Incepand cu 1 iulie, pe factura de energie electrica a fost adaugata o "taxa pe liberalizare": Componenta de piata concurentiala

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 5 septembrie 2013, 17:10 Economie | Energie


​Consumatorii casnici de energie electrica au avut surpriza sa constate ca in facturile primite incepand cu luna iulie 2013 un nou tarif, mai exact un fel de taxa pe liberalizarea pietei. Se numeste "Componenta de piata concurentiala (CPC)". Reamintim ca de la 1 iulie a inceput sa fie aplicat calendarul de liberalizare treptata a pietei energiei la consumatorii casnici. Primul pas a insemnat o deschidere de 10% a pietei. Ce inseamna componenta de piata concurentiala? Potrivit Electrica Furnizare, "este un tarif nou de energie electrică activă, aplicat de furnizorii de ultimă instanță în factura clienților finali care nu au uzat de eligibilitate, corelat cu calendarul de eliminare a tarifelor reglementate, cu scopul liberalizării complete a pieței de energie electrică".

Tariful CPC este calculat de furnizor pe baza achiziției de energie electrică exclusiv din piața concurențială, „cuprinde costurile cu achiziția energiei electrice din piețele competitive centralizate precum și costurile serviciilor asociate ale acestei energii furnizate la consumator” și este avizat de autoritatea competentă (ANRE), mai precizeaza Electrica FUrnizare pe site-ul sau.

La clienții noncasnici, tariful CPC se aplică numai pentru cantitatea de energie electrică activă consumată după data de 1 septembrie 2012. Tariful CPC se aplică numai pentru o parte din cantitatea de energie electrică activă, calculată cu procentul de achiziție din piața concurențială prevăzut de Calendarul de eliminare a tarifelor reglementate, restul cantității consumate fiind facturată la tariful reglementat din contractul de furnizare. Adica, se aplica la cantitatea de energie electrica venita de pe piata libera.  


Pentru clienții industriali eliminarea tarifelor reglementate a început la data de 1 septembrie 2012 și se va finaliza la data de 31.12.2013, iar pentru clienții casnici eliminarea tarifelor reglementate începe la data de 1 iulie 2013 și se va finaliza la data de 31.12.2017.

Contactat de HotNews, presedintele Autoritatii Nationale de Reglementare in Domeniul Energiei (ANRE), Niculae Havrilet, spune ca impactul aplicarii CPC asupra facturii este nesemnificativ, de la 0,2-0,3% pana la 2% si are ca scop "temperarea si tinerea sub control a dereglementarii". In mod normal, dupa liberalizare, preturile sunt stabilite de piata. "Variatiile de pret sunt mici", a spus Havrilet intrebat de impactul asupra facturii. Acesta a afirmat ca aplicarea a fost discutata cu Fondul Monetar International, "chiar si ieri". La fiecare etapa de liberalizare sunt stabilite noi tarife CNC si sunt diferite de la furnizor la furnizor. La consumatorii industriali, CNC se aplica de cand a inceput liberlizarea in cazul lor. Intrebat daca se aplica astfel de tarife si in alte state europene, Havrilet a afirmat ca nu stie. Cine ar fi principalul beneficiar? Furnizorul. Cez, Enel, E.ON, Electrica.

Vezi documentele atasate.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14626 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Adica (Joi, 5 septembrie 2013, 17:21)

    cmariusalin [utilizator]

    E foame de bani. Si banii astia nu raman in tara, sa stiti...
  • +14 (14 voturi)    
    Taxa radio-TV (Joi, 5 septembrie 2013, 18:59)

    Clop [utilizator]

    Pe factura de la electricitate exista in continuare taxa radio-TV.

    Sa ne intrebam de ce se inca se intampla aceasta, de asemenea.
    • +13 (13 voturi)    
      Pt ca nu s-a schimbat nimic in tara (Joi, 5 septembrie 2013, 22:00)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      dupa revolutie, comunistii doar s-au vopsit, naravul e acelasi.
      • +3 (7 voturi)    
        MMM (Vineri, 6 septembrie 2013, 10:21)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

        Cam fiecare tara are o televiziune de stat pentru care se plateste o taxa. Problema nu e taxa, ci felul in care televiziunea nationala e folosita de comunisti pe banii nostri.
  • +11 (11 voturi)    
    eu plătesc politicienii să îmi ieftinească viața (Joi, 5 septembrie 2013, 19:13)

    visio [utilizator]

    dacă vreau să trăiesc scump, am eu grijă...hai să liberalizăm și salariile, să le aducem la nivelul celor din occident...
    • +9 (9 voturi)    
      Salariile (Joi, 5 septembrie 2013, 20:07)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Salariile sunt liberalizate:
      - tu ceri cât vrei, angajatorul îţi dă... cât vrea :)
    • -3 (3 voturi)    
      Sa liberalizam salariile (Vineri, 6 septembrie 2013, 10:26)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Tu stii ce-i aia liberalizare?!? Inseamna a face totul mai liber. De exemplu, inseamna disparitia salariului minim. Adica tu gegociezi liber cu angajatorul si daca va intelegeti, bine, daca nu, nu.
      A aduce salariile la nivelul din vest e opusul liberalizarii.

      Plus ca salariile din vest sunt mari si pentru ca acolo procentul de lucratori cu studii superioare e mult mai mare. Pentru dat cu tirnacopul sau cu matura nu te plateste nimeni cu 2000 de euro. Asha ca daca vrei salariu mare, fii pregatiti intr-o meserie cu valoare adaugata mare. Nu astepta sa dea guvernu' o lege sa se "liberalizeze" salariile la nivelul din vest... Ca asta n-o poate face nici un guvern...
  • +11 (11 voturi)    
    preturi de monopol! (Joi, 5 septembrie 2013, 23:17)

    GRANDFATHER [anonim]

    Atata timp cat exista un singur furnizor de energie electrica pe piata, acest isi poate permite sa mareasca tariful de livrare cu tot felul de taxe cu denumiri ciudate! Statul flamand dupa bani isi incaseaza partea si nu-l intereseaza sa controleze si sa verifice "gaselnitele" comerciale ale intreprinzatorilor straini, care au acaparat "distributia" si "storc" bani frumosi din buzunarele consumatorilor romani! Investitii minime si profituri maxime!
    EON si-a maximizat veniturile reducand la maxim schema de personal, micsorand chiar si numarul cititorilor de contor! Acum costurile se calculeaza statistic si se "regleaza" din timp in timp! Practic consumatorul plateste in avans pentru servicii pe care urmeaza sa le primeasca! Ca la "firmele" cu lumina rosie!
    • +1 (1 vot)    
      Amesteci lucrurile (Vineri, 6 septembrie 2013, 10:33)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

      E adevarat ca monopolul deternima comportamente abuzive din partea distribuitorului. Insa taxa asta in plus nu e de la distribuitor, ci de la stat, de la guvern.
      Cit despre EON, tocmai mi-am deschis al doilea contract cu ei, si se procedeaza asha: initial declari un consum, dupa care cind se face citirea se regularizeaza factura si se recalculeaza consumul estimat. Pe linga asta, ai posibilitatea ca lunar sa anunti tu consumul telefonic sau pe site la ei. Asha ca n-ai deloc dreptate aici.
      EON are alte bube, ca de exemplu costul deschiderii unui contract, de 3000 de lei, asta dupa ce tot din banii tai ai platit extinderea retelei. Sau durata deschiderii unui contract, de 3-6 luni, timp in care 5 avize se plimba de ici colo. Sau depasirea termenelor legale, impuse tot de ei. Da' estimarea consumului nu io vad ca o problema, atit timp cit ai variante de a raporta singur cit ai consumat.
  • +1 (1 vot)    
    Multumesc pentru informatii! (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:56)

    GRANDFATHER [anonim]

    Cat despre EON, vorba ta, are inca multe bube!
  • 0 (0 voturi)    
    Dar (Sâmbătă, 7 septembrie 2013, 8:13)

    MicaS [utilizator]

    valoarea CPC ( chiar m-am intrebat ce naiba mai este si asta ! )nu este deloc nesemnificativa : pe factura mea, la un consum de 19kw x 0,44960lei rezulta o valoare de 9.5lei siTVA de 2,28lei deci mi se incarca factura cu 11,78lei.Asta in afara de celelale " produse " facturate.Si in continuare exista certificatele verzi si o alta denumire pompoasa : contributie cogenerare inalta eficienta, care fiecare dintre ele impreuna cu TVA-ul aferent imi mai mananca cate 5-7 lei din pensie ! Mi se pare ca energia electrica deja devine un lux.