Expert rus: Prabusirea petroliera a Rusiei

de Olga Popescu     HotNews.ro
Duminică, 2 noiembrie 2008, 18:24 Economie | Energie


Criza economica mondiala isi va lasa amprenta asupra sectorului energetic, a comentat pentru Gazeta.ru Vladimir Milov, presedintele Institutului pentru politica energetica. Scaderea ritmurilor de crestere a economiei mondiale va conduce inevitabil la o reevaluare a cererii de resurse energetice. Ceea ce nu va intarzia sa atraga prognozarea pe termen mediu a unor preturi in cadere, cu consecintele de rigoare: transferul a numeroare investitii in proiecte energetice in zona veniturilor marginale.

Ieftinirea resurselor energetice, chiar daca e un lucru neplacut pentru sectorul rusesc de resort, nu este si fatala, scrie expertul rus. Mult mai grav este faptul ca sectorul acesta intra in perioada tendintelor nefavorabile ale conjuncturii tarifare mondiale cu acute probleme interne cu caracter sistemic.

Inca de pe acum, dinamica productiva este departe de a fi optimista. Bilantul pe primele noua luni arata o reducere a extractiilor cu 0,6% in Rusia si nu exista motive sa speram intr-o reluare a cresterii, arata Vladimir Milov. Stagnarea cu scaderea productiei de petrol este plata pentru ani de „restructurare fortata” a industriei petroliere, cand redistribuirea proprietatilor in favoarea companiilor de stat a alungat resursele necesare, care puteau fi indreptate spre investitii si dezvoltare.

Nici in domeniul gazelor naturale, lucrurile nu stau mai bine. In ultimele luni, productia Gazprom, care crescuse dupa darea in exploatare a zacamantului Iujno-Russkii, a revenit la nivelul anilor precedenti. Dupa alte gaze, trebuie mers in regiuni indepartate si destul de salbatice, precum peninsula Iamal sau Shtokman.

Exploatarea acestor rezerve cere timp si o crestere substantiala a investitiilor. Daca livrarile din aceste zone nu vor incepe inainte de 2015, din cauza epuizarii actualelor zacaminte de gaze, Rusia se va confrunta in urmatorii ani cu o diminuare considerabila a productiei de gaze, isi incheie analiza expertul rus.



















2835 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    sunt curios ce vor mai vinde rusii peste 20 de ani (Duminică, 2 noiembrie 2008, 18:39)

    aelita [anonim]

    cand gazul si petrolul se vor fi sfarsit ! vor vinde Kremlinul ca sa zica ca fac comert ?
    • +1 (1 vot)    
      raspuns (Duminică, 2 noiembrie 2008, 20:03)

      alex [anonim] i-a raspuns lui aelita

      Arme?
    • +2 (2 voturi)    
      Am si eu o intrebare (Duminică, 2 noiembrie 2008, 23:23)

      romanul [anonim] i-a raspuns lui aelita

      Cu ce se vor incalzi pamantenii peste 30-40 ani? petrolul si gazele se termina, 40 si 60 de ani la actualul consum, desi orice om stie ca populatia globului nu va fi de 7 miliarde cat aproape suntem acum ci 10-12. Iar tari ca: India ,China si Brazilia isi vor dubla cererea de energie. Uraniu avem pt. 60 de ani la actualul consum,(dar toti vrem sa avem dublu sau triplu numar de reactoare) iar carbune avem pt. 300 de ani desi daca teoria incalzirii globale este adevarata carbunele este un combustibil murdar. Hidrogenul nu-i o solutie, pt. ca fabricarea lui necesita mai multa energie decat da apoi, masinile cu baterie trebuiesc incarcate consuman alta energie, hidrocentralele si-au cam atins limita in tarile civilizate, energia valurilor este firava, iar cea eoliana nu poate depasi 15% din potentialul electric al unei tari (cand nu bate vantul trebuie sa produci energia in termocentrale)
      Energia solara termica este doar pt. apa calda, cea fotovoltaica este de 10X mai schumpa decat cea clasica.
      • 0 (0 voturi)    
        Ne vom incalzi tot cu gaz metan (Luni, 3 noiembrie 2008, 7:22)

        gazpefoc [anonim] i-a raspuns lui romanul

        Citeste asta:

        http://en.wikipedia.org/wiki/Methane_hydrate

        Problema este ca asta nu va rezolva problema incalzirii globale...
      • 0 (0 voturi)    
        corect (Luni, 3 noiembrie 2008, 7:30)

        capsunaru [anonim] i-a raspuns lui romanul

        si mai interesant e ca nimanui din sistemul actual nu ii pasa. De ex nu interice nimeni consumul exagerat al unor masini in special cele de lux. O masina noua consuma tot atit cit si acum 10 ani, cei drept are mai multi cai.
        Ceva adevar cu incalzirea globala este dar nu esential.. se poate modifica albedo-ul planetei de ex cu aluminiu in combustibulul aioanelor.. sau mai sint si alte teorii.
        Si mai intereant e ca se naste o inechitate majora intre statele dezvoltate care au poluat si consumat la greu (sua+vest) pina acum si cele care scot capul (china, india) si vor si ele sa se dezvolte sa consume si evident sa ploueze..dar nu mai pot.
        Una peste alta, Rusia, Canada, Emiratele si ceva de prin america de sud o sa stinga lumina ;)
        Faptul ca acum a scazut pretul petroluli e doar temporar.. in urmatorii 30 ani o sa tot creasca.
        Pt fiecare calorie din mincare se folosesc 100 calorii din petrol. Faptul ca unele tari folosesc grinele pt biocombustibili este genocid (a fost o incercare de rezolutie la onu) si oricum nu ajunge. Fara petrol populatia terrei ar trebui sa fie cam pe sfert din ce e acum. Cum o sa fie omaoriti ceilalti ramine de vazut, dar maj o sa apucam perioada asta.
      • 0 (0 voturi)    
        mai sunt variante (Luni, 3 noiembrie 2008, 9:12)

        pintea [anonim] i-a raspuns lui romanul

        Fuziunea nucleară
  • +4 (4 voturi)    
    Flamanzi (Duminică, 2 noiembrie 2008, 19:38)

    Ion [anonim]

    Rusia ar face bine sa isi dezvolte si alte ramuri industriale, sa nu se mai bazeze numai pe extractia si exportul resursele naturale, altfel in viitor vor aveam probleme mari si tare ma tem ca problemele lor se vor raspandii la vecinii din jur, deh ai vazut tu rus flamand si sa stea linistit in tara lui?
  • 0 (0 voturi)    
    ma indoiesc ca se va intampla asa repede (Duminică, 2 noiembrie 2008, 20:07)

    ionica fonosch [anonim]

    *russia nu vinde numai petrol , chiar daca se mai inspira de la occidentali
    poseda destule capabilitati tehnologice care se pot cuantifica in bani
    http://www.ausairpower.net/APA-Rus-PLA-PD-SAM.html
    **cred ca e mai mult decat relevant articolul de mai jos
    (Russia Bids to Become a Tech Tiger)
    http://www.businessweek.com/globalbiz/content/jun2007/gb20070626_218538.htm
  • +2 (2 voturi)    
    Intrebare (Duminică, 2 noiembrie 2008, 20:17)

    Alex [anonim]

    Se cauta motive pentru a mentine pretul la hidrocarburi ?
    Cam aici vrea sa bata V.M., cu acest articol facut pe placul Kremlinului
  • 0 (2 voturi)    
    si... (Duminică, 2 noiembrie 2008, 20:43)

    nu conteaza [anonim]

    daca scade pretul petrolului, gazelor, carbunilor rusia de unde mai face rost de bani pentru razboaie ? asa cam cum a fost cel recent din caucaz ? doar din vinzarea de armament ? nu prea cred !
    • -2 (4 voturi)    
      ceea ce cred (Luni, 3 noiembrie 2008, 2:01)

      catalina [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      nu cred ca ai dreptate, atunci cind afirmi ca FR e vinovata de cele intimplate in caucaz. cred ca ai avut acces la o sursa de informare gresita. ce-ar fi sa intri pe news.bbc.co.uk si sa privesti o secventa din documentar despre cele intimplate cu adevarat,iti vei da seama cine a fost agresorul si cine pur si simplu a fost nevoit sa raspunda atacului.nu uita ca rusii au fost responsabili de salvgardarea pacii in zona de conflict.realitatea e ca a fost un adevarat genocid desfasurat de Saakashvili, nu consideri si tu asha???
    • -1 (1 vot)    
      :) (Luni, 3 noiembrie 2008, 9:13)

      lol [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      Lasa ca isi scot parleala cu Romania. Aici oricat ar scadea pretul petrolului, pretul la benzina si motorina creste geometric.
  • 0 (2 voturi)    
    Nasol moment!!! (Luni, 3 noiembrie 2008, 7:07)

    Expert Economisteanu [anonim]

    Mai ales ca maica Rusia in loc sa isi diversifice economia si sa o faca mai putin dependenta de petrol si gaze si-a axat politica economica si cheltuieste fonduri importante cu santajul murdar energetic al tarilor europene, ca sa nu mai pomenim de sume importante din comertul cu petrol si gaze ce au disparut in gauri negre si pradisuri fiscale. In concluzie: M/rusia!!!