UPDATE Victor Ponta: Sunt 40 de proprietari care nu ne lasa sa facem 'amarata de conducta' Iasi-Ungheni. Vom adopta un act normativ prin care sa facem aceste exproprieri mai usor

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 4 iunie 2013, 14:27 Economie | Energie

Premierul Victor Ponta a anuntat la inceputul sedintei de Guvern de marti ca va fi aprobat un act normativ referitor la unele exproprieri din zona Iasi in vederea construirii gazoductului care va conecta retelele de gaze ale Romaniei si Republicii Moldova. Ponta este nemultumit ca sunt 40 de proprietari care se opun exproprierilor. "Sunt 40 de proprietari pe care nu putem sa-i convingem (...)Sa adoptam actul normativ prin care sa facem aceasta expropriere mai usor".

Ponta l-a intrebat pe ministrul delegat pentru energie, Constantin Nita, cati proprietari au fost in total si daca sunt din "Moldova noastra". Nita a raspuns ca au mai ramas de convins 40 de proprietari din 350 si a confirmat ca sunt de pe teritoriul Romaniei. Nita a afirmat ca acestia cer foarte multi bani. "Vrem sa ne legam de Moldova, sa exportam energie, sa ajutam Moldova sa fie independenta energetic si nu convingem 40 de cetateni din Moldova noastra. Nu vor sa ne lase sa facem conducta si sa incercam sa gasim o varianta legala ca totusi sa putem face o amarata de conducta", a adaugat Ponta.

Gazoductul Iasi-Ungheni va conecta retelele de gaze ale Romaniei si Republicii Moldova si va transporta 1,5 miliarde de metri cubi de gaze naturale anual. Conducta de gaz va avea o lungime totala de 43,2 kilometri, dintre care aproximativ 32 de kilometri pe teritoriul Romaniei. Constructia gazoductului are drept scop consolidarea securitatii energetice a Republicii Moldova. Practic, prin aceasta conducta, Romania va putea exporta gaze in Republica Moldova.

Ministerul Economiei de la Chisinau a anuntat in luna mai lansarea licitatiei internationale pentru selectarea companiei ce va efectua lucrarile de constructie a gazoductului Iasi-Ungheni.

UPDATE Guvernul a adoptat un proiect de lege care modifica şi completeaza Legea 255/2010 privind exproprierea pentru cauză de utilitate publică.

Cateva prevederi:

  • Introducerea lucrărilor de dezvoltare a transportului si de distributie de energie electrică în categoria lucrărilor de utilitate publică si desemnarea CNTEE ”Transelectrica” S.A. ca reprezentant al expropriatorului (Statul român prin Ministerul Finantelor)
  • Pentru lucrările de transport si distributie gaze naturale, reprezentantul expropriatorului este Ministerul Finantelor prin SNTGN ”Transgaz” S.A.
  • Desemnarea Agentiei Nationale de Resurse Minerale ca expropriator în numele Statului român pentru lucrările care au ca scop finantarea investitiilor în reteaua de transport gaze naturale
  • Abrogarea Legii 210/2010 pentru a se evita existenta paralelă a unor reglementări speciale în domeniul exproprierii


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5340 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    ===================== (Marţi, 4 iunie 2013, 14:40)

    Zede [utilizator]

    Desigur, desigur. Nu ne convine ceva, schimbam legea. Ce conteaza cetatenii?

    Eu propun ca dreptul la proprietate sa nu mai fie garantat decat daca ajuta imaginii conducatorilor USL, pentru alegeri.
    • -11 (21 voturi)    
      Fac pariu ca esti unul din aia 40 (Marţi, 4 iunie 2013, 15:15)

      cmariusalin [utilizator] i-a raspuns lui Zede

      ...
      • +5 (9 voturi)    
        ===================== (Marţi, 4 iunie 2013, 15:44)

        Zede [utilizator] i-a raspuns lui cmariusalin

        Pe cat faci pariu?
        • +1 (1 vot)    
          Ha... (Marţi, 4 iunie 2013, 20:07)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Zede

          Parca dreputl la proprietate ne impiedica sa confiscam averile nejustificabile... cel putin asa declarau liderii USL.
          Acum vad ca dreptul la proprietate nu mai inseamna nimic.
          Pai cum dle Ponta...cum vine asta?
      • +3 (9 voturi)    
        Si daca ar fi??? (Marţi, 4 iunie 2013, 15:53)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui cmariusalin

        Ce daca ar fi? Te roade ca nu vrea sa-si puna proprietatea la dispozitia unui guvern conduse the un plagiator? Uite, eu fac ABSOLUT tot ce imi sta in putinta sa-l sabotez pe CtrLC/CtrlV. Nu platesc decat minimul de taxe. Pus panouri solare, fantana.Cumparaturi parinti (eu nu-s in Romanik lui Pontel) numai de pe net, din Europa (platesc TVA oriunde, numai in RO nu, am o miniferma unde declar 2 oameni in loc de 5, mancare de acolo) Orice alte cumparaturi cu specificatie clara ca nu se doreste bon. Daca am face toti asa, sa vedem cu ce mai conduce pontel. totul pana la banut. Sper ca FMI-ul sa nu mai faca compromisuri si sa-l forteze ori sa privatizeze ori sa-i inchida robinetul...sau conducta, ca tot suntem in ton :).
        Viva Romania capitalista!!!
        • 0 (8 voturi)    
          asta da mentalitate ..,. (Marţi, 4 iunie 2013, 16:28)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          sincer ... daca nu minti , inseaman ca ai minte de copil infantil .... pacat ca exista astfel de oameni .

          apropo.... si la salariu platesti minimul de taxe ? daca da, cum procedezi ?
          • +1 (5 voturi)    
            Exact asa (Marţi, 4 iunie 2013, 18:10)

            Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            Normal, tu crezi ca vreau sa-mi arunc munca si banii pentru nebuniile sociale, subventiile de tot felul si incompetenta USList? deci nu mint...absolut deloc :)
  • +8 (14 voturi)    
    Plangaciosu' (Marţi, 4 iunie 2013, 14:50)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Nu ne lasa proprietarii...amarata de conducta...mai rau ca un tigan plangacios. De fapt asa a castigat electorat, s-a adresat cersetorilor cu mesaj de cersetor. Aia rai, salarii nesimtite, blabla. ce sa mai vorbeasca de coruptie, de hotii, de penalii din partidul lui?
    Dreptul la proprietate e garantat sau nu? Si guvernul speculeaza prostia oamenilor si-i amageste cu prostii electorale...la fel si proprietarii speculeaza slabiciunile sistemului si nu vor sa vanda. Scoate banul mai gros si sa vezi cum se vinde. Daca nu, cauta alta ruta...
    • +1 (1 vot)    
      de fapt totul e o mare minciuna (Miercuri, 5 iunie 2013, 13:05)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      dreptul la proprietate este garantat.. si nu este.. cei 40 de proprietari ar putea fie expropiati daca este un proiect de interes public si sunt compensati pe masura pierderii.. altfel vor da in judecata statul si vor castiga oricum... legea exista si poate fi aplicata oricand. Ponta pur si simplu minte. sau poate ar vrea sa-i expropieze fara sa le dea nici un ban???.. ca deh, cu partid neocomunist la putere, te poti astepta si la astfel de aberatii.
  • +2 (8 voturi)    
    daca este... (Marţi, 4 iunie 2013, 14:56)

    lucyan [utilizator]

    pentru a exporta gaze, chiar nu se merita construita...
    intere4sant ca chisinaul a lansat o licitaie internationala..., pentru ce naiba, pentru 13 km de gazoduct? pa aia ii face si mos pandelica cu o echipa de muncitori, ce naiba...
    comunistii nostri au facut intr-o luna vreo 40 km, undeva pe la deva parca, dupa cum am vazut la tv la "romania te iubesc"...
  • +6 (10 voturi)    
    ??? (Marţi, 4 iunie 2013, 15:05)

    Codruta N [utilizator]

    Dar ce? alte trasee nu mai exista pentru conducta aia decat FIX peste terenurile lor?

    Hai sa "expropriem"!! ca, daca ar fi vorba de o cladire de patrimoniu lasata sa se darame, "nu avem instrumente legale pentru expropriere"!!
    • 0 (0 voturi)    
      Pai (Marţi, 4 iunie 2013, 19:57)

      a2t [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Nu pot sa ii ignore pe astia 40 ca ar insemna sa schimbe traseul pe care i-au despagubit deja pe baietii lor destepti. Chiar sunt curios cine sunt aialalti 310, ca prin Constanta era un satuc cu mare concentratie de "oameni de afaceri" din mai toate colturile lumii care isi descoperiseara brusc pasiunea pentru plantatul patrunjelului pe exact peticele alea de pamant pe care urma sa treaca autostrada..
  • +12 (14 voturi)    
    BRAVO LOR! (Marţi, 4 iunie 2013, 15:36)

    marchi [utilizator]

    E dreptul lor să se opună! Dreptul la proprietate e sfânt, garantat de CONSTITUȚIA ROMÂNIEI!
    Să vă fie rușine, politicieni de mucava!

    (Am o vagă bănuială că se pregătește terenul pentru Roșia Montană...)
  • +3 (5 voturi)    
    Nu trebuie sa fie convinsi! (Marţi, 4 iunie 2013, 15:53)

    tedycv [utilizator]

    Este suficient sa fie despagubiti pe masura intereselor economice existente in cauza. De fapt, cred ca e normal ca oricare proprietar de terenuri si oricare investitor avand tangenta cu astfel de probleme, sa trateze astfel de lucruri matur din punct de vedere economic, nu sa apeleze la interventia TV a primului ministru!
    • +5 (5 voturi)    
      CREDETI CA E VORBA DE GOSPODARI ? (Marţi, 4 iunie 2013, 16:56)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui tedycv

      Sunt sigura ca sunt niste rechini care au primit informatii de la politicirni au cumparat pe nimic si acum trebuie sa-si scoata banii inmiit !!!!!!!!
      • +1 (1 vot)    
        ===================== (Marţi, 4 iunie 2013, 20:06)

        Zede [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

        Este normal sa fii SIGURA de ceva, neavand nicio informatie in sprijinul convingerii tale?

        Cum s-ar putea discuta rational cu tine, in aceste conditii?
  • +3 (7 voturi)    
    Bah da alta cale nu era? :| (Marţi, 4 iunie 2013, 16:20)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Sustin Basarabia, da hai frate...plateste omu cat cere, nu il forta sa dea terenul :|

    Bine ca fac acea conducta, dar felul in care o fac e dezamagitor
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Marţi, 4 iunie 2013, 16:29)

    Dan D. [utilizator]

    Nu "ne" lasa sau nu "se" lasa... Daca Guvernul vrea simpatie din partea noastra a celorlalti, poate ne explica si care e problema de nu se inteleg la pret cu cei 40 de viitori expropriati.
  • +4 (4 voturi)    
    Abuzurile statulu (Marţi, 4 iunie 2013, 16:32)

    Rhadoo [utilizator]

    Aia care fura miliarde anual din bugetul statului semnand hartii sunt baieti buni si destepti, niste cetateni care cer putin mai multi bani decat valoreaza terenul (probabil cu 5-10 mii de euro in plus), sunt niste nenorociti care nu merita nimic, niste oameni care nu se gandesc la interesul national samd. Halal logica, statul ar trebui sa faciliteze expropierile in interesul cetatenilor, nu sa le "grabeasca" abuziv, dar ce vrei de la fosti UTC-sti invatati in spiritul comunismului?
  • 0 (2 voturi)    
    Mulți comentează degeaba... (Marţi, 4 iunie 2013, 17:04)

    AdrianCalin [anonim]

    În primul rând mi se pare că este o problemă ca un prim-ministru să facă asemenea declarații. Atitudinea este una deplasată și cel puțin neelegantă. Pe de altă parte este și problema celor care nu acceptă să treacă conducta pe terenul lor, atenție, ei nu spun că proprietatea lor este sfântă ci că este scumpă, foarte scumpă ... dacă ar fi spus: e a mea și nu vreau să o dau atunci aș fi avut tot respectul pentru ei dar am un mare dispreț pentru cei care cred că dacă un petic de pământ sunt milionari doar pentru că pe acolo se întâmplă să fie nevoie să treacă o conductă. Este exact ca la ei mei la țară unde o fată violată a cerut despăgubiri de 10.000 de lei să nu depună plângere pentru că au violat-o niște dobitoci (a primit banii și n-a mai depus plângere). O fi Ponta un cretin dar și oamenii au uitat să mai aibă bun simț, ei vor bani, câți mai mulți și uită de orice dacă îi obțin.
  • 0 (2 voturi)    
    mincinosule (Marţi, 4 iunie 2013, 18:28)

    Snitzelvienez [utilizator]

    este Rusia de care asculti..iar aceasta conducta nu are aprobarea lor..
  • +1 (1 vot)    
    Suntem turma sau oameni cu capul pe umeri? (Marţi, 4 iunie 2013, 21:30)

    adris [utilizator]

    Stiti ce despagubiri urmeaza sa primeasca proprietarii care, in veci si pururi,nu vor mai putea construi nimic pe acele terenuri? Personal,sunt unul dintre proprietari si am primit drept despagubire,pt o conducta ce ar traversa tot terenul, adica aproximativ 3.000 de mp, 2.000 de lei. Asta, la inceput. Negocierile finale au adus o oferta de 10.000 de lei. Asta,in conditiile in care am cumparat terenul cu un credit (greseala mea), ajungand ca,in final,sa platesc pt el 14.000 de euro,desi pretul n-a fost mai mare de 6.000. Scopul a fost sa ridicam o casa. Intre timp, nu ne-am mai permis si,cu chiu cu vai,cu multe sacrificii,am achitat creditul. Asa ca sa nu-si permita nimeni sa speculeze ca in spate ar fi nu stiu ce afacere. Din cate am aflat,multi dintre cei 350 proprietari de care vorbeste dnul Ponta au fost prostiti de catre primar cu o suma infima, unii chiar cu mai nimic, cu un sac de ceapa sau de porumb, sau cu niscaiva bautura. Iar ca sa fac acte de caritate,s-avem pardon. Acelasi Guvern care vrea sa incalce dreptul la proprietate imi asigura mie traiul de zi cu zi,face acte de caritate cu mine? Mi-a platit vreo rata?
    Bun,aici e interesul meu,dar,daca se va crea un precedent,unde vom ajunge?