Petrom a scumpit carburantii cu sase bani/litru

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 9 martie 2010, 13:20 Economie | Energie

Compania Petrom a anuntat ca incepand de marti, la ora 0.00, a majorat pretul de referinta al carburantilor comercializati in statiile proprii cu sase bani/litru, ca urmare a evolutiei cotatiilor internationale la produsele petroliere.

Astfel, un litru de benzina Premium fara plumb 10 ppm costa 4,20 lei, Top Premium fara plumb 99+ - 4,57 lei, OMV Carrera 95 - 4,34 lei si OMV Carrera 100 - 4,97 lei.

Motorina Top Nordic Diesel are un pret de referinta de 4,13 lei, OMV Sprint Diesel - 4,17 lei, Euro Diesel 5 - 3,96 lei si OMV Alpin Diesel - 4,46 lei.

Ultima modificare a preturilor combustibililor in reteaua Petrom a avut loc in data de 23 februarie, cand benzina si motorina au fost scumpite cu cu sase bani/litru.

Compania Petrom este detinuta de Grupul OMV din Austria.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1066 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    eu (Marţi, 9 martie 2010, 14:27)

    mda [anonim]

    acum creste profitul austriecilor cu 100% sau 200%

    barilul de petrol e in scadere, ultima data stiam ca a ajuns la 50-55 dolari, fata de 100 dolari cat era acum 4-5 ani

    materia prima scade ca pret, ei cresc preturile la produsul finit.. de aici inseamna o caruta de bani.

    bravo lor.. in italia sau franta ieseau oamenii si blocau autostrazile, dar de fapt la noi ce sa blochezi.. ca nici pe alea nu le avem :)))))))))))))
    • 0 (0 voturi)    
      e jale (Marţi, 9 martie 2010, 15:09)

      luc [anonim] i-a raspuns lui mda

      preturi de ue, salarii de africa
      • 0 (0 voturi)    
        mda (Marţi, 9 martie 2010, 15:56)

        eu [anonim] i-a raspuns lui luc

        adevaru ca in vest 1 litru de benzina e 1.3 euro in sus

        dar si salariile.. media e undeva la 1300 euro, deci iti permiti sa scumpesti, ca oamenii oricum primesc salarii indexate.

        cel putin la nemti, asistenta sociala se recalculeaza la fiecare 3 luni, adica dupa 3 luni te duci la un asistent social, si iti calculeaza, cat primesti, cat s-a scumpit mancarea, serviciile de baza, si iti mai pluseaza la "alocatie"
    • +1 (1 vot)    
      Raspuns (Marţi, 9 martie 2010, 20:33)

      Martinescu [anonim] i-a raspuns lui mda

      Ai uitat cred de paritatea USD/EUR care a ajuns de la 1.5 la 1.35 in ultimele 2 luni. Barilul e 75-80 USD, nicidecum 50-55. Daca iei in calcul valoarea tuturor elementelor (pretul barilului, paritatea USD/RON, nivelul accizelor) vei vedea ca preturile sunt comparabile.

      Mai calmeaza-te ca viata e lunga si nu poti sa te simti tot timpul asa suparat pe viata.

      Si apropo, pretul variaza peste tot in lume, mai ales in SUA si n-a iesit nimeni in strada cum zici tu.
  • +1 (1 vot)    
    benzin (Marţi, 9 martie 2010, 15:16)

    fabregas [anonim]

    Nu ei sunt de vina , cand iti bagi in casa un animal de prada sa nu te asteti sa se comporte ca un mielusel.... va musca si sfasia , atltceva nu stie sa faca ...de vina sunt cei ce au negociat /predat petromul ca si alte active romanesti : gazul, metalurgia etc.
    Adevaratii vinovati stau bine mersi... se stiu cine sunt dar sa fim seriosi , ca sa vinzi si resursele din pamant ce draq.. nu exista pedeapsa pt vanzatorii de tara ... parca asa stiam din istorie,astia pur si simplu sub umbrela faptului ca au fost la putere si sunt , si-au permis sa faca ce vor . Asa ca acum stam si cotizam. ne meritam soarta. jalnic ....asta-i pretul intrarii in UE!!!
  • 0 (0 voturi)    
    pret motorina (Marţi, 9 martie 2010, 15:28)

    ionut [anonim]

    pana la vara in stagiu asta depaseste 5 lei usor:)))
  • 0 (0 voturi)    
    ma lasati (Marţi, 9 martie 2010, 16:15)

    berbec [anonim]

    acum 2 ani pretul petrolului era la 150 dolari pe baril si bezina si motorina erau in jur de 4.20 / litru. Pretul petrolului este in jur de 80 dolari pe baril acum( e cumva mult mai mic ?). Cat este pretul motorinei si benzinei ? E cumva acelasi ca acum 2 ani ?
    Adica noi contribuim la bunastarea celor care rafineaza petrol ? In vremuri de criza societatile petroliere nu vor sa aiba pierderi ? poate ca da. Noi sa le ajutam sa depaseasca criza fara ca ei sa renunte la VILE, terenuri, vacante, o viata decenta, lucruri la cere deja noi am renuntat ? Mergeti cu masina personala in continuare si bagati-le bani in buzunar. Eu deja am renuntat, nu mai pun la socoteala si ca RCA a crescut, care inseamna sa contribui la bunastarea conducerilor din asigurari si eu sa traiesc in continuare mai rau. Sincer mi-e greu sa contribui asa ca va rog pe voi ceilalti sa contribuiti la bunastarea altora.
  • +1 (1 vot)    
    preturi (Marţi, 9 martie 2010, 19:42)

    Tactorist [anonim]

    Acest pret nu este cel real. Pretul real, la pompa este de 4,35-4,38 lei/litru.