Pretul usturoiului a explodat in China. Un catel de usturoi este mai profitabil decat un gram aur

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 10 decembrie 2009, 7:58 Economie | Consumator

Pretul usturoiului a crescut chiar de 40 de ori fata de anul trecut in unele provincii chineze in urma unui factor neasteptat: credinta populara ca usturoiul ajuta la vindecarea de gripa porcina.

Scumpirea acestui produs vine dupa ce agricultorii au plantat mai putin usturoi din cauza crizei financiare care redusese semnificativ cererea. In plus era atat de ieftin incat nu le aducea profit.

Preturile in crestere au dus la aparitia unei noi categorii de milionari, scrie AP. Sunt speculatorii care profita de explozia pretului pe o piata care poate fi foarte usor manipulata, spun analistii citati de agentia Xinhua.

China este cel mai mare producator de usturoi din lume. Luna trecuta, pretul acestui produs in provincia Shandong, din estul Chinei, de unde vine cea mai importanta productie, a crescut la noua yeni pe kilogram fata de numai 0,2 yeni anul trecut.

In orasul Hangzhou, un liceu a cumparat peste 180 kilograme de usturoi pentru a fi servit elevilor la pranz in speranta ca le creste imunitatea, scrie agentia de presa China Daily.

Un expert de la Centrul de Prevenire a Bolilor din Beijing a spus in aceasta saptamana ca nu sunt dovezi stiintifice ca usturoiul poate combate gripa AH1N1.

Virusul a ucis pana acum 300 de persoane in China.


Citeste mai multe despre   






















6070 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Usturoiul (Joi, 10 decembrie 2009, 8:38)

    roro [anonim]

    Gatesc chinezeste aproape in fiecare zi si folosesc usturoiul in aproape toate mancarurile. Daca se pune usturoiul in ulei prima data ,nu miroase. De cand am inceput sa mananc mancare chinezeasca (vreo patru ani) nu am mai suferit de nicio gripa si in general am a sanatate foarte buna.
    • 0 (0 voturi)    
      .. (Vineri, 11 decembrie 2009, 1:15)

      urata [utilizator] i-a raspuns lui roro

      va adu eu usturoi la pret de jumatate....eu cred ac asta e un pretext de a-i tine pe chinezi departe unul de celalalt ca s anu mai existe tentatia de imperechere....cui ii place sa-i puta gura partenerului a usturoi???....da-i incolo si asa-s multi:))
  • +2 (2 voturi)    
    of...banii (Joi, 10 decembrie 2009, 8:42)

    marcus [anonim]

    Yeni-i sunt banii japonezilor...or fi ei cei care cumpara tot usturoiu de ne raportam la yeni?
  • +3 (3 voturi)    
    atentie la traducere (Joi, 10 decembrie 2009, 8:49)

    Cristi [anonim]

    Moneda
    Moneda oficiala este renminbi yuan (RMBY), echivalent cu 10 jiao sau 100 fen. Monedele sunt de: 1 yuan, 1, 2 and 5 jiao, 1, 2 si 5 fen, iar bancnotele de la 1 la 5 jiao si de la 1 la 5 fen. Cursul de schimb sufera variatii importante de la o zi la alta.

    Asa ca stimata domnisoara putina atentie cand traduceti de pe alte site-uri
  • -4 (6 voturi)    
    credeam ca in secolul 21... (Joi, 10 decembrie 2009, 9:34)

    liviu_ [utilizator]

    oamenii nu mai pun atat de mult botul cum ca usturoiul vindeca gripa porcina... arunca vampirii, exista zombie, varcolaci etc.... au cel putin nu atat de mult incat sa cresca pretul usturoiului de 40 de ori...
    se pare ca -mam inselat...

    sa ne intelegem... usturoul este un aliment foarte bun, care intareste organismul etc etc etc.... dar nu chiar atat de bun incat sa vindece gripa porcina...
    • +6 (6 voturi)    
      La fel si eu (Joi, 10 decembrie 2009, 10:14)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Credeam ca nu mai pune botul nimeni la vrajeala PSD.
  • +1 (1 vot)    
    Al dracu sa fiu' (Joi, 10 decembrie 2009, 10:53)

    Observator [anonim]

    Si la Cluj chinezii cumpara tot usturoiul urmarea fiind si pretul pe masura.
  • 0 (0 voturi)    
    ziaristi (Joi, 10 decembrie 2009, 14:33)

    presedinte [anonim]

    ca de obicei, Hotnews confirma inca o data ca articolele publicate pe site sint scrise documentat, profesionist de ziaristi de prestigiu!
  • +1 (1 vot)    
    mda (Joi, 10 decembrie 2009, 16:49)

    dd [anonim]

    Virusul a ucis pana acum 300 de persoane in China, care are o populatie de 580 milioane de locuitori si in romania sunt deja 16 morti..... deci ar trebui s-o dam si noi pe usturoi, decat nu fii bagat in seama la usa spitalului
    • 0 (2 voturi)    
      580 de milionane??? (Joi, 10 decembrie 2009, 23:30)

      Deedee [anonim] i-a raspuns lui dd

      De unde le scoti domle?! Au peste 1,3 Miliarde!!!