succesul rasunator de care sa bucurat proiectul de la mare acum vreau inca unul in Bucuresti nu?

      Fato dute si te culca ca nu ai nici o legatura cu realitatea... Daca nu ai pus piciorul intr-un tramvai de 3 ani si intr-un metrou de 2 nu ai legatura cu realitatea.

      Daca nu ai mers 100 de metri in ultimul an pe jos nu ai probleme cu realitatea.

      Acum dute si traieste in lumea ta de vis.....
    • -3 (3 voturi)    
      pai (Vineri, 17 iulie 2009, 0:20)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui ictin

      in logica asta hai sa desfiintam ministerul turismului, oricum nu are rost cu o romanie atat de tepara, ce zici?
      • -3 (3 voturi)    
        mai bine (Vineri, 17 iulie 2009, 1:12)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui dedeiu

        Desfintati Bucurestiul miticilor.
        • -1 (1 vot)    
          ba hai sa desfiintam alte zone (Vineri, 17 iulie 2009, 14:43)

          provincial [anonim] i-a raspuns lui un roman

          bucurestiul produce si produce mult. 25% din productia industriala, 15% din PIB, si peste 33% din toate taxele platite in Romania. Fara bucuresti, voi toti din provincie nu a-ti mai primi bani pentru sosele si pentru salariile bugetarilor. Asa ca eu propun ca Bucurestiul sa isi pastreze la buget tot ce plateste, iar restul tarii sa se descurce cum vrea/poate. Crede-ma ca bucurestenilor le-ar conveni de minune.
          • 0 (0 voturi)    
            Hai sa ne separam noi de voi... (Vineri, 17 iulie 2009, 16:07)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui provincial

            De tot...sa vedem ce se intampla...eu pun pariu ca in 2-3 ani muriti de foame si de sete. Nu vb fara sa stii despre ce vorbesti...ok?
      • -1 (1 vot)    
        bine zis (Vineri, 17 iulie 2009, 2:33)

        zaboo [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

        numai ca au grija unii sa nu scapam din ochi "oamenii presedintelui" - sa evidentieze minut cu minut cat sunt ei de inutili...
  • +11 (13 voturi)    
    Tanti.... cred ca visezi (Joi, 16 iulie 2009, 19:32)

    Nea' Cocos [anonim]

    Pai ca sa poti veda japonezi cu aparate foto prin București e necesar sa faci cursuri intensive cu javrele maidaneze sa nu se mai se spurce la mancat carne "galbena". Pe urma trebuie sa mai speli strazile de javrele umane, alea tot maidaneze sa nu taie carnea "galbena", odata cu portofelele aferente. Sa creezi trasee pt. fotografiat ca altfel isi termina "strainezu'" SD-ul de memorie din aparat in ambuteiaje pe drumurile Bucurestiului. Sa sfătuiești fotografii sa isi achizitioneze aparate cu stabilizator de imagine , caci gropile din Bucuresti sunt la fel de dese ca si haitele de maidanezi canini/umani. Cred ca cel mai bine ar trebui sa creezi un "Safari urban" cu riscul asumat de turist. Daca ma angajezi cu un sfert de salariu de judecator iti dau sfaturi mult mai bune. Ce ti-am spus pana acum a fost "demo". Te astept ....
  • 0 (8 voturi)    
    . (Joi, 16 iulie 2009, 19:34)

    Adi [anonim]

    Vizitati Rezervatia Canina Bucuresti.
  • +3 (7 voturi)    
    bucuresti / oras rosu sau portocaliu... (Joi, 16 iulie 2009, 19:38)

    oblomov [anonim]

    Daca da drumu la bordeluri, va deveni prima destinatie turistica a Europei, bani la educatie, sanatate , la pensii...astia cu religia, cu popii, cu patriarhia pupat ortodoxia oricum nu fac nimic...go Udrea, go! asadar case de toleranta, apoi bai termale la toti...pensionarii germani, danezi, suedezi fly to bucharest , the place of plaisir, ma rog la slogan se mai poate lucra...
    • -5 (5 voturi)    
      da (Vineri, 17 iulie 2009, 0:21)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui oblomov

      sa ramanem in saracia asta de bucuresti, ca noi suntem romani si nu vrem bani din strainatate. JOS CU MINISTERUL TURISMULUI! JOS HOTELURILE!
    • +1 (1 vot)    
      The place of UNE plaisir (Vineri, 17 iulie 2009, 13:39)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui oblomov

      hahahaha....ce analfabeta
  • +7 (9 voturi)    
    bimbo ministra (Joi, 16 iulie 2009, 19:41)

    cristian [anonim]

    asta tot timpul vea cate ceva dar nu face nimic concret niciodata
  • +6 (8 voturi)    
    Ce fel de aparate? (Joi, 16 iulie 2009, 19:47)

    Vizitiul [utilizator]

    Aparate de control al mintii prin care sa posesorii sa se creada in Micul Paris? :)
  • -4 (12 voturi)    
    Cretinei si tampitzi... (Joi, 16 iulie 2009, 19:59)

    Bogdan [anonim]

    Vine cineva si spune ca vrea sa scoata Bucurestiul din mocirla asta si sa-l faca destinatie turistica si se trezesc cretineii sa arunce cu noroi, doar asa ca e cool.
    De asta tara asta se duce de rapa.

    @ictin: Transportul in comun din Bucuresti e coerent. Poti sa intri pe site-ul RATB si sa vezi acolo traseele sau poti lua harta transportului de la un chiosc de bilete. Taximetristi tepari exista oriunde. Oriunde te duci trebuie sa te informezi inainte. Daca nu o faci... e vina ta.

    Nicaieri nu s-a dezvoltat turismul peste noapte. E nevoie de timp, investitii si promovare.
    Inceputul e mai greu... apoi pe masura ce vor veni turistii poate se va schimba si mentalitatea noastra si ii vom primi altfel.

    Pe de o parte aveti dreptate. La ce sa vina turistii in Bucuresti? Sa va vada cum va plangeti de mila si asteptati pomana. Schimbarea societatii incepe cu fiecare om in parte. Cand marlanul de Bucuresti nu o sa mai parcheze pe trotuar, cand nu o sa mai scuipe seminte pe strada atunci o sa spun ca ai ce sa vezi in Bucuresti. Avem o tara frumoasa.... pacat ca e locuita. :)
    • +2 (4 voturi)    
      Mitica, (Joi, 16 iulie 2009, 22:33)

      cucu [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      pacat ca locuiesti in orasul nostru.
      Te rog iesi afara.
      Pleaca.
      Mergi de te culca
    • +4 (4 voturi)    
      turist strain (Joi, 16 iulie 2009, 23:40)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Eu pot sa ma consider turist strain, intrucat vin din strainatate in Bucuresti. Am fost de curand (fiind de loc din Bucuresti, dar plecat de multi ani si venind cand si cand inapoi).

      Ce am remarcat:
      a, placut:
      - exista turisti straini: am fost la Caru cu Bere si un sfert din oamenii de la mese nu erau romani. Am vazut austrieci vanatori (la o bere, cantand), americani, italieni, greci.
      - transportul in comun nu este atat de alambicat, am mers cu autobuzul foarte bine- e drept ca prin centru Pta Romana, Aviatorilor, Herastrau, Pta Scanteii. Metrourile sunt noi, statiile ar merita o renovare si putina culoare (chiar si cu reclame).
      - serviciul in restaurante s-a imbunatatit: intr-adevar acum 2-3 ani chelnerii erau cam gretosi si lipsiti de chef, acum par mai serviabili. Ce m-a deranjat e ca faceau misto si radeau pe infundate de un mos care de-abia mergea in baston si avea un handicap locomotor.
      - discotecile: foarte calumea, comparabile cu orice alt loc din Vest. Am stat la o masa langa niste oameni din Timisoara care au zis ca venisera special pentru sambata seara in discoteca in Bucuresti (zburasera sambata dupa-masa din Timisoara si plecau duminica dimineata cu primul avion).
      - parcurile: mult mai frumoase si mai ingrijite decat le stiam eu. Herastrau, Cismigiu, plus parcul Morarilor (in periferiile Bucurestiului)- mi-au lasat o impresie f placuta.
      b. neplacut:
      - blocurile gri; sunt intr-adevar neplacute la ochi, dar se pot renova destul de repede. Izolatia termica exterioara si un pic de vopsea pot schimba culoarea orasului.
      - cainii vagabonzi: nu am mai vazut prin centru, sunt la periferie dar nu atat de multi ca acum 3-4 ani.
      - cel mai deranjant mi s-au parut cablurile de internet/TV agatate in snopuri de diferiti stalpi chiar si in centrul orasului. Nu poti sa ridici ochii din pamant de cablurile alea alambicate.

      Una peste alta mi s-a parut ca Bucurestiul este mai aproape de un oras turistic decat acum 4-5 ani. Si e pe drumul cel bun,.
      • +3 (3 voturi)    
        ... (Vineri, 17 iulie 2009, 0:11)

        cv [anonim] i-a raspuns lui alex

        M-a intrebat un coleg francez ce poate sa viziteze in Bucuresti si m-a pus in incurcatura. In incurcatura mare...
        Dupa ce am vizitat Praga si Budapesta(capitale estice) sincer mi-e jena sa recomand capitala noastra... Putem oare sa comparam nivelul serviciilor pe care le enumerati din Bucuresti, atractiile turistice, de exemplu, din cele doua orase?!...
        :(

        Poate ca ar mai trebui lucrat la aceste "detalii" (inclusiv legate de restaurarea cladirilor), gasite chestii autentice care sa atraga turistii, deci pregatit "terenul" inainte de-a ne arunca cu capul inainte ...

        Mi se pare ca iarasi se iau masuri "mari", costisitoare, fara prea multa chibzuinta.
        • 0 (0 voturi)    
          servicii (Vineri, 17 iulie 2009, 14:58)

          alex [anonim] i-a raspuns lui cv

          Am stat la Sibiu la hotel, si serviciile sunt de 5 ori mai bune decat in Praga. Asa ca nu are sens sa ne autoflagelam singuri cand nu e cazul.

          Praga s-a dezvoltati in anii 90 nu prin turismul cultural, ci prin alcool ieftin, bordeluri si stag parties.

          In Bucuresti se pot vizita muzee si palate. Se poate merge la Opera sau la teatru. Arcul de Triumf e o atractie turistica pt francezi.

          Ai vizitat Sofia (oras turistic)? Cu ce ti se pare Sofia peste Bucuresti in afara faptului ca ei au vrut sa atraga turisti? Nu au nimic in plus, decat dorinta sa faca bani dintr-un oras- ceea ce ar trebui sa existe si in Bucuresti.
  • 0 (2 voturi)    
    Bucuresti (Joi, 16 iulie 2009, 20:02)

    ana [anonim]

    ...forma articulata corecta a "Bucuresti" este Bucurestii si nu Bucurestiul....
  • +2 (2 voturi)    
    heh (Joi, 16 iulie 2009, 20:03)

    mihnea [anonim]

    Evident, doamna Ministru n-a fost niciodata prin Salajan...
  • +2 (2 voturi)    
    vorbe goale (Joi, 16 iulie 2009, 20:04)

    marina [anonim]

    Atata vreme cat nu se va rezolva problema cainilor vagabonzi si a cersetorilor, cred ca ne imbatam cu apa rece. Ce turisti straini ar veni sa fie latrati si muscati de caini, sau agresati de cersetori? Ca sa nu mai vorbim de raportul calitate/pret in cadrul serviciilor oferite in Bucuresti, net dezavantajos la capitolul calitate!
  • 0 (0 voturi)    
    Se poate ! (Joi, 16 iulie 2009, 20:24)

    Xulescu [anonim]

    http://www.icr.ro/paris/romania-turistica/minunile-romane-ti-intr-un-supliment-al-cotidianului-francez-le-figaro.html

    Lectura placuta cititorilor in limba franceza !
  • +1 (1 vot)    
    incepe cu javrele (Joi, 16 iulie 2009, 20:44)

    roman [anonim]

    incepe macar sa strangi javrele de prin bucuresti, este inadmisibil sa fie oamenii mereu muscati si unii chiar omorati. cu japonezul omorat de caini cum ati rezolvat?! a raspuns careva? va simtiti careva dintre astia de sus complice?
    si s-ar mai gasi cateva mici chestii de facut pe aici: spatiile verzi care au fost distruse de chiciuri imense de beton, drumurile putine si mici, santierele care blocheaza tot, mizeria generala...
  • +1 (1 vot)    
    mila (Joi, 16 iulie 2009, 20:46)

    zdragomir [utilizator]

    Doamna Ministru UdRea, fie-va mila de turisti!
  • 0 (0 voturi)    
    Dna Udrea vede lucrurile superficial (Joi, 16 iulie 2009, 20:50)

    AT [anonim]

    Da? Prbabil ca sa fiu tratata cu respect intr-un restaurant trebuie sa-mi pun o pancarta pe care sa scriu "turist strain". Cand am fost ultima oara la un restaurant, undeva la pasajul Victoria, chelnerul a facut un misto fin (ca sa ma exprim mai exact) ca am fi cam provinciali... Una dintre colege l-a intrebat prompt daca il deranjeaza cu ceva faptul ca suntem de la tara. Asta a fost totul. Nu l-a reclamat nimeni, dar a fost foarte neplacut.
    Dupa parerea mea angajatii restaurantelor care se respeta ar trebui sa aica putina cultura, sau macar sa o mimeze.
    • 0 (2 voturi)    
      La ce sa te astepti (Vineri, 17 iulie 2009, 1:17)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui AT

      de la o blonda vopsita?!
  • +2 (2 voturi)    
    Intamplare adevarata. (Joi, 16 iulie 2009, 20:59)

    Claudia [anonim]

    La o vizita in Bucuresti imi luasem cu mine "Ghidul strazilor" si pentru ca nu am putut sa ma orientez repede am rugat un politist sa-mi arate pe harta locul unde ma aflu. Rezultatul a fost ca a incercat sa-mi fure ghidul, a zis ca tot asa eu nu am nevoie de el ca nu locuiesc in Bucuresti....
  • +1 (1 vot)    
    Turist in Bucuresti (Joi, 16 iulie 2009, 21:17)

    Laur [anonim]

    Am colindat Viena, am colindat Istanbul-ul, am colindat Parisul, tot timpul cu harta mijloacelor de transport in comun, in toate locatiile m-am descurcat perfect, erau indicatoare peste tot, nu a fost nevoie sa intreb vreun turc, vreun neamt sau vreun arab cum ajung undeva (nu ca as fi stiut limba). In Bucuresti am avut nevoie sa ajung de la Unirii la Eroilor cu metroul. A trebuit sa cobor pana pe peron ca sa-mi dau seama ca am luat-o pe magistrala gresita si sa urc iar unde trebuia, in conditiile in care Unirii e o statie amarata fata de St. Lazare in Paris, de exemplu (unde m-am descurcat). A trebuit sa stau sa intreb lumea, am intrebat la o casa de bilete si mi-au dat o harta de 10 centimetri branduita cardavantaj, de pe care nu intelegeam nimic. Asta roman fiind si intelegand limba.
    Pai nu vad turist strain sa stea de placere mai mult de cateva zile in haosul in care si romanii stau de nevoie.
  • +2 (2 voturi)    
    Musca, pardon, Udrea la arat! (Joi, 16 iulie 2009, 21:18)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Cred ca ajunge ca Oprescu sa puna mana si sa amenajeze cum trebuie orasul, iar oamenii sa invete sa se comporte civilizat, si problema se va rezolva si fara bazaitul de la un minister inutil!
    • +1 (1 vot)    
      Oprescu si pusul miinii (Joi, 16 iulie 2009, 21:49)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

      Oprescu si-a ratat sansa. Daca impaia cirnatul acela si-l lasa pe strada aveam acum si cel mai turistic oras din lume. Asa... cirnat mincat, turism ratat.
  • +1 (1 vot)    
    da, si dupa prognoze... (Joi, 16 iulie 2009, 21:18)

    Ioan [anonim]

    ...groapa de gunoi Glina va atrage mai multi turisti decat Versailles-ul!
    Va bateti joc de noi sau chiar sunteti cretini?
    Oricum e viata grea, vreti sa ne-o faceti si hilara??
  • +1 (1 vot)    
    orori (Joi, 16 iulie 2009, 21:33)

    gigi [anonim]

    Cred ca nu va mai dati seama in ce hal arata cladirile Bucurestiului. Nu este vorba de cladirile-monument care de bine de rau arata civilizat, ci de blocurile de locuinte ale orasului. Ingrozitoarele fatade murdare, pocite de balcoanele inchise alandala cu materiale parca de furat, vor fi sigur atractii turistice. In nici-un oras civilizat din Europa nu este atata murdarie si degradare. Bruma de arhitectura a acestor constructii a fost distrusa de molima inchiderii balcoanelor cu ce s-a nimerit, fara proiecte de modificare a fatadelor. Halul in care a ajuns orasul se datoreaza atat nepasarii si inculturii locuitorilor cat si indiferentei primarilor si a arhitectilor-sefi din primarii, preocupati numai de propria imbogatire. Turistii vor avea ce fotografia si vor zice: intr-adevar, Romania este tara tiganilor si a aurolacilor!
  • +2 (2 voturi)    
    Ok (Joi, 16 iulie 2009, 21:57)

    mi3rla [utilizator]

    E o idee laudabila nu pot sa contest, dar as dori mai intai ca Bucurestiul sa fie redat circuitului bucurestenilor.....
  • +1 (1 vot)    
    Hahahaha (Joi, 16 iulie 2009, 22:37)

    ictir [anonim]

    ce glume scoate madam Udrea.....
    De-ar face un Moulin Rouge in care ea ar fi prima donna poate ar atrage ceva turisti.
    Mie deja mi-a atras lehamitea cu ineptiile ei.
    Clar ca este cu capul in nori fata asta.
    Puterea tampeste.....spunea cineva
  • +2 (2 voturi)    
    Destinatia: Elena U (Joi, 16 iulie 2009, 22:42)

    Ariel [anonim]

    mai bine Elena U sa devina destinatie turistica =))
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Joi, 16 iulie 2009, 22:54)

    istorie [anonim]

    fapte ..ca de vorbe ne-am cam saturat
  • +2 (2 voturi)    
    Este o idee stupida (Joi, 16 iulie 2009, 23:05)

    l. [anonim]

    Toti strainii pe care ii cunosc si care au fost in Bucuresti au spus ca este urat, murdar, aglomerat si ca nu ai ce vedea in marea de cladiri comuniste - sa nu uitam ca desi noua ni se par normale, pentru straini blocurile noastre sunt niste monstruozitati arhitecturale. Bucurestiul nu e un oras turistic, e doar un oras de tranzit. Mai bine s-ar concentra domnii de la minister asupra altor locatii care sunt ignorate si care cad in paragina, cum ar fi Baile Herculane, Olanesti, Calimanesti, si probabil multe altele la fel. Bucurestiul nu e o cauza pierduta, dar deocamdata e mult de lucrat doar pentru a-l face mai confortabil, sa nu mai vorbim de... turistic.
  • 0 (0 voturi)    
    bucuresti un oras urat (Joi, 16 iulie 2009, 23:39)

    /./ [utilizator]

    MA intreb si eu oare ce s-ar putea vizita in splendidul bucuresti??Chiar ca nu ai ce.Arhitectura anapoda, casa veche de 80-100 de ani langa o cladire de sticla de birouri, un adevarat chitch, blocuri comuniste cat incape, pur si simplu un haos urbanistic.Oameni din buc sunt de tot rahatul, doar cine e smecher si nesimtit e vazut bine.Infrastructura e varza complet.Stau si ma intreb pt ce naiba sa mergi sa vizitezi bucurestiu.Exista atatea orase mult mai frumoase ca bucurestiu dar acolo nu se baga bani pt ca nu are d-na nuti actiuni la diferite hoteluri.De fapt asta e problema nuti cu hotelurile sale nu mai castiga deajuns de mult .Din pacate bani prostilor din tara sunt bagati doar in bucuresti de parca astia ar fi buricul pamantului.Vrem descentralizare Nuti, auzi .Ne-am saturat sa va tinem in spate trantorilor ce sunteti
    • 0 (0 voturi)    
      Tocmai (Vineri, 17 iulie 2009, 3:50)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui /./

      Tocmai de aceea cineva ar vizita Bucurestiul, sa se simta intr-un fel de trecut hibrid, sa vada cat de urat este si sa poata aprecia ograda lui mai bine :)
  • 0 (0 voturi)    
    nu ca zic, dar fata este chiar (Vineri, 17 iulie 2009, 12:04)

    visio [anonim]

    blonda; cum vrea sa faca turism in bucuresti? cu circulatia mai mult decat dezordonata, cu semne de circulatie puse aiurea, cu....serios acum: e blonda sau este parerea mea personala???!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Alti bani aiurea.... (Luni, 20 iulie 2009, 13:07)

    aaa [anonim]

    Probabil ca trebuie sa justifice si ea niste bani, sunt multi mai multi decat in cazul Ridzi.
    Parteneriatul trebuie sa inceapa cu Berceanu, de la Transporturi, ca n-avem sosele, autostrazi, strazi. Cat e durata medie pentru un drum din centru Bucuresti-ului pana la Otopeni?
    Business, poate peste 3-4 ani.....