Bucuresti punkt Bonn, emisiune HotNews.ro-DW

AUDIO Sorin Minea, despre taxa pentru pet-uri: Deocamdata e un proiect de lege care se schimba saptamanal. In plus, nici un supermarket din Romania nu are centre de depozitare

de R. F.     HotNews.ro
Vineri, 2 octombrie 2009, 17:24 Economie | Consumator

Sorin Minea
Foto: Ager Press

Propunerea fostului ministru al Mediului de a introduce o taxa de garantie pentru pet-uri, taxa ce ar urma sa fie platita de consumatori si primita inapoi la predarea lor, a starnit controverse. In emisiunea "Bucuresti punkt Bonn, realizata de HotNews.ro si Deutsche Welle, Sorin Minea, presedintele Romalimenta si jurnalistul Robert Schwartz au analizat impactul acestei taxe asupra consumatorilor si industriei alimentare.




Fragmente din declaratiile din emisiune

Sorin Minea, presedintele Romalimenta


Nu avem nimic impotriva unei legislatii coerente, din pacate se pare ca este facuta foarte rapid, in graba si nu stim exact cum se va aplica aceasta taxa. Cum si-o recupereaza? Cine o suporta? Cum se opreste acea garantie? Unde se vor depozita pet-urile? Cuprinde doar pet-urile sau toate ambalajele?

Sunt foarte multe probleme in legislatie. Deocamdata e un proiect de lege care saptamanal, daca nu zilnic, se schimba. Nu a aparut nimic pe site-ul Ministerului Mediului.

Jurnalistul Robert Schwartz

In Germania pet-urile sunt colectate exact asa cum suna si propunerea ministrului Mediului din Romania. La inceputul anului 2003 a fost introdusa garantia pentru toate pet-urile returnabile. Exista obligativitatea pentru supermarketuri sa colecteze aceste pet-uri returnabile, fiecare supermarket are automate de colectare, cumparatorul primeste un bon cu contravaloarea ambalajelor predate, bon valoric pe care il foloseste la achitarea cumparaturilor, banii raman la consumator.

In Germania, an de an, se afla in circuitul comercial circa 800 de milioane de peturi, iar  99% din totalul pet-urilor se recicleaza, devenind o sursa de castig pentru discounterii germani care exporta aproape jumatate de peturi in China. China plateste pana la 700 de euro pentru o tona de peturi. Ar fi o afacere si pentru supermarketurile din Romania.

Dincolo de castigul economic al aceste taxe este foarte important sa subliniem avanatajul ecologic pentru mediu.


Sorin Minea, presedintele Romalimenta

Comertul din Germania este peste 70% bazat pe supermarketuri si se afla in orasele mari. In Romania supermarketurile se afla in orasele mari, iar Romania 50% este zona rurala, deci colectarea devine imposibila. Ar trebui ca cineva sa le colecteze si sa la duca la supermarketuri.

Dar in cazul acesta as ataca legea: este o concurenta neloiala. Daca numai supermarketurile ar avea dreptul sa colecteze si sa dea bonuri valorice pe care sa le foloseasca pentru marfa pe care o vand ei si banuiesc ca banii se iau de la stat si in cazul acesta magazinele care nu ar avea dreptul sa colecteze, dar ar vinde peturi, ar fi eliminate de pe o portiune de piata si s-ar creea avantaje pentru supermarketuri.

Nici un supermarket din Romania la ora actuala nu are centre de depozitare.

Toate organizatiile din industria alimentara sunt de acord cu un program educational si cu implementarea unei legi. Dar cerem ca aceasta lege sa nu fie facuta intr-un birou si noi sa aflam din presa cate o noua decizie. Sa vedem ce este in Europa, ce functioneaza si ce se poate aplica in Romania si in cateva luni de zile sa cream un inceput de lege normal care sa nu aduca pierderi. Toate detaliile importante trebuie reglementate.

Solutia la problema gestionarii banilor ar fi un sistem contabil paralel. Ar trebui ca fiecare returnare de bani sau bonuri valorice sa treaca prin contabilitate. S-ar putea ca birocratia sa fie asa de greoaie incat sa fim obligati sa angajam oameni, iar acest lucru ar creste costurile.

Emisiunea "Bucuresti punkt Bonn" se transmite in fiecare vineri, de la ora 17:00, pe HotNews.ro si pe frecventele Deutsche Welle Romania.
  • Emisiunile de stiri ale Deutsche Welle Romania le puteti asculta aici.
  • Ştirile zilei la Deustche Welle Romania pot fi citite aici.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

919 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    NU curateniei! (Vineri, 2 octombrie 2009, 17:38)

    ion [anonim]

    Romania este cea mai imputita tara, dupa Albania, si cu mult dupa Bulgaria. Nu trebuie copiat modelul german (sau altele). Trebuie lasata asa cum e ca si exemplu (tara PET-urilor).
    • +2 (2 voturi)    
      NU atitudinii tale! (Vineri, 2 octombrie 2009, 18:33)

      StefanM [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Exact atitudinea de genul asta dauneaza, atitudine care face sa aud zilnic ca Romania e naspa, ca Romania e cea mai imputita tara, ca Romania e ultimul loc de pe planeta. Si in consecinta lumea se crede nevinovata daca arunca gunoiul pe jos si daca nu strange dupa ea .... tot e murdar, nu? Domnule, tara mea e o tara klumea in care poti intalni oameni absolut deosebiti, care sunt responsabili cu mediul si care incearca sa faca ceva mai mult decat sa vorbeasca totul de rau. Problema lor este ca asa cum tara este ingropata sub PETuri, asa si atitudinea lor constructiva si actiunile pe care le fac sunt ingropate sub atitudinea asta negativista si sub nesimtirea celor care arunca pe unde vor gunoiul si anuleaza actiunile celor ok. Ia sa punem mana sa strangem fiecare dupa noi. Crezi ca ar mai fi Romania asa de imputita? Acta, non verba, domnul meu!
      • 0 (0 voturi)    
        DIN PACATE, (Sâmbătă, 3 octombrie 2009, 12:32)

        ion [anonim] i-a raspuns lui StefanM

        cu toate cuvintele mestesugite scrise de tine aici, realitatea este aceeasi. Sunt convins ca in tara asta sunt si oameni deosebiti si responsabili cu mediul, dar ce parere ai de ceilalti, muult mai multi?! Ce parere ai cocalarul de trafic care deschide geamul si-ti arunca tie parbriz PET-ul despre care discutam? Ce faci tu in cazul asta? Nimic.Nu ai ce face .Aici este vorba de educatie si neaparat de multe constringeri, ca in tarile civilizate. Ce rezolvi tu daca scrii numai de bine, crezi ca tara ta o sa para mai curata? Apropos, ai fost vreodata in Albania, Serbia, sau Bulgaria? Numai atunci poti sa faci comparatii.
        Zici ca"atitudinea lor constructiva si actiunile pe care le fac sunt ingropate sub atitudinea asta negativista". Hai sa fim seriosi, atitudinea constructiva trebuie sa vina din partea statului, prin legislatie punitiva (in special pentru unii), si nu a unor oameni deosebiti. Pe unde ai mai vazut prin Europa sa faca cineva BBQ pe marginea drumului sau in paduri, dupa bunul plac? Cand ai urcat ultima oara pe munte sa vezi ce fac pantofarii?! Cei sapte ani de-acasa si educatia sunt deja lucruri rare. Si cred ca dauneaza mai mult o atitudine optimista decat una realista (sau negativista, cum zici tu).
      • 0 (0 voturi)    
        PS (Duminică, 4 octombrie 2009, 22:02)

        ion [anonim] i-a raspuns lui StefanM

        "Romania nu e nashpa si e cea mai curata tara". Atitudinea asta iti dauneaza, si stii de ce:pentru ca in afara sloganurilor pe care le enunti:
        - in tarile civilizate nu ai voie sa-ti pui tu rufele la uscat la vedere asa cum facem aici;
        -culoarea casei tele nu o faci (tipatoare) asa cum vrei tu, trebuie sa iei aprobare;
        - gunoiul trebuie sa il selectezi;
        - PET-ul si sticla le duci inapoi la supermarket (iei bani pe ele);
        - daca arunci tigarea pe geam s-ar putea sa te coste;
        - balconul nu ai voie sa ti-l inchizi.
        - nu faci gratarul acolo unde ai chef (felicitari pentru http://www.hotnews.ro/stiri-mediu-6238716-legea-picnicului-interzice-gratarele-langa-bloc.htm);
        - etc.
        Poluarea (de orice fel) este redusa astfel la minim.
        Asta e o atitudine constructiva! De ce vrei sa vorbesti numai de bine, realitatea fiind alta?!
  • 0 (0 voturi)    
    asa e domne' (Vineri, 2 octombrie 2009, 17:44)

    naufragiatul [utilizator]

    e o magarie inimaginabila, iar importam sisteme din tari cu care nu avem cum sa ne compara. Nu avem logistica necesara pentru asa ceva. Mai degraba as obliga firmele de salubrizare sa determine clientii sa-si sorteze gunoiul, decat sa facem cele spuse de Nemirschi.
    Noroc ca l-au matrasit din Guvern.
  • +1 (1 vot)    
    Cu cap x 2 (Vineri, 2 octombrie 2009, 18:20)

    StefanM [utilizator]

    Buna emisiunea si mi-a placut faptul ca invitatul a stiut sa analizeze foarte punctual si rational o problema care este, intr-adevar, dureroasa. Ma preocupa si pe mine ecologia si sustin initativele ecologice, dar a fi ecologist in Romania inseamna mai mult decat a te bate in piept ca tu simti verde, inseamna a actiona conform unei atitudini constructive pe termen lung si care ia in considerare contextul in care orice actiune va fi implementata. Prin urmare mi s-a parut ca lucrurile spuse de invitat au fost cu cap in doua sensuri:
    1. cu cap = BINE GANDIT: mereu ne grabim sa ne extaziem in fata modelelor straine, ignorand ca succesul in Germania (asupra caruia discutia e totusi deschisa) nu este o garantie pentru succesul in Romania si trebuie sa planificam bine pentru a putea implementa bine
    2. cu cap = PRIN EDUCATIE: nici un sistem nu va merge atata timp cat noi, ca popor, nu avem notiuni de baza in ce priveste educatia civica si ecologica. Actualul sistem nu intampina probleme pentru ca este prost, este chiar accesibil si usor de gestionat, ci intampina probleme pentru ca majoritatii romanilor le este lene sa isi miste corpul din ce in ce mai gras pana la containerele speciale si arunca la ghena,spunandu-si ca o sa recicleze altii. Haideti intai sa vedem daca functioneaza educatia ecologica si mai bine investim in ea sutele de milioane de euro pe care i-am investi in implementarea sistemului depozit atat de ridicat in slavi, dar atat de putin inteles in contextul romanesc chiar de catre romani. O zi frumoasa!
    • 0 (0 voturi)    
      Mult succes (Vineri, 2 octombrie 2009, 18:54)

      finlandezul [anonim] i-a raspuns lui StefanM

      Prin Scandinavia, Germania, Croatia si alte parti s-a ajuns la concluzia ca un sistem care motiveaza consumatorul si nu se bazeaza exclusiv pe educatie e mai eficient. Dar toata lumea stie ca prin partile alea e mai greu de educat poporul.
      In Romania, in schimb vom sta sa mai gindim adinc vreo 20 de ani - cum am gindit si pina acum - vom investi masiv in educatie - cum am facut si pina acum - si vom face un sistem original precum originala e si democratia romaneasca.
      Are cineva indrazneala sa prezica in cit timp un astfel de sistem va fi eficient in surprinzatoarea Romanie? 50, 100 de ani, vreodata?
      Cu iertare pentru sarcasmul din vorbele de mai sus, va urez mult succes in educatia ecologica. Ma tem insa ca la vremea cind educatia va incepe sa-si arate primele roade, veti fi adinc ingropati in mormanul de PET-uri.
      • 0 (0 voturi)    
        Multumim! Sa fie! (Vineri, 2 octombrie 2009, 19:44)

        StefanM [utilizator] i-a raspuns lui finlandezul

        Primesc acelasi raspuns de cate ori zic asta. Din pacate nu ajuta foarte mult pentru ca propriu-zis nu aduce o solutie :-( Inteleg ce ziceti si uneori ma intreb si eu asta, dar am ajuns la concluzia ca asa nu rezolvam nimic si mai bine pun apa in pahar cu pipeta si il umplu decat sa incerc sa il umplu cu furtunul si sa dea pe afara, stricand totul doar pentru ca am vrut sa rezolv mai repede. Ma intelegeti ce vreau sa spun? Ar fi fost bine daca incepeam acum 20 de ani sa ne gandim la aceste aspecte. daca decat sa zic peste inca 20 de ani ca ar fi fost bine sa ne apucam acum 20 sau 40 de ani, prefer sa ma apuc acum. Si m-am apucat acum 4 ani. Nu am schimbat tara, dar am schimbat cateva persoane, care vor schimba si ele si tot asa. Daca ne resemnam si zicem ca totul este pierdut, atunci chiar totul este pierdut. Poate e naiv, dar sa stiti ca sunt si in Romania aceasta "imputita" oameni care au o lipsa activa de resemnare si care nu vad in "tatuca" solutia, ci in ei. O zi frumoasa!
      • 0 (0 voturi)    
        din pacate (Vineri, 2 octombrie 2009, 20:24)

        naufragiatul [utilizator] i-a raspuns lui finlandezul

        domnule draga, si matale esti cam la fel ca toti cei plecati, detinatorii adevarului doar pentru ca nu mai locuiti aici.
        Asadar, incearca sa intelegi, Romania nu e Finlanda, Germania sau Croatia, totul ne deosebeste de ei. AMinteste-ti ce s-a petrecut la Napoli cu Mafia gunoaielor, ce dracu' si e in Italia.
        Nu zic ca avem nevoie de solutii romanesti, dar daca vrem viitor avem nevoie de abordare a problemei in conformitate cu realitatea, nu cu imaginatia.
        Si mai las-o cu sistemele marete din Vest, nici acolo nu e chiar asa, am mai fost si noi plecati monser.
        Asadar, intre o magarie care nu duce la nimic bun, si nimic nu prea am ce sa aleg.
        Atitudinea ta este specifica Anenelor si Realitatii.

        Millään pahalla
        • 0 (0 voturi)    
          Atitudine tipic romaneasca (Vineri, 2 octombrie 2009, 21:13)

          finlandezul [anonim] i-a raspuns lui naufragiatul

          Ei vedeti, eu nu cred ca totul ne deosebeste de tarile de mai sus si cred ca si Romania are sanse sa le ajunga din urma. E nevoie insa de competente, de pragmatism si indrazneala.
          In rest, am sa ma prefac ca nu vad familiarismul excesiv si superioritatea cu care ma tratati. La urma urmei este genul de tratament de care au parte mai toti romanii care se intorc in tara si incearca sa schimbe ceva in mentalitatile invechite ale unora: "ce vine asta cu idei de afara, noi stim mai bine cum stau treburile la noi in Romania".
          Si poate ati vrut sa spuneti "Ei milään pahalla" daca ati vrut sa spuneti ca nu ati vrut sa ma suparati/ofensati. "Ei" inseamna "nu".
          • 0 (0 voturi)    
            ma rog (Vineri, 2 octombrie 2009, 21:33)

            naufragiatul [utilizator] i-a raspuns lui finlandezul

            asa sa fie,
            si DA stim mai bine ce se intampla aici.
            • 0 (0 voturi)    
              si inca ceva :))) (Vineri, 2 octombrie 2009, 21:46)

              naufragiatul [utilizator] i-a raspuns lui naufragiatul

              Problema e ca deja platim acea garantie, din pacate nu am vazut niciun centru de colectare.
              Aaaaaaa, mai trebuie introdusa o taxa, tot aia va fi, nu va aparea niciun centru de colectare.
              Magazinele vor avea propriile politici, si praful se va alege,
              De ce? pentru ca in Romania preturile explodeaza de Pasti si de Craciun, spre deosebire de Vestul Europei.
              De ce ? Pentru ca in Romania magazinele percep tot felul de taxe aiuristice si nimeni nu are ce sa le faca.
              De ce? pentru ca in Romania cand intri intr-un hypermarket trebuie sa iti faci o declaratie de avere si sa declari tot ce ai in buzunare.
              Jalnic, tocmai de aceea eu voi continua sa numesc aceasta garantie taxa, pentru ca asta va fi, nu va rezolva in niciun fel problema pet-urilor, asa cum cea introdusa la 1 ianuarie 2009 nu a rezolvat problema pungilor de plastic.
          • 0 (0 voturi)    
            si inca ceva (Vineri, 2 octombrie 2009, 21:37)

            naufragiatul [utilizator] i-a raspuns lui finlandezul

            1. diferit, nu inseamna mai prost, eu spun ca sistemul nu poate fi importat
            2. aveti o atitudine paşoptistă, nepotrivita.
  • 0 (0 voturi)    
    Taxa, taxele, legea, legile... (Vineri, 2 octombrie 2009, 20:32)

    Frobenius [anonim]

    Printre multe alte semne prezente pe etichetele unor produse ambalate in plastic (PET, poliester, etc) exista si unul cunoscut sub numele de "punct verde". Sau, pe la altii, "green dot" sau "grune punkt". E un cerc in care se afla niste sageti curbate, de regula de culoare verde. L-am vazut prezent si pe etichete autohtone. Semnul acela are o anumita semnificatie. Daca nu ma insel, il poate folosi producatorul care a platit o anumita taxa. Care trebuie sa acopere niste costuri. Vorbim cumva de costurile recuperarii ambalajului? La asa o invalmaseala...
  • 0 (0 voturi)    
    reciclarea PETurilor in Germania (Duminică, 1 noiembrie 2009, 20:01)

    Diana [anonim]

    vara aceasta am avut ocazia sa vizitez si sa lucrez in Germania si am fost foarte placut impresionata de gandirea lor. De exemplu, ei au un sistem foarte bine gandit de reciclare a deseurilor si in special a PETurilor! Fiecare PET cumparat are un cod de bare. Dupa folosire, te duci cu PETul la unul din magazinele care recicleaza, iar la intrare exista ca un fel de tonomat unde trebuie sa introduci PETul, aparatul iti citeste codul de bare de pe PET, iar la sfarsit primesti cate 25 centi pentru fiecare pet reciclat, indiferent de marime.Bineinteles ca nu primesti bani, ci primesti un bon de magazin pe care scrie valoarea in centi a peturilor reciclate, iar apoi tu poti cumpara din magazinul respectiv orice in valoare de bonul respectiv ( asemenea bonurilor de masa). Nu am vazut nici macar o singura persoana care sa arunce PETuri pe jos sau la container. Mi se pare o idee geniala pt k numai asa poti stimula oamenii sa protejeze natura. Nu inteleg de ce nu se poate face lucrul acesta si in Romania. Mai ales k suntem o tzara mai saraca, dupa aplicarea acestui sistem, cu siguranta ca si in containere s`ar cauta PETuri, nu doar pe marginea raurilor:)