VIDEO Euronews: Ar putea deveni Romania viitorul nod energetic al Uniunii Europene?

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 5 decembrie 2014, 20:56 Economie | Energie

Si daca Romania ar reveni pe harta hidrocarburilor? se intreaba ziaristii de la EuroNews. In 2012, explorarile companiei petroliere OMV Petrom au scos la lumina zilei un enorm zacamant de gaze, in ape adanci, in largul tarmului romanesc, in Marea Neagra. In aceasta vara, un zacamant petrolier a fost descoperit mai aproape de tarm, fiind vorba de cea mai importanta descoperire din Romania in ultimii zece ani.

Exploatarea acestui aur negru ar putea redesena harta energetica europeana, potrivit EuroNews. Mariana Gheorghe, presedintele OMV Petrom, este convinsa de acest lucru: "Am aici un esantion din titeiul extras din putul Marina-1 care ne reda increderea in potentialul Marii Negre pentru Europa. In plus, speram ca descoperind si exploatand gazul din Marea Neagra, Romania va scapa de importurile de gaze. Si dincolo de asta, daca aceste cantitati descoperite se dovedesc importante, aceste descoperiri ar putea acoperi o parte din consumul european".



Ucraina se baza si ea pe descoperirea de zacaminte de hidrocarburi offshore, dar anexarea Crimeii in martie a pus capat acestor vise.

O alternativa la gazul rusesc


Romania isi produce marea majoritate a gazului pe care il consuma, neimportind decat mai putin de 20 % din Rusia. In conditiile in care increderea in partenerul rus este pusa sub semnul intrebarii in fiecare zi, noi zacaminte offshore s-ar putea dovedi vitale. Profesorul Silviu Negut crede ca Romania are vocatia de a deveni un hub energetic a Uniunii Europena. Ramane un singur obstacol de depasit: "actiunea agresiva a Rusiei pentru a controla toata energia din regiunea Marii Negre ... Cred ca UE ar trebui sa actioneze ca un bloc regional unit. Aici este solutia, nicaieri in alta parte".

Rusia a anuntat ca abandoneaza proiectul South Stream. UE sustine un traseu alternativ de gazoduct prin Turcia care sa garanteze aprovizionarea Europei centrale si de est si doreste sa intensifice traficul gazeifer intre Georgia si Romania.

Romania trebuie sa-si imbunatateasca si sa finalizeze conexiunile retelei sale de gazoducte cu cele din Bulgaria, Ungaria si Moldova. Comisia Europeana insista asupra necesitatii de a se dota cu gazoducte dublu sens, pentru a proteja Europa de capriciile Rusiei. Daca Moscova inchide azi robinetul, Romania nu ar putea sa-si aprovizioneze vecinii decat in mica masura. Reteaua sa nu este inca total echipata cu sisteme de inversare a fluxului si conexiunile transnationale se confrunta cu diferente de norme si obstacole politice.

EuroNews noteaza ca Romania a fost una dintre primele tari europene unde a fost descoperit si exploatat la scara mare petrol. Primele foraje comerciale dateaza din 1857. Dar 90% din puturile romanesti sunt "mature" iar productia lor se reduce cu 10 % pe an. Cele 700 de milioane de barili de rezerve sigure le garanteaza 10 ani suplimentari de viata, dar longevitatea lor ar putea fi sporita prin folosirea de noi tehnici precum injectia de vapori.

Ziaristii de la EuroNews noteaza si revolutia verde din Romania: izolarea cladirilor finantata in principal din fonduri europene, dar si investitiile masive in energiile regenerabile.

"Bucurestiul a inteles bine: doar o tranzitie a aurului negru spre aurul verde va garanta securitatea energetica a tarii pe termen lung", este concluzia acestui articol.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

14669 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Depinde (Vineri, 5 decembrie 2014, 21:02)

    CititorulComentator [utilizator]

    Că nod al corupției este...
  • +12 (12 voturi)    
    Daca (Vineri, 5 decembrie 2014, 21:20)

    gigifisiune [utilizator]

    vecinii nostri vor "trage" de noi, si vor trage, si vor trage, si ne vor forta, iar FMI si Banca Europeana vor face si ei presiuni si etc, am putea fi.

    Dar din initiativa incompetentilor de la conducere, niciodata.

    Guvernul si parlamentul "mie ce-mi iese?".
    • -1 (1 vot)    
      .... (Duminică, 7 decembrie 2014, 9:26)

      SV [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      prietene, iti poti schimba nickname-ul cu succes, din ''gigifisiune'' in ''gigicontra''... :))
  • +7 (7 voturi)    
    No (Vineri, 5 decembrie 2014, 21:22)

    cwnchckn [utilizator]

    Betteridge's law of headlines is an adage that states: "Any headline which ends in a question mark can be answered by the word no."
  • +15 (15 voturi)    
    veste proasta..... (Vineri, 5 decembrie 2014, 21:34)

    translativus [utilizator]

    .....pentru noi.
    Cu cat avem mai multe gaze si hidrocarburi, cu atat mai scump le vom plati.
    Au grije de asta, "alesii neamului".
    • +1 (1 vot)    
      Ei lasa ca e bine la televizor... (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 10:48)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Pai si cine e de vina pentru asta? Avem alesii pe care ii meritam. E nevoie doar de 0.5% din populatia Romaniei (100.000) care sa dea jos toata clasa politica intr-o saptamana de proteste civilizate. Dupa care Macovei prim-ministru si sa vedem cine mai fura.
      • +4 (4 voturi)    
        100.000 ?! (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 14:15)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

        Nu au tinut ei cont de un rezultat valid al unui referendum, cel cu 300 de inutili si o singura camera de dezmat, d-apoi de o amarata de 100.000.

        Clasa politica este produsul finit al sistemului politic si cum in acest sistem politic perfid, minciuna si escrocheria sunt baza, este normal ca toti mincinosii si escrocii sa prfite.

        Trebuie sa fim naivi sa credem ca mincinosii si escrocii pot fi inlaturati, fara a inlatura si sistemul politic in care acestia pot activa in voie iar pentru a schimba sistemul, este nevoie de ceva mai mult decat schimbarea unui Prim Ministru.

        Oricum, este bine ca lumea a inceput sa se trezeasca si culmea, aud chiar politicieni care spun ca sistemul trebuie schimbat.
  • +7 (7 voturi)    
    Viitor nod energetic. (Vineri, 5 decembrie 2014, 22:17)

    DrPepper [utilizator]

    Chiar sper si cred ca se poate. Trebuie doar oameni capabili si vointa.
    Dar o minima conditie: sa simtim si noi oamenii de rand ca avem acesta pozitie, adica un pret corect pentru costul de productie/putere de cumparare.
  • +3 (3 voturi)    
    Link in engleza (Vineri, 5 decembrie 2014, 22:59)

    DrPepper [utilizator]

    Pentru cei care nu cunost limba franceza mai jos aveti si link-ul in engleza. In partea de sus a paginii exista optiunea si pentru alte limbi.

    http://www.euronews.com/2014/12/05/crude-awakening-romania-s-black-sea-oil-and-gas-finds-fuel-europe-s-energy-hopes/
  • +10 (12 voturi)    
    Pun pariu că se vor vinde pe nimic (Vineri, 5 decembrie 2014, 23:27)

    Maica Reteza [utilizator]

    Lumeee, lumeee, la licitație resurse ieftine și bune... Oferta începe de la €1.00 cu parandărăt de €100M.
    ...
    Aud 50c acolo în spate? Mult, hai că se poate 25c.
    Domnu' oferă 5c cu parandărăt de €500M... OK, 5c o dată, 5c de două ori, zbang! Adjudecat de domnul cu glugă pentru 5c. Plătibili în rate.
    Vă rugăm să transferați parandărătul direct în insulele Cayman.
    Contract secret, of course.

    Și din culise se aude: "lasă mă, chiar dacă ne bagă la bulău 3 ani, nu vezi că ieșim în 6 luni? După aia suntem vapor de bani, ce mai contează"
    • +4 (4 voturi)    
      cu siguranta (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 10:35)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Maica Reteza

      asa va fi. Rusia traieste numai din exportul de hidrocarburi, arabetii traiesc super-imparateste din petrolul pe care il au, noi vom ajunge sa ne debransam de la conducta de gaz metan si sa facem cuibare in masini. Insa vom avea marele privilegiu de a plati cele mai mari preturi. E si asta ceva!
  • +5 (5 voturi)    
    RO chiar si granarul planetei,dar n-ai cu cine ! (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 6:02)

    Plagarus [utilizator]

    Ce frumos dar cat de indepartata o asemenea realizare, cu actuala patura politica.
  • +6 (6 voturi)    
    Siretlic? (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 7:16)

    hotnewsfil [utilizator]

    "Patriotul" roman Mariana Gheorhe are sarcina data de OMV, de a ne muta atentia, de la 'redevente', la entuziasmul unei "compensatii" uriase, pe care ne-o asigura firma a carei angajata este ea - proprietara comorii aflate in subsolul Romaniei, datorita generozitatii borfasului Ady Nastase.
  • +1 (1 vot)    
    Nodul energetic si granarul Europei ... (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 11:31)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Cu cleptocratii din frunte si mocofanii de la baza, care-i aleg, nici o sansa! Romania este putred de corupta! Statul este mafie de incasat spagi! Nici o sansa! Nici un viitor! Noroc ca exista implacabil Moartea!
  • +4 (4 voturi)    
    NOD ENERGETIC (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 11:53)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    SUA a avut un plan de protejare a resurselor energetice, in special in Texas.Gazele Romaniei se vor termina in 14 ani, petrolul in 20 de ani iar, efectul va fi distructiv pentru generatia actuala.
  • -5 (5 voturi)    
    Istoria se.... (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 14:05)

    transpenibilus [utilizator]

    ....repeta si la fel fac si comentariile. Aceste interventii perfide impotriva "democratiei parlamentare" fara nici o noima.

    Cu solutia urechista a conducerii incredintate prin contract, o perfida perdea dupa care se ascunde dorinta de dictatura.
  • +5 (5 voturi)    
    Ar putea deveni! (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 14:10)

    tenismenul [utilizator]

    Dar stau si ma intreb: Romania este cu resursele si OMV cu profitul. Halal, independenta energetica! Macar redeventele sa fie de cel putin 10%. In cazul asta benzina la pompa ar trebui sa fie sub 3 lei/l. Asa ca sa simtim si noi ca suntem "nod energetic".
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 8 decembrie 2014, 11:24)

    a.nonim [utilizator]

    Deci iar vom face aceeasi greseala sa exploatam intensiv si sa ramanem fara resurse? Am mai facut asta in anii 30-70. Atata timp cat preturile sunt scazute n-are niciun sens sa ne grabim cu exploatarea, cu atat mai putin sa devenim exportatori. Altfel peste 20 de ani ne vom trezi in aceeasi situatie.