Deputatul PSD Dumitru Chirita, fost electrician si sindicalist, a fost propus pentru functia de presedinte al ANRE/ Vicepresedinte va fi Zoltan Nagy-Bege, din partea UDMR

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 16 octombrie 2017, 16:57 Economie | Energie

Dumitru Chirita
Foto: Hotnews
Deputatul PSD Dumitru Chirita a fost propus luni in cadrul comisiilor reunite de specialitate din Parlament pentru functia de presedinte al Autoritatii Nationale de Reglementare in Energie (ANRE), in conditiile in care mandatul de cinci ani al actualului presedinte, Niculae Havrilet, expira pe 23 octombrie. Pentru functia de vicepresedinte a fost propus Zoltan Nagy-Bege, iar functiile de membri in Comitetul de Reglementare al ANRE ar urma sa fie ocupate de Gheorghe Gabriel Gheorghe si Cornelia Sulger. Vezi in text cine sunt acestia.

Reamintim ca mandatele actualului presedinte Niculae Havrilet, al vicepresedintelui Emil Calota si a doi membri din Comitetul de Reglementare expira pe 23 octombrie. Interesant este ca functia de vicepresedinte va fi ocupata de o persoana propusa de UDMR.

Dumitru Chirita (54 ani) se afla la al patrulea mandat de deputat, ocupand aceasta functie si in perioadele 2000-2004, 2008-2012 si 2012-2016. Chirita si-a inceput cariera in 1981 ca electrician. Ulterior, a studiat la Facultatea de Drept si Relatii Internationale, in cadrul Universitatii Nicolae Titulescu si a facut un master "Relatii de munca si industriale", in cadrul Facultatii de Drept. Inainte de a ajunge deputat, a fost vicepresedintele Blocului National Sindical. in perioada 1990-2000 a fost presedintele Federatiei Nationale a Sindicatelor din Electricitate "Univers", iar in perioada 1990-2011 presedintele Sindicatului Liber Independent "Energia". In perioada 2004-2008 a fost vicepresedintele Casei Nationale de Asigurari de Sanatate.

In 2011, Romania Curata scria ca deputatul PSD Dumitru Chirita era actionar al SC Sindserv SA, societate controlata de Federatia Energia Mileniului III, care se ocupa de citirea contoarelor de energie electrica si care beneficia de contracte banoase din partea Electrica SA. "Deputatul PSD este considerat 'creierul' intregii afaceri derulate prin cele doua societati. Era actionar minoritar la Sindserv, presedinte al Sindicatului Liber Independent Energia Bucuresti, care detine actiuni la firma, presedinte executiv al Federatiei Univers, un alt actionar al companiei si fost membru in Consiliul de Administratie al SC Electrica SA", scria Romania Curata. Vezi aici amanunte.

La inceputul lui 2015 a parasit PSD pentru a se alatura partidului condus de Mircea Geoana pe atunci, PSRO, insa a revenit dupa doar cateva luni. Mai exact, Biroul Politic al PSD Sector 5 l-au exclus dupa ce a anuntat alaturi de fostul deputat Oana Niculescu Mizil ca fac parte din din comitetul de initiativa al partidului lui Geoana.

Zoltan Nagy-Bege, cel care a fost propus pentru functia de vicepresedinte, a avut pana acum mandat de cinci ani ca membru in Comitetul de Reglementare in Domeniul Energiei (ANRE). Este propus din partea UDMR.

Gheorghe Gabriel Gheorghe (46 ani), propus de ALDE, este absolvent al Facultatii de Drept "Lucian Blaga" din Sibiu. A fost candidat din partea ALDE Sibiu la Camera Deputatilor. In prezent este presedintele Consililui de Administratie al Romgaz. A facut pregatire si la Colegiul National de Aparare in 2013. A fost vicepresedinte al Oficiului National pentru Jocuri de Noroc. In perioada octombrie 2013- februarie 2016, a fost membru in Consiliul de Administratie al Fondului National de Garantare a Creditelor pentru Intreprinderile Mici si Mijlocii. In perioada ianuarie 2013-aprilie 2013 a fost seful Directiei Antifrauda-Anticoruptie din Ministerul Economiei. Dn octombrie 2012 pana in martie 2013, a fost presedintele Consiliului de Supraveghere al Transelectrica. In perioada iulie 2012- ianuarie 2013 a fost sef al Corpului de Control in Ministerul Economiei, institutia fiind condusa atunci de Daniel Chitoiu (ALDE). Pana atunci a fost comisar la Garda Financiara Sibiu.

Cornelia Sulger (43 ani) este consilier in Consiliul Judetean Olt din partea PSD. A fost manager vanzari la CEZ. In perioada 2007-2014 a fost manager clienti corporate la CEZ vanzare. In perioada 1998-2007 a fost inginer in cadrul SC Electrica Oltenia.

Toate propunerile vor fi votate miercuri in plenul reunit.


Citeste mai multe despre   






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

6108 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    CV (Luni, 16 octombrie 2017, 17:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Soldat fidel PSD, mutra de tractorist, mafiot cu vechi state deci HOT sau complice la JAF. In asa-zisul partid PSD nu pot fi decit scursuri si carieristi incompetenti, dupa chipul si asemanarea Tătucului condamnat penal.
    • +8 (8 voturi)    
      Daea 2 (Luni, 16 octombrie 2017, 17:53)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Asta e un fel de neocomunism, când muncitorii erau puși să conducă și batjocorească inginerii.
      • +1 (1 vot)    
        Observatie (Marţi, 17 octombrie 2017, 7:49)

        fc [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

        Mai toti alesii sunt absolventi de facultati particulare (exceptii Tericeanu, Dragnea, Zgonea care au fost repetenti) unde stim cu totii cum se face scoala........Electrician sef la ANRE! . SINISTRA SITUATIE.
    • +4 (4 voturi)    
      inca o dovada (Luni, 16 octombrie 2017, 20:31)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ca psd urmareste restauratia, dar nu a vremii lui ilici, nici a vremii lui al batran, ci merge inapoi la vremurile revolutionare, cand ana, teo si dej bagau spaima in burgheji. atunci cand toti sefii din administratie si directorii companiilor nationalizate erau obligatoriu cu origine muncitoreasca. conditia era sa fie fidel partidului, sa execute, nu sa discute. asa cum au lansat'o si dupa lovirutia din dechemvrie: noi muncim, nu gandim.
      dracnea restauratorul !!
      lupta contiunua, viktoria e sigura ! :-))
  • +20 (20 voturi)    
    electrician????????? (Luni, 16 octombrie 2017, 17:12)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Vicepresedinte CNSAS?
    Meritam tot ce ni se intampla.
    • +5 (5 voturi)    
      pai viitorul guvern PSD (Luni, 16 octombrie 2017, 19:44)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Gruia.Novac

      urmeaza a fi asa (cu tot respectul pt frumoasa meserie de electrician):
      - Min Sanatatii - fost brancardier sau fosta infirmiera
      - Min Educatiei - contabil(a) de Scoala generala
      - Min Transporturilor - fost incasator de bilete la bac pe Dunare (eventual poate sa vina si de la o vulcanizare)
      - Min Apararii - fost nutritionist de caini pt graniceri sau sofer care livra kerosen la aerop militare
      - Min Externe - fost infoliator de bagaje la Otopeni (a vazut si "facut" f multi straini)
      - Min Economiei - oricine a lucrat macar 1 an in orice post la o firma privata si macar 1 luna la o firma-institutie de stat (macar in CV ... chiar daca facea secretariat la PSD)

      la mai mare PSD !
      • 0 (0 voturi)    
        pai deja avem la Sanatate (Marţi, 17 octombrie 2017, 8:51)

        fordon [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

        un fost brancardier (care a tinut, totusi, sa infirme la un moment dat acest lucru, declarand ca, de fapt, toti fostii colegi pe care i-a avut in spital in acea perioada stau prost cu memoria, el fiind angajat pe post de asistent medical).
  • -15 (15 voturi)    
    Electrician (Luni, 16 octombrie 2017, 17:19)

    marius0203 [utilizator]

    Electrician a fost si Lech Valesa.
    • +10 (10 voturi)    
      A fost, dar sa fim seriosi (Luni, 16 octombrie 2017, 17:30)

      Gruia.Novac [utilizator] i-a raspuns lui marius0203

      Comapara carierele
    • +13 (13 voturi)    
      trista comparatia (Luni, 16 octombrie 2017, 17:59)

      Semiramidul [utilizator] i-a raspuns lui marius0203

      Aici vorbim de in expert, nu de in revolutionar.

      Asta e spagar classic, communist de moda noua etc....
      • +7 (7 voturi)    
        Asa e (Luni, 16 octombrie 2017, 18:09)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Semiramidul

        sau cam asa e
        din salariul lui de ~85.000 RON pe an a sponsorizat/trecut ca imprumut in declaratia de avere cu 63.000 RON pe ......veritabiliu' cetatean numit .....P$D
        cool

        si isi ia banii inapoi de la imprumutat?
        sau ii ia de 10 ori mai multi
        si DNA sta bine merci
        el a mincat dude 1 an intreg sau ma rog 10 luni si cu banii castigatzi si a imprumutat .....partidu ....cool
        mancand dude
        ca sint gratis pe la el pe acolo in Dambovita
    • +10 (10 voturi)    
      Curajul, lupta pentru drepturile omului (Luni, 16 octombrie 2017, 18:05)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui marius0203

      si impotrva regimului comunist criminal l-a propulsat pe Wałęsa, nu hotia si loialitatea fata de un grup de borfasi.
    • +3 (3 voturi)    
      Cand o sa ia si ... (Marţi, 17 octombrie 2017, 1:23)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui marius0203

      -..electricianul tau premiul Nobel, o sa-l alegem presedinte, dar nu il punem in comisii de specialitate.
    • 0 (0 voturi)    
      Acolo era vorba de caracter (Marţi, 17 octombrie 2017, 8:24)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui marius0203

      Aici de competenta (mai bine zis lipsa ei)
    • 0 (0 voturi)    
      Si pe c epozitie... (Marţi, 17 octombrie 2017, 11:04)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui marius0203

      ... a fost NUMIT Walesa?
  • +9 (9 voturi)    
    Milionari in euro (Luni, 16 octombrie 2017, 17:25)

    subcultura [utilizator]

    asta sunt acesti sindicalisto-politicieni. Bineinteles, reprezentand interesele angajatilor, la o firma a astuia, Alt Univers Company (chiar asa se cheama) de cititori de contoare, personalul de la birouri isi desfasura activitatea in conditii de "comfort" intr-un subsol pe langa gara de nord, in conditiile in care firma era proprietara cladirii.
    • +6 (6 voturi)    
      PSD-ist (Luni, 16 octombrie 2017, 19:08)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      Adica hot. Si parlamentar = hot sau complice la jefuirea României, UN TICALOS
  • +9 (9 voturi)    
    Suntem obisnuiti deja cu : (Luni, 16 octombrie 2017, 17:50)

    gigiN [utilizator]

    "Meseria mea este..electrica"!!! Cum,inca nu si-a luat doctoratul?!?!
  • +2 (2 voturi)    
    Bun pt. masinatiuni de tip Sterling Popescu T. (Luni, 16 octombrie 2017, 19:47)

    Plagarus [utilizator]

    ANRE detine in domeniul energetic o pozitie similara cu aceea a BNRului in domeniul financiar.
    Autoritatea acorda licente si autorizatii care dau posibilitatea companiilor sa opereze pe piata de energie electrica.
    Asa se " panseaza " si UDMRul cu o sinecura,sa le fie mai usor de digerat acel 15 martie propus degeaba.
    Antemergator de succes a fost si bacs Gergely Olosz .
    Olosz Gergely, fost presedinte al ANRE si fost senator UDMR, a fost condamnat de Curtea de Apel Bucuresti la trei ani inchisoare cu executare pentru savarsirea infractiunii de trafic de influenta in forma continuata.
    SPAGA mica (nn an 2012)de doar 500.000 euro
  • +3 (3 voturi)    
    Cadrele PSD! (Luni, 16 octombrie 2017, 19:48)

    ber [utilizator]

    Origine sociala sanatoasa! Oare stie ce este ala un watt? Dar legile lui Ohm sau Kirkhhoff? Ca sa stim si noi
    cum stam cu energia. Tot e bine, ca stiu cine mi-a schimbat contorul vechi cu unul nou, digital care se invarte si cand ma deconectez complet.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce face contorul dvs. digital??? (Marţi, 17 octombrie 2017, 11:06)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui ber

      Se invarte?!?
  • +1 (1 vot)    
    si apropos (Luni, 16 octombrie 2017, 20:33)

    MoemBius [utilizator]

    nea' asta Boltan Nagy-Zeg(h)e e cu ocazia asta pe fatza din partea UDMR .....nem' TUDOk u de servici?
    adica P$Daci ......au semnat ceva recent in ceea ce priveste colaborarea cu partidul (sic) non natzionalist al baietzilor nemtudocisti?
    habar nu am ce anume o avea istoria asta cu noi .....de ne da astfel de co-alitii non lumesti .HOTZII de la P$D si non natzionalistii de la UDMR
  • +5 (5 voturi)    
    e bun (Luni, 16 octombrie 2017, 21:41)

    CRMS [utilizator]

    Cu alea 8 clase ale lui are oricum cu mult peste cei ce l-au votat.
  • +5 (5 voturi)    
    lol (Luni, 16 octombrie 2017, 21:53)

    AnderT [utilizator]

    la asa fata DNA-ul trebuie sa se sesizeze din officiu. PSD numeste numai infractori sau viitori infractori