Gigantul francez Total va investi in industria gazelor de sist din Marea Britanie

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 22:18 Economie | Energie

Compania petroliera franceza Total va investi in exploatarea gazelor de sist din Marea Britanie, anuntul oficial urmand sa fie facut luni, relateaza BBC. Total va fi primul "gigant" petrolier care investeste in industria gazelor de sist din Marea Britanie.

BBC aminteste de polemica iscata in jurul fracturarii hidraulice - fracking - procedeul prin care se exploateaza gazele de sist.

Total urmeaza sa cumpere actiuni in valoare de zeci de milioane de lire sterline la firme care au licente de forare in nordul Angliei, unde alte companii energetice, precum Centrica si Gaz de France au investit deja.

Guvernul britanic ar urma sa introduca mai multe stimulente pentru a incuraja autoritatile locale sa autorizeze extractia gazelor de sist, potrivit unor activisti Greenpeace.

Aceste stimulente presupun ca autoritatile locale sa pastreze intreg venitul de la platile efectaute de companiile care exploateaza, in loc ca acestia sa mearga la trezorerie.

Un raport din decembrie al ministerului pentru energie si schimbari climatice arata ca peste jumatate din Marea Britanie ar putea fi exploatata prin fracking.

Insa procedeul a provocat proteste si in Marea Britanie, activistii de mediu temandu-se ca ar duce la cutremure, contaminarea apei si distrugerea mediului.

Daca Marea Britanie va putea extrage 10% din rezervele estimate, ar putea asigura furnizarea de energie pentru 50 de ani pentru intreaga tara, scrie BBC.

In luna august, premierul David Cameron a declarat ca intreaga tara ar trebui sa sustina frackingul, insistand ca este sigur daca este reglementat corespunzator si ca ar putea crea mii de locuri de munca si reduce facturile la energie.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1797 vizualizari

  • -2 (18 voturi)    
    Good news (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 23:42)

    GazarPro [utilizator]

    Gazele de sist (shale gas) pot asigura furnizarea de energie pt zeci de ani si in Romania. Dar atata timp cat o prostime manipulata se opune prin mijloace condamnabile a acestui tip de energie "clean" noi riscam sa ramanem tot la mana rusilor.
    Alternative? nu avem pt ca aceeasi reprezentanti ai prostimii multe decima padurile Romaniei.
    I am proud with my former employer TOTAL investing in the future of this old hydrocarbon (rock) source.
    • +6 (14 voturi)    
      Da, cu o conditie (Duminică, 12 ianuarie 2014, 0:04)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui GazarPro

      Corect, dar sa ramana gazul pentru consumul nostru, nu sa plece in SUA si dupa aia sa-l cumparam la pret majorat, ca ultimii fraieri.

      Adica e gazul tau, aurul tau, dar tu ai niciun beneficiu, nu inteleg cum vine asta.

      Si la englezi, veci ce spune primul lor ministru - ca redeventele sa ramana comunitatilor locale. Deci daca gazul il duc francezii, macar banii sa intre in scoli, spitale, drumuri, etc.

      Mai mare incredere am in primarul ales la care ma pot duce sa-i arat obrazul, decat in Ponta si Dragnea care se ascund dupa tejghea si cand vin americanii in vizita oficiala.
      • -4 (16 voturi)    
        Cand o sa fie extrem de mult gaz (Duminică, 12 ianuarie 2014, 1:15)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui HP

        pretul scade de la sine cum e in Alberta, 2$ pe mbtu in vreme ce la NY e cotat 4.5$/mbtu. Finalizeaza LNG-uri in BC pe coasta pacifica pt a exporta gaz in Asia.
        daca e sa plece gazul afara din Romania inainte de a asigura necesarul tarii...e vina tuturor si a cetatenilor si a guvernantilor. Sunt tari care profita de pe urma resurselor si tari care nu profita adica sunt jumulite. Asa a fost dintotdeauna si asta e actuala ordine mondiala, baza mare pe resurse, cine nu le are, ca Japonia, le importa.
        Crezi ca de ce au distrus invatamantul un sfert de veac? Pentru a putea prosti populatia mai tarziu.
      • 0 (2 voturi)    
        Ma, (Duminică, 12 ianuarie 2014, 13:39)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui HP

        daca agricultura a mers bine anul trecut,trebuia sa pastram tot graul si porumbul pentru noi?Ma,Porumboiu a facut export de cereale in 2013,iar la anu' de no fi,facem import.Care e problema?
        Producatorul de ce-o fi vinde unde are pretul mai bun.Important e ca producatorul-roman,tigan,ungur sau ce dr..cu natie e-sa produca in Romania.
      • +1 (1 vot)    
        corect (Duminică, 12 ianuarie 2014, 14:25)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui HP

        tot ce zici matale si sint de acord, doar la partea cu caratul gazului in america n-am prea inteles, cum il duc, in damigene, in butoaie, in canistre?
      • 0 (0 voturi)    
        hahaha (Duminică, 12 ianuarie 2014, 19:53)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui HP

        "gazul [....] sa nu plece in SUA" Gazul de şist din România să se ducă-n SUA care e, vorba aia, patria gazelor de şist?!? :)))
    • -1 (1 vot)    
      Ntz (Duminică, 12 ianuarie 2014, 14:05)

      Airwaves [utilizator] i-a raspuns lui GazarPro

      Prost (pregatit) esti tu, prietene! Canta la alta masa!
  • -4 (16 voturi)    
    Aceeasi spalare pe creier si la ei ... (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 23:50)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    "Daca Marea Britanie va putea extrage 10% din rezervele estimate, ar putea asigura furnizarea de energie pentru 50 de ani pentru intreaga tara, scrie BBC"
    Au avut si petrol pentru 1000 de ani. Mai au? Sunt independenti? Nu.
  • -2 (6 voturi)    
    Mai bine in imparatia CSI! (Duminică, 12 ianuarie 2014, 7:58)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ehee! Daca omenirea ar fi avut intelepciune sa interzica drastic dezvoltare circulatiei, cu masini, trenuri, avioane si vapoare, n-ar fi murit atatia nevinovati, in accidente! Ar fi stat, fiecare om, in liniste, pe langa casa lui.
    Tot in liniste, in deplina siguranta, ar fi trait oamenii si daca nu ar mai fi dezvoltata industria chimica, cea metalurgica, cea producatoare de ciment, de produse petroliere, toate nocive, etc., etc.
    Macar de aceasta data, omenirea sa nu isi asume un nou risc "major", care, sigur, va face sa ezplodeze scoata pamantului, sa ne scufundam in flacarile iadului. Acestea sunt perspectivele utilizarii gazelor de sist! Exagerez?
    Mai bine intram in CSI, si primim gaze curate, ieftine, date din sufletul Siberiei, via Cremlin.
    • 0 (2 voturi)    
      Sa stii ca ai dreptate pana la o limita. (Duminică, 12 ianuarie 2014, 16:19)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Pana la "intrarea in CSI" ca antiteza la dezvoltarea exponentiala zeflemeaua ta de doi bani a atins adevarul! Daca n-am fi folosit toti masini, ciment, si nu ne-am fi inmultit exponential din 1900 cand eram 1 miliard pe lumea asta la 8 miliarde acum, am fi fost si mai fericiti, am fi avut si mancare mai buna, am fi avut si suficiente resurse, si o clima mai buna, etc. Societatea de consum, o masina la trei ani, un pahar din care bei o data si il arunci, un aparat care se strica exact la o zi dupa garantie nu este cel mai inteligent lucru pe care putea omul sa-l faca. Este o irosire incredibil de prosteasca a resurselor. Chiar si la subiect se face compromisul otravirii apelor, pamantului si aerului in zona de unde se extrag GdS din disperare. Disperarea ca din prostie s-au irosit resursele!
  • +2 (4 voturi)    
    INTERESANT (Duminică, 12 ianuarie 2014, 9:06)

    schroedinger [utilizator]

    Franta a interzis exploatarea GdS, in schimb o companie franceza vrea sa exploateze GdS in UK! Ce tara! Ce oameni!
    • +1 (5 voturi)    
      pentru a spune asta am venit aici (Duminică, 12 ianuarie 2014, 12:23)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      in franta acest tip de exploatare e interzis dar companiile franceze o vor face in alte tari. o duplicitate la fel de mare ca si lectia despre "integrarea tiganilor" data romaniei.
  • +3 (5 voturi)    
    sa vezi acum invazie de eco-anarhisti.... (Duminică, 12 ianuarie 2014, 13:37)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    romani, pe pamant britanic.......o sa le faca concurenta la tzigani.
    • +1 (1 vot)    
      :) (Duminică, 12 ianuarie 2014, 19:55)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

      Vor lansa sloganul "Uniţi, salvăm Regatul Unit!", spre uşurarea englezilor ingraţi.
  • +1 (1 vot)    
    Ciudat. (Duminică, 12 ianuarie 2014, 18:35)

    nico2 [utilizator]

    Nu protesteaza nimeni? La ei nu se distruge natura? La ei nu sunt localitati afectate de exploatare?