​Fostul ministru al Energiei, Razvan Nicolescu, il acuza pe Iulian Iancu (PSD) ca face jocul rusilor de la Gazprom

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 17 octombrie 2017, 8:41 Economie | Energie

Razvan Nicolescu
Foto: Agerpres
Razvan Nicolescu, fost ministru al Energiei in guvernul Ponta si fost presedinte al Agentiei Europene de Reglementare in Energie, scrie intr-o postare pe Facebook ca "marele castigator" al unor modificari legislative initiate de deputatul PSD Iulian Iancu "sunt cei de la Gazprom".

"Incepem sa ne umplem de ridicol la Bruxelles pe niste teme care chiar nu sunt importante pentru Romania. Cei de la Bruxelles au inteles foarte bine ca marele castigator al acestor modificari sunt cei de la Gazprom. Acesta este principalul motiv pentru care se opun!", scrie Nicolescu pe contul sau de Facebook.

El se refera la proiectul de lege privind aprobarea OUG nr.64/2016 pentru modificarea Legii energiei electrice şi a gazelor naturale, proiect ce urmeaza sa fie dezbatut astazi in plenul Camerei Deputatilor. Iulian Iancu a initiat mai multe amendamente la acest proiect de lege, amendamente care ar pune in pericol exploatarile de gaze din Marea Neagra - zacaminte strategice pentru Romania.

Comisia Europeana a criticat amendamentele lui Iancu, aratand ca ar putea incalca libertatile fundamentale prevazute in Tratatul privind functionarea Uniunii Europene si principiile pietei libere de energie.

O scrisoare obtinuta de HotNews.ro, semnata de comisarul european pentru energie si schimbari climatice, Miguel Arias Canete, catre Liviu Dragnea, presedintele Camerei Deputatilor, Toma Petcu, ministrul energiei si Iulian Iancu, presedintele Comisiei pentru Industrii, arata ca Romania risca procedura de infringement daca amendamentele vor fi adoptate definitiv de Parlament. Pe de alta parte, Canete este de acord cu argumentul Comisiei pentru Industrii in favoarea unei mai mari transparente asupra preturilor, insa pentru atingerea acestui obiectiv exista si alte solutii precum obligatia transferurilor de titluri de gaze exclusiv printr-un punct virtual de tranzactionare din Romania.

Iulian Iancu a mai fost acuzat in trecut ca servestele interesele Rusiei. Astfel, o telegrama a Ambasadei SUA la Bucuresti in 2008 il cita pe Georgian Pop, colegul de partid al lui Iancu, care spunea ca este "controlat de Gazprom".





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

5317 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Iancu zapciul rusilor ?! PSDul oare ce-o fi ? (Marţi, 17 octombrie 2017, 9:07)

    Plagarus [utilizator]

    Toata sleahta zebrelor este Putin(ista)
  • +17 (19 voturi)    
    Doar el? (Marţi, 17 octombrie 2017, 9:10)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Dar Dracnea, bolșevicul din Teleorman bun amic cu Orban, oare al cui joc face?Cine a distrus si vinde Ro. rușilor daca nu aceste lepre PSD pentru care puscariile nu sunt de ajuns sa-i cuprinda?
  • +21 (21 voturi)    
    Se vede de pe Marte si de multi ani.... (Marţi, 17 octombrie 2017, 9:13)

    cartofil [utilizator]

    Ce face acest individ, Iancu, in interesul rusilor. Si totusi, sta acolo insurubat, nu incearca sa-l clinteasca nimeni......
    • -18 (18 voturi)    
      clar se vede! (Marţi, 17 octombrie 2017, 10:42)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      .
  • +13 (15 voturi)    
    Mazeta, gaspadin, cine a aprins fitilul? (Marţi, 17 octombrie 2017, 9:29)

    un domn [utilizator]

    Stiam ca P$D este Ciuma Roshie de Kremlin, acum...si in "monitorul official"
  • -7 (17 voturi)    
    Putina ipocrizie domnule Nicolescu (Marţi, 17 octombrie 2017, 9:30)

    CICEROnescu [utilizator]

    Pe vremea cand inca nu era ministru, domnul Nicolescu activa pentru Petrom - OMV. Si actiona pentru promovarea intereselor acestei firme la nivelul Ministerului Economiei (care inca nu se splitase in MEc - MEn - MIMM). Nu l-am vazut la fel de feroce-vertical in perioada ministeriatului impotriva lui insusi. Deh ...
    • -19 (21 voturi)    
      asta s-a uitat!! (Marţi, 17 octombrie 2017, 10:43)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui CICEROnescu

      important e sa se umple spatiul public de "Dracnea, psd rau, rusi, Phutin, krakanat ciuma rosie" and shit.
      • +3 (5 voturi)    
        ultima Calitate (enumerata de tine) (Marţi, 17 octombrie 2017, 10:52)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        este pentru Tine, merita precizat, restul sunt in legatura cu P$D
  • +9 (11 voturi)    
    Gazprom (Marţi, 17 octombrie 2017, 9:38)

    hamurabi [utilizator]

    E grav, trebuie cercetat si lamurit !
  • +16 (18 voturi)    
    pai asta am votat (Marţi, 17 octombrie 2017, 9:38)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cind votezi cu Dragnea, Nicolicea, Ciordache & Co, la ce sa te astepti? Astia sunt invatati sa conduca precum stapinii de sclavi, dicatatorial, discretionar, dupa bunul plac. Au crezut initial ca UE le va accepta stilul contra niste spaga sub forma de contracte cu statul, au vazut ca nu tine si acum se reorienteaza spre tari care au acelasi model de guvernare.
  • +21 (21 voturi)    
    Nu doar Iancu face astfel de jocuri! (Marţi, 17 octombrie 2017, 9:45)

    Dacialibera [utilizator]

    Si Dragnea si Tariceanu si Geoana si Ponta si...toti cei din conducerea actuala sau trecuta a acestui grup infractional organizat. Toti si-au gasit alinarea in bratele lui Putin. Si coducerea BOR face acelesi jocuri! Si o grupare si cealalta are garantii, din partea Kremlinului, de pastrare a puterii si a privilegiilor, intr-o societate de tip rusesc. Cosmarul acestora sunt UE si NATO, cu toate regulile pe care le impun. Vai de ea Romanie cu astfel de tradatori la carma!
    • +18 (18 voturi)    
      prezenta lui Dughin in Romania este Sfintita (Marţi, 17 octombrie 2017, 10:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dacialibera

      de BOR
  • +16 (16 voturi)    
    parca ar fi un secret (Marţi, 17 octombrie 2017, 9:52)

    CRMS [utilizator]

    Singura sansa de supravietuire a PSD si ALDE este iesirea din UE si trecerea de partea Rusiei.
    • +14 (16 voturi)    
      Noi Luptam pentru Anihilarea Lor (Marţi, 17 octombrie 2017, 10:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      P$D & ALDE Ciuma Roshie ! Proclamatia de la Timisoara editia de rit vechi si nou in Constintutie; Desfintarea P$D ca fiind Miscare De Penali Tradatoare a Romaniei !
  • -2 (14 voturi)    
    omul se pricepe (Marţi, 17 octombrie 2017, 10:41)

    king david hotel [utilizator]

    În 2007-2008 a făcut parte din grupul de dialog Uniunea Europeană — Federația Rusă pe strategii energetice comune.
    • +5 (5 voturi)    
      El pe cine reprezenta (Marţi, 17 octombrie 2017, 12:00)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Banuiesc pa federatia mujica :-)))
  • -5 (17 voturi)    
    clar, vine apocalipsa (Marţi, 17 octombrie 2017, 10:47)

    king david hotel [utilizator]

    ciuma rosie ne va cuprinde huh---huh!
    • +4 (6 voturi)    
      deh, la tine este in genom, din nascare (Marţi, 17 octombrie 2017, 10:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      nu ai probleme, DOAr daca apare un vaccin atunci te vei tavali in chinuri
  • +3 (3 voturi)    
    De aceea ati aprobat arderea pacurii in Bucuresti? (Marţi, 17 octombrie 2017, 11:24)

    D-or [utilizator]

    Chiar, stimate ex-ministru, cu siguranta cunoasteti cine e in spatele afacerii cu pacura pe sanatatea bucurestenilor.

    De ce nu spuneti public cine ce afaceri face arzind pacura la Energie, la Mediu, la Primarie, la Interne, de ce nu-si asuma nimeni politic asta?