Victor Grigorescu: RADET poate falimenta ELCEN si astfel sa ajungem la o situatie catastrofala

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 7 septembrie 2016, 19:51 Economie | Energie

RADET are o datorie fata de ELCEN pe care trebuie sa o achite. Daca acest lucru nu se petrece, ELCEN intra in incapacitate de plata si nu va putea livra agent termic si apa calda catre RADET, a scris ministrul energiei Victor Grigorescu pe Facebook. Grigorescu a precizat ca "ELCEN nu opreste apa calda in Bucuresti, dar RADET poate falimenta ELCEN si astfel sa ajungem la o situatie catastrofala".

"Politizarea situatiei dintre ELCEN si RADET afecteaza ambele societati in mod negativ. Repet ceea ce am mai spus si ar trebui sa fie foarte bine cunoscut publicului: intre cele doua entitati exista o disputa economica pe care justitia a si transat-o in buna masura.(...) Nu este nevoie de politizarea situatiei pentru ca acest lucru va amana plata datoriilor si, in consecinta, Bucurestiul va fi cel care va suferi. In cazul ELCEN - RADET exista o deciziei a justitiei pe care ambele parti trebuie sa o respecte", a mai scris Grigorescu.

Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a acuzat miercuri "presiuni ale partii liberale din Guvernul tehnocrat" asupra ELCEN, "pentru a pedepsi bucurestenii ca au indraznit sa voteze cu social-democratii la alegerile locale".

"Sunt deja de notorietate amenintarile de la ELCEN catre Primaria Capitalei, de fapt catre bucuresteni, ca vor fi lasati fara apa calda si caldura. In opinia mea, este o presiune din partea partii liberale din Guvernul tehnocrat catre ELCEN pentru a pedepsi bucurestenii ca au indraznit sa voteze cu PSD la alegerile locale. Se cere Primariei Capitalei sa plateasca in cateva zile o datorie acumulata in zece ani, in conditiile in care doamna primar a avut intalniri cu ministrul Energiei si cu conducerea ELCEN, care au dat asigurari ca nu-si vor permite sau nu se vor gandi sa pedepseasca bucurestenii", a afirmat Dragnea, in debutul sedintei Biroului Permanent National al PSD, la care participa si primarul General al Capitalei, Gabriela Firea, potrivit Agerpres.


Citeste mai multe despre   









2167 vizualizari
  • +8 (8 voturi)    
    Este problema lui Firea. (Miercuri, 7 septembrie 2016, 20:10)

    asavreau [utilizator]

    Cine nu a dat banii?Unde sunt banii?Firea trebuie să răspundă și cum a găsit bani pentru catedrală,să găsească și pentru RADET.Când a fost aleasă a zis că are soluții.Statul cu mâna întinsă și cerșind bani nu-i soluție este milogeală și este înjositor pentru București.Bucureștiul nu-i Voluntari.Firea să înțeleagă că este Primarul General al capitalei României.Ministrul energiei nu are treabă cu problema.Din omenie sa interesat,dar mai mult de atât nu-i permite legea.
    • 0 (0 voturi)    
      tu (Vineri, 9 septembrie 2016, 22:04)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Tu intelegi ca este o problema strict comerciala, ca Primaria nu a dat banii.
      Insa milioanele de telespectatori ai Latrinelor, toti cei care au votat cu Fierea, sunt convinsi ca "Base e de vina!" si ca nemernici de thenocrati din Guvern ar trebui sa rezolve problema, nu madama. gabitza este cu panselutele si cu Catedrala, banii penru gaze trebuie sa ii dea Ciolos!
  • +5 (5 voturi)    
    La un moment dat (Miercuri, 7 septembrie 2016, 21:30)

    MinimaMoralia [utilizator]

    buba asta se sparge. nu are cum sa functioneze asa la nesfarsit. Indiferent cat vrea Dragnea sa politizeze problema e pana la urma e una pur comerciala.
    Normal ca o injectie serioasa de capital de la guvern pe motive politice ii poate salva pe bucuresteni. Dar nu ar fi corect pt ceilalalti cetateni ai Romaniei...Adica orasul care produce cel mai mult in Romania sa aiba si cele mai mari subventii de stat...not correct. Solutia : scoateti subventiile la incalzire, liberalizati piata, si fiecare sa plateasca cat consuma!
    • +3 (3 voturi)    
      mai bine (Miercuri, 7 septembrie 2016, 22:54)

      andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui MinimaMoralia

      daca ar renunta la panselute si la chiria sediului primariei de zeci si zeci de milioane de euro penala firea ar putea plati datoria

      dar nu poate sa fure nimic in acest fel
  • +5 (5 voturi)    
    bucurestianu (Miercuri, 7 septembrie 2016, 22:39)

    falcoind [utilizator]

    are cea mai ieftina Gigacalorie, nu pt ca sistemul producție ,transport ar fi performant, nici vorba ci pt ca au curs pomeni electorale sub forma de subvenții cu carul, mai devreme sau mai târziu tot rămâne în plina iarna fără căldură.Noroc ca is iernile tot mai blânde ,probabil se așteaptă încălzirea globala pt a sparge buba.
  • +1 (1 vot)    
    daca oamenii ar fi uniti s-ar face multe (Joi, 8 septembrie 2016, 8:36)

    eu sunt [utilizator]

    1. o centrala de bloc e excelenta. costuri f mici lunar.
    2. o instalatie electrica buna la nivel de bloc ar face ca fiecare proprietar sa se poata incalzi electric prin panouri radiante sau prin calorifere cu ulei in cel mai rau caz. Costurile ar fi similare celor platite acum pt incalizrea centralizata.

    cred ca mai sunt solutii, dar romanul e obisnuit sa fie interesat decat de propria persoana.
    • 0 (0 voturi)    
      Buna dimineata! (Vineri, 9 septembrie 2016, 22:08)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      Frumos in teorie, dar in practica ...
      La voi la bloc s-a REALIZAT asta?
      La noi nu?
      Cu trei ani in urma a fost o sedinta a locatarilor, pe tema "cresc costruile la incalizare, ce facem? Punem repartitoare?"
      Concluzia a fost ca nu, s-a discuta su despre o CENTRALA DE BLOC, mai eficienta si mai usor de implementat decat 40 de centrale individuale.
      Dar ... nu s-a facut nimici!
  • +1 (1 vot)    
    RADET-ELCEN (Joi, 8 septembrie 2016, 10:03)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    Este o situatie incredibila care s-a dezvoltat in timp ,amplificand stresul zilnic cu care este confruntat cetateanul obisnuit. Instalatiile sunt invechite, cu randamente slabe, cred ca o cercetare rapida pentru gasirea de noi tehnologii performante, inclusiv cea nucleara, ar diminua aceste probleme. Ramane cea a finantarii si a creditarii, destul de dificila in aceste timpuri instabile.
  • +1 (1 vot)    
    Este si cazul sa falimenteze! (Joi, 8 septembrie 2016, 10:20)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Bucurestenii intelepti sa se orienteze spre backup-uri! Centrale pe gaze, pompe de caldura electrice, etc!
  • +1 (1 vot)    
    incalzirea centralizata, o fundatura comunista (Joi, 8 septembrie 2016, 21:11)

    Gheorghescu [utilizator]

    Situatia sta in felul urmator: in orice asociatie sunt rau-platnici. Asociatiile vor colecta mai putini bani decat totalul facturilor. Cum alti furnizori de utilitati, cum ar fi cei de apa rece, electricitate, gaz, serviciile de intretinere lifturi, etc., sisteaza imediat furnizarea serviciilor daca nu se platesc facturile, singurul furnizor care este obligat populist si politic sa continue sa furnizeze serviciul fara bani e furnizorul de caldura si apa calda.
    Astfel, acesta acumuleaza datorii catre furnizorii lui pana acestia nu mai pot sa suporte nici ei sau pana intervine statul. Din cand in cand, CET-ul respectiv falimenteaza si se creaza o alta firma, cu aceiasi infrastructura si aceiasi oameni, care o ia de la capat.
    Solutia este refacerea sistemului de distributie a energiei termice si apei calde pe orizontala, astfel incat sa se asigure contorizarea individuala si posibilitatea intreruperii individuale in caz de neplata, sau, mai radical, desfiintarea sistemului pe care politicienii il folosesc pentru sifonarea banilor publici, acordarea de sinecuri neamurilor si pilelor si mituirea populatiei.