Sefii marilor concerne energetice sustin ca nu ne confruntam cu un soc petrolier global

de Olga Popescu     HotNews.ro
Marţi, 10 iunie 2008, 13:23 Economie | Energie

Saltul record la petrol de la sfarsitul saptamanii trecute a generat o unda de emotie si chiar soc printre politicieni, consumatori si traderi bursieri din intreaga lume, scrie RBK Daily.
Sefii marilor concerne energetice, precum ExxonMobil, Shell, BP, Chevron, ConocoPhillips si Total, au ramasi calmi, pe fondul tensiunii generale creata de noul nivel tarifar atins pe piata aurului negru. In opinia top-managerilor, chiar si in aceste conditii nu poate fi vorba de un soc petrolier global, livrarile putand fi garantate la volumele contractate.

„Nu avem de a face cu o stare de criza, precum cea din 1973. Mai degraba este vorba de o provocare”, crede patronul Chevron, David O’Railey, in opinia caruia principala problema a SUA si a altor state o constituie noile obstacole ridicate de stat pe calea asimilarii noilor zacaminte. La randul sau, presedintele ExxonMobil, Rex Tillerson, a amintit ca mule tari au inceput sa foloseasca propriile rezerve energetice. In opinia lui Tillerson, „nationalismul energetic” ascunde pericolul adancirii in izolationism, in timp ce disponibilitatea la liberalism a propriilor piete ar fi putut deveni un semnal esential penru calmara pietelor petroliere. „Sectorul petrolier are nevoie de comert liber, de garantii legate de dreptul la proprietate si de piete deschise”, a spus el, convins ca doar asa se poate vorbi de o crestere a cotelor de productie.

Daca este sa dam crezare afirmatiilor sefilor marilor concerne energetice, toate nelinistile actuale legate de scumpirea deliranta a titeiului vor fi curand date uitarii. Majoritatea participantilor la dezbaterile desfasurate in cadrul Forumului economic international de la Sankt-Petersburg au prezis ca in urmatorii ani preturile vor cobori considerabil. Conform unui sondaj efectuat printre regii petrolului prezenti in capitala de nord a Rusiei, majoritatea sunt de parere ca, in 2010, barilul de titei nu va costa mai mult de 70-100 de dolari.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1333 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca exulta nu sunt calmi (Marţi, 10 iunie 2008, 13:54)

    unu' [anonim]

    Pai de ce nu ar ramane calmi daca tot le cresc profiturile ametitor prin cresterea petrolului? Vorba aia fac profituri anulae de zeci de miliarde - poate depasesc si ei pragul psihologic si vor face profituri de sute de miliarde in timp ce restul isi fac probleme ca a crescut iar pretul. Si eu in locul lor as fi foarte calm si fericit! Pe la aceste compamnii care fac profituri uriase ar trebui sa umble cineva nu sa plangem aiurea si sa cerem aberatii...oricum petrolul se va epuiza in ceva gen 20 de ani maxim.
    • 0 (0 voturi)    
      Te contrazic (Marţi, 10 iunie 2008, 14:27)

      Gogoasa [anonim] i-a raspuns lui unu'

      S au adus dovezi, ca doar rezervele din Utah, USA sunt de ajuns pentru urmatorii 500 ani..
      • 0 (0 voturi)    
        Productie (Marţi, 10 iunie 2008, 15:17)

        Ahernar [anonim] i-a raspuns lui Gogoasa

        Alea sunt pietre murdare, nu petrol lichid . Daca erau asa de bune atunci de ce foreaza in Alaska si in golful Mexic la 6000m adancime , vor sa deschida ANWAR si "elibereaza" IRAK-ul ?
        Problema actuala este legata de productie ,DEBIT , nu daca mai exista hidrocarburi pe Pamant . E ca si cum ai explica unui insetat ca iarba din fata lui contine nustiu cate tone de apa .
        • 0 (0 voturi)    
          fara suparare, dar Gogoasa are dreptate! (Miercuri, 11 iunie 2008, 13:34)

          Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Ahernar

          se tot spune ca rezervele de petrol se termina in vreo 30 de ani de numai 50 de ani. :)
          Cand eram copil la scoala, mi se spunea ca se termina in 30-35 de ani. Numai bine au trecut vreo 20 de ani de atunci.
          Nimeni nu spune ca nu se vor termina.
          Dar se face abstractie inadins ca se gasesc in fiecare an alte zacaminte si se pun in lucru alte campuri petrolifere.
          De exemplu, anul asta s-a anuntat ca Brazilia ar putea sa-si adjudece locul 4 sau 5 mondial la marimea zacamintelor de titei in conditiile in care doar anul asta s-a confirmat prezenta de petrol.
          Cred ca doar copii nostrii sau poate noi la pensie vom prinde trecerea masiva de la benzina la altceva...
    • 0 (0 voturi)    
      profit (Marţi, 10 iunie 2008, 14:57)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui unu'

      Si ce e rau in profitul companiilor petroliere? Acest profit va fi reinvestit in dezvoltare, cercetare, conditii mai bune de munca pentru angajatii lor si multe altele (indraznesc sa afirm ca inclusiv in energii alternative). Intr-un fel sau altul si noi vom beneficia de aceste investitii, asa ca nu vad la ce bun sa demonizam o firma profitabila.
      • 0 (0 voturi)    
        Maximizarea profitului mai corect! (Marţi, 10 iunie 2008, 18:28)

        unu' [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

        Nu e nimic rau atata timp cat nu te deranjeaza efectele secundare ale acestor speculatii(adica scumpirile la toate produsele ca toate trebuiesc macar transportate) - totusi tu crezi ceea ce zici- adica inca mai crezi in povesti? Crezi ca pe aia ii intereseaza de angajatii lor asa de tare(poate de manageri doar)? Practic as indrazni sa zic - nu prea au in ce investi asa profituri anuale uriase (in ce poti investi 40 mld - poate intr-un razboi -prietenii stiu de ce). Noi vom beneficia categoric de investitiile lor - momentan "beneficiaza" irakienii, urmeaza iranienii si intr-un final noi cu contributia aferenta din portofel ca scopul este pana la urma maximizarea profitului nu?
    • 0 (0 voturi)    
      Omul la bautura spune multe ! (Marţi, 10 iunie 2008, 23:36)

      Hubertus [anonim] i-a raspuns lui unu'

      daca nici asta nu e soc -triplarea pretului la petrol in 6 luni -e clar ca astia nu beau decat ocazional si nu tin la bautura ! cand o ajunge 150 $/baril si mai incolo 200$ /baril sa nu spuneti ca nu sunt de dus la dezalcolizare sculele astea
  • 0 (0 voturi)    
    Erori si ignoranta (Marţi, 10 iunie 2008, 15:11)

    Jupiter [anonim]

    Lumea vorbeste de "soc petrolier" cand mult mai precis ar fi "soc financiar". Pt. ca nu lipsa de petrol pune probleme, pietele sunt aprovizionate, nu sunt restrictii la livrari, vorbeste de penurie cand nu gasesti produsul pe piata!
    Ce pune problema e pretul la baril, faptul ca e vandut foarte scump, comparativ cu perioada anterioara. Motivele sunt diverse: speculatori pe bursa, pozitie quasi-monopolistica a OPEC (cand detii 30% pe o piata, o poti influenta semnificativ), supra-taxare a combustibililor in multe tari, dezvoltarea foarte rapida a Chinei, Indiei, Europei de est (China si-a dublat amprenta ecologica in 30 de ani si din 2006 a devenit principalul emitator de gaze toxice din lume), rarefierea zacamintelor usor accesibile.
    Ce se ignora e ca zacaminte se descopera permanent, ca tehnologiile se amelioreaza pt. a extrage din zone abandonate ceea ce era lasat in urma (pana la 10%) si mai ales, ca majoritatea zacamintelor se afla in zone complet neexplorate din Arctica. Canada a realizat prima chestia cu petrolul din Alberta, e bataie in Alaska si la polul Nord e o inghesuiala cranceana. Doar Canada are rezerve de petrol egale cu ale Irakului ! Iar ce e in zona arctica (gaz, petrol) depaseste rezervele din Golf.
    Evident va fi mai scump de exploatat si pretul la pompa va creste in consecinta, inevitabil !
    • 0 (0 voturi)    
      Ce bine ... (Marţi, 10 iunie 2008, 15:23)

      Ducu [anonim] i-a raspuns lui Jupiter

      ............ e ca putem consuma in nestire si de acum inainte!
      Ce bine e ca apar tehnologii noi!
      Ce bine e ca oamenii sunt atata de destepti!

      Sa consumam tot pana la ultima picatura!
      • 0 (0 voturi)    
        Descoperiri (Marţi, 10 iunie 2008, 15:54)

        Ahernar [anonim] i-a raspuns lui Ducu

        Anual se descopera de vre-o cinci ori mai putin decat se consuma , suntem de vre-o 30 ani "pe baterii" .
        Pietele sunt bine aprovizionate la pretul asta, dar oare la 70$/baril care ar fi cererea , si cine ar satisface-o ?
        Aveti idee ca la noi productia este cam o treime din cat era pe vremea lui Ceasca , in ciuda pretului si supertehnologiilor OMV ? Mai rau, scade de la an la an .
        • 0 (0 voturi)    
          JOI LA VARA ! (Marţi, 10 iunie 2008, 17:27)

          Sceptic [anonim] i-a raspuns lui Ahernar

          ... o sa mai coste barilul de petrol 70-100 de dolari .
        • 0 (0 voturi)    
          supertehnologii OMV! phew Mwahahaha (Miercuri, 11 iunie 2008, 13:40)

          Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Ahernar

          omu' fara suparare, desi multi zic ca Romania este o tara de KK, tara asta de KK inca mai poate sa dea lectii la nivel modial la extras si la prelucrat petrol cu tehnologie romaneasca.
          Deci iubitii de austrieci de la OMV, tinand cont de rezervele gigant de petrol ale Austriei :), n-ar putea sa dea lectii de extras petrol nici macar la laponi!

          Nenea, Petromul a fost facut cadou la OMV pe un pret de cacat in conditiile in care noi nu aveam absoluty nimic de invatat sau de primit de la ei!

          Romania exporta masiv echipament de extractie petroliera, iar rusii (!) sunt frustrati ca Romania nu mai exporta la ei!
  • 0 (0 voturi)    
    Sarlatani de talie mondiala (Marţi, 10 iunie 2008, 22:21)

    Vlad I [anonim]

    Vor sa linisteasca lumea si sa nu investim masiv in cercetare si tehnologii alternative si sa le cumparam barilul cu 300$. Chiar daca piata energetica va avea o coborare de pret puntuala, in cativa ani atingem maximul de productie mondiala, daca nu cumva chiar suntem in varf acum. De trei ani de zile productia sta pe loc. Am inteles ca zacamintele nationale chineze superexploatate vor scadea dramatic productia peste 5 ani, (sunt in marea galbena). Cererea in viitor este imposibil de satisfacut, zilnic se nasc 220 mii de copii. Cautati pe net, peakoil si Teoria Olduvai. La ora actuala umanitatea are nevoie de zeci de ani ca sa gaseasca energii alternative eficiente. Bateriile si hidrogenul nu sunt o sursa de energie.