Philip Morris, obligata la plata unor despagubiri de 13,8 milioane dolari pentru fiica unei fumatoare care a murit de cancer

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Marţi, 25 august 2009, 11:17 Economie | Consumator

Juratii Curtii superioare de justitie din Los Angeles au condamnat compania americana Philip Morris la plata unor despagubiri de 13,8 milioane de dolari in contul lui Jodie Bullock, a carei mama a murit de cancer pulmonar, la varsta de 64 de ani, dupa 47 de ani de fumat, relateaza BBC News.

Philip Morris s-a aparat spunand ca mama reclamantei ar fi putut renunta la acest viciu in orice moment, in conditiile in care era constienta de efectele nocive ale fumatului.

Betty Bullock, mama lui Jodie, a dat in judecata Philip Morris in aprilie 2001, pe baza raspunderii pentru calitatea produselor si pentru inselatorie. Ea a murit in 2003.

Betty Bullock a inceput sa fumeze Marlboro la varsta de 17 ani, trecand ulterior la Benson & Hedges, ambele marci fiind detinute de Philip Morris.

In 2002, un juriu a recomandat ca Philip Morris sa plateasca daune record de 28 de miliarde de dolari pentru Betty Bullock, dar un judecator a redus ulterior suma la 28 de milioane de dolari.

In 2008, Curtea de Apel a desfiintat decizia juriului si a retrimis cazul spre judecare, dupa ce Philip Morris a sustinut ca daunele de 28 de milioane de dolari sunt excesive.


Citeste mai multe despre   






















3895 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    question (Marţi, 25 august 2009, 11:20)

    clujean [anonim]

    daca nu fuma in acesti 47 de ani ci doar inhala fumul masinilor si fabricilor din orasele americane nu facea cancer, ci traia 120 de ani? hai sa fim seriosi, wtf!
    • -1 (7 voturi)    
      asa e, ai mare dreptate (Marţi, 25 august 2009, 11:37)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui clujean

      Toti americanii care au mai mult de 47 de ani si locuiesc la oras au cancer la plamani.
      • +2 (4 voturi)    
        a murit la 64 de ani (Marţi, 25 august 2009, 12:33)

        Crosheta [utilizator] i-a raspuns lui if0014

        A murit la 64 de ani. 47 de ani a fumat...
        "....a carei mama a murit de cancer pulmonar, la varsta de 64 de ani, dupa 47 de ani de fumat "
  • +12 (12 voturi)    
    inca un avantaj pt fumatori (Marţi, 25 august 2009, 11:22)

    Alex [anonim]

    daca fumeaza pot sa dea in judecata producatorul de tigarete si sa devina bogati. Am inteles cumva gresit mesajul?
    • +2 (4 voturi)    
      Post-mortem! (Marţi, 25 august 2009, 12:04)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Interesat? :)))
      Schema ar fi mai degrabă să găsesti o rudă de gradu 1 mai în vârstă si s-o faci fumător înrăit, să-i cumperi tigări, să ai grijă să nu-i lipsească vreodată si să astepti să moară de vreo boală cauzată ;)
      Dar tu să nu locuiesti cu d-sa, că se face cancer la plămân (si multe alte belele) si de la fumat pasiv :)))
    • 0 (0 voturi)    
      bagaul (Marţi, 25 august 2009, 17:16)

      hess [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Nu se mai poate castiga in instanta nici o companie de tigari deoarece pe orice pachet de tigari scrie clar ca tutunul dauneaza grav sanatati .
      Aceast advertisment a fost pus pe pachetele de tigari atat la indicatia institutiilor mondiale ale sanatatii dar si in urma unui proces tot in state unde un fumator a fost despagubit cu un miliard de dolari daca nu mai mult.De atunci companiile producatoare de tigari s-au blindat.Cu acest advertisment.Ma mira ca i-au fost platita aceasta suma si ca a castigat procesul.
  • +4 (6 voturi)    
    :) (Marţi, 25 august 2009, 11:41)

    calin [anonim]

    Asa ceva numai in State se poate intampla... De parca Philip Morris a mers la Betty Bullock si a fortat-o sa fumeze. Tigarile nu sunt ca si pasta de dinti, gelul de dus etc., ele sunt un viciu si sunt pur optionale. Oamenii pot sa aleaga daca sa le consume sau nu.
    Mai urmeaza sa-i dea in judecata cineva pe traficantii de droguri :).
    • +1 (3 voturi)    
      putem extrapola (Marţi, 25 august 2009, 12:13)

      kllaus [anonim] i-a raspuns lui calin

      chiar si cei care consuma alcool, pot sa dea in judecata producatorii de spirtoase, mare parte din ei facand cancer de ficat. Ce e ciudat este faptul ca cel putin in ultimul deceniu se face o publicitate agresiva impotriva consumului de tigari, platita tocmai din banii producatorilor de tigari. Daca handicapatii fumeaza in continuare pot sa-i ceara despagubiri lui Sf. Petre. Cei care i-au avertizat ce vina au?
    • 0 (0 voturi)    
      pai si... (Marţi, 25 august 2009, 16:09)

      blackie [anonim] i-a raspuns lui calin

      pe tine te obliga cineva sa te speli pa dinti sau sa faci baie? :))))

      "Tigarile nu sunt ca si pasta de dinti, gelul de dus etc., ele sunt un viciu si sunt pur optionale."
  • +2 (2 voturi)    
    Absurd. (Marţi, 25 august 2009, 11:46)

    AlinN [anonim]

    Cum se poate ca o justitie care il condamna pe Madoff - SOV-ul lor la mii de ani de inchisoare sa ia decizia asta absurda?
    Astea sunt scaparile sistemului lor judiciar si ar trebui sa le restrictioneze cat mai mult.
    Eu as da statul american in judecata pentru ca nu interzice fumatul in aceste conditii. De ce permite sa se moara datorita acestui viciu?
    • -2 (4 voturi)    
      epic fail omule (Marţi, 25 august 2009, 12:27)

      csifer [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      si eu as da toatele statele din lume in judecata ca lasa in viata oameni fara materie cenusie (ca sa nu zic altfel) ca tine.....faci afirmatii mai tampite decat permite legea e treaba fiecaruia daca fumeaza sau nu vicii sunt milioane si mult mai daunatoare...te dai pe spate ca nu ai loc de fumatori dar cu sucurile gen cola, fanta etc. care sunt consumate de minori si care sunt mult mai nocive decat tutunul nu ai nimic....dar deh unde nu e cap vai de picioare....si o intrebare ai interzice si masinile ca sa nu mai existe accidente?
      • +1 (1 vot)    
        Te grabesti :) (Marţi, 25 august 2009, 14:27)

        AlinN [anonim] i-a raspuns lui csifer

        Ideea textului meu era urmatoarea: este la fel de absurda sentinta ca ideea de a da statul american in judecata pentru ca nu interzice fumatul. Daca-ti "incordai" putin materia cenusie sigur intelegeai.
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Marţi, 25 august 2009, 11:57)

    xyz [anonim]

    Sunt fumator de 13 ani si m-am lasat de vreo 15 ori pana acum, deci e simplu, vorba lui Mark Twain...

    Singura solutie impotriva fumatului este interzicerea lor prin lege. Dar cine sa dea legea asta, politicienii care incaseaza milioane de la companiile producatoare? He...
    • 0 (2 voturi)    
      Nu interzicerea e solutia (Marţi, 25 august 2009, 12:31)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui xyz

      Pur si simplu nu mai ai voie sa promovezi produsul sub nici un fel.

      Nimic nu cred ca e interzis dar nu toate iti fac bine
  • +2 (2 voturi)    
    atentie! (Marţi, 25 august 2009, 12:29)

    csifer [anonim]

    "In 2002, un juriu a recomandat ca Philip Morris sa plateasca daune record de 28 de miliarde de dolari pentru Betty Bullock, dar un judecator a redus ulterior suma la 28 de milioane de dolari."

    Asta da reducere.... =))
  • +1 (3 voturi)    
    Tampenie tipic americana (Marţi, 25 august 2009, 12:48)

    Dorian [anonim]

    De parca fumatorii nu sunt constienti de riscurile la care se supun... Absolut penibil. Tupeul de a da in judecata o companie de genul asta...e colosal. Aproape romanesc. ;-)
    • +1 (1 vot)    
      nici vorba de timpenie (Marţi, 25 august 2009, 16:38)

      copy carbon [anonim] i-a raspuns lui Dorian

      1.fumatorii care au cistigat astfel de procese sint cei care au inceput sa fumeze cu foarte multi ani in urma pe vremea cind se spunea ca tigarile nu sint daunatoare ba chiar aduc beneficii. Mesajele de avertizare au aparut nu de foarte multi ani si sint de fapt in avantajul companiilor producatoare de tigari pentru ca fumatorii oricum nu prea le baga in seama dar in schimb producatorii de tigari sint acoperiti.
      2.la un moment dat au fost scoase pe piata niste tigari cu filtre de azbest despre care se spunea ca sint foarte sanatoase. Ulterior s-a descoperit ca fumatorii inhalau odata cu fumul si fibre de asbest din filtru si care le produceau o forma tipica de cancer. Partea cea mai urita a venit in momentul in care s-a descoperit ca firma producatoare stia de efectul cancerigen al asbestului din fibre dar pentru a cistiga bani le-a vindut in continuare ani de zile!. Deja asta mie imi suna a crima. La fel si tribunalelor americane.
      3.Au fost producatori de tigari care pentru maximizarea vinzarilor au pus in tigari aditivi care mareau dependenta de fumat. Bineinteles ca a fost in secret fara ca fumatorii sa fie avertizati. In general oamenii cred ca atunci cind fumeaza inhaleaza doar fum de tutun si eventual ceva fum din hirtia tigaretei. Absolut fals, exista peste 800 de aditivi APROBATI pentru a fi folositi la fabricarea tigarilor. Doar Dumnezeu stie ce efecte au ei singuri sau in diverse combinatii. Si e ciudat ca nu sint obligati producatorii sa afiseze aceste E-uri pe pachetele de tigari la fel ca si in cazul alimentelor.
  • -1 (3 voturi)    
    pt. cei nelinistiti (Marţi, 25 august 2009, 12:49)

    romanul [anonim]

    Pana acum cercetarea se facea doar in eprubeta in laborator, de cativa ani se poate face si simuland reactiile pe calculator. Tinand cont ca la fiecare 18 luni cal. isi dubleaza puterea, noul camp de cercetare va face ca peste cativa ani cercetarea sa inainteze intr-un an cat altadata in 10. Exista un program de la o universitate din USA unde voluntarii pot dona putere de calcul din PC-ul lor, asfel se formeaza un supercalculator care simuleaza miliarde de variatii ale proteinelor, programul se numeste Boinc si proiectul rosetta@home, informeaza-te si alege singur, parerea mea este ca orice om trebuie sa lupte ca pamantenii sa traiasca mult, celelalte lucruri: pensii, vacanta, sporuri, sunt chestii secundare.
    • +2 (2 voturi)    
      eu vreau sa lupt pentru ca pamantenii sa traiasca (Marţi, 25 august 2009, 13:44)

      marius [anonim] i-a raspuns lui romanul

      dar am nevoie de sporuri ca sa imi pot lua un calculator performant pentru a intra in Boinc, am nevoie de vacanta ca sa nu lucrez tot timpul ca nu mai apuc pensia si am nevoie de pensie ca sa nu stau pe strada si sa cersesc la 65 de ani.
      restul sunt chestii secundare.
      • 0 (0 voturi)    
        pt. mariusica (Marţi, 25 august 2009, 16:36)

        romanul [anonim] i-a raspuns lui marius

        Nimeni nu a spus ca trebuie sa ramai fara pensie, ar fi ceva fara sens, dar am senzatia ca pamantenii fac proteste cerand toate lucrurile posibile, protectia cainilor comunitari, microcipuri in pasaport, etc. Desi important ar fi sa ceara inainte de astea, bani pt. cercetare medicala, a nu se confunda bugetul pt. sanatate cu cel pt. cercetare medicala. Fireste ca am nevoie de o strada asfaltata, dar am senzatia ca se fac sute de lucruri si cercetarea medicala este doar una dintre ele, cauta pe net Jeanne Calment, frantuzoaica care a trait 122 ani, la 100 inca mergea pe bicicleta, nu inseamna ca daca traiesti mult trebuie obligatoiu sa ai o batranete lunga, gandeste-te ca multi oameni in ro. mor la 60, adica pierd inca o viata.
  • 0 (2 voturi)    
    cati fumatori mor? (Marţi, 25 august 2009, 13:15)

    statistica [anonim]

    As vrea sa vad o statistica oficiala de genul "in lume sunt x fumatori din care anual mor atatia" si vom putea judeca in ce masura fumatul e o cauza mai frecventa decat E-urile din alimente, zaharul sau sarea in exces, poluarea, stresul, grasimile si asa mai departe....
    • 0 (0 voturi)    
      Sint fumator (Miercuri, 26 august 2009, 8:05)

      DEFAV [anonim] i-a raspuns lui statistica

      din pacate-de 25 ani , si ma las la fiecare 2 saptamini citeva zile , ba chiar si cite o luna, e grea lupta asta si stiu urmatoarele:
      anual mor aprox. 10 milioane de oameni in intreaga lume din cauza clara a fumatului ,de cancer pulmonar si cardio mai ales , dar si de alte cancere ,poti sa faci cancer bucal, de stomac, etc.
      S-a calculat ca din 2 fumatori , unul sigur va muri din cauza fumatului si ca anual fumatul face mai multe victime decit SIDA +accidentele auto la un loc,si parca mai era ceva.
      Am o carte , dar nu o gasesc acuma, se pare ca toate E-urile ,apa imperfecta si excesul de grasimi sint vax pe linga fumatul unui pachet de tigari pe zi, cita vreme o tigara iti reduce viata cu 12-15 minute
  • +2 (2 voturi)    
    Justiţie (Marţi, 25 august 2009, 13:43)

    Toma [anonim]

    Am citit articolul, am citit comentariile, dar tot nu am înţeles un lucru: de ce justiţia a dat dreptate tocmai acelei persoane? Prin ce se deosebea ea de ceilalţi fumători (decedaţi)?
    De ce nu dă toată lumea industria de ţigări în judecată, cu mari şanse de câştig?
    • +1 (1 vot)    
      pt ca... (Marţi, 25 august 2009, 13:57)

      bibi [anonim] i-a raspuns lui Toma

      trebuie sa ai vointa si bani pentru a-ti angaja avocati buni.
      pe de alta parte, pt multi din comentatorii de mai sus, recomand citirea cu atentie a articolelor si - de ce nu - informarea suplimentara:
      "B a dat in judecata Philip Morris... pe baza raspunderii pentru calitatea produselor si pentru inselatorie."
      desigur, asa cum usor se poate extrage de aici, exista in SUA suficienta legislatie privind cele de mai sus (calitatea etc.). pe baza acesteia, judecatorii au decis in favoarea reclamantei.
      • +1 (1 vot)    
        Întrebări retorice (Marţi, 25 august 2009, 14:09)

        Toma [anonim] i-a raspuns lui bibi

        OK, dar calitatea proastă şi înşelătoria au afectat milioane de oameni. De ce nu le-ar da judecătorii milioane de dolari tuturor? Avocaţi s-ar găsi pentru sumele astea.
        De ce, în urma unei astfel de hotărâri a justiţiei, nu se sesizează din oficiu Protecţia consumatorului, să înceapă un război total împotriva industriei de tutun?
        Am impresia că pun întrebări retorice...
  • 0 (0 voturi)    
    Taxe ... (Marţi, 25 august 2009, 13:54)

    Simona [anonim]

    Compania nu a cotizat unde trebuie. Metoda de a-i lua cotizatia simpla: justitia. Au "gasit-o" pe doamna in cauza, si despagubirea va fi atat cat "taxa perceputa" sa acopere "datoria". Ce n-ar fi mai simplu sa inchida toate firmele producatoare de tutun, alcool, (alte bauturi dulci), etc... sau producatori de "medicamente si cate un vaccin" ? ... "Cotizatia" e totul...
  • +1 (1 vot)    
    Slabut articol si comentarii pe langa obiect (Marţi, 25 august 2009, 15:00)

    Vanatoru [utilizator]

    Ptr redactie si cei de mai sus.

    1. Procesul a inceput in 2001
    2. Baza procesului a fost legata de perioada cu muuuult mai inainte de a se pune acele "mici" anunturi legate de cat e de deunator tutunul.

    Acum 10-20 de ani tutunul era promovat la scara nationala ptr ca acesti giganti au "omis" sa zica ca este daunator...chiar incurajau fumatul zicand cu nu afecteaza cu nimic.

    D'asta a castigat procesul si nu a fost singura.

    Din momentul in care au inceput sa puna "Tutunul cauzeaza cancer" pe pachete efectiv nu s-a mai castigat nici un proces, dar tot ce e pe rol e legat de perioada de dinaintea acestei faze...
    • -1 (1 vot)    
      Să fim serioşi! (Marţi, 25 august 2009, 15:30)

      Toma [anonim] i-a raspuns lui Vanatoru

      Adică acum 10-20 de ani nu se ştia că tutunul e dăunător?! Să fim serioşi!
      Tot nu mi-a explicat nimeni de ce a câştigat acea persoană procesul. De ce, dacă acuzaţia ei a fost valabilă, nu e valabil pentru toate victimile fumatului?
      Cât despreacele inscripţii de pe pachete... sunt o ipocrizie care frizează absurdul.
      • +1 (1 vot)    
        Din pacate nu ... (Marţi, 25 august 2009, 15:51)

        Vanatoru [utilizator] i-a raspuns lui Toma

        De aceea exista si acel mare proces in care se cer 246 miliare dolari de la Philip Morris, R.J. Reynolds (RJR), Brown & Williamson (BTI), Lorillard (LTR) and American Tobacco.
        O caruta de avocati si mii de persoane s-au unit si au dat in judecata aceste firme

        "In the federal case, prosecutors accuse Big Tobacco of a vast marketing, legal and health conspiracy over five decades in which they lied about the dangers of smoking, manipulated nicotine levels and targeted the youth market. "
        luat de pe: http://www.usatoday.com/money/industries/2004-09-20-tobacco_x.htm

        Poti cauta pe google si gasesti foarte usor.
        • -1 (1 vot)    
          Nu m-ai convins. (Marţi, 25 august 2009, 16:02)

          Toma [anonim] i-a raspuns lui Vanatoru

          Acum 40 de ani mama mea îi făcea zilnic scandal tatălui meu (care a murit de cancer pulmonar) pentru a se lăsa de fumat.
          Ştia mama ce nu ştiau ceilalţi? Era o clarvăzătoare?...
          • 0 (0 voturi)    
            a vrut sa inteleaga (Marţi, 25 august 2009, 16:15)

            Vanatoru [utilizator] i-a raspuns lui Toma

            Americanii, precum pb cunosti, sunt mai aparte.

            Ori chiar au crezut ori se folosesc de asta, dar cu siguranta asta e cauza.

            Am lucrat acum ceva ani la o comp de tigari si cunosc destul de multe detalii despre subiect.
  • -1 (1 vot)    
    ceva nu e in ordine (Marţi, 25 august 2009, 15:21)

    dracgol [anonim]

    Doamna Betty Bullock a murit in 2003, insa "in 2002, un juriu a recomandat ca Philip Morris sa plateasca daune record de 28 de miliarde de dolari".
    Sa inteleg ca dna Betty Bullock a dat PM in judecata inainte de muri?
    • +1 (1 vot)    
      ? (Marţi, 25 august 2009, 15:35)

      Vanatoru [utilizator] i-a raspuns lui dracgol

      Mai citeste o data articolul si o sa-ti raspunzi singur
    • +2 (2 voturi)    
      nu, dupa... (Marţi, 25 august 2009, 15:56)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui dracgol

      Nu, doamna Betty Bullock a dat PM in judecata dupa ce a murit =))