UPDATE OMV Petrom a scumpit carburantii cu pana la 7 bani/litru. Rompetrol a majorat pretul carburantilor cu patru bani/litru

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 8 aprilie 2010, 9:32 Economie | Energie

OMV Petrom va creste, incepand de joi, preturile de referinta la combustibilii comercializati in reteaua proprie cu sapte bani pe litru in cazul benzinei si cu sase bani in cazul motorinei, ca urmare a evolutiei cotatiilor internationale la produsele petroliere, a anuntat compania.

Astfel, un litru de benzina Premium fara plumb 10 ppm va costa 4,33 lei, Top Premium fara plumb 99+ ajunge la 4,70 lei, iar sortimentele OMV Carrera 95 si OMV Carrera 100 se vor comercializa cu 4,47 lei, respectiv 5,10 lei.

Motorina Top Nordic Diesel are un pret de referinta de 4,25 lei, OMV Sprint Diesel - 4,29 lei, Euro Diesel 5 - 4,08 lei si OMV Alpin Diesel - 4,58 lei.

Ultima modificare a preturilor combustibililor in reteaua OMV Petrom a avut loc in data de 18 martie, cand benzina si motorina au fost scumpite cu sase bani pe litru.

Rompetrol a majorat pretul carburantilor cu patru bani/litru

Rompetrol a anuntat ca, incepand de joi, va majora preturile de referinta la benzina si motorina comercializate in reteaua proprie cu patru bani pe litru.

Astfel, pretul benzinei Efix 95 va fi de 4,49 lei pe litru, iar cel al benzinei Alto 101 va fi de 5,10 lei pe litru. Motorina Efix Diesel se va comercializa cu 4,29 lei pe litru, iar motorina Diesel Alto 55 va costa 4,58 lei pe litru.

Preturile carburantilor comercializati in statiile Rompetrol Downstream pot varia cu +/- 5% fata de preturile de referinta.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3781 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    pai ce ? (Joi, 8 aprilie 2010, 9:43)

    Gica [anonim]

    Pai doar nu vroiati benzina ieftina !
    Nu voi v-ati vandut benzinariile, rafinarea si aurul negru ?
    Mai aveti sa-l vindeti pe cel galben.
    • +2 (2 voturi)    
      hotie si bataie de joc! (Joi, 8 aprilie 2010, 11:52)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Gica

      Elvetienii au benzina mai ieftina decat in RO si asta fara zacaminte de "aur negru"!!

      De exemplu, astazi in cantonul Neuchatel, benzinariile Coop, benzina SP98 costa 1.58CHF, adica 4,51 RON. Comparati acum va rog cu preturile nesimtite de la noi.
      • 0 (0 voturi)    
        si inca ceva... (Joi, 8 aprilie 2010, 21:49)

        me [anonim] i-a raspuns lui alex

        Si inca ceva, Romania are cea mai mica(mult mai mica) pondere a taxelor in pretul benzinei din europa. Asta inseamna ca daca in vest e acelasi pret ca la noi, defapt acolo companiile petroliere castiga mult mai putin pe litru...
    • 0 (0 voturi)    
      Stai linistit... (Joi, 8 aprilie 2010, 14:46)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Gica

      Asta e business curat. Companiile petroliere vad ca romanii nu renunta la masina nici in ruptul capului si maresc pretul. Daca lumea ofera, de ce nu?! E un simplu exercitiu de capitalism. Reglarea cererii cu oferta. De ce nu vor romanii sa mearga cu metroul la servici? Le urez sa lase jumatate de salariu la benzinarie. Vine caldura, scoateti bicicletele. Ca exemplu Elvetia, ca tot a adus cineva vorba, in decembrie sunt infinit mai multi oameni cu bicicletele, decat la noi vara si unde puterea de cumparare nu se compara.

      Eu nu-i condamn pe benzinari, ci pe lenesi. Cine a zis ca trebuie ca o autoritate sa reglementeze preturile carburantilor?! E o mare prostie. Interventiile de reglementare in economia de piata nu sunt deloc benefice. Va placea mai bine pe vremea lui nea Nicu cand benzina avea un pret fix si isi permitea oricine?
  • +5 (5 voturi)    
    eu (Joi, 8 aprilie 2010, 9:45)

    mda [anonim]

    petrolul scade in continuare...

    de unde naiba cresc ei preturile pe motiv "cresterile cotatiilor internationale"

    cata nesimtire... fac ce vor, nu exista stat, nu exista guvern, nu exista autoritati de reglementare in energie.. NU EXISTA

    ceapa lor de nesimtiti si porci cu ceafa groasa
    • 0 (0 voturi)    
      exista (Joi, 8 aprilie 2010, 11:06)

      din galati [anonim] i-a raspuns lui mda

      exista de toate, dar isi reglementeaza propriul interes ca de, doar n-or sa tina cu sclavii care le fac salariul si isi platesc taxele.... unde te crezi, intr-o tara civilizata?!?!?! sau.... europeana??!?!
  • +5 (5 voturi)    
    penibil (Joi, 8 aprilie 2010, 9:46)

    jimmy [anonim]

    Dar de ce nu dubleaza preturile odata sa stim o treaba?
    Barilul de petrol scade, dolarul ramane la fel dar pretul la pompa creste.
    Nesimtiti ordinari
  • +3 (3 voturi)    
    O simpla intrebare (Joi, 8 aprilie 2010, 9:55)

    Razvan [anonim]

    De ce ?
    As dori macar o justificare in contextul in care, euro in raport cu leul nu a crescut, barilul de petrol la fel.
    • +2 (2 voturi)    
      A crescut dolarul (Joi, 8 aprilie 2010, 10:17)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      Euro nu conteaza decat in Europa.
      Oricum sunt nesimtiti
  • +3 (3 voturi)    
    Scump! (Joi, 8 aprilie 2010, 9:57)

    Tudor [anonim]

    4.33/litru a fost cand am pus eu sambata. acum daca se scumpeste sigur o sa fie mai mult!! Nesimtitii..
  • +5 (5 voturi)    
    Hopa hopa (Joi, 8 aprilie 2010, 10:02)

    Eu [anonim]

    Inca un pic si ajunge sa fie mai scumpa benzina decat in Austria.

    Haideti ca se poate, ce, suntem noi mai prejos decat ei care au minim 900 Euro pe luna salariu?

    Pai cum, stam noi la coada Europei?
    Eu propun o scumpire de 10 bani sapt viitoare, ce ziceti?

    Sa va fie rusine.
  • +5 (5 voturi)    
    DEZINFORMARE OMV PETROM (Joi, 8 aprilie 2010, 10:04)

    cris [anonim]

    petrom profita de faptul ca are monopol pe piata romaneasca.
    Am cumparat benzina de la o statie PETROM din PLOIESTI iar pretul la benzina fara plumb era 4.42 lei/litru.
    Cresterea cotatiilor internationale a petrolului este o justificare mincinoasa. In urma cu 2 ani pretul benzinei era 3,7 lei/litru (cca 1,00 euro /litru) in conditiile in care pretul barilului de pertrol era 140 USD/baril. Acum Pretul benzinei este de 4.4 lei/litru(cca 1.08 euro/litru) in conditiile in care barilul de titei este 72 USD/baril.
    Remarcam o crestere reala de 100 % in 2 ani a pretului benzinei.
  • +5 (5 voturi)    
    Astept cu nerabdare (Joi, 8 aprilie 2010, 10:07)

    Sorin [anonim]

    Clipa in care masinile electrice o sa fie o alternativa reala la motoarele bazate pe petrol. Cred ca numai asa o sa fie o concurenta pe piata asta, acum e clar ca e oligopol pe piata si ca astia se inteleg intre ei si maresc preturile dupa cum au chef, pentru ca nu exista alte alternative.
    I had a dream cum ca imi incarcam masina la priza peste noapte si ca le aratam degetul din mijloc astora de la OMV din mers.
  • +2 (2 voturi)    
    patriciu (Joi, 8 aprilie 2010, 10:15)

    SOSO [anonim]

    avea dreptate cand spunea ca benzina va ajunge peste 5 lei. sa fie oare o 'cartelizare' a benzinarilor, intrucat fluctuatiile internationale (baril, dolar) nu sunt atat de importante incat sa determine o scumpire de 6-7% de la inceputul anului..... nici nu ma pot gandi ce va fi la 100-120 dolari / baril......acum 2-3 ani, cand barilul era 150 usd, litrul de benzina era 4,2-4,3, crescut de la aprox 3 lei/litru....
  • +1 (5 voturi)    
    Inca un capitol de bifat la: "Sa traiti bine!" (Joi, 8 aprilie 2010, 10:16)

    ixulescovici [anonim]

    Doar nu se astepta careva ca superpotentul guvern sa
    fie in stare sa controleze ceva,mai bine zis sa solicite macar lamuriri de la vreo firma cu activitati in Romanica ?
    Uite asa se traieste din ce in ce mai bine in Ro !
  • +4 (4 voturi)    
    imperiul contraataca (Joi, 8 aprilie 2010, 10:17)

    albastru [anonim]

    austroungarii nu iarta niciodata, multumim UE, nastase, ilici. totul se rezuma la bani. iar voi romanilor cumparati masini noi si scumpe pe credit de 10 ani sa le faceti punga mare alor drepti si neprihaniti din ue ( a se citi uniunea lor europeana ) noi suntem doar consumatorii din ue, si atat. ai dreak rusi erau romanii.
    over&aut
  • -4 (6 voturi)    
    ba nu e scump (Joi, 8 aprilie 2010, 10:17)

    Andrew [anonim]

    La nemti motorina este 1,34 Euro/litru, adica in lei 5.48. Asa ca stati calmi, inca nu am ajuns la preturile europene; la noi este inca ieftin
    • +3 (5 voturi)    
      da (Joi, 8 aprilie 2010, 10:27)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Andrew

      numai ca nemtii castiga 1000 de euro minim (adica 746 L motorina). La noi cu salariu minim iei aprox. 150 de L. Doar de 5 ori mai putin. Intr-adevar, e de bine!
    • +2 (4 voturi)    
      As vrea eu (Joi, 8 aprilie 2010, 10:27)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Andrew

      Sa avem salariul minim pe economie ca cel din Germania pomenita de tine.

      Cu alte cuvinte sa vad eu ca in Romania se castiga minim 1100 euro/luna, nu ca si acum cand avem minim de 150 Euro

      In acel moment voi spune si eu ca 1.34/l de motorina nu e scump.

      Cu salariul nostru minim cumperi aprox 140 l de benzina iar la nemti cam 800 l , asa ca lasa-ma cu Germania si pretul de la ei.
      • +1 (1 vot)    
        Ai vrea tu.....n-as vrea eu (Joi, 8 aprilie 2010, 11:04)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Eu

        Logica ta nu prea sta in picioare.
        Ce conteaza ca in Germania salariul minim e de 7 ori mai mare???
        Motorina e motorina si aici si acolo; poate putin mai de calitate in Germania.

        Mergand pe logica ta, nemtii ar trebui sa cumpere aurul cu 200E/g iar noi cu 30E/g pentru ca avem salariul minim de 7 ori mai mic.

        Oricum sunt nesimtiti OMV. Se agata de orice motiv (chiar neintemeiat si ilogic) pentru a creste pretul.

        Sat fara caini!!!
  • +4 (4 voturi)    
    alternative? (Joi, 8 aprilie 2010, 10:22)

    Emil B [anonim]

    imi bag picioarele. imi iau bicicleta ah! am uitat, in Bucuresti cu bicicleta nu ai zile multe pana o sa dea vreun diliu peste tine cu masina. Merg cu RATB-ul! ah, am uitat ca la ratb stai 20 de minute sa vina un tramvai si apoi faci 4 km intr-o ora din cauza dobitocilor care merg pe linia de tramvai! merg pe jos! ah, am uitat ca n-am pe unde din cauza cocalarilor care-si parcheaza masinile pe spatiile pietonale. Oh, well...nu-mi ramane decat sa raman acasa. Sa nu mai ies din casa! sa traiesc o viata in casa! sau sa ma mut din mizerie intr-un alt oras sau intr-o alta tara...lucru pe care o sa-l fac cat de curand!
  • +3 (3 voturi)    
    de fapt austriecii de unde fac rost de bani? (Joi, 8 aprilie 2010, 10:29)

    albastru [anonim]

    Totusi austria e in criza, ei nu se imprumuta de la fmi &co dar trebuie sa produca bani de undeva , au platitori de rate in romania, cu miile, cu dobanzi variabile, si mai au petromul cu preturi variabile. daia iarba este mai verde in ue ( a se citi uniunea lor europeana) overandout
  • +1 (1 vot)    
    ba e scump (Joi, 8 aprilie 2010, 10:30)

    geo [anonim]

    Ba este scump. Noi ne comparam cu nemtii la venituri ,hai sa fim seriosi ! Sa nu maI facem asemenea comparatii,ca nu e cazul.Venitul lunar mediu la noi este cu mult mai mic decat in Germania,asa ca.....
  • +1 (1 vot)    
    Niste hoti (Joi, 8 aprilie 2010, 11:08)

    nano2k [utilizator]

    A incaput tara asta pe mainile unor hoti.
  • 0 (0 voturi)    
    BOICOT! (Joi, 8 aprilie 2010, 12:29)

    Jimbo [utilizator]

    Eu propun sa boicotam benzinariile Petrom, Premium fara plumb in jud. Arad(cel putin) e de vreo luna 4.33 lei/l de IERI (miercuri) e 4.4 lei/l. Cred ca sunt si alte benzinarii de la care pot alimenta, un boicot national ar fi bine-venit, macar vreo zi-doua.
    • 0 (0 voturi)    
      Subscriu (Vineri, 9 aprilie 2010, 17:52)

      BlackGold [anonim] i-a raspuns lui Jimbo

      Au cea mai infecta benzina shi motorina care mai e shi adapata,aditivata cu apa ecologica,rigina genuine,spalatura de cisterne,spalatura de tankuri,gazolina etc.luatzi cu incredere de la austrieci BOROGHINA & MATRAFOX.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Joi, 8 aprilie 2010, 12:49)

    Andrei [anonim]

    de minim doua saptamani alimentez la omv, care are 4.48 lei/litru. Au scumpit sau au ieftinit?
    • 0 (0 voturi)    
      s-au scumpit frate (Miercuri, 14 aprilie 2010, 17:54)

      cata [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      s-au scumpit frate, dar preturile anuntate oficial nu sunt neaparat egale cu cele de la pompa.
      de obicei, pretul la pompa este ceva mai mre decat cel anuntat oficial.
      noroc ca eu am discounturi permanente de 3% la rompetrol. :)
  • 0 (0 voturi)    
    Petromul dat (Sâmbătă, 1 mai 2010, 9:08)

    reset [anonim]

    Ne plangem intruna de benzina marita,dar uitam ca cineva din PSD a luat mita sa-l vanda nemernicilor austrieci,si faptul ca in petrom salariile sunt platite in lei si undeva la 300 de euro(nu vorbim de austrieci si cei dintre romanii pupicuristi).Cum pot sa spuna ca este mai scump titeiul pe piata externa cand la noi totul se plateste in lei si ponderea titeiului romanesc este peste 50%.Nu este cine sa le dea peste maini(poate Tepes!!!!!!!)