Guvernul a transferat pe sest Transelectrica si Transgaz de la Ministerul Finantelor la Secretariatul General al Guvernului, adica de sub controlul liberalilor sub controlul social-democratilor

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 14 februarie 2014, 13:35 Economie | Energie

Guvernul a aprobat in ultima sedinta care a avut loc miercuri transferul companiilor Transelectrica si Transgaz de la Ministerul Finantelor la Secretariatul General al Guvernului. Practic, au trecut de la o institutie controlata de liberali la una controlata de social-democrati. Ordonanta de Urgenta a fost aprobata fara si fi fost anuntat proiectul in prealabil, in conditiile in care situatia de la Ministerul Finantelor este neclara in urma demisiei ministrului Daniel Chitoiu. Abia, astazi, dupa doua zile de la aprobare, Guvernul a anuntat acest transfer.

In urma acestui transfer, toate companiile energetice au ajuns sub controlul PSD. Companiile producatoare si distributia se afla in subordinea Departamentului pentru Energie. In conditiile in care legislatia europeana nu permite sa existe acelasi actionari si la companiile producatoare si la cele de transport al energiei electrice si gazelor naturale, Transelectrica si Transgaz au fost transferate anul trecut la Ministerul Finantelor. Insa doar pentru putin timp avand in vedere ca acestea au ajuns acum la SGG.

"Pentru a putea desfăşura marile proiecte de interconectare cu Republica Moldova şi cu Turcia, în scopul dezvoltării infrastructurii energetice, Guvernul României a adoptat o Ordonanţă  de Urgenţă “privind exercitarea drepturilor şi îndeplinirea obligaţiilor ce decurg din calitatea de acţionar al statului la Compania Naţională de Transport al Energiei Electrice “Transelectrica” S.A. şi la Societatea Naţională de Transport Gaze Naturale “Transgaz” S.A. Mediaş şi pentru modificarea unor acte normative”, se arata intr-un comunicat al Guvernului.

"Având în vedere că cele două companii menţionate sunt listate la bursă, fapt care obligă la respectarea unor înalte standarde de management şi transparenţă, se impune necesitatea monitorizarii directe, la nivelul conducerii Guvernului, a evoluţiei acestora, în consonanţă cu obiectivul naţional al asigurării independenţei energetice a României, neadoptarea măsurilor propuse fiind de natură să producă efecte negative pe termen mediu şi lung în acest domeniu fundamental al economiei. Astfel, Guvernul României a decis ca la data intrării în vigoare a Ordonanţei de Urgenţă, exercitarea drepturilor şi îndeplinirea obligaţiilor ce decurg din calitatea de acţionar a statului la Compania Naţională de Transport al Energiei Electrice “Transelectrica” S.A se realizează de către Guvernul României prin Secretariatul General al Guvernului, cu consultarea Cancelariei Primului-ministru.

De asemenea, în perioada imediat următoare, Ministerul Finanţelor Publice va promova o nouă lege de reglementare a redevenţelor. Precizăm că, în conformitate cu normele Uniunii Europene, instituţia care reglementează nivelul redevenţelor nu poate îndeplini şi funcţia de administrare a acestor companii", mai precizeaza Guvernul.


Citeste mai multe despre   






















3542 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    incet dar sigur..... (Vineri, 14 februarie 2014, 13:55)

    translativus [utilizator]

    ....PSD-ul va lasa PNL-ul la "nudul" gol.

    Aici este de fapt, miza neantelegerilor de "doctrina" si de aceea piticii s-au luat la sututri in ......"blugi".

    Daca pana luni, asistam la "pupat piata independentei" si hora unirii escrocilor pe spatele prostilor, inseamna ca "inalt prea fericitul" motan, le-a aplicat mascaricilor corectia pantalonara potrivita.

    Daca nu, maria sa motanul va trebui sa isi puna bocancii de "step" si sa reia procedura dar cu ceva mai multa convingere.

    Oricum. plagiatorul a inceput deja sa ii faca zambre logoriciului dar acesta se lasa, strategic,....mai greu.
    • +7 (7 voturi)    
      ce au facut nu cred ca e legal (Vineri, 14 februarie 2014, 14:04)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      neavind un guvern validat de parlament dupa ce citiva ministrii si-au dat demisia

      cred ca vor trebui accesate fonduri UE pt constructia de noi puscarii pt ca dupa ce isi inceteaza acest " guvern " activitatea vor lua drumul puscariilor
      • +4 (4 voturi)    
        puscariile.... (Vineri, 14 februarie 2014, 15:58)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        .....nu mai sunt la moda.
        Acum se face arestul la domiciliu, pe marginea piscinei la gratar cu "prietenii".

        Asa ca, fondurile europene ar trebui investite in piscine, gratare si bambine, pentru "re-educarea" escrocilor politicianisti.

        Asa este "democratia parlamentara", pentru politicieni muma si pentru fraierii platitori de taxe, ciuma !
    • +11 (11 voturi)    
      cu mentiunea ca (Vineri, 14 februarie 2014, 14:11)

      zsolt22 [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Incet dar sigur PSD-ul va lsa tara in cu_rul gol.
      • +3 (3 voturi)    
        tara este deja..... (Vineri, 14 februarie 2014, 16:08)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui zsolt22

        ....in "nudul" gol dar noua ni se pare ca asa este normal iar faptul ca ne cam "trage" curentul......este de la......incalzirea globala!

        Daca nu credeti, ascultati la minciunile plagiatorului care a dat cu copiatul din discursurile impuscatului, "cel mai iubit fiu al poporului, om de omenie, inalt strateg....." (gata ca, mi s-a facut greata) si veti constata ca habar nu aveti ce bine traiti, carcotasilor !
    • +2 (2 voturi)    
      Pnl nu e indepartat de la guvernare (Vineri, 14 februarie 2014, 18:49)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      dar nici nu prea mai are ce sa faca pe acolo.
  • -3 (3 voturi)    
    Nedumerire... (Vineri, 14 februarie 2014, 14:02)

    taticutu [utilizator]

    Cum adica " pe sest " ? Scrieti ca a fost aprobata in sedinta de Guvern, deci a primit acordul tuturor ministrilor, inclusiv liberale... Deci unde e ascunzisul ?
    Fiti mai atenti la titluri, sau insinuati ?
    • +4 (4 voturi)    
      matale ai dreptate partial (Vineri, 14 februarie 2014, 14:57)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      au fost si minstrii pesedisti de la liberali.
      adica aia care trebuiau schimbati, demisionatii.
      deci, mai draga sestache este ca s'a facut cu chitzoiu si gerea, nu cu iohanis si nicolaescu.
      e cam ca la alegeri, cu sistemul dragnea, cand au contat mortii...
  • +6 (6 voturi)    
    mai draga (Vineri, 14 februarie 2014, 14:11)

    nash pandelica [utilizator]

    pai, ce catau astea la finante ?
    poa' ca la ministerul economiei, le era locul, unde era gerea.
    ii las pe penelisti numai cu oltchimul. :)
    • +6 (6 voturi)    
      acolo (Vineri, 14 februarie 2014, 14:45)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      le era locul, numai ca acolo era tot un pnl-ist...
      explicatia ca ministerul finantelor nu se putea ocupa si de "reglementari si manageriat" cade, daca nu le-a transferat la ministerul economiei e clar ca ponta le-a vrut la sg guvern, aici o sa stranga cam tot ce mai poate aduce bani partidului...
  • +9 (9 voturi)    
    Pe astia daca-i bagi la puscarie (Vineri, 14 februarie 2014, 14:30)

    Gigell [utilizator]

    pe viata, fara nici un fel de proces, nu ai cum sa gresesti.
  • +7 (7 voturi)    
    ponta vrea un singur lucru..... (Vineri, 14 februarie 2014, 14:31)

    geocrin [utilizator]

    Antonescu sa coboare din caruta.
    Ori cobori ori te pierdem.
    Asa-i intre prieteni, mereu erau numai zimbete.
    Oricine putea sa vada ca zimbetele lor erau fortate.
    Ponta oricum este ipocrit, spunea ca se bucura de venirea lui Iohannis, el de fapt cauta ce sa puna la cale pentru a nu-l accepta.
    Si lui pontanac o sa-i vina ziua, ca as-i in viata la fiecare ne vine nota de plata.
  • +6 (6 voturi)    
    BVB (Vineri, 14 februarie 2014, 14:52)

    deer [utilizator]

    Sunt societati cotate la BVB - simbol TGN si TEL.
    Nu vad nicio informare referitoare la aceasta mutare arbitrara decisa de guvern, transmise pietei reglementate, ceea ce este ilegal. Dar cine sa constate neregulile astea, ASF-ul lui Rusanu?
    Bine ca facem seminarii si simpozioane ca vrem sa dezvoltam piata de capital, dar nu respectam regulile minime de guvernanta corporativa.
    Si ne mai miram ca nu avem investitori.
  • +4 (4 voturi)    
    simplu (Vineri, 14 februarie 2014, 15:15)

    traiang [utilizator]

    E f clar inca o data Cu PSD-eul trebuie sa stai cu mainile in buzunare ca altfel sigur iti lipseste ceva !!!
  • +4 (4 voturi)    
    Ca oile la strunga -la muls !!!!!!!!! (Vineri, 14 februarie 2014, 15:41)

    andreesanu [utilizator]

    Si cind au fost la finante si cind sunt trecute la secretariat Transelectrica si Trangazul au fost trecute la strunga politicienilor adica la muls.
    Lipsa de logica se vede de la o posta,nici finantele nici
    secretariatul n-au habar ce se intimpla la Transelectrica sau la Trangaz ,doar ca fiecare vrea sa le mulga dupa cum li se scoala pofta.
    Astea au de a face cu economia si nicidecum cu politicile sau sforile din secretariate .
  • +2 (2 voturi)    
    xxx (Vineri, 14 februarie 2014, 17:12)

    LEX LEX [anonim]

    Cred ca mai avem un Pic si ne trezim ,,,,la o saptamana ,,,,ca au transferat BNR-ul intr-un Paradis Fiscal.....cu cont unic ..cu drept de transfer/de semnare PSD/Ponta
  • +3 (3 voturi)    
    xxxx (Vineri, 14 februarie 2014, 17:15)

    LEX LEX [anonim]

    Cred ca si la INTERNE...pina ajunge Johannis...o sa aiba in subordine Firmele de PAZA din Parcare