Ponta a cerut ANRE sa verifice informatiile privind facturarea in avans a consumului de gaze

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 14 octombrie 2015, 14:42 Economie | Energie

Premierul Victor Ponta a cerut, miercuri, Autoritatii Nationale de Reglementare in domeniul Energiei (ANRE) sa verifice informatiile potrivit carora este facturat in avans consumul de gaze. "Vreau sa va rog sa solicitati celor de la ANRE, nu sunt in subordinea noastra, ci a Parlamentului, sa verifice - exista niste informatii privind facturarea in avans a consumului de gaze. Cred ca nu e corect sa ceri bani inainte de la oameni, ci dupa ce consuma cantitatea respectiva. Sa vedem daca se incadreaza in prevederile legale si in practica europeana", a spus Ponta, la inceputul sedintei Guvernului. Intr-o asemenea situatie se afla GDF care deserveste jumatatea de sud a Romaniei.

Insa, nu este vorba de facturarea in avans, ci introducerea pe facturi a unor estimari de consum si de plata pe urmatoarele trei luni. Aceste estimari pot induce consumatorii in eroare, deoarece ei ar putea confunda aceste estimari cu factura curenta. Astfel, in urma acestor confuzii, clientii pot ajunge in sa plateasca in avans facturi pe trei luni.

Potrivit Digi 24, Autoritatea Nationala de Reglementare in domeniul Energiei (ANRE) cere companiilor GDF Suez, de gaze naturale, si CEZ, de energie electrica, sa scoata imediat estimarile privind consumul fiecarui abonat din facturi. ANRE a trimis o notificare companiei CEZ, de distributie a energiei electrice, si i-a cerut sa renunte la practicile de folosire a facturilor cu plata in avans. CEZ poate fi amendata cu sume cuprinse intre 8.000 si 250.000 de lei, daca aceste practici nu vor fi retrase. In cazul GDF Suez nu au fost trimise facturi cu estimari tuturor consumatorilor, intrucat era vorba despre un proiect-pilot, mai arata Digi 24. ANRE a cerut si GDF Suez sa revina la facturile care nu au estimari pe luni viitoare. In cazul distribuitorilor de gaze, amenzile ar putea fi intre 15.000 si 250.000 de lei.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2168 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    Si Guvernul incaseaza taxe in avans. (Miercuri, 14 octombrie 2015, 14:48)

    Johanis [utilizator]

    tot ILEGAL este sa incasati si Timbrul de mediu calculat pentru poluarea in avans pe SAPTE ani.
    Va imprumutati fara dobanda, polpulatia fiind prejudiciata.
    Foarte bine a sesizat domnul ponta ca este ilegal sa fie percepute taxe in avans, dar nu vede problema reala a guvernului pe care-l conduce.
    Nu mai zic de restituirile taxelor de mediu in urma proceselor pierdute definitiv de catre guvern, Si pe astea, prin Ordonanta, domnul ponta a decis sa le restituie in CINCI ani.
    E bine sa dati cresteri salariale si imprumuturi altor state cand sunteti datori catre proprii cetateni?
  • +1 (3 voturi)    
    E ca si cum le dai credit cu dobanda 0% (Miercuri, 14 octombrie 2015, 14:57)

    Buffer gratuit [anonim]

    Daca vreunul dintre consumatori se lasa pacalit de schema asta financiara a GDF-ului (care face la fel sin alte tari, inclusiv in Franta, apropo de "practica europeana"), e ca si cum ar imprumuta cu bani, gratuit, compania franceza, pe timp de cel putin 2 luni, pana se lamureste daca a banii aia dati vor acoperi sau nu consumul.

    Culmea e ca daca sunt prea multi cand se trage linie, deci ai dat bani in avans in plus fata de consumul efectiv pe acele 3 luni, legal si normal ar fi ca GDF-ul sa-ti dea inapoi restul, cu dobanda!

    Numai ca GDF va incerca sa "rostogoleasca" acea datorie a lor spunandu-ti ca iti va deduce suma respectiva, din facturile viitoare.

    Si daca ai consumat mai mult decat ai platit? Pai le datorezi banii pe serviciul efectuat, pe consum, ca o contraprestatie si atat e legal, cei care furnizeaza gaz nu sunt camatari sau banci.

    In timp ce ei nu-ti vor plati nimic pentru ca ti-au luat bani in plus !!

    In felul asta foarte smecher, sub pretext ca sunt ei prudenti si pentru tine, ca s-au gandit ca poate nu ai bani cand vin facturile viitoare, francezii de la GDF isi creeaza un "buffer", o plasa de amortizare financiara, total gratuit, pe banii consumatorilor romani, fara ca ei sa riste nimic in afacere.
  • +4 (4 voturi)    
    PE DIN AFARA (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E clar, domnul dottore e pe linga problema... Daca el si mafia lui fura, isis inchipuie ca toti sunt ca el. DEMAGOGIE de doi lei, asta pe linga faptul ca e un plagiator, un invinuit penal, ofiter sub acoperire si discipol al puscariasului Nastase.
  • +4 (4 voturi)    
    O prostie by "doctor" Ponta (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:17)

    Plagarus [utilizator]

    " Estimarile " pot fi date peste cap prin autocitirea lunara
    La Eon in Transilvania se face simplu autocitirea telefonic sau prin email,iar regularizarea se face in a treia luna a fiecarui trim. Asa iti poti gestiona cum vrei consumul de plata !!! ( suport.myline@eon-romania.ro,)
    • +2 (2 voturi)    
      .... estimarea ...... (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:08)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      GDF are practica autocitirii dar si estimarea. Estimarea nu se refera la consumul clientului ci la doua estimari de "sezon" una de vara (peste 40 mc gaz / luna) si una de iarna (peste 200 mc gaz / luna). Daca nu te incadrezi in cele 3 zile interval pentru autocitire te trezesti cu factura de peste 200 mc gaz / luna cand consumi poate 2 mc gaz lunar. Aici este "pungasia": estimarea trebuie sa fie facuta pe baza istoricului de consum al fiecarui client nu pe baza istoricului de consum mediu sezonier pe intreaga Companie GDF SUEZ.
      • +1 (1 vot)    
        Ghinion de neinformare ?! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 19:46)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        Deserveşte 19 judeţe, din sudul ţării, plus Bucureştiul, nemţii livrând gaze în restul de 20.
        Totusi de la 1 iulie, preţul final al gazului diferă foarte mult între jumătatea de sud şi cea de nord a României. Astfel dacă, pe medie, la clienţii GDF Suez MWh de gaz costă circa 113 lei, la E.ON acelaşi MWh costă 130 lei.!!!!!

        Trebuie să ştiţi că puteţi solicita revenirea la modul de facturare de dinainte, când se trimita doar factura curentă şi, la fiecare trei lun regularizarea.
        Trebuie însă să o cereţi expres operatorului de la call-center.
        Cu CNP-ul titularului de contract, puteţi solicita telefonic vechiul model de factură, mult mai simplu de înţeles. Iar reprezentanţii furnizorului sunt obligaţi să efectueze modificarea solicitată de Dumneavoastră.
  • +1 (3 voturi)    
    facturare in avans (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:24)

    un om [anonim]

    La Oradea se factureaza in avans,pe cartela si abia apoi poti consuma. Poate ca se verifica si aici.
  • +3 (3 voturi)    
    Cine întreabă! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:51)

    vali47 [utilizator]

    Ponta nu are calitatea morală să vorbească despre ilegalități și nici să guverneze informându-se de la radio șanț.Livrările de gaze se fac în baza unui contract unde se precizează și modul de plată.Ponta cred că știe să citească,având fals numai doctoratul.Of-ul lui Ponta pare să fie că ANRE nu-i sunt subordonați !
  • 0 (0 voturi)    
    habarnisti, cu totii, inclusiv ANRE! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:58)

    lili [anonim]

    Factura de la GDF vine o data la 3 luni la Regularizare(intre 2 citiri!) si are pe hartie 2 estimari, mentionand in mod explicit termenul scadent, la fel cum ai primit pana acum cele 2 facturi tot ESTIMATIVE la consum(pentru ca ei citeau din 3 in 3 luni cand fac Regularizarea si pana acum!!) si este absolut acelasi lucru ca si pana acum!
    Pana acum primeam o Factura la 3 luni cu Regularizarea(adica intre 2 CITIRI!) iar in cele 2 luni dintre citiri primeam Facturi ESTIMATIVE la consum!
    Acum primim o singura Factura de la GDF la 3 luni, care contine pe fila respectiva si informatiile ESTIMATE din cele 2 Facturi ESTIMATIVE de pana acum, transformate in Facturi ESTIMATIVE cu Termene de Plata pentru fiecare, ca si pana acum!
    NU e nimic diferit, decat ca primim o singura hartie in loc de 3!
    Oriucm, valorile estimate sunt aceleasi regasite pe Facturile ESTIMATIVE emise pana acum, nu au pus alte valori, chiar m-am uitat atent la Factura de la GDF!
    Numai ca analfabetii Romaniei nu stiu sa citeasca si si-au pus prooblema ca trebuie sa platesca toate sumele cuprinse in cele 3 facturi mentionate pe o singura Factura(fila!!)
    Iar ANRE le canta in struna, in loc sa explice cum pretul gazului scade pe plan mondial odata cu pretul benzinei si al altor produse petroliere, in timp ce in Romania creste neincetat...