Tensiuni diplomatice intre Germania si SUA din cauza Rusiei

de Olga Popescu     HotNews.ro
Luni, 15 septembrie 2008, 8:56 Economie | Energie

Presiunea politica exercitata de SUA asupra partenerilor sai europeni in problema constructiei gazoductului Nord Stream genereaza tot mai multa nervozitate in Germania. Potrivit publicatiei Handelsblatt, citata de RBK Daily, guvernul de la Berlin a trimis ambasadei americane de la Berlin un protest oficial referitor la apelurile ambasadorului SUA la Stokholm, Michael Wood, de a impiedica realizarea acestui proiect.

Intr-un articol publicat sub titlul „Spuneţi NU energiei ruse nesigure”, de ziarul Svenska Dagbladet, Michael Wood a cerut autoritatilor suedeze sa se opuna proiectului de transport al gazelor rusesti in Germania prin Marea Baltica. Criza din Caucazul de sud a aratat ca Europa si SUA nu trebuie sa depinda de Rusia in plan energetic, scria Wood.

In opinia ambasadorului SUA, intregul proiect ar fi un acord special intre Germania si Rusia, in conditiile in care decizia trebuie sa apartina intregii Europe. In acest context, seful diplomatiei de la Berlin, Frank-Walter Steinmeier, a solicitat departamentului de resort al institutiei sale sa aduca la cunostinta ambasadei SUA nemultumirea Berlinului in aceasta chestiune, anunta Handelsblatt, citand surse din interiorul cabinetului german.

Comentand situatia creata, ziarul nota, printre altele, ca divergenetele dintre americani si europeni in privinta Nord Stream s-au intensificat: „Unul din importantii nostri parteneri din NATO incearca sa opreasca un proiect pe care Germania are de gand sa il duca la bun sfarsit. Nu mai traim in vremurile confruntarilor intre blocuri, cand superputerile cu armament nuclear stateau unii in fata altora, iar europenii trebuiau sa se gandeasca cum sa nu le cada sub picioare”, a mai spus Frank-Walter Steinmeier.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2266 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    parsivenia ruseasca si KGB-ul.... (Luni, 15 septembrie 2008, 9:16)

    SIC [anonim]

    se pare ca si-a atins obiectivul de a alunga SUA din Europa si a domina batranul continent. Va mai aduceti aminte? Asa inteleg rusii "casa comuna Europa". Daca membrii europeni ai NATO si UE ne se trezesc, vom avea zile grele. Dar, sunt convins ca nemernicia va fi deconspirata si Europa va fi in stare sa contracareaze inamicul de la est, este numai o chestiune de timp. Este clar ca Ucraina si Georgia trebuie sa devina membri NATO...si asta cat mai curand.
    • +1 (1 vot)    
      nu inteleg ce nu iti convine (Luni, 15 septembrie 2008, 10:25)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui SIC

      care este problema daca Rusia si cu Germania vor sa construiasca o conducta directa si astfel sa nu mai depinda de tranzitul unor tari precum Polonia sau Lituania, care se agita toata ziua impotriva Rusiei? Care e problema daca Germania sau Franta vor sa isi asigure resursele energetice?
      Faptul ca Europa nu are bani sa realizeze Nabucco si Rusia are pt conducta ei te deranjeaza?
      • -1 (1 vot)    
        Mai, Ivane.... (Luni, 15 septembrie 2008, 10:43)

        SIC [anonim] i-a raspuns lui Ionel

        Ionel este nume romanesc. V-a trimis KGB-ul pe forumuri sa faceti propaganda desantata? Latrati degeaba, lumea civilizata nu se va lasa calcata in piciorele puturoase de rusi, fii convins de asta. Vom vedea cat de curand. Sa nu ai impresia ca nu exista solutii. Rusia a inceput deja sa gafaie si Putin a inceput sa se smiorcaie, ca si-a dat seama si el de prostia cu Georgia. Rusia a castigat pe termen scurt si va pierde totul pe termen lung.
      • -1 (1 vot)    
        Ionel = FSB/KGB (Luni, 15 septembrie 2008, 10:45)

        marian [anonim] i-a raspuns lui Ionel

        Ionele draga, este agent FSB/KGB ? Cati bani iti dau astia ?
      • 0 (0 voturi)    
        Ba, esti rus? (Vineri, 19 septembrie 2008, 9:20)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui Ionel

        Fara foc nu iese fum. Ceva e putred la modul in care Rusia isi trateaza vecinii, daca de-aici pana in Asia n-are macar un vecin cu care sa se inteleaga bine.
    • -1 (1 vot)    
      Tensiuni diplomatice intre Germania si SUA din cau (Luni, 15 septembrie 2008, 11:11)

      Tony [anonim] i-a raspuns lui SIC

      Bravo! Comentariul e mai important decât articolul al carui subiect era deja cunoscut, dar ai demascat un (niste) tâmpit(i) care nu s-au saturat de ocupatia ruseasca ( pentru mine inexplicabil). Bine ca mai sânt unii care gândesc logic.
      Ma dezamagesc nemtii, care se arata lipsiti de strategie politica, la fel ca si în alte momente ale istoriei.
  • +1 (5 voturi)    
    Istoria se repeta (Luni, 15 septembrie 2008, 9:17)

    corsar99 [anonim]

    Germania repeta pozitia adoptata de tarile aliate fata de politica Germaniei hitleriste, inaintea celui de al II-lea razboi mondial.De conciliere perpetua, in credinta ca va scapa de boicotul energetic. Se face ca nu vede provocarile.Cine va plati nota de plata finala, aceasta este intrebarea?
  • -1 (5 voturi)    
    nemtii vad adevarata fata a SUA (Luni, 15 septembrie 2008, 9:51)

    Ivanu [anonim]

    incetul cu incetul si alte state isi vor da seama ca SUA nu urmareste altceva decat sa ii foloseasca pt a reduce influenta Rusiei, si nu dau 2 bani pe UE
    • -1 (1 vot)    
      si care-i problema ta, kgb-istule? (Luni, 15 septembrie 2008, 10:27)

      SIC [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      du-te ma la Tiraspol, daca iti plac rusii...pana nu te scoatem noi in suturi.
      • +1 (1 vot)    
        argumente prietene, lasa vrajeala (Luni, 15 septembrie 2008, 10:44)

        Ivanu [anonim] i-a raspuns lui SIC

        tu numai asta stii, sa vb pe langa. ma simt foarte bine si aici, nu iti fa griji :D
        vezi ca mai scrie pe hotnews.ro legat de inca o banca americana care intra in faliment, alta cumparata pt a evita falimentul. lasa ca mai vb noi cand SUA o sa recunoasca adevarata stare a economiei si o sa realizati ca muntii de $$ primiti de Europa dupa WW 2 s-au terminat de muuuult
        voi aveti o sg problema: sunteti orbiti de ura
        • -1 (1 vot)    
          sunt convins ca te simti bine.... (Luni, 15 septembrie 2008, 11:03)

          SIC [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

          dat pe noi ne deranjeaza "coloana 5-a", daca stii ce e asta...si nu ne plac nici agentii provocatori. Sper sa se trezeasca SRI-ul la timp.
        • -1 (1 vot)    
          si de ce ? (Luni, 15 septembrie 2008, 12:01)

          directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

          nu ar vedea SUA acum adevarata fata a Germaniei? Poate gandesc ca au gresit atunci cand au salvat Betlinul de Vest de la infometare ,si nu au procedat asa cum a procedat Stalin la Varsovia cand trupele rusesti se aflau la doar 10-15 km. dar au preferat sa asiste la macelul din ghetoul Varsoviei facut de tovarasii lor actuali,sau poate gandesc ca ajutorul Marchall ar fi fost mai bine directionat spre alte interese ale poporului american? dar cred ca SUA regreta cel mai mult ca nu au incheiat pacea propusa de Hitler ,astfel incat el [Hitler] sa aiba mai mult timp' liber' pentru a rezolva cu Stalin
        • 0 (0 voturi)    
          Si care e problema? (Vineri, 19 septembrie 2008, 9:25)

          Eu [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

          In afara de munti de dolari, de la americani am mai primit soia si piorumb modificat generic, gandacii de colorado, si alte asemenea. Asa ca eu cred ca se compenseaza.

          In alta ordine de idei: ma doare in cot cu ce-si finanteaza americanii armata, cata vreme sunt in stare sa o faca. Europa singura, dpv militar, e momentan ca pasta fata de rusi. Nu cred ca e cineva in Europa sa nu-si dea seama de asta.

          Nemtii vor conducta sa le fie lor cald, americanii nu o vor ca sa le fie la rusi frig. Disputa asta e departe de noi, si chiar nu ne afecteaza, daca se intampla doua smecherii: unu la mana, nabuco, ca atunci ne vin gaze si petrol de la vecinii Rusiei, doi la mana, imparteala platoului continental.

          Alta chestie faina (pt. noi, nu global) care s-ar putea intampla, ar fi ca Ucraina sa intre in NATO. Asa, cand o veni marele caft intre rusi si NATO, poate avem noroc si noi o data, si scapam de invazie. Pana acuma de doua ori s-a intamplat, si n-am scapat.
    • -1 (1 vot)    
      fata adevarata a SUA... (Luni, 15 septembrie 2008, 11:01)

      Ziggy [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      Americanii i-au scos de doua ori pe europeni din ghearele rusilor si/sau nemtilor, dar se pare ca numai Franta si Anglia isi mai amintesc de asta. Nu va lasati pacaliti de apartenenta Germaniei la UE si NATO. Nemtii s-au inteles excelent cu rusii si atunci, si acum. Germania isi face cea mai mare fabrica de Pass*t langa Moscova, nu are timp sa menajeze temerile americanilor. Intelegerea dintre Stalin si Hitler nu a incetat niciodata, dragilor... macar de o ramane pace in Europa inca vreo 100 de ani, asta s amai sperati
    • -1 (1 vot)    
      poate aceasta a 2 a postare va trece (Luni, 15 septembrie 2008, 16:53)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      asadar de ce d.Ivanu nu ar descoperii acum SUA adevarata fata a Germaniei ? de ce sa nu regrete salvarea Berlinului de Vest de blocada impusa de rusi? de ce sa nu regrete Planul Marchall ,un efort considerabil facut de poporul american pentru a salva Europa din ghearele bolsevismu lui ? de ce sa nu regrete SUA cei peste 3 000 miliarde dolari la nivelul anilor '70 cheltuiti in Razboiul Rece ? si pana la urma de ce sa nu regrete SUA refuzul propunerii facute de Hitler de a incheia pacea in Vest umand ca el [hitler] sa se ocupe de Stalin,ar fi fost exact ca propunerea de astazi a Rusiei facuta Germaniei de a impartii Europa in 2
  • 0 (6 voturi)    
    Germania sta sluj in fata Moscovei (Luni, 15 septembrie 2008, 10:33)

    Claude [anonim]

    a inceput cu Schroder (acum consultant al Gazprom), continua cu Merkel (asa-zisa "cea mai puternica femeie").
    Mey fritzilor, chiar va vindeti independenta prin accesul vostru de autonomie europeana??
    • +1 (3 voturi)    
      pt.Claude (Luni, 15 septembrie 2008, 16:57)

      Fritz [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Dupa nume te dai ceva francofon(prbabil Togo) asa ca te sfatuiesc sa faci eventual comentarii despre tara in care traiesti ca aici esti total depasit.
      In primul rind se scrie Schroeder si nu Schroder cum ai scris tu. El a fost printre putinii cancelari care nu s-a ploconit la Licurici, asa cum a fost si Chirac (fostul vostru Licurici). Madam Merkel este tot printre putinii oameni de stat invitati la ferma lui Bush si vreau sa-ti comunic ca s-au inteles foarte bine.
      Dar tipa nu e proasta, Bush-uleanu e pe duca si ea vrea sa ramina la putere. Ea actioneaza pentru interesele Germaniei pentru ca altfel va disparea de pe scena politica.
      Te sfatuiesc sa asculti ultimele melodii a Carlei Bruni, ia un pahar de vin de pays in trompa si lasa-ne.
      • -1 (3 voturi)    
        ce (Luni, 15 septembrie 2008, 22:09)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Fritz

        vorbesti franz? Shrodar nu s-a ploconit la licurici?
        Dar s-a pretat la mirosirea indelunga si cu multa placere a sosetelor murdare ale ostasului sovietic, e drept pe bani multi ( ceea ce si azi face la fel de neobosit). Ce conteaza ca interesele energetice ale europei erau cu totul altele, daca iese banu' , face orice sotzialistul shrodar. Alta data asa ceva se numea inalta tradare, iar pedeapsa era plutonul de executie.
        Asa ca du-te si mai papa niste varza cu cirnati si nu mai imputi forumul cu miasme prosovietice, draga franz.
        Dosfidania, mai tavarisce franz !
  • +1 (5 voturi)    
    Le plac la nemtzi rusii ? De cand ? (Luni, 15 septembrie 2008, 11:27)

    detzu [utilizator]

    Nemtzii cand au interesele lor uita de EU , asa fac si Italienii si Englejii , doar popoarele mici tre sa nu uite niciodata. mare ciudatenie comunitatea asta europeana. Noroc ca is americanii tari si le e cam frica la rusnaci de ei. Si nemtzii au gura mare dupa ce ii apara americanii cu 100 de mii de soldati. Oricum rusii astia cu joaca lor de-a superputerea in zdrentze ma fac sa rad. Muta si ei 2 avioane antisubmarin langa americani cand toate submarinele americane se joaca pe langa rusi :) distractiv .
    • +1 (1 vot)    
      kkt (Vineri, 19 septembrie 2008, 9:30)

      eu [anonim] i-a raspuns lui detzu

      Toata lumea pune interesele proprii inaintea celor ale comunitatii. Cel putin la nivel de EU.

      BTW, 100 Kilosoldati e un banc bun. Ce nu le place la rusi sunt avioanele americane de ultima generatie, carora n-au inca ce le pune in fata - de subliniat "inca". Evident, pe langa submarine.

      Smecheria (ma gandesc eu) e ca daca la Irak au existat manifestatii anti-razboi in toata lumea, nu cred ca ar avea loc manifestatii de aceeasi amploare daca rusii ar indrazni sa atace ceva stat NATO sau apropiat NATO (de ex. Ucraina - nasol numa' ca Ucraina n-are petrol), chiar daca americanii ar raspunde imediat la un mod extrem de brutal. Cel putin majoritatea est-europenilor (ma refer la populatie) s-ar bucura, cred. Asa ca rusii incearca smecheria cu gazele si petrolul, si asteapta ceva schimbari globale care sa le permita iar sa iasa din carapace si militar.
  • +1 (1 vot)    
    Interdependenta (Luni, 15 septembrie 2008, 12:18)

    Stoewer [anonim]

    Nemtzii depind energetic de rusi (poate chiar vor acest lucru, pentru a nu depinde de americani) iar rusii depind tehnologic de germani. Rusia importa masiv utilaje din Germania, mai ales in domenii mai putin cunoscute publicului larg. In multe din aceste domenii (care au mai ales legatura cu sectorul de constructii) producatorii germani de utilaje detin practic monopolul si exporta mai ales in Rusia. Sa nu uitam de investitiile germane din Rusia.
  • +1 (3 voturi)    
    de (Luni, 15 septembrie 2008, 12:47)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cite ori germania s-a inteles cu rusia, a fost de la rau la foarte rau pt europa. In aceasta situatie, antiamericanismul e pur si simplu criminal, pt ca aici nu mai e vorba de iubit americani, ci de supravietuirea
    constructiei europene-care nu s-a facut tocmai usor, asa cum foarte bine stie oricine, oricit de prost sau rau intentionat ar fi.
  • 0 (2 voturi)    
    cine pierde? (Luni, 15 septembrie 2008, 13:09)

    Gibi [anonim]

    se stie ca intr-un meci de box, atunci cand adversarul da semne de oboseala, fie devine isteric si arunca in disperare ultimele resurse diplomatice (in cazul de fata), fie conserva energia pentru o infangere mai putin umilitoare. E clar ca America este in declin, o spun cifrele, o spune imaginea din presa, o spune rezultatul conflictului militar din Orient. Si.. acum arunca in disperare... isterice lovituri.. va pierde si ultimii aliati... America isi merita soarta... are o constiinta mult prea incarcata.