Departamentul pentru Energie a pus in dezbatere publica pentru o luna proiectul de Hotarare de Guvern privind eliminarea taxei de cogenerare la exporturile de energie

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 24 martie 2014, 19:50 Economie | Energie

 documente
(24 Mar 2014) PDF, 169KB
​Departamentul pentru Energie a publicat luni pe site-ul sau un proiect de Hotarare de Guvern privind eliminarea taxei de cogenerare pentru export, se arata intr-un comunicat de presa. Dezbaterea publica a proiectului de Hotarare de Guvern va dura o luna. Potrivit Departamentului, proiectul a fost publicat luni "in conformitate cu anuntul facut de primul-ministru Victor Ponta in Parlament". Insa, Victor Ponta anuntase ca "miercuri Guvernul va pune in discutie eliminarea taxei de cogenerare pentru export".

  • Vezi documentul atasat
Departamentul pentru Energie sustine ca prin aceasta masura vor fi stimulate exporturile de energie electrica ale producatorilor autohtoni si, astfel, Romania poate deveni principal furnizor de electricitate din Europa Centrala si de Sud-Est.

"In contextul intern si international, marcat de criza economica, sectorul energetic romanesc dispune de mari resurse si oportunitati. In vederea utilizarii eficiente a resurselor energetice si sustinerii marilor producatori de energie pe baza de carbune, Departamentul pentru Energie a elaborat un proiect de act normativ. Proiectul tine cont si de necesitatea aderarii Romaniei la pietele cuplate din Cehia, Slovacia si Ungaria, care presupune un proces de aliniere a Pietei de energie electrica pentru Ziua Urmatoare (PZU) din Romania", precizeaza Departamentul pentru Energie.

Potrivit acestuia, proiectul de act normativ a fost elaborat in vederea modificarii Hotararii Guvernului 1215/2009 privind stabilirea criteriilor si a conditiilor necesare implementarii schemei de sprijin pentru promovarea cogenerarii de inalta eficienta, pe baza cererii de energie termica utila.

Din analiza facuta de Departamentul pentru Energie, impreuna cu Autoritatea Nationala de Reglementare in domeniul Energiei (ANRE), a efectelor modificarii HG 1215/2009, a rezultat faptul ca, in anul in curs, noile prevederi nu vor avea impact asupra consumatorului final.

  • Ce este taxa pe cogenerare

Contribuţia pentru cogenerarea de înaltă eficienţă este de 0,01838 lei/kWh, fara TVA. Furnizorii clienţilor de pe teritoriul României şi furnizorii care exportă energie electrică facturează aceasta contributie consumatorilor cu care au încheiate contracte de furnizare.

Practic, aceasta taxa este o contributie pe care o platesc, lunar, toti consumatorii pentru investitii in energia produsa in cogenerare de inalta eficienta. Teoretic, este un  sprijin financiar producatorilor de energie electrica si termica ce  detin sau exploateaza comercial centrale de cogenerare de inalta eficienta si instituie  un mecanism de sprijin prin care se urmareste acoperirea diferentei  dintre costul producerii energiei in cogenerare de inalta eficienta si pretul de vanzare  al acesteia. Practic, ajutorul ajunge la cea mai mare parte a CET-urilor din intreaga tara. Cogenerarea este un sistem de producere simultana, in acelasi  proces, de energie termica si energie electrica, care utilizeaza mai multe surse de combustibil pentru a genera energie. Permite de asemenea scaderea  consumului de gaz prin inlocuirea cu alte resurse.

Ajutorul este acordat lunar beneficiarului, sub forma  unei sume de bani denumita "bonus", pentru fiecare unitate de energie electrica (MWh) produsa in  cogenerare de inalta eficienta.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

1720 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Deci eu sa subventionez CET-urile (Luni, 24 martie 2014, 20:03)

    UnOarecare [utilizator]

    ca sa exporte energie electrica?
    De ce?
  • +3 (3 voturi)    
    derbedeul ne omoara viitorul (Luni, 24 martie 2014, 20:04)

    timp tamp [utilizator]

    drebedeul omoara si prezentul prin mentinerea centralelor poluante, care produc energie costisitoare, cat si viitorul cand rezervele de combustibili se vor termina.
    din banii nostri insa finanteaza bolsevicii de la ALRO si amicii lui nastase
  • +3 (3 voturi)    
    Romanii sa plateasca Austriecii sa nu plateasca (Luni, 24 martie 2014, 20:10)

    alex4321 [utilizator]

    Romanii sa plateasca fie ei firme, fie cetateni
    ca-s iobagi la ei in tara si trebuie mulsi.

    Austriecii sa nu plateasca
    pentru ca Petrolul si gazele furate de la noi
    sau electricitatea care o produce OMV din gazul nostru
    sa o trimita OMV-ul cat mai ieftin in Austria

    Mai tradatorilor de tara, din guvern,
    mai Nicolescu director OMV si ministru la energie,
    chiar asa?

    mai Ponta, Plagiatorule chiar asa?

    Tupeu nemarginit,,,,
    • +1 (1 vot)    
      te inseli, banii nu merg la CET-uri (Luni, 24 martie 2014, 21:24)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      va inselati, de fapt, pontalasul ia bani de la CET-uri si de la noi, iar apoi ii baga in buzunarele exportatorilor de energie, care vor vinde tot la pretul actual iar diferenta o ia varanul felix, baietii redesteptati(revopsiti in rosu)
      acest derbedeu ne mananca si prezentul si viitoru mentinand in fuctie gaurile negre reprezentate de termocentrale din zona controlata de 25 ani de bolsevici, Oltenia
      • +3 (3 voturi)    
        Fii un pic logic ca ne facem de ras (Marţi, 25 martie 2014, 1:38)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

        Fii un pic logic ca ne facem de ras
        Asta cu CET-ul e ca iai cu PREFECTURA

        Te rog sa citim impreuna inca odata ce vrea ministru OMV sa faca
        --------------------------------------------------------
        Contribuţia pentru cogenerarea de înaltă eficienţă este de 0,01838 lei/kWh, fara TVA.
        Furnizorii clienţilor de pe teritoriul României
        şi
        Furnizorii care exportă energie electrică
        facturează aceasta contributie consumatorilor cu care au încheiate contracte de furnizare.
        ------------------------
        Intrebare de gaga?
        Cui factureaza ?
        Raspuns de gaga : Consumatorilor
        ------------------------
        Cine factureaza Consumatoriilor?
        pai:
        A. Furnizorii clienţilor de pe teritoriul României
        Cine sunt consumatorii de pe teritoriul Romaniei?
        ROMANII
        -----------------------------
        Cine factureaza Consumatoriilor?
        pai:si
        Furnizorii care exportă energie electrică
        Cine sunt consumatorii celor care exporta energie
        STRAINII : AUSTRIECII, NEMTII ETC ETC
        ------------------------------------
        Cine sunt scutiti de plata ?
        STRAINII : AUSTRIECII, NEMTII ETC ETC
        Cine nu sunt scutiti de plata ?
        ROMANII
        ----------------------------------
        ca banii de mai sus sunt furati sau nu Dupa Colectare
        ca ajung sau nu la CET-uri
        n-are nici o treaba cu Hotia din Legea asta
        ---------------------------------------------
        Ne meritam soarta cu oameni care pricep asa greu
  • +2 (2 voturi)    
    Golanii, golanii perpetue !!! (Marţi, 25 martie 2014, 2:07)

    andreesanu [utilizator]

    Sistemul comunis prevedea in pretul pe KW si %pentru investitii,pe vremea aia consumatorul principal era industria energofaga si nu amaritul de roman.
    Cogenerarea pentru cei care n-au habar are un randament de 80 si % prin utilizare maxima a energiei termice rezultate in paralel cu energia electrica.
    Turbine cuplate direct cu generatorul,gazele fiebinti rezultate trecute prin boilere pentru generarea de abur.
    Dar ANRE pastreaza in mintea creata doar ideea de a lua de la prapaditul de roman pielea.
    De ce sa platesc eu investitia pe care si-o recupereaza
    deja investitorul prin amortizarea mijloacelor fixe puse in functiune ,amortizare trecuta deja in costul de productie al energiei ???.
    Nu cumva se vrea si din cos graunte si din covata malai ????,hoti ,hoti ,dar pina cind bai derbedeilor ???,ati ajuns sa luati si pielea dupa amaritul de roman !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Cine-au îndrăgit străinii... (Marţi, 25 martie 2014, 2:41)

    alex4321 [utilizator]

    Citim inca odata: "Contribuţia pentru cogenerarea de înaltă eficienţă este de 0,01838 lei/kWh, fara TVA. - Furnizorii clienţilor de pe teritoriul României şi
    - Furnizorii care exportă energie electrică
    Facturează aceasta contributie Consumatorilor cu care au încheiate contracte de furnizare.

    Sa aflam adevarul prin intrebari simple:

    Cui factureaza furnizorii? Consumatorilor.

    Cine factureaza Consumatorilor?

    A. Furnizorii clienţilor de pe teritoriul României Factureaza Consumatorilor...
    Cine sunt consumatorii de pe teritoriul Romaniei?
    ROMÂNII

    Si mai cine factureaza Consumatorilor?

    B. Si Furnizorii care exportă energie electrică factureaza Consumatorilor...
    Cine sunt consumatorii Furnizorilor care exportă energie electrică?
    STRĂINII (AUSTRIECI, GERMANI, UNGURI, etc)

    Ce taxa va fi eliminata?
    "Se va elimina taxa de cogenerare pentru export" - cf. ministrului "OMV" al Energiei Romaniei - Nicolescu pus acolo de Ponta

    Prin urmare, cine vor fi scutiti de taxa care va fi eliminata?
    STRĂINII (AUSTRIECI, GERMANI, UNGURI, etc)

    Care Consumatori VOR FI IN CONTINUARE facturati ?
    ROMÂNII

    Cine sunt mulsi la sange cu tot felul de taxe si vor fi mulsi si facturati in continuare?
    ROMÂNII

    Cine vor fi scutiti si NU vor mai fi facturati?
    STRĂINII (AUSTRIECI, GERMANI, UNGURI, ETC)

    Prin urmare, cine este "Pentru Romani Ciuma" si pentru "Straini Muma"?

    Victor Viorel Ponta, Plagiatorul, si Nicolescu, Directorul OMV azi ministru al Energiei

    Cum se numesc astfel de oameni care sunt "Pentru Romani Ciuma" si pentru "Straini Muma" ?

    TRADATORI DE TARA! asa se numesc.

    //------
    Cine-au îndrăgit străinii,

    Mâncă-i-ar inima câinii,

    Mânca-i-ar casa pustia,

    Şi neamul nemernicia!

    Ştefane, Măria ta,

    Tu la Putna nu mai sta,

    Las' arhimandritului

    Toată grija schitului,

    Lasă grija sfinţilor

    În sama părinţilor,

    Clopotele să le tragă

    Ziua-ntreagă, noaptea-ntreagă,

    Doar s-a-ndura Dumnezeu,

    Ca să-ţi mântui neamul tău!

    (Doina, de Mihai Eminescu)
  • +1 (1 vot)    
    Trigenererare:mitoman&plagiator&bufon sef (Marţi, 25 martie 2014, 7:55)

    Plagarus [utilizator]

    În total, piaţa reglementată de energie a consumat, în 2013, cantitatea de 15,3 TWh. Producătorul de energie nucleară a acoperit o treime din acest consum, furnizând pe piaţa reglementată 5,3 TWh, la un preţ de 142 de lei pe MWh, acesta fiind al doilea preţ ca mărime de pe piaţa reglementată.
    Cea mai ieftină electricitate a fost produsă de Hidroelectrica şi a fost vândută pieţei reglementate cu 125 de lei pe MWh.
    Următorul producător ca importanţă pentru populaţie este Complexul Energetic Oltenia, de unde au provenit 2,4 TWh de energie electrică, la un preţ de 190 de lei pe MWh.
    Centrala OMV Petrom de la Brazi a livrat şi ea pe piaţa reglementată 1,5 TWh, la preţul de 169 de lei/MWh.
    Totodată, Electrocentrale Bucureşti a furnizat 1,2 TWh, cu 189 de lei pe MWh.
    Producatorii de electricitate din surse regenerabile care detin centrale cu o putere de pana la 1 MW vor avea garantata preluarea productiei in sistem si vor primi subventii sub forma unor tarife reglementate care se vor situa intre 69,4 lei si 167 de euro pe MWh, asa cum producatorii de peste 1 MW primesc certificate verzi. Potrivit unui document elaborat de Autoritatea Nationala de Reglementare in Energie (ANRE), cel mai mic pret il vor primi cei care vor produce energie folosind gazele de fermentare a deseurilor, respectiv 69,4 euro pe MWh. Proiectele pe baza de culturi energetice si deseuri forestiere vor primi 134 de euro pe MWh, iar cele pe biomasa – altele decat culturile energetice – vor beneficia de un pret de 109 euro pe MWh. Microhidrocentralele noi vor primi 141,9 euro pe MWh, iar cele retehnologizate – 137,7 euro pe MWh. Cel mai mare "feed-in tariff" va fi acordat proiectelor fotovoltaice, 167 de euro pe MWh. Vor mai primi subventii diferentiate si producatorii de energie in cogenerare (energie electrica si termica, simultan) de inalta eficienta, producatorii care au centrale pe biomasa. Toate aceste tarife trebuie aprobate, insa, de Comisia Europeana, intrucat reprezinta ajutor de stat.
  • 0 (0 voturi)    
    OH. (Marţi, 25 martie 2014, 9:44)

    letsoc [utilizator]

    Nu trebuie sa fi mare analist , uite asa se nasc bulele . Cu stima , NC .