Petrom va scumpi marti carburantii cu 6 bani/litru

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 22 iunie 2009, 17:48 Economie | Energie

Petrom a anuntat ca va majora, incepand de marti, preturile de referinta la carburantii comercializati in reteaua proprie cu sase bani pe litru, ca urmare a evolutiei cotatiilor internationale la produsele petroliere, potrivit unui comunicat al companiei. Ultima modificare a preturilor carburantilor in reteaua Petrom a avut loc in data de 16 iunie, cand benzina s-a scumpit cu sapte bani pe litru, iar litrul de motorina cu sase bani.

Astfel, benzina Premium fara plumb va costa incepand de marti 3,8 lei/litru, benzina Top Premium fara plumb 99+ va ajunge la 4,13 lei/litru, iar sortimentele OMV Carrera 95 si OMV Carrera se vor comercializa cu 3,9, respectiv 4,53 lei/litru.

Litrul de motorina Top Euro Diesel 5 se va vinde cu 3,67 lei, iar cel de OMV Sprint Diesel cu 3,72 lei. Sortimentul de motorina Euro Diesel 5 se va comercializa cu 3,54 lei/litru, in timp ce motorina OMV Premium Diesel va costa 4 lei.

Preturile Petrom pot varia cu maximum +/-5% fata de preturile de referinta.

Pretul petrolului este in scadere

Pretul petrolului a scazut, luni, pe pietele asiatice sub pragul de 70 de dolari. Astfel, in tranzactiile de luni dimineata, pretul unui baril de petrol "light sweet crude", cu livrare in luna iulie, a scazut cu 39 de centi, ajungand la valoarea de 69,16 dolari.

Petrolul Brent, din Marea Nordului, cu livrare in luna august, s-a ieftinit cu 24 de centi, atingand nivelul de 68,95 dolari, potrivit France Presse.


Citeste mai multe despre   






















788 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    ... (Luni, 22 iunie 2009, 17:59)

    cristi [anonim]

    sunt aproximativ aceleasi preturi ca si vara trecuta, din cate imi amintesc, desi atunci barilul depasea suta de dolari. Cum se justifica?
    • +2 (2 voturi)    
      simplu... (Luni, 22 iunie 2009, 19:13)

      me [anonim] i-a raspuns lui cristi

      ... din cauza "crizei" omuletilor de la oooeeemveee le-a scazut profitul pe Q1 2009 si au zis ca tre' sa recupereze rapid pe Q2 si Q3 ... cine plateste? tot fascinanta Romanie a carui minunata conducere a "reusit" sa faca prostia secolului prin vanzarea actiunilor Petrom catre o firma mai mica.
    • -1 (1 vot)    
      cursul eur/usd/ron (Luni, 22 iunie 2009, 20:14)

      nmh [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Nu e suficient sa iei in considerare pretul barilului de Anul trecut. trebuie avut in vedere si cursul de schimb. Abia apoi putem vorbi de pretul mai mic care ar trebui sa fie la pompa.
      • 0 (0 voturi)    
        chiar si asa (Marţi, 23 iunie 2009, 10:36)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui nmh

        chiar si asa , in functie de cursul de schimb, ar trebui sa fie un pret mai mic.
  • +2 (2 voturi)    
    ...land of ... (Luni, 22 iunie 2009, 18:00)

    cm [anonim]

    Romania ... tara nimanui. Cand era barilul 130$ erau aproape aceleasi preturi la carburanti. Barilul a scazut cu aproximativ 50% ... carburantii cu 20% iar acum ii ridica la acelasi nivel ... nici nu stiu daca se mai poate comenta ceva ...
  • 0 (0 voturi)    
    ce tara si cata ironie... (Luni, 22 iunie 2009, 18:32)

    cris [anonim]

    tocmai au lansat un spot csr pe tv, de genu 'la bine si la greu'. as rade, dar nu mai pot.
  • 0 (0 voturi)    
    no comment (Luni, 22 iunie 2009, 19:16)

    dzsokko [anonim]

    dezgustator
  • +1 (1 vot)    
    saracii benzinari.. (Luni, 22 iunie 2009, 19:36)

    romanul [anonim]

    Un sef de benzinarie Petrom ajungea anul trecut la 200 de milioane pe luna, bani in mana. Nu vreau sa ma gandesc la directorii de prin sediile alea de lux din mai toate orasele tarii.
    Probabil ca le-au scazut profiturile din cauza scaderii consumului de combustibil si nu mai au saracii din ce trai. Asa ca incearca si ei sa se scoata pe spinarea noastra.
    Eu zic sa fim milostivi si sa-i ajutam acum pe timp de criza ca sa nu ramana cu vila de n-spe camere neterminata...
  • +1 (1 vot)    
    hrrrrrrrr (Luni, 22 iunie 2009, 19:48)

    pamfletaru [utilizator]

    Ii urasc!
  • +2 (2 voturi)    
    E normal... (Luni, 22 iunie 2009, 20:07)

    Serban Silvian [anonim]

    Avand in vedere ca a scazut pretul barilului de petrol pe piata internationala cu aproape 10% in ultima saptamana, era normal ca in Romania sa mai creasca pretul la carburanti. Adica , e chiar normal. Chiar nu se pune problema sa scada pretul daca nu exista justificari economice sa scada pretul.
    Faptul ca barilul de petrol scade nu are importanta, pentru ca el este un factor luat in considerare doar atunci cand creste.
    Practic, factorii care se iau in considerare pentru a creste pretul la carburantii sunt :
    - barilul petrolului atunci cand scade cotatia petrolului pe piata internationala, dar mai ales cand creste
    - cursul Euro atunci cand creste cursul EUR/RON dar si cand scade cursul euro
    Deci, va rog sa nu mai injurati pe nimeni, pentru ca exista elemente si justificari clare de a creste pretul, daca nu vi se pare normal, inseamna ca nu va dati seama ca traiti in Romania.
    Beti o cafeluta linistiti si asteptati benzina la 10 ron/litru in cativa ani. Si pun pariu ca tot se va cumpara. Pun pariu cu oricine ca in Romania se va cumpara litrul de benzina si daca ar fi 20 ron.
    Si pun pariu ca profitul va fi mereu, chiar daca un pic in scadere, profit va fi, in conditiile in care orice companie din lume din industrie ar inregistra pierderi.
    Si in Romania se vor face mereu profituri, chiar si in perioade de criza, pentru ca se poate...se poate.
    Nici eu, nici altii ca mine, nu mai dau doi bani pe nimic, pentru ca nu se poate schimba nimic.
    Suntem resemnati si niste papagali care ne dam cu parerea pe forumuri.
  • +1 (1 vot)    
    Repede, sa-i anunte cineva ca pretul a scazut iar! (Luni, 22 iunie 2009, 20:09)

    Gigi Marga [anonim]

    Repede, sa-i anunte cineva ca pretul la baril a scazut la aprox $67, deci Petrom ar trebui de fapt sa reduca preturile cu 6 bani/litru si nu invers... alo, se aude? se poate si o reducere!??
  • 0 (0 voturi)    
    alternative (Luni, 22 iunie 2009, 20:22)

    gigi [anonim]

    Eu zic sa ne gandim serios la alternative si sa renuntam pe cat posibil la deplasarile motorizate.
    Oare de ce nu-l vedem pe presedinte iesind la rampa si sa le ceara imperativ distribuitorilor de carburanti sa reduca sau sa plafoneze preturile? De ce nu se supara si pe ei ( vezi bancile care le-a durut in c** de supararea lui !!!)
    FRATILOR suntem singuri in fata navalitorilor straini care ne-au furat bogatiile tarii si a politicienilor corupti care si-ar vinde si mama ca sa poata dormi linistiti in fotoliile de parlamentari !
    VAE VICTIS !!!
    • 0 (0 voturi)    
      da, frahery (Luni, 22 iunie 2009, 20:57)

      frahery [anonim] i-a raspuns lui gigi

      te salveaza presedintele jucator si razboinic al luminii, dar doar pe tine, probabi.
      restul o su***. sa traiesti bine cum traiesc si eu, asta iti doresc!
  • 0 (0 voturi)    
    esteeee.... (Luni, 22 iunie 2009, 21:05)

    marius [anonim]

    ,,crestem prin bun simt si responsabilitate" sau cum naiba era!
    oricum, de mult nu l-au scumpit!!!bagati fratilor la greu
  • 0 (0 voturi)    
    alo .domnul boc .luati masuri urgent (Luni, 22 iunie 2009, 21:07)

    ionut pitesti [anonim]

    ce tara este asta? nu avem guvern ?nu avem institutii specializate pt a lua masuri ?acest pret era anul trecut doar ca atunci barilul era 120 dolari.ce s eintimpla? sa cred ca organele statului sunt mina in mina cu hotiiiiiiii de la omv?
    eu asa cred, ca altfel nu am cum sa explic aceasta hotie pe fata.
    ajutorrrrrrrrrrrr!!!!!!
    oare ne aude cineva? oare se gindeste cineva si la acesti prosti din aceasta tara?
    domnule boc,domnule basescu,nu uitati ca sunteti acolo pt acest popor ca sa il ajutati sa traiasca nu ca sa il ajutati sa dispara
    oare de ce cred ca domnul basescu nu vrea sa mai iasa din nou in decembrie?
    poate acesta este un semn ca il doare in cur de acest popor amarit
    sa ne vina si noua rindul sa ne doara in cur de el cind o apela la noi acesti prosti care cumparam si inghitim hotiile omv-ului
  • 0 (0 voturi)    
    Si nu e tot (Marţi, 23 iunie 2009, 10:12)

    Andrei [anonim]

    Stati ca de la 1 iulie intra in vigoarea legea cum carburantii sa contina nu stiu cat la suta nu stiu ce componenta bio, si sa vedeti de atunci o noua scumpire.
    niste nenorociti!!!!