Razboiul certificatelor verzi: Asociatia Industriei Fotovoltaice il acuza pe Victor Ponta ca face declaratii care nu corespund realitatii

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 12 martie 2014, 13:58 Economie | Energie

Asociatia Industriei Fotovoltaice din Romania considera ca premierul Victor Ponta se afla intr-o grava eroare, iar declaratiile acestuia nu corespund realitatii in privinta intentiei Guvernului de a reduce numarul de certificate verzi. In acest moment, Guvernul si Presedintia se afla intr-un "razboi" legat de certificatele verzi acordate producatorilor de energie regenerabila. La presiunile marilor consumatori de energie electrica, Victor Ponta vrea reducerea numarului de certificate verzi, in timp ce presedintele Traian Basescu afirma ca legea initiata de Guvern incalca un articol din Tratatul privind functionarea Uniunii Europene. La randul lor, producatorii de energie regenerabila spun ca certificatele verzi nu stau la baza scumpirii energiei, mai ales ca preturile au scazut foarte mult pe piata libera.

In aceste conditii, Basescu a trimis legea la Curtea Constitutionala.

"Au dreptate, îi susţin în totalitate. Ei protestează împotriva faptului că, deşi legea a fost votată de două ori de Parlament, preşedintele Băsescu refuză să promulge legea prin care se REDUCE numărul de certificate verzi şi, în felul ăsta, nu creşte preţul la energie. Eu cred că aici Preşedintele realmente subminează economia naţională. De două ori a votat Parlamentul, a retrimis legea, s-a revotat, probabil că are nişte interese legate de producătorii de energie regenerabilă şi sunt în totalitate de partea protestatarilor. Poate preşedintele Băsescu înţelege că ne subminează economia pentru nişte interese private cel puţin nelegitime", a declarat zilele trecute Victor Ponta.

Ca reactie la aceasta declaratie, reprezentantii producatorilor de energie fotovoltaica spun ca "din pacate, Primul Ministru al Romaniei se afla intr-o grava eroare, iar declaratiile acestuia nu corespund realitatii cel putin din urmatoarele motive:

Certificatele verzi au fost reduse prin Hotararea de Guvern nr. 994/2013 care a intrat in vigoare de la 1 ianuarie 2014. Pe cale de consecinta, de aproximativ 3 (trei) luni, proiectele solare, eoliene si hidro intrate in sistem dupa data de 1 ianuarie 2014 beneficiaza deja de un numar redus de certificate verzi (3 certificate verzi pentru energia solara, 1,5 certificate verzi pentru energia eoliana si 2,3 certificate verzi pentru energia hidro pana in 10 MW).

Pretul energiei electrice a scazut constant datorita energiei regenerabile. Conform datelor publice de pe site-ul pietei centralizate OPCOM (www.opcom.ro): (i) in data de 12 martie 2012 pretul de baza al energiei electrice era de 232,35 RON / MWh, (ii) in data de 12 martie 2013 pretul de baza al energiei electrice era de 183,96 RON /MWh si (iii) in data de 11 martie 2014 pretul minim al energiei electrice ajunsese la 116,05 RON / MWh. Aceste reduceri de pret se datoreaza exclusiv energei electrice din surse regenerabile.

Tot din datele de pe site-ul OPCOM (www.opcom.ro) putem observa cu usurinta ca in perioada ianuarie – iunie 2012 pretul unui certificat verde era de 246 RON, pe cand in sesiunea de tranzactionare martie 2014 pretul unui certificat verde a scazut la 160 RON.

"Legea de aprobare a fost trimisa de Presedinte la Curtea Constitutionala, in conformitate cu atributiile oferite de lege institutiei Presedintelui. Motivul pentru care legea a fost contestata este legat de faptul ca autoritatile romane nu au procedat in conformitate cu tratatele constitutive ale Uniunii Europene, fapt ce ar expune Romania la proceduri de infringement. Legea contestata nu are nicio legatura cu reducerea numarului de certificate verzi. Indrumam inca o data la prudenta in emiterea unor informatii incorecte cu privire la un domeniu in care s-au investit peste 6 miliarde de euro in Romania si au fost generate la bugetul de stat taxe de peste 450 milioane de euro pana in prezent", mai spun reprezentantii Industriei Fotovoltaice.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

8102 vizualizari

  • -14 (18 voturi)    
    Bine face Ponta... (Miercuri, 12 martie 2014, 14:07)

    Krokodilul Chichiricios [utilizator]

    Măi fotovoltaicilor, ne mai lăsați ? Ce reducere de tarife au adus moriștile voastre ? Voi vreți să furați banii din taxa pe energie- pentru niște prostii ireale. Dacă energia neconvențională ar fi rentabilă s-ar auto-întreține fără să aibă nevoie de certificate verzi.
    • +9 (11 voturi)    
      Hmm?! (Miercuri, 12 martie 2014, 14:24)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

      Tocmai ce Hidroelectrica nu reuseste sa vanda energie pe piata peste costuri - ma rog, nemosaguri, Pontisti, le fac costurile mari.....

      Preturile producerii de energie o iau la vale - Platim mai mult transportul energiei.

      Iar Ponta vede ca pretul la clientul final va creste?!

      Niste bani la pusculita PUP_UDMR?
      Hai bai Krok dezleaga-ne misterul:
      1. ponderea furnizarii energiei (evolutie + cauza)
      2. ponderea transportului (evolutie + cauza)
      3. ponderea certificatelor (evolutie + cauza)
      S-ar putea ca economia reala sa fie diferita de cea de la TV-ul lu' Ponta!
    • +3 (3 voturi)    
      Copilu, vezi ca esti bun de prim ministru (Miercuri, 12 martie 2014, 21:55)

      Tiger1 [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

      Adica vorbeste gura fara sa stii despre ce.Fotovoltaicele nu au nimic de-a face cu ''moristile''
      Da', na , cine se aseamana gandeste la fel
      Ai scris si tu vreo carte care fusese publicata anterior?Sa stii ca ''anterior '' nu e injuratura!
      SI legat de ''moristi''.Vezi ca imediat cum treci granita spre vest e plin campul de ceea ce tu consideri ''prostii ireale''.
    • +1 (1 vot)    
      /// (Joi, 13 martie 2014, 11:09)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

      Esti in non-sens.
      Singur ai spus daca ar fi rentabila. dar nu este.
      Deci, vorbesti fara tine. Exact ca derbedeul de ponta.
  • +13 (17 voturi)    
    Oare cine e mincinos? (Miercuri, 12 martie 2014, 14:08)

    ouyang [utilizator]

    Viorel este ca de fiecare data mai mult decat penibil.
    • -15 (17 voturi)    
      Evident că fotovoltaicii... (Miercuri, 12 martie 2014, 14:19)

      Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Cu toate bâlbele lui premierul are dreptate. N-avem nevoie de fotovoltaice și alte prostii atunci când curentul electric e un lux...
      • +7 (9 voturi)    
        /// (Miercuri, 12 martie 2014, 15:27)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

        Directiva Europeana ca sa ajungem in 2020 la 20%regenerabila. Nu suntem la 5%.
        Vrei afara din UE? Dughin te asteapta, dar ia-ti si aberatiile si pe Min-Ciu-Nel cu tine.
  • +12 (14 voturi)    
    /// (Miercuri, 12 martie 2014, 14:09)

    hmara [utilizator]

    E prima oara cand minte pinochio?
    E o a doua natura la acest specimen.
  • +12 (14 voturi)    
    viorel minte (Miercuri, 12 martie 2014, 14:31)

    dum_i [utilizator]

    Cum adica, inca un grup ajunge la concluzia ca viorel e un mincinos patologic?

    Da, rand pe rand, toti romanii ajung la concluzia asta, dar viorel poate sa stea linistit, pentru ca nu exista roman care sa vrea si binele semenului lui.

    Natie mai interesata de binele personal si nepasatoare fata de ceilalti nu cred ca exista.

    Ah, sa iasa toti in strada, de la protestatar anti remegece la dan tapalaga, de la profesor la medic, de la angajat dacia la proprietar de mic srl sau pfa...ce ar fi atunci? Dar nu, romanii sunt mai ocupati sa se planga si sa isi dea in cap unii altora.
    • +1 (1 vot)    
      /// (Joi, 13 martie 2014, 11:11)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Nu chiar toti.
      Chichiriciosul de exemplu nu.

      Si nici diebase, mazeta, evoque, gustav, finutza, antitot.
      Badea e unul dintre ei. Stie el cine.
  • +7 (9 voturi)    
    Ce cauta aia la CCR? (Miercuri, 12 martie 2014, 14:46)

    LiviuIordache [utilizator]

    Ponta, in mintea lui chitita doar pe furat, i-a trimis pe sindicalistii lui peste la Curtea Constitutionala, sa faca sucar, acum ii trimite la Cotroceni! Legea, fraierilor, e la parlament, Basescu a trimis-o inapoi, nu va mai luati dupa Ponta, ca ajungeti rau de tot!
  • -3 (5 voturi)    
    Scandalul pe ciolanul romanului !!! (Miercuri, 12 martie 2014, 15:08)

    andreesanu [utilizator]

    Ei se scuipa ,ei fac circ iar noi platim !!!
    Cita meschinarie cita nesimtire in domeniul energiei !!!
    Pretul pe Kw creste continu si toti afirma ca a scazut.
    Cind ati investit pe fotovoltaice or eoliana pe voi va interesau de fapt ce curgea nemuncit ,neinvestit din certificate verzi -voi visati pomeni !!!.
    ANRE cum le-ati verificat documentatiile ???,cum,pe ce indicatori le-ati aprobat ???,ca azi fac pe milogii ,pe falitii,cer pomana de certificate ,iar toate povestile astea se descarca in pretul pe care-l plateste amaritul de roman.
  • +6 (8 voturi)    
    Normal ca Ponta minte, atat stie (Miercuri, 12 martie 2014, 15:15)

    OmulNou [utilizator]

    Ponta habar n-are care-i realitatea, pentru ca: 1) nu se documenteaza; 2) minte in continuu, in permanenta. Ponta nu stie sa guverneze, tot ce vrea e sa-si scoata tovarasii de partid traficanti de influenta din parnaie. Ah si sa se plimbe bineinteles, pentru ca prostul care nu-i fudul...
  • -4 (8 voturi)    
    E o afacere pe banii nostri. (Miercuri, 12 martie 2014, 15:16)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Foto astia au o afacere, dar pe banii nostri. In nici o tara nu este rentabila asa zisa energie regenerabila, si Franta a redus valoarea subventiei, platita tot de fiecare pe factura electrica. Ce legatura sa aiba Tratatul cu afacerea asta? Adica scrie in tratat ca oamenii sa fie jefuiti ca sa traiasca unii?
  • -5 (9 voturi)    
    But (Miercuri, 12 martie 2014, 15:21)

    Sihastrul [anonim]

    Totusi nu pricep de ce eu trebuie sa subventionez, repet: SUBVENTIONEZ, din banii mei, proprietarii de mori de vant, daca statul nu poate vinde profitabil energia hidro?! In facturile mele, si ale tuturor, de energie asta scrie, negru pe alb.
    • 0 (2 voturi)    
      asta da, (Miercuri, 12 martie 2014, 22:00)

      Tiger1 [utilizator] i-a raspuns lui Sihastrul

      e o intrebare.Poate ne spune victor viorel de ce companiile de stat producatoare de energie nu vand profitabil energia.Inainte de a veni la putere tot trageau cu ''baietii destepti din energie''( lasa ca si asta e plagiata de la basescu).
      Dupa ce au venit ce au facut?Nimic, ba mai mult fac eforturi sa nu cumva sa castige vreun proces cu ei.
      Se vede treaba ca uneori nesimtirea nu are limite.
  • 0 (0 voturi)    
    Spre ce ar fi interesant sa ne indreptam atentia.. (Marţi, 6 mai 2014, 10:53)

    JohnnDoe [anonim]

    Daca ar fi corect abordata problema ... ne-am gandi si noi la asa ceva : https://www.youtube.com/watch?v=fhIvTLxUPBg