Mihai Tudose: Nu mai dorim ca la anul sa importam jumatate din stocurile de carbune pentru iarna. Vom incerca sa nu mai inchidem mine, ci sa deschidem mine

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 15:49 Economie | Energie

Mihai Tudose
Foto: Agerpres
Premierul Mihai Tudose a declarat, sambata, in Valea Jiului, la finalul unei intalniri cu sindicalistii si cu conducerea Complexului Energetic Hunedoara, ca isi doreste ca anul viitor Romania sa nu mai fie nevoita sa importe jumatate din stocurile de carbune pentru iarna, asa cum s-a intamplat anul acesta, relateaza News.ro. Tudose a afirmat ca Executivul va incerca sa deschida mine, nu sa le inchida.

Premierul, aflat in Valea Jiului, a discutat cu sindicalistii minieri si cu conducerea Complexului Energetic Hunedoara despre minerit, retehnologizare, siguranta oamenilor si despre aducerea exploatarii in zona de competitivitate. Tudose a spus ca isi doreste ca anul viitor tara noastra sa nu mai fie nevoita sa importe jumatate din stocurile de carbune pentru iarna, asa cum s-a intamplat in acest an.

"Nu mai dorim ca la anul sa fim in situatia in care suntem anul acesta, cand trebuie sa importam jumatate din stocurile de carbune pentru iarna. Acesta a fost sensul discutiilor. Multumesc sindicatelor ca sunt partenere in acest demers. Vom incerca sa nu mai inchidem mine, ci dimpotriva, sa deschidem mine, iar Mintia si Paroseni sa devina elemente de siguranta in acest sistem energetic pentru zona aceasta a tarii", a declarat Mihai Tudose.

Premierul a adaugat ca in aproximativ o luna va fi facut un plan de reorganizare pe termen lung al Complexului Energetic Hunedoara.

"Secretarul de stat Doru Visan s-a angajat si are in sarcina ca intr-o luna, impreuna cu conducerea Complexului Energetic, impreuna cu sindicatele, sa avem la Guvern un plan de reorganizare pe termen lung al societatii, din punct de vedere al retehnologizarii, al planului de activitati pe termen mediu si lung", a spus premierul.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1317 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Propaganda PSD pentru alagerile partiale! (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 16:04)

    Grasul [utilizator]

    Nu sunt decat gogosi, de atata vreme au tot incercat multi inutil sa revitalizeze exploatarile de carbune!
    • -10 (10 voturi)    
      Sigur (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 16:59)

      Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui Grasul

      E asocial sa nu importam de toate , posibil ca daca nu importam cota de de toate sa nu ne primeasca astia in Schengen.
      In semn de solidaritate sa importam si sare si apa minerala si de toate ,ce mai incolo si incoace ,asa ne demonstram apartenenta la sistemul social si de valori european.
      • +3 (3 voturi)    
        Noi nu gândim, dar vom incerca sa gândim (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 23:57)

        Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

        Și ne mai gândim la asta.
        Mai bea un păhărel, tovarășu'
    • -1 (5 voturi)    
      nu stiu daca sunt gogosi (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 19:56)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Grasul

      Dar nimeni nu a incercat sa revitalizeze carbunele din motive care la inceput au tinut de caderea industriei de dupa '89 si apoi de psihoza ecologista cu incalzirea globala, co2 si carbune.
  • +14 (18 voturi)    
    OMG (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 16:24)

    CRMS [utilizator]

    Asta-i mai "p'afarist" decat pare.
    Declaratia asta-i in ton cu aia prin care face cunoscut ca el ridica banii cu sacosa si n-are nevoie de card.
    RO este cu 200 de ani in urma..intr-un timp cand lumea se orienteaza spre energia verde noi batem apa-n piua cu arderea carbunilor ca-n Londra lui Churchill cea sufocata de smog.
    • 0 (2 voturi)    
      SERIOS? (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 19:41)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      Ia arunca un ochi prin Germania. Incearca putin si prin Belgia.
    • +2 (2 voturi)    
      Cand (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 20:25)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      Margaret Thatcher inchidea minele britanice pentru ca nu mai erau rentabile,Ceausescu s-a oferit sa cumparam noi carbune la un pret bun-bun pentru ei-ca sa ajutam clasa muncitoare britanica.

      Ma,da' prosti am fost si prosti suntem, inca!

      Baaaaa!
  • +8 (8 voturi)    
    Mine la purtator,pt.zebrele PSDiste.Mine de Bitcoi (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 16:45)

    Plagarus [utilizator]

    La ora actuală, în România, nicio mină nu mai este profitabilă, sigur lucrativa este doar mina de aur a politicii
    Astazi doar Livezeni şi Vulcan mai pot supravietui.
    Motive cat Casa Boborului : valoarea redusă a cărbunelui produs şi costurile ridicate de producţie cauzate de tehnologia învechită de extracţie, lipsa investiţiilor pentru eficientizare, costurile tot mai ridicate pentru conformarea cu standardele de mediu şi cererea internă scăzută de cărbune.

    Doar in perioada 1990-2007, statul a cheltuit pentru susţinerea sectorului minier, suma de 6,15 miliarde dolari, incluzând subvenţii şi alocaţii de capital.
    Marea Britanie şi-a închis şi ultima mină de cărbune .
    Gernania finalizeaza anul acesta 2017 inchiderea celor opt mine de carbune care inca mai functioneaza in nord-vestul tarii, si taie subventiile costisitoare pentru aceasta industrie
  • +2 (2 voturi)    
    bastoanele PSD (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 17:14)

    revo [utilizator]

    PSD are nevoie ca de aer de mineri pentru plantat panselute in P-ta Victoriei, cel tarziu la anul. Asta daca nu rezolva, pana la sfarsitul acestui an, singura problema care-l framanta cu adevarat - subjugarea totala a Justitiei, singura care mai misca ceva, ca restul e aranjat (CCR, Av. Poporului, nu mai zic de hotii de parlamentari).
    Daca rezolva problema, atunci pleaca rapid de la guvernare, aruncand vina pe Iohannis, binom, trinom, UE, Soros si alinierea stelelor.

    Booon, noi intelegem nevoia stringenta de forte paramilitare. Problema este: de unde iau amatori de minerit, plantatori de panselute, manuitori de bastoane, bate si furtune de forta? Ca tineretul a plecat sau pur si simplu nu-si mai risca viata in hrubele lor care se surpa.
  • +1 (1 vot)    
    De parca Tudose poate gandi pana la anul (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 17:16)

    OmulNou [utilizator]

    Sa fim seriosi.
  • +2 (2 voturi)    
    sa taiem importul... (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 17:35)

    sareta [utilizator]

    Pai nenea Premierul si-o face din greu: cum adica sa nu mai importam ,sa piarda "baietii destepti"" plicurile cu comisioane ...Chiar asa ,o va incurca mai rau decat Grindeanu cel vesel .
  • +1 (1 vot)    
    pe asta (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 17:59)

    nahir [utilizator]

    nu-l doare gura sa tot behaia nationalismul asta desantat?
    problema este daca ai ce sa deschizi, daca practic ai suficiente resurse minerale care sa fie si eficiente. nu sapi asa, ca prostul, a in mijlocul curtii tale si dai de carbune oriunde vrei.
    vorbeste de parca i-a oprit cineva sa o faca si pana acum.
  • +4 (4 voturi)    
    tarii cat mai mult carbune ! (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 18:30)

    Francisc 1 [utilizator]

    e dement , avem bani de deschis mine si de scos carbune prost si la suprapret ca de , suntem romani mandri ! Ceusescu facea si avioane baieti , ce mai stati !?
  • +4 (4 voturi)    
    Nem Tudose (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 18:42)

    miss saloane [utilizator]

    Si ce te faci daca ala din mina din tara costa dublu fata de cel din import? A. Stai ca stiu: solidarirate 5%.
  • +4 (4 voturi)    
    WOW (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 18:55)

    mr_mojo [utilizator]

    Ăștia sunt rupți de realitate și ancorați in secolul trecut.
    Lumea acum face profit muncind inteligent, nu extragand cărbune
  • +2 (2 voturi)    
    lol (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 18:56)

    getmyextip [utilizator]

    Asta vrea sa deschida mine in 2018... cand toata lumea vrea sa se indeparteze de asta si sa treaca la energii alternative...
  • +4 (4 voturi)    
    Mine de Stat (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 19:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pentru posturi gras platite de la buget dedicate clinetelei CIUMEI ROSII. Cum scapam de acest activist pesede, tupeist, carierist si incompetent?
  • -4 (4 voturi)    
    ce chestie (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 19:28)

    demaGOCU [utilizator]

    Daca cere trecerea pe gaz vrea sa depindem de rusi, iar daca vrea sa continuam pe carbune e populist.
  • +5 (5 voturi)    
    D-la Terente.. (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 19:44)

    schroedinger [utilizator]

    Carbunele care se importa este de calitate net superioara celui din ROU.
    Pentru a creste randamentul este necesar a avea un carbune cu putere calorifica mai mare si eventual cu sulf cat mai mic sau deloc (ca nu vreti sa dati bani pentru instalatii de desulfurare!).
    Asa ca, taci din gura si pleaca de la guvern ca esti si tu un papagal ca cel cu mustata care te-a bagat in fata!
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 22:26)

    John.Doe [utilizator]

    Ce ar fi sa investesti in alte surse de energie, carbunele s-a stabilit de mult ca nu este viitorul. Aaaaa, am uitat, nu mai sunt bani si de investitii.
  • -3 (5 voturi)    
    Mormane de fier vechi (Duminică, 22 octombrie 2017, 8:30)

    Tambrian [utilizator]

    Sper ca toata lumea isi mai aduce aminte de celfrumos si destept ce a zis ca industria Roamiei este un morman de fiare vechi. Dupa el importati,importati banii acumulati sa-i dati ( a nu se uita ca Romania avea cateva miliarde de dolari la saltea) a fost o un ordin de la unii...
  • 0 (0 voturi)