Rompetrol a scumpit marti carburantii cu opt bani/litru

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 25 martie 2009, 14:37 Economie | Energie

Rompetrol a scumpit marti carburantii comercializati in reteaua proprie cu opt bani pe litru, potrivit unui comunicat al companiei. Ultima modificare a preturilor carburantilor Rompetrol a avut loc vineri, cand pretul benzinei a fost majorat cu sapte bani pe litru.

Astfel, benzina Efix 95 costa incepand de marti 3,57 lei pe litru, iar sortimentul Alto 101 va fi comercializat cu 4,22 lei pe litru.

In ceea ce priveste motorina, pretul acesteia a urcat la 3,55 lei pentru un litru de Efix Diesel, si 3,85 lei pe litru pentru Winter Diesel.

Preturile carburantilor comercializati in statiile Rompetrol Downstream pot varia cu +/- 5% fata de preturile de referinta, se mai arata in comunicatul companiei petroliere.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

931 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Am avut dreptate! (Miercuri, 25 martie 2009, 14:47)

    x [anonim]

    Acu' citeva zile am mai scris p'aci ca, daca pretzul tzitzeiului scade, la noi TREBUIE sa urmeze o scumpire a combustibililor.
  • +2 (2 voturi)    
    nu inteleg (Miercuri, 25 martie 2009, 15:28)

    valix [anonim]

    leul se intareste, petrolul scade dar pretul carburantilor creste. unde este logica? nu mai inteleg nimic.sunt un prost ca noi toti care acceptam asa ceva!
  • +2 (2 voturi)    
    preturi mioritice (Miercuri, 25 martie 2009, 15:39)

    AntonH [utilizator]

    in timp ce pretul pe plan mondial scade, la noi creste... asa imi vine sa injur cand aud textele lor.
    Si asa, ca sa nu vorbesc aiurea, pretul barilului azi:
    Nymex Crude Future 52.76 -1.22 -2.26 08:54
    Dated Brent Spot 50.95 -.83 -1.60 09:23
    WTI Cushing Spot 52.08 -1.40 -2.62 09:06
    • -2 (2 voturi)    
      eu vad ca barilul creste (Miercuri, 25 martie 2009, 15:51)

      maurer [anonim] i-a raspuns lui AntonH

      http://www.oil-price.net/

      sa nu ne hazardam ;)
  • +2 (2 voturi)    
    Japca. asta, pretul am vrut sa zic la carburanti (Miercuri, 25 martie 2009, 15:39)

    Iancu Jianu [anonim]

    sa le stea in gat ca nu se mai satura cat castig au la litrul de benzina / motorina vandut.

    trageti masinile pe dreapta o saptamana si vedeti rezultate pozitive dupa aceea.
    • 0 (0 voturi)    
      alte surse (Joi, 26 martie 2009, 9:36)

      Julian [anonim] i-a raspuns lui Iancu Jianu

      Cu cateva sute de $ va puteti cumpara generatoare de oxihidrogen pt masina. Astea vor scadea destul de tare consumu de combustibil. http://hidrogentuning.weebly.com/produse.html Asta va mai lecui companiile petroliere.
  • +2 (2 voturi)    
    cand putem face si noi un gest de demnitate? (Miercuri, 25 martie 2009, 15:59)

    Marius [anonim]

    Da, asa ar trebui. Sa nu cumparam benzina/motorina 1, 2 ... zile, pana isi revin cei cu obraz gros de tot.
  • +2 (2 voturi)    
    Le trebuie bani.... (Miercuri, 25 martie 2009, 16:01)

    judex1 [anonim]

    sa distruga Romania, pe banii nostri. Trebuie boicotati. Nu mai cumparati combustibil si alte produse de la Rompetrol si Lukoil, firmele rusilor.
  • 0 (0 voturi)    
    e simplu (Miercuri, 25 martie 2009, 16:10)

    Dexter [anonim]

    nu mai iese tinta de profit pt ca a scazut consumul, deci scumpim ca sa atingem tinta de profit.. capitalism nu ? :) ca doar nu vreti benzina pe gratis :)
  • 0 (0 voturi)    
    1 aprilie (Miercuri, 25 martie 2009, 16:23)

    anonim [anonim]

    de la 1 aprilie cresc accizele, ma gandesc ca fac scumpiri treptate pentru a nu fi socati cand pretul va creste cu 0.3 Ron la pompa.