Hidroelectrica ar putea beneficia de garantii guvernamentale- Surse

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 21 iunie 2012, 14:11 Economie | Energie

Executivul intentioneaza sa acorde anumite garantii guvernamentale pentru creditele accesate de Hidroelectrica, au afirmat pentru HotNews.ro surse din sectorul energetic. Aceasta in conditiile in care Tribunalul Bucuresti tocmai a admis miercuri cererea de intrare in insolventa a Hidroelectrica, cerere care a provocat reactii negative pe piata bancara. Bancile care au creditat Hidroelectrica vor proviziona intreaga expunere, chiar daca s-a promis ca vor fi platite ratele la timp dupa intrarea in insolventa, masura contraproductiva care va afecta imprumuturile pentru alte companii de stat, a declarat directorul general ING Romania, Misu Negritoiu, potrivit Mediafax. Trebuie mentionat ca o astfel de garantie guvernamentala se poate resimti in deficitul bugetar.

"Decizia de la Hidroelectrica este absolut contraproductiva. Este multa lipsa de predictibilitate. Daca vreau sa aduc acum bani in tara nu pot. Nu am cum sa argumentez o asemenea cerinta (...) Evident ca vom deveni reticenti sa finantam companiile de stat. Trebuie sa vedem ce facem cu aceasta situatie. Se spun multe, dar in banking nu se actioneaza pe vorbe (...) Inevitabil ca se va proviziona expunerea pe Hidroelectrica", a spus Negritoiu.

Intrarea in insolventa a Hidroelectrica este mai ingrijoratoare pentru Romania decat rezultatul alegerilor din Grecia, din cauza riscului reputational al statului, a apreciat, la randul sau, presedintele Bancpost, Mihai Bogza, care spune ca nu se raspunde "la un smen cu un smen".

"Sunt mult mai ingrijorat cand vad ca o societate cu capital de stat intra in insolventa decat de rezultatul alegerilor din Grecia. Ma refer la Hidroelectrica (...) Iar acum, in cazul Hirdroelectrica, ma gandesc ca o linie de rationament pentru analistii externi este ca daca o societate cu capital de stat si una din cele mai mari intra in insolventa, maine, poimaine vedem falimentul unei municipalitati, si in cele din urma, de ce nu, un default pe titluri de stat", a spus Bogza.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2137 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    ia uite aici cum se fura! (Joi, 21 iunie 2012, 14:36)

    DrInOrice [utilizator]

    pai nu a vrut lumea USL? ia uite ce ne salveaza, cum dispare ditamai Hidroelectrica hocus-pocus. Si ca sa n e salveze bine de tot repede sa bagam banii cetatenilor in buzunarele hotomanilor. Votati baieti!
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate cu usl (Vineri, 22 iunie 2012, 9:19)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      ...dar gresesti pentru ca esti impartial. furtul a fost comis de videanu
      • +2 (2 voturi)    
        Parol? (Vineri, 22 iunie 2012, 11:24)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Pai nu ranitul national Nastase a incheiat contractele baietilor smecheri in frunte cu amicul lui DIP, Buzoianu? Nu era Ponta seful corpului de control al guvernului in epoca? Acu' daca arata o hartie semnata de altu crede ca se scoate? Si cine a bagat in insolventa o companie care chiar anu' asta avea profit 20 milioane? Si de ce? Aud?
  • +4 (4 voturi)    
    "prin munca, pentru noi!"... (Joi, 21 iunie 2012, 14:59)

    minus [utilizator]

    Pai in trei luni vom termina cam tot ce se putea termina. Deficit bugetar? Prin Ordonanta de Urgenta hotaram ca nu este deficit bugetar!

    Apoi ne amintim de cota unica ca sursa unica a finantarii bugetului si vor ramane cam 2 milioane de salariatii.
  • +3 (3 voturi)    
    Din ,,Gandul" (Joi, 21 iunie 2012, 15:11)

    gina28 [utilizator]

    În timp ce cu toții ne ocupăm de Adrian Năstase, iată ce se întâmplă în mod discret, firește: http://goo.gl/aiUwr
  • +2 (2 voturi)    
    Este public de ieri, din ZF, nu este pe surse (Joi, 21 iunie 2012, 15:16)

    Tiberiu Cazacioc [anonim]

    Salut, chestia cu "surse" este o stire din Ziarul Financiar de azi, din pagina 15. Adica stie toata lumea de aseara de cind a intrat in print. Dati si un Google inainte de a scrie "surse", daca nu cumva au scris si altii.
    • +1 (1 vot)    
      acum sa vezi smen!!! (Vineri, 22 iunie 2012, 12:58)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Tiberiu Cazacioc

      A. cand apare garantia statului, baietii destepti executa sumele platite deja in avans, Hidro nu are cash, deci statul plateste! B. orice garantie guvernamentala se adauga la deficit (nici in anii trecuti FMI nu a permis). Deja Ponta a depasit deficitul la instalare, va dori FMI sa permita o noua marire, cand cu totul altceva s-a semnat cu privire la Hidro???
  • 0 (0 voturi)    
    sa nu mai dea imprumuturi la stat cu ochii inchisi (Vineri, 22 iunie 2012, 11:34)

    jescu [utilizator]

    Populatia si firmele particulare nu prea mai primesc imprumuturi de la banci. Nu cred ca bancile sunt chiar in situatia sa nu imprumute alte intreprinderi de stat, ca statut e singurul care mai e imprumutat in momentul asta e chiar statul. Probabil ca vor analiza fiecare caz in parte la intreprinderile de stat exact ca la intreprinderile private, cifra de afaceri, profit, cash flow...etc. Ceea ce e si normal intr-o economie de piata.
    • 0 (0 voturi)    
      Cum s-o mai imprumute bancile (Vineri, 22 iunie 2012, 16:13)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      ...fiule, daca e in insolventa? Tu traiesti in Romania semi-capitalista au ba? Puteau s-o imprumute inainte de asta, acum si cu rating scazut cu 4 afecteaza si creditarea altor intreprinderi.... Cum zicea Blanculescu (si ala nu e anti USL) asta a fost noul Lehman Brothers, daca ai auzit de ei!