Masini reparate cu piese second-hand. Va simtiti protejati de Comisia de Supraveghere a Asigurarilor impotriva abuzurilor comise de companiile de asigurari?

de Attila Biro     HotNews.ro
Marţi, 26 ianuarie 2010, 22:43 Economie | Consumator

RCA, avarii, accidente
Foto: Agerpres
Asociatia Societatilor de Service Auto Independente (ASSAI), o asociatie a societatilor de service auto, acuza Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (CSA) ca nu penalizeaza abuzurile la care sunt supusi sute de detinatori de RCA. Reprezentantii asociatiei spun ca de cele mai multe ori asiguratorii refuza abuziv sa platesca daunele sau obliga mecanici sa monteze pe masinile asiguratilor piese second-hand. ASSAI mai spune ca CSA nu sanctioneaza companiile de asigurari si ar exista un conflict de interese moral deoarece institutia este insa platita tocmai din banii acestor companii. CSA a raspuns plangerilor spunand ca toate neregulile vor fi remediate.

●    Cititorii HotNews.ro sunt invitati sa-si povesteasca experienta cu companiile de asigurari


CSA este institutia care, potrivit legii, ar trebui sa protejeze detinatorii de polite de asigurare. In acelasi timp, institutia este finantata de catre companiile de asigurari. Presedinta CSA, Angela Toncescu, are un salariu de 20.000 de euro platit din taxele companiilor de asigurari.

Directorul Asociatiei Societatilor de Service Auto Independente (ASSAI), care reprezinta peste 400 de service-uri din Romania, Cristian Munteanu, spune ca primeste constant si sute de sesizari de la colegii din asociatie legate de abuzurile facute de companiile de asigurari.

"Pot sa va spun ca 10% din cei care merg cu masina in service ajung in situatii disperate din cauza asiguratorilor care nu platesc. Se fac abuzuri cu complicitatea CSA", a declarat Muntean pentru HotNews.ro. Recent membrii ASSAI au participat la o intrunire unde au identificat si principalele probleme create de societatile de asigurari:
●    companiile de asigurari intarzie foarte mult plata despagubirilor. "Explicatia este ca au un sistem centralizat astfel ca pana un client din provincie ajunge la rand sa fie despagubit trece o perioada foarte mare", spune reprezentantul ASSAI.
●    in teritoriu companiile de asigurari refuza sa plateasca despagubirile. Mai jos va prezentam si trei cazuri relevante.
●    unele companii de asigurari obliga atelierele auto sa foloseasca piese la mana a doua.
In continuare va prezentam cateva cazuri in care CSA nu a protejat clientii detinatori de RCA.
 
Cazul 1. Piese second hand.  Asociatia Societatilor de Service Auto Independente (ASSAI) a sesizat CSA in mai multe randuri ca unele societati de asigurare cer ca, la repararea masinilor, sa fie utilizate piese second-hand. "Va sesizam ca societatea de asigurari C.A SA in notele de constatare de multe ori "recomanda" achizitia si utilizarea pieselor la mana a doua in realizarea autovehiculelor clientilor asigurati. Ca societati reparatoare de specialitate ne aflam astfel, de multe ori, in situatia ingrata de a utiliza piese la mana a doua pentru a repara autovehiculele posesorilor de asigurari marca C.", asa suna una din plangerile depuse la CSA de catre ASSAI.

Atasat, apare si o nota a unui inspector al societatii de asigurari in care se mentioneaza ca "se recomanda piese la mana a doua". Potrivit aceleiasi note, masina avea nevoie de schimbarea a doua usi, aripi fata si spate, bara din spate, oglinzi, etc. Potrivit reprezentantilor ASSAI, pentru piesele la mana a doua nu exista garantii si, in mod legal, reparatiile pe baza asigurarilor trebuie efectuate cu piese noi.

In acest caz, CSA a raspuns ca a luat act se sesizare. "CSA va informa societatile de asigurare cu privire la aspectele semnalate de dvs", este raspunsul CSA.

Reprezentantul ASSAI spune ca, in acest caz, CSA ar trebui sa schimbe legislatia. "In lege nu se prevede clar sa nu se utilizeze piese la mana a doua. CSA trebuie sa schimbe legislatia. Pe de alta parte, este un abuz al companiilor de asigurari. Pentru piese nu exista certificat de garantie; daca dupa o zi se strica, clientul e bun de plata, iar piesele la mana a doua pot pune in pericol si viata conducatorilor auto. Si asta e o problema de protectia consumatorilor, pentru ca detinatorii de asigurari nu platesc o asigurare de mana a doua, dar totusi primesc piese la mana a doua", mai spune directorul ASSAI.

Cazul 2. Soferul neexperimentat. Un alt asigurat cu RCA a ramas fara banii de asigurare, dupa ce firma de la care a cumparat polita i-a refuzat plata pentru ca "soferul era neexperimentat". Incidentul a fost semnalat de ASSAI la finalul anului trecut. In nota constatatoare, inspectorii companiei de asigurari au incercat sa demonstreze ca, de fapt, soferul a fost nexeperimentat si ca nu a produs un accident cu o alta masina, ci cu un copac.

Reprezentantii ASSAI spun ca, in realitate, toate probele arata contrariul. Din nou, cazul a fost semnalat la CSA. Consiliul le-a transmis petitionarilor ca "solutionarea oricarui litigiu este de competenta magistratilor" si ca CSA nu se poate implica in acest caz. ASSAI spune ca si in acest caz CSA nu si-a respectat statutul si ca trebuia sa intervina.

Cazul 3. Asigurare degeaba. Un alt caz care a intrat in atentia ASSAI este cel al unui proprietar de motocicleta. "I-a fost avariata motocicleta, a luat RCA-ul si a incercat sa isi recupereze dauna. Asta se intampla in 2009 si nici pana in ziua de azi nu si-a recuperat banii. Asiguratorul a refuzat sa ii plateasca. A facut plangere la CSA, de unde a primit un raspuns ca asiguratorul i-ar fi platit, dar era o minciuna pentru ca asiguratorul nu a facut dovada de plata.", a mai declarat Cristian Munteanu.

Dupa cum ne informeaza reprezentantul ASSAI, in aceste cazuri si in cazuri similare CSA, potrivit ordinului 21/2009, are competenta de a sanctiona societatea de asigurari. "Sunt prevazute sanctiuni in cazul abuzurilor si se poate merge si pana la interzicerea de a mai vinde RCA daca se constata ca exista un numar constant de astfel de abuzuri. CSA insa nu a facut asta. Anul trecut, chiar eu le-am prezentat 200 de cazuri de la o singura societate de asigurari si nu s-a intamplat nimic", mai spune Cristian Muntean.

In opinia reprezentantului ASSAI, una dintre probleme este si faptul ca CSA se autofinanteaza din taxele pe care le colecteaza de la companiile de asigurari si de la brokerii de asigurari. "E un cerc vicios, iar salariile de la CSA sunt de invidat", spune Cristian Muntean. In 2009, Financiarul.ro a dezvaluit ca presedinta CSA, Angela Toncescu a castigat si 20.000 de euro pe luna.

Altfel spus, CSA se autofinanteaza din taxele platite de asiguratori, conducerea si inspectorii institutiei isi castiga leafa din acesti bani si tot ei au obligatia de a controla si de a reprezenta interesele detinatorilor de polite de asigurari. 

In ciuda a 3 reduceri ale costurilor companiilor de asigurari, soferii nu simt nicio ieftinire a pretului politelor RCA. Ba din contra, in unele cazuri acestea se vor scumpi.
De partea cealalta, apropiatii pietei de asigurari sustin ca sunt pe pierdere si ca la fiecare leu incasat, cheltuie 1,49 de lei.


●    Cititorii HotNews.ro sunt invitati sa povesteasca si ei experientele lor cu companiile de asigurari.


Citeste mai multe despre   






















12093 vizualizari

  • +4 (20 voturi)    
    Degeaba (Marţi, 26 ianuarie 2010, 23:00)

    Mario [anonim]

    Asta e romania. O tara degeaba. Pacat ca nu poate toata lumea sa plece in strainatate si sa uite de ea. Rusine Romania. Rusine ca sunt roman.
    • +9 (13 voturi)    
      e si vina noastra!! si mare! (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 8:50)

      par-alb [anonim] i-a raspuns lui Mario

      nu cerem documente pentru piesele folosite (garantie, certificat de calitate etc). facem reparatii si nu cerem sa ni se dea piesele inlocuite (legea o zice) - si apoi putem sa le aruncam noi la cos ca sa fie utilizate la alte masini. Nu ne judecam pentru abuzurile asiguratorior (NE LE CONVINE sa se judece- caci e publicitate proasta). Nu denuntam aceste cazuri la OPC. Iar ASSAI sa taca: ei trebuie sa denunte la OPC si la tribunal cazurile in care asiguratorul le cere in scris sa nu respecte legea!!! Daca CLIENTII NU FAC NIMIC, sa nu se planga de abuzuri!!
      • +5 (5 voturi)    
        ASSAI raspunde lui Par-Alb (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 9:45)

        ASSAI [anonim] i-a raspuns lui par-alb

        ASSAI a sesizat inca de la inceputul lui 2009 aceste situatii la OPC, CSA, Consiliul Concurentei, Garda Financiara, Comisia de abuzuri din Camera Deputatilor.Din pacate, caracatita este intinsa in toate aceste institutii si chiar mai sus.
        • 0 (0 voturi)    
          Legea care stabileste RCA e proasta... (Joi, 28 ianuarie 2010, 10:18)

          Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui ASSAI

          Prima de asigurare se stabileste dupa cilindreea masinii, de parca ar merge de capul ei...
          Un RCA corect ar fi cel care asigura SOFERUL, nu masina, apoi n-au decat sa dea bonus-malus SOFERULUI !

          Cu ce o fi "vinovata" o masina sa i se mareasca prima de asigurare, din moment ce OMUL o trozneste de alta masina ?!

          Si chiar conteaza pentru un Bugatti daca este lovit in portiera din stanga de un Tico sau de o Skoda ? Paguba este aceeasi, dar primele de asigurare pentru Tico si Skoda sunt diferite.

          Mie mi se pare ca RCA de acum e facut ca sa ia cat mai multi bani, nu sa permita un sistem just de asigurare...
      • 0 (0 voturi)    
        ANPC (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 14:00)

        cobra [anonim] i-a raspuns lui par-alb

        Apreciez soluţiile pe care le menţionezi (trebuie să recunosc că nu le-am folosit pe toate, de unele nici nu ştiam). De OPC (de fapt, ANPC) nu pot să spun decât de rău. Din două motive: incompetenţă şi rea-voinţă. În cazul meu, reprezentantul ANPC a căzut la pace cu service-ul. Am făcut sesizare scrisă şi nu am primit niciun răspuns de primire a sesizării sau de rezolvare a ei. Am dat telefoane peste telefoane. Ba că cel care se ocupă de acest domeniu este în concediu în afara ţării, ba că e prea ocupat. Apropo, este un singur reprezentant pe tot Bucureştiul (cel puţin aşa mi s-a spus). Când, într-un final, a ajuns la service a repetat ca un papagal răspunsul dat de service deşi avea destule dovezi că servisul a procedat ilegal.
        Ultima dată când am fost la ANPC să cer explicaţii pentru tergiversarea răspunsului, eu îl întrebam pe reprezentant de una şi el îmi vorbea de altceva. E ceva de nedescris.
    • +4 (12 voturi)    
      pleaca (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 9:03)

      Rares [anonim] i-a raspuns lui Mario

      daca nu-ti mai convine dute m-am saturat de toti astia care zic ca: "le este rusine ca sunt romani" si din cauza acestor lasatori, merge tara cum merge pt ca pe ei nu-i intreseaza si nu vor sa faca nimic doar sa latre ca nu le convine plecati si macar nu va mai intoarceti
    • +4 (12 voturi)    
      rusine tie... (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 9:26)

      dani [anonim] i-a raspuns lui Mario

      Eu as spune "Rusine tie". ca roman ce esti ar trebui sa-ti fie rusine pentru ce spui acolo. esti liber sa pleci tu..lasa-ne..poate pentru tine e degeaba. E tara de vina ca sunt oameni de rahat, o parte din ei..ce treaba are Romania, cu o gloata de smecheri care fac ce vor si ca restul sunt paralizati sau doar indiferenti ca sa schimbe ceva?!?....mie mi s-a cam luat de voi astia care tot spuneti
      "rusine ca sunt roman" si va scuip ca pe mere stricate...plecati, duceti-va unde va e bine si fiti "germani, americani..." sau orice alta natie vreti....
      • +1 (3 voturi)    
        lasa-ne (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 10:14)

        ion [anonim] i-a raspuns lui dani

        Eu ma bucur pt fiecare cetatean care pleaca...de ce? simplu sunt numai avantaje din asta: datorita lor o cantitate mare de valuta intra pe piata romaneasca, avem si noi liniste acasa ca astia care pleaca nu vor mai latra toata ziua, plus ca odata plecati vor invata si ei cum e sa traiesti intr-o tara civilizata (adica muncesti de 3 ori mai mult pt un salariu de 2 ori mai mare).Pana la urma cui ii place sa munceasca, traieste bine si aici si acolo...Un exemplu care ar trebui sa sublinieze conservatorismul post-comunist poate fi multitudinea de cozi care se formeaza pt plata diverselor servicii. N-am inteles niciodata de ce la 9 dimineata trebuie sa tremuri de frig la coada sa-ti platesti o factura, cand la 10 nu era nimeni la rand si casierita se plictisea...nu mai zic ca factura respectiva ar fi putut fi platita si la banca de langa...pana la urma adevarata schimbare se va vedea abia peste 2 generatii! trebuie sa ne obisnuim cu aceasta idee...eu sper ca pana ies la pensie sa vad ca suntem pe drumul cel bun...
        • -1 (1 vot)    
          Amice, esti idiot! (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 10:37)

          cristi [anonim] i-a raspuns lui ion

          La faza cu plecatu sa-ti aduca tie valuta esti chiar penibil, dar ...

          Sa-ti zic eu de ce e coada la 9 si la 10 nu - vad ca nu te duce mintea. Pentru ca majoritatea oamenilor intra la ora 10 la serviciu, la 9,la 8. Nu ma intereseaza ca e deschis la ora 12, ca nu plec (ca altii) sa imi rezolv problemele personale in timpul programului. D'asta.

          In loc sa faca program 9-17 cu o singura babeta, care sta 80% din timp de pomana, mai bine ar pune doua babete de la 7-11 cu o incarcare de 80%.

          Ar fi mult mai eficient si alea fericite ca se duc acasa si isi rezolva problemele lor.

          Asta e marea problema! Pentru orice interactiune cu statul - circa financiara, posta vamala, primarie, doctor, casa de sanatate, casa de pensii etc. trebuie sa iti iei jumatate de zi libera sa iti rezolvi problema. Sa nu te duci sa stai de la 7 la coada sa fi primu'
          • 0 (0 voturi)    
            online (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 11:24)

            maria [anonim] i-a raspuns lui cristi

            Ce-ar fi sa-ti faci e-banking pentru plata facturilor? posta e deschisa pana la ora 20. ar ma fi cu CAS-ul, ITM si inca cateva. Pai o solutie ar fi ca toti astia sa lucreze noaptea, schimbul 3 ce zici? facem de o petitie?
          • 0 (0 voturi)    
            Curat idiot! (Marţi, 2 februarie 2010, 9:06)

            Adela [anonim] i-a raspuns lui cristi

            Este. La faza cu "adica muncesti de 3 ori mai mult pt un salariu de 2 ori mai mare" m-am ingrozit. Bine, stai aici si munceste tu de 3 ori mai putin :D
        • +1 (1 vot)    
          hahaha (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 10:56)

          olteanul [anonim] i-a raspuns lui ion

          Vai de capul tau, mai Ioane! Eu am plecat de mult si nu "latram" toata ziua. Am plecat si muncesc la fel ca-n Romanica si primesc de 4 ori mai mult. Misto, nu? Iar legat de drumul bun si pensia ta.....no comment!
    • +2 (2 voturi)    
      Ai o atitudine foarte sanatoasa (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 12:21)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Mario

      Te vaiti si nu faci nimic in acest sens. Crezi ca 'in strainatate' te asteapta cineva cu bratele deschise?
    • +1 (1 vot)    
      Unde sa plece? (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 14:05)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Mario

      In Mozambic? In Uganda? Ca Europa occidentala si Scandinavia sunt supraocupate.
      Tre sa stai aici si sa incerci sa faci cat poti mai bine. Nu sa pleci.
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo Romania (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 19:57)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Mario

      Romanii vor ajunge departe cu felul lor de a fi, acela de a cauta cu incapatanare minima rezista; asta-i calea naturala.
  • +6 (6 voturi)    
    Cazul meu (Marţi, 26 ianuarie 2010, 23:10)

    cobra [anonim]

    http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/868748/Un-an-cu-masina-in-service/
    În cazul meu, service-ul este principalul vinovat. Acum suntem în proces şi se cam ştie cum merg acestea.
  • +9 (9 voturi)    
    nu este singura industrie (Marţi, 26 ianuarie 2010, 23:38)

    catalin [anonim]

    eu am patit-o cu produse electronice vandute drept produse noi.
    Principiul afacerii se bazeaza pe faptul ca echipamentul vine cu sigiliu, care in cazul ruperii duce la pierderea garantiei.
    Am patit-o cu cateva produse de la UltraPro (as spune bine ca au dat faliment, dar sigur creierul operatiunii a scapat cu bine). O sursa de PC si un TVtuner. Ambele au fost cumparate drept noi dar cand le-am desfacut (deh, sunt de formatie electronist) am constatat ca produsele nu erau nici pe departe noi ci reparate, iar urmele erau evidente. Lipiturile erau facute mai murdar decat cele facute de copiii de la cercul de electronica care abia au invatat sa tina in mana pistolul de lipit.
    din pacate cainii latra caravana trece, iar ziarele isi fac audienta si atat.
  • +6 (6 voturi)    
    eu zic ca e utila.. (Marţi, 26 ianuarie 2010, 23:52)

    nebugetaru [anonim]

    Exceptand faptul ca la intrare m-a oprit un portar incordat (de parca n-ar fi institutie publica) care a spus ca duce el cererea "unde trebuie" si ca am fost contactat fix in ziua 30, cei cu care am vorbit au fost cat se poate de amabili si doritori sa rezolve problema. Au explicat cadrul legal al problemei si mi-au oferit si solutie. Comunicare ulterioara ok, chiar si pe mail.
    In ciuda specificului bugetar mentionat la inceput, eu zic ca iti rezolva problema daca stii sa explici si sa ceri informatii.
    • 0 (0 voturi)    
      HAHAHAHAHAHAHAHA (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 17:42)

      patrocle [anonim] i-a raspuns lui nebugetaru

      Domnule Nebugetaru, dvs. descrieti o realitate care se inscrie in zona SF-ului.Ca sa fiu elegant cu dvs., cred ca nu ati avut de-a face niciodata cu adevarat cu CSA-ul ( Mafia Asigurarilor din Romania ).Poate confundati institutiile si atunci, va intelegem.
  • +3 (5 voturi)    
    CSA e parintele hotilor (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 0:10)

    cata [anonim]

    Va prezint cele 2 sesizari facute catre CSA
    - in anul 2007 am facut RCA pe data de 15 dec, fiind taxat pentru anul 2008 si varandu-mi-se pe gat cartea verde DESI eram inca in anul 2007, erau afisate tarifele pe 2007 si cartea verde incepea de la 1 ian 2008, in speta asigurarile la tariful respectiv. DESI am platit pentru un serviciu de 6 luni, in realitate de cartea verde am beneficiat de-abia DUPA 1 ianuarie 2008. Pe data de 27 decembrie am fost nevoit sa imi fac si carte verde taxata evident en-gros pentru a putea parasi tara, desi eu PLATISEM pentru cartea verde si era normal sa primesc si cele 15 zile diferenta de la firma de asigurari. Am cerutr la CSA fie rambursarea diferentei intre costul RCA la 15 dec 07 fata de 1 ian 08, fie decontarea cartii verzi suplimentare pe care am fost nevoit sa o achizitionez. Verdict - evident societatea de asigurari are dreptate.
    - in anul 2008 avand asigurare valabila la OTP Garancia m-am dus in data de 14.12.2008 pentru incheierea RCA pe anul 2009. Au refuzat sa-mi incheie cu data de 14.12 motivand ca asigurarea mea expira pe 18.12 si in consecinta trebuie sa fiu taxat la tariful de 2009 care era cu vreo 4(patru) milioane mai mare pentru modelul masinii mele. Le-am explicat ca tarifele afisate pe situl lor sunt cele din anul 2008 pentru data de 14.12 cand m-am prezentat la dumnealor si solicit incheierea cu aceasta data renuntand de bunavoie la ultimele zile. Le-am demonstrat ca pe banii mei pot sa inchei cate asigurari RCA doresc intr-un an. Nu au acceptat si in consecinta am fost nevoit sa inchei RCA in alta parte. Desi tarifele erau afisate la data de 14.12 pe situl lor, ei mi-au dat tabelul cu 18.12 care NU ERA AFISAT nicaieri, exceptand biroul d-lor. Nici in acest caz nu am primit raspuns favorabil din partea CSA.
    Din pacate nu am avut nici timpul si nici banii pentrtu a ma lupta pentru drepturile mele calcate in picioare la instante superioare europene.
    • 0 (0 voturi)    
      Daca ai avea timp (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 19:46)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui cata

      ai pierde in ambele cazuri.
      Sa te mai vad acum, odata cu introducerea emiterii electronice, unde te mai duci "in alta parte" ca sa iti inchei RCA-ul inainte de expirare (uite-te in normele CSA in ce conditii inceteaza asigurarea).
  • +5 (5 voturi)    
    CSA - parintele hotilor - 2 (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 0:17)

    cata [anonim]

    Este NEPERMISA, NEJUSTIFICATA si contrar oricaror norme europene intarzierea de ani de zile a realizarii bazei de date unice cuprinzand daunele realizate de soferi si in consecinta sistemul de bonus/malus corespunzator.
    Daca in cazul bancilor baza de date cu datornici s-a realizat cu viteza luminii, in cazul asigurarilor aceasta a stagnat si continua sa stagneze, cu chiu cu vai acceptand ca poate prin 2011 sa actioneze efectiv bonusul.
    Explicatia este simpla - malus masiv fac in general baietii de baieti carora le pasa in cur cate masini busesc ca are tata parai, dar n-ar vrea totusi sa plateasca o asigurare pe masura faptelor lor. In acest timp pulimea (omul de rand, soferul corect - d-le moderator) trebuie sa scoata banul gros din buzunar intru fericirea asigurarilor si capului mafiei - CSA.
    In fiecare an companiile se plang aparent ca au platit multe daune, dar nu catadicsesc sa miste un deget pentru a lua banii de la cei care le produc. Ce se intampla in acet an este efectiv praf in ochi - de 10 ani erau resursele pentru asa ceva, dar nu-i asa, baietii lui tata trebuie protejati.
    Mira-m-as sa se poata face ceva cu acesti nenorociti care guverneaza asigurarile romane.
  • +4 (4 voturi)    
    Cazul 4 (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 0:38)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Evaluarea facuta in caz de dauna totala.

    Un caz interesant:
    http://www.avocatura.com/forum/dauna-rca-asirom-t14968.html
    • +4 (4 voturi)    
      inceputul articolului (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 0:48)

      Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      "- nu este vina ta, dar te-ai facut un dosar de dauna RCA ASIROM, nashpa...cineva nu a fost atent si te-a lovit puternic in spate (le) auto.

      - la doua luni de la accident primesti " oferta " asiguratorului ( o simpla comunicare pe e-mail )in ceea ce priveste dauna pe care o ai la auto : 20.000 lei....paguba ta 38.000 lei conform devizului emis de service auto autorizat.

      - incerci sa primesti lamuriri de la asigurator...."
  • +2 (6 voturi)    
    fara rca ! (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 1:27)

    marius [anonim]

    fratiorii mei,eu nu le mai dau la hotii astia nici un ban.in prezent merg fara asigurare.
    • +4 (4 voturi)    
      Te inteleg.. (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 7:25)

      je [anonim] i-a raspuns lui marius

      dar e obligatorie si daca te prinde fara ea e de rau.
    • +5 (5 voturi)    
      bine, daca dai peste mine... (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 8:19)

      marius [anonim] i-a raspuns lui marius

      si nu platesti pagubele in 15 zile iti crap capul!
      Metaforic vorbind...
    • +5 (5 voturi)    
      @marius (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 8:38)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui marius

      Sa te fereasca Dumnezeu sa lovesti o masina bengoasa ca ramai si fara casa. Desi n-am vrut, rimeaza!
  • +2 (6 voturi)    
    ai de voi romani (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 1:43)

    curcanici [anonim]

    incercati sa mergeti in justitie, dar si acolo...tot o apa si un pamint. sinteti facuti sa fiti robiti si libertatea acceea din decembrie sa o uitati rapid. vai de voi. infractorii si toti nenorocitii au pus mina pe tara. trezirea....
  • +2 (2 voturi)    
    (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 6:36)

    pamfletaru [utilizator]

    Povestea este foarte lunga cu rezultatul final: nu o sa mai inchei RCA sau CASCO la ARDAF niciodata.
  • +3 (5 voturi)    
    Solutie (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 8:02)

    Jeu [utilizator]

    Solutia ar fi ca sa nu mai fim obligati sa ne facem asigurarea. Mi se pare un abuz. In momentul in care nu vom mai fi obligati de statul mafiot sa ne asiguram sunt sigur ca si atitudinea asiguratorilor va fi alta. Sa facem o presupunere, sa spunem ca statul ne-ar obliga sa mancam branza de 3 ori pe zi. Ce s-ar intampla in situatia asta? Pai vanzatorul de branza va deveni mai nesimtit, ca daca nu iti place nu ai ce face, branza trebuie sa mananci. Calitatea branzei se va inrautatii, pe acelasi principiu ca mai inainte, e buna si niste branza mai veche decat deloc, iar preturile la branza vor creste.
  • +3 (3 voturi)    
    RCA + CSA degeaba (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 8:19)

    veli [anonim]

    Am fost lovit din spate de o masina cu RCA la Euroins care si-a declinat acoperirea platii pe motiv "ca justitia trebuie sa stabileasca vinovatii". Dupa sesizarea la CSA au spus ca reanalizeaza situatia daca le prezint fotografii de la locul accidentului. Le-am trimis foto si de atunci liniste. CSA spune sa ma adresez justiei ca ei nu au competente chiar daca au sesizat ca afirmatiile Euroins de neplata nu au nici un temei din actele de la dosar
    • 0 (2 voturi)    
      Euroins (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 14:56)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui veli

      Euroins este o societate cu capital bulgar care pentru a intra pe piata practica cele mai mici tarife.
      Este si vina noastra ca intocmim asigurari cu cel mai mic pret uitand ca marfa cea mai ieftina este si cea mai proasta. Pana nu vor dispare acesti asiguratori de pe piata nu se va putea ajunge la o normalitate. In plus Euroins, si atlti de teapa lui, nici nu trimite bazale de date cu asiguratii si accidentele produse pentru simplul fapt ca ei nu au nici o evidenta electronica, fac totul pe dosare
      • +1 (1 vot)    
        Euroins (Joi, 28 ianuarie 2010, 3:28)

        arion [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        Subscriu: Euroins e de tot rahatul, m-a lovit o tanti cu RCA la ei si de 6 luni ma lupt sa-mi recuperez banii pe reparatia platita de mine.
        Chiar nu mai stiu ce mai pot face in afara de tarat prin tribunale.
  • +4 (4 voturi)    
    CASCO OMNIASIG cei mai mari HOTI !!!!!! (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 8:23)

    Florin [anonim]

    Pe scurt va povestesc 'patania mea' cu aceasta firma.
    In Ianuarie 2008, am achizitionat o masina in leasing, facand o polita de asigurare full casco la OMNIASIG Arad(este firma aleasa de catre societatea de leasing), cu toate ca le-am solicitat sa o fac la Tiriac.
    In Martie 2009, mi-a fost sparta locuinta iar 'hotul' a furat pe langa cutia de valori, inclusiv cheile de la masina.
    Mentionez ca sotia era acasa, in gradina iar masina parcata in garaj in curte.
    Noi am observat a doua zi dimineata, lipsa cutiei de valori si a cheilor de la masina.
    Am chemat politia au luat amprente si tot in aceasi zi dimineata, am anuntat si firma de leasing si casco, de furtul cheilor de la masina.
    Tot in aceias zi am lasat masina in parcul auto al firmei de leasing, spunandu-le ca nu raspund daca se fura si masina, primind din partea firmei de leasing o lata masina spre folosinta.
    Dupa cateva zile s-a prins hotul.
    Timp de 1luna am umblat ca 'orbul' cand la politie(pentru actele necesare pt deschiderea dosarului de dauna, pentru ONIASIG) cand la OMNIASIG pentru primi acceptul pentru inlocuire: contactului si butucilor de la usi si portbagaj.
    Spre surprinderea mea societatea de asigurari OMNIASIG, nu a vrut sa imi inlocuiasca decat cheia furata!!! In loc sa se intoarca impotriva 'hotului' si sa isi recupereze pierderea, ei s-au intors impotriva mea spunandu-mi: 'cheia nu face parte din polita de asigurare full casco!!' eu i-am intrebat: 'daca poti sa mergi cu masina fara cheie, at. ti-o fac cadou!!' Binenteles dupa 1 luna de plimbari, am fost nevoit, fortat de imprejurari, sa platesc eu tot, iar spre decontare la doasarul de dauna, mi-au decontat doar cheia spunandu-mi:' c-am scumpa cheia! trebuia sa o face-ti la un birou de copiat chei' eu i-am intrebat dar cu chipul cum ramane? tot biroul de copiat chei poate sa-l faca?'
    Pe scurt:
    EVITATI ca firma de asigurare OMNIASIG-ul!!!!!!!
    Protejeaza HOTII si se intoarce impotriva asiguratului!!!!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      Eroare ! (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 14:59)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui Florin

      A gresit societate de leasing , si tot ea trebuie sa plateasca : NU avea voie sa-ti dea a doua cheie de la masina !!!!
      OMNIASIG ul nu are nici o vina !
      • 0 (0 voturi)    
        Hai nu zau (Vineri, 29 ianuarie 2010, 11:20)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        Mi-a luat cheia pe care o foloseam zilnic!! si nici decum dublura!!!!

        De ce le iei apararea???
        AI CEVA DE CASTIGAT??

        Sau........

        ASA ca lasa EROAREA!!!!
      • 0 (0 voturi)    
        si inca ceva.... angajatul firmei OMNIASIG (Vineri, 29 ianuarie 2010, 11:41)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        SPRE informarea ta si a colegilor tai HOTII de la OMNIASIG ARAD, cheia era in cutia de valori impreuna cu verighetele si lantisoarele. Noi de obicei cand ajungem acasa ne scoate-m verighetele si le punem in cutie.
        Politia l-a prins deoarece a incercat sa vanda verighetele care sunt gravate iar 'cumparatorul' s-a dat seama cand a vazut verighetele gravate cu numele nostru. Ideea e ca eu am fost acasa pana la ora 13:15 iar sotia a venit la 13. Furtul s-a desfasurat conform declaratiei 'hotului' in jurul orei 13:30.
        Si nu mai posta lucruri pe care nu le cunosti!!
        Iti doresc sa ai parte si tu de acelas 'ghinion' pe care l-am avut si noi si atunci ai sa intelegi cum sta treaba !!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Omniasig (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 8:23)

    Gaby U. [utilizator]

    Am dauna cu dosar complet depus neachitata din august 2009!!!!
    • +1 (1 vot)    
      identic BCR (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 10:02)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Gaby U.

      Actionata in justitie de o alta societate de asigurari pentru ca masina a fost reparata pe casco si societatea era casco trebuie sa isi recupereze contravaloarea reparatiei...
    • +2 (2 voturi)    
      boicot! (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 11:34)

      revoltat [anonim] i-a raspuns lui Gaby U.

      trebuie sa facem NOI contra acelor asiguratori care-si bat joc de noi! Publicam pe forum, pe bloguri si ori se conformeaza ori dau faliment.!
  • +7 (7 voturi)    
    mana-n mana (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 8:28)

    IGOR [anonim]

    in 200x am avut un accident cu masina in Galati. Un bou nu a vazut indicatorul STOP si mi-a distrus jumatate din partea din fata a daciei 1310. Am fost la constatari, s-a intocmit procesul verbal si am luat RCA-ul omului. Dupa ce am fost la 99% din service-urile din oras mi-am dat seama ca nimeni nu vrea sa repare masini pe RCA, pentre ca exista riscul sa nu primeasca banii. Am gasit un service si baietii de acolo, dupa ce mi-au cerut bani in mod sistematic, au reparat masina.Chestia e ca ei erau mana-n mana cu un inspector de daune de la Banca Transilvania - un mare spagar dea altfel. Can am fost la eui sa-mi deschida dosarul de dauna, practic ala mi-a tras un sut in cur si m-a dat pe usa afara. asa am inceput eu prima experienata cu firmele de asigurari, in timp ce boul care a intrat in mine a scapat cu 1 luna permis suspendat si 800mii lei vechi amenda. Masina lui avea o bara de otel si nici macar radiatorul nu i-a fost spart. Nu vad de ce eu ca si pagubit, daca dauna mea depaseste rca-ul trebuie sa ma judec su vinovatul sa recuperez diferenta de bani. Ar trebui ca firma de asigurari sa-l actioneze in judecata. Asa poate unii soferi ar conducemai atent. O zi buna.
  • +6 (6 voturi)    
    Caracatita de Supraveghere a Asigurarilor (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 8:39)

    Angela Toncescu [anonim]

    Misiunea CSA: protejarea companiilor de asigurari prin orice mijloace
    Salariul celor 7 magnifici din CSA in anul 2008: 938.329 de lei (260.646 de euro)/ an/persoana.
    Sustinuti de : Blaga, Videanu, Melescanu, Comisia de buget din Camera Deputatilor.
    Termen de valabilitatea: EXPIRAT
    • 0 (0 voturi)    
      cand s-a votat? (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 11:35)

      mirat [anonim] i-a raspuns lui Angela Toncescu

      de catre Blaga candidatura dnei Daniela Popa de la PC(R) la presedintia CSA??? ca eu nu-mi aduc aminte?
    • 0 (0 voturi)    
      Salarii CSA (Joi, 28 ianuarie 2010, 3:38)

      arion [anonim] i-a raspuns lui Angela Toncescu

      Pai de ce crezi ca madama aia stearsa din partidul de apartament (pordon vila de bogatas) al lui Voiculescu a dat-o-n Doamne iarta-ma si de deputatie si de presedentie la PC? Ca-i era draga misiunea de aparator al asiguratilor?
  • +1 (1 vot)    
    Asigurare de sanatate pentru calatorii (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 9:07)

    dragon [utilizator]

    Am incheiat o asigurare de sanatate pentru calatorii in strainatate, cum se obisnuieste. La Euroins. Am prins o raceala, rosu in gat, etc. Vizita la medic, antibiotice, plateste consultatia si antibioticele. Am anuntat societatea de asigurari despre problema inainte sa merg la consultatie, au spus ca e ok sa merg, n-ar fi putut sa spuna altfel. La revenirea in tara, refuz la plata consultatiei si a medicatiei pe motiv ca ei nu platesc cazuri de infectie. (???) Cu toate ca nu se precizeaza asa ceva in contractul incheiat cu dansii, ba intr-un articol din contract se precizeaza ca se platesc interventiile de urgenta la stomatologie. Care in 95% din cazuri sunt de natura infectioasa. Si atunci? Nu sunt ei abuzivi?
    EUROINS le zice.
  • +2 (2 voturi)    
    Linistiti-va (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 9:15)

    Pantera Roz [utilizator]

    N-ati auzit ca d-na Popa,fosta presedinta a PC,pleaca la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor?!Cazul e rezolvat.Va dudui comisia respectiva de acum incolo,nu va e clar?!Ca de aia s-a dus distinsa doamna acolo.
  • +1 (3 voturi)    
    RCA (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 9:32)

    fulcrum [anonim]

    Acum 4 ani m-a lovit un tembel din spate. Normal, m-am dus cu polita lui la asigurator(OMNIASIG). De aici au inceput surprizele: sigur, inlocuim oate piesele, dar mi-au spus sa nu ma duc in nici un caz la reprezentanta pentru ca "eu (asiguratorul) nu o sa accept niciodata factura lor si ca daca ma duc la reprezentanta o fac pe riscul meu ca ei nu platesc.". Masina avea 8 ani vechime. Am zis ok si mi-a dat numele&adresa a 2 service-uri agreate. La unul dintre ele, la care m-am dus, au inceput prin am pune o hartie in fata: devizul de reparatii executate....... in alb.Am refuzat instant. Replica: oricum o sa-l semnati. Raspuns: aia o sa mai vedem. Trebuiau sa inlocuiasca 7 repere. Au inlocuit 5 iar 2 dintre ele le-au "reparat" pentru ca agentul de asigurari nu a mai vrut sa plateasca inlocuirea. O saptamana am umblat pe la asigurari si m-am certat cu ei, motivul invocat: "totalul pieselor inlocuite ar depasi valoarea de despagubire la care ei au evaluat masina", asiguratorul m-a invitat sa-mi cheltuiesc banii prin tribunale "daca nu-mi convine". In final, masina a aratat ok, dar eu stiam ca deja umblam cu "cioara vopsita". Deoarece eram "multumit" ca sa-mi ridic masina a trebuit sa semnez devizul: normal, pe deviz toate piesele erau inlocuite.....si acum mai am c devizul. Replica hotilor:"ei, nu sunteti multumit?....oricum nu va intereseaza ca nu D-voastra platiti". Asa ca exista o complicitate intre ei. Daca reparam in service-ul care il vroiam eu le stricam jocul. Asa OMIASIG a platit service-ului inlocuirea tuturor pieselor, iar baietii si-au impartit frateste banii.
    Atata timp cat evaluarea pagubelor unui autoturism nu este facuta de un evaluator independent de compania de asigurare, care sa fie platit intr-o suma fixa indiferent de pagubele masinii evaluate nu se va intampla nimic.
    Iar legea lasa portite mari firmelor de asigurari la evaluarea pagubelor materiale.Stau sa ma gandesc ca limita este de 500000 EUR. Atunci ce naiba, ma asigur daca lovesc un Ferrari?
  • +3 (3 voturi)    
    cum era? (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 9:37)

    screwball [anonim]

    rca ieftin si rapid?
  • +3 (3 voturi)    
    tokmai am aflat... (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 9:50)

    liviu_ [utilizator]

    un cad petrecut in noua zeelanda:
    i-au spart unuia casa, si in 2 zile compania de asigurari i-a cumparat totul la loc (nou) + bani pentru bijuteriile luate din romania (evaluate dupa poze).
    ma rog sa si stabilit ca politia trebuie sa patruleze mai des etc....

    e o difereta intre ei si noi?!
  • +3 (3 voturi)    
    cazul meu (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 9:50)

    Cristina [anonim]

    Am avut accident nu din vina mea. Dauna totala mi au dat nici jumatate din cat valora masina plus epava. Ca sa o repare ii costa peste valoarea masinii. Am sesizat CSA ne au raspuns ca alea sint criteriile dupa care evalueaza ei masina (nr. km, ani vechime, valoarea de catalog). Masina mea avea multi km si mi pare rau ca nu i am dat inapoi (dar nu ma intereseaza asta), masina mergea bine si avea consum mic. Allianz ne au dat niste bani si atata. Noi am ramas si fara masina si fara bani si nevinovati. Acum platim la RCA o gramada de bani si pentru ce? Sa mi repare masina cu piese second? Dar ce noi platim RCA second sau cum?
    Am fost la service cu masina de servici a sotului sa i schimbe bateria - i au pus una de se vedea ca nu era noua. ..
  • 0 (0 voturi)    
    tautologie in primele doua randuri (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 10:05)

    ciucu [anonim]

    e clar cu ce se ocupa asociatia. nu trebuie sa repetati ce face
  • +3 (3 voturi)    
    asiguari fantoma (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 10:22)

    mihai [anonim]

    din pacate lipsa banilor in acesta tara imputita ne obliga la incheierea unor asigurari RCA, CASCO, SANATATE la firme de genul: ASIROM, ASTRA, ARDAF, mai nou Carpatica si Euroins etc. care au niste preturi foarte bune, dar servicii foarte proaste. sa ne ferim de aceste firme ca de raie.
    • +1 (1 vot)    
      nu uita bcr asigurari (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 12:34)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Am avut multe probleme cu ei si la casco (un an ca apoi am schimbat, logic) si la rca (si cand m-a lovit cineva cu rca la ei si cand am avut eu rca-ul la ei).
  • +4 (4 voturi)    
    salarii nesimtite (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 10:23)

    gh [anonim]

    Cum isi dau astia aceste salarii nesimtite?
    Daca va uitati pe declaratiile de avere ale membrilor CA din Comisia de Supraveghere a Asigurarilor marea majoritate a averilor au fost facute in ultimii 5 ani, iar onorata d-na Toncescu Angela se apropie de 1/2 milion eoro; de unde provin banii pentru asemenea salarii?
    Si eu, care n-am mintit, n-am furat, nu m-am inregimentat politic, am terminat o facultate in 1984 si am lucrat in proiectare, acum la 51 ani fac eforturi mari sa-mi tin doi copii in scoala (scoli normale, in tara -sa nu se inteleaga altceva);
    Cred ca din ce in ce mai multi romani, care au ajuns sclavi in propria tara vor dori sa-si faca singuri dreptate.
    Eu sunt unul dintre ei.
  • +1 (1 vot)    
    Stati departe de BCR!!!!! (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 10:31)

    Luk [anonim]

    Eu am avut probleme cu BCR Asigurari care au tot incercat sa nu imi plateasca reparatia la masina gasita lovita in parcare au tot trimis adrese la politie si alte institutii poate poate nu vor plati.Ca sa nu mai zic ca angajatii de acolo te trateaza ca si cum tu esti obligat sa le dai bani si nu invers.Multa grosolanie si o institutie care inca se vede ca a fost a statului.CSA-ul sesizat nu m-a ajutat cu nimic,practic e inca o institutie care exista doar pe hartie.
  • +1 (1 vot)    
    romania tara tuturor posibilitatilor (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 10:45)

    Vincent Vega [anonim]

    Dragi mosului ...ne meritam soarta cu varf si indesat ...toti se plang toti se lamenteaza da nimeni nu face nimic... nimeni nu ia atitudine ....doar discutii si iar discutii pe forumuri.Poi sa stiti ca nici un forum nu ne va rezolva problemele ..egal ca e vorba de asigurari sau altceva. Vorba aluia ,daca de maine statul roman o sa ne oblige sa mancam branza de trei ori pe zi v-om manca fratilor ...iar singurele razvratiri v-or fi pe "FORUM" Platim rovignete da drumurile sunt varza,platim asigurari da nu ne despagubeste nici draq,aproape oriunde te duci in tarisoara asta esti luat in ras si batjocura ...te plangi de ceva la politie te trimit sa prinzi singur hotul, samd...nu mai are rost ca stiti si voi . Va zic eu ..pana nu v-om fi uniti "in cuget si-n simtiri" vorba cantecului nu se va rezolva nimic.O sa ajungem sa platim taxa pe respirat......Multa bafta.
  • -1 (1 vot)    
    incredibil (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 10:46)

    Joben [anonim]

    Draga ASSAI, sunt surprins, oare de ce nu mentionezi si companiile alea de asigurare. Referitor la CSA si la preturi nu sunt de acord, atata timp cat exista rca de 100lei si pt aceeasi masina la o alta companie pretul e 400 lei ma gandesc ca in cazul in care asta cu 100 il loveste pe unu pe strada, se prea poate ca acela nevinovat sa primeasca diverse piese asa cum zici tu si raspunsul e simplu din 100 de lei nu prea poti sa faci provizii si sa ai bani de despagubiri. asa ca mare atentie ! daca te intrebi daca lucrez la asigurari raspunsul e nu, lucrez la un dealer, si faptul ca tu esti o asociatie de serv independete ar trebui sa iti dea o altfel de prestanta, si mai mult taria de a nominaliza pe cine este ASSAI suparata

    In rest noi sa fim sanatosi
    • +1 (1 vot)    
      Mincinosului ii creste nasul! (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 15:03)

      ASSAI [anonim] i-a raspuns lui Joben

      Draga Joben, toate datele transmise catre toate ziarele sunt cu exemple, care contin si numele societatilor de asigurari.Daca ziaristii nu vor sa le faca publice, adreseaza-te lor.Cat despre afirmatia ta cu privire la faptul ca lucrezi la dealer si dupa modul in care ai scris, imi dau seama ca lucrezi de partea cealalta.Titlul iti este dedicat.
  • +1 (1 vot)    
    CSA (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 10:54)

    Asiguratu; [anonim]

    CSA exista degeaba si nici macar ei insisi habar nu au care e rolul lor. Anul trecut am fost la ei sa depun o plangere impotriva Generali Asigurari si cadn am intrat pe usa la CSA, am stiut din stara ca plangerea mea va fi sortita esecului. Mi-am dat seama de asta in momentul in care am vazut ca pe toti peretii lor pe holuri si in birouri aveau calendare cu "GENERALI". Evident, ca dupa 30 zile de munca la dosarul meu mi-au raspuns ca "problema nu este de competenta noastra, incercatisa va adresati justitiei".
  • +1 (1 vot)    
    CSA, O MARE TZEAPA (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 10:54)

    alis [anonim]

    Tocmai am primit un raspuns de la CSA( bineinteles ca au depasit termenul de 30 de zile)in urma unei sesizari la care am atasat dovezi clare-proces verbal, poze, declaratii de la politie- ca mi se face o mare nedreptate. In acest raspuns au citat din raportul de expertiza facut in birou, fara masuratori, calcule si fotografii ale masinilor implicate in accident, de catre expertul agreat de firma de asigurari, celebra tzapuitoare Carpatica Asig.
    In timp ce asteptam raspunsul de la CSA eram convinsa ce mi se va face dreptate si nu va trebui sa ajung in instanta, sa platesc taxa de timbru pentru 18.000 de euro plus onorariul avocatului.

    Imi pare rau ca am asteptat mai bine de o luna pentru un raspuns de la acesti incompetenti. Trebuia sa merg din start in instanta.
    Concluzia: nu va bazati deloc pe CSA!
  • +2 (2 voturi)    
    EUROINS (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 11:39)

    amu [anonim]

    Am fost lovit de o masina cu asigurare RCA la EUROINS anul trecut,Am probleme mari cu ei ca nu vor sa plateasca,invocand tot felul de motive.NU stiu cum sa o rezolv , ma simt discriminat si batjocorit de modul cum ma trateaza acesti specialisti in tergiversare . Daca as putea sa infiintez o asociatie a pagubitilor de EUROINS ,as face -o cu mare placere.Cetateanul simplu, nu se poate lupta cu aceste firme de asigurari ,deoarece au juristi vanduti cu experienta ce stiu toate chichitele.La noi legile sunt facute neclare si se pot interpreta de acesti rechini .Feriti-va de EUROINS o firma de trei parale, care traieste din excrocarea cetateanului roman fara aparare ,in aceasta democratie originala.Vreau o Romania curata.!
  • -1 (5 voturi)    
    nesemnificatv (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 11:59)

    virgil [anonim]

    Nesemnificativ, mult zgomot pentru nimic. Trei cazuri, trei prostii. Sunt probleme mult mai mari, care ar trebui discutate, insa cele semnalate de ASSAI sunt, daca or fi, nesemnificative, pentru ca ar reprezenta exceptii. Nu cred ca vreun asigurator ar putea spune cuiva sa puna piese second hand pe masina. Ar fi o explicatie, sa se repare cu piese la mana a doua pentru a nu se depasi valoarea ramasa a masinii. Nu dezinformati oamenii. Cazul 2, sofer neexperimentat, este de tot hazul, logica asigurarii fiind tocmai acoperirea culpei asiguratului, iar "asigurarea degeaba" este un fel de vorba in tren. Repet, asigurarile nu sunt facute in favoarea asiguratilor sau a tertilor pagubiti, ci, mai ales, in favoarea asiguratorilor, insa discutia ar trece la alt nivel.
  • 0 (2 voturi)    
    daune rca, garantii (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 12:32)

    lupu catalin [anonim]

    Am avut parte de un accident ,un pusti care isi luase permisul de 6 luni m-a tamponat din spate in timp ce stateam la semafor cu vreo 40 km/h, in fine... la service trebuiau sa schimbe toba, bara de protectie, vopsea etc. pe fisa de service aceste lucrari au fost evidentiate si costul ajungea pe la 900 ron numai ca in realitate ei doar au indreptat bara si au dAT vreo 10 cm de vopsea , si au shimbat un stop care in magazin este 15 lei (e vb de o dacie papuc). Dupa ce am vazut fisa si m-am certat cu ei au schimbat si toba (85 lei in magazin). In final pretul de pe facturi(ca am dus eu ff la firma de asigurari) era de aproape 900 ron. Deci hai sa scumpim rca-ul ca sunt pierderi. DE CE? Si cred ca cel ce face 3 accidente trebuie sa isi piarda dreptul la soferie definitiv.
    Alta situatie mi-am gasit parbrizul fisurat in parcare odata cu caderea frigului, am incercat sa il schimb pe garantia masinii (ca iti iei masina noua ca sa nu te doara capul) au incercat tot felul de abureli (au facut poze, mi-au dat negatie, dupa care le-am zis ca am facut expertize la alte firme si rezultatul fisurarii parbrizului nu se datora factorilor externi ci a caroseriei si le-am cerut sa imi dea scris negatie moment in care mi-au spus ca pozele facute de ei nu sunt 100% concludente si ca trebuie sa mai fac o vizita la ei la service sau sa fac eu poze profesioniste), am facut sesizari la toate organizatiile abilitate, dupa care m-am interesat cat ar costa unul nou (pe original), am fost surpins sa aflu preturi diferite la dealerii din tara si mai mult decat atat (acum e partea frumoasa) DACA doream sa cumpar pe rca, CASCO etc pretul era dublu intre 14 si 16 milioane fata de 700 - 800 ron daca l-as fi cumparat pe persoana fizica (fara garnituri, montaj etc) DE CE DIFERENTA DE PRET INTRE ASIGURARE SI FARA ASIGURARE??
    Am gasit in cele din urma pe varianta (productie Anglia, deci nu chinezarii) la un pret de 280 ron cu tot cu montaj. INTREBAREA MEA.... DE CE ATAT DE MARE DIFERENTA DE PRET??
    • +1 (1 vot)    
      pentru ca... (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 13:37)

      qxu [anonim] i-a raspuns lui lupu catalin

      Pentru ca e pe banii altora - si ei trebuie sa despagubeasca.

      In alta ordine de idei:
      nu comentez moralitatea schimbarii cu piese sh - in definitiv nici piesa defecta nu e noua, si prin asigurare ai platit mai putin datorita acestei uzuri... - daca e moral sau nu... cert e ca nu e ilegal.

      Tot aici, mi s-ar parea normal ca RCA-ul sa fie emis pe sofer, nu pe masina! Ce vina am eu ca proprietar ca cel care a facut accidentul (prieten, sofer, etc) nu a fost atent?

      Cu masini in service nu am avut deloc probleme. Soc de asigurari a decontat si nu mi-a facut deloc probleme. Au fost corecti si prompti... pacat ca cam scumpi.
      Si referitor la pret, un exemplu cu asig de sanatate: in concediu am avut nevoie de medic in BG, pentru copii. A venit de 2 ori, consultatie max 15min=3fiole care trebuiau baute. Intamplator fiind la soc de asig, am amintit de eveniment si doamna de acolo a vrut sa verifice daca au decontat. Decontasera: 500$ odata si 1000$ a doua oara! Ptr max 15 min de consult!!!!
      Asig a costat vreo 10$....

      Concluzie: daca si serviceurile practica deconturi tot atat de nesimtite, si din exemplul de mai sus am vazut ca da, e totusi de inteles atitudinea asiguratorilor: ori scumpesc polita ori devin zgarcit...
      • +1 (1 vot)    
        si ce legatura are cu cazurile mele??? (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 15:20)

        catalin [anonim] i-a raspuns lui qxu

        ??
  • 0 (0 voturi)    
    Allianz (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 14:13)

    ana [anonim]

    Eu vreau sa-i laud pe cei de la Allianz, am avut doua accidente usoare, unul din vina unui asigurat la Astra, masinea mea fiind in garantie nu aveam voie sa o repar decat la reprezentanta, cei de la Astra au refuzat, motivand ca e prea scump si ma trimiteau ei in curte la nea Gigel sa repar masina. Allianz a platit in 14 zile reprezentatei, pe asigurarea mea CASCO si cu regres pe RCA vinovat, urmand sa-si recupereze ei banii de la Astra, una e sa ma lupt eu cu ei in instanta si alta e pt ei. Un al doilea eveniment usor s-a produs la cateva zile cand, din vina mea, o dacie de 30 de ani vechime m-a lovit, i-au platit omului, pe RCA-ul meu 14 mil, fara sa-i ceara vreun deviz de plata, i-au spus ca poate sa si-o repare si singur, oricum suma era mai mare decat valoarea de piata a masinii lui. La telefon sunt foarte promti si amabili (cei de la Astra aveau un nr de tel pe site la care nu raspundea nimeni niciodata), incearca sa-ti rezolve problema cat de repede se poate, te suna inapoi in aceeasi zi, la constatare nu stai sa astepti ca boul ore in sir, basca toate service-urile nu au nici o obiectie cand le spui ca ai asigurare la Allianz, am fost tratata cum nu am crezut ca se poate in tara asta de rahat, jos palaria pt aceasta firma de asigurari, e mai scump dar face toti banii.
    • -1 (1 vot)    
      Ana, cred ca ne minti! (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 15:05)

      coman [anonim] i-a raspuns lui ana

      Ana, cred ca ne minti.
      • 0 (0 voturi)    
        nu mint (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 15:30)

        ana [anonim] i-a raspuns lui coman

        nu mint si ii voi lauda ori de cate ori voi avea ocazia pt ca m-au scutit de nervi si alergatura sau, chiar, mai rau, bani scosi din buzunarul propriu, masina mea e in leasing, e singurul element pe care am omis sa-l dau, nu stiu cum s-ar fi purtat daca proprietarul nu era Porsche Leasing(alergatura si nervii pe capul utilizatorului pica, oricum) cu toate ca asigurarea nu trebuie sa tina cont de numele proprietarului dar am destule cunostinte care au fost tratate exact la fel, eu, una, pt orice fel de asigurare ma voi adresa doar lor...pana la proba contrara.
  • 0 (0 voturi)    
    blah... blah... (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 14:44)

    dacus_anonimus [anonim]

    toti se plang... nimeni nu face nimic... de politica suntem toti buni...
  • +2 (2 voturi)    
    Sa fie ieftin! (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 14:55)

    Dan [anonim]

    Majoritatea merg si se asigura unde e cel mai ieftin, la fantome gen Euroins, din principiul ca in caz de accident, nu el are probleme cu asigurarea, cel lovit sa se descurce. De aia prospera hotii astia.

    Eu, in Germania, mai platesc si o asigurare de avocat special pt. accidente rutiere. In caz de accident nici nu ma complic cu asigurarea celuilalt, merg direct la avocat si e treaba lui sa-mi scoata daunele repede, eu nu trebuie sa mai platesc nimic. Tot asigurarea celuilalt va plati si avocatul ... asta in cazul in care eu nu am nici o vina.
  • +1 (1 vot)    
    fara legatura (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 14:57)

    ALEXX [anonim]

    Am atins cu rulota p masina...am facut hartiile de intelegere amiabila...pe polita rulotei....ne-am despartit tot amiabil/i-am atins oglinda laterala/dupa o perioada ma cauta omul disperat...nu este valabila intelegerea amiabila pe polita RULOTEI ci trebuia sa facem pe POLITA RCA a autoturismului care tracta...care nu are nici o zgarietura dupa impact....spunind cei de la asigurari .".Polita Rulotei nu are astfel de efect" mai bine zis nu are nici un efect...cum suna si asta??un fel de m-a lovit dar nu in ochiul care este vanat si scos ci in celalalt???!!
    Cred ca si acest lucru trebuie sa lamureasca si sa supravegheze acesta institutie platita de firmele pe care trebuie sa le supravegheaza
    cu stima
  • +2 (2 voturi)    
    EUROINS = ESCROCI (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 15:01)

    alex [anonim]

    M-a lovit unu cu RCA EUROINS in Dec 2009. Astia nu vor sa plateasca pentru ca politistu nu i-a luat permisu vinovatului. Am facut reclamatie CSA - mi s-a spus ca Euroins are dreptul sa investigheze cazul 3 luni. 3 luni fara masina. Mama lor de hoti. Nu spun mai multe pentru ca as instiga cititorii la violenta.
  • 0 (0 voturi)    
    Bodycar SRL Timisoara (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 15:37)

    Boamba Claudiu [anonim]

    Hoti, care nu stiu cum sa fure cat mai mult.
    Nu ajunge ca fura mana in mana cu companiile de asigurari, dar mai fura si de la clienti.
    Iar in caz ca esti nemultumit, nici o problema, te ameninta, te bat, chiar si distrug ceea ce it-i apartine.
    Astia sunt adevaratii excroci din Timisoara, mituiesc orice, iar in caz ca ai probleme cu ei, te aranjeaja.
  • 0 (0 voturi)    
    Dauna totala la valoare mai mica decat cea asigura (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 16:09)

    Prepe [anonim]

    Am avut un contract de asigurare incheiat pe o valoare o masinii de 15000 Euro. In toamna am avut un accident (celalalt sofer a vost vinovat) in care masina a fost distrusa total. Ca si dauna totala mi s-au oferit 7000 Euro plus epava, motivul pentru o suma atat de mica fiind faptul ca masina ar fi fost supra evaluata cand s-a incheiat contractul de asigurare. Nu mi se pare correct faptul ca pana acum am platit companiei OTP pentru o valoare a masinii de 15000 Euro iar acum cand am nevoie de ei sa-mi returneze doar 7000.
  • 0 (0 voturi)    
    moarte omniasig (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 16:30)

    moarte omniasig [anonim]

    nu vreau sa spun decat atat. dupa experienta traita cu omniasig cu o dauna totala care nu a fost din vina mea, imi doresc ca toti angajatii de acolo, impreuna cu cei din conducere, sa se imbolnaveasca de cancer, sa se tavaleasca in chinuri si sa moara de o moarte lenta si dureroasa. atat!
  • 0 (0 voturi)    
    dar serviceurile? (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 16:46)

    Barsanu [anonim]

    Aici vad ca serviceurile sunt revoltate impotriva asiguratorilor... Adevarul ca serviceurile sunt tepari si mai mari decit asiguratorii.
    La Cluj a intrat un autobuz din spate in forduletul meu, asa am ajuns la Unita. Ei au fost de acord sa plateasca pagubele si mau trimis la un service cu care avea contract sa faca un antecalcul. Cind am vazut suma de 3500 ron pt. haion si bara spate m-am inteles cu asiguratorul si am facut eu reparatiile. Ghiciti din cit a iesit toata treaba? Din 800 ron. Deci serviceul a cerut 3500 ron in loc de 800....
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns pt Barsanu (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 17:33)

      Gascanu [anonim] i-a raspuns lui Barsanu

      Diferenta de cost de la 3500 la 800 include:
      - TVA ( ca a fost fara factura )
      - Spaga catre inspector ( 5% ) la negru inseamna 8% pe acte
      - Dobanda pe 60 de zile pana cand Unita ar fi achitat dauna si pt care service-ul s-ar fi imprumutat
      - Tarif avocat: analiza dosar + redactare + inregistrare notificare
      etc
      etc
      Despre toate astea: OMERTA!!!! E SECRET!!!
  • +1 (1 vot)    
    Asigurare imobil (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 18:02)

    Mariana M. [anonim]

    Am asigurare pe imobil, bunuri si terti pentru 2 apartamente. Din 2005 politele le-am incheiat cu aceeasi firma BCR Asigurari fara a avea evenimente. Anul acesta am avut o inundatie la unul dintre apartamente.Valoarea daunelor: 700 ron. Trei luni de zile m-au dus cu vorba, mi-au cerut tot felul de acte si au incercat sa ma pacaleasca iar ultima luna nici nu m-au mai contactat. Am sesizat Comisia de supraveghere a Asigurarilor, Protectia Consumatorului si am scris si pe mailul Directorului BCR Asigurari. A 2-a zi am fost contactata de BCR iar a treia zi mi s-au varsat banii in cont. Comisia mi-a trimis un raspuns formal dupa cateva saptamani fiind instiintati intre timp de BCR ca mi-au dat despagubirea. Asta este la noi respectul fata de client iar ei se cunosc intre ei si sunt prieteni la nivel inalt ! Totul se musamalizeaza.
  • +1 (1 vot)    
    Nu recomand Omniasig pt CASCO (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 23:51)

    Meputo [anonim]

    Am avut full casco fara nici un fel de fransiza la OMNIASIG. Intr-o dimineata imi gasesc masina in parcare cu parbrizul spart in urma unui act de vandalism. Am luat dovada de la politie si m-am dus la Omniasig. Aici surpriza... polita mea de CASCO nu acopera actele de vandalism. Dupa multi nervi si telefoane surpriza: polita mea acopera si actele de vandalism. Schimbat parbriz 600 Ron. Plateam 3500 de roni pe an CASCO pentru ce? Ca sa ma umileasca un putzoi de sclav de la o firma de asigurari? De atunci pun trimestrial 700 roni deoparte si imi asigur in regie proprie CASCO si nu am nevoie de nici o pseudoinstitutie de asigurari. Saptamana trecuta alta surpriza, vedeta tot OMNIASIG. Am o alta masina fabricatie noiembrie 2009 care a facut accident din vina soferului. Ma duc la Omniasig sa repar dauna pe CASCO. Totul e ok pana vine vorba de ales service-ul. Dealer-ul iese din disccutie imi spun ei. Masina fiind in garantie pe inca vreo 2 ani si ceva orice reparatie trebuie sa o fac la dealer. Ei nu si nu. Alte telefoane alti nervi alte pile relatii cunostine ca pana la urma sa fie acceptat si dealerul. Pentru toti cei care lucrati la CASCO Omniasig va doresc cancer la intestinul gros.
  • 0 (0 voturi)    
    Complicitatea pe Piata de asigurare (Joi, 28 ianuarie 2010, 10:32)

    bmd [anonim]

    Acesta este inceputul problemelor de pe piata asigurarilor din Romania. Finalitatea va fii neincrederea populatiei in institutia asigurarilor.
    1. CSA manevreaza bani publici! si statul nu vede nu aude. Bani depusi de asigurati in fondul mutual de asigurare care apoi sunt transferati sub forma de taxe la CSA devin bani publici iar CSA este o institutie in subordinea Parlamentului, deci autoritate publica, nu particulara. Acum cateva zile a achizitionat servicii de soft de 1,7 milioane EURO !!! cu un singur ofertant.
    2. ASIGURATII cumpara polite ieftine de la societatile de asigruare. Pentru banii aceia platesc doar hartia si cerneala!!! Principiul este, si asa nu ma priveste pe mine acesta polita. Iar ceilalti sufera....
    3. Companiile de asigurari care isi majoreaza capitalul social trebuie evitate pentru ca nu pot face fata obligatiilor de plata vechi si trebuie sa apeleze la actionari sa majoreze capitalul. In paralel au o politica de preturi reduse si campanii promotionale cu mute autoturisme la loterie, etc.dar tot din banii dvs.
    4. Brokerii care trebuie sa reprezinte interesele asiguratului, sunt platit cu comision de societatile de asigurare si vor alege intotdeauna oferta din care isi trag comisionul cel mai mare.
    5. Cine are cazuri serioase pot apela la
    http://www.consultantasigurari.ro/asigurari.htm
    Sfatul meu: alegeti companii serioase cand va asigurati chiar daca sunt putin mai scumpe si consultativa cu un specialist si inainte de incheierea asigurarii!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Dormi linistit (Joi, 28 ianuarie 2010, 11:41)

    Bogdan [anonim]

    Stiti deja si voi cine va fi presed. comisiei de aigurari.Doamna care nu mai este pres partidului conservator dar care va fi pres comisiei nationale de asigurari.Va dati seama de pont ;sa renunti la 2 functii : in Parlament respectiv la pres partidului si sa obtii DOAR un post (.2 in 1 ) asa s-ar putea traduce manevra.SFAT sau CONCLUZIE:daca vreti asigurari in momentele nasoale cel mai bun ajutor il obtii doar de la tine asa ca .............strange bani lunar ca si cand ai plati asig facultativa si s-ar putea sa ai surpriza ...placuta sa constati ca esti solvabil.La fel le doresc si jucatorilor de loto 6 din 49 sau variatiuni :in fiece duminica pune banii deoparte, joaca virtual si iarasi surpriza : 2 in 1 joci......pierzi.......dar castigi.Dar nu cotizezi..Nu le faci aia groasa smecherilor.Romanii sunt inventivi ,asa ca ........dat-ii drumul la treaba!Sanatate.
  • 0 (0 voturi)    
    discriminare asigurari (Joi, 28 ianuarie 2010, 11:58)

    Voica Florian [anonim]

    http://www.petitieonline.ro/petitie-p46135046.html
  • 0 (0 voturi)    
    ASIROM (Joi, 28 ianuarie 2010, 20:15)

    avram [anonim]

    Am avut o dauna constatata pe casco la auto tm-47-AAA.S-a trimis devizul in noiembrie 2009 si nu am primit raspunsul nici azi .La Timisoara mi se spune ca dosarul se verifica la Bucuresti.Am sunat acolo ,am trimis mail si nimic ,nici macar un telefon .Voi incerca la Protectia Consumatorului .Pacat, am fost client Asirom de cand sunt sofer{1973}
  • 0 (0 voturi)    
    experienta mea cu astra asigurari pana acum (Joi, 11 februarie 2010, 10:57)

    ilie nicolae [anonim]

    in 31.07.2009 am fost implicat intr-un accident in bucuresti la trecerea de pietoni de la fantana miorita sensul de mers spre casa presei libere.
    o masina mercedes a oprit la trecerea de pietoni ,eu la randul meu am oprit in spatele ei si un meserias cu o duba iveco daily ma lovit din spate si mi-a avariat masina un vw passat din 1998 destul de grav .
    omul cu iveco avea si doi pasageri in duba care sau lovit destul de usor insa au fost transportati la un spital din bucuresi unde au necesitat ingrijiri de aproximativ o ora .
    partea cea mai nasoala pentru mine abia acum urmeaza pt ca desi m-am prezentat la compania de asigurari respectiv astra nici pana in ziua de astazi nu mi-am primit banii pt reparatia autoturismului desi respectivului sofer i sa dat neinceperea urmaririi penale inca din data de 06.09.2009.
    raspunsurile celor de la compania de asigurari este de fiecare data ca nu au primit raspuns de la organele de cercetare penala .