Razboi mediatic Kiev-Bucuresti-Moscova: Ucraina roaga Romania sa afirme ca Putin minte

de Olga Popescu     HotNews.ro
Miercuri, 14 ianuarie 2009, 13:19 Economie | Energie

Ucraina a cerut Romaniei sa respinga oficial informatia difuzata de mass-media rusesti, potrivit careia Bucurestiul ar impartasi pozitia Rusiei privind responsabilitatea Ucrainei pentru nerealizarea tranzitului de gaze, a anuntat viceministrul de extene al Ucrainei, Konstantin Eliseev, citat de agentia ucraineana URA.

* Citeste stirea care a declansat reactia Kievului

"Am avut astazi o convorbire telefonica cu ambasadorul Romaniei, care a dezmintit aceasta informatie. Nu a existat o asemenea dicutie telefonica. De aceea, Ucraina a adresat partii romana rugamintea de dezminti oficial aceasta informatie", a precizat Eliseev.

Reamintim ca agentia rusa de presa RIA Novosti anuntase miercuri dimineata ca Traian Basescu i-ar fi spus lui Vladimir Putin ca "Romania impartaseste opinia Moscovei conform careia Kievul este responsabil pentru blocarea tranzitului gazului rusesc spre Europa".

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

11366 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    impresie (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 13:27)

    Nicu [anonim]

    Uite toate chestia asta de-a soarecele si pisica seamana foarte mult cu ce a facut Rusia in Georgia. Acolo si-au dat arama pe fatza, chiar daca unii ar spune altfel. Rusia una face si alta zice in multe situatii, impresia mea este ca si acum face lafel. Cred ca da, Ucraina nu da drumul la gaze dar cred ca tot din Rusia vine motivatia pt asta. Mai cred ca este doar un joc al dezinformarii si ma intreb care este tinta finala. Noi stam spectatori ca la un meci de sah fara sa ne gandim care e tinta acestor tactici. Oare cat mai e pana intra Rusia in Ukraina?
    • 0 (0 voturi)    
      ambele tari mint.. (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 13:40)

      gospo [anonim] i-a raspuns lui Nicu

      este o mare minciuna..parerea lu' Vacaroui
    • -2 (12 voturi)    
      Base si-a gasit Nasul, Nasul Putin (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 14:08)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Nicu

      In Romania nimeni nu e ca el la combinatii, dar Putin il intrece de 10 ori.
      Eu cred ca Basescu s-a lingusit pe langa Putin.
      Putin a folosit linguseala lui Basescu cu folos si acum l-a pus intr-o situatie fara iesire.
      • 0 (0 voturi)    
        Putin vs Basescu (Joi, 15 ianuarie 2009, 10:27)

        adi [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Poate ca si Basescu ar fi bun ca Putin daca ar avea o tara ca Rusia :)
    • 0 (4 voturi)    
      iarasi istoria, unii o anticipa, altii o regreta (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 15:24)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Nicu

      m-au distrat unele comentarii: cica putin minte! WOW ce observatie! Dar sa va spun un secret: si ukraina minte! nu conteaza care minte ci conteaza de unde se profita mai mult. Eu cred ca de la putin. Ukraina este o tara instabila politic si in criza economica. Parca geopolitic e alcatuita din doua parti relativ distincte. (mai tineti minte chestia cu "taiat in doua"). Comentariile "istorice" ale unora sunt cel putin penibile. Oameni buni: cand semnati un contract va ganditi la rezultatele actiunilor voastre pe TERMEN LUNG (asta se aplica de la traznitii care au facut credite in euro pana la aia care au acceptat afaceri paguboase cu ukraina si alte state) Degeaba te apuci dupa ce actiunea este consumata sa iti dai pumni ca uite ce s-a intamplat si tu ai vrut altceva ca e cam tarziu. La fel e cu autostrada aia bechtel sau cum i-o zice, la fel cu compania energetica nationala care a fost pe cand nu s-a vazut, azi o vedem si nu e, etc. Oare avem o inclinatie spre tragism sau spre prostie? Sau spre ambele?
    • 0 (2 voturi)    
      Simplu (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 18:27)

      brend [anonim] i-a raspuns lui Nicu

      Ucraina doreste sa atraga atentia europei de importanta sa. Doreste sa blocheze dezmembraraea Ucrainei promisa de Rusia. Rusia isi va lua Crimeia si pregateste Ue sa taca din gura si sa se abtina de la condamnari cind se va intimpla. Ucraina a facut pe
      musculoasa cind a declarat ca nu va mai primi navele militare rusesti in portul Sevastopol ... si a oferit drept solutie Siria. Rusia stie foarte bine ce face. In ce ne priveste sa nu uitam de diferendul insulei Serpilor si a faptului ca in loc sa tratam cu Moscova , ca lor le-am dat-o, am tratat cu Kievul .
      Criza lasa rusia calda si europa rece. Rusia nu este interesata decit de banii UE si mai putin de parerile acestora.
    • 0 (0 voturi)    
      rusii si NATO (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 23:38)

      core [anonim] i-a raspuns lui Nicu

      daca rusii vor intra in Ucraina cum au intrat in Georgia(la cererea unei regiuni cu populatie majoritar rusa in vederea secesiunii)va trebui sa le multumim SUA,UE si NATO pt. crearea precedentului Kosovo.
  • 0 (12 voturi)    
    De acord cu citeva conditii (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 13:36)

    Observator OSCE [anonim]

    De acord daca Ucraina rezolva urmatoarele lucruri:
    -sa ne dea banii de la Krivoi Rog
    -sa termine cu canalul Bistroe
    -se nu mai asimileze fortat pe romanii din Transcarpatia
    -sa ne returneze Bugeacul, nordul Bucovinei, tinutul Hertei si Insula Serpilor

    Dupa ce face toate lucrurile astea, resping oficial ca Emil Constantinescu a fost si este un cretin, ca Ilici este bosevic, ca Vanghelie este analfabet si ca Nastase este un infractor

    Dixit !
    • +4 (4 voturi)    
      si cu banii inainte (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 14:00)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Observator OSCE

      Si toate astea cu banii inainte... ca la c**** nu?
      Adevarul e unul singur, nu trebuie conditionat.

      Pt informarea ta:
      - banii de la Krivoy Rog- statul roman cred ca a vandut deja datoria unei firme private
      - canalul Bastroe- e deja oprit
      - asimilarea fortata- asta o stii de la televizor nu?
      - returnarea teritoriilor- in ce secol crezi ca traiesti?
      • +2 (6 voturi)    
        si pentru dezinformarea ta (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 14:58)

        irina [anonim] i-a raspuns lui alex

        Si cam cu cit crezi tu ca a putut vinde statul roman datoria Krivoi Rog? O zecime, doua zecimi sau cit din datorie? Ti se pare o afacere corecta pentru noi (ca sunt banii nostri, statul nu are banii lui proprii, sunt doar banii nostri)

        Despre canalul Bastroe, teoretic este oprit, doar ca ii mai trage cite o draga din cind in cind ca sa refaca adincimea, dupa care se opreste din nou. Ti se pare multumitoare situatia?
      • +2 (4 voturi)    
        @alex (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 15:05)

        valer [anonim] i-a raspuns lui alex

        că tot vorbim de secol - parcă anul trecut Serbiei i s-a luat Kosovo, nu-i aşa?

        teritoriu cu oareşice istorie sârbească, nu primit cadou de la ruşi după al doilea război mondial

        dar, parafrazând un clasic în viaţă, Ucraina nu-i Serbia şi nu va avea parte de acelaşi tratament; chiar dacă se rupe în bucăţi în mod natural nu prea văd cine ştie ce gheşeft pentru noi
        • +1 (1 vot)    
          ok (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 15:36)

          alex [anonim] i-a raspuns lui valer

          Valer: daca s-a intamplat ce s-a intamplat in Kosovo, inseamna ca noi trebuie sa invadam Ucraina, nu?

          Irina: statul ne reprezinta. Nu putem noi sa ne ducem personal sa cerem banii pentru Krivoy Rog. Daca statul roman a fost tampit si a vandut datoria pe o zecime (unei firme private care nu e din Ucraina), nu inteleg ce treaba/vina are Ucraina in toata povestea asta.

          Mai beti un pahar cu apa rece sa va reveniti din reveria asta nationalista, si mai discutam dupa aia. Sau vreti sa trecem din nou Nistrul/Tisa (si cu ocazia asta sa ne scuipe din NATO/UE etc ca pe o masea stricata)?
          • +2 (4 voturi)    
            @alex (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 16:24)

            valer [anonim] i-a raspuns lui alex

            nu, nu trebuie s-o invadăm pe simplul motiv că am mânca imediat bătaie; şi s-ar supăra şi NATO/UE pe noi ...

            asta nu-nsemnă că trebuie să uităm de teritoriile respective, iar guvernanţii să nu mişte un deget pentru românii de acolo

            şi în caz că peste n-şpe ani va fi un alt echilibru al puterilor, alte interese şi Ucraina se va rupe - oricum e un stat artificial - n-avem nici un motiv să nu fim prezenţi la împărţeală
            • 0 (0 voturi)    
              Conversatia dintre Base si Putin (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 17:50)

              stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui valer

              - Alio!
              - Alo, tezaurul?
              - Niet.
              - Pa.
            • 0 (2 voturi)    
              ai grija (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 19:17)

              alex [anonim] i-a raspuns lui valer

              E o mica-mare diferenta intre a misca un deget pentru romanii din Ucraina(Romania este intr-o pozitie puternica sa ceara drepturi pentru romanii din Ucraina atata vreme cat Ucraina vrea sa se alature NATO si UE- nu de alta dar nu o poate face fara votul Romaniei) si a revendica teritoriile foste romanesti.

              OK- Ucraina e un stat artificial. Si Romania ce e? Ai grija ce rau le doresti altora ca sa nu ti se intample chiar tie :)
              • +1 (1 vot)    
                da, vreau romania o punte intre rusia si UE (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 20:29)

                atreus [anonim] i-a raspuns lui alex

                pana la urma intelegeti ca tot ce conteaza in relatiile dintre state este puterea economica? Este important cel care are o resursa de care are nevoie multa lume si are abilitatea sa o taie cand doreste. Singura problema este ca cei care au resursele sunt adesea mai putin daruiti de natura la nivel intelectual. Asta e motivul pentru care puterea economica s-a transferat nu spre cei cu resurse ci spre cei cu intelect. Nici Rusia nu intelege acest lucru si din pacate pentru ea isi joaca cartea resurselor prea repede si prea prost. Totusi, asta nu e problema noastra. Problema noastra este cum sa profitam acum de ce se intampla intre rusia si ukraina si cel mai bun mod este sa facem o punte intre resursele din rusia si europa. Povestile cu "taiat ukraina in doua" sunt doar povesti, fara acoperire in planul real. Faptul ca ukraina are si va mai avea de suferit din punct de vedere economic este evident si este vina ei.
              • +1 (1 vot)    
                hm, doar n-ar trebui să le dorim (Joi, 15 ianuarie 2009, 12:21)

                valer [anonim] i-a raspuns lui alex

                tot binele din lume pentru că ruşii le-au dat cadou pământ de la noi
                (şi de la polonezi, dacă veni vorba)

                iar România o fi ea coruptă, săracă, prost-administrată, dar măcar e un stat solid, provinciile nu s-or fi iubind, dar tendinţe centrifuge n-au; de nu era aşa, ne rupeam până acum în mai multe bucăţi cu sprijnul generos al vesticilor

                iar ca să consideri România stat artficial ar trebui să fii cam de prin Harghita-Covasna ...
          • +1 (1 vot)    
            unde vezi tu nationalism? (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 17:36)

            irina [anonim] i-a raspuns lui alex

            Vorbesti de parca nu s-ar fi incercat ani de-a rindul recuperarea directa a datoriei pentru Krivoi Rog de la Ucraina. Nu stiu daca trebuia sa vinda datoria pe mai putin decit face, dar stiu ca nu exista decit 2 cai pentru astfel de situatii: sau ramii cu datoria (daca iti foloseste la ceva, ca bani nu are cum sa aduca de la un rau platnic), sau o vinzi sub pret (si atunci o vinzi cu cit se cumpara, nu cu cit vrei tu).

            Si asta nu are nici o legatura cu nationalismul, doar trebuie sa acceptam faptul ca Ucraina nu este nici pe departe un vecin bun, cu care sa ne purtam frumos, pentru ca nu merita. Nu este cazul sa incepem un razboi, dar nici nu trebuie sa inghitim tot felul de magarii pe motiv ca, altfel, vom fi considerati nationalisti. Si poate ca nici nu ar trebui sa sustinem integrarea lor in UE atita timp cit fac astfel de lucruri.
            • -1 (1 vot)    
              pe stindard..e scris unire... (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 19:20)

              alex [anonim] i-a raspuns lui irina

              "Ucraina nu este nici pe departe un vecin bun". Dar este un vecin, si printre altele e de cateva ori mai mare decat Romania. Au tras o b*****a (un pic nucleara) si ne-au ras de pe fata pamantului definitiv.

              Plus de asta, sunt scutul dintre noi si Rusia.

              Asa ca e bine sa ne purtam frumos, fara sa ne umilim cum fac agaricii care chipurile ne conduc.
              • +1 (1 vot)    
                crezi? (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 20:22)

                irina [anonim] i-a raspuns lui alex

                Daca este sa vorbim de bomba nucleara, o au si ucrainenii si rusii, nici o diferenta.

                In plus, nu cred ca ne este de un folos ca sunt scutul dintre noi si Rusia daca se comporta exact ca Rusia. Si, te rog, sa nu intelegi ca mi-e drag de rusi, pentru ca nu este asa. Problema este ca am impresia ca, asa cum fac multi, nu le place ce le fac lor rusii dar, daca pot sa faca si ei la fel altora mai mici, o fac fara sa stea pe ginduri. Ei sunt mici pentru rusi dar mari pentru noi. Si ne trateaza ca atare, plus acel dispret pe care il au si rusii fata de altii, nici urma de democratia pe care o clameaza.

                Poate exemplifici ce intelegi prin a ne purta frumos dar, totusi, fara sa ne umilim. Cam care ar fi, dupa parerea ta, limita dintre una si cealalta?
                • 0 (0 voturi)    
                  EROARE! (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:24)

                  aureliuc [utilizator] i-a raspuns lui irina

                  1.Ukraina a refuzat dreptul mostenit de la URSS de a detine arme nucleare inca la mijloculanilor 90 si acum nu le detine.
                  2.Ukraina a declarat intentia de aderare la NATO si UE si antipod al Rusiei in aceste probleme.
              • +1 (1 vot)    
                schimbare de mentalitate (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 20:34)

                atreus [anonim] i-a raspuns lui alex

                sunt pus pe comentarii la problema asta: Stai calm, nu o sa se intample nimic "nuclear" in ukraina. Faptul ca e mai mare nu conteaza prea mult. Ukraina este cu siguranta mai mare decat belgia, totusi unde ai vrea sa traiesti? Cat despre scut: nu avem nevoie de un scut care nu este nici in UE nici in NATO, sau dupa voi ukraina este un scut mai bun decat NATO? Cine a spus sa nu ne purtam frumos?! Pentru asta exista diplomati, ca sa nu arunce fiecare cu papucii dupa cui ii trece prin cap. Frumos este si sa faci plangere la Haga, este si legal, si eficient. Poti sa spui ca la sah este "urat" sa dai sah mat? Nici vorba, daca respecti regulile este foarte frumos, chiar artistic.
              • -1 (1 vot)    
                poti sa faci pe el de scut.... (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 22:46)

                mariuss [anonim] i-a raspuns lui alex

                Armata Rusa e in Transnistria....
              • 0 (0 voturi)    
                ok, dar . . . (Joi, 15 ianuarie 2009, 10:47)

                mad [anonim] i-a raspuns lui alex

                Mai, eu ce nu inteleg e un lucru: daca oamenii sunt asa smecheri dpv "nuclear" ce se streseaza atat cu gazele astea.
                Ei nu ar trebui sa fie dependenti de rusi, parerea mea. Dar la ce varza sunt din cauza baietilor destepti de la ei. . .
                Poate exista si varianta 2.
                Putin sa inceapa sa dea b.t europei vb lui Stratan ca-i din zona "putan cate putan". Ucraina nu are nevoie de gaze ca trece pe curent. (asta teoretic, pt ca practic Ucraina poate fi pusa sub papuc in 2 timpi si 3 miscari) Dar Romania are nevoie de gaze. Taiem conducta de la Ucraina. Vine prin Romania. Din Romania Bulgaria, Grecia. Vorbim de South Streem(parca asa se scrie). Nord - s merge prin Vest (Germania, etc etc)
                INTREBARE:
                Magistrala de sud, ca sa zic asa, daca Romania sa zicem, "constata" rusii, ca fura si o inchid nu seamana cu fostul bloc comunist, cu asa numita Europa de Est, cu aceleasi influente istorice ale rusiei si anume
                -Romania influenta 75% ca 25% gaze avem noi
                -Bulgarii 50% ca se combina cu Grecii sau au sange ca sa construiasca centrale atomo-electrice
                -Grecii influenta 25%, ca au pietrele alea p'acolo, si mai e si tata lu Charles din Corfu+ ca oricand vb cu smecherii din golf (masline+fructe de mare contra gaze)
                Asta e combinatia cea mai tare la care cred ca se gandesc rusii si la care d-l Diaconescu, Boc si Basescu trebuie sa faca fata.
            • 0 (0 voturi)    
              sper k nu ma umflu gratuit... (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 22:45)

              mariuss [anonim] i-a raspuns lui irina

              ... in pene, dar sper k nici in cele mai negre cosmaruri, UE nu viseaza sa integreze Ucraina in viitorul apropiat. de fapt, sper k si in cel indepartat.... tare indepartat....
      • +1 (3 voturi)    
        in secolul 21 coane... (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 16:21)

        gsc [anonim] i-a raspuns lui alex

        Astia ne sunt datori vanduti.

        Sunt multe firme de prin Ro la care limbrici astia de prin Ukraina au datorii cat caru'.

        Una peste alta ar face bine sa aiba soarta Yugoslaviei ca oricum sunt muci.

        Nu sunt o tzara viabila din punct de vedere economic sub nici o forma.

        dar in schimb sunt cu nasu pe sus, si umbla ca proasta satului cu fustele in cap.

        Vai mama lor, de handicapati.
        • -1 (1 vot)    
          valabil mai ales pt. RO (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 17:51)

          Sakura [utilizator] i-a raspuns lui gsc

          Bine spus, dar ai uitat ca pentru Romania asta este si mai valabil decat pt. Ucraina. Vezi balanta comerciala, nici nu mai e nevoie sa cauti alte argumente.
      • +1 (1 vot)    
        Romanii nostri din Ukraina (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 19:13)

        roxana-clara [anonim] i-a raspuns lui alex

        Hai ca asta-i buna: e cineva, pe un forum *rom^nesc", care se indoieste de felul incalificabil in care este tratata minoritatea Rom^nilor din Ukraina!

        Daca Ungurii ar fi avut conationali in Ukraina, ar fi tzipat ca din gura de sarpe si ar fi lucrat pentru imbunatairea conditiilor conationalilor lor. Noi ce facem? Ne inndoim ca idioti ca ar fi discriminati.

        (Dupa cum murim si de dragul S^rbilor, uitand de Rom^nii din Timoc, care n'au dreptul la scoala si biserica in limba lor adica limba noastra!! )
      • 0 (0 voturi)    
        Maestre (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 21:03)

        Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui alex

        Daca tu nu ai auzit pana acum de asimilarea fortata a romanilor din Ucraina, nu e problema noastra, ci problema ta, asa ca lasa tonul superior si intoarce-te pe pamant. Nu ne crezi? Muta-te in Ucraina, sa ne scrii de acolo, din Bucovina, cat de fain e sa fi roman.
    • -1 (3 voturi)    
      f bine (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 14:06)

      antonescu [anonim] i-a raspuns lui Observator OSCE

      exact. ne cedeaza teritoriile noastre si noi le garantam independenta si integriteatea teritoriala!
      altfel sa se astepte la un al doilea front in vest!
    • 0 (0 voturi)    
      Ocen Haraso (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 18:35)

      harp [anonim] i-a raspuns lui Observator OSCE

      Domnule Observator , subscriu, va sustin si am aceleasi obiectii!
  • -1 (13 voturi)    
    In ce ne baga Marinarul (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 13:37)

    Alexandru C [utilizator]

    Vai de capul nostru. Ne iau Rusii la misto de nu se poate in ultima vreme. De ce? Pai simplu, Baselu se vede mare mediator in problema altora. Vai de capul nostru va fi.
    Sper sa scapam odata si odata in a mai fi condusi de mediocri.
    • +3 (5 voturi)    
      :))) (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 14:42)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

      Pai, NORMAL ca esti "mediator" in problema "altora" - ca doar n-o sa "mediezi" in problema ta! :)))

      Acu... mai intervine si chestia de "talent" - si de pricepere in ale politichiei... aici ramane de vazut...
    • -1 (1 vot)    
      numai baieti "destepti" pe aici... (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 18:22)

      suca [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      in ce ma rog ne-a bagat marinaru de iti smulgi parul din cap cu asa devotament? ai macar habar despre co vorbesti? sau doar te-ai bagat in seama ca asa scrie in job description-ul tau ?:)

      o mare hemoragie de "comentatori" in ultima vreme pe aici. arunca tot felul de prorociri si conspiratii parca ar fi scully&mulder. nu argumente, nu logica, nu macar un pic de informare... nimic. doar acuzatii din cele mai nastrusnice de zici ca ceausescu a fost democrat fata de dictatura si iresponsabilitatea lui basescu.

      paranoia deja devine cronica. iar pt mine obsesia voastra deja imi spune ca cineva este deranjat tare de si-a pornit aparatul de intoxicare pe internet.
      oricum, deja a obosit lumea de povestea cu Basescu este un dictator.
  • +8 (12 voturi)    
    e o BUNA ocazie sa TACEM (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 13:43)

    macchiavelli [anonim]

    sub nicio forma Romania nu trebuie sa se bage in conflictul asta! NO COMMENT ar trebui sa fie reactia Romaniei la ORICE provocari, fie de la Moscova fie de la Kiev
    • +3 (3 voturi)    
      prea mici pentru a face pe desteptii (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 15:03)

      elena [anonim] i-a raspuns lui macchiavelli

      Nu uita ca nici europenii nu au vrut sa se bage la inceput, cind li s-a cerut sa medieze. Pina la urma rusii au taiat gazul, si a inceput, brusc, sa ii intereseze, ba chiar foarte mult.

      Pai daca la ei nu a prins mersul pe burta, crezi ca ne lasa pe noi sa ii ducem cu vorba? Ca nu om fi noi mai destepti ca sa jucam la doua capete si sa nu se prinda nimeni.
    • 0 (0 voturi)    
      no-comment=actiune=consecinte (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 23:57)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui macchiavelli

      bine, de acord, taci!
      Aminteste-ti totusi ca a nu actiona in nici un fel este pana la urma tot o decizie ce duce la anumite rezultate. Adesea insa rezultatele sunt dictate de cei care au curajul sa actioneze si nu sunt spre folosul celor ce nu actioneaza. Uneori e bine sa nu reactionezi dar oricum ar fi, orice hotarare atrage niste rezultate. Nu ne putem permite sa ratam sanse. Asteptarile sunt mari de la Basescu acum. Oare cum va rezolva problema?
  • -2 (6 voturi)    
    PUTIN MINTE! (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 13:58)

    Constantin [anonim]

    Da merita, daca Ucraina recunoaste ca INSULA SERPILOR este a Romaniei!
    O "AFACERE" care merita TOATE MINCIUNILE!
  • +4 (10 voturi)    
    ca naiba (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 13:59)

    tsunami [utilizator]

    ce ne place sa ne bagam ca musca-n...

    ce naiba era nevoie ca romania sa declare.... tampenii.

    situatia e clara. avem un contract cu rusia. rusii trebuie sa se asigure ca noi beneficiem de produs.
    pe noi NU TREBUIE SA NE INTERESEZE cine e vinovat. asta e treaba furnozorului.

    traiane... actionezi ca o cizma de vreun an incoace. te bagi in declaratii cu profesorii, sperii pensionarii, acum o dai in panze si cu politica externa. imbatranisi sau ce dracu ai?
    ti-a zis cineva ca inca esti presedinte?
    n-ai voie sa faci gafe de-astea ma omule!
    • 0 (6 voturi)    
      romania (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 15:28)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui tsunami

      Romania ar putea castiga un rol de putere regionala daca ar reusi sa rezolve aceasta problema in interesul europei(deci inclusiv al romaniei) si al rusiei. Ukraina este irelevanta in acest caz. Pionii se mai sacrifica. Deci este foarte bine ca romania sa se implice, doar ca trebuie sa fie atenta la ce si cum declara.
      • -1 (1 vot)    
        aha (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 17:53)

        Sakura [utilizator] i-a raspuns lui atreus

        Dupa logica ta, la fel de bine ar putea fi sacrificata si Romania, ca doar pionii nu conteaza in acest caz, nu?
        • +1 (1 vot)    
          pro active (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 20:18)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui Sakura

          daca romania ar fi asa de proasta incat sa ia doar decizii care sunt in defavoarea ei va fi sacrificata. Sa nu iti inchipui ca cineva ii va plange de mila chiar si numai o secunda. Stiu ca nu sunteti de acord cu ce spun dar fara actiuni bine directionate lasam ca istoria sa "ni se intample" si nu sa o directionam spre scopurile noastre. Unii numesc ceea ce vreau eu "pro-active". Actionezi intr-un sens pentru a obtine un rezultat. Daca stai sa "ti se intample" totul nu vei obtine niciodata ceea ce iti doresti. Numai bine, si "desteapta-te romane"
        • +1 (1 vot)    
          logica mea (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 20:20)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui Sakura

          si daca tot veni vorba, nu ma voi intoarce in ukraina ci in romania asa ca e spre avantajul meu ca romania sa devina o forta in regiune. Te deranjeaza?! N-ar trebui.
    • +1 (5 voturi)    
      istoria... (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 15:29)

      nicksone [utilizator] i-a raspuns lui tsunami

      ...a dovedit ca subestimarea lui Traian e gresita. aduceti-va aminte de declaratiile de la inceputul mandatului sau, despre importanta viitoare a bazinului Marii Negre. toti radeau de el, ca bate campii. acum v-ati convins ca nu e asa? sunt comandant de nava, ca si el, si stiu ce inseamna Marea Neagra, din alta perspectva... si anume, cand concentratia de H2S este atat de ridicata, cum este cea din apele Marii Negre, acest lucru inseamna abundentza de petrol si gaze... nu va limitati la stirea de moment, asamblati-o in contextul general (conducte din Asia, ape teritoriale, influente, medieri...) si veti gasi explicatii mai bune, poate...
      Apropo, Traiane (scuza-ma ca iti spun pe nume direct, desi sunt cu muult mai tanar ca tine...) tine-o asa, cine are ochi sa vada si creier sa judece o face...

      kipintaci
      • +3 (5 voturi)    
        bravo basescu! (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 15:40)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui nicksone

        exact! daca putem primi gaz direct de la rusi si sa devenim ceea ce ukraina nu a putut deveni atunci nu ar fi minunat?! Ukraina si-a cam ratat niste sanse enorme. Prostia ei! Nu ma simt legat afectiv de ukraina si nu ma intereseaza ca se "supara" pe noi! Cat despre marea neagra: e clar ca e de o importanta geostrategica majora. De la conductele care pot trece pe acolo pana la ce se poate gasi in subsol.
        Bravo Basescu
  • +2 (2 voturi)    
    Informatii televizivein Italia ! (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 14:01)

    STEFAN A. [utilizator]

    In telejurnalele de la ora 12,30 din Italia
    (canalul - La 7), a fost difuzata notitia privind dorinta Rusiei de a mari cu 100 milioane metri cubi , zilnic, livrarea de gaz catre Romania ,Bulgaria,Serbia !
    Ucraina se opune vehement si astfel presedintele rus a dat ordin la Gazprom de a opri total furnizarea de gaz metan catre Occident !
    Politica strategica si interesele in joc, depasesc capacitatea noastra de a juca un rol in acest "razboi" ruso -ucrainian!
    • 0 (0 voturi)    
      "notitia"??? (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 21:12)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui STEFAN A.

      In romaneste ii spune "stire"!

      Rau ati mai ajuns voi astia din Italia daca nici romaneste nu mai stiti a scrie.
      • 0 (0 voturi)    
        cunosc rusinea de a fi roman, de la altii (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 21:36)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Cunosc profesori romani in paris care se jeneaza sa vorbeasca romaneste sau care sunt "prea intimidati ca sa isi mai aminteasca romaneste". Sper ca citesti acest comentariu stimate profesore si ma recunosti si iti este putin rusine!
      • 0 (0 voturi)    
        Stire =notitie . (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 22:40)

        STEFAN A. [utilizator] i-a raspuns lui un roman

        Dupa 19 ani legali in italia ,se pot admite mici greseli ?
        Cred ca stirea a fost la fel de bine inteleasa !
      • 0 (0 voturi)    
        bravo mai romane.... (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 22:53)

        mariuss [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Uite, pe azi ai 10. Dak mai vii si maine, ai si maine un 10, si porma nu tre sa mai vii pana la sf anului k iti iese media..... Merge?(vb lui Putin)
        • 0 (0 voturi)    
          foloseste limba romana corect (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 23:28)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui mariuss

          dupa vreo cativa ani in germania franta si SUA vorbesc si scriu romaneste mai bine decat unii comentatori de pe aici. A vorbi corect limba in care ai spus primele cuvinte este esential. Evident ca intelegem ideea si apreciem comentariul dar sigur vom si corecta greselile. Este o chestiune de principiu
          • 0 (0 voturi)    
            ia si tu cate un 10.... (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:38)

            mariuss [anonim] i-a raspuns lui atreus

            ... pentru scris si pentru vorbit corect romaneste dupa atata timp in Germania, Franta si S.U.A. Plus inca unul pentru autoapreciere... Iar a vorbi corect o limba nu se rezuma doar la o confuzie de vocabular, k sa se trezeasca unu sa ii deplanga in lehamite pe cei plecati peste hotare.
            Iar greselile...... o mai stiti pe aia cu greseala si cu aruncatul pietrei....?
  • 0 (8 voturi)    
    No Comment (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 14:07)

    vlad [anonim]

    Sa taca. Orice aleg nu e bine. Daca nu sustin Rusia ne rupe putin (taie lejer gazul) daca sustinem Rusia atunci Ucraina ne poate acuza si trata ca pe niste dusmani.

    NO Comment...

    PS: ce inseamna sa te crezi mare si sa arati ca de fapt esti un prapadit prins in cursa de cei mari si jmecheri. Basescule, stai jos, esti corigent. Singura noastra scapare e sa ne dam bine cu UE si sa sustinem politica UE, nu sa facem pe vitejii.
    • +1 (1 vot)    
      Si ? (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 16:29)

      gsc [anonim] i-a raspuns lui vlad

      ... ce daca te trateaza Ukraina ca dusman ? crezi ca iti este prietena ceva ?

      Avem carca de probleme cu ei, la orice nivel.

  • +1 (1 vot)    
    pe controlate si pe luate (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 14:20)

    io [anonim]

    cine zice, ala ie!!
  • -2 (10 voturi)    
    acum.... (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 14:29)

    tt [anonim]

    ...este timpul sa iasa baselu la bara si sa se dea mare strateg in zona Marea Neagra. Sa fim prinsi pentru a suta oara cu pantalonii in vine pe frigul asta dar cu mandria ca cineva cu viziuni de mare carmaci pe aceste meleaguri nu a reusit sa taca la momentul oportun!!
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 15:26)

    Crisval [utilizator]

    imi pare rau dar Ucraina este singura vinovata. daca ar plati odata datoriile Rusia nu ar mai avea scuze sa nu trimita gazul in Europa. eu nu cred ca acum rusilor le convine ca nu vand gaz pt ca automat scad veniturile la bugetul federatiei.
  • 0 (2 voturi)    
    Maximalism infantil si mediocru! (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 16:13)

    aureliuc [utilizator]

    Nu e necesar sa ai afectiuni fata de Ukraina, e suficient sa fii rational - in cazul dat pionul e mai mare de cit ofiterul! Bistroe, Crivoi Rog, Nistru, Tisa nu sunt carti de schimb in cazul dat - Ho-Ho - mai potoliti-va! De aia ma mira pozitia exprimata de Presedintele Romaniei (prin mass-media rusa si: atentie! - inaintea concluziilor tehnice oficiale ale expertilor UE asupra cauzelor lipsei gazului la iesire din Ucraina), daca in general a avut loc si nu e o provocare prost gestionata de actuala conducere a Ro. Sa nu uitam ca Ucraina a inceput tranzitul fara a semna contract si a stabili plata (primi bani) pentru tranzit , iar acestea sunt bani grei. Or dependenta mica a Ro de gazul rusesc in cazul dat ar putea servi reabilitarii relatiilor diplomatice intre Bucuresti si Moscova, dar nu prin gesturi prea darnice din start! Or si Rusia, si Ucraina sunt parteneri strategici pentru Romania, iar subminare adin exterior a pozitiei lui Iuscenco (evident in favoarea lui Ianucovici) poate provoca anumite probleme, cum ar fi spre exemplu intarirea influentei in zona a Rusiei in 2009 - an electoral in Ukraina si Basarabia, ca rezultat crearea unui cordon antiromanesc si antieuropean (condus de Rusia) pe o perioada mai lunga.
  • 0 (2 voturi)    
    lol (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 16:43)

    liviu_ [utilizator]

    din punctu meu de vedere si ucraina si rusia merita sa nu mai existe ca state...

    oricum ucraina a pus bete in roate rusiei... sincer mi-e mila de ei... nustiu ce o sa le faca dar sigur rusia nu va ramane datoare
  • 0 (2 voturi)    
    Distributia (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 16:45)

    Timidul [anonim]

    Nu prea ma uit eu pe la telvizor ,dar am prins asa ,cum se zice parca pe aici : zapand , o stire : cica , totusi , Rusia face mutre si nu distribuie gazul
    decat pe conductele spre Europa ( doua ) , iar pe singura conducta care alimenteaza numai Ucraina
    ( in estul tarii , mare consumator in industrie ) , nu
    trimite nimic si ,atunci Ucraina a inchis si ea robinetul spre Europa .Ei , acum cine e neserios ?
    Eu asa zic ( timid ! ) , batalia este PRETUL !
    • +1 (1 vot)    
      Si nu e normal? (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 21:16)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Timidul

      Ca Rusia sa nu distribuie gaz pentru Ucraina cat timpa astia nu-si platesc datoriile dar mai si fura de la altii?!
  • +1 (1 vot)    
    Poziţie (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 18:47)

    Daniel trezitu [utilizator]

    Indiferent de adevăr, indiferent de presiunile celorlalte state, România trebuie să aibă poziţie clară. Trebuie să ieşim odată din starea de ambiguitate care ne caracterizează şi dacă greşim, n-ar fi prima dată.
  • 0 (0 voturi)    
    rusii ca rusii... (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 20:29)

    dadan [utilizator]

    dar nici ucrainienii nu ne sunt nici pe departe prieteni, ne-ar trage-o cu o nesimtire ruseasca ori de cate ori ar avea ocazia - vezi tupeu cu insula serpilor si bastroe , uitand ca au anexate teritorii romanesti...
    un exemplu bun am vazut zilele trecute la tv - daca e foame mondiala , lipsa de alimente , iar tarile europei ar cumpara grau din rusia - livrat cu trenurile prin ucraina - acest lucru i-ar indreptati pe ucraineni sa opreasca trenurile si sa fure produsele care nu sunt ale lor???
    pai nu prea e corect , mai ales ca aspira sa intre in NATO si UE...
    e adevarat rusia i-a provocat pe ucraineni , dar acestia s-au cam facut de kko in gestionarea acestei situatii....Putin a mizat pe acest comportament egoist al ucrainenilor si i-a pus intr-o pozitie incomoda in fatza UE sa le mai taie putin elanul de europenizare cand ei sunt rusnaci ... si in rusnaci e bine sa nu ai incredere prea mare caci nu-i intereseaza doar binele propriu....
    • 0 (0 voturi)    
      prietentie (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 21:32)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui dadan

      haideti mai? Dar oare americanii ar fi asa de fideli romaniei? Sau germanii sau francezii sau englezii? Sunteti niste comici! Kosovo este stat independent, cine ii este "prieten"? America? De ce? Ca sa aiba un pion islamic in europa! Cine ii e prieten serbiei? Romania? De ce? Pentru ca serbie va vrea in UE in final, asta e cert, iar atunci romania va fi pe o pozitie de forta. Povesti de dragoste sunt intre indivizi nu intre tari. America este prietena israelului? De ce? Va place sau nu, evreii inteligenti merg in state si raman acolo. Israel este probabil cel mai mare exportator de inteligenta catre SUA. E clar ca evreii destepti nu vor sa stea in Israel si sa primeasca zece obuze pe zi. Deci cum stam cu prietenia intre state?!
  • +1 (1 vot)    
    sdf (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 22:30)

    as [anonim]

    eu zic sa stam pe curu nostru ca o sa o luam peste fata de n-ai vazut d'alea
  • 0 (0 voturi)    
    mujicii... (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 22:42)

    mariuss [anonim]

    Unde e puterea UE, dak doua state, NEmembre sunt in stare sa o paralizeze (pe jumatate, de frig)?
    Este adevarat k nu numai Marele Urs (si am sa folosesc denumirea asta indiferent de obiectiile unora k au trecut 20 de ani de atunci...prietenii stiu de ce;)), dar si parlita de Ucraina poate "interveni" cu succes in "viata" Uniunii, fara sa o poata opri cineva?

    Bors rusesc, mah.... n-ai cu cine...!