Victor Ponta, despre renuntarea la recuperarea creantei Rompetrol de 600 milioane de dolari: Am ales varianta de a pastra un investitor important

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 14 februarie 2014, 21:03 Economie | Energie

Premierul Victor Ponta sustine ca a fost aprobat memorandumul privind Rompetrol prin care statul renunta la recuperarea creantei de 600 milioane de dolari deoarece a fost aleasa varianta pastrarii unui investitor important in locul inchiderii companiei. Acesta este raspunsul premierului la intrebarea HotNews.ro ce va avea de castigat statul roman in conditiile in care Rompetrol va rascumpara 26,69% din actiunile detinute de Rompetrol la un pret la aproape jumatate din valoarea obligatiunilor transformate in actiuni in 2010 si in conditiile in care multe din investitiile promise de 1 miliard de dolari vor fi facute in alte tari precum Turcia si Republica Moldova.

"Nu, cred că sunteţi în eroare şi, de altfel, această polemică aproape politică pe care o am cu agenţia dumneavoastră, legată de Rompetrol, că e politică deja, nu mai e, că pe cifre tot vă explic şi explic degeaba. Şi anume: România, statul român a avut o creanţă care a fost convertită în acţiuni de către Rompetrol. Acele acţiuni, noi vrem să le vindem, să recuperăm mai mult decât valoarea lor de cotaţie la bursă şi, de asemenea, să avem investiţie din partea unei companii, care altfel poate să intre în insolvenţă să nu mai plătească niciun leu statului român. Cred că în 2013, grupul Rompetrol a plătit taxe şi impozite de peste un miliard de euro, dacă nu greşesc. Alegerea e foarte simplă, ca să înţeleagă cei care se uită la noi, că dumneavoastră aţi înţeles, dar polemica e politică. Şi anume: închidem Rompetrolul, punem cheia pe uşă şi suntem fericiţi că România mai are un necaz, că, de fapt, asta a fost intenţia preşedintelui când ne-a sabotat acordul, sau păstrăm un investitor important, aşa cum vreau să păstrăm toţi investitorii importanţi în România, care plătesc taxe, impozite, creează locuri de muncă şi fac investiţii pentru viitor. Astea sunt cele două alegeri. Eu am ales pe acela de a păstra un investitor important, restul discuţiilor sunt strict politice", a declarat Victor Ponta.


Dupa aprobarea Hotararii de Guvern privind memorandumul cu Rompetrol, toata lumea astepta urmatorul pas: plata celor 200 de milioane de dolari promisi de compania petroliera contra celor 26,69% din actiuni. De altfel, chiar compania a anuntat printr-un comunicat ca este pregatita sa transfere cei 200 de milioane dolari. Lucrurile nu sunt insa asa simple. Contactat de HotNews.ro, Gabriel Dumitrascu, director de privatizare in cadrul Departamentului pentru Energie, a spus ca este necesara o procedura de privatizare, la care sa participe cine doreste. Daca va avea loc, licitatia se va desfasura dupa 15 iulie.

Intrebat de ce a fost prevazuta in memorandum suma de 200 de milioane dolari pentru 26,69% in conditiile in care urma o procedura de privatizare, Dumitrascu a spus ca atat s-a angajat Rompetrol Group sa plateasca in cazul unei licitatii. Gabriel Dumitrascu este convins ca nu va veni nicio alta companie sa ofere mai mult de atat, deoarece este oricum mult peste valoarea de piata. Intr-adevar, ar fi 200 milioane dolari ar fi peste valoarea actuala de piata in conditiile in care o actiune se tranzactioneaza cu 0,048 lei, in timp ce valoarea nominala este de 0,1000 lei. Pe de alta parte, este mult sub valoarea obligatiunilor pe care Rompetrol nu le rascumparase si care au fost transformate intr-un pachet de actiuni de 44,69% cu care statul roman s-a vazut nevoit sa intre in actionariatul Rompetrol.

Tranzactia nu este certa, fapt recunoscut si de autoritati. "Esenta tranzactiei complexe dintre statul roman si Rompetrol Group este ca, in cazul in care actiunile sunt achizitionate de catre acesta din urma, atat statul roman cat si Rompetrol Group sa actioneze pentru urmatorii ani intr-un parteneriat efectiv si eficient, caracterizat prin mentinerea de catre statul roman a unei participatii reziduale nediluate de 18% din capitalul social al Rompetrol Rafinare si constituirea si operarea Fondului", se arata intr-o expunere de motive.

Primul pas in vederea respectarii memorandumului si cel mai sigur, de altfel, este renuntarea din partea statului roman la toate litigiile pe care le are cu Rompetrol. Din acel moment, indeplinirea celorlalte obligatii devine incerta. Dumitrascu a spus ca nu poate fi organizata mai devreme de 15 iulie licitatia pentru ca Departamentul pentru Energie trebuie sa pregateasca alte privatizari asumate in fata FMI (n.red. Hidroelectrica, CE Oltenia, Electrica).

In afara de cea referitoare la navzarea pachetului de 26,69%, o alta prevedere din memorandum care ramane sub semnul intrebarii este cea referitoare la realizarea unei investitii de pana intr-un miliard de dolari intr-o perioada de 7 ani. In primul rand, nu este precizat niciun termen pentru demararea acestor investitii, iar in al doilea rand Rompetrol Group este cel care decide cum si unde se vor face investitiile. In al treilea rand, Rompetrol are planuri de afaceri pe cinci ani realizate inca din 2012 pentru perioada 2013-2017 in care sunt incluse investitii in alte state.

Memorandumul cu Rompetrol a fost semnat de statul roman si grupul Rompetrol inca de pe 15 februarie 2013. In forma convenita, a fost criticat pentru ca nu prevedea existenta unor instrumente prin care statul roman sa se asigure ca Rompetrol face investitia de 1 miliard de dolari. In 2013, Guvernul a incercat sa paseze responsabilitatea la Parlament pentru adoptarea prin lege a memorandumului. Insa Curtea Constitutionala a decis ca este neconstitutionala adoptarea prin lege a unui memorandum care priveste o companie, aratand ca acest lucru este in atributia Guvernului.

Victor Ponta a acceptat greu infrangerea in fata Curtii Constitutionale, sustinand initial ca nu agreeaza ideea aprobarii memorandumului prin Hotarare de Guvern. De altfel, intrebat in luna decembrie de jurnalisti de ce nu ia in calcul aceasta posibilitate, Ponta a raspuns: Noi luam decizii, dupa aceea noi raspundem pentru ele, ceea ce dvs aveti marele beneficiu ca nu raspundeti pentru asta si am facut un proiect de lege care a fost aprobat de parlament.

Hotararea de Guvern prevede mandatarea ministerului finantelor sa indeplineasca toate procedurule pentru stingerea, prin renuntarea la judecata, a tuturor litigiilor aflate pe rol cu Rompetrol. Altfel spus, renunta la toate procesele prin care statul roman cerea companiei petroliere plata unei datorii de 600 milioane de dolari.

Important este si ce se va intampla dupa stingerea litigiilor.
Teoretic, actul normativ ar fi trebuit sa impuna garantii si termene pentru demararea investitiei de 1 miliard de dolari promisa de premierul Victor Ponta in nenumarate randuri. Hotararea de Guvern nu prevede nimic in acest sens. Exista doar un articol care spune ca in cazul in care, dupa stingerea tuturor litigiilor, Rompetrol Group nu indeplineste angajamentele prevazute in memorandum referitoare la un fond de investitii, Ministerul Finantelor este mandatat sa "efectueze toate demersurile prevazute de lege pentru instituirea unor masuri asiguratorii/executorii, respectiv prin promovarea unor actiuni judiciare/arbitrale".


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3133 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    important (Vineri, 14 februarie 2014, 21:13)

    evoque [utilizator]

    pentru cine?!
    • +11 (11 voturi)    
      Ponta a luat mita ca Romania sa renunte la creanta (Vineri, 14 februarie 2014, 22:20)

      Argon [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Citat: "Victor Ponta, despre renuntarea la recuperarea creantei Rompetrol de 600 milioane de dolari: Am ales varianta de a pastra un investitor important"

      Ponta a luat mita serioasa, milioane de dolari, ca Romania sa renunte la recuperarea acelei creante de 600 mil. dolari asa cum a luat bani sa apere interesele escrocilor de la Rosia Montana Gold Corporation, ale Chevron in cazul exploatarii gazelor de sist sau sa aprobe cumpararea a 12 epave de F-16 pentru care s-a platit deja o prima transe de 100 mil. Euro.

      Explicatiile premierului sunt ridicole si nu au nici o credibilitate. Ce valoare are un investitor pe care il scutesti de o datorie imensa fara a-l obliga sa dea ceva serios la schimb?!
      • -12 (12 voturi)    
        si la (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 0:01)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Argon

        mru cat a fost comisionul pentru cuprumin? etc. ca sa nu mai vorbim despre comisioanele incasate de berceanu, mda.
        • +10 (10 voturi)    
          Auzi? (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 1:30)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          De la cine a luat comisioane MRU? Sa ce? Spune-ne si noua cu subiect si predicat: a luat comision de la X, ca sa .. faca Z. Si spune-ne si rezultatul "comisionului".

          Nu va e deloc rusine sa debitati toate tampeniie pe-aici,. Ati adus cei mai hoti dintre hoti la putere, macar aveti bunul simt si ascundeti-va.
          • -2 (2 voturi)    
            la (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 9:59)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            momentul oportun, nu va umflati in pene, fiecare are dosarul sau, iar mru-ul vostru are unul sanatos, cu subiect si predicat.
          • -2 (2 voturi)    
            A luat de la Petrom - OMV (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 11:08)

            #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            Prin nevas'sa.
        • +1 (1 vot)    
          ESTI BOLNAV... (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 8:42)

          schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          De ura! Dispari mizerie umana!
          • -1 (1 vot)    
            atat (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 16:41)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

            ///, de unde atatea invective pe voi, adevarul doare, nu? este usor sa scuipi mizerii despre altii, doar ata stiti sa murdariti tot, credeti ca o tara independenta, democratica este aceea condusa de niste indivizii posedati de ura.
            Ajunge. Daca cineva are o alta opinie nu stiti decat sa jigniti, /// si nu stiu de ce sunt convins ca replica asta nu trece, iar daca trece tot nu intelegi ceva.
            Nu va convin opiniile nu le cititi.
    • +9 (9 voturi)    
      cum..... (Vineri, 14 februarie 2014, 22:33)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      .....pentru cine ?
      Pentru cei care iau spagi ! Oare cat o fi fost "comisionul" pentru o asa pleasca de 600 milioane de euroi din banii nostri ?

      Suntem mintiti cu investitii de un miliard dar de fapt 600 de milioane sunt din banii nostri.

      Cand se va deschide o ancheta asupra acestei "donatii" ?
      • +8 (8 voturi)    
        Comisionul (Vineri, 14 februarie 2014, 23:50)

        CatalinPetrica [anonim] i-a raspuns lui translativus

        Daca la un contract amarat la CFR marfa de 100 mil spaga a fost 2 milioane, va rog sa va ganditi cat este spaga pentru a se renunta la 400 miliaone
        Presupun ca a facut jumatate jumatate cu smecherii aia>
        Cum poti sa crezi ca un investitor care a platit 3 miliarde pe o fabrica o va abandona asa usor doar pentru a nu plati la stat.
        Iar despre banii platiti la stat nu se pierde nimic, daca Rompetrol inchide cota de piata va fi absorbita de alta companie imediat care vaplati taxele respective, in schimb daca vor sa plece vor vinde altei companii , nu se pierde nici o investiie.
        Sper sa il cazeze si pe Ponta la Jilava, platesc eu cazarea
      • -8 (8 voturi)    
        o fi fost (Vineri, 14 februarie 2014, 23:59)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        mai mare decat la flota?!
        • +8 (8 voturi)    
          O fi fost mai mare, n-o fi fost... (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 1:33)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Intreaba-l pe Vacaroiu, sau du-te direct la ala de l-ai pus in fruntea guvernului, ca stie si el, sunt convins.
          • -1 (1 vot)    
            nu poate...... (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 9:02)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            ....sa isi intrebe sefii, pentru ca de acolo vine "lozul" dar fara sa isi dea seama, mentine vie intrebarea despre jaful cu flota si astfel, va veni si ziua in care cei vinovati vor da cu subsemnatul pe la DNA.
          • 0 (2 voturi)    
            eu cred (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 10:01)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            ca ma stie cineva, domn' bombonel, dar nu stiu de ce tace :))
        • +2 (2 voturi)    
          nu stiu.... (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 8:55)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          ....la cat s-a ridicat suma in cazul jefuirii flotei dar sunt convins ca este enorma.

          Problema este, unde s-au dus banii si cine este responsabil de acest jaf ?

          Se tot spune ca Basescu a vandut flota dar in cei aproape zece ani de acuze, nimeni nu a prezentat niciun act semnat de acesta prin care sa demonstreze ca el a vandut macar o nava.

          Ba mai mult, in vremea scandalului cand presedintele tarii era Iliescu, Basescu a renuntat la la faimoasa "imunitate parlamentara" , fiind primul dintre cei doi care au facut acest gest, pentru a putea fi judecat.

          Cand scandalul a luat amploare si adevaratii responsabili erau in pericol sa fie desconspirati, din senin s-a pus batista pe tambal.

          Cred ca ar fi foarte interesant sa aflam adevarul despre marele jaf asupra flotei romaniei si cine sunt beneficiarii lui.

          Chestia cu "Basescu e de vina" fara a avea probe, deja nu mai impresioneaza pe nimeni.
        • +1 (1 vot)    
          Sa-l auzim si pe Nitu (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 10:47)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          ca se va ocupa de dosarul Romperol.
          Kovesi a spus ca se va ocupa de dosarul flota.
          • -1 (1 vot)    
            daca (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 16:42)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui ty

            nitu se ocupa de rompetrol cum a facut morar cu flota, atunci totul este perfect.
            • +1 (1 vot)    
              Ai vreo indoiala in privinta lui Nitu? (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 21:38)

              ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              Vad ca in privinta lui Morar ai certitudini.
            • 0 (0 voturi)    
              nesimtire (Luni, 17 februarie 2014, 14:08)

              Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              Bai mosule, cu ce scop deturnezi discutia de la ciordeala prezenta a lui Ponta la o potentiala alta ciordeala, a altcuiva? Noi, romanii, suntem victimele ciordelii si ne doare undeva de povestile voastre politice. Voi astia furati ca in codru si apoi va certati ca tiganii ca sa aruncati pisica. Asta este subiectul. Ciordeala. Asta este ce faceti acum. Este singurul motiv pentru care intri aici sa comentezi.
    • +9 (9 voturi)    
      Ciudat (Vineri, 14 februarie 2014, 23:53)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Evoque, ti-ai schimbat culoarea politica?
      • +9 (9 voturi)    
        Asta.. (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 1:33)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        ..isi schimba culoarea de la maro deschis la maro inchis. Sunt singurele lui culori.
        • -2 (2 voturi)    
          noroc (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 10:02)

          evoque [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          ca la tine prin maroniu mai sunt si niste dungi sangerii.
    • +1 (1 vot)    
      vai de el! (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 8:19)

      asspeeda [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      încă nu știe,dar și-a deschis drumul spre pușcărie!escrocul năstase era mai abil,nu semna nimic!punea parlamentul! așa a vrut și păcăliciul ponta dar ,deh,Băsescu a zis: ZîT!la fel a vrut să facă și cu CFR ,să mute jaful in CSAT! și iar Băsescu a zis:MARȘ!
  • +13 (13 voturi)    
    Ce-i ala investitor? (Vineri, 14 februarie 2014, 21:15)

    Unu-2 [utilizator]

    Investitor e cel care investeste, nu doar plateste taxe. Ce plan de investitii de milioane de coco$ au cei de la Rompetrol? Daca-i vorba de investitii sa aflam si noi la ce se obliga prin contracte acel investitor pt. contravaloarea acelor bani pierduti de statul roman.
  • +13 (13 voturi)    
    Nu (Vineri, 14 februarie 2014, 21:33)

    OmulNou [utilizator]

    Rompetrol nu era un investitor, era un rau platnic, un investitor este opusul unui rau platnic, un investitor se risca dand bani, in timp ce un rau platnic e zgarcit si poate hot. Cineva sa-i explice asta lui Ponta, desi stie si face pe prostul pe la TV.
  • +11 (11 voturi)    
    s-a inchis cercul (Vineri, 14 februarie 2014, 21:34)

    ws [utilizator]

    ce a inceput cu nastase si patriciu, furt de miliarde de dolari, s-a incheiat sub ponta, a capatat stampila de legalitate.

    nastase e la mititica, pe patriciu il declara nevasta-sa nebun, ce s-o intampla cu plagiatorul?

    ws
  • +14 (14 voturi)    
    Deci 600 mil e shpaga sa aduci un investitor (Vineri, 14 februarie 2014, 21:45)

    Wanheda [utilizator]

    Pai Viorele, investitorii parca vin sa faca profit, nu? Felicitari, tocmai ai inventat investitorul care mai ia si shpaga ca sa vina sa faca profit. Esti un minun.
  • +13 (13 voturi)    
    De ce (Vineri, 14 februarie 2014, 21:46)

    ctrlm [utilizator]

    de ce, de ce oare de fiecare data cand ponta ia o decizie economica, apar 1000 de semne de intrebare? Pentru ca de fieceare data dupa ce dai mana cu el, trebuie sa iti numeri degetele.
  • +7 (7 voturi)    
    Asa se pastreaza un investitor ? (Vineri, 14 februarie 2014, 22:00)

    adrian88000 [utilizator]

    Facandu-i cadouri ? Eu stiam ca altfel. Licitatii corecte, birocratie redusa la meximum , coruptie zero, legislatie fiscala stabila, etc. Nu cu mita !
    P.S. Si are deptate UNU-2. Rompetrol chiar este investitor ?
  • +7 (7 voturi)    
    Din titlu.... (Vineri, 14 februarie 2014, 22:27)

    gheorghe12 [utilizator]

    Inteleg ca Rompetrol vrea sa plece? Adica Mickey Mouse a renuntat la 400 de milioane ca altfel ar fi pierdut un inevstitor? Eu asta inteleg. Rompetrol vrea sa faca exit?
  • +7 (7 voturi)    
    Oare cate din cele 600 milioane i-au intrat lui?? (Vineri, 14 februarie 2014, 22:35)

    LiviuX [utilizator]

    Ce ziceti, investind 1 miliard esti mare? Eu zic ca da. Deci pot si eu sa vin sa investesc 1 miliard, avand doar 400 milioane, ca doar imi da ponta restul de 600. Dupa aia, ce importanta are ca profitul de la tot miliardul e al meu, ba poate imi mai da si niste scutiri de taxe, ca de, sunt mare investitor. Sa tot faci afaceri in felul asta!
  • +4 (6 voturi)    
    eu, ca firmă, nu mai plăytesc impozitul la Stat (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 0:34)

    visio [utilizator]

    pentru că mă supăr și concediez angajații...super; să vină Fiscul la ușa mea să încerce sechestrul...să vezi ce roșii le dau la kg...
  • +5 (5 voturi)    
    incredibil (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 0:49)

    unix [utilizator]

    Insolentul asta de Tonta gaseste o scuza pt orice hotie. Cum isi permite sa isi inchipuie ca inghitim gogoasa ca"pleaca un investitor important"? Atunci hai sa absolvim de datorii toti "investitorii" sa le mai dam si bani gratis de la buget. Investitorii cu adevarat onesti si care isi platesc taxele la zi vor fi pe buna dreptate nemultumiti pt acest tratament discriminatoriu.
    Stergem din condei o datorie de 600 milioane in schimb taxam suplimentar prostimea romana cu taxa suplimentara pe carburant. Si mai are si tupeul javra sa zica ca se pierd nu stiu cate milioane la buget ca nu s-a aplicat de la 1 ianuarie. Atata indolenta, nesimtire, infatuare, rea-vointa, greu de gasit la un singur om. Si acesta e taman premierul Romaniei, un om atat de pervers si lipsit de scrupule ca e gata sa-si vanda si mama pt propriul lui interes.
  • +3 (5 voturi)    
    Investitorul vine cu banii ,nu pleaca cu ai tai !! (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 2:38)

    andreesanu [utilizator]

    Daca ai ghinion !!!,si faci pe prostul poate ramii asa !!!.
    Bai tonta,cui ii vinzi tu gogosi ???,ba nu-i lua pe romani
    dupa chipul si mintea ta necoapta ,nu-s prosti romanii,asa ca taci dracului.
  • 0 (0 voturi)    
    Zise Ponta... (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 8:03)

    Andra99 [utilizator]

    ...am ales sa platiti voi creanta Rompetrol prin supraaccizarea combustibililor !
  • 0 (0 voturi)    
    PONTA... (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 8:43)

    schroedinger [utilizator]

    Sper din tot sufletul ca cel ce-ti va urma sa ma faca sa iti pot ura: "HAVE A NICE LIFE.....SENTENCE!!!"
  • +1 (1 vot)    
    Pontanusul si tichia de margaritare (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 8:44)

    Plagarus [utilizator]

    MO a publicat Hotărârea de Guvern privind Memorandumul cu Rompetrol, prin care Guvernul renunţă la toate procesele prin care se urmărea recuperarea unei datorii de 600 milioane dolari cu care statul a creditat Rompetrol în 2003.
    În schimb statului i se oferă promisiunea Rompetrolului că va face investiţii în România, fără ca în HG să fie prevăzut un termen pentru aceste ipotetice investiţii sau penalităţi, dacă acestea nu se vor realiza.
    Prin Memorandumul adoptat de Guvernul Ponta, statului i se mai oferă perspectiva, la fel de nebuloasă, să îşi recupereze cândva pierderile, obţinând la un moment dat - tot neprecizat - profit din cei 18% cu care va rămâne acţionar în compania kazahă, după ce Rompetrol îşi va răscumpăra contra 200 de milioane de dolari 26,6959 % din acţiunile în companie deţinute de statul român.
    Practic, Guvernul Ponta renunţă la o serie de datorii generate în perioada Guvernului Năstase, când Dinu Patriciu s-a îmbogăţit profitând de sprijinul acordat de A. Năstase firmei Rompetrol.
    Scadenţa pentru răscumpărarea obligaţiunilor a fost 30 septembrie 2010. În 2007, Dinu Patriciu a vândut 75% din grupul Rompetrol companiei de stat din Kazahstan, Kazmunaigaz, contra sumei de 2,7 miliarde de dolari.
    În august 2010, firma kazahă Rompetrol Group N.V. a achitat 54 de milioane de euro în contul datoriei către stat iar în septembrie 2010 şi-a majorat capitalul şi a convertit datoria rămasă într-un pachet de 44,6% din acţiuni, statul pierzând pachetul majoritar pe care miza.
    Acum, după Memorandumul semnat de Ponta, statul va rămâne cu doar 18% din acţiunile Rompetrol si promisiunea unui fond de investitii NEGARANTAT PRIN NIMIC !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Cel mai tare prim ministru! (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 10:43)

    Colebil Clinton [utilizator]

    Tare de cap... Astia lasa prapad in urma lor. Daca facea asta Boc, pinguinu' isi varsa ficatsii la A3, seara de seara, pana umplea ecranu' de bale negre. Asa, las' ca prostii care ne voteaza nu pricep nimic. Le indrugam verzi si uscate la tv-ul lor preferat ca sa uite de foame, le mai luam niste piei de pe spinare si hopaaa... Ia uite, boii nu zic nimic, mai dau si din coada ka katseii de la gura de metrou.
  • 0 (0 voturi)    
    am pastrat ? (Duminică, 16 februarie 2014, 10:21)

    liviusmaximus [utilizator]

    Un investitor in campania electorala poate...astia poate vor investi 1 mld, candva.dar statul avea SIGUR 600 de mil pe care-i putea investi direct. Am si eu 700 de angajati. Te bagi actionar minoritar, tu guvern roman si-mi radiezi datoriile. ? Sunt un investitor important in comuna, jumatate din populatie lucreaza la noi. Ce zici dl ponta?
  • 0 (0 voturi)    
    of, Doamne (Luni, 17 februarie 2014, 14:05)

    Razvan_M [utilizator]

    Oare victoras este capabil sa faca si lucruri bune pentru Romania? Oare conectatii la hidrantul lui victoras sunt prosti sau doar se prefac ca nu observa prapadul pe care-l lasa asta in urma sa?